Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (503. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
10 Misafir (1 Mobil) - 9 Masaüstü1 Mobil
5 sn
57.070
Cevap
696
Favori
4.415.041
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
80 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 501502503504505
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: iklimsacı
    bu şekildeki montajlara karşıyım bu sebepten size yardımcı olamayacağım
    iyi akşamlar

Ne şekildeki? Gerçekten anlayamadım, yapılması gereken neyse söyleyin onu yapalım.

• 19m2 alan için kapasitesi 7.980 btu gereklidir. 7.000 btu klima küçük gelecektir. 9.000 btu klima uygun olacaktır.
    antrede bulunan klima kelitesis bir çalışma olacaktır. antre buz gibi olacak daha sonra odalar soğuyacaktır. küçük oda için koskoca 18.000 btu klima çalışacak bu yüzden mantıksızdır. küçük odalardan hangisi kullanılacaksa 7.000 btu yu oraya taktırın daha mantıklı olacaktır.

tabi bu bunim fikrim
    sizin düşüncenize saygı duyarım

saygılar
  • quote:

Orijinalden alıntı: _EngiN_

Beyler kumanda üzerinden klimayı 22 dereceye ayarlıyorum. Oda 22 dereceye geliyor fakat cihaz sürekli çalışmakta. Çalışmayı yavaşlatması gerekmiyor mu ?

selamlar 22 derece termometrede okuyorsun sanırım. cihazın emiş tarafından okuduğunda tavana doğru odanın sıcaklığını daha yüksek okuyacaksın. bu sebepten dolayı kliman yavaşlamıyor.

saygılarımla...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ahmet

quote:

MHI Hyper Inverter Design / SRK 50 ZJX aynısı

iklimsa MITSUBISHI Heavy Ind. DUVAR TİPİ İNVERTERLİ DXK 18Z3-S 2.610TL inanmazsan bak burayahttp://www.bunualsak.com/main/mitsubishi_heavy_ind_duvar_tipi_inverterli_dxk_18z3s-pmu9.html

Tartışmaya girmek istemem ama nasıl ikisi aynı?

Görüntüleri bile değişik!

iklimsacı "şecaat arzedeyim derken sirkatin söyler kıpti" pozisyonunda uzun zamadır ama, hala debeleniyor
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: EliasGS

quote:

Mitsubishi yazıyor ya ikisinde de :)

Galiba

Sonra da klima hakkında bilgi vermeye kalkarlar, hataları belirtilince konu değiştirmeye kalkıyorlar.

albani, kocausta*, alptuğ56, tekirdağlı usta haklı yere yazarlarmış.
    Ben onlar kadar tanıyamadığımdan sadece izleyici idim.
    Yanlış yönlendire yapıldığını görünce dayanamadım ve tartışma istemediğimi de belirterek
    okuyucuların yanlış bilgilenmemesi ve doğru bilgi verilmesi için yazdım.

Konu saptırıldı benim parama geldi.

nasıl biliyorsan öyle yap sana tavsiye ediyoruz kafanda ne yapmayı kurguladıysan onu yap. karar vermişsin iştte ne ortalığa atıp tutuyorsun al hyper inverter bak işine yazmışsın başka ne olur diye başka öneri getirdik kabahatlı ben oldum alala...
  • quote:

Orijinalden alıntı: cinman

quote:

tekrar merhaba,

birkaç gündür araştımalarım ve bugün yapılan keşifler neticesinde tercihimi birkaç modele indirgemiş bulunuyorum.

öncelikle açık alanda kullanacağım klima 18000 btu luk olacak, mümkün olduğunda mutfak kapısını kapalı tutarak 30-35 m2 lik bir alanda kalmaya çalışacağım.

