Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (653. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
13 Misafir - 13 Masaüstü
5 sn
57.221
Cevap
701
Favori
4.430.447
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 651652653654655
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bu modeli alırım gibi. Fiyatı da güzel..

Bakalım montaj yapan ekibi bu vakum işine ikna edebilecek miyiz ??
  • quote:

Orijinalden alıntı: kocausta*

quote:

Orijinalden alıntı: albani

Usta

Ben Alarko ve Carrier ı çok iyi biliyorum/tanıyorum,güveniyorum,takdir ediyorum v.s v.s
    Ne ilgim nede merak ettiklerim bunlar ilgili değildir!

Sadece bizde satılan Klimaları kıyıdan sınırdan anca A ya giriyorda,onun için sordum malı
    kime ürettiriyorlar diye;aklıma sadece TOP-3 deki Markalar geldi de

Neyse çokta önemli değil,bir ara incelediğimde bunları fiyat olarak pek beğenmedim ve
    EER/COP leride zaten diğer çoğu ile aynı!

Çevremde bu arada hiç göremiyorum bunları!
    Fiyatmı pahalı,cihazlarmı pek bir şeye benzemiyor,malı satmasınımı bilmiyorlar! v.s
    Alarko ve Carrier isim ve her şeyiyle çok iyide,Klimalar hikaye TR de gördüğüm kadarıyla
    yani MARKA bile bunlara bu konuda fazla bir ekmek yedirmiyor

Yukarda yazdım ya hocam, AC XPOWER serisi Toshiba SKV'nın bir türevi, farklı şartlar için.

Performans/teknoloji istiyorsanız SKVP ve PKVP serilerini dikkate alın, 5.68 COP'lu aletleri var, tabii bunların bedeli yüksek.

Ama işin ince hesabına girilirse, yani (satınalma bedeli+kullanım gideri) olarak düşünülürse; Toshiba'nın da diğer markaların da yüksek teknolojili olanları ekonomik değil, yapın hesabını...

Agresif satış politikaları yok pek (şu birkaç yıldır dönen TV reklamları dışında), ve çoğunlukla bayileri klima dışındaki işlere yoğunlaştıkları için asılmıyorlar gibi.
    Çünkü genelde bunların bayileri eskidir ve artık "patron" olmuşlardır. Bu tür kişiler için "zenaatkârlık" durumu bittiği, bizzat çalışmayıp hep adam çalıştırdıkları için; bireysel klima/kombi gibi "küçük" işler yerine VRF gibi toplu işler, ve bu arada diğer tip merkezi ısıtma sistemleri gibi işlere bakıyorlar.

Çevrenizdeki bayileri de belki çalışkan esnaf değillerdir, ondan göremiyorsunuzdur.
    Bazı yerlerde duvarların yarısı AC-Toshiba olan yerler de var.
    Birçok yerde, satılan markanın iyi/kötü olmasından çok; o bölgede iş yapan tacirin durumu çok fark ettiriyor.
    Örneğin, Çanakkale'de bir aralar kullanılan kamyonların yarısı BMC, yarısı diğer markaların toplamıydı.
    BMC, her yönden en dandik araçtır, üstelik f/p ve f/k olarak ta öyledir.
    Ama oradaki çalışkan bir tacir bu işi becermişti.
    Benzer şekilde traktör markaları da öyleydi; bir ilçeye gidin, dik yarısı hep bir markadandır; artık hangi tacir hangisini satıyorsa.

Bir de şu durum var:
    Firmalar eskiyip kökleştikçe artık bir nevi "devlet kurumu" gibi hantallaşıyorlar.
    İçlerindeki bürokrasi çalışkanlığı/verimliliği köstekler hale geliyor.
    Personel de "asılmıyor" işe gereğince.
    Halbuki piyasaya yeni girenler, kendine pazardan ekmek kapmak için ortalığı yırtıyorlar; ve kısa zamanda o eskilerin zararına olmak üzere büyüyebiliyorlar; çünkü başka çareleri yok.

