Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (488. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
21 Misafir (2 Mobil) - 19 Masaüstü2 Mobil
5 sn
57.230
Cevap
703
Favori
4.431.385
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 486487488489490
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: kocausta*

quote:

Orijinalden alıntı: alptuğ56

quote:

Orijinalden alıntı: _EngiN_

Evet beyler sonunda klimamam kuruldu.
    15 m2 odam için Alarko Carrier 53 NQV 035M X-Power Gold Duvar Tipi Split Klima Kuruldu.
    Servis çalışanları 2 kişi geldi. Biri usta diğeri çırak. Çırak işe başlayalı 1 hafta olmuş. Ustayı bilmiyorum ama pek bilgili biri değildi anladığım kadarıyla. Kurulum 3 saat civarı sürdü. Bir ara manifold takımı vakum cihazı falan getirdiler ama vakum yaptılar mı bilmiyorum işim çıkmıştı 15-20 dk yanlarında olamadım. Elektriği dış üniteden alıyor klima o yüzden içerde hiç kablo falan olmadı. Akşam biraz denedim oda 23 dereceydi fan 2. kademede kumanda üzerinden 18 dereceye ayarlı şekilde. 15-20 dk de oda 20 dereceye indi daha da inecekti sanırım ama üşümeye başladım.Bilmiyorum belki termometre de bozuk olabilir. Normal civalı termometrelerden değil çünkü. Çok eski bişey. Bir de şu dış ünitenin arka tarafında siyah plastik bir parça var sanki o yerine oturmuş gibi durmuyor ama ? Ne işe yarıyor bir sorun teşkil eder mi ? Resimlerde de az çok belli ama. Montaj resimleri bunlar eksik birşey var mı ? Yorumlarsanız sevinirim :

hocam hayırlı olsun , ben bir tek drenaj hortumunu göremedim ,varsa nerede ?

İçerden gelen hortum var.
    Ama dış ünitenin yok, herhalde aşağısı bahçe olduğundan gerek görmediler.

Hocam aşağısı bahçe olduğu için gerek görmedim hortuma. Ne gerek var ilerde çamur oluşturmaya Nasıl beyler montaj iyi yapılmış mı yorumlayabilir miyiz ?

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: alptuğ56

quote:

Orijinalden alıntı: GokhanAtas

demirdöküm a2 18 hp bu klima için önerileriniz nedir acaba? 22 metrekarelik bir odaya alacaz. Fiyat 1199 Koçtaş'da.

birincisi 22 m2 yer için 12000 btu değilde niye 18000 btu istiyorsunuz , ikincisi galiba bu cihaz R22 gazlı benim şahsi kanaatim artık bu R22 gazından artık vazgeçilmeli , üçüncüsü ben bu cihazın etiket değerlerine inanmıyorum , gari başkası ne der bilemem

*İlk eleştirinize katılıyorum, o mekan için 12 bin btu uygun.

*22 gazlı aletler konusu çok ta önemli değil gibi, her iki gaz da çevre etkisi yönünden değişik biçimlerde zararlı olabiliyor, yanlış uygulama sözkonusu olduğunda. Bu konuda eskiden mbirolun yazdığı şeyler vardı, ben ikna olmuştum.
    Çalışma performansı yönünden %5 civarı daha iyi olduğu doğru, ama buna karşılık daha yüksek basınçta çalıştığından malzemenin de daha mukavim olması gerekir.
    Ayrıca, adam aleti 12 bin btu yapmışsa, bunun 22 veya 410 gaz ile çalışması bizce önemli değil, biz çektiği akım ile aktardığı ısı hesabına, yani verimliliğine bakarız.
    Bence R22 veya R410 gaz konusunda ısrar edilmemeli, özellikle belli bir seviyenin altındaki kalitede aletler için.

Ayrıca, DD servis elemanının ifadesine göre, kendi 410 gazlı ürünlerinde sorunlar yaşamışlar.

*DD ürünlerinin etiket değerlerine inanıyorum, çünkü evimde değişik yaşlarda 3 tane alet çalışıyor, ve performanslarını bizzat biliyorum.

Haa, DD ürünleri genel olarak "sıradan" kalitede mallar, ama verilen paraya göre alınan ürün ve özellikleri olarak çok iyi.
    Tabii ki MHI, ME, Daikin, AC,... vs ile değil; Arçelik, Vestel, Gree falan ile karşılıştırımalı.
    ...........
    Ben de gelecek hafta kuzey turu yapacağım, artık forum bizsiz kalacak, tüh

hocam buna bi yorum yapmak istedim 410 gazlı ürünlerde sorun yaşamışlar ya DD servisleri emin olun vakum yapmamışlardır. Arkadaşlar ek bir uyarı klima alacak herkese kesin ve net olarak söylemek istedim belki bir çok kişi biliyordur ama klima montajı yaptırıken özellikle 410gazlı cihazlarda kesinlikle vakum yaptırın. R 22 gazlı cihazlarda bir nevi(önermiyorum ama) süpürme denilen sistem çok sorun çıkarmıyor ama 410 gazda vakumsuz cihaz çalışmaz yani çalışır ama öylesine çalışır. R 22 konusunda da şu an çalışma var üretim aşamasında R22 artık kullanılmıyor. Buda demek oluyor ki yakın zamanda piyasadan kalkacak olur ya bi arıza sonucu gaz ihtiyacı gerekir. belki bi zaman sonra bulunamayacak. piyasadan 2015 yılında kaldırıması öngörülüyor.

• arkadaşlar sanırım bir karışıklık var forumda.ben evliyim ama çocuğum yok.sanırım beni forumdan bırıyle karıştırdınız. bu arada panasonıc 12000 lik modele 1030 tl peşin fıyat aldım nasıl sızce? yorumlarınızı beklıyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: mbirol

quote:

tekrar söyleyeyimde okumayanlar yada okuduğunu anlayıp yorum yapamayanlar anlasın birincisi ben iklimlendirme uzmanıyım. split klimacı değilm vrf projeleri yapıyorum buradan vrf projesi satma gibi bir niyetimde yok split ......

Ya mühendis kardeşim sen hala gökyüzünde dolaşıyorsun,neymiş splitçi değilmiş..Baaa.baa...bbbaaak.Yani splitçi olunca basit adam olunyonda,VRF ci olunca büyük adama oluyorsun.Siz ve sizin gibiler bu mühendis olan arkadaşlardan soğutur kendini.Sen VRF projesini atla deve mi sanıyorsun.Seