Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (642. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: neonxxl1001 , neonxxl1001 , TK- Daha Az
3 Kayıtlı Üye (2 Mobil) ve 20 Misafir (1 Mobil) - 20 Masaüstü3 Mobil1 Android
5 sn
57.222
Cevap
701
Favori
4.430.519
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 640641642643644
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: hunter87

Ben 28 dereceyi görüyorum klima ile, hatta kısmen mecburen yaptığım zamanlarda oluyor. Çünkü 26 derecede bile kapatıyor makine kendini. 13,5 m2, sıfır yalıtım, hatta perdelerin dışardaki havayı aldığı bir odada sp1735 kullanıyorum, yanıyorum :D Pişman değilim :D

ne kadar fatura geliyor acaba klima kullanmadıgınız aylara göre??
  • quote:

Orijinalden alıntı: alptuğ56
    hocam sen mercedesle gezerken biz bişey demiyorduk

Evet, Mercedes 21 Manager

Ama şimdi fena halde yayayım

Artık bir el at ta başka bir Mercedes 21 bulalım bana.
  • Arkadaşlar şu an itibariyle bende Mitsubishi Heavy den SRK50ZJX-S modelini almış bulunuyorum...3300 ytl ye mal oldu 30 metrekare Antalyada ara kat pimapenli kuzey yönlü daire için...

Cihazı tam tanımıyorum forumdan önerdikleri için aldım inşallah pişman çıkmam mitsubishi heavy alma mitsubishi elektric daha iyi diyenler oldu fakat değerleri iyi gözüküyor diye aldık bakalım nasıl bişey çıkacak

Soğutma Kapasitesi : 17.060 (2.388 - 21.154) Btu/h
    Isıtma Kapasitesi: 20.470 (2.388 - 30.026) Btu/h
    Soğutma Sarfiyatı : 1.3 (0.20-2.20)kW
    Isıtma Sarfiyatı : 1.35 (0.20-2.26)kW
    Çalışma Akımı (Soğutma): 5.5 A
    Çalışma Akımı (Isıtma): 5.7 A
    EER : 3.85 W/W.h
    COP : 4.44 W/W.h
    Net Boyutlar (İç Ünite) : 309x890x220 (yükXgenXder mm)
    Net Boyutlar (Dış Ünite) : 640x800x290 (yükXgenXder mm)
    Ses Seviyesi (İç Ünite) : 45-38-26 db (A)
    Ses Seviyesi (Dış Ünite) : db (A)
    Net Ağırlık (İç Ünite) : 15 kg
    Net Ağırlık (Dış Ünite) : 43 kg
    Güç Beslemesi : 220 V,50 Hz, 1ph
    Bakır Boru Çapları (Sıvı-Gaz) : 1/4-1/2 inch

• quote:

Orijinalden alıntı: aytacgoksu

Arkadaşlar şu an itibariyle bende Mitsubishi Heavy den SRK50ZJX-S modelini almış bulunuyorum...3300 ytl ye mal oldu 30 metrekare Antalyada ara kat pimapenli kuzey yönlü daire için...

Cihazı tam tanımıyorum forumdan önerdikleri için aldım inşallah pişman çıkmam mitsubishi heavy alma mitsubishi elektric daha iyi diyenler oldu fakat değerleri iyi gözüküyor diye aldık bakalım nasıl bişey çıkacak

Hayırlı olsun.

Çok iyi alettir, ve çok ta ucuza almışsınız.
    Bu sizi pişman ederse zaten "klima" konusunu unutun, çünkü daha iyisini bulmanız mümkünsüz denebilir

• quote:

Orijinalden alıntı: yesilcam_

quote:

Orijinalden alıntı: mbirol

quote:

Orijinalden alıntı: yesilcam_

merhaba, ustalarıma bir soru sormak istiyorum. sabah 8 de evden çıkıp öğleden sonra 4 gibi tekrar geliyorum. evdeki inverter klimayı evde olmadığım 8 saatlik dilimde kapatarak mı kullanmalıyım yoksa 24 saat açık mı bırakmayalım. elektrik sarfiyatı yönünden hangisi daha karlı olur. 13 m2 oda ara kar klima daikin ftsx35j g serisi 12.000btu..

