Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara

Klima Tavsiyesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir Kullanıcı
39.159
Cevap
328
Favori
3.171.660
Tıklama
Giriş
      3700 Mesaj
      18 Haziran 2011 14:49:06
      quote:

Orijinalden alıntı: makinemühendisiizmirli

http://www.mhi.co.jp/en/aircon/inquiry/home_business.html

hocam bakın burda hem teknosa hemde sanko MHI yetkili ithalatçıdır. demek istediğim şu bu cihazlar sadece iklimsa için dkx modelinde üretiliyor. zaten burda da yazıyor teknosa sadece DKX modelleri için ithalat yetkisine sahip yani daha önce yazdıklarım gibi

Farkındayım

Bunu iklimsacı nın söylemesini bekliyordum.

Daha başka bir deyişle, Sanko "tüm" serileri alıp satabiliyor; ama İklimSA sadece "belirli" serileri.
      O belirli seriler de, birkaç yıl önce son teknoloji olanlar.

O tür serileri karalamıyorum, bugün alacak olsam kısılma adımı 1000 btu değil de 3000 btu olan, nisbeten eski teknoloji alet alırdım. Çünkü ilk yatırım değeri az, ve o da işimi görür, totalde (kullanım süresince tüketim+ilk yatırım) hesabı yapıldığında daha ekonomik olur.

Burada kötü olarak gördüğüm şey sadece, düşük fiyatlı olması gereken bu aletlerin İklimSA tarafından yüksek fiyata satılıyor olması.
      |
      |

• Yarbay
      7797 Mesaj
      18 Haziran 2011 14:49:32
      Mitsubishi elekrik ve heavy ne farkediyor? demiştim.
      sanırım gözden kaçtı.

Teknoloji aşığı değilim ama almışsamda kullanırım.

özellikle kocausta* belirttiğin kısılma durumlarına TR de klimaların inebileceğini sanmıyorum.
      ki bırakın 1000 leri 5000 e bile inmesi zordur.

Bütçe belirtmedim ancak çöpe atılacak paramda yok.

Almışken kaliteli olsun ama sırf marka adına da %50 fazla ödemem.
      Ancak performans olarak %20 daha iyi olana %25 kadar fazla ödenebilir.

Diğer yandan hala eski klimamın borularını kullanabilirmiyim sorusunda muallaktayım.
      marka modeli belirleyip servisine danışmak istiyorum.

AC önerirken neden şimdi daha eski denildi?
      |
      |
      18 Haziran 2011 14:58:43
      makinemühendisiizmirli

Neden AC hariç hepsi de sessiz.
      AC dahamı sessiz, yoksa tersi mi?

+

kocausta*

hiç kimse ayda 5-6TL lik az tüketim için 2.500 yerine 4.500TL vermez herhalde
      |
      |
      18 Haziran 2011 14:59:09
      quote:

Orijinalden alıntı: kocausta*

quote:

hocam bakın burda hem teknosa hemde sanko MHI yetkili ithalatçıdır. demek istediğim şu bu cihazlar sadece iklimsa için dkx modelinde üretiliyor. zaten burda da yazıyor teknosa sadece DKX modelleri için ithalat yetkisine sahip yani daha önce yazdıklarım gibi

Farkındayım

Daha başka bir deyişle, Sanko "tüm" serileri alıp satabiliyor; ama İklimSA sadece "belirli" serileri.

O tür serileri karalamıyorum, bugün alacak olsam kısılma adımı 1000 btu değil de 3000 btu olan, nisbeten eski teknoloji alet alırdım. Çünkü ilk yatırım değeri az, ve o da işimi görür, totalde (kullanım süresince tüketim+ilk yatırım) hesabı yapıldığında daha ekonomik olur.

Burada kötü olarak gördüğüm şey sadece, düşük fiyatlı olması gereken bu aletlerin İklimSA tarafından yüksek fiyata satılıyor olması.

hocam bunu tek sebebi ithalatçının çok para kazanma hırsı başka bişey değil. aslında bu ithalatçıların alayına verecen odunu

size bişey söyliyim geçenlerde bi ithalatçı arkadaşla konuştum cihaz nerden gelirse gelsin ister japonyadan ister uzaydan türkiye ye maliyeti yani ithalatçı maliyeti geçen yıl sadece 700 tl düşünün karı ben burda bayilerede kızmıyom onların belli bir kar marjı var ama asıl ekmeği yiyen ithalatçı. yoksa ne işi var sabancının klima sektöründe vs.
      |
      |

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
      18 Haziran 2011 15:03:41
      quote:

Orijinalden alıntı: Ahmet

sanırım gözden kaçtı.

özellikle kocausta* belirttiğin kısılma durumlarına TR de klimaların inebileceğini sanmıyorum.

Diğer yandan hala eski klimamın borularını kullanabilirmiyim sorusunda muallaktayım.

elektrik ile heavy çok eskiden dünya savaşları sırasında bir aile ye aitti. daha sonra amerikanın baskıları neticesinde iki ayrı fima oldular. biri komprasörde iyidir. diğeride kasa görünüm ve konfor açısından iyidir.

gelelim türkiyede heavy klimayı iklimsa ve airfel getirmekte.
      diğer elektrik olanıne da klima plus getirmektedir.

bu arada dxk serisi DC Kompresör kullanır AC Değil AC İnverterde çok az kullanılır.
      |
      |

• Yarbay
      3700 Mesaj
      18 Haziran 2011 15:07:19
      quote:

Orijinalden alıntı: trevanian000

Ustam, daha önce ki yazılarımda
      quote:

quote:

Merhaba üstadlar

Sizlerden aldığım yardımlardan sonra, 38 m2 için Toshiba RAS-18SKV yi almayı planlamıştım. Ancak Mitsubishi Heavy'de indirim imkanımız olduğunu öğrendim. Şu an internetteki Toshiba fiyatıyla aynı fiyata Mitsubishi Heavy SRK63ZK-S (Hyper inv. serisi) alabilme imkanım var. Kararımda bu yöndeydi. Ama insanoğlu rahat durmuyor ben araştırmaya devam ettim. Broşürlerine bakınca teknik farklılıkları ortaya çıktı.

Toshiba ras18skv için teknik değerlerde;

güç tüketimi; soğutmada 1,42kW(0,18-2,00), ısıtmada 1,56kW(0,14-1,70) EER 3,52 COP 3,72

MHI SRK63ZK-S için teknik değerlerde ise;

güç tüketimi; soğutmada 1,84kW(0,32-2,33) ısıtmada 1,86kW(0,26-2,62) EER 3,42 COP 3,82 gösteriyor.

Parantez içindeki sayıları minimum ve maksimum güç tüketimi olarak algılıyorum, herhalde yanılmıyorum(???).

MHI SRK50ZJ-S (inventer serisi) de düşündüm ama onun değerleri de benzer şekilde yüksek. Üstelik düşündüğüm alan için biraz alt değerde kaldığı için sarfiyatı daha da fazla olacaktır dedim, kendimce.

Belirttiğim gibi ras18skv ile SRK63ZK-S aynı fiyata alabiliyorum, SRK50ZJ ise (tabii ki) biraz daha düşük.

Eğer - yukarıdaki verileri doğru anladıysam- max/min tüketim değerleri arasında bu kadar fark olursa (0,18-0,32 soğutma, 0,14-0,26 ısıtma), Toshiba çok çok hesaplı oluyor. Bu durumu doğru anlamış mıyım? Sizin görüşleriniz nedir?

Nominal kapasite olarak 19 bin btu yu geçmelisiniz, inverter verimliliği görebilmek için.

Bu durumda MHI'nin 6.3 kW'lık ürünleri içinden bakmanız mantıklı.

Daha önceki yazılarımda RAS 18 için iyi seçim demiştiniz. Teknik tablosuna göre 20500btu'ya çıkıyor.

Bu da SRK63ZK-S tablosu

Ancak tüketim değerleri konusunda -anladığım kadarıyla, yanlışım varsa düzeltin- Toshiba MHİ'den üstün gibi. Bu doğru mudur? Örneğin Toshiba'nın en alt çalışma gücü, MHI'den az. 20500de soğutma yapınca, kendini kısacak ve daha az elektrik tüketiminde bulunmayacak mı?

Kısacası hocam, hangisi daha ekonomik olur, tabii yukardaki verilere göre?

Önce "kısacası"nı söyleyeyim: Kullanımda MHI daha ekonomik olacaktır, özellikle ısıtmada.

Ayrıntıya gireyim:

Her ikisinin de kısılma adımları aynı sayılır.
      Nominal kapasite (COP ve EER değerlerinin tesbit edildiği nokta) olarak MHI daha yüksek.
      Bu da, aletin diğerine oranla daha uzun süre düşük kapasitede çalışacak, yani daha az ceryan tüketerek aynı transferi yapacak olması demektir.

Önceden RAS 18 SKV için iyi seçim demişsem, ya onu bu MHI ile karşılaştırmadan demişimdir, ya Toshiba lehine fiyat farkı vardır ve kullanım+ilk alım bedeli hesabı öyle çıkıyordu; ya da HALT ETMİŞİM demektir

Ne de olsa bunama sınırına yaklaşmış durumdayız
      |
      |

• Yüzbaşı
      661 Mesaj
      18 Haziran 2011 15:13:36
      quote:

quote:

Ustam, daha önce ki yazılarımda
      quote:

quote:

Merhaba üstadlar

Sizlerden aldığım yardımlardan sonra, 38 m2 için Toshiba RAS-18SKV yi almayı planlamıştım. Ancak Mitsubishi Heavy'de indirim imkanımız olduğunu öğrendim. Şu an internetteki Toshiba fiyatıyla aynı fiyata Mitsubishi Heavy SRK63ZK-S (Hyper inv. serisi) alabilme imkanım var. Kararımda bu yöndeydi. Ama insanoğlu rahat durmuyor ben araştırmaya devam ettim. Broşürlerine bakınca teknik farklılıkları ortaya çıktı.

Toshiba ras18skv için teknik değerlerde;

güç tüketimi; soğutmada 1,42kW(0,18-2,00), ısıtmada 1,56kW(0,14-1,70) EER 3,52 COP 3,72

MHI SRK63ZK-S için teknik değerlerde ise;

güç tüketimi; soğutmada 1,84kW(0,32-2,33) ısıtmada 1,86kW(0,26-2,62) EER 3,42 COP 3,82 gösteriyor.

Parantez içindeki sayıları minimum ve maksimum güç tüketimi olarak algılıyorum, herhalde yanılmıyorum(???).

MHI SRK50ZJ-S (inventer serisi) de düşündüm ama onun değerleri de benzer şekilde yüksek. Üstelik düşündüğüm alan için biraz alt değerde kaldığı için sarfiyatı daha da fazla olacaktır dedim, kendimce.

Belirttiğim gibi ras18skv ile SRK63ZK-S aynı fiyata alabiliyorum, SRK50ZJ ise (tabii ki) biraz daha düşük.

Eğer - yukarıdaki verileri doğru anladıysam- max/min tüketim değerleri arasında bu kadar fark olursa (0,18-0,32 soğutma, 0,14-0,26 ısıtma), Toshiba çok çok hesaplı oluyor. Bu durumu doğru anlamış mıyım? Sizin görüşleriniz nedir?

Nominal kapasite olarak 19 bin btu yu geçmelisiniz, inverter verimliliği görebilmek için.

Bu durumda MHI'nin 6.3 kW'lık ürünleri içinden bakmanız mantıklı.

Daha önceki yazılarımda RAS 18 için iyi seçim demiştiniz. Teknik tablosuna göre 20500btu'ya çıkıyor.

Bu da SRK63ZK-S tablosu

Ancak tüketim değerleri konusunda -anladığım kadarıyla, yanlışım varsa düzeltin- Toshiba MHİ'den üstün gibi. Bu doğru mudur? Örneğin Toshiba'nın en alt çalışma gücü, MHI'den az. 20500de soğutma yapınca, kendini kısacak ve daha az elektrik tüketiminde bulunmayacak mı?

Kısacası hocam, hangisi daha ekonomik olur, tabii yukardaki verilere göre?

Önce "kısacası"nı söyleyeyim: Kullanımda MHI daha ekonomik olacaktır, özellikle ısıtmada.

Ayrıntıya gireyim:

Her ikisinin de kısılma adımları aynı sayılır.
      Nominal kapasite (COP ve EER değerlerinin tesbit edildiği nokta) olarak MHI daha yüksek.
      Bu da, aletin diğerine oranla daha uzun süre düşük kapasitede çalışacak, yani daha az ceryan tüketerek aynı transferi yapacak olması demektir.

Önceden RAS 18 SKV için iyi seçim demişsem, ya onu bu MHI ile karşılaştırmadan demişimdir, ya Toshiba lehine fiyat farkı vardır ve kullanım+ilk alım bedeli hesabı öyle çıkıyordu; ya da HALT ETMİŞİM demektir

Ne de olsa bunama sınırına yaklaşmış durumdayız

Estağfurullah hocam, yazdıklarınızdan ziyadesiyle faydalanıyoruz Sınırlara falan da oldukça uzaksınız. Yazdıklarınızda açıkça belli tüm bunlar.

