Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Klima Tavsiyesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: onlykul, exclbr, tafesan Daha Az
3 Kayıtlı Üye, 2 Misafir Kullanıcı
39.232
Cevap
329
Favori
3.175.568
Tıklama
Giriş
      3700 Mesaj
      02 Ağustos 2011 16:09:10
      quote:

Orijinalden alıntı: mm.mustafa

quote:

arkadaşlar
      airfel as18-933 inverterklima alacaktım. fakat şu ürün dikkatimi çekti fiyatları yakın sayılır.
      Alarko Carrier 53 NQV 050M X-Power Gold
      biliyorsunuz ki panasonic ile sorun yaşadım. benim için ağız üfleme ısısı falan çok önemli
      soğuk 10 derece altı
      sıcak 50-55 derece üstü üflemesi lazım

arkadaşlar.
      bu iki ürün arasaından hangisini alırdınız. sadece bu iki ürün arasından.
      çok önemli karar vermek üzereyim.

Tabii ki AC.
      |
      |
      02 Ağustos 2011 16:14:50 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: kocausta*

quote:

quote:

arkadaşlar
      airfel as18-933 inverterklima alacaktım. fakat şu ürün dikkatimi çekti fiyatları yakın sayılır.
      biliyorsunuz ki panasonic ile sorun yaşadım. benim için ağız üfleme ısısı falan çok önemli
      soğuk 10 derece altı
      sıcak 50-55 derece üstü üflemesi lazım

arkadaşlar.
      bu iki ürün arasaından hangisini alırdınız. sadece bu iki ürün arasından.
      çok önemli karar vermek üzereyim.

Tabii ki AC.

Alarko Carrier ( AC ) +1
      |
      |

• Yarbay
      3700 Mesaj
      02 Ağustos 2011 16:16:06
      quote:

Orijinalden alıntı: drmert

Sevgili kocausta;
      MHİ ile ilgili yazdıklarınızdan sonra tedirgin oldum.Malum 3 adet SRK-ZJX serisi klima aldım.Dünde babamlara SRK-35ZJP aldım birazdan takılacak.
      Ülkemizde voltaj dalgalanmaları eksik olmaz,Airfel'in de anlaşması bitiyor diyorsunuz,ortada kalmayalım sonra !!?

Konuştuğum birkaç Airfel bayii, Daikin'in bundan sonra MHI getirmiyeceğine inanmışlar.
      Düşünceleri, "kafa marka" olarak Daikin satmak; alt segment için de burdaki Airfel tesislerinde üretimi çeşitlendirerek arttırmakmış.
      Zaten bunlarla konuştuktan sonra artık MHI tavsiye etmeyi de bıraktım.
      Ama sizin için korkacak birşey olduğunu sanmıyorum, yasa gereği satılmış olan ürüne 10 yıl parça bulundurup hizmet verilmek zorunda.
      Tabii aldığınız aletler 10 yıldan çok daha fazla çalışacaktır, orası ayrı
      |
      |

• Yarbay
      3700 Mesaj
      02 Ağustos 2011 16:22:05
      quote:

Orijinalden alıntı: pigeontechs

baymak yalan olunca gree almayı düşünüyordum ki bazı sorunlar olduğunu okudum burada.
      koçtaşta yine demrad ve bekolar var uygun fiyatlara.

http://www.koctas.com.tr/U/Demrad-A-Sinifi-Klima/RA-12HP-12000-Btu/56529?R=319
      http://www.koctas.com.tr/U/LG-Beko-Active-Plasma-Plus-Split--8610-D-Klima/12500-Btu/57457?R=319 gibi. 18k likleri aynı rakam. ne önerirsiniz arkadaşlar? bir de gelip herşeyiyle takıyorlar mı bunları?
      25 m salon. 18klik yerine 12klik gibi alırsam iyice düşüyor rakam!?

Bence Demrad 12 bin BTU daha iyi, kışın ısınma için de uygun olur.
      .......
      Ambalajda gereken herşey olur, servis sizden sadece ceryan uzaktaysa onun yakına getirilmesini ister.
      Borular artık 4 m. çıkıyor galiba, daha uzak mesafe olacaksa boru parası isteyebilirler.
      Tavsiyem, daha uzağa boru uzatmayın, çıkan boru ile uygun şekilde kurdurun.
      |
      |

• Yarbay
      3700 Mesaj
      02 Ağustos 2011 16:28:02
      quote:

Orijinalden alıntı: _EngiN_

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: recepsaltas

söyledikleriniz için teşekkürler. böyle yorumlar oldukça insanlar kararlarını daha kolay ve mantıklı veriyorlar. ben ac 53 nqv 035 mx-power gold klimayı idealeşya.com da 1641 tl/10 taksit buldum. eğer diğer klimalar arasında farklı bir görüş yoksa bu klimayı alayım mı :D

O dediğiniz dükkandan bu yıl çok arkadaş klima aldı, çok hesaplı satıyorlar ve çabuk ta teslim ediyorlarmış.
      Alın derim, bizzat gördüğüm 5-6 tane AC arkadaşlarda mükemmel ve tasarruflu olarak çalışıyor, gayet memnunlar.

Geçtiğimiz kış ben de alacaktım, çok daha ucuza bir çöp benzeri alet aldık ve onunla idare ediyoruz

Ben de o siteden aldım. İzmirden Tekirdağa 24 Saat geçmeden geldi klima sorunsuz bir sekilde. Yalnız ben aldığımda 100 tl civarı ucuza almıştım 2 ay kadar önce :)

kocausta* gelen elektrik faturam şöyle:

Kullandığım klima :
      Alarko Carrier 53 NQV 035M X-Power Gold Duvar Tipi Split Klima

Odam 15 m2. Fakat çok nadir sadece odamın soğutmasında kullandım klimayı. Genelde tüm evi soğutma için kullandım. Gayet te başarılı bu konuda. Klima genelde 23-24 derecede çalıştı.
      1 ay içerisinde toplam günlük ortalama 6-8 saat çalışmıştır. 30 günlük sürece herhalde 20-22 gün çalışmıştır.
      Gelen fatura ise 22 TL.

Yani ortalama klima 1 ay içinde 22 gün çalıştıysa günlük 6-8 saatte 1 tl yakıyor. Bence çok iyi. Tabi doğru gözlem yaptıysam eğer.

Halâ kafama vuruyorum ben de bundan almadığıma
      Ama kışın AC 1800 liraydı, Beko'yu 1200 liraya aldıydım; bayaa fark vardı
      |
      |

• Binbaşı
      1482 Mesaj
      02 Ağustos 2011 16:35:50
      quote:

quote:

Orijinalden alıntı: _EngiN_

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: recepsaltas

söyledikleriniz için teşekkürler. böyle yorumlar oldukça insanlar kararlarını daha kolay ve mantıklı veriyorlar. ben ac 53 nqv 035 mx-power gold klimayı idealeşya.com da 1641 tl/10 taksit buldum. eğer diğer klimalar arasında farklı bir görüş yoksa bu klimayı alayım mı :D

O dediğiniz dükkandan bu yıl çok arkadaş klima aldı, çok hesaplı satıyorlar ve çabuk ta teslim ediyorlarmış.
      Alın derim, bizzat gördüğüm 5-6 tane AC arkadaşlarda mükemmel ve tasarruflu olarak çalışıyor, gayet memnunlar.

Geçtiğimiz kış ben de alacaktım, çok daha ucuza bir çöp benzeri alet aldık ve onunla idare ediyoruz

Ben de o siteden aldım. İzmirden Tekirdağa 24 Saat geçmeden geldi klima sorunsuz bir sekilde. Yalnız ben aldığımda 100 tl civarı ucuza almıştım 2 ay kadar önce :)

kocausta* gelen elektrik faturam şöyle:

Kullandığım klima :
      Alarko Carrier 53 NQV 035M X-Power Gold Duvar Tipi Split Klima

Odam 15 m2. Fakat çok nadir sadece odamın soğutmasında kullandım klimayı. Genelde tüm evi soğutma için kullandım. Gayet te başarılı bu konuda. Klima genelde 23-24 derecede çalıştı.
      1 ay içerisinde toplam günlük ortalama 6-8 saat çalışmıştır. 30 günlük sürece herhalde 20-22 gün çalışmıştır.
      Gelen fatura ise 22 TL.

Yani ortalama klima 1 ay içinde 22 gün çalıştıysa günlük 6-8 saatte 1 tl yakıyor. Bence çok iyi. Tabi doğru gözlem yaptıysam eğer.

Halâ kafama vuruyorum ben de bundan almadığıma
      Ama kışın AC 1800 liraydı, Beko'yu 1200 liraya aldıydım; bayaa fark vardı

sayın kocausta çok teşekkür ederim. içimi ferahlattınız.
      aldım. yaklaşık 2.161 Tl ye 12 taksitle almış bulunmaktayım. ideal eşyadan aldım.
      inşallah memnun kalırım. tekrar teşekkürler.
      |
      |

• Onbaşı
      37 Mesaj
      02 Ağustos 2011 17:00:24
      quote:

quote:

Orijinalden alıntı: cyber444

quote:

quote:

Merhaba,
      Orjinal LG klimalar kalite olarak nasıldır (LG-BEKO değil) , Toshiba-Mitsubishi yerine tercih edilebilir mi yoksa hiç bulaşmayalım mı :)

http://www.viessmann.com.tr/tr/products/klimatechnik/Vitopend-100-W-WH1B.html

teknik değerler diğer klima marka/modelleri ile hemen hemen aynı

teşekkürler

Teknik değer görünmüyor ki birader.
      Marka olarak bilindik marka, ama hiçbir veriyi göstermiyor.

slm, verileri eklemeti atlamısım :)

yanında çarpı olan modeli düşünüyoruz, 18000 btu

http://a1108.hizliresim.com/11/8/2/3366.jpg

teşekkürler

Kalitesini bilmiyorum, ama tekniği de "ilk nesil" inverterler seviyesinde.
      Ancak çok hesaplı (2 bin tl altı gibi) bulunursa alınır derim.
      Daha yüksek fiyat isteniyorsa bulaşmayın derim.
      Toshiba-Mitsu. ile kıyaslamak olmaz, onlar herşeyiyle kendini kanıtlamış aletler.

o zaman diğer mesajlarınızdan da anladıgım kadarıyla Alarko Carrier modelleri veya az biraz daha fark verip TOSHIBA SUZUMI SKV modelleri soylediginiz "ilk nesil" inverter seviyesinde değil. Toshiba ve Alarko, LG 'ye göre daha üstün cihazlar ve bütçeye göre de alınabilir ürünler, doğru mudur ?

teşekkürler
      |
      |

• Binbaşı
      1482 Mesaj
      02 Ağustos 2011 17:08:07
      arkadaşlar. klimam yarın takılacak gibi.
      önceki klimam biraz köşede idi fakat üzerimize hiçbir şekilde üflemediği için rahatsızlık vermiyordu.
      şimdiki klimayı merdivenin oraya takmayı düşünüyorum. daha iyi performans verebilir sanıyorum. çok ta yanımızda değil fakat yinede üzerimize üfleyip rahatsızlık verir mi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mm.mustafa -- 2 Ağustos 2011; 17:14:31 >
      |
      |
      02 Ağustos 2011 17:45:48
      quote:

quote:

quote:

quote:

Merhaba,
      Orjinal LG klimalar kalite olarak nasıldır (LG-BEKO değil) , Toshiba-Mitsubishi yerine tercih edilebilir mi yoksa hiç bulaşmayalım mı :)

http://www.viessmann.com.tr/tr/products/klimatechnik/Vitopend-100-W-WH1B.html

teknik değerler diğer klima marka/modelleri ile hemen hemen aynı

teşekkürler

Teknik değer görünmüyor ki birader.
      Marka olarak bilindik marka, ama hiçbir veriyi göstermiyor.

slm, verileri eklemeti atlamısım :)

yanında çarpı olan modeli düşünüyoruz, 18000 btu

http://a1108.hizliresim.com/11/8/2/3366.jpg

teşekkürler

Kalitesini bilmiyorum, ama tekniği de "ilk nesil" inverterler seviyesinde.
      Ancak çok hesaplı (2 bin tl altı gibi) bulunursa alınır derim.
      Daha yüksek fiyat isteniyorsa bulaşmayın derim.
      Toshiba-Mitsu. ile kıyaslamak olmaz, onlar herşeyiyle kendini kanıtlamış aletler.

bu inverterlerin "yeni/eski nesil" olduklarini nasil anlayabiliriz ? klima icin voltaj dalgalanmalarina karsi "voltaj regulatoru" secerken nelere dikkat etmek gerekir ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tnn -- 2 Ağustos 2011; 17:59:45 >
      |
      |

• Teğmen
      242 Mesaj
      02 Ağustos 2011 18:47:43
      Alarko Carrier 53 NQV 050M X-Power Gold Duvar Tipi Split Klima almayı düşünüyorum arkadaşlar en ucuzu sanırsam idealeşya.com'da.Ne dersiniz bu siteye ayrıca klima için de yorumlarınızı bekliyorum 1-2 gün için sparişimi vereceğim.

http://www.idealesya.com/urun/alarko-carrier-53nqv050m-x-power-gold-duvar-tipi-split-klima.aspx

25-30 m2 bir yer için alıyorum istediğim verimi sizce alır mıyım bu üründen ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi .BURAK. -- 2 Ağustos 2011; 18:49:19 >
      |
      |
      02 Ağustos 2011 19:11:26
      quote:

quote:

Orijinalden alıntı: furlaka

quote:

Orijinalden alıntı: furlaka

Arkadaşlar bende samsung boracay 12.000likten var oda 22 metrekare. cihazı 25 dereceye alıyorum odanın doğru dürüst soğuması için yarım saatten fazla bekliyorum.bazen yarım saati geçiyor bir saate yaklaşıyor.ama oda soğumuyor hatta bu yarım saat içinde klima soğuk hava üflemesi gerekirken normal hava üflüyor.Vakum galiba yapılmadı bende,ondan kaynaklanabilirmi sorun.servisi çağırsam vakumu şimdi yapabilirlermi?
      (bu soğutmama olayını her zaman yapmıyor,bazen 10 dakikada buz gibi oluyor oda)

Artık hiç sogutmuyor. Sadece ufluyor. Servisi aradim yoğun oldukları için 12sinde gelecekler. Acaba neden böyle oldu, vakumla alakasi olabilirmi arkadaşlar.

Büyük ihtimal, gazı boşalmıştır.
      Acemi montörler çok yapar bu işi.
      Alette bir arıza olduğunu sanmam, rakor iyi sıkılmamıştır, oradan kaçmıştır.

Teşekkür ederim bilgi için. Peki bu durumda kaçak aranıp gaz yuklenecek derken servis ücret talep etmez herhalde.
      Son olarak yeni gaz aktarimi yapılacağı için vakum yapılabilir değilmi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |

• Teğmen
      214 Mesaj
      02 Ağustos 2011 20:11:57
      quote:

quote:

Orijinalden alıntı: cgty89

quote:

Orijinalden alıntı: cozbuta

Bugün gree almak için Koçtaş'a (Ankara-Ankamall) gittik. 3 tane almak istediğimizi söylediğimizde görevli bunların satışlarında problem yaşadıklarını söyledi. Sebebi ise kutuların içinden metal borularının çıkmamasıymış. Bunlar için ekstra servise para ödememiz gerektiğini söyledi. Başka hiç bir marka da bu problemin olmadığını belirtti. İşin ilginci parçası eksik olan bu malın satışının halen devam etmesi. Herhalde bu durum yalnızca ülkemizde olur. Televizyon alıp kumandaya fazladan para vermek gibi bir şey. Koçtaş ne yapmaya çalışıyor anlamadım. Almadan çıktık mecburen. Buna alternatif bir marka tavsiye edecek arkadaş olursa sevinirim.

entresan bi olay.başka yaşayan varmı acaba bu durumu yoksa ordaki mağazaya özel bir durummu?

birde gree lerde ve diğer markalarda beko,arçelik hariç elektrik tesisatını biz kurduruyoruz sanırım??

