Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Klima Tavsiyesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: erkay Daha Az
1 Kayıtlı Üye, 3 Misafir Kullanıcı
39.272
Cevap
331
Favori
3.177.072
Tıklama
Giriş
      1150 Mesaj
      24 Haziran 2011 01:17:11
      quote:

Orijinalden alıntı: kocausta*

quote:

Orijinalden alıntı: EliasGS

herkese iyi akşamlar,

18bin lik MHI Hyper Inverter / SRK50SJX modelinden almış bulunuyorum. yarın gelip kurulum yapılacak.

kurulum yapılacak yere buvattan 2,5 luk kablo çektirdim, buvattaki diğer bağlantıları başka sigortaya alarak ana sigortadan sadece klimaya hat çektirmiş gibi oldum. dış üniteye çıkış noktasına da 20A lik sigorta bağlatarak benden istenenleri sağladım.

yarın yapılacak kurulumda nasıl bir kontrol listem olmalı, kurulum esnasında genel olarak ve bu modele özgü olarak hangi noktalara dikkat etmeliyim? bu son aşamada da buraya kadar bana çok yardımcı olan sizlerden destek bekliyorum. teşekkür ederim.

*Kurulum sonunda gaz açılmadan önce boş boruların içindeki hava emilsin, yani vakumlama işlemi.
      Vakum aletinin düzgünlüğüne göre en az 15, normal olarak 20-30 dakika der montajcı arkadaşlarımız.
      *Dış ünite hem içeri titreşim vermeyecek gibi, hem de arıza durumunda kolay erişilebilir kurulmalı.
      *Kışın daha rahat çalışabilmesi için mümkünse kuzey rüzgarı almayan yöne kurulmalı.

teşekkür ederim sayın kocausta,

dış ünitenin içeri titreşim vermeyecek şekilde montajını açabilir misiniz? sonuçta dış cepheye dübelledikleri 2 ayak üzerine oturtuluyor benim gördüğüm. hangi koşullarda içeriye titreşim verir dış üniteler?

bir de iç üniteyi salonda çok göz önünde olan bir yere koyacağım ne yazıkki, dış ünite bağlantısı için içeride 20-30 cm arası bir boru gözükecek. montaj ekipleri yanlarında kablo kanalı bulunduruyolar mı genelde, yoksa bunu benim mi tedarik etmem gerekir? eğer böyle bir kanal kullanmazlarısa sonradan bu boruları kanal içerisine alabilir miyim?
      |
      |

• Yarbay
      2725 Mesaj
      24 Haziran 2011 01:28:47
      klimalar hakkında bir diğer merak ettiğim konuda yıllık sarfiyat miktarının hesaplanması.örneğin koçtaşta bakmıştış gree 18lik bir yıllık kw olarka tüketimine 718 mi ne tam hatırlamıyorum ama 710-750 arasında birşeydi sarfiyat yazıyordu lg-beko inverter serisi 18lik bir modelde ise 300küsürlü bir değer yazıyordu.bu tüketimler yıllak nasıl bir kullanımla neye göre hesaplanıyor baz alınan şey nedir ısıtmasımı soğutmasımı?birde değer olarak yarı yarıya idi.gerçekten bu kadar düşürüyormu sarfiyatı?eğer düşürüyorsa inverter a verilen para 3-4senede normaliyle aynı paraya geliyor
      |
      |
      24 Haziran 2011 01:59:48
      quote:

quote:

quote:

herkese iyi akşamlar,

18bin lik MHI Hyper Inverter / SRK50SJX modelinden almış bulunuyorum. yarın gelip kurulum yapılacak.

kurulum yapılacak yere buvattan 2,5 luk kablo çektirdim, buvattaki diğer bağlantıları başka sigortaya alarak ana sigortadan sadece klimaya hat çektirmiş gibi oldum. dış üniteye çıkış noktasına da 20A lik sigorta bağlatarak benden istenenleri sağladım.

yarın yapılacak kurulumda nasıl bir kontrol listem olmalı, kurulum esnasında genel olarak ve bu modele özgü olarak hangi noktalara dikkat etmeliyim? bu son aşamada da buraya kadar bana çok yardımcı olan sizlerden destek bekliyorum. teşekkür ederim.

