Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (618. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
9 Misafir - 9 Masaüstü
5 sn
57.177
Cevap
701
Favori
4.426.628
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
81 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 616617618619620
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: metalfaust

Arkadaşlar Allah rızası için bir yardım edin

Evim ara katta 2 duvar dış cephe üstümde de altımda da soba yakan aileler var oda içinde 1 lcd tv var ve 15m2 yalıtım sadece duvar camlar pimapen ve çift cam oda kare şeklinde ve izmir yani ege bölgesindeyim 2000tl bütcem var

Az bir araştırma ile

Toshiba RAS 10 SKVR 10000(BTU) ama klimacı 12lik kadar değerleri var dedi
    Mitsubishi Hevy SRK35ZJ-S 11.940 BTU/h
    Mitsubishi Electric MSZ - HC35VA buda 12binlik

bu 3 klimadan birini alıcam hepside aynı fiyat sizce hangisi en iyisi ve en ekonomik olanı az elektrik yaksın ama odayı ısıtmak yada soğutmak için uğraşmasın en iyi verimi sağlasın???

Klimacı doğru söylemiş; RAS 10 SKVR'nin kapasitesi neredeyse diğerleri kadar, artı verimliliği daha iyi.
    Aletin nominal ısıtma kapasitesi 11 bin btu gibi, ve sizin mekan epey korumalı olduğuna göre bence onu seçin.
    Artı, kalite ve servis yönünden de bence daha iyi.

• quote:

Orijinalden alıntı: kocausta*

quote:

Orijinalden alıntı: metalfaust

Arkadaşlar Allah rızası için bir yardım edin

Evim ara katta 2 duvar dış cephe üstümde de altımda da soba yakan aileler var oda içinde 1 lcd tv var ve 15m2 yalıtım sadece duvar camlar pimapen ve çift cam oda kare şeklinde ve izmir yani ege bölgesindeyim 2000tl bütcem var

Az bir araştırma ile

Toshiba RAS 10 SKVR 10000(BTU) ama klimacı 12lik kadar değerleri var dedi
    Mitsubishi Hevy SRK35ZJ-S 11.940 BTU/h
    Mitsubishi Electric MSZ - HC35VA buda 12binlik

bu 3 klimadan birini alıcam hepside aynı fiyat sizce hangisi en iyisi ve en ekonomik olanı az elektrik yaksın ama odayı ısıtmak yada soğutmak için uğraşmasın en iyi verimi sağlasın???

Klimacı doğru söylemiş; RAS 10 SKVR'nin kapasitesi neredeyse diğerleri kadar, artı verimliliği daha iyi.
    Aletin nominal ısıtma kapasitesi 11 bin btu gibi, ve sizin mekan epey korumalı olduğuna göre bence onu seçin.
    Artı, kalite ve servis yönünden de bence daha iyi.

toshibada gönlüm zaten ama yeter mi yetmez mi diye endişelerim var.
    bide toshiba 2000tl
    mistubishi heavy 2100tl
    mistubishi electric de 2000tl

arada pek fark yok ama mitsubishi ler 12binlik rahat yeticek toshiba zorlanırsa diye bi korku var içimde bilemedim işte ne yapıcam son olarak toshibadan üfleme ve koku sorunu var diyenler var hava debisi düşük sorun olur mu acaba

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metalfaust -- 21 Ekim 2011; 12:04:06 >

• quote:

@gecemy

Üstteki iki yazınızda anlattığınız konulara dair yazmaya kalksam çok uzun olacak.
    Kısaca "açık-doğru ve şeffaf değiller" diyeyim, ve alttaki linkteki konuyu okumanızı önereyim.

http://forum.donanimhaber.com/m_46328042/mpage_1/f_/key_//tm.htm#46328042

Ustam verdiğiniz linki inceledim ama açıkçası biraz garip bulmadım değil. İlk olarak bahsettiğiniz ortam için 9 luk bir klimanın nasıl iyi performans verdiiğini anlatmışsınız. Toshiba klima ile aynı performans dan söz etmişsiniz. Bunun haricinde servis ve satıcıların bilgisizliğinden söz etmişsiniz. Aslında bu gayet normal objektif bakarsak olaya. Çünkü bu markaların satıcı sayısı her il ilçe de onlarca mevcut. Böyle olunca da bütün satıcıların teknik ayrıntıları bilmesi mümkün olmaz. Zaten bu markaların tüketici kesimi bu tür teknik detaylardan çok anlayan insanlar değil. Haliyle site ve ön bilgilendirmelerde bu kesime hitap etmeleri gayet normal. Diğer mits gbii markaların ürün kataloğunda da tam tersi bir durum söz konusu. Daha çok teknik bilgiler sınırlı sayıda fonksiyonel bilgiler mevcut. Yani olay tüketici kesimiyle ilgili göründü gözüme. Zira mits gibi markaları kullanan kesim daha çok teknik detaylarla uğraşan ve araştıran kesim olunca bu markaların teknik bilgilere öncelik vermesi gayet normal değil mi? Bunun haricinde aldığınız cihazın bir takım aksamındaki kalitesizlik sorunlarından bahsedilmiş. Aynı şekilde bu forumda mits olsun. genaral olsun bu şekilde şikayetleri olan çok yazı okudum. Bu konu başlığınızda bazı değerlerin değiştirilip anlatıldığı temel konuydu sanırsam, fakat aynı olayın diğer markalarda da söz konusu olmadığının kesin bir kanıtı yok sanırsam. Aynı durumu diğer markalarda yapmış olsun, buradaki kimse çıkıp böyle yapmışlar demez hatta düşünmez bile, öyle gibime geliyor.
    Burda yanlış anlaşılmak istemiyorum ama gerçekten Arçelik gibi markalara son derece karşı olan bir kişi olarak objektif bakmaya çalıştığımda duruma bir terslik var gibime geliyor.