Buradaki olay siz klimayı sabah kalkıncamı çalıştırıyorsunuz.Yani klima gece açıkmı.
    Eger klima saat 16 00 dan ertesi gün sabah 08 00 kadar açıksa evden çıkarken klimayı 20 dereceye alın kapatmayın.Ha sabah kalktınız 06 00 da 2 saat kullandınız o zaman kapatıp gidin,gelince açın.

klimayı öğleden sonra 15.45 de açıyorum, sabah 08.00 de kapatıyorum. bu arada geçen 16 saatte kesintisiz çalışıyor. hafta içi hep böyle...

Bence Klimanızı hiç kapatmayın evden çıkarken 20 dereceye alın,gelince 23-24 yapın çok daha konforlu yaşarsınız.Tüketiminizde bence hiç fark yapmaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: kocausta*

quote:

Arkadaşlar şu an itibariyle bende Mitsubishi Heavy den SRK50ZJX-S modelini almış bulunuyorum...3300 ytl ye mal oldu 30 metrekare Antalyada ara kat pimapenli kuzey yönlü daire için...

Hayırlı olsun.

Bu sizi pişman ederse zaten "klima" konusunu unutun, çünkü daha iyisini bulmanız mümkünsüz denebilir

@*kocausta üstad siz iyi diyorsanız iyidir herhalde zaten görüştüğüm satıcıyı baya zorladım daha düşemediğine kanaat getirdikten sonra almaya karar verdim , kendiside söyledi için rahat olsun iyi fiyata veriyorum diye.

Bu ara da ustam bu klimayı (srk50zjx-s) nasıl kullanmalıyım 6 saat açıp tekrar mı kapatmalıyım yoksa devamlı açık mı durmalı 30 metrekare solum var kapılarını kapalı mı tutmalıyım yoksa içeri de ısı göndermeli mi ? Şimdi diyeceksiniz ki ne cahil adamsın inverterde kapılar kapalı tutulur yoksa çok yazar :)))

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aytacikomadrid -- 22 Kasım 2011; 12:55:12 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

Ben 28 dereceyi görüyorum klima ile, hatta kısmen mecburen yaptığım zamanlarda oluyor. Çünkü 26 derecede bile kapatıyor makine kendini. 13,5 m2, sıfır yalıtım, hatta perdelerin dışardaki havayı aldığı bir odada sp1735 kullanıyorum, yanıyorum :D Pişman değilim :D

Herhalde yani
    Mekana gerekli olanın iki katı güçte klima var.

Bu arada Tedaş'tan teşekkür plaketi de yollasalar yeridir size, anlattığınız duruma göre.

Cihazın önerilen alan olarak 12-20 m2 arası diyor, benim oda da bu aralıkta:) Aslında ben bu cihazı aldığımda odayı 16m2 sanıyordum ama sonradan ölçünce odanın ölçülerinin 4,70*2,80 olduğunu gördüm. 26 derecede bile kapanıyor, bırakın 28 i 26 da bile bizimkiler sıcaktan şikayetçi sıcaktan. Bugün eve geldiğimde cihazı 20 dereceye ayarlamışlardı, genel olarak 23 derece normal gibi görünüyor şikayet etmemeleri için. Dur kalk yapması hem enerji açısından hemde cihazda problem yaratırmı diye korkutuyor beni açıkçası :D

Sizin klimanın nominal ısıtma kapasitesi 12300 BTU.
    Normal olarak ortalama yalıtımlı mekanlarda m2 ye 500 BTU hesap edilir. Evinizin yalıtım durumuna göre uygunluğunu değerlendirin artık.

*Sağlıklı bir ortam için kışın 23-24C önerilir.
    Bunun yukarısı hem sağlık açısından mahzurludur, hem de gereksiz enerji tüketimidir.