Yeni parti mal almıyorlar, eskilerin eksik olanları kaldı ellerinde.
      Satamayınca iade ederler ve Koçtaş'taki Gree olayı biter.
      Artık başka ürün önericez demek ki.
      .......
      Aynı dükkandan Demrad alın derim.

İlginiz için teşekkürler. Bugün tekrar Koçtaş'a Demrad almaya gittim. Ellerinde 9000 ve 12000 Btu kalmadığını söylediler. Ankara'daki diğer mağazalarında da yok. Bu Koçtaş dışında Ankara'da başka alabileceğimiz yer yok mu? Bir tek mağazaya bağlı kalmak çok can sıkıcı. Sadece büroda ve senede 2 ay kullanacağım için mümkün olduğunca hesaplı almak istiyorum. Başka marka tavsiyeleriniz olursa çok sevinirim.
      |
      |

• Yüzbaşı
      287 Mesaj
      02 Ağustos 2011 21:27:47
      quote:

quote:

quote:

quote:

Bugün gree almak için Koçtaş'a (Ankara-Ankamall) gittik. 3 tane almak istediğimizi söylediğimizde görevli bunların satışlarında problem yaşadıklarını söyledi. Sebebi ise kutuların içinden metal borularının çıkmamasıymış. Bunlar için ekstra servise para ödememiz gerektiğini söyledi. Başka hiç bir marka da bu problemin olmadığını belirtti. İşin ilginci parçası eksik olan bu malın satışının halen devam etmesi. Herhalde bu durum yalnızca ülkemizde olur. Televizyon alıp kumandaya fazladan para vermek gibi bir şey. Koçtaş ne yapmaya çalışıyor anlamadım. Almadan çıktık mecburen. Buna alternatif bir marka tavsiye edecek arkadaş olursa sevinirim.

entresan bi olay.başka yaşayan varmı acaba bu durumu yoksa ordaki mağazaya özel bir durummu?

birde gree lerde ve diğer markalarda beko,arçelik hariç elektrik tesisatını biz kurduruyoruz sanırım??

Yeni parti mal almıyorlar, eskilerin eksik olanları kaldı ellerinde.
      Satamayınca iade ederler ve Koçtaş'taki Gree olayı biter.
      Artık başka ürün önericez demek ki.
      .......
      Aynı dükkandan Demrad alın derim.

İlginiz için teşekkürler. Bugün tekrar Koçtaş'a Demrad almaya gittim. Ellerinde 9000 ve 12000 Btu kalmadığını söylediler. Ankara'daki diğer mağazalarında da yok. Bu Koçtaş dışında Ankara'da başka alabileceğimiz yer yok mu? Bir tek mağazaya bağlı kalmak çok can sıkıcı. Sadece büroda ve senede 2 ay kullanacağım için mümkün olduğunca hesaplı almak istiyorum. Başka marka tavsiyeleriniz olursa çok sevinirim.

ben profilo 12000 düşünüyorum..850 gibi fiyatı var

daha almadım..profilo Bosch grubunun markası

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
      16 Not
      02 Ağustos 2011 22:29:53
      selam arkadaşlar ,
      uzun bir aradan sonra nihayet internet imkanım oldu

malum köyde bilgisayar ve internet imkanım olmadığı için teknoloji takip imkanımda olmadı ,bu arada havalar bayağı ısındı ve klimaların gerçek performans testleri ortaya çıkmıştır eee ısıtma konusunu kışın test ettik şimdi yaz performansları nasıl ,kışın kalitesiz klimaların tıslayarak çalıştıklarını gördük büyük ihtimal bizi dinlemeyip kofti klima alanlar hem faturaları hem kendileri zıplıyor olmalı

arkadaşlar büyük ihtimal sizler şuan serinlemek için klima kullanıyorsunuz ama ben şuan sobayı yakıp ancak ısınabildim , buradaki klimam doğa ,yani beleş klima ,yine ısınma da orman sağolsun bedava odun veriyor

kocausta hocam gel sende doğa klimaya boşver eer,cop gibi değerleri ,sıcakta aç pencereyi ,soğukta yak odunu olsun bitsin
      |
      |