700 watlık bir kullanım dan bahsetmişsiniz çok olduğunu söyleyen arkadaşlar olmuş. 700W lık bir kullanım ki özellikle ısıtma da ve 0-2 derece arasında çok iyi bir tüketim. Full kullansanız her gün en az 10 saat aylık taş çatlesin 60 lira yapar. Zibro kullanan bir kullancı hatta yetkili satıcının buradaki ürün testlerinde 3 aylık günlük en fazla 10 saat kullanım sonuçlarına göre 12 lik bir klima ile 18 m2 lik bir alan için çıkan ücret 140 lira idi.

Yani sizin verdiğiniz bilgilere bakarak önyargılı davranmadan değerlendirme de bulunursak LG 9 luk bir klima ile kendisinin 3 katı daha pahalı olan bir toshiba klimanın performansını almışsınız. Bunun haricinde kalan şeyler ise biraz teferruat gibi duruyor.

Yani açıkçası pek fikrimde bir değişiklik olmadı hatta sizin verdiğiniz link beni arçelik veya bosch markasına biraz daha yönlendirdi desem daha doğru olur.

Tekrar yardımlarınızı bekliyoum. Teşekkürler. Bu arada 3 4 gün içerisinde bir klima almam gerekiyor ve bu kararsızlıkla nasıl yapacam bilemiyorum:))

• metalfaust.Arkadaşım Generali,yada Zibroyu inceleyip hiç düşündünüzmü.Ben daha önceleri bir kaç marka klima kullandım.O ,kullandığım cihazlar yazın mükemmel soğuttular ama kışın ısınmaya gelince şiştiler ..Şu an üç senedir kullanıyorum generali ve iki seneden beri de kullanıyorum zibroyu ikiside süper cihazlar.Zaten duymadınızmı.Klimaların içinde ısıtma performansı en yüksek General klimadır.İnceleyin internetten yorumları okuyun.iyi karar verin..
  • ustalara bi konu danışıcam umarım cevap veren olur,yeni aldığım gree marka klimanın montajını yaptırdım servis vakumunu yaparak montajı tamamladı fakat sonradan farkına vardık balkon kapısına çok yakın montajlanmış dış ünüte kapı kapanmıyor oyüzden dış ünitenin tekrar sökülüp biraz kaydırılması gerekiyor servise bildirdim gelip yaparız dediler benim merak ettiğim dıış ünite yerinden sökülüp tekrar takılınca yeniden vakum yaptırmak gereklimidir acaba,acil cevap verirseniz çok iyi olur arkadaşlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: maslan7

ustalara bi konu danışıcam umarım cevap veren olur,yeni aldığım gree marka klimanın montajını yaptırdım servis vakumunu yaparak montajı tamamladı fakat sonradan farkına vardık balkon kapısına çok yakın montajlanmış dış ünüte kapı kapanmıyor oyüzden dış ünitenin tekrar sökülüp biraz kaydırılması gerekiyor servise bildirdim gelip yaparız dediler benim merak ettiğim dıış ünite yerinden sökülüp tekrar takılınca yeniden vakum yaptırmak gereklimidir acaba,acil cevap verirseniz çok iyi olur arkadaşlar

klima boruları sökülmeden yapılma ihtimali varsa mesela klimanın dış ünitesini bi şekilde bir metre kadar öne çekilip mesela merdiven üzerinde tutulabilinirse vakuma gerek olmaz ...

yok eğer klima boruları ve kablo bağlantısı sökülecekse ilk önce ince boru yani gazın dış üniteden çıkış yapan borunun hemen altındaki vana allen anahtarı ile kapatılıp klima soğuk modda çalıştırılıp gazın toplanması (iç üniteye hapsedilmesi) ve (bu işlem yaklaşık 3- 5 dakka sürer) daha sonra kalın borunun dış ünitedeki vanası kapatılır.. dış ünite yerinden sökülüp gerekli kaydırma işlemi yapılır..

akabinde klima montajı sanki sıfırdan yeni klima kuruluyormuş gibi aynı işlemler yapılır vakum yapılması mecburidir

• quote:

Orijinalden alıntı: CesmeSokak

quote:

Orijinalden alıntı: iclavak

metalfaust.Arkadaşım Generali,yada Zibroyu inceleyip hiç düşündünüzmü.Ben daha önceleri bir kaç marka klima kullandım.O ,kullandığım cihazlar yazın mükemmel soğuttular ama kışın ısınmaya gelince şiştiler ..Şu an üç senedir kullanıyorum generali ve iki seneden beri de kullanıyorum zibroyu ikiside süper cihazlar.Zaten duymadınızmı.Klimaların içinde ısıtma performansı en yüksek General klimadır.İnceleyin internetten yorumları okuyun.iyi karar verin..

Merhaba iclavak bey bir şey sormak istiyorum, sizde hem general hemde zibro varmış ben zibroyu süper ucuza buldugum için (SP 1735) atladım aldım ama aklımdada general kalmadı değil siz hangi modelleri kullanıyorsunuz yazarsanız zibro vede general olarak birde hangisi sizce objektif olarak iyi hiç çekinmeden doğruca yazın, büromada bir tane alacagım belki onu general yada fujitsu alırım,

saygılarımla.

kim ne derse desin biz bu gün 3 tane fujitsu general klima montajı yaptık lkc seriisi mükemmel ısıtıyor ben hayran kaldım performansı çok iyi geldi bana

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tekirdağlı-klimacı -- 21 Ekim 2011; 20:11:36 >

• eğriye eğri doğruya doğru şimdi ne yalan söyliyeyim biz firma olarak bir çok markayı satıyoruz..

baymaktan tutun da airfele mideadan tutunda gree ye kadar mitsubishiden tutun fujitsu generale panasonicten tutun electra airwel general electric white westinghouse frigidaire e kadar bizim satmadığımız sadece piyasa malı arçelik vestel beko seg hariç bir çok marka var

içlerinde en beğendiğim klimalar toshiba mitsubishi e mitsubishi heavy panasonic etherea ve fujitsu general geri kalanlar ise F/P ürünü bana göre

zibroyu tanımıyorum bulunduğum bölgede hiç yok ne gördüm cihazları ne de herhangi bir bilgim yok malesef o yüzden ZİBRO yorumsuz

birde utanmadan resim koyayım

http://www.trakyaklima.com/trakya-klima.jpg

burda tabelada görülen tüm markalar var bir çoğunda yetkili bayii ve servisiz

ama burdan bir ön bilgi vereyim mekanımıza gelip çayımızı içmeyene satış yapmıyoruz prensip gereği

yer olmadığından yazamadığımız bazı markalarda var

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tekirdağlı-klimacı -- 21 Ekim 2011; 20:28:14 >

• quote:

Orijinalden alıntı: gecemy

quote:

@gecemy

Üstteki iki yazınızda anlattığınız konulara dair yazmaya kalksam çok uzun olacak.
    Kısaca "açık-doğru ve şeffaf değiller" diyeyim, ve alttaki linkteki konuyu okumanızı önereyim.

http://forum.donanimhaber.com/m_46328042/mpage_1/f_/key_//tm.htm#46328042

Ustam verdiğiniz linki inceledim ama açıkçası biraz garip bulmadım değil. İlk olarak bahsettiğiniz ortam için 9 luk bir klimanın nasıl iyi performans verdiiğini anlatmışsınız. Toshiba klima ile aynı performans dan söz etmişsiniz. Bunun haricinde servis ve satıcıların bilgisizliğinden söz etmişsiniz. Aslında bu gayet normal objektif bakarsak olaya. Çünkü bu markaların satıcı sayısı her il ilçe de onlarca mevcut. Böyle olunca da bütün satıcıların teknik ayrıntıları bilmesi mümkün olmaz. Zaten bu markaların tüketici kesimi bu tür teknik detaylardan çok anlayan insanlar değil. Haliyle site ve ön bilgilendirmelerde bu kesime hitap etmeleri gayet normal. Diğer mits gbii markaların ürün kataloğunda da tam tersi bir durum söz konusu. Daha çok teknik bilgiler sınırlı sayıda fonksiyonel bilgiler mevcut. Yani olay tüketici kesimiyle ilgili göründü gözüme. Zira mits gibi markaları kullanan kesim daha çok teknik detaylarla uğraşan ve araştıran kesim olunca bu markaların teknik bilgilere öncelik vermesi gayet normal değil mi? Bunun haricinde aldığınız cihazın bir takım aksamındaki kalitesizlik sorunlarından bahsedilmiş. Aynı şekilde bu forumda mits olsun. genaral olsun bu şekilde şikayetleri olan çok yazı okudum. Bu konu başlığınızda bazı değerlerin değiştirilip anlatıldığı temel konuydu sanırsam, fakat aynı olayın diğer markalarda da söz konusu olmadığının kesin bir kanıtı yok sanırsam. Aynı durumu diğer markalarda yapmış olsun, buradaki kimse çıkıp böyle yapmışlar demez hatta düşünmez bile, öyle gibime geliyor.
    Burda yanlış anlaşılmak istemiyorum ama gerçekten Arçelik gibi markalara son derece karşı olan bir kişi olarak objektif bakmaya çalıştığımda duruma bir terslik var gibime geliyor.