*Kurulum sonunda gaz açılmadan önce boş boruların içindeki hava emilsin, yani vakumlama işlemi.
      Vakum aletinin düzgünlüğüne göre en az 15, normal olarak 20-30 dakika der montajcı arkadaşlarımız.
      *Dış ünite hem içeri titreşim vermeyecek gibi, hem de arıza durumunda kolay erişilebilir kurulmalı.
      *Kışın daha rahat çalışabilmesi için mümkünse kuzey rüzgarı almayan yöne kurulmalı.

teşekkür ederim sayın kocausta,

dış ünitenin içeri titreşim vermeyecek şekilde montajını açabilir misiniz? sonuçta dış cepheye dübelledikleri 2 ayak üzerine oturtuluyor benim gördüğüm. hangi koşullarda içeriye titreşim verir dış üniteler?

bir de iç üniteyi salonda çok göz önünde olan bir yere koyacağım ne yazıkki, dış ünite bağlantısı için içeride 20-30 cm arası bir boru gözükecek. montaj ekipleri yanlarında kablo kanalı bulunduruyolar mı genelde, yoksa bunu benim mi tedarik etmem gerekir? eğer böyle bir kanal kullanmazlarısa sonradan bu boruları kanal içerisine alabilir miyim?

Dübel çakacağı yer gevşek-boş yer (Blok tuğla gibi) olursa, titreşim kaçınılmaz:(
      Artık iyi kalite takoz kullanacak, başka çere yok.
      .....
      İçerde ha kanal görünmüş, ha güzel şekilde maske bantıyla sarılmış borular...
      Çok ta kasmamak lazım.
      Maskeleme bantı odanın boyasına da uyuyorsa mesele olmaz
      |
      |

• Yarbay
      3700 Mesaj
      24 Haziran 2011 02:15:26
      quote:

Orijinalden alıntı: cgty89

klimalar hakkında bir diğer merak ettiğim konuda yıllık sarfiyat miktarının hesaplanması.örneğin koçtaşta bakmıştış gree 18lik bir yıllık kw olarka tüketimine 718 mi ne tam hatırlamıyorum ama 710-750 arasında birşeydi sarfiyat yazıyordu lg-beko inverter serisi 18lik bir modelde ise 300küsürlü bir değer yazıyordu.bu tüketimler yıllak nasıl bir kullanımla neye göre hesaplanıyor baz alınan şey nedir ısıtmasımı soğutmasımı?birde değer olarak yarı yarıya idi.gerçekten bu kadar düşürüyormu sarfiyatı?eğer düşürüyorsa inverter a verilen para 3-4senede normaliyle aynı paraya geliyor

O rakamlar oldukça afaki.
      Yılda 500 saat mı ne, nominal kapasitede soğutmada kullanım gibi birşey. (Eurovent'te yazıyor, hiç dikkate bile almam)

Adam var, yılda 6 ay günde 15 saat ısıtma+2 ay günde 5 saat soğutma (benim gibi) kullanır;
      adam var bunun 1/4ü kadar kullanır.
      Neyi hesaplıyacaz şimdi?

Hesabınızı kendi kullanımınıza göre yapın.
      Aletin çektiği akım belli, elektriğin fiyatı belli; çarp/böl yaklaşık olarak çıkar.

............
      Benim gibi kullanılırsa kesinlikle inverter alınmalı.
      Ama yılda toplamda 3 ay, günde 5 saat ise hiç değmez tabii ki.
      Bu arada, "ilk yatırım maliyeti+kullanım maliyeti" hesabı da yapılmalı tabii.

Örneğin, yılda 2500-3000 saat çalışan makinam inverter;
      ama yılda 200-300 saat çalışan makinalar düz tip ucuz aletler. (hatta birisi eski C sınıfı)
      424 liraya promosyondan almışım A sınıfı 12 binlik Blueline'ı, yapın kullanım+yatırım hesabını, hangisi değer...

.........
      Haa bu arada:
      LG-Beko'lar hakkında firmanın verdiği değerler sallamadır.
      Bu kış teknik müdür olduğunu söyleyen bir zatla birkaç görüşmemiz olmuştu, adamların hiçbirşeyden haberleri yok; sanırım rakiplere bakıp birşeyler yazıyorlar kafadan.

