Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (517. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
8 Misafir - 8 Masaüstü
5 sn
57.177
Cevap
701
Favori
4.426.618
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
81 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 515516517518519
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

18bin lik MHI Hyper Inverter / SRK50SJX modelinden almış bulunuyorum. yarın gelip kurulum yapılacak.

kurulum yapılacak yere buvattan 2,5 luk kablo çektirdim, buvattaki diğer bağlantıları başka sigortaya alarak ana sigortadan sadece klimaya hat çektirmiş gibi oldum. dış üniteye çıkış noktasına da 20A lik sigorta bağlatarak benden istenenleri sağladım.

yarın yapılacak kurulumda nasıl bir kontrol listem olmalı, kurulum esnasında genel olarak ve bu modele özgü olarak hangi noktalara dikkat etmeliyim? bu son aşamada da buraya kadar bana çok yardımcı olan sizlerden destek bekliyorum. teşekkür ederim.
  • İyi akşamlar tekrardan arkadaşlar;

Sizlerin de önerileriyle seçeceğim klima alternatiflerini 4'e düşürdüm.Aralarında bi sınıflama ve sıralama yapacak olsanız sizin seçiminiz ne olurdu?Çünkü C. tesi günü klimayı alıcam da..Bu arada aşağıda yazdığım klimaları kullananların da yorumlarını alabilirsem çok memnun olucam.Yorumlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum.Nereden duduğumu ve dayanağın ne olduğunu hatırlamıyorum ancak alarko için ısıtma konusunda ileride sorun yaşarsın denildi, gerçi bana bile pek inandırıcı gelmedi ama.. (model numaralarını yanlış yazmış isem kusuruma bakmayın artık):

1)Toshiba SKV-R 18

2)Zibro 6550

3)Toshiba SKV 18

4)Alarko-Carrier xpower gold 53nqv050m

5)Mitsubishi SRK50ZJX-S
  • Fujitherma hakkında çok iyi şeyler söylenmedi forumda. Yani fujitsunun gerçekten kaliteli bir marka olduğu ancak bu thermanın çakma olduğu söylendi-zaten sizde söylemişsiniz-. bende biyatını sormuştum ne iyi demiştim ama işin özünü anlayınca vazgeçtim.

benim bilgim forumda yapılan yorumlardan ibaret ama zaten bu ürünle ilgili kullanıcı yorumuna rastlamadım. Bu yıl alıp kullananlar yorum yapacaktır.

quote:

Orijinalden alıntı: mutafik

Hocam babama klimanın tam modelini sorduğumda fujitherma gibi birşey dedi. Araştırdım biraz ve bu markanın çakma fuji olduğu söyleniyor. Siz ne biliyorsunuz bu klima hakkında?
  • quote:

Hocam babama klimanın tam modelini sorduğumda fujitherma gibi birşey dedi. Araştırdım biraz ve bu markanın çakma fuji olduğu söyleniyor. Siz ne biliyorsunuz bu klima hakkında?

Çakma Fuji değil, hesaplı mütevazı kalitede bir klima.
    Burada onu satan bir arkadaş ta var, "Tekirdağlı-klimacı" nickli.

http://forum.donanimhaber.com/showprofile.asp?memID=616990

Ama aynı fiyat olunca AC her yönüyle çok daha iyi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kocausta* -- 24 Haziran 2011; 0:47:20 >
  • 2.el klima almayı düşünürsek eğer nelere dikkat etmeliyiz?gaz durumunu klima durumunun iyi olduğunu nasıl anlayabiliriz?yada anlama şansımız varmı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: EliasGS

herkese iyi akşamlar,

18bin lik MHI Hyper Inverter / SRK50SJX modelinden almış bulunuyorum. yarın gelip kurulum yapılacak.

kurulum yapılacak yere buvattan 2,5 luk kablo çektirdim, buvattaki diğer bağlantıları başka sigortaya alarak ana sigortadan sadece klimaya hat çektirmiş gibi oldum. dış üniteye çıkış noktasına da 20A lik sigorta bağlatarak benden istenenleri sağladım.

yarın yapılacak kurulumda nasıl bir kontrol listem olmalı, kurulum esnasında genel olarak ve bu modele özgü olarak hangi noktalara dikkat etmeliyim? bu son aşamada da buraya kadar bana çok yardımcı olan sizlerden destek bekliyorum. teşekkür ederim.

*Kurulum sonunda gaz açılmadan önce boş boruların içindeki hava emilsin, yani vakumlama işlemi.
    Vakum aletinin düzgünlüğüne göre en az 15, normal olarak 20-30 dakika der montajcı arkadaşlarımız.
    *Dış ünite hem içeri titreşim vermeyecek gibi, hem de arıza durumunda kolay erişilebilir kurulmalı.
    *Kışın daha rahat çalışabilmesi için mümkünse kuzey rüzgarı almayan yöne kurulmalı.

• quote:

Orijinalden alıntı: oktayuruk

İyi akşamlar tekrardan arkadaşlar;

Sizlerin de önerileriyle seçeceğim klima alternatiflerini 4'e düşürdüm.Aralarında bi sınıflama ve sıralama yapacak olsanız sizin seçiminiz ne olurdu?Çünkü C. tesi günü klimayı alıcam da..Bu arada aşağıda yazdığım klimaları kullananların da yorumlarını alabilirsem çok memnun olucam.Yorumlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum.Nereden duduğumu ve dayanağın ne olduğunu hatırlamıyorum ancak alarko için ısıtma konusunda ileride sorun yaşarsın denildi, gerçi bana bile pek inandırıcı gelmedi ama.. (model numaralarını yanlış yazmış isem kusuruma bakmayın artık):

1)Toshiba SKV-R 18

2)Zibro 6550

3)Toshiba SKV 18

4)Alarko-Carrier xpower gold 53nqv050mAlarko

5)Mitsubishi SRK50ZJX-S

Hepsi de düzgün aletler.

Teknoloji-verimlilik sıralaması yapılırsa:
    1- Mitsubishi SRK50ZJX-S
    2- Toshiba SKV-R 18
    3- Toshiba SKV 18
    4- Alarko-Carrier xpower gold 53nqv050m
    5- Zibro 6550

Servis-destek yönünden:
    Toshiba ve AC Alarko'nun, bu konuda 1 numara.
    Mitsubishi-Airfel (Sanko), ciddi firmadır.
    Zibro-PVG Türkiye. Firma hakkında birşey diyemem, ama forumda satıcısı mbirol var; o kişisel olarak arkasındaysa OK.

• quote:

Orijinalden alıntı: cgty89

2.el klima almayı düşünürsek eğer nelere dikkat etmeliyiz?gaz durumunu klima durumunun iyi olduğunu nasıl anlayabiliriz?yada anlama şansımız varmı?

Konu ve aletler hakkında çokça bilginiz yoksa, ve ilk kurulumun iyi yapılmış olduğundan emin değilseniz uzak durun.
    Çok hesaplı olduğunu düşünüyorsanız, güvendiğiniz bir klimacı ile bakın, ve o klimacıya kurdurup bir çeşit garanti almaya çalışın.
    Ama gene de, alet 5 sene çok güzel çalışmıştır, halen de öyledir; ama önceden bir "anormal aşıntı" oluşmuşsa alındıktan 1 sene sonra meydana çıkar ve çok hızlı bir şekilde ömrü bitebilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kocausta*

quote:

2.el klima almayı düşünürsek eğer nelere dikkat etmeliyiz?gaz durumunu klima durumunun iyi olduğunu nasıl anlayabiliriz?yada anlama şansımız varmı?

Konu ve aletler hakkında çokça bilginiz yoksa, ve ilk kurulumun iyi yapılmış olduğundan emin değilseniz uzak durun.
    Çok hesaplı olduğunu düşünüyorsanız, güvendiğiniz bir klimacı ile bakın, ve o klimacıya kurdurup bir çeşit garanti almaya çalışın.
    Ama gene de, alet 5 sene çok güzel çalışmıştır, halen de öyledir; ama önceden bir "anormal aşıntı" oluşmuşsa alındıktan 1 sene sonra meydana çıkar ve çok hızlı bir şekilde ömrü bitebilir.

mesela ben antalyadayım burda internetten klimasını satan birisi var.gidip klimayı görmedim.18binlik baymak marka 475tl fiyat biçmiş pazarlık vs de yapmadım.klimayı görüp bakıp anlıyacak bilgim olmadığından güvenip alamıyorum.arada fiyat olarak baya bir fark var sıfır bi 18lik klimayla ama diğer yandan denildiği gibi arıza vs durumu çıkarsa bu sefer aynı paraya hatta daha fazlasına mal olabilir.burda sorun göze alıp alınmalımı(sonuçta aynı masrafa gelcekse bozuluncada para olarak kayıp olamayacak ve parçası yenilenmiş olucak) yoksa tamir gördükten sonra klimadan hayır gelmez deyip sıfır almakmı?