700 watlık bir kullanım dan bahsetmişsiniz çok olduğunu söyleyen arkadaşlar olmuş. 700W lık bir kullanım ki özellikle ısıtma da ve 0-2 derece arasında çok iyi bir tüketim. Full kullansanız her gün en az 10 saat aylık taş çatlesin 60 lira yapar. Zibro kullanan bir kullancı hatta yetkili satıcının buradaki ürün testlerinde 3 aylık günlük en fazla 10 saat kullanım sonuçlarına göre 12 lik bir klima ile 18 m2 lik bir alan için çıkan ücret 140 lira idi.

Yani sizin verdiğiniz bilgilere bakarak önyargılı davranmadan değerlendirme de bulunursak LG 9 luk bir klima ile kendisinin 3 katı daha pahalı olan bir toshiba klimanın performansını almışsınız. Bunun haricinde kalan şeyler ise biraz teferruat gibi duruyor.

Yani açıkçası pek fikrimde bir değişiklik olmadı hatta sizin verdiğiniz link beni arçelik veya bosch markasına biraz daha yönlendirdi desem daha doğru olur.

Tekrar yardımlarınızı bekliyoum. Teşekkürler. Bu arada 3 4 gün içerisinde bir klima almam gerekiyor ve bu kararsızlıkla nasıl yapacam bilemiyorum:))

Öncelikle, Arçelik grubunun bilgilendirme zaafı, dediğiniz markalarda sözkonusu değil.
    Örneğn bir MHI kataloguna bakarsanız, sadece teknik ayrıntılar değil, sıradan tüketiciyi ilgilendiren konfor-kullanım özellikleri de ayrıntılı olarak veriliyor, Arçelik'tekinden çok daha fazla.
    .......
    Orada satıcı ve srvislerin değil, bizzat Beko teknik müdürünün cehaletinden bahsediliyordu, dikkat edin Ve verilen bilgilerin hep değişik olması sözkonusu.
    Teknik bilgilerin başka firmalarda da yanlış/şişirme olabileceği konusuna gelince:
    Eurovent diye bir yer var, bağımsız sertifika kuruluşu.
    Tüm ciddi klima fabrikaları ürünlerini onlara test ettirip kanıtlanmış değerleri veriyorlar.
    Bana bir tane Arçelik-Vestel gösterebilir misiniz Eurovent onaylı?
    .........
    Bunlara rağmen o Beko'yu tavsiye de ediyorum, ama "hastalıklarını" da belirterek.
    Nitekim, 1200 liraya oldukça verimli bir alet alıyorsunuz. Soğutmada 9 binlik, ısıtmada 12 binlik; yüksek verimli sayılan bir alet.
    Ben de sakatlıklarını bilerek, sırf ucuz olduğu için almıştım.
    Ama alacak kişi, ikide bir orasından burasından değişik sesler gelmesini, zaman zaman biryerlerine birşeyler sıkıştırmayı, çok soğuk olmayan havalarda her duruşta soğuk hava üflemesini kabul edecekse mesele yok.
    Ben kabul ettim ve aldım, dediğim gibi sırf çok ucuz olduğu için.

• CesmeSokak .Arkadaşım,Generalin 18,lik plazma İnverter, LBDCZ,modeli var üç sene önce kampanyadan aldım bu forumdaki arkadaşların yorumlarından faydalanarak aldım.Çünkü Generalin ısıtmasını çok övdüler.Bende 2009.yılında generali aldım.İnanın 22 metre kare odayı hamama çeviriyor ve bu odaların karşısında 12,metre karelik bir mutfak ve 10 metre karelikte yatak odası mevcut bu odaların tümünü ısıtıyor.ayreten 11 metre karelik bir diğer odam var buraya yetmiyor bu oda ters düşüyor bende iki sene önce bu onbir metre lik odaya inverter degil düz bir klima Zibroyu aldım.Ama ikisindende memnunum zibronunda bende S1526,modeli var tabi bu cihaz inverter olmadığı için General kadar sıcak bir hava vermiyor ama zibronunda sizin vermiş olduğunuz model inverter modelidir zibronunda Generalden aşağı kalmayacagına inanıyorum..Bakın ben daha önceleri başka marka cihazda kullandım,ve şu andada manisadayım yani manisalıyım 15,senedirde kalorifer yakıyordum çok pahalıya geliyor bana evim müstakil,inanın üç senedir general evimi mükemmel ısıttı,Üç gündür kayım pederim bende misafir gece uykudan kalkıp bana dediki oğlum şu makinayı kapat valla çok terledim dedi.Şu anda Generalin fiyatları birinci sıraya oturmuş durumdadır.Yani cihazlar çok pahalı ben 2009 yılında kampanyadan .2,600.tl.ye almış idim şu anda aynı cihaz 4,1oo.tl.oldu.ama verdiğim paraya inanın helal olsun ben emekliyim inanın ben dört nufusum hepimiz çok rahat ısınıyoruz..Yani Generalin ısıtması çok başka.Kısacası.GENERAL.. ..

• quote:

Orijinalden alıntı: Tekirdağlı-klimacı

quote:

Orijinalden alıntı: maslan7

ustalara bi konu danışıcam umarım cevap veren olur,yeni aldığım gree marka klimanın montajını yaptırdım servis vakumunu yaparak montajı tamamladı fakat sonradan farkına vardık balkon kapısına çok yakın montajlanmış dış ünüte kapı kapanmıyor oyüzden dış ünitenin tekrar sökülüp biraz kaydırılması gerekiyor servise bildirdim gelip yaparız dediler benim merak ettiğim dıış ünite yerinden sökülüp tekrar takılınca yeniden vakum yaptırmak gereklimidir acaba,acil cevap verirseniz çok iyi olur arkadaşlar

klima boruları sökülmeden yapılma ihtimali varsa mesela klimanın dış ünitesini bi şekilde bir metre kadar öne çekilip mesela merdiven üzerinde tutulabilinirse vakuma gerek olmaz ...

yok eğer klima boruları ve kablo bağlantısı sökülecekse ilk önce ince boru yani gazın dış üniteden çıkış yapan borunun hemen altındaki vana allen anahtarı ile kapatılıp klima soğuk modda çalıştırılıp gazın toplanması (iç üniteye hapsedilmesi) ve (bu işlem yaklaşık 3- 5 dakka sürer) daha sonra kalın borunun dış ünitedeki vanası kapatılır.. dış ünite yerinden sökülüp gerekli kaydırma işlemi yapılır..

akabinde klima montajı sanki sıfırdan yeni klima kuruluyormuş gibi aynı işlemler yapılır vakum yapılması mecburidir

eyvallah ustam bilgilendirme için teşekkürler

• quote:

Orijinalden alıntı: Tekirdağlı-klimacı

eğriye eğri doğruya doğru şimdi ne yalan söyliyeyim biz firma olarak bir çok markayı satıyoruz..

baymaktan tutun da airfele mideadan tutunda gree ye kadar mitsubishiden tutun fujitsu generale panasonicten tutun electra airwel general electric white westinghouse frigidaire e kadar bizim satmadığımız sadece piyasa malı arçelik vestel beko seg hariç bir çok marka var

içlerinde en beğendiğim klimalar toshiba mitsubishi e mitsubishi heavy panasonic etherea ve fujitsu general geri kalanlar ise F/P ürünü bana göre

zibroyu tanımıyorum bulunduğum bölgede hiç yok ne gördüm cihazları ne de herhangi bir bilgim yok malesef o yüzden ZİBRO yorumsuz

birde utanmadan resim koyayım

http://www.trakyaklima.com/trakya-klima.jpg

burda tabelada görülen tüm markalar var bir çoğunda yetkili bayii ve servisiz

ama burdan bir ön bilgi vereyim mekanımıza gelip çayımızı içmeyene satış yapmıyoruz prensip gereği

yer olmadığından yazamadığımız bazı markalarda var

hocam maşallah klimacı değil klima kolleksiyoncusu gibi sizin dükkan

ayrıca çok güzel siteniz ve yeni öğrendiğim forum siteniz bile varmış hayırlı kazançlar dilerim

klima çalışma prensibi gibi konularda merak edenler için güzel bilgiler vermişsiniz tebrik ederim

saygılar

not : yorum yapmadım ,merhaba dedim ,hani yazmayacaktın diyecekler için bilgi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kemal1414 -- 21 Ekim 2011; 22:09:20 >