Bir de son günlerde reklamları dönüyor TV'lerde, "dünyanın en sessiz kliması" diye.
      Hiç küfür etmeyi sevmem ama, bazen insan mecbur kalıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kocausta* -- 24 Haziran 2011; 2:37:21 >
      |
      |

• Teğmen
      201 Mesaj
      24 Haziran 2011 10:45:09
      bu nasıl bir forumdur yaa saçmalık almış başını gitmiş.
      fujı terhma nasıl bir klima deniyor. mütevazi kalitede uygun fiyatlı bi cihaz öte yandan aynı şahıs arçelik hakkında yorum yaparken ağzına geleni söylüyor. aynı şekilde daha önce iklimsa ürünleri hakkında da aynı şeyler söyleniyor. bu kadar göstere gösterede yapılmaz yahu.
      sanko ciddi firmaymış doğru, alarko ciddi firmaymış oda doğru ama bunlara rakip bir arkadaş varmış klima satan oda bunlar gibi ciddi firmaymış. ama iklimsa, arçelik vb. değilmiş. bu nasıl bir anlayıştır.
      hani yukarıda ne olduğu belirsiz bi firmanın cihazını forumda bir arkadaş sattığı için mütevazi diye adlandırılıyo ki ben çok yakından tanırım o klimaları vrf leride var çakmanın da kralıdır.öte yandan başka bi marka cihazın arkasında formda ki bi arkadaş varsa oda sağlamdır deniyor.

siz milletle dalga mı geçiyosunuz yoksa kafamı buluyosunuz. bahse konu firmalar türkiyenin en iyi firmaları en büyük firmaları arasında olup işin ciddiyetine sizden daha fazla önem vermekteler. elinizi biraz vicdanınıza koyun ona göre yorum yapın. buradaki insanlar bu konu hakkında klima hakkında hiç bilgi sahibi değiller ve sizlerden bilgi alma çabasındalar bunu farkına varın artık isterseniz ve onun size vermiş olduğu ağırlık ve yük ile yorumlayın lütfen.
      |
      |

• Yarbay
      3700 Mesaj
      24 Haziran 2011 13:20:39
      quote:

Orijinalden alıntı: makinemühendisiizmirli

fujı terhma nasıl bir klima deniyor. mütevazi kalitede uygun fiyatlı bi cihaz öte yandan aynı şahıs arçelik hakkında yorum yaparken ağzına geleni söylüyor. aynı şekilde daha önce iklimsa ürünleri hakkında da aynı şeyler söyleniyor. bu kadar göstere gösterede yapılmaz yahu.
      sanko ciddi firmaymış doğru, alarko ciddi firmaymış oda doğru ama bunlara rakip bir arkadaş varmış klima satan oda bunlar gibi ciddi firmaymış. ama iklimsa, arçelik vb. değilmiş. bu nasıl bir anlayıştır.
      hani yukarıda ne olduğu belirsiz bi firmanın cihazını forumda bir arkadaş sattığı için mütevazi diye adlandırılıyo ki ben çok yakından tanırım o klimaları vrf leride var çakmanın da kralıdır.öte yandan başka bi marka cihazın arkasında formda ki bi arkadaş varsa oda sağlamdır deniyor.

siz milletle dalga mı geçiyosunuz yoksa kafamı buluyosunuz. bahse konu firmalar türkiyenin en iyi firmaları en büyük firmaları arasında olup işin ciddiyetine sizden daha fazla önem vermekteler. elinizi biraz vicdanınıza koyun ona göre yorum yapın. buradaki insanlar bu konu hakkında klima hakkında hiç bilgi sahibi değiller ve sizlerden bilgi alma çabasındalar bunu farkına varın artık isterseniz ve onun size vermiş olduğu ağırlık ve yük ile yorumlayın lütfen.

Ortaya konuşma birader açık konuş.

Beko-Arçelik hakkında BİZZAT yaşadıklarımdan bahsediyorum.
      Önceki postlarımda ve "LG-Beko 7580D" incelememde de herşeyi açıkça belirtmiştim.
      Beko teknik müdürüyle konuşmamızda geçenleri duysaydınız herhalde "bu firma nasıl ayakta duruyor" derdiniz.
      Bazı teknik değerleri sorduğumda, önce "onlar LG'nin teknik sırları" deyip geçiştirmeye çalışmıştı; ısrar ettiğimde de telefonda 15 dakika kadar bekledik ve sadece birkaç önemsiz veriyi bulup söyleyebildi.
      Daha sonra "ağ sorumlusu size mail ile yollayacak" dedi.
      "Ağ sorumlusu" denen kişinin sonradan yolladığı mailde de, yıllardır çok bilinen ve en dandik antivirüsün bile yakalayabildiği 5 adet virüs eşliğinde birkaç ek ayrıntı daha geldi.
      Bu gelen veriler de, ne ürünün kılavuzunda ne de internet sitesinde yayınlanalarla bir benzerlik taşımıyordu.
      Kusura bakmayın, ben böyle bir firmanın "kurumsallığına" da herşeyi derim.