valla hocam helal olsun ben alarko mühendisimizle konuştuğum halde sizin kadar bilmiyorum

yalnız VRF işini ben anlatmayı düşünüyordum onu da anlatmışsınız

albani hocanın dediğini ben ona sormuştum ,yahu dedim sizin niye hiç reklamınız yok biz sizden fazla sizin cihazlarınızın reklamını yapıyoruz dediğimde o baya teferruatlı anlattı ama işin gerçeği pek aklımda kalmamış ,

ancak hatırladığım kadarıyla reklam giderlerinin çok tuttuğu yönetimin bu yüzden reklama pek sıcak bakmadığı ve zaten sizinde anlattığınız gibi daha ziyade çok büyük süper/hiper market ,fabrika gibi yerlere VRF işlerinin daha cazip bulunduğunu anlatmıştı

yine kendisine servislerinden çok şikayetçi olduğumuzu iletmiştim vs.

• merhabalar 25 m2lik salon için klima almak istiyorum.3 farklı model arasında kaldım.

Alarko Carrier 53 NQV 050M X-Power Gold
    Toshiba RAS 18 SKV
    Panasonic KIT-YE18-MKX

önerilerinizi bekliyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: alptuğ56

Servisleri eskiden çok daha iyiydi, merkez yanlış yapanın defterini dürerdi.

Sanırım biraz da "aşırı kurumsallaşma" sonucunda artık tüm sistemi bütün olarak görüyorlar da pek şikayetleri dikkate almıyorlar olabilir. Yani servisleri "kendi içlerinden" olarak görüp korumak gibi.
    Ya da eski ciddiyetleri kalmadı artık, ne bileyim...

Dün buradan bir arkadaş onların bir klimasını almış, servisle konuşup vakum konusundan bahsetmiş; servis "bazen yapmıyoruz, ama siz ille de isterseniz yapalım" demiş, mesajı bu sayfada. Yani adam aslî işini "lütfen" yapacak...
    Bu doğruysa, ki arkadaş niye yalan yazsın; Alarko servisleri de hepten dandikleşmiş demektir.

Vaktiyle Alarko herşeyiyle gözümüzde efsane bir firmaydı. Ve hakkıyla öyleydi, teknik imkanlarıyla olsun, kişilere davranışıyla, ticari anlayışıyla olsun.
    Daha okuldayken millet onlarda staj yapabilmek için çırpınırdı.

Şimdiki durumu yürekler acısı, o zamankine kıyasla.

Zaten zam da yapacaklarmış, biz de başkalarını öneririz millete.

• quote:

quote:

Sanırım biraz da "aşırı kurumsallaşma" sonucunda artık tüm sistemi bütün olarak görüyorlar da pek şikayetleri dikkate almıyorlar olabilir. Yani servisleri "kendi içlerinden" olarak görüp korumak gibi.

Dün buradan bir arkadaş onların bir klimasını almış, servisle konuşup vakum konusundan bahsetmiş; servis "bazen yapmıyoruz, ama siz ille de isterseniz yapalım" demiş, mesajı bu sayfada. Yani adam aslî işini "lütfen" yapacak...
    Bu doğruysa, ki arkadaş niye yalan yazsın; Alarko servisleri de hepten dandikleşmiş demektir.

Vaktiyle Alarko herşeyiyle gözümüzde efsane bir firmaydı. Ve hakkıyla öyleydi, teknik imkanlarıyla olsun, kişilere davranışıyla, ticari anlayışıyla olsun.

evet hocam haklısınız

zaten VRF e önem veriyoruz dediklerine göre kişisel kullanıcı klimalar pek önemli görünmüyor onlara demektir

böyle olunca da servis işleri biraz sıkıntılı olması normal oluyor birde zam yaparlarsa artık sizi istemiyoruz gibi bir durum olacak

• quote:

Orijinalden alıntı: pisces84

merhabalar 25 m2lik salon için klima almak istiyorum.3 farklı model arasında kaldım.

Alarko Carrier 53 NQV 050M X-Power Gold
    Toshiba RAS 18 SKV
    Panasonic KIT-YE18-MKX

önerilerinizi bekliyorum

Panasonic KIT-YE18-MKX biraz verimsiz, eleyin bence.

Diğer ikisi neredeyse aynı mallardır, yukarıdaki birkaç mesajda aralarındaki farktan bahsediyorduk.