• Orijinalden alıntı: kocausta*

@gecemy

Öncelikle, Arçelik grubunun bilgilendirme zaafı, dediğiniz markalarda sözkonusu değil.
    Örneğn bir MHI kataloguna bakarsanız, sadece teknik ayrıntılar değil, sıradan tüketiciyi ilgilendiren konfor-kullanım özellikleri de ayrıntılı olarak veriliyor, Arçelik'tekinden çok daha fazla.
    .......
    Orada satıcı ve srvislerin değil, bizzat Beko teknik müdürünün cehaletinden bahsediliyordu, dikkat edin Ve verilen bilgilerin hep değişik olması sözkonusu.
    Teknik bilgilerin başka firmalarda da yanlış/şişirme olabileceği konusuna gelince:
    Eurovent diye bir yer var, bağımsız sertifika kuruluşu.
    Tüm ciddi klima fabrikaları ürünlerini onlara test ettirip kanıtlanmış değerleri veriyorlar.
    Bana bir tane Arçelik-Vestel gösterebilir misiniz Eurovent onaylı?
    .........
    Bunlara rağmen o Beko'yu tavsiye de ediyorum, ama "hastalıklarını" da belirterek.
    Nitekim, 1200 liraya oldukça verimli bir alet alıyorsunuz. Soğutmada 9 binlik, ısıtmada 12 binlik; yüksek verimli sayılan bir alet.
    Ben de sakatlıklarını bilerek, sırf ucuz olduğu için almıştım.
    Ama alacak kişi, ikide bir orasından burasından değişik sesler gelmesini, zaman zaman biryerlerine birşeyler sıkıştırmayı, çok soğuk olmayan havalarda her duruşta soğuk hava üflemesini kabul edecekse mesele yok.
    Ben kabul ettim ve aldım, dediğim gibi sırf çok ucuz olduğu için.

Hocam ilk önce şunu düzelteyim Arçelik beko da o bilgilendirme zaafı yok. Sitelerinde ve ürün kataloglarının arka sayfasında tüm teknik detaylar mevcut. Vestelin bir tek bulamadım bu detaylarını.
    Şimdi elimde mits, general, ve sharp ın broşürleri var. Bunlarda fonksiyonel özellikler kısıtlı anlatılmış ama var tabi. Bayinin bana verdiği broşürler 3 5 sayfalık kataloglar. Arçelik Bekonun katalogu 20 25 sayfa civarında. Bu 20-25 sayfada fonksiyonel özellikler ve modeller tanıtılıyor. En son sayfalarda ise teknik bilgiler mevcut. Ayrıca Mits gibi markaların sitelerine girdiğinizde de aynı şekilde ilk sıralanan özelllikler arçelik ler gibi. Teknik bilgiler için katalog indirmeniz ya da ayrı bir sayfa bulmanız gerekiyor. Direkt olarak teknik ayrıntıları vermiyorlar benim izlenimim. Elbette ki mits gibi ürünler de fonksiyonel özellikler anlatılıcak. Bunda bir terslik yok. Çünkü zaten bilinçli araştıran tüketicilerin tercihi oluyor genelde. Her ayrıntıyı vermeleri kaçınılmaz oluyor. Ama yine tekrar etmem lazım Arçelik gibi markaların alıcıları standart tüketiciler olduğundan teknik detaylar en son verilmesi ya da biraz göz ardı edilmesi olağan geliyor bana. Zira bizim üst kattaki ev sahibine cop deyin eer deyin hiç birşey anlamaz ama bu ayda 10 lira yakıyor deyin onu anlar. Arçelik gibi markaların da tüketici kitlesi genel olarak bu kesimler olunca daha çok fonksiyonel ve genel geçer tabirler kullanmaları son derece normal. Ama teknik bilgiler ayrıca mevcut fakat COP yerine ısıtma verimlilik oranı diye türkçeleştirip yazmışlar bu bile tüketici kesimleriyle ilgili bir düzenleme olmalı. COP dediğiniz zaman arçelik kullanıcıları hiçbirşey anlamaz sanırsam:)))

Eurovent sertifikasına gelince o kadar bilgim yok cihazlar ve markalar ile ilgili ama elimdeki genaral, mits, sharp broşürlerine de bakıyorum hiç birinde bu onaydan tek bir ibare dahi yazmıyor. Neden anlamadım? Elbette sizin söylediklerinize inanıyorum ama neden broşürlerinde, ürün kataloglarında böylesi önemli bir sertifika dan hiç bilgi vermemişler ya da ibare kullanmamışlar anlayamadım. Arçeliklerin böyle bir sertifikası var mıdır yok mudur siz bilirsiniz ben bilemem elbet. Sitelerden araştırsak bulabilir miyiz? Bulabilirsek ben bir araştırayım bu onay hangi markalarda mevcut. Ya da bulan link verebilen arkadaşlar varsa versinler bi zahmet araştıralım bizler de hem bilgi sahibi olmuş oluruz.

Hocam son olarak bu markalar konusunda aklımı karıştıran en önemli faktörü anlatayım. Alt kattaki komşum geçen kış vestel 24 btu 28 btu ısıtma sunan bir plus serisi klima aldılar 20 m2 oda için. Tabi satıcı kazıklamış büyük makinayı satmış onlara. Ama anlamıyorlar zaten. Btu falan ne onu da bilmezler zaten. 3000 tl ye aldılar makinayı. Makina da hani şekilli mekilli çok estetik siyah parlak dış ünite falan böyle göz dolduruyor hani.
    Neyse lafın kısası geçen kıştan bu yana kullanıyorlar. Her ay faturalarını inceliyorum soruyorum bugüne kadar en fazla 25 tl fazla geldi faturaları. Oda günlük 10 saat ve üstü kullandıkları aylarda. Normal fatuları 25 tl civarında geliyordu. (Pek elektirikle işleri yok:)) Klima takıldığından bu yana 30-35-40 en çok 50 lira geldi. Üstelik 28 binlik makina daha fazla enerji tüketmesi lazımken bu performans beni şaşırttı. Isıtma performansına zaten birşey söyleyemem 28 lik makina 20 m2 yeri havada karada ısıtır zaten. Test etmek mümkün değil. Ama açar açmaz 1-2 dakikayı bulmuyor bütün odanın ısınması.