• quote:

quote:

quote:

mesela ben antalyadayım burda internetten klimasını satan birisi var.gidip klimayı görmedim.18binlik baymak marka 475tl fiyat biçmiş pazarlık vs de yapmadım.klimayı görüp bakıp anlıyacak bilgim olmadığından güvenip alamıyorum.arada fiyat olarak baya bir fark var sıfır bi 18lik klimayla ama diğer yandan denildiği gibi arıza vs durumu çıkarsa bu sefer aynı paraya hatta daha fazlasına mal olabilir.burda sorun göze alıp alınmalımı(sonuçta aynı masrafa gelcekse bozuluncada para olarak kayıp olamayacak ve parçası yenilenmiş olucak) yoksa tamir gördükten sonra klimadan hayır gelmez deyip sıfır almakmı?

Son cümlenizin son bölümüne "evet" diyorum.

Bir klimanın ne durumda olduğunu sadece (o aleti çok iyi tanıyan) bir klimacı, bazı yerlerini ölçüp orijinaliyle karşılaştırarak yapabilir; ki hiçbir klimacı da bir müşteri için bu zahmete girmez kolayla.
    Ya da çok tecrübeli ise, çektiği akımdan, basıncından, verdiği ısıdan, çıkardığı sesten, titreşimlerinden "ampirik" olarak bir karara varabilir.
    "Kanka" diyebileceğiniz bir arkadaşınız varsa bu şekilde, OK.

Aksi halde, işinizi en iyi görebileceğini düşündüğünüz "yeni" bir aleti araştırın; bazen çok hesaplı satılan yerler denk gelebiliyor.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Son cümlenizin son bölümüne "evet" diyorum.

Bir klimanın ne durumda olduğunu sadece (o aleti çok iyi tanıyan) bir klimacı, bazı yerlerini ölçüp orijinaliyle karşılaştırarak yapabilir; ki hiçbir klimacı da bir müşteri için bu zahmete girmez kolayla.
    Ya da çok tecrübeli ise, çektiği akımdan, basıncından, verdiği ısıdan, çıkardığı sesten, titreşimlerinden "ampirik" olarak bir karara varabilir.
    "Kanka" diyebileceğiniz bir arkadaşınız varsa bu şekilde, OK.

Aksi halde, işinizi en iyi görebileceğini düşündüğünüz "yeni" bir aleti araştırın; bazen çok hesaplı satılan yerler denk gelebiliyor.

genel olarak hiç bir teknolojik alette 2.el almam sadece bir sefer televizyon aldım o da arkadaşımın ailesinin kullandığı bildiğim bir tüplü tv idi.onun dışında elektronikte 2eli sevmem.laptop olsun cep telefonu olsun led tv yada beyaz eşya ev aletleri hepsini sıfır almışımdır.keşke hepimizin ekonomik durumu ülke olarak iyi olsada 2.el e yönelmek durumunda kalmasak

işi görcek en uygun klima şuan gree gibi gözküyor.inverter 18lik 2200-2500 seviyesinden aşağı hiç görmedim.normal 18liklerde 1100den başlıyor araştırdığım kadarıyla.bakalım uygun iş görcek hem ısıtma hem soğutma amaçlı bir klima daha uyguna bulabilcekmiyiz

• quote:

quote:

herkese iyi akşamlar,

*Kurulum sonunda gaz açılmadan önce boş boruların içindeki hava emilsin, yani vakumlama işlemi.
    Vakum aletinin düzgünlüğüne göre en az 15, normal olarak 20-30 dakika der montajcı arkadaşlarımız.
    *Dış ünite hem içeri titreşim vermeyecek gibi, hem de arıza durumunda kolay erişilebilir kurulmalı.
    *Kışın daha rahat çalışabilmesi için mümkünse kuzey rüzgarı almayan yöne kurulmalı.

teşekkür ederim sayın kocausta,

dış ünitenin içeri titreşim vermeyecek şekilde montajını açabilir misiniz? sonuçta dış cepheye dübelledikleri 2 ayak üzerine oturtuluyor benim gördüğüm. hangi koşullarda içeriye titreşim verir dış üniteler?

bir de iç üniteyi salonda çok göz önünde olan bir yere koyacağım ne yazıkki, dış ünite bağlantısı için içeride 20-30 cm arası bir boru gözükecek. montaj ekipleri yanlarında kablo kanalı bulunduruyolar mı genelde, yoksa bunu benim mi tedarik etmem gerekir? eğer böyle bir kanal kullanmazlarısa sonradan bu boruları kanal içerisine alabilir miyim?