Ben karşılaştırma yapmadan sormuştum "bunlar iyi midir" diye. Sizde üstüne demiştiniz. şimdi herşey daha aydınlık Teşekkürler, yardımlarınız için. Saygılar.
      |
      |

OriginID:Anduril000

• Yarbay
      3700 Mesaj
      18 Haziran 2011 15:21:41
      quote:

sanırım gözden kaçtı.

*Eski klimanın boruları konusu montajcıların işi, ama öncekinde hangi gaz kullanılmışsa yenisinin de aynı gazı kullanıyor olması gerekir.
      Gaz uçar ama boru içinde o gazda kullanılmış olan özel yağın kalıntısı vardır, değişik gazın yağı ile karşınca iş bozulur.

*AC öneririm, hele şimdilerde bir yerde oldukça hesaplı satıldığı için.
      Ama halen satışta olan 53 serisi ürünler 3 yıldanberi yenilenmedi, teknoloji olarak diğer markaların üst serilerinin gerisinde kaldı.
      Buna rağmen, hele birde ihtiyaçtan %20-25 üstü kapasite olarak alınırsa oldukça hesaplı olur, "total kullanım maliyeti olarak".
      Artı, alet oldukça kaliteli-sessiz; en önemlisi de, ülkenin en iyi firmasının desteğine sahip.

Ama burada hiçbir firma adına ayakçılık yapmadığım için, bilip gördüğüm her ayrıntıyı da belirtmek durumundayım.

Evet, AC teknoloji olarak diğer markaların biraz gerisinde, ama hele de bu paralara satıldığında ilk tercihlerimden biri olur.

Edit:
      Mitsubishi'ler arasındaki fark:

http://www.mhi.co.jp/global/about/profile/history.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kocausta* -- 18 Haziran 2011; 15:23:53 >
      |
      |

5 Not
      18 Haziran 2011 15:23:43
      makinemühendisiizmirli hocam merhaba, daha önce bir yazınızda MHI global sitede türkiyede hem airfel hemde iklimsa distribütör gözüküyor demiştiniz. o linki tam olarak bana iletmeniz veya buraya yazmanız mümkünmü. ben tarattım bulamadım o açıdan istiyorum bu konu klimacı olmasamda ilgimi çekiyor malesef klima işine bulaşanda hastalık peydah oluyor işte:)) selamlar.
      |
      |
      18 Haziran 2011 15:29:46
      quote:

Orijinalden alıntı: cinman

Arkadaslar alanya da kayınpeder evine mitsubishi klima aldık 2 tane
      İkiside mitsubishi H I
      Bir tanesini sanko dan
      Digerini İklimsa dan aldık
      İkiside aynı
      Kumandaları aynı
      İklimsa daki fark
      Mitsubishi yazısı SARI digerinde beyaz
      Herseyi ama herseyi tamamı ile aynı
      Soğutması
      Isıtması
      Büyüklüğü
      Model seri olan alttaki yerde ise yapışkan bir etiket var
      Hatta evinde olan MHI ler hemen Yazıya baksın SARI mı beyaz mı diye
      Bazen aynı aile tüm klima satışını ayrı isimler ile yapabiliyor
      İklimsadan alınca sanko malı takabiliyor
      O derece ayırmak zor

Tam isimlerini verin de farklarını bulalım, bu arada moralinizi de bozalım
      |
      |

• Yarbay
      3700 Mesaj
      18 Haziran 2011 15:44:35
      quote:

quote:

quote:

Farkındayım

hocam bunu tek sebebi ithalatçının çok para kazanma hırsı başka bişey değil. aslında bu ithalatçıların alayına verecen odunu

size bişey söyliyim geçenlerde bi ithalatçı arkadaşla konuştum cihaz nerden gelirse gelsin ister japonyadan ister uzaydan türkiye ye maliyeti yani ithalatçı maliyeti geçen yıl sadece 700 tl düşünün karı ben burda bayilerede kızmıyom onların belli bir kar marjı var ama asıl ekmeği yiyen ithalatçı. yoksa ne işi var sabancının klima sektöründe vs.