Bu sebeplede aklım çok karışık. Vestel gibi ürünlere özellikle de vestele karşı aşırı önyargılı biri olarak aldıklarında direkt uyarmıştım onları keşke bundan almasaydınız diye ama şimdi söyleyecek söz bulamıyorum valla. Herhangi bir arıza durumu da yok. Yakında bir arıza yaparsa bakımsızlıktan yapar çünkü hiç anlamıyorlar bu tür konulardan. Filtresini çıkarıp yıkayamazlar bile yani. Yani bu ürün beni çok şaşırttı. Bu yüzden de Arçelik gibi ürünlere karşı biraz daha objektif olmaya çalışıyorum.

Zaten klima almaktan şu an için vazgeçtim biraz daha araştırma yapacağım. Yılbaşına doğru firmalar cirolarını yüksek gösterebilmek için indirim ve kampanya düzenliyorlar. O zamanı bekliyecem eminim daha ucuza alınabilecek çok daha iyi cihazlar o zaman. Sizi takip etmeye devam şimdilik. Sevgilar saygılar... ve Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gecemy -- 21 Ekim 2011; 23:16:22 >

• Arkadaşlar FUjiTSU ASYG 12 LE 2050 tl fiyat aldım 12/taksit 22 metre kare bir balkon kapısı bir pencere var çift cam çatı saç ,altında çatı şiltsi tavan alçı plaka yalıtım olarak da ve evin 2 cephesi(dış cephe) aynı çatıdaki yalıtımdan var 11 den sonra ev güneş batıncaya kadar görüyor sizce bu klima yeterli olurmu varsa başka önerilerinizi beklerim yarın almayı düşünüyorum klimayı
  • arkadaşlar daikin v serisi ftx35 mi panasonic ethera 12 lik mi bi el atın şu konuya.bu hafta alacam bu ikisinden birini.deneyimli arkadaşlarım cvplarınızı bekliom
  • Hocam şöyle bir araştırma yaptım dediğiniz Eurovent sertifikasıyla ilgili olarak. Siteyi buldum Arçelik ve Beko nun adı yok ama LG var. Bildiğim kadarıyla Arçelik ve Bekonun cihazları LG nin ürünü montaj işi Arçelik ve Beko tarafından yapılıyordu. LG nin sertifika sahibi olması Arçelik ve Beko ya etki eder mi acaba :))) Tuhaf bir soru oldu ama :) Sanırım buraya her ürün ayrı ayrı teste veriliyor. Markaya değilde ürüne modele sertifika veriliyor.
  • selam arkadaşlar,12 m2lik odaya klima almayı düşünüyoruz,9.000 btu yeterlimidir sizce ve toshiba-mtsbhi-zibro-daikın inverter seçeneklerinden biri olacak,az yakan sorunsuz bi cihaz arıyorum,tavsiyelerinizi alabilirmiyim,tşklr iyi akşamlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: iclavak

CesmeSokak .Arkadaşım,Generalin 18,lik plazma İnverter, LBDCZ,modeli var üç sene önce kampanyadan aldım bu forumdaki arkadaşların yorumlarından faydalanarak aldım.Çünkü Generalin ısıtmasını çok övdüler.Bende 2009.yılında generali aldım.İnanın 22 metre kare odayı hamama çeviriyor ve bu odaların karşısında 12,metre karelik bir mutfak ve 10 metre karelikte yatak odası mevcut bu odaların tümünü ısıtıyor.ayreten 11 metre karelik bir diğer odam var buraya yetmiyor bu oda ters düşüyor bende iki sene önce bu onbir metre lik odaya inverter degil düz bir klima Zibroyu aldım.Ama ikisindende memnunum zibronunda bende S1526,modeli var tabi bu cihaz inverter olmadığı için General kadar sıcak bir hava vermiyor ama zibronunda sizin vermiş olduğunuz model inverter modelidir zibronunda Generalden aşağı kalmayacagına inanıyorum..Bakın ben daha önceleri başka marka cihazda kullandım,ve şu andada manisadayım yani manisalıyım 15,senedirde kalorifer yakıyordum çok pahalıya geliyor bana evim müstakil,inanın üç senedir general evimi mükemmel ısıttı,Üç gündür kayım pederim bende misafir gece uykudan kalkıp bana dediki oğlum şu makinayı kapat valla çok terledim dedi.Şu anda Generalin fiyatları birinci sıraya oturmuş durumdadır.Yani cihazlar çok pahalı ben 2009 yılında kampanyadan .2,600.tl.ye almış idim şu anda aynı cihaz 4,1oo.tl.oldu.ama verdiğim paraya inanın helal olsun ben emekliyim inanın ben dört nufusum hepimiz çok rahat ısınıyoruz..Yani Generalin ısıtması çok başka.Kısacası.GENERAL.. ..