MHI ve Toshiba'dan seçtiğim modelleri karşılaştırdığımda, fiyat / enerji tüketimi / performans / servis kalitesi / sessizlik / görsellik olarak hangi modeli tercih etmeliyim?

ucuzdan pahalıya sıralama;

Toshiba / RAS 18 SKV
    soğutma (3800 - 20500)
    2826 TL

MHI Standart Inverter / SRK 50 ZJ
    soğutma (5460 - 18770)
    2990 TL

Toshiba Daiseikai / RAS 16 SKVR
    soğutma ( 2700 - 17100)
    3237 TL

MHI Hyper Inverter Design / SRK 50 ZJX
    soğutma (2388 - 21154)
    3582 TL

fiyat ve kapasitelere baktığımda listenin en başındaki Toshiba RAS 18 SKV en uygun olarak görünüyor. Bana göre dezavantajı bir altındaki MHI SRK 50 ZJ den iç unite boyutlarının 25 cm daha geniş olması. net 110 cm lik bir aralığa koyacağımdan 80 cm lik MHI, 105 cm lik Toshiba dan daha zarif durabilir. tabiiki öncelik boyu değil işlevi.

bu modeller arasında yorum yapabilir misiniz ya da marka - model ekleyebilir misiniz?

hyper inverter ile inverter farkı nedir ?

sen git onu airfelcilere sor onlar daha iyi bilir. nasılsa ucuz klima vardır bir farkı
  • quote:

19m2 alan için kapasitesi 7.980 btu gereklidir. 7.000 btu klima küçük gelecektir. 9.000 btu klima uygun olacaktır.
    antrede bulunan klima kelitesis bir çalışma olacaktır. antre buz gibi olacak daha sonra odalar soğuyacaktır. küçük oda için koskoca 18.000 btu klima çalışacak bu yüzden mantıksızdır. küçük odalardan hangisi kullanılacaksa 7.000 btu yu oraya taktırın daha mantıklı olacaktır.

tabi bu bunim fikrim

saygılar

Yorumunuz için teşekkür ederim, gece küçük odaların hepsi kullanılacak aslında. Gündüz ise, dediğinizden anladığım kadarıyla sadece mutfak(ve salona destek) için 18000'liğin çalışmasına gerek yok. Benim bilmediğim kapasitesinin altında çalışarak enerji tasarrufu yapıp yapamadıklarıydı.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: kocausta*

quote:

teşekkürler kocausta*

şimdilerde dediğiniz yer bana yazdığınız ilk mesajdaki link sanırım.
    izmir firması.

alptuğu56 arkadaşımın önerdiği SRK50ZJX-S de indirim yapılmış gözüküyor 3200tl

AC:Alarko Caririer 53NQV050 (2.080tl) / 53NQV060(3.680tl) için ise
    dist sitesine göre 050 daha ekonomık gözküyor.

Hepsinden önemlisi eski borular kullanılmaz diyerek moralimi bozdun :(
    Eve tadilat gözüktü.

Kesin söyleyemiyeceğim ama AC'in 50 ve 60 modelleri aynı kompresörü kullanıyor olabilir, teknik verilere bakınca öyle geliyor.
    Mekan 30M2'yi pek geçmiyorsa 50 alın, arada 700 lira fark var.

http://www.idealesya.com/urun/alarko-carrier-53nqv050m-x-power-gold-duvar-tipi-split-klima.aspx

Ustam aslında ben ekonomık derken alım fiyatını değil.
    Çalışırken ki enerji tüketimini kasdetmiştim.

Keşke o firma Adana da olsaydı.

salonun m2 sine gelirsek. 7,00m*5,75m anca "L" şeklinde.
    bu Lden dolayı eksilen m2 var bende 35 diyorum ama ölçmedim.

Ooo, orası 40 M2'ye yakın.

Bence MHI'nin 60'lıklarına bakın.

Bunlar mesela:

SRK63ZE-S1

SRK60ZHX-S (ZJX-S)
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Mitsubishi yazıyor ya ikisinde de :)

Galiba

Sonra da klima hakkında bilgi vermeye kalkarlar, hataları belirtilince konu değiştirmeye kalkıyorlar.

albani, kocausta*, alptuğ56, tekirdağlı usta haklı yere yazarlarmış.
    Ben onlar kadar tanıyamadığımdan sadece izleyici idim.
    Yanlış yönlendire yapıldığını görünce dayanamadım ve tartışma istemediğimi de belirterek
    okuyucuların yanlış bilgilenmemesi ve doğru bilgi verilmesi için yazdım.

