Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (614. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: ghost42 , caliskansahis44 Daha Az
2 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 9 Misafir (1 Mobil) - 9 Masaüstü2 Mobil
5 sn
57.072
Cevap
696
Favori
4.415.296
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
80 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 612613614615616
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: smart4456

Sayın Tekirdağlı sonsuz teşekkürler. Belki fazla oldu ama Kocausta aynı gazı tekrar koydurmayın demişti. Sizde katılıyorsunuz değil mi. Ve bir deterjanla temizlenmesinden bahsedilmişti. Bu durumda lüzumlumu.

hocam az önce yazdım gönderdim sağolsun donanım haber koptu gene. sorularınıza cevabı tekirdağlı hocam verecektir mutlaka. ayrıca birolda size yrdımcı olacaktır onada ulşaın mutlaka izmirdeyseniz kendisi bile gelir.

ben size başımdan geçen iki olayı yazim dün az bişe değindim ama uzatmadım içiniz rahat etsin. ilki aynen sizin dediğiniz gibi şüphe üzerine oldu. klimam m.electric vakum sesini hiç duymadım gibi geldi. o ara birde elektrikçi çağırmaya gitmiştim. sonrasında ben şüphemi servis bölümüne bildirdim o arada klimayı aldığım firma işi bıraktı zaten otomotiv firmasıymış normalde bu alana yatırım yapmış sonra vaz geçmişler. servisten gökhan bey isimli arkadaş merak etmeyin geliyoruz klimanızı azotla yıkıyoruz yeniden vakum ve gaz veriyoruz dedi. Alah razı olsun geldiler durumu hallettiler.

sonrasında klasik bir daikin aldık kuran firmanın ustasını delirttiler resmen dakikada bi telefon gelirken adam önce manifoldu kapatacakken tutup motoru kapar gibi yaptı kendi kafasına vurdu ben ne yapıyorum der gibi. sonra klima iç ünite sea yaptı ben durumu anlattım aynı işlemi gelip daikin yaptı. dediler bunadan olabilir belki zaten işlem yanlış dediler.. yani okadar önemli. ama sonra o klimanın iç ünitesi değişti ayrı mesele.

hocam hepsi bu. tekirdağlı hoca anlatmış. ama hocam siz isterseniz bir ara dr olduğunuzu okumuştum. hastane teknik servisten bir arkadaşı oksijenle alıp gelin birazda pril bir güzel yıkatın aspire edin sona:)) tabi şaka yaptım hocam alınmayınız hemen hemen hergün hastanede olduğum için birden oksijen tüpleri geldi aklıma. azot tüpüde ona benzer bişe hocam kuru havayı belli bir basınçla makineye bağlayıp içinde ne var ne yok dışarı atıyorlar. bence kesin isteyin azotu. aksi durumda tekirdağlı yazmaz buraya tüm gazın boşaltılması için iğnenin sökülmesini. yeni bir şey daha öğrendik kendisine burdan teşekkür.
  • TESEKKURLER.
  • kocausta, arkadaşın zass klima değerleri bendeki zass broşürle aynıymış. birde velena var oda karfurda satılıyor ben onun değerlerini ekliyim aynı ürün gree üretimi yine ve zassla birebir aynı değerler. fakat fiyatlarını bilmiyorum carrefourda görülebilir.

• Iyi aksamlar arkadaşlar. Bende 12.000lik Samsung boracay klima var, odamız 20 metrekare. Klimayı sabah açıyoruz 10 dakika bazen 5 dakika bazende yarım saat sonra sıcak uflemeye başlıyor ve oda istenilen sıcaklığa 1 saatten fazla zaman geçtikten sonra ulaşıyor. Sizce normalmidir.
    Ayrıca sizce akşama kadar kombimi calistirsam daha iyi yoksa klimayimi. Tahmini günde 12 saat çalışsa ayda ne kadar fatura gelir. Cevaplariniz için şimdiden teşekkür ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: CesmeSokak

Çok önemli bir soru, apatmanımıza mitsubishi havy popüler ınverter alındı yarın montaj olacak ama işin acaip yanı iç ile dış ünite arası 15 - 20 metre uzak şimdi buradan okumakla hareket edersek buna gaz ilave edilmesi gerekiyormuş 15 metre diye ama burada yazanlara görede R410 gazlı klimaya gaz ilave edilmez tümden boşaltılacak yazıyor azotla temizlenecek ne kadarsa o kadar daha boruya göre konacak ama servis olmaz öyle şey ben 100 gr (örnek miktar 100 - 200 gr) gaz koyacagım (ilave yapacagım) diye gaz salamam dedi, bu durumlarda ilave olur dedi.

Ne diyelim servise ilave yapsınmı yoksa hepsini bışaltsında baştanmı doldursun yoksa başka servismi çagıralım montaj için vereceginiz yanıtı bekşiyorum.

Not; özellikle birol vede tekirdaglı ustalardan yanıt bekliyoruz.

servis doğrusunu söylemiş bu gibi durumlarda vakum yapıldıktan sonra gaz ilave etmesinde herhangi bir sakıncalı durum yoktur yaptığı iş tamamen doğrudur.....

uzun metrajlı montajlarda yapılması gerekende budur normalde kısa mesafede 15 dakika vakum yapılyorsa metraj uzadığında biraz daha fazla vakum yapılması daha uygun olur ( 20--25 dakka gibi akabinde metre başına aldığı eğitim doğrultusunda 40 yada 50 gram metre başına gaz ilave edilmesi çok doğru ve yerinde bir uygulama olacaktır...
  • quote:

Orijinalden alıntı: nebigil25

ARKADAŞLAR SONUNDA klimamı aldım . general inventer asha12l 1925 tl 8 taksite iklimsadan aldım. haftasonu montaj yapılacak. sonra performansından bahsederim...

hayırlısı olsun, güzel klimadır, çok da güzel ısıtır.

bişey sorabilirmiyim 9000 btü olanı ne kadardı?
  • arkadaslar

Yazin 1-1,5 ay sogutma, kisin 4-5 ay isitmaya destek amaçlı ( merkezi sistem sonrasi gece kuşu durumu, istanbul),
    teras kati kapisiz salonuma Samsung Maldives AQV24PSLNAND 23.200 BTU (ısıtma 26.610 BTU) almayi dusunuyorum.
    A sinif Inverter. EER:3.21 COP:3.61 Ses iç: 41/30 Dış: 55. Pozitif iyon, hd vs bi sürü filtre,
    Fiyat 2317 tl /12 taksit.

Fiyat/Performans olarak ne dersiniz. Gönül Daikin Mitsubishi vs ister ama bunlar iki kati fiyattan basliyor.
    Forum okumaktan gozlerim patlicak
    lutfen bir yorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ggkurt -- 19 Ekim 2011; 21:48:37 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Serhat6363

Klimalarda eer-cop değeri ne kadar yüksekse o kadarda tasarruflu deniliyor.Dünyaca ünlü klimaların bazılarında eer cop değerleri 18-24 btu serilerinde değerler düşük eer:3,23, 3,30 cop ise 3,65 , 3,74 gibi ..fiyatlarıda 3500 ila 5000 tl arasında değişiyor..Bu değerler gözönünde bulundurulursa klima ısıtma ve soğutmada tasarrufludur diyebilirmiyiz..?

evet, bence diyebiliriz.Bahsettiğiniz klimaların 9 veya 12'lik olanlarınında cop değerleri 4 üzerindedir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ggkurt

arkadaslar

Yazin 1-1,5 ay sogutma, kisin 4-5 ay isitmaya destek ( merkezi sistem sonrasi gece kuşu durumu, istanbul), teras kati kapisiz salonuma
    Samsung Maldives AQV24PSLNAND 23.200 BTU (ısıtma 26.610 BTU) almayi dusunuyorum. A sinif Inverter.
    EER:3.21 COP:3.61 Ses iç: 41/30 Dış: 55. Pozitif iyon, hd vs bi sürü filtre,

Fiyat/Performans olarak ne dersiniz. Gönül Daikin Mitsubishi vs ister ama bunlar iki kati fiyattan basliyor.
    lutfen bir yorum.

fujitsu'yu bi araştır bence, bayilerden fiyat al birkaç yere sor, olmadı general'i araştır.
  • quote:

arkadaslar

Yazin 1-1,5 ay sogutma, kisin 4-5 ay isitmaya destek amaçlı ( merkezi sistem sonrasi gece kuşu durumu, istanbul),
    teras kati kapisiz salonuma Samsung Maldives AQV24PSLNAND 23.200 BTU (ısıtma 26.610 BTU) almayi dusunuyorum.
    A sinif Inverter. EER:3.21 COP:3.61 Ses iç: 41/30 Dış: 55. Pozitif iyon, hd vs bi sürü filtre,

lutfen bir yorum.

Özellik ve fiyat olarak oldukça iyi.
    Servislerin sorunlu olduğu söyleniyordu, o konuyu bir araştırın.
  • quote:

arkadaslar

lutfen bir yorum.

salona bundan aldık. öncelikle çok çok sessiz bir model. hem iç hem dış ünite. inverter olduğundan soğutmada bir sorun da olacağını sanmıyorum. kış performansını bende bilmiyorum malesef.
  • quote:

Orijinalden alıntı: yüksel75

quote:

arkadaslar

Yazin 1-1,5 ay sogutma, kisin 4-5 ay isitmaya destek ( merkezi sistem sonrasi gece kuşu durumu, istanbul), teras kati kapisiz salonuma
    Samsung Maldives AQV24PSLNAND 23.200 BTU (ısıtma 26.610 BTU) almayi dusunuyorum. A sinif Inverter.

lutfen bir yorum.

fujitsu'yu bi araştır bence, bayilerden fiyat al birkaç yere sor, olmadı general'i araştır.

tesekkurler
    bu samsung kesinlikle alma anlamina mi geliyor. arcelik beko carrier a nazaran kotu mudur?
  • quote:

Orijinalden alıntı: kdmavili

quote:

arkadaslar

lutfen bir yorum.

salona bundan aldık. öncelikle çok çok sessiz bir model. hem iç hem dış ünite. inverter olduğundan soğutmada bir sorun da olacağını sanmıyorum. kış performansını bende bilmiyorum malesef.

tesekkurler kocausta
  • quote:

quote:

arkadaslar

lutfen bir yorum.

tesekkurler kdmavili.
    istanbul da mi yasiyorsunuz, servis nasildi yani ulasim, medeniyet, ilgi acisindan
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: yüksel75

quote:

arkadaslar

lutfen bir yorum.

tesekkurler
    bu samsung kesinlikle alma anlamina mi geliyor. arcelik beko carrier a nazaran kotu mudur?

Arçelik-Beko genelde zaten düşük kaliteli de, Alarko-Carrier üst seviyede.
    Samsung'ların daha ne olacağını bilmiyoruz, çok yeniler henüz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tekirdağlı-klimacı

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: mbirol

Havaların yavaş yavaş soğuması ile klimalar ısıtmada düğmelere basılmaya başlandı artık.

Bu günlerde sık sık şikayetler aldığımız bir -iki konuda buraya bilgi anlamında yazmak istedim.