• Yarbay
      3321 Mesaj
      02 Ağustos 2011 22:43:50
      arkadaşlar gecen sene Gree aldım koçtaştan 12binlik. kışın ve yazın duvarları ısıtıp sogutana kadar kullandım 25 m2 lik odamda gayet iyi güzel. dün gece 24 derece ye ayarlamıştım izmir sıcagında sıcak geldi bi ara 22 ye indirdim. 1 saat sonra iki büklüm uyandım. çok üşümüştüm. odamda yalıtım olmadıgından cok farkediyor. duvarların ısısını ayarlayana kadar fazladan calışıyor. sanki iç yalıtım olsa cok iyi olacak gibi.
      |
      |
      02 Ağustos 2011 22:46:30
      az önce koçtaşa gittim. gree 17k lik vardı ellerinde aldım geldim. inşallah montaj vs problem olmaz.
      ilgilenen arkadaşlara teşekkür ederim.
      |
      |
      02 Ağustos 2011 23:16:19
      quote:

Orijinalden alıntı: .BURAK.

Alarko Carrier 53 NQV 050M X-Power Gold Duvar Tipi Split Klima almayı düşünüyorum arkadaşlar en ucuzu sanırsam idealeşya.com'da.Ne dersiniz bu siteye ayrıca klima için de yorumlarınızı bekliyorum 1-2 gün için sparişimi vereceğim.

http://www.idealesya.com/urun/alarko-carrier-53nqv050m-x-power-gold-duvar-tipi-split-klima.aspx

Ayrıca arkadaşlar bu fiyata montaj kurulum dahil mi ? Ücretsiz kurulum ibaresi göremedim sitede ?
      |
      |

• Onbaşı
      33 Mesaj
      02 Ağustos 2011 23:40:34
      Arkadaşlar merhaba

Klima almayı düşünüyoruz ancak pek bilgim olmadığı için tavsiye istiyorum. Bütçe 1500 tl civarında biraz daha üstü olabilir ama fazla değil tabii ki. alarko carrier x-power gold iyi gibi duruyor. Başka tavsiyesi olan varmı?? kaliteli bir marka, iyi bir servisi olsun. A sınıfı az elektrik harcayan bir klima. Yardımcı olursanız sevinirim
      |
      |
      02 Ağustos 2011 23:45:47
      quote:

quote:

Ayrıca arkadaşlar bu fiyata montaj kurulum dahil mi ? Ücretsiz kurulum ibaresi göremedim sitede ?

benim merak ettiğim bu klima harbidende düz tipe göre %50 tasaruf sağlarmı?normal bi 21binlik 1300-1400 civarında bu ise 2160 arada 600-700 tl fiyat farkı var.normal bi 21 binlik günde 10 saat çalışsa günde 4-5 tl yakar ayda 150 tl eleketrik yakar bu ise denilene göre 70-80tl yakar.gerçekten bu kadar aza indirgermi faturayı?eğer öyle ise normal tipe verilen paraya yazık
      |
      |

• Teğmen
      242 Mesaj
      02 Ağustos 2011 23:50:59
      quote:

quote:

quote:

benim merak ettiğim bu klima harbidende düz tipe göre %50 tasaruf sağlarmı?normal bi 21binlik 1300-1400 civarında bu ise 2160 arada 600-700 tl fiyat farkı var.normal bi 21 binlik günde 10 saat çalışsa günde 4-5 tl yakar ayda 150 tl eleketrik yakar bu ise denilene göre 70-80tl yakar.gerçekten bu kadar aza indirgermi faturayı?eğer öyle ise normal tipe verilen paraya yazık

Ben de baya araştırdım bu tasarruf işini en uygunu AC ile Airfel geldi.Yukarıda yorumlara da bakınca bunda karar kıldım.Ama biraz önce yazdığım gibi takıldığım 1-2 nokta var.Onlara da cevap bulabilirsem siparişimi vericem yukarıdaki siteden.Ekonomik modda söylenen performansı verir gibi geliyor bana.(Az yakma olayı)
      |
      |

Hızlı Cevap

Reklamlar
sohbet
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
SEO
#0850 Numara Tahsisi;#0850 Hat;#IP Santral;#Toplu
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,390
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.