Marka takıntınız yoksa AC'i alın derim.
  • quote:

quote:

quote:

evet hocam haklısınız

zaten VRF e önem veriyoruz dediklerine göre kişisel kullanıcı klimalar pek önemli görünmüyor onlara demektir

böyle olunca da servis işleri biraz sıkıntılı olması normal oluyor birde zam yaparlarsa artık sizi istemiyoruz gibi bir durum olacak

Ne demiş laz, "haçan pen de oni istemeyrum"

• quote:

quote:

quote:

quote:

evet hocam haklısınız

pen isteyrum. haçan parayu tenkleştirepilursam hemide toşipa alacağum
    gene göz göre göre zam yiycez ya

• quote:

Orijinalden alıntı: 9köy

quote:

quote:

quote:

quote:

evet hocam haklısınız

pen isteyrum. haçan parayu tenkleştirepilursam hemide toşipa alacağum
    gene göz göre göre zam yiycez ya

Ya ben indirim olur muydu derken zam mı varmış?

Tarih belli mi? ME nin sanal ötv+kdv indirimine sanal da olsa bir cevap gelmeyecek o zaman.

• quote:

Orijinalden alıntı: serkanpkdr

Tamamdır teşekkür ederim :)

Bu modeli alırım gibi. Fiyatı da güzel..

Bakalım montaj yapan ekibi bu vakum işine ikna edebilecek miyiz ??

Ne demek "ikna etmek" kardeşim? Para verip mal alıyorsunuz, yok öyle bedavacılık...
    Servis o işlemi yapmak ZORUNDA, montajın ayrılmaz bir aşaması.
    Sonradan size montaj tutanağı imzalatacaklardır, orada "vakum işlemi yapıldı" şeklinde bir bölüm olacak, onun kutusu da zaten otomatikman "tick"lenecektir.

Servisler montaj ücretlerinin azlığından yakınırlar, doğru olabilir.
    Bu onlarla firma arasında bir sorundur, para verip mal alan kişi hizmeti gereğince alacaktır.

Taviz vermeyin, işin tam yapılmasını takip edin.
  • quote:

Ya ben indirim olur muydu derken zam mı varmış?

Tarih belli mi? ME nin sanal ötv+kdv indirimine sanal da olsa bir cevap gelmeyecek o zaman.

Son aylarda dolar kuru çok değişti, bu aralar olmasa da (eğer kurların seviyesi böyle giderse) ilkbaharda fiyatlar yükselecektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kocausta* -- 28 Kasım 2011; 0:36:48 >
  • Cihazlara bir şekilde Doların artmasıyla zam yapacaklar!

Sanırım bazıları fiyatlarını düzeltmiş bile gerçi işler nanay ama,adamlar çok zorlanıyorlar!
    Arada olmayacak indirimlerin gelmesinden belli oluyor işlerin nanaylığı

++
    yaw şu Daikin Gruptan tık yok hala!
    Airfeli aldılar ama şöyle,çekilin biz geldik hamlesi göremedim henüz,çünkü buradan GREE ler bir şekilde gelecek!
  • quote:

Orijinalden alıntı: albani

Cihazlara bir şekilde Doların artmasıyla zam yapacaklar!

Sanırım bazıları fiyatlarını düzeltmiş bile gerçi işler nanay ama,adamlar çok zorlanıyorlar!
    Arada olmayacak indirimlerin gelmesinden belli oluyor işlerin nanaylığı

++
    yaw şu Daikin Gruptan tık yok hala!
    Airfeli aldılar ama şöyle,çekilin biz geldik hamlesi göremedim henüz,çünkü buradan GREE ler bir şekilde gelecek!

Valla hocam bu Daikin'in Airfel'i alması hiç hoşuma gitmemişti aslında, çünkü "havalı" ve pahacı bir firma.

Daikin'e hiç sempatim yok, çünkü geçmiş yıllarda en geri aletleri yüksek fiyatlara kakaladığını gördük, Arçelik'ten beter bir şekilde.

Bundan sonra da bizler için avantaj yaratmak yerine, sahip oldukları yüksek kapasiteye dayanıp hep "yukarı" çalışacaklar sanıyorum.