Konu saptırıldı benim parama geldi.

nasıl biliyorsan öyle yap sana tavsiye ediyoruz kafanda ne yapmayı kurguladıysan onu yap. karar vermişsin iştte ne ortalığa atıp tutuyorsun al hyper inverter bak işine yazmışsın başka ne olur diye başka öneri getirdik kabahatlı ben oldum alala...

İyice bednam oldun, daha rezil olmadan çık git birader.

Sokaklarda gez, daha çok "kekleyecek" müşteri bulursun; burdakiler tekniği bilmese de dünyadan haberi olan kişiler.

Birkaç şey gösterilince neyin ne olduğunu anlıyor millet, klimacı olmasa da.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tlemsen

quote:

19m2 alan için kapasitesi 7.980 btu gereklidir. 7.000 btu klima küçük gelecektir. 9.000 btu klima uygun olacaktır.

tabi bu bunim fikrim

saygılar

Yorumunuz için teşekkür ederim, gece küçük odaların hepsi kullanılacak aslında. Gündüz ise, dediğinizden anladığım kadarıyla sadece mutfak(ve salona destek) için 18000'liğin çalışmasına gerek yok. Benim bilmediğim kapasitesinin altında çalışarak enerji tasarrufu yapıp yapamadıklarıydı.

19 m2 olan alan mutfakmı yazmamışsınız orayı anlamamışım. dediğim gibi antreye konulupta tüm odaları iklimlendirme olayına karşıyım. en çok kullanılacak odaları küçük klima olarak 7000 btu klima koy yeter. tüm evi soğutmanın anlamı yok.

o işin kompedanları çok burada birazdan damlarlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: alptuğ56

quote:

Orijinalden alıntı: vray

Arkadaşlar Merhaba,

Tadilat yaptırdığım evim için klima önerisine ihtiyacım var.

Salon 31.5 m2 (kapısız) antre 7.5 m2 koridor ise 6 m2 toplam = 45 m2

Asıl amacım sadece salonun soğuması ama soğuk hava dağılacağından klima sanırım yüksek güçte olmalı.

Siemens firmasında bir keşif yaptırdım;

24000 BTU olması gerektiğini ve boruların döşeme altına gömülemeyeceğini söyledi.

Bütçe belirlemedim taksitle alacağım arıza çıkarmayan uzun ömülü ve mümkün olduğunca az enerji harcayan olmalı.

Kısaca tak unut başın ağırmasın cinsinden olmalı.

Uploaded with ImageShack.us" data-href="http://
    Uploaded with ImageShack.us">http://
    Uploaded with ImageShack.us

arkadaşım bir önceki konularda senin benzerin durumları konuştuğumuz da mühendis arkadaş illa 18000 btu olacak diye diretmişti gerçi sizin salonunuz biraz daha büyükmüş ama salon kapısı açık olma durumunda toplam alan hesabına göre 24000 btu daha iyi olabilir diyoruz ancak sağlıklı bir soğutma olması çok zor

siemens firmasının da bu büyüklükte yer için 24000 btu klima önermesi benim tezimi güçlendiriyor

tak unut istiyorsanız mits. alacaksınız ama unutmayın ki elektrikli cihazlar şans işi en iyi diye aldığınız cihaz dahi ilk günden sorun çıkarabilir

ve düz klima alın inverter bir pek işe yaramayacaktır

borular neden gömülemiyormuş anlamadım ??? tam yerini göstersinler siz bir ustaya yaptırın ,içinden klima boruları rahat geçebilecek şekilde pimaş türü olursa ilerde de bu boru şu gaza uymuyor problemi de olmaz ancak bu konuda ustalarımın bildiği başka mahsurlar varsa orasını bilmiyorum

merhaba,

bugün M/Plus servisini keşfe çağırdım.

gelen arkadaşta kapı olmayacaksa 25000 BTU şart olduğunu söyledi ama eğer kapı yaptırma durumunuz varsa,

15000 BTU işinizi çok rahat görür diye belirtti.

25000 BTU - 4500 - 5400 TL arası
    15000 BTU - 3400 (ZEN SERİSİ)

O yüzden şuan 600 TL daha fazla verip kapı yaptırıp 15000 BTU Klima almak daha doğru geldi.