**En çok yapılan hata klimayı klimayı açınca hemen üflemesi beklentisi oluyor.Hatta gelen şikayet şu ''soğutmada klima çalışıyor ama ısıtmaya alınca hiç bir hareket yok'''
    Bildiğiniz üzere klima ilk açıldığında kompresör 3 dakika sonra devreye girer bu bütün markalar için geçerlidir ve bir koruma proğramıdır.Çoğunluk klimalarda sıcaklık yeteri kadar seviyeye ulaşmadan üfleme yapmaz,bunun nedeni serin havadan kullanıcının rahatsız olmamasıdır.Toplam zamanda klima ilk açılışından sonra yaklaşık 5 dakika içerisinde sıcak üflemeye başlar,tam randıman ise 15 dakikaları bulur. Yani özetle klimanızı Isıtma konumuna alın(Güneş simgesi veya Heat) dereceyide bu günlerde 26-30 aralığına getirin vede ısı gelmesi için hiç ellemeden 5 dakika min bekleyin.Unutmayın ki her açıp kapatmanız 3 dakikalık bekleme zamanını yeniletecektir...

*İkinci en çok gelen şikayet klimam yeterince ısıtmıyor,yada inv. ler neden termostat yapıyor veya serin üflüyor.Havaların şu anda çok soğuk olmamasından dolayı ısı algılamamız tam net olamıyor.Dış ortam 17-20 derecelerde iken iç ortamı 24-25 yaparsak ısı farkını algılamamımız zorlaşıyor vede ilk şikayet klima ısıtmıyor oluyor.Aradaki ısı farkı 8-10 dereceleri bulmazsa insan vücudu net olarak algılayamıyor.Bunu şu anda engellemenin en iyi yolu klimanızı normalden 2-4 derece daha yukarıda kullanmak ve oda kapısını mutlaka açık tutmaktır.Unutmayın ısınan hava yükseliyor klimanız da duvar tipi ise ısı daha soğuklar yeterince olmadığı için ortamdan soğurulamıyor ve yukarıya çabuk çıkıyor ve klima ya kendini kısıyor(inverterlerde ılık üfleme)klasikse çok sık termostat yapıyor.

* En önemli konulardan biride Filitreleri temizlemeden arayanlar,hemde ne hiddetle,bu klima ısıtmıyor kardeşim diye fırçayı atanların çoğuna gidip baktığımızda filitreler battaniye olmuş görüyoruz,telefonla filitreleri bir kontrol edin dediğimizde inanın çok kişi temizledim diyor ama gidince gelin görün ki karşınızda bir battaniye var.

Tüm klima kullanıcılarına buradan diyorum ki temizledim,benimki temizdir demeyip kış aşı ilk işiniz temiz yada kirli FİLİTRE lerinizi çıkarıp bir yıkayın.Azda kirli olsa yıkayın zararı yok ama faydası çok.

Sayın mbirol

pm attım ama belki gelmedi diye buraya yazıyorum. ben sizinde tavsiyelerinize uyarak Zibro eco change dc inverter 24000 btu klima aldım. Servis ustası oldukça kibar bir şekilde klmayı monte etti. Ancak ben içerdeyken vakum işlemini yaptığını söyledi. Ne kadar sürdü deyince 5 dk dedi. İnanmadım. Ancak vakum için yeniden söktürüp yaptırırım deyince her zaman deyince üstelemedim. Malümunuz 3 gündür havalar soğudu. Bende klimayı kullanıyorum. 26-30 derece arasında açıyorum ve şimdilik oldukça memnunum. Dubleks olmasına ve merdiven sahanlığına rağmen kuşadasında gece dış ısı 6-7 C yi gördüğünde bile iç ısı 24 c civarında oluyor. Sizden ricam;
    1-Buna rağmen vakum yaptırayım mı
    2-Kış aylarında 17-24 arasında kullanacağım. daha verimli ve tasarruflu nasıl kullanabilirim.
    3-ilk açışta yüksek derecede açmamda bir mahsur varmı.

Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

tabi tabi olur istersen bi kaç ay kullan bakalım nasıl olacak ısıtacakmı ısıtmayacakmı bi problem olursa çağırır vakum yaptırırsın ....

arkadaşlar bu vakum olayına bi örnek vereyim bu işin önemini anlamanız açısından

dizel bir arabanız var yolda seyahat halindesiniz birden göstergeler de yakıt bitiyor ışığının yandığını gördünüz en yakın istasyona gittiniz ve pompanın önüne yanaştınız pompacıya da fulle doldur dediniz...ve istasyonun marketinden bi şişe su almak için indiniz markete girdiniz

pompacı yanlışlıkla mazot yerine benzin koydu siz ve pompacı bunu ancak araç yakıtla dolduktan sonra fark ettiniz ne yapacaksınız bunu ancak komple benzini boşaltmanız gerekecek hatta karbüratöre kadar giden boruyu bile temizletmeniz gerekir..

klima içinde aynı şey geçerlidir komple temizlenip gaz boşaltılıp vakum yapılarak temizlenmesi gerekir

Tekirdağlı Ustam selam,Vakum olayında her zaman hassasımdır bilirsiniz.Hiç affım yoktur.Ama dikkatinizi çekmedi galiba 5 dakikayapılmış vakum.Tabi biz 10-15 dakikadan yanayız ama yinede yapılmamış diyemeyiz.Birde servis bizim vakum büyük diye bir ifadede bulunmuş.Bence bu klima ellenmemeli.Çünkü 5 dakikada olsa vakum yapılmış ,sizde bilirsiniz büyük kapasiteli bir vakum aleti 5 dakikada olsa iç ünite ve borularda hava bırakmaz.

Şu an bu cihazın gazını atmak demek kompresör ve yağınında atmosfer havasıyla gereksiz yere buluşturmak demektir.Ben böyle kullanılmasından yanayım.

Kimsede şöyle anlamasın ,Birol işine gelince 5 dakikayı da savundu demesin.Ben hala 10-15 dakikayı savunuyorum.Ama böyle bir konuda da gereksiz yere gaz atılıp,gaz verilmeside bence daha riskli.Hiç baş ağrıtmaya gerek yok.İsteyen olursada 5 dakikalık vakumda vakum saatının nereye düştüğünüde görüntüleyebilirim.Uzun süreli vakumun en iyi sonuçlarından birisi kaçak kontrolüdür.zaten kaçak olursa 1-2 haftada çıkar ortaya.

Son değerlendirmeyide sen yap usta.Ne dersin....
  • quote:

Orijinalden alıntı: 9 köyden kovuldum

quote:

Sayın Tekirdağlı sonsuz teşekkürler. Belki fazla oldu ama Kocausta aynı gazı tekrar koydurmayın demişti. Sizde katılıyorsunuz değil mi. Ve bir deterjanla temizlenmesinden bahsedilmişti. Bu durumda lüzumlumu.

hocam az önce yazdım gönderdim sağolsun donanım haber koptu gene. sorularınıza cevabı tekirdağlı hocam verecektir mutlaka. ayrıca birolda size yrdımcı olacaktır onada ulşaın mutlaka izmirdeyseniz kendisi bile gelir.

ben size başımdan geçen iki olayı yazim dün az bişe değindim ama uzatmadım içiniz rahat etsin. ilki aynen sizin dediğiniz gibi şüphe üzerine oldu. klimam m.electric vakum sesini hiç duymadım gibi geldi. o ara birde elektrikçi çağırmaya gitmiştim. sonrasında ben şüphemi servis bölümüne bildirdim o arada klimayı aldığım firma işi bıraktı zaten otomotiv firmasıymış normalde bu alana yatırım yapmış sonra vaz geçmişler. servisten gökhan bey isimli arkadaş merak etmeyin geliyoruz klimanızı azotla yıkıyoruz yeniden vakum ve gaz veriyoruz dedi. Alah razı olsun geldiler durumu hallettiler.