Haa, buna rağmen bu firmalar nasıl böyle büyük?
      Kaba elma zamanında devleti milleti söğüşlemişler ve parayı biriktirmişler, şimdi de zaten her köşebaşında bayi ve servisleri olması; ve en önemlisi MARKA BİLİNİRLİĞİ sayesinde işi götürüyorlar.

........
      İlkimsa'ya gelince.
      Sattıkları malların teknolojik seviye/fiyat durumu ile diğer firmalarınkini karşılaştırın, başka söze gerek kalmayacaktır.
      Müşteri hizmetleri-servis kalitesinden bahsetmiyorum bile.
      Daha bugün iklimsadan klima alıp kurdurmuş olan birinden gelen mailde, servis elemanının aleti soğutma modunda 20C'de çalıştırmayı tavsiye ettiklerini, bu seviyede üşüdüklerini, acaba daha yukarı dereceye ayarlarlarsa bir mahzuru olup olmadığını" soruyordu.
      Yemişim böyle servis eğitimini, kurumsallığı.
      |
      |

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
      12 Not
      24 Haziran 2011 14:00:34
      Zibro 6550 İnverter iyi olur size 2000 Tlnin biraz üstünde bir fiyatı var.yaz kış rahat edersiniz.Bu paraya bu kalitede inv. yok.
      quote:

Orijinalden alıntı: m_yel80

Son kat 30 mt salon için 2000 tl ye kadar yazın soğutma kışın ısıtma için hangi markayı tavsiye edersiniz tesekkürler...
      |
      |
      24 Haziran 2011 14:09:00
      Biz sonuna kadar arkasındayız.Bu cihazların hepsi aynı katogori.Bence en hesaplısı hangisi ise onu al.Servis konusunda herkes bence eşit.Hiç birinde sıkıntı olmaz.Ama montajı yapacak olan usta yinede şans işi.Bence bu seçimde en önemli kriter malı kimin sattığıyla beraber kimin taktığı,kişisel olarak muhatap olabileceğiniz markayı almanızı öneririm.
      quote:

quote:

Orijinalden alıntı: oktayuruk

İyi akşamlar tekrardan arkadaşlar;

Sizlerin de önerileriyle seçeceğim klima alternatiflerini 4'e düşürdüm.Aralarında bi sınıflama ve sıralama yapacak olsanız sizin seçiminiz ne olurdu?Çünkü C. tesi günü klimayı alıcam da..Bu arada aşağıda yazdığım klimaları kullananların da yorumlarını alabilirsem çok memnun olucam.Yorumlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum.Nereden duduğumu ve dayanağın ne olduğunu hatırlamıyorum ancak alarko için ısıtma konusunda ileride sorun yaşarsın denildi, gerçi bana bile pek inandırıcı gelmedi ama.. (model numaralarını yanlış yazmış isem kusuruma bakmayın artık):

1)Toshiba SKV-R 18

2)Zibro 6550

3)Toshiba SKV 18

4)Alarko-Carrier xpower gold 53nqv050mAlarko

5)Mitsubishi SRK50ZJX-S

Hepsi de düzgün aletler.

Teknoloji-verimlilik sıralaması yapılırsa:
      1- Mitsubishi SRK50ZJX-S
      2- Toshiba SKV-R 18
      3- Toshiba SKV 18
      4- Alarko-Carrier xpower gold 53nqv050m
      5- Zibro 6550

Servis-destek yönünden:
      Toshiba ve AC Alarko'nun, bu konuda 1 numara.
      Mitsubishi-Airfel (Sanko), ciddi firmadır.
      Zibro-PVG Türkiye. Firma hakkında birşey diyemem, ama forumda satıcısı mbirol var; o kişisel olarak arkasındaysa OK.

|
      |

12 Not
      24 Haziran 2011 14:11:06
      Usta tekitdağlı ustamız klimasından değil ama ithalatçısının malın arkasında pek durmadığından markayı afaroz ettiğini yazmıştı hatırlarsan.Bence de klima fena değil ama arkası sağlam değil....
      quote:

quote:

Orijinalden alıntı: mutafik

Hocam babama klimanın tam modelini sorduğumda fujitherma gibi birşey dedi. Araştırdım biraz ve bu markanın çakma fuji olduğu söyleniyor. Siz ne biliyorsunuz bu klima hakkında?