*İnverter klimada dur-kalk olayının sorun yaratması sözkonusu değil.
    Ama mantıklı olan; aleti makul seviyeye ayarlayıp devamlı çalışmasını sağlamaktır.
    Bunu yapamıyacaksanız niye inverter aldınız ki, daha ucuza A sınıfı düz tip alsaydınız, hem alışta daha az para öderdiniz.

Şuanki İzmir deki havalar tam kış diyemeyiz.Gece soğuk ama gündüzleri hala bahar havası var.Kasım sonu artık soğuklar başlar ve durkalk kalmaz.Benim bu tür yerlerdeki tavsiyem oda kapısını aralık tutun klima daha stabil çalışır.
    Bu arada ZİBRO japonların bir özelliği siz 23 derecede kullanırken hissedilen termostat ayarını ısıtmada 2 derece yukarı çeker,yani 23 dereceye set edilen makine hissetme noktasındaki ısı 25 e geldiğinde yazılım gereği 23 gibi algılar buda klimanın bulunduğu noktadaki ısıya göre değil sizin yaşam alınınızdaki noktaya göre 23 leri yakalatır.

Yani diğer markalar 23 de kullanırsanız ayaklarınızın bulunduğu kısım 20 dereceyi zor yakalarken ,ZİBRO Japon seriler 23 derecede kullanırken ayaklarınız 21-22 yi rahatlıkla görür ve iliğinize kemiğinize ısındığınızı hissedersiniz.

• quote:

quote:

quote:

Hayırlı olsun.

@*kocausta üstad siz iyi diyorsanız iyidir herhalde zaten görüştüğüm satıcıyı baya zorladım daha düşemediğine kanaat getirdikten sonra almaya karar verdim , kendiside söyledi için rahat olsun iyi fiyata veriyorum diye. Forumda bazıları Mitsubishi Heavy , elektrikten daha zayıf falan demişti ne kadar doğru bilemiyceğm birde satıcı dedi ki bu modelin flapları sağda solda iki parça ve flapları japonyadakinde bağımsız hareket edebiliyor turkiyedekilerde ikiside aynı anda hareket ediyor neden öyle dedi anlamadım buraya daha mı dandik ürün gönderiyo bunlar acaba :))))

Bu ara da ustam bu klimayı (srk50zjx-s) nasıl kullanmalıyım 6 saat açıp tekrar mı kapatmalıyım yoksa devamlı açık mı durmalı 30 metrekare solum var kapılarını kapalı mı tutmalıyım yoksa içeri de ısı göndermeli mi ? Şimdi diyeceksiniz ki ne cahil adamsın inverterde kapılar kapalı tutulur yoksa çok yazar :)))

Birader zaten düşürmüşsünüz dibine kadar, internetteki en ucuz yerden bile 150 lira aşağı; insaf artık

*Dandik-zayıf laflarına takmayın, kalite olarak 1 numara alettir her yönüyle.

*Kullanım konusu, kurulu olduğu mekanın günün ne kadar zamanı kullanılmasıyla yakından ilgili.
    Yazdığınıza göre gündüz orada kimse olmuyor, ve akşamları işten dönüşte kullanılacak gibi anlıyorum.
    Eğer böyle ise, eve geleceğinize birkaç saat kala çalışacak gibi programlarsınız; 20-22C gibi bir hedef vererek.
    Siz gelinceye kadar optimum verimle çalışarak içerisini "kırar", geldiğinizde de 24C'ye çekersiniz, mesela...

*Klimayı tek hacim için kullanmak genel kural, aksi durum rantabl olmaz.

• daikin ftx71 gv 24000 btu 3750 tl ye alındı.yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar,henüz kurulum yapılmadı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: airturkey

daikin ftx71 gv 24000 btu 3750 tl ye alındı.yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar,henüz kurulum yapılmadı.

Hayırlı olsun.

İzlenimlerinizi ve yorumu sizden bekliyoruz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kaya727

quote:

quote:

Herhalde yani
    Mekana gerekli olanın iki katı güçte klima var.