Borular yere gömülü ise bir arıza durumunda yerleri kırma durumları çıkacağından siemens gömme yapmıyormuş.
  • benim için hiç farketmez

benim bilgim ve teknik tecrubemle rezim olmam merak etmeyin. 1995 ten bu yana bu bilgelerimle büyüyerek bu günlere geldim. hiç kimseyede olmayacak uymayacak şeylere çak gitsin bu buraya olur demem elbet benim tecrubelerime saygı duyacak birileri bulunur. herkez yanlışlarını anlayacak. ama çok geç olacak. herkez tutturmuş tek noktadan 3-4 odayı soğutma peşinde kendileri bilirler para onların sağlıkta onların nasıl bilirlerse öyle yapsınlar. yeterki ukalalık yapmasınlar. teknik kitap hesap neyse odur. sonra uydurma işin sonu gene ustaya patlar.
  • quote:

quote:

çizimi ekledim tamamdır.

servis elemanı sadece klima açtığınızda salon daha soğuk olabilir diye belirtti

Antre ve koridor da faydalansın diye.

24000 altında bir klima alsam (sadece salonda oturacağım için) yeterli serinliğe ulaşamazmıyım acaba?

Son olarak Mitsubishi klimaları ist. hangi firmadan almamı onerirsiniz?

Fiyat, Servis , ilgi alaka anlamın da?

tam cevap yazarken internetim gitti hayır olsun diyelim

servis elemanı doğru söylemiş misal salon 24 derece iken koridor ancak 27-28 derece olacaktır ,nedeni çok basit bu cihaz bulunduğu yere göre işlem yapar yani algılayıcıları koridora göre değil salona göre hesaplar cihaz diyelim ki 24 dereceye gelmeye çalışırken salonda kapı olmadığı için bir miktar ısı kaybı olacak ve 24 dereceye getirmeye çalıştıkça bayağı hissedilir derecede salon soğuyacaktır onun için süreli tek noktadan evin büyük bölümünü soğutmaya çalışmak mantıklı değil diyoruz ama salonda kapı yoksa siz ne yapabilirsiniz ,tabiki kapı yaptırılabilir ama ben buradan kapı yaptır kardeşim demeyi kendimde göremiyorum,

24000 btu nun altında klima belki yetersiz gelebilir diye korkumuz olduğu için 18000 tavsiye edemiyorum ancak servis yeterli olur derse ve garanti verirse o zaman bizim söyleyecek bir sözümüz kalmaz ,

size yakın olan bir airfel bayiini telefonla arayın gelip hem keşif yapsınlar hem fiyat bildirsinler (kendi internet sitelerinde hem servis hem bayii adres ve telefonları var) , airfeli önerme nedenim daha ucuz olduğu için yoksa mits.elekt. ğinde çok kaliteli ürünleri var hatta imkanınız varsa onları da arayın gelsin ölçüp fiyat bildirsinler netice de bir yığın para veriyorsunuz , ikisinin de servisi iyi diye biliyorum ancak çalışan servis elemanına göre de montaj ve alaka değişebiliyor

Bugün M/Plus keşif yaptı odaya kapı yapmak daha mantıklı çünkü ürünleri pahalı.

tasarıma çok önem verdiğim için ZEN serisi almayı planladım onundan 15000 BTU su 3400 TL fiyat verdi

+ 7 m/tül daha extra boru lazım oda 210 TL tutuyor. Bu paralar klima için çok pahalı geliyor.

başka markaların yine tasarımlı daha uygun fiyatlılarını araştıracağım.
  • quote:

quote:

siemens servisi özellikle forma yazdı ''boruların gömülmeyeceği müşteriye bildirildi'' bende tavandan yürütüp alçıpanla kapatırım diye düşüdüm.

evin planı var ama siteye ekleyemedim.

imageshack.us sitesine jpeg i ekledim ama doğru linli birtürlü koyamadım.

bu sitenin cevap bölümünden link i tıklayıp ctrl+v yapıyorum olmuyor.

nasıl yapabilirim?