Biraz da dedikodu yapalım

Genel olarak Sabancı holding düşüşte, o salak karının başkan olması nedeniyle.
      Dikkat edilirse, o zamandan bugüne aileden birçok kişi hisselerini satarak paralarını aldılar ve ayrı işler kurdular; bu durum holdingi şimdi olabileceği yerin çok aşağısına getirdi.
      Arada Deren Çay olayı, piliç işine girilmesi ve işin çökmesi, Piyale'nin alınıp sonradan daha ucuza satılması; hep akılsızca yönetimin göstergeleri.

Bizler açısından da, perakende şirketlerinin müşteriyi "kerizlemesi" durumu önemli.
      Örneğin Teknosa, çok kötü satış sonrası hizmeti olan bir kuruluş.
      Yakından bildiğim birkaç olay nedeniyle, zorunlu olmadıkça oradan birşey almam, alırsam da herşeye dikkat eder, her kağıt parçasını saklarım.
      Sanırım bunda, satış personelinin "müşteriden mal geri alımı ve değiştirmesi" durumunda çok zarar gördüğü bir çalışma düzeni olması çok etkili.
      İklimsa için kötü bir olayı yakından yaşamış değilim, ama şikayetler dorukta.
      Ve burda bahsettiğimiz, fiyatı düşük olması gereken eski teknoloji malları yeni fiyatına itelemesi de zaten başlıbaşına rezalet.
      |
      |

• Yarbay
      7797 Mesaj
      18 Haziran 2011 15:48:46
      teşekkürler kocausta*

şimdilerde dediğiniz yer bana yazdığınız ilk mesajdaki link sanırım.
      izmir firması.

alptuğu56 arkadaşımın önerdiği SRK50ZJX-S de indirim yapılmış gözüküyor 3200tl

AC:Alarko Caririer 53NQV050 (2.080tl) / 53NQV060(3.680tl) için ise
      dist sitesine göre 050 daha ekonomık gözküyor.

Hepsinden önemlisi eski borular kullanılmaz diyerek moralimi bozdun :(
      Eve tadilat gözüktü.
      |
      |
      18 Haziran 2011 15:54:20
      quote:

quote:

mitsubıshi elektrik ve heavy arasında ne fark var?

+

alptuğ56 ve kocausta*
      Yardımlarınız için tsk.

+

Son birkaç sayfadan anladığım kadarı ile benim 16-18.000btu klima almam gerekli.
      hem sessizlik hemde evin çiftcam pvc vs olmasından.

Bu durumda
      16.000-18.000btu arasında hangi markanın hangi modeli daha sessiz ve performanslı çalışır?

Liste Alfabetik Yapılmıştır.
      Alarko Carrier
      Daikin
      Fujitsu
      Mitsubishi Elektrik
      Mitsubishi Heavy
      Toshiba

hocam sessizlik açısından bakılacak olursa bütün klimalar en düşük ses seviyesini verir ve buda ortalama iç ünite için 20 den başlar 30 dbA çıkar. şu sıralamada Alarko carrier hariç hepsinin ses seviyesi aynı yada birbirine yakındır. performanslarıda birbirine yakın cihazlar sadece fujıtsu burada biraz daha performans olarak iyi max değer olarak 30.000 btu/h seviyesi çıkıyor ısıtmada. ama soğutma değeri diğer cihazlarla aynı 19.000 btu/h seviyesinde. hoş fujıtsununda ithalatçısı beş para etmez sıkıntı yaşarsınız. ama cihaz olarak iyidir. bana kalırsa Toshiba MHI ME Daıkın bunların fiyatlarına bakın hangisi ucuz ise onu tercih edin hepside birbirinden iyi klimalardır. sorunsuz uzun yıllar kullanabileceğiniz ve yakıt olarakta ekonomik ürünlerdir.
      MHI ile ME arasındaki fark daha önceki yazılarda uzun uzun anlatılmıştır.

Bir yanlışınız var hemşerim.
      Alarko-Carrier de 20 dB sleep modunda çalışabiliyor.
      Bunu bizzat ta gördüm alet çalışırken.
      |
      |

• Yarbay
      3700 Mesaj
      18 Haziran 2011 16:02:55
      quote:

teşekkürler kocausta*

izmir firması.

Eve tadilat gözüktü.

Kesin söyleyemiyeceğim ama AC'in 50 ve 60 modelleri aynı kompresörü kullanıyor olabilir, teknik verilere bakınca öyle geliyor.
      Mekan 30M2'yi pek geçmiyorsa 50 alın, arada 700 lira fark var.

http://www.idealesya.com/urun/alarko-carrier-53nqv050m-x-power-gold-duvar-tipi-split-klima.aspx

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kocausta* -- 18 Haziran 2011; 16:04:27 >
      |
      |

• Yarbay
      7797 Mesaj
      18 Haziran 2011 17:39:16
      quote:

quote:

teşekkürler kocausta*

izmir firması.

Eve tadilat gözüktü.

Kesin söyleyemiyeceğim ama AC'in 50 ve 60 modelleri aynı kompresörü kullanıyor olabilir, teknik verilere bakınca öyle geliyor.
      Mekan 30M2'yi pek geçmiyorsa 50 alın, arada 700 lira fark var.

http://www.idealesya.com/urun/alarko-carrier-53nqv050m-x-power-gold-duvar-tipi-split-klima.aspx

Ustam aslında ben ekonomık derken alım fiyatını değil.
      Çalışırken ki enerji tüketimini kasdetmiştim.

Keşke o firma Adana da olsaydı.

salonun m2 sine gelirsek. 7,00m*5,75m anca "L" şeklinde.
      bu Lden dolayı eksilen m2 var bende 35 diyorum ama ölçmedim.
      |
      |

• Binbaşı
      1114 Mesaj
      18 Haziran 2011 17:39:21
      quote:

quote:

Arkadaslar alanya da kayınpeder evine mitsubishi klima aldık 2 tane
      İkiside mitsubishi H I
      Bir tanesini sanko dan
      Digerini İklimsa dan aldık
      İkiside aynı
      Kumandaları aynı
      İklimsa daki fark
      Mitsubishi yazısı SARI digerinde beyaz
      Herseyi ama herseyi tamamı ile aynı
      Soğutması
      Isıtması
      Büyüklüğü
      Model seri olan alttaki yerde ise yapışkan bir etiket var
      Hatta evinde olan MHI ler hemen Yazıya baksın SARI mı beyaz mı diye
      Bazen aynı aile tüm klima satışını ayrı isimler ile yapabiliyor
      İklimsadan alınca sanko malı takabiliyor
      O derece ayırmak zor

Tam isimlerini verin de farklarını bulalım, bu arada moralinizi de bozalım

Mitsubishi SRK50ZJP-S : airfel

mitsubishi DXK18Z3-S : iklimsa

ikiside tamamı ile aynı
      airfel daha uygun fiyat
      |
      |

18 Haziran 2011 17:49:22
      selamlar beyfendi

teşrif buyurdunuz.

iklimsa MITSUBISHI Heavy Ind. DUVAR TİPİ İNVERTERLİ DXK 18Z3-S 2.610TL inanmazsan bak burayahttp://www.bunualsak.com/main/mitsubishi_heavy_ind_duvar_tipi_inverterli_dxk_18z3s-pmu9.html airfelde kaç para çok merak ettim valla
      |
      |
      18 Haziran 2011 17:56:13
      quote:

Orijinalden alıntı: K.BigaLapseki

Yav benim soruya ne oldu birbirinizi yiyin ama banada yanıt verin yav.

birbirinizi kırın ki fiyat düşsün,

ne istiyorsun hangi klima markasını arıyorsun sana yardımcı olayım
      |
      |
      18 Haziran 2011 17:57:39
      online sitelerde 2450 ye kadar var airfel olanı iklimsa 3200 gibi
      ama bu durumda daha pahalı diyemeyiz
      quote:

Orijinalden alıntı: iklimsacı

selamlar beyfendi

teşrif buyurdunuz.

iklimsa MITSUBISHI Heavy Ind. DUVAR TİPİ İNVERTERLİ DXK 18Z3-S 2.610TL inanmazsan bak burayahttp://www.bunualsak.com/main/mitsubishi_heavy_ind_duvar_tipi_inverterli_dxk_18z3s-pmu9.html airfelde kaç para çok merak ettim valla
      |
      |
      18 Haziran 2011 18:02:36
      quote:

online sitelerde 2450 ye kadar var airfel olanı iklimsa 3200 gibi
      ama bu durumda daha pahalı diyemeyiz
      quote:

Orijinalden alıntı: iklimsacı

selamlar beyfendi

teşrif buyurdunuz.

12 taksitli fiyatı olabilir. o kadar farketmez fiyatlar. ayın 15 de zam geldi zaten arada nerdeyse 750tl gibi fark var
      |
      |

Hızlı Cevap

Reklamlar
sohbet
üniversite
Satılık Köpek
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
Ankara Web Tasarım
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,469
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.