Çakma Fuji değil, hesaplı mütevazı kalitede bir klima.
      Burada onu satan bir arkadaş ta var, "Tekirdağlı-klimacı" nickli.

http://forum.donanimhaber.com/showprofile.asp?memID=616990

Ama aynı fiyat olunca AC her yönüyle çok daha iyi.

quote:

quote:

Hocam babama klimanın tam modelini sorduğumda fujitherma gibi birşey dedi. Araştırdım biraz ve bu markanın çakma fuji olduğu söyleniyor. Siz ne biliyorsunuz bu klima hakkında?

Çakma Fuji değil, hesaplı mütevazı kalitede bir klima.
      Burada onu satan bir arkadaş ta var, "Tekirdağlı-klimacı" nickli.

http://forum.donanimhaber.com/showprofile.asp?memID=616990

Ama aynı fiyat olunca AC her yönüyle çok daha iyi.
      |
      |

12 Not
      24 Haziran 2011 14:14:01
      Bu paraya 2 klima bakımı yapılıyorsa o yapılan işe iyi dikkat edin üst kapağı açıp ilaç sıkıp gitmesinler.Forumda bakım ile ilğili yazılarımızı okuyun derim.

http://forum.donanimhaber.com/m_44324380/mpage_1/f_/key_//tm.htm#44324380
      quote:

Orijinalden alıntı: Gökdoğan

yarın klimalarımı temizlemeye geliyor, pazarlık ettim iç dış komple temizlik 2 klima 75 tl sizce iyimi nelere dikkat edeyim.
      |
      |
      24 Haziran 2011 14:16:19
      Tanıyıp bilmediğin ,sıkıntı olunca arkasında duracağına kesin emin olmadığın birinden klima ikinci el alınmaz.1000 TL lik klimayı 100 TL ye alabiliyorsan kumar oyna derim.Ha klimacın eskiden tanıdıktır veya arada samimi bir ardaşın vardır klimacıya kefil olacak,klima 3-5 senelik ise %50 fiyatına alınır.
      Marka ar.,ves,demd,cartel vs gibi ise bulaşma hiç.R22,R410 fark etmez.İnv. alacaksan 2 kere dikkat lazım Arıza olursa at çöpe gitsin daha ne diyeyim.

quote:

quote:

2.el klima almayı düşünürsek eğer nelere dikkat etmeliyiz?gaz durumunu klima durumunun iyi olduğunu nasıl anlayabiliriz?yada anlama şansımız varmı?

Konu ve aletler hakkında çokça bilginiz yoksa, ve ilk kurulumun iyi yapılmış olduğundan emin değilseniz uzak durun.
      Çok hesaplı olduğunu düşünüyorsanız, güvendiğiniz bir klimacı ile bakın, ve o klimacıya kurdurup bir çeşit garanti almaya çalışın.
      Ama gene de, alet 5 sene çok güzel çalışmıştır, halen de öyledir; ama önceden bir "anormal aşıntı" oluşmuşsa alındıktan 1 sene sonra meydana çıkar ve çok hızlı bir şekilde ömrü bitebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mbirol -- 24 Haziran 2011; 14:21:47 >
      |
      |

12 Not
      24 Haziran 2011 14:40:25
      Bilader senin derdin nedir ya.Üstğne vazife olmayan konularda zırtpırt tartışma yaratmaya çalışıyorsun.Sen hiç Arç.bek. söküp baktınmı,hiç Şiakyet sitelerini okudunmu.Arkasında olmak malın ''müşteri ile görüşüldü ,sorun halledidi''demekle olmuyo bu işler. Halledildi dedikleri klima bu havada ısıtma yapmaz.Klima bu soğutma için yapılmış gibi müşteriye telkinler.