Siemens'çilerin keşif ve önerisi tamam, ancak size "salona kapı takma"yı önermemiş olmalarını anlayamadım.

O salona 24'lük bir alet koyduğunuzda salon ısısı yazın çok soğuk-kışın çok sıcak olur; kapı açık kalıp antre de şartlanmaya çalışıldığında.
    Klima ile bu şekilde "hacimsel bütünleşmenin zor olduğu" mekanları ısıtıp soğutma işi her zaman sorun olur, ve orada yaşayan insanların sağlığını olumsuz etkiler.

Bence bir şekilde salonu "tek hacim" haline getirip oraya ya 18 binlik standart; ya da 5kW'lık (50'lik) bir inverter alet taktırın.
    ........
    Bir defa taktırıp unutayım, servis sorunu da yaşamayayım dediğinize göre; Toshiba, Mitsubishi Heavy, Mitsubishi Electric, Alarko Carrier markalarının uygun tip-modellerinden seçim yapın bütçenize göre.

Bilgiler için teşeşkkürler.

Bugün keşif yaptırdım (M/Plus) arkadaş kapıyı önerdi banada mantıklı geldi.

15000 BTU inverteer KIRIGAMINE ZEN serisi (Siyah) 3400 TL fiyat verdi + 210 TL extra boru,

Aynı değerde başka ürünlerin fiyatına bakıp karar vereceğim.
  • quote:

quote:

quote:

çizimi ekledim tamamdır.

servis elemanı sadece klima açtığınızda salon daha soğuk olabilir diye belirtti

Antre ve koridor da faydalansın diye.

24000 altında bir klima alsam (sadece salonda oturacağım için) yeterli serinliğe ulaşamazmıyım acaba?

Son olarak Mitsubishi klimaları ist. hangi firmadan almamı onerirsiniz?

Fiyat, Servis , ilgi alaka anlamın da?

tam cevap yazarken internetim gitti hayır olsun diyelim

servis elemanı doğru söylemiş misal salon 24 derece iken koridor ancak 27-28 derece olacaktır ,nedeni çok basit bu cihaz bulunduğu yere göre işlem yapar yani algılayıcıları koridora göre değil salona göre hesaplar cihaz diyelim ki 24 dereceye gelmeye çalışırken salonda kapı olmadığı için bir miktar ısı kaybı olacak ve 24 dereceye getirmeye çalıştıkça bayağı hissedilir derecede salon soğuyacaktır onun için süreli tek noktadan evin büyük bölümünü soğutmaya çalışmak mantıklı değil diyoruz ama salonda kapı yoksa siz ne yapabilirsiniz ,tabiki kapı yaptırılabilir ama ben buradan kapı yaptır kardeşim demeyi kendimde göremiyorum,

24000 btu nun altında klima belki yetersiz gelebilir diye korkumuz olduğu için 18000 tavsiye edemiyorum ancak servis yeterli olur derse ve garanti verirse o zaman bizim söyleyecek bir sözümüz kalmaz ,

size yakın olan bir airfel bayiini telefonla arayın gelip hem keşif yapsınlar hem fiyat bildirsinler (kendi internet sitelerinde hem servis hem bayii adres ve telefonları var) , airfeli önerme nedenim daha ucuz olduğu için yoksa mits.elekt. ğinde çok kaliteli ürünleri var hatta imkanınız varsa onları da arayın gelsin ölçüp fiyat bildirsinler netice de bir yığın para veriyorsunuz , ikisinin de servisi iyi diye biliyorum ancak çalışan servis elemanına göre de montaj ve alaka değişebiliyor

Bugün M/Plus keşif yaptı odaya kapı yapmak daha mantıklı çünkü ürünleri pahalı.

tasarıma çok önem verdiğim için ZEN serisi almayı planladım onundan 15000 BTU su 3400 TL fiyat verdi

+ 7 m/tül daha extra boru lazım oda 210 TL tutuyor. Bu paralar klima için çok pahalı geliyor.

başka markaların yine tasarımlı daha uygun fiyatlılarını araştıracağım.