• klimalar hakkında bir diğer merak ettiğim konuda yıllık sarfiyat miktarının hesaplanması.örneğin koçtaşta bakmıştış gree 18lik bir yıllık kw olarka tüketimine 718 mi ne tam hatırlamıyorum ama 710-750 arasında birşeydi sarfiyat yazıyordu lg-beko inverter serisi 18lik bir modelde ise 300küsürlü bir değer yazıyordu.bu tüketimler yıllak nasıl bir kullanımla neye göre hesaplanıyor baz alınan şey nedir ısıtmasımı soğutmasımı?birde değer olarak yarı yarıya idi.gerçekten bu kadar düşürüyormu sarfiyatı?eğer düşürüyorsa inverter a verilen para 3-4senede normaliyle aynı paraya geliyor
  • quote:

quote:

quote:

herkese iyi akşamlar,

teşekkür ederim sayın kocausta,

dış ünitenin içeri titreşim vermeyecek şekilde montajını açabilir misiniz? sonuçta dış cepheye dübelledikleri 2 ayak üzerine oturtuluyor benim gördüğüm. hangi koşullarda içeriye titreşim verir dış üniteler?

bir de iç üniteyi salonda çok göz önünde olan bir yere koyacağım ne yazıkki, dış ünite bağlantısı için içeride 20-30 cm arası bir boru gözükecek. montaj ekipleri yanlarında kablo kanalı bulunduruyolar mı genelde, yoksa bunu benim mi tedarik etmem gerekir? eğer böyle bir kanal kullanmazlarısa sonradan bu boruları kanal içerisine alabilir miyim?

Dübel çakacağı yer gevşek-boş yer (Blok tuğla gibi) olursa, titreşim kaçınılmaz:(
    Artık iyi kalite takoz kullanacak, başka çere yok.
    .....
    İçerde ha kanal görünmüş, ha güzel şekilde maske bantıyla sarılmış borular...
    Çok ta kasmamak lazım.
    Maskeleme bantı odanın boyasına da uyuyorsa mesele olmaz

• quote:

klimalar hakkında bir diğer merak ettiğim konuda yıllık sarfiyat miktarının hesaplanması.örneğin koçtaşta bakmıştış gree 18lik bir yıllık kw olarka tüketimine 718 mi ne tam hatırlamıyorum ama 710-750 arasında birşeydi sarfiyat yazıyordu lg-beko inverter serisi 18lik bir modelde ise 300küsürlü bir değer yazıyordu.bu tüketimler yıllak nasıl bir kullanımla neye göre hesaplanıyor baz alınan şey nedir ısıtmasımı soğutmasımı?birde değer olarak yarı yarıya idi.gerçekten bu kadar düşürüyormu sarfiyatı?eğer düşürüyorsa inverter a verilen para 3-4senede normaliyle aynı paraya geliyor

O rakamlar oldukça afaki.
    Yılda 500 saat mı ne, nominal kapasitede soğutmada kullanım gibi birşey. (Eurovent'te yazıyor, hiç dikkate bile almam)

Adam var, yılda 6 ay günde 15 saat ısıtma+2 ay günde 5 saat soğutma (benim gibi) kullanır;
    adam var bunun 1/4ü kadar kullanır.
    Neyi hesaplıyacaz şimdi?

Hesabınızı kendi kullanımınıza göre yapın.
    Aletin çektiği akım belli, elektriğin fiyatı belli; çarp/böl yaklaşık olarak çıkar.

............
    Benim gibi kullanılırsa kesinlikle inverter alınmalı.
    Ama yılda toplamda 3 ay, günde 5 saat ise hiç değmez tabii ki.
    Bu arada, "ilk yatırım maliyeti+kullanım maliyeti" hesabı da yapılmalı tabii.