Keşke Airfel'i o büyük Çin firmalarından birisi alsaydı.

• Az once bir hitachi baysiyle görüştüm 19 m2 teras katı yerim için ras35fh6 modelinin yeteceğini söyledi ve 1600tl/12 taksit fiyat verdi. Ras 50fh7 icin ise 2300tl fiyat aldim. Mhi srk50zjp-s icin 2600tl/ 12 fiyat aldim kafam karıştı yine.satici 19 m2 icin 18000 lik fazla diyor baskası 18000 lazım diyor...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: loveyou35

Az once bir hitachi baysiyle görüştüm 19 m2 teras katı yerim için ras35fh6 modelinin yeteceğini söyledi ve 1600tl/12 taksit fiyat verdi. Ras 50fh7 icin ise 2300tl fiyat aldim. Mhi srk50zjp-s icin 2600tl/ 12 fiyat aldim kafam karıştı yine.satici 19 m2 icin 18000 lik fazla diyor baskası 18000 lazım diyor...

Arkadaşım, önceki mesajlarınızda yazdığınız duruma göre "evinizin ısı kaybının yüksek olduğunu, m2 az da olsa oraya 18 bin BTU=5 kW gücünde klima takmanız gerektiği" anlatılmıştı.
    Zaten önceden gelenler de keşif sonucu bunu bulmuşlar.

Şimdi siz galiba "sizi sevindirecek, ama yalan söyleyen birisinden" küçük bir klima alacaksınız; sonra da burada "şu klimayı aldım, ısıtmıyor" gibilerden feveran edeceksiniz.

Haa, bütçeniz dar ise; gidin daha ucuz marka ama uygun kapasitelisini alın. Bu türden de birkaç alet önermiştik.

Şimdiki arayışınız, başınıza sorun yaratma çabasıdır

• 12000 lik cihaz almam üçseçenek var bugün yarın satış ve servis şartlarını konuşarak birini alicam.
    Hitachi RAS 50fh7
    Mhi srk50zjp-s
    Toshiba ras18skv
  • quote:

http://youtu.be/s-t5sUHCWq0

birol usta, demiş olduğunuz teste ait video yu ekledim.

daha önce azda olsa açıklamış olduğum ilk kurulumdaki deneme ile aynı. videoyu çekerken makineyi klimanın üstüne koydum zaman zaman. 7.dk dan sonra ses dahaçok belirginleşiyor hatta o dakiklardan sonra görüntü hoplamaya başlıyor. kamera klimanın üstündeyken. mesela 2.dakikalarda bakarsanız kamera gene klimanın üstünde ama titreme yok görüntüde. sigaram nasıl bu arada usta en sonunda manyak bir yeri dikizliyor diye dayak mayak yersek ne olcak pvg avukat felan tutarmı bana

filmi izledim sesi dinledim

Daha öncede söylediğim gibi klimada eğer pervane sürtme sesi değilse ki kesinlikle değil diye düşünüyorum kompresör de bir sorun var ya kompresörün lastik takozlarından kurtulmuş yada kompresör yağsız kalmış bu şekilde çalışmaya devam ederse kompresör kırılacaktır...

bence önemli bir arıza bu ses hayra alamet değil kompresör gidici bir an önce müdahale edilmesi gerekir...
    bu cihaz yerinden sökülmeli ve atelye ortamında çalıştırılıp arızanın kaynağı bulunmalı büyük ihtimal kompresör değişmesi gerekiyor ben olsam komple dış üniteyi değiştiririm...

valf veya kapillary sesi kesinlikle değil bizim montajını yaptığımız MİDEA larda bu güne kadar böyle bir sorunla karşılaşmadım hatta binlerce klima montajı yaptık hiç bi şekilde böyle bir sesle karşılaşmadık...

bilemiyorum bu ses belki ZİBRO lara mahsus bir ses olabilir.. ve servis bu sese normaldir diyebilir ama kesinlikle bu ses normal değil Aydemir arkadaşım