sonrasında klasik bir daikin aldık kuran firmanın ustasını delirttiler resmen dakikada bi telefon gelirken adam önce manifoldu kapatacakken tutup motoru kapar gibi yaptı kendi kafasına vurdu ben ne yapıyorum der gibi. sonra klima iç ünite sea yaptı ben durumu anlattım aynı işlemi gelip daikin yaptı. dediler bunadan olabilir belki zaten işlem yanlış dediler.. yani okadar önemli. ama sonra o klimanın iç ünitesi değişti ayrı mesele.

hocam hepsi bu. tekirdağlı hoca anlatmış. ama hocam siz isterseniz bir ara dr olduğunuzu okumuştum. hastane teknik servisten bir arkadaşı oksijenle alıp gelin birazda pril bir güzel yıkatın aspire edin sona:)) tabi şaka yaptım hocam alınmayınız hemen hemen hergün hastanede olduğum için birden oksijen tüpleri geldi aklıma. azot tüpüde ona benzer bişe hocam kuru havayı belli bir basınçla makineye bağlayıp içinde ne var ne yok dışarı atıyorlar. bence kesin isteyin azotu. aksi durumda tekirdağlı yazmaz buraya tüm gazın boşaltılması için iğnenin sökülmesini. yeni bir şey daha öğrendik kendisine burdan teşekkür.

Ya arkadaşlar her şey birbirine girdi,ne varda neyi azotla temizliyorsunuz.hadi diyelim vakum yapılmadı,hadi gaz kaçtı.Azot niye arkadaş.Gazı atarsın,paşa paşa 30 dakika kadar vakum yaparsın sonra gramajında verirsin gazı oldu bitti.

Ya bu azot nereden çıktı arkadaş.Azot ya zor bulunan kaçakta kullanılır,ya eski tesisat vardır temizleme yapmak için kullanılır.Son zamanlarda da karşılaştığımız konu R22 li tesisata R410 lu makina bağlamak zorunda kalırsan özel uçucu tarz tesisatı yıkamak için sıvı alkol tarzı madde tesisata dökülür arkasından Azotla basınç verilerek yıkama yapılır.

Gerisi hikaye arkadaş,sap ile saman iyice birbirine karıştı yahu...
  • quote:

quote:

quote:

arkadaslar

lutfen bir yorum.

tesekkurler kdmavili.
    istanbul da mi yasiyorsunuz, servis nasildi yani ulasim, medeniyet, ilgi acisindan

ankaradayım. bence klima taktırmak için en uygun vakit şu anda. takalım da gidelim havalarında değil. ankaradaki servis de gayet iyiydi
  • quote:

Orijinalden alıntı: 9 köyden kovuldum

kocausta, arkadaşın zass klima değerleri bendeki zass broşürle aynıymış. birde velena var oda karfurda satılıyor ben onun değerlerini ekliyim aynı ürün gree üretimi yine ve zassla birebir aynı değerler. fakat fiyatlarını bilmiyorum carrefourda görülebilir.

Arkadaşlar Gree bulamayan olursa VELENA,AUER,ZASS ,DAYLUX hepsi aynı klima,hepside Airfelin ürünü .Korkmadan alın...
  • İyi Akşamlar değerli forum üyeleri,

İzmirde yaşıyorum, evimizin mutfağı açık koridorla birleştiğinde 40metrekare
    o da yetmedi bide en üst katta kalıyoruz, allahtan camlar çift cam.

-bütcemiz en fazla 1500 civarı, ve sanırım 18btu bile az gelebilir.
    -ısıtma amaçlı alacağız fakat gönül yazında püfür püfür oturmak ister.
    - şu an ufoyla ısınırken bile içim eriyor fatura ne gelicek diye o yüzden A sınıfı olsun, ufoyu atıcam.

bana bir kaç tavsiyede bulunursanız çok sevinirim, lütfen bir el atın,

teşekkürler.
  • 
Sayfa: önceki 612613614615616
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.