Örneğin, yılda 2500-3000 saat çalışan makinam inverter;
    ama yılda 200-300 saat çalışan makinalar düz tip ucuz aletler. (hatta birisi eski C sınıfı)
    424 liraya promosyondan almışım A sınıfı 12 binlik Blueline'ı, yapın kullanım+yatırım hesabını, hangisi değer...

.........
    Haa bu arada:
    LG-Beko'lar hakkında firmanın verdiği değerler sallamadır.
    Bu kış teknik müdür olduğunu söyleyen bir zatla birkaç görüşmemiz olmuştu, adamların hiçbirşeyden haberleri yok; sanırım rakiplere bakıp birşeyler yazıyorlar kafadan.

Bir de son günlerde reklamları dönüyor TV'lerde, "dünyanın en sessiz kliması" diye.
    Hiç küfür etmeyi sevmem ama, bazen insan mecbur kalıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kocausta* -- 24 Haziran 2011; 2:37:21 >

• bu nasıl bir forumdur yaa saçmalık almış başını gitmiş.
    fujı terhma nasıl bir klima deniyor. mütevazi kalitede uygun fiyatlı bi cihaz öte yandan aynı şahıs arçelik hakkında yorum yaparken ağzına geleni söylüyor. aynı şekilde daha önce iklimsa ürünleri hakkında da aynı şeyler söyleniyor. bu kadar göstere gösterede yapılmaz yahu.
    sanko ciddi firmaymış doğru, alarko ciddi firmaymış oda doğru ama bunlara rakip bir arkadaş varmış klima satan oda bunlar gibi ciddi firmaymış. ama iklimsa, arçelik vb. değilmiş. bu nasıl bir anlayıştır.
    hani yukarıda ne olduğu belirsiz bi firmanın cihazını forumda bir arkadaş sattığı için mütevazi diye adlandırılıyo ki ben çok yakından tanırım o klimaları vrf leride var çakmanın da kralıdır.öte yandan başka bi marka cihazın arkasında formda ki bi arkadaş varsa oda sağlamdır deniyor.

siz milletle dalga mı geçiyosunuz yoksa kafamı buluyosunuz. bahse konu firmalar türkiyenin en iyi firmaları en büyük firmaları arasında olup işin ciddiyetine sizden daha fazla önem vermekteler. elinizi biraz vicdanınıza koyun ona göre yorum yapın. buradaki insanlar bu konu hakkında klima hakkında hiç bilgi sahibi değiller ve sizlerden bilgi alma çabasındalar bunu farkına varın artık isterseniz ve onun size vermiş olduğu ağırlık ve yük ile yorumlayın lütfen.

• quote:

Orijinalden alıntı: makinemühendisiizmirli

bu nasıl bir forumdur yaa saçmalık almış başını gitmiş.
    fujı terhma nasıl bir klima deniyor. mütevazi kalitede uygun fiyatlı bi cihaz öte yandan aynı şahıs arçelik hakkında yorum yaparken ağzına geleni söylüyor. aynı şekilde daha önce iklimsa ürünleri hakkında da aynı şeyler söyleniyor. bu kadar göstere gösterede yapılmaz yahu.
    sanko ciddi firmaymış doğru, alarko ciddi firmaymış oda doğru ama bunlara rakip bir arkadaş varmış klima satan oda bunlar gibi ciddi firmaymış. ama iklimsa, arçelik vb. değilmiş. bu nasıl bir anlayıştır.
    hani yukarıda ne olduğu belirsiz bi firmanın cihazını forumda bir arkadaş sattığı için mütevazi diye adlandırılıyo ki ben çok yakından tanırım o klimaları vrf leride var çakmanın da kralıdır.öte yandan başka bi marka cihazın arkasında formda ki bi arkadaş varsa oda sağlamdır deniyor.

siz milletle dalga mı geçiyosunuz yoksa kafamı buluyosunuz. bahse konu firmalar türkiyenin en iyi firmaları en büyük firmaları arasında olup işin ciddiyetine sizden daha fazla önem vermekteler. elinizi biraz vicdanınıza koyun ona göre yorum yapın. buradaki insanlar bu konu hakkında klima hakkında hiç bilgi sahibi değiller ve sizlerden bilgi alma çabasındalar bunu farkına varın artık isterseniz ve onun size vermiş olduğu ağırlık ve yük ile yorumlayın lütfen.

Ortaya konuşma birader açık konuş.