ayrıca ben her dediğimin sonuna kadarda arkasındayım.Bunu bu forumdaki herkes de bilir.Senin onayına ihtiyacı yok bu forumun.Sen asıl nesin kimsin onu yaz.
      quote:

Orijinalden alıntı: makinemühendisiizmirli

|
      |

• Yarbay
      2725 Mesaj
      24 Haziran 2011 14:48:34
      kocausta hocam,

ben klimayı yaz dönemi ortalama 3ay kış dönemide ortalama 5ay kadar kullanıcam.antalyada yaşıyorum.yazları günde max 12 saat kışları günde max 8 saat çalışıki bunlar genelde hafta sonu değerleri hafta içi özellikle kışın daha az çalıştığı saatlerde olucak.ortalama olarak yılda 1500-2300 saat arası çalışır en fazla klima.18lik inverter almak istesem tavsiyen ne olur fiyat olarak uygun ve inverter özelliği sarfiyatı vs si işe yarıyan az tüketen?düz alırsam ztn gree marka düşünüyorum fiyat performans olarak alana kadar uygun kampanyalı birşey denk gelmezse.

mbirol hocam,

dediğim 2.el klimayı sahibinden alıcam adam evinde şuan kullandığını söylüyor şuan oturduğu eve multi sistem kurduracağından elindeki klimayı satıyor 2 tanede 12lik varmış elinde.klima baymak marka modelini bilmiyorum 18lik 2004demi ne almış.bir sefer termostat değişmiş yeterli ısıtmama sorunu olduğundan dolayı r22 gazlı klima.gazı tam kullanılır durumda diyor sökme ona taktırması bana ait.fiyat olarak 450 istiyor artı olarak masrafda kendi evime taktırcağım klimacıya vericem.bu şartlarda fiyat nasıldır?

birde klimalarda gaz bitme vs durumu oluyormu?adama sordum borularda kaçak vs olmadıkça gaz bitmesi eksilmesi olmaz diyor.eksilme olursada 18lik bir klimaya gaz basımı 50-60tl arası dedi.ben bu işleri tam bilmediğim için burda bir danışayım dedim bu bilgileri doğrumudur yanlışmıdır
      |
      |

• Teğmen
      134 Mesaj
      24 Haziran 2011 14:54:17
      Arkadaşlar dediğiniz gibi 1500 lira olan cihaz fuji thermal. Onun yanında fujitsunun bir cihazını önermiş. Ben de kendi araştırmalarım sonucunda bi liste hazırladım. Bunların içinden sizin de görüşleriniz doğrultusunda birine karar vereceğim. Şöyle birşey de belirtmek istiyorum, hepsi inverter ve kaliteli cihazlar. O yüzden acaba en ucuzunu mu tercih etmek gerekir ? Çünkü aradaki fiyat farkını hepsi inverter olduğu için kapatmaz diye düşünüyorum. Sonuçta hepsi iyi cihazlar. Listem şu şekilde ama daha sıraya koymadım karışık veriyorum;

1.http://www.beyazstore.com/detay-289-mitsubishi-srk35zjp-s-inverter-duvar-tipi-split-klima--ucretsiz-kargo-)-mitsubishi.htm

2.http://www.beyazstore.com/detay-336-fujitsu-asyg12le-12-000-btuh-inverter-split-klima-yeni-!!!--ucretsiz-kargo-)-fujitsu.htm

3.http://www.idealesya.com/urun/alarko-carrier-53nqv035m-x-power-gold-duvar-tipi-split-klima.aspx

4.http://www.idealesya.com/urun/daikin-ftx35jv-rx35jv-deluxe-v-serisi-duvar-tipi-klima.aspx

Kocausta bu arada senin tavsiye ettiğin Alarko Carrier'ın da fiyatı yükselmiş :(
      |
      |

• Yarbay
      3700 Mesaj
      24 Haziran 2011 14:58:30
      quote:

kocausta hocam,

ben klimayı yaz dönemi ortalama 3ay kış dönemide ortalama 5ay kadar kullanıcam.antalyada yaşıyorum.yazları günde max 12 saat kışları günde max 8 saat çalışıki bunlar genelde hafta sonu değerleri hafta içi özellikle kışın daha az çalıştığı saatlerde olucak.ortalama olarak yılda 1500-2300 saat arası çalışır en fazla klima.18lik inverter almak istesem tavsiyen ne olur fiyat olarak uygun ve inverter özelliği sarfiyatı vs si işe yarıyan az tüketen?düz alırsam ztn gree marka düşünüyorum fiyat performans olarak alana kadar uygun kampanyalı birşey denk gelmezse.