• arkadaşlar merhaba ben de uzun süredir klima araştırıyorum. antalya da yaşıyorum yazın ve kışın kullanabileceğim sağlam bir klima istiyorum. geçenlerde bayiye gittim ve mitsubishi msz-ge25va için 2265 12 taksit fiyat aldım. ötv indirimli kampanya 16 aralığa kadar devam ettiği için acele etmeden sizlere danışmak istedim. fiyat performans nasıl olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tekirdağlı-klimacı

quote:

http://youtu.be/s-t5sUHCWq0

birol usta, demiş olduğunuz teste ait video yu ekledim.

daha önce azda olsa açıklamış olduğum ilk kurulumdaki deneme ile aynı. videoyu çekerken makineyi klimanın üstüne koydum zaman zaman. 7.dk dan sonra ses dahaçok belirginleşiyor hatta o dakiklardan sonra görüntü hoplamaya başlıyor. kamera klimanın üstündeyken. mesela 2.dakikalarda bakarsanız kamera gene klimanın üstünde ama titreme yok görüntüde. sigaram nasıl bu arada usta en sonunda manyak bir yeri dikizliyor diye dayak mayak yersek ne olcak pvg avukat felan tutarmı bana

filmi izledim sesi dinledim

Daha öncede söylediğim gibi klimada eğer pervane sürtme sesi değilse ki kesinlikle değil diye düşünüyorum kompresör de bir sorun var ya kompresörün lastik takozlarından kurtulmuş yada kompresör yağsız kalmış bu şekilde çalışmaya devam ederse kompresör kırılacaktır...

bence önemli bir arıza bu ses hayra alamet değil kompresör gidici bir an önce müdahale edilmesi gerekir...
    bu cihaz yerinden sökülmeli ve atelye ortamında çalıştırılıp arızanın kaynağı bulunmalı büyük ihtimal kompresör değişmesi gerekiyor ben olsam komple dış üniteyi değiştiririm...

valf veya kapillary sesi kesinlikle değil bizim montajını yaptığımız MİDEA larda bu güne kadar böyle bir sorunla karşılaşmadım hatta binlerce klima montajı yaptık hiç bi şekilde böyle bir sesle karşılaşmadık...

bilemiyorum bu ses belki ZİBRO lara mahsus bir ses olabilir.. ve servis bu sese normaldir diyebilir ama kesinlikle bu ses normal değil Aydemir arkadaşım

hocam üstte love you arkadaşa heme yazim çıkim diye girmiştim yazınızı gördüm.

valla hocam ben bıktım artık ne arayan var ne soran gecem gündüzüme karışmış durumda. üstünede düşemiyorum işte yazdık buraya. artık birol ustayla koç volkan usta ve pvg nin kendide burda yorumları ne olur bilmem. kafamı biraz daha toplayınca daha detaylı düşünebilirim umuyorum. çok teşekkür ederim yorumlarınız için.

• quote:

Orijinalden alıntı: loveyou35

Az once bir hitachi baysiyle görüştüm 19 m2 teras katı yerim için ras35fh6 modelinin yeteceğini söyledi ve 1600tl/12 taksit fiyat verdi. Ras 50fh7 icin ise 2300tl fiyat aldim. Mhi srk50zjp-s icin 2600tl/ 12 fiyat aldim kafam karıştı yine.satici 19 m2 icin 18000 lik fazla diyor baskası 18000 lazım diyor...

kardeş, kendi açımdan konuşuyorum. diyebilirsiniz kelin ilacı olsa kendi başına sürermiş diğer arkadaşlarda git kendi sorununu çöz önce diyebilirler kardeş 12000 düz seri izolasyonsuz halde 1 yıl 25m2 aşkın odada kullandım. bana göre 18000 btu çok gibi ısı kaçaklarına karşı daha iyi olabilir demişsiniz. bende korkuyorum vebal almamak için. acaba 12 lik diyen bayii size kahıda yazılı yeter verip.. olmazsa iade alma garantisi verirmi.

bir sorun nebilim 19-20m2 için bana göre 18000 lik makine çok büyük bende kuzey batı cepheli alanda yaşıyorum. izolasyonum olmadan bende bu makineyi aynı alanda kullanmıştım. fakat klasik makine inverterden daha fazla ısıtmada başarılıdır onuda unutmamak lazım tabi. hayırlısı diyim.

• 
Sayfa: önceki 651652653654655
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.