Beko-Arçelik hakkında BİZZAT yaşadıklarımdan bahsediyorum.
    Önceki postlarımda ve "LG-Beko 7580D" incelememde de herşeyi açıkça belirtmiştim.
    Beko teknik müdürüyle konuşmamızda geçenleri duysaydınız herhalde "bu firma nasıl ayakta duruyor" derdiniz.
    Bazı teknik değerleri sorduğumda, önce "onlar LG'nin teknik sırları" deyip geçiştirmeye çalışmıştı; ısrar ettiğimde de telefonda 15 dakika kadar bekledik ve sadece birkaç önemsiz veriyi bulup söyleyebildi.
    Daha sonra "ağ sorumlusu size mail ile yollayacak" dedi.
    "Ağ sorumlusu" denen kişinin sonradan yolladığı mailde de, yıllardır çok bilinen ve en dandik antivirüsün bile yakalayabildiği 5 adet virüs eşliğinde birkaç ek ayrıntı daha geldi.
    Bu gelen veriler de, ne ürünün kılavuzunda ne de internet sitesinde yayınlanalarla bir benzerlik taşımıyordu.
    Kusura bakmayın, ben böyle bir firmanın "kurumsallığına" da herşeyi derim.

Haa, buna rağmen bu firmalar nasıl böyle büyük?
    Kaba elma zamanında devleti milleti söğüşlemişler ve parayı biriktirmişler, şimdi de zaten her köşebaşında bayi ve servisleri olması; ve en önemlisi MARKA BİLİNİRLİĞİ sayesinde işi götürüyorlar.

........
    İlkimsa'ya gelince.
    Sattıkları malların teknolojik seviye/fiyat durumu ile diğer firmalarınkini karşılaştırın, başka söze gerek kalmayacaktır.
    Müşteri hizmetleri-servis kalitesinden bahsetmiyorum bile.
    Daha bugün iklimsadan klima alıp kurdurmuş olan birinden gelen mailde, servis elemanının aleti soğutma modunda 20C'de çalıştırmayı tavsiye ettiklerini, bu seviyede üşüdüklerini, acaba daha yukarı dereceye ayarlarlarsa bir mahzuru olup olmadığını" soruyordu.
    Yemişim böyle servis eğitimini, kurumsallığı.

• Zibro 6550 İnverter iyi olur size 2000 Tlnin biraz üstünde bir fiyatı var.yaz kış rahat edersiniz.Bu paraya bu kalitede inv. yok.
    quote:

Orijinalden alıntı: m_yel80

Son kat 30 mt salon için 2000 tl ye kadar yazın soğutma kışın ısıtma için hangi markayı tavsiye edersiniz tesekkürler...
  • Biz sonuna kadar arkasındayız.Bu cihazların hepsi aynı katogori.Bence en hesaplısı hangisi ise onu al.Servis konusunda herkes bence eşit.Hiç birinde sıkıntı olmaz.Ama montajı yapacak olan usta yinede şans işi.Bence bu seçimde en önemli kriter malı kimin sattığıyla beraber kimin taktığı,kişisel olarak muhatap olabileceğiniz markayı almanızı öneririm.
    quote:

quote:

Orijinalden alıntı: oktayuruk

İyi akşamlar tekrardan arkadaşlar;

1)Toshiba SKV-R 18

2)Zibro 6550

3)Toshiba SKV 18

4)Alarko-Carrier xpower gold 53nqv050mAlarko

5)Mitsubishi SRK50ZJX-S

Hepsi de düzgün aletler.

Teknoloji-verimlilik sıralaması yapılırsa:
    1- Mitsubishi SRK50ZJX-S
    2- Toshiba SKV-R 18
    3- Toshiba SKV 18
    4- Alarko-Carrier xpower gold 53nqv050m
    5- Zibro 6550

Servis-destek yönünden:
    Toshiba ve AC Alarko'nun, bu konuda 1 numara.
    Mitsubishi-Airfel (Sanko), ciddi firmadır.
    Zibro-PVG Türkiye. Firma hakkında birşey diyemem, ama forumda satıcısı mbirol var; o kişisel olarak arkasındaysa OK.

• Usta tekitdağlı ustamız klimasından değil ama ithalatçısının malın arkasında pek durmadığından markayı afaroz ettiğini yazmıştı hatırlarsan.Bence de klima fena değil ama arkası sağlam değil....
    quote:

quote:

quote:

quote:

• 
Sayfa: önceki 515516517518519
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.