mbirol hocam,

dediğim 2.el klimayı sahibinden alıcam adam evinde şuan kullandığını söylüyor şuan oturduğu eve multi sistem kurduracağından elindeki klimayı satıyor 2 tanede 12lik varmış elinde.klima baymak marka modelini bilmiyorum 18lik 2004demi ne almış.bir sefer termostat değişmiş yeterli ısıtmama sorunu olduğundan dolayı r22 gazlı klima.gazı tam kullanılır durumda diyor sökme ona taktırması bana ait.fiyat olarak 450 istiyor artı olarak masrafda kendi evime taktırcağım klimacıya vericem.bu şartlarda fiyat nasıldır?

birde klimalarda gaz bitme vs durumu oluyormu?adama sordum borularda kaçak vs olmadıkça gaz bitmesi eksilmesi olmaz diyor.eksilme olursada 18lik bir klimaya gaz basımı 50-60tl arası dedi.ben bu işleri tam bilmediğim için burda bir danışayım dedim bu bilgileri doğrumudur yanlışmıdır

*Mekanının durumunu tarif etmeye çalış, uygun birkaç alternatif bakalım.
      Vaktim olursa düz ve inverter olarak "alım+kullanım maliyeti" hesabı da çıkarırız.

*mbirol'a sormuşsun, zaten o bu işin uygulayıcı profesyoneli; ama benim fikrim, o işten vazgeç.

*Son paragraftaki adamın verdiği bilgiler doğru.
      |
      |

• Yarbay
      2725 Mesaj
      24 Haziran 2011 15:08:32
      quote:

quote:

kocausta hocam,

mbirol hocam,

*Mekanının durumunu tarif etmeye çalış, uygun birkaç alternatif bakalım.
      Vaktim olursa düz ve inverter olarak "alım+kullanım maliyeti" hesabı da çıkarırız.

*mbirol'a sormuşsun, zaten o bu işin uygulayıcı profesyoneli; ama benim fikrim, o işten vazgeç.

*Son paragraftaki adamın verdiği bilgiler doğru.

çok iyi olur maliyet hesaplaması.

mekan antalyada 3.kat 7 katlı binanın güney cephe 35metrekare civarı bir alan dikdörtgenimsi yerler halıfleks kaplı camlar tahta yaz kış gündüz güneşi görüyor.mesela şuan antalyada sıcaklık 38 derece olmasına rağmen odada klimasız bir şekilde çok bunalmadan oturulabiliyor.odada tv 2 laptop ses sistemi gibi ısı yayan cihazlarda var.üst katta alt katta dolu.öğleden sonra direk güneş almadığı için şuana kadar çok bunaltıcı sıcak olmadı sıcak ama kapı pencere açınca güzel bir esinti oluyor içerde oturuluyor bayılmadan.tabi ilerleyen günlerde ısınında artışında ortam daha da ısıncak.

öğrenci olduğumdan kış dönemi okuldan geldiğim vakitlerden akşam yatan kadar çalışacak.ctesi pazar çalışıyorum evde 2 kişiyiz.arkadaş evde oluyor ama antalyada çok sert uzun süreli kış olmuyor.kış vakti günde 8 saati geçmez çalışması.yazında 2 mizde çalışıyoruz zaten.yaz zamanı çok sıcak havalarda gecede oda da yatıp çalıştırmayı düşünüyoruz gece modunda.bu şekilde çalıştırırsak günde 12-14 saat civarı normal gece açmazsak günde yine 8saat falan çalışacak.