Bu arada Tedaş'tan teşekkür plaketi de yollasalar yeridir size, anlattığınız duruma göre.

Ustam tedaş demişken bir soru daha sorayım. bugünlerde bizim buranın(tarsus) elektiriği çok kötü. çok sık kesiliyor bu akşam voltaj düştü herşey kapandı lambalar cılız cılız yandı 1 saat kadar sürdü sonra toptan gitti bir süre sonra geldi. sobayla ısındığımız için 2 klima kapalıydı. ama sigortaları kapalı değildi. klima çalışmasa da bu tür voltaj düşmelerinden zarar görür mü? biri ME, biri beko. yakındaki trafodan 1-2 dakika çazırtı geldi alev çıktı. hızlı bir şekilde fişleri çektim sigortaları kapattım ama birşey oldu mu bilmiyorum..

Bu durumlar, özellikle son teknoloji klimaların can düşmanı.
    Tarif ettiğiniz durum, fazların birisinin atmış olması; bu durumda gelen voltaj (diğer fazdan kaçak) çok düşük olacağı için aletler çalışmak için çabalamaz ve sorun çıkmaz.
    Ama gene de kötü.
    Özellikle ME'lerde bu voltaj düzensizliğinden çok arızalar olduydu ve firma da milleti kötü durumda bıraktıydı.
    Aslında haklılardı da, orası ayrı.

• Klimalar çalışmazken düşük voltajın bir zararı olmaz.Ama elektrik kesilip tekrar gelmelerde ilk saniyelerde yüksek voltaj gelebiliyor.Asıl sıkıntı burada başlıyor 250 voltun üzerindeki akım 1-2 saniyelikte olsa karta zarar verebiliyor ,özellikle besleme devresine,ha bu söylediğimiz her elektronik cihaz için geçerli,standbay da duran her cihaz etkilenir.

özellikle voltaj düşüklüğü olan şebekelere fazla kullanımı karşılamak için trafolardan gerilimi yüksek tutuyorlar.Herkes kullanırken 200 volt lari zor gören akım,kesilip ilk geldiği saniyelerde 300 volta kadar vurabiliyor.asıl sıkıntı bu işte.Bu arada bu tür bir problemde kaynaklanacak arızayı elektrik dağıtım şirketi karşılamak zorunda unutmayın.Tüketici olarak sizin anlaşmanız 220 volt elektrik almak,+- %10 telorans var yani 200 altı ve 240 üstü dağıtıcının sorumluluğudur.Bu tür bir arızada hakkınızı arayacağınız yer elektrik dağıtım şirketidir.

Saygılar....

• quote:

Orijinalden alıntı: Leaderjack

quote:

ne kadar fatura geliyor acaba klima kullanmadıgınız aylara göre??

Bizim faturalar çok dengesiz. Klima kullanmadan 90 lira fatura verdiğimde oldu, kullanarak 65 lira verdiğimde. Bugün 111 lira fatura gelmiş eve, son 1 aydır da sürekli kullanıyoruz cihazı, yıllık izinler bayramdaki kalabalık, sürekli su ısıtıcı kullanımı falan derken buraya kadar çıkmış. Geçen ay 60 ın üzerinde ödemiştim, o zamanda kullandım ama ondan önce hiç kullanmadan 90 lira falan ödedim. Bu şartlarda en fazla 15 lira daha oynar herhalde, daha da yukarısını zannetmiyorum. (elektrik fiyatlarının sabit kaldığını varsayıyorum) Yani benim için klima şu an odun-kömür den bile çok daha ucuz :) bana ayda 80 lira bile farkettirse 5*80=400 lira yapar ki yıllık soba masrafım bundan daha fazla olduğunu düşünürsek bunlar şaka gibi rakamlar :) 24 saat açık bırakırsam belki o zaman bu rakamları yakar.Sürekli 23 derecede çalışsa ve fan modunu 1. kademede sabit tutsak daha da aşağı düşer ama ben kimse yokken otomatik fan modunda kullanmayı tercih ediyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: mbirol

Klimalar çalışmazken düşük voltajın bir zararı olmaz.Ama elektrik kesilip tekrar gelmelerde ilk saniyelerde yüksek voltaj gelebiliyor.Asıl sıkıntı burada başlıyor 250 voltun üzerindeki akım 1-2 saniyelikte olsa karta zarar verebiliyor ,özellikle besleme devresine,ha bu söylediğimiz her elektronik cihaz için geçerli,standbay da duran her cihaz etkilenir.

özellikle voltaj düşüklüğü olan şebekelere fazla kullanımı karşılamak için trafolardan gerilimi yüksek tutuyorlar.Herkes kullanırken 200 volt lari zor gören akım,kesilip ilk geldiği saniyelerde 300 volta kadar vurabiliyor.asıl sıkıntı bu işte.Bu arada bu tür bir problemde kaynaklanacak arızayı elektrik dağıtım şirketi karşılamak zorunda unutmayın.Tüketici olarak sizin anlaşmanız 220 volt elektrik almak,+- %10 telorans var yani 200 altı ve 240 üstü dağıtıcının sorumluluğudur.Bu tür bir arızada hakkınızı arayacağınız yer elektrik dağıtım şirketidir.

Saygılar....

Sağol ustam. zaten bu durumlar garanti kapsamı dışında olduğu için böyle birşey olursa mecburen tedaşın yakasına yapışacağız.

• arkadaşlar normal klimalarda sıcaklığı 30 un altına aldığımızda durup bekleme tekrar çalışma olayı inverter lerde olmuyor değil mi? Isıyı düşürünce kendi kompresörünü ona göre rölantiye alıp devam edecek değil mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: tuncay altuntoprak

arkadaşlar normal klimalarda sıcaklığı 30 un altına aldığımızda durup bekleme tekrar çalışma olayı inverter lerde olmuyor değil mi? Isıyı düşürünce kendi kompresörünü ona göre rölantiye alıp devam edecek değil mi?

Sadece bu sayfayı okursanız, sorduğunuz soru hakkında birkaç tane cevap görürsünüz
  • haklısın koca usta ama konu 200 küsür sayfa olunca bulmak zor oluyor veya ben şu konu içi aramaya ne yazarak bulacağımı çözemedim.
  • quote:

haklısın koca usta ama konu 200 küsür sayfa olunca bulmak zor oluyor veya ben şu konu içi aramaya ne yazarak bulacağımı çözemedim.

SADECE BU SAYFA
  • İnverter klimada dur-kalk olayının sorun yaratması sözkonusu değil.

Sizin bu cümlenizde dur kalk oluyor ama soğuk hava vermiyor sıcak vererek mi dur kalk yapıyor. Doğru anlamış mıyım?
  • quote:

İnverter klimada dur-kalk olayının sorun yaratması sözkonusu değil.

Sizin bu cümlenizde dur kalk oluyor ama soğuk hava vermiyor sıcak vererek mi dur kalk yapıyor. Doğru anlamış mıyım?

*Eğer "dandik" bir klima değilse, kompresör durduğunda iç ünite fanı yavaşlar, bu arada flap yukarı kalkar, ve insanlara soğuk hava vermez.
    Durup kalktığı ne kadar az hissedilirse o alet o kadar iyi demektir.
    Bu sayfada ve öncekinde arkadaşla bunun şakasını da yapıyorduk, bende öyle dandik bir inverter var da

Artık ucuz düz tip klimalarda bile bu konu halledilmiş, "hot start" çoğunlukla dur-kalklardaki soğuk üfleme konusunu da kapsayan bir uygulama olmuş. (İnşallah bir ara Arçelik'çilerin de haberi olur bundan)

*İnverterlerde dur-kalk olayının alete aşınma yönünden de zararı olmaz, çünkü kompresör neredeyse sıfırdan yavaş yavaş devir almaya başlıyarak çalışıyor.
    Ama düz tiplerde her duruş ve kalkış, kompresörü şöyle bir silkeler.

• 
Sayfa: önceki 640641642643644
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.