mrb yazılarınızı okudum bendede fujıtsu asya 18 lcc var bırseyı merak ettım benım salonumda kurulu 30 m2 ancak dıger odalar 11m2 14m2 salonun kapısını acamıyorum sureklı yuksek kapasıtede calısır dıye sız 22m2 ve 10m2 12m2yerlerınızı tek genaral ılemı ısıtıyorsunuz ?? ve en onemlısı elektrık faturanız ne kadar gelıyor ??
    bende salonun kapısını acmak ıstıyorum ama faturadan yuksek gelır dıye maalesef acamıyorum.

• quote:

Hocam şöyle bir araştırma yaptım dediğiniz Eurovent sertifikasıyla ilgili olarak. Siteyi buldum Arçelik ve Beko nun adı yok ama LG var. Bildiğim kadarıyla Arçelik ve Bekonun cihazları LG nin ürünü montaj işi Arçelik ve Beko tarafından yapılıyordu. LG nin sertifika sahibi olması Arçelik ve Beko ya etki eder mi acaba :))) Tuhaf bir soru oldu ama :) Sanırım buraya her ürün ayrı ayrı teste veriliyor. Markaya değilde ürüne modele sertifika veriliyor.

Şimdi sıra geldi, Arçelik'çilerle konuşup onlara LG'nin hangi ürününün onlarda hangisi olduğunu sormaya.
    Örneğin, bir arkadaş bizlerdeki Beko 7580D'yi "olsa olsa yöntemiyle" bulmuş gibiydi

Bunun dışında, LG'den ana komponentleri aldıktan sonra burada "uygulama" faslı var bir de; hani orasından-burasından sesler gelmesi, biryerlere kağıt sıkıştırmalar falan...

Kişisel düşüncem, temel özellikler-verim konusunda iyi olan UCUZ ürünleri alınabilir.
    Ama 2500-3000 lira verilecekse, kalitesi kanıtlanmış markaların ürünleri alınmalı.
    .........
    Bu arada, düzgün dediğimiz markaların kataloglarına ulaşamıyorsanız yardımcı olunur.
    Daha sonradan sildiğiniz bir mesajınızda yazmışsınız, "Arçelik 20 sayfalık, yabancılar birkaç sayfalık veriyor...
    Arçelik 20 sayfalık "kullanım kılavuzu" veriyor, içinde sadece yarım sayfalık "teknik ayrıntı" var. Adamlar tüm konfor-kullanım özelliklerini ve ayrıca bizim aradığımız teknik ayrıntı dışında mesela kompresörünün teknolojik farkı hakkında da ayrıntı veriyorlar.

Tek şey daha söyleyeyim:
    Beko'nun inverter olan 9500-9600 aletlerinin katalogunu indirin (23027_9500D---9600D.pdf).
    Bakın bakalım 30 sayfalık kitapçıkta minimum ve maximum değerlerini görebilecekmisiniz.
    Bir de buradan indirip bakın:

http://www.mhi.co.jp/en/products/detail/sek-zgx_series.html

Ya da buradan:

http://www.alarko-carrier.com.tr/AC_icerik.asp?ID=AC17a&Grup=2

• quote:

Orijinalden alıntı: orhun93

yosh. aletler biraz hassas bizimki fan ayarıyla - ısı ayarıyla oynama yapınca sanırım içersi çok sıcaksa ayarladığımız sıcaklıktan galiba dış motoru kapatıyor sonra dereceyi arttırsan bile 3 dk lık koruma süresinin bitimini bekliyor anlıcağın aleti açarken kararını ver emin ol sıcaklığı ayarla bırak elleme hiç öyle yapıyom artık kendi kendine çalışıyor yok 30-40 dk ellemedim kendi kapanıp durmaya başladı dersen bence servisi çağır bi baksınlar garantisi bitmeden .

sayın orhun93

sorun çözüldü daha doğrusu bir sorun yokmuş.dış ortam sıcaklığı ile alakalıymış.kendini tamamen kısıyor şu an ve kısınca ilk çalıştığı ana göre baya sessiz oluyo ve maaşallah çok güzel ısıtıyor.şimdi dışarısı baya soğuk artık hiç dur kalk yapmıyor.

bizde acaba yanlış seçim mi yaptık diye üzülmüştük niye yalan söyleyeyim ama şükür bir sorun yokmuş..

tosh düşünenlere şiddetle tavsiye olunur.

belki alırken biraz fazla ödüyorsunuz ama alınca hakikatten doğru bir seçim yaptığınızı düşünüyorsunuz.

• 
Sayfa: önceki 616617618619620
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.