öyle çok soğuğu sevmem geçen yaz oturduğumuz evde klima vardı yaklaşık 15-20m2 bir alan için evin kendinden 9luk ısısan kliması vardı.dereceyi 26-27ye ayarlarım normal otururken ve değiştirmem.gece yatarkende 27-28 gibi bir değere alıp gece moduna alırım klimayı.

birde faranjitim var klimanın yanında birde hava nemlendirici almayı düşünüyorum havayı kuruttuğundan dolayı boğazım biraz hassas hemen şişlik kuruluk yapıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cgty89 -- 24 Haziran 2011; 15:11:20 >
      |
      |

• Yarbay
      3700 Mesaj
      24 Haziran 2011 15:08:46
      quote:

Arkadaşlar dediğiniz gibi 1500 lira olan cihaz fuji thermal. Onun yanında fujitsunun bir cihazını önermiş. Ben de kendi araştırmalarım sonucunda bi liste hazırladım. Bunların içinden sizin de görüşleriniz doğrultusunda birine karar vereceğim. Şöyle birşey de belirtmek istiyorum, hepsi inverter ve kaliteli cihazlar. O yüzden acaba en ucuzunu mu tercih etmek gerekir ? Çünkü aradaki fiyat farkını hepsi inverter olduğu için kapatmaz diye düşünüyorum. Sonuçta hepsi iyi cihazlar. Listem şu şekilde ama daha sıraya koymadım karışık veriyorum;

1.http://www.beyazstore.com/detay-289-mitsubishi-srk35zjp-s-inverter-duvar-tipi-split-klima--ucretsiz-kargo-)-mitsubishi.htm

2.http://www.beyazstore.com/detay-336-fujitsu-asyg12le-12-000-btuh-inverter-split-klima-yeni-!!!--ucretsiz-kargo-)-fujitsu.htm

3.http://www.idealesya.com/urun/alarko-carrier-53nqv035m-x-power-gold-duvar-tipi-split-klima.aspx

4.http://www.idealesya.com/urun/daikin-ftx35jv-rx35jv-deluxe-v-serisi-duvar-tipi-klima.aspx

Kocausta bu arada senin tavsiye ettiğin Alarko Carrier'ın da fiyatı yükselmiş :(

Evet, özelliklerine göre çok ucuz kaldığını farketmişler herhalde

Seçtiğiniz ürünler fiyat/özellik olarak çok mantıklı, artık bundan sonrası sizin zevkinize kalmış.

Burada sadece Fujitsu için "şerh" koyayım, çünkü o markadan alışveriş yapanlar gösterilen ve getirilen aletler arasında fark olduğundan şikayetçiydiler.
      |
      |

• Yarbay
      3700 Mesaj
      24 Haziran 2011 15:30:14
      @cgty89

Sizin kullanımınız ve evinizin durumu (kullanım+ilk alım maliyeti, konfor, kalite... vs) olarak 1200 liraya o düz klimayı mantıklı gösteriyor.

*Düz tip ve o kapasitede inverter arasındaki fiyat farkı 1000 liradan az değil.
      *Öğrenci olduğunuz, ve o evde 15 sene oturmayacağınız için çok kaliteli ve uzun ömürlü alet gereksiz.
      *Gene öğrenci (gariban) kişiler olduğunuz için konfor ihtiyacınızı "çok önemli değil" olarak algılıyorum
      |
      |
      24 Haziran 2011 15:43:28
      quote:

@cgty89

Sizin kullanımınız ve evinizin durumu (kullanım+ilk alım maliyeti, konfor, kalite... vs) olarak 1200 liraya o düz klimayı mantıklı gösteriyor.

*Düz tip ve o kapasitede inverter arasındaki fiyat farkı 1000 liradan az değil.
      *Öğrenci olduğunuz, ve o evde 15 sene oturmayacağınız için çok kaliteli ve uzun ömürlü alet gereksiz.
      *Gene öğrenci (gariban) kişiler olduğunuz için konfor ihtiyacınızı "çok önemli değil" olarak algılıyorum

konfor tabiki isteriz ama bütçe olarakta dikkat etmek lazım gerçi şu devirde çoğu çalışan bile gidip 2-2.5milyar klimaya veremiyor gidip inverter alsın.15 sene oturmayacam ama 3sene sonrada aldığım 1200lük klima ıskartaya çıkıcaksada boşa harcanmış para olacak.yani aldığım klimayı ilerde bir gün taşınınca da kullanabileyim.3sene sonra perte çıkmasın klima.
      |
      |

• Yarbay
      2725 Mesaj
      24 Haziran 2011 15:50:43
      birde 18likmi 24lükmü tercih etmem mantıklı olur?ısıtmada sorun yaratmayacak olan hangisi olur benim odam için?
      |
      |

Reklamlar
sohbet
Blogio
SEO
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
haberler
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,422
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.