selamlar
    iklimsa' larada bakwww.bunualsak.com yukarıdaki fiyata panasonic var 15.000btu http://www.bunualsak.com/main/panasonic_duvar_tipi_inverterli_klima_kite15lke-pmu46.html 2.750,00TL ayrıca griside var tasarım için birebir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iklimsacı -- 18 Haziran 2011; 22:31:48 >
  • arkadaslar 26 m2 salon için 18000 lık gree klıma almayı dusunuyorum.18000 lik klıma yeterli olur mu? gree klıma sızce nasıldır
  • quote:

Orijinalden alıntı: burak2011

arkadaslar 26 m2 salon için 18000 lık gree klıma almayı dusunuyorum.18000 lik klıma yeterli olur mu? gree klıma sızce nasıldır

selamlar

kapasiteniz 11.000btu

12.000btu bile yeter ama dediğiniz markayı tanımam. uzak doğu malı alacaksanız 18.000btu alın. kaliteli japon malları tercih ederseniz 12.000 btu yeterli olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kaya727

Girip başlığa bakıyorum arada ama dayak yemeyeyim diye pek bişey yazmıyorum :)

Bir de klimamı aldım 2. klimayı da seneye bıraktım gibi onun içinde çok fazla girmiyorum.

Bir de karneleri verdik tatilimiz başladı ne olsa artık buralarda daha az görülürüm..

Ama şunu söyleyeyim; atışma-tartışma olmadan önce burası daha iyiydi. Reklam işleri girince tadı tuzu kaçtı.

quote:

quote:

Hep bu aleti hedeflediydim bu kış ta, o zaman fiyat yüksekti.
    Şimdi aleme tavsiye ediyoz, bu şekilde almış gibi seviniyor insan

zaten sizinde benim de maddi bir çıkarımız olmadığına göre başkalarının aldığı iyi klimalara seviniyoruz ,gerçi sizin mesleğinizle ilintili ama ben niye bu kadar sardım bu işe anlamadım doğrusu ,galiba bulaşıcı bu iş bir arada kaya727 hocam çok takılıyordu aslında güzel tavsiyelerde de bulunuyordu ama iki gündür burayı iki kişi işgal ettiğinden o da kaçtı galiba

haklısınız hocam ,iyi tatiller dilerim ,ben de yarın gece nasipse tatil için yola çıkıyorum meydan boşalıyor

sizin gibi güzel arkadaşlarımız ,arkadaşlıklarımız varken işin doğrusu klima umurumda olmaz dünya da herşey para değil ama ne yapalım elden birşey gelmiyor ,iyi ve iyilik varken ne yazık ki bazı kişiler illa kötülüğü seçiyor ,selamlar ,saygılar sunarım
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tekirdağlı-klimacı

karışmış buralar uzak durmakta fayda var

hocam karışmadan öte laftan sözden genel ahlaktan bir haber bir seviyesizlik var işin gerçeği tatile gidiyorum ama gitmeyecek olsamda burada yine de kalmak istemiyorum gözünü para bürümüş terbiye sınırlarını aşmış insanlarla aynı yerde durmak bize yakışmaz ,şimdilik hoşça kalın yarın gece nasipse yoldayım ,Tekirdağ'a selamlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: K.BigaLapseki

Yav benim soruya ne oldu birbirinizi yiyin ama banada yanıt verin yav.

birbirinizi kırın ki fiyat düşsün,

şu ana kadar tek haklı olan sizsiniz ,ama bir yanlışın var burada firma çalışanı sadece iki kişi var onlarda birbirini kırmadığı gibi yandaş hareket ediyorlar , ama dediğim gibi konu başlığı klima tavsiyesi ama bazıları " gel vatandaş gel en güzel klima bizde yi oynuyor " ,bu şartlarda buradan klima tavsiyesi olmaz ancak mal satışı olur yöneticileri uyardığımız halde bazı konularda uyarımızı dikkate aldılar ama bence yetersiz ,diyoruz ki mal satacak arkadaş başka bir başlık açsın oradan hem reklamını hem ürününü satsın ama işine gelmiyor biliyorki orada ona kimse inanmayacak
  • 
Sayfa: önceki 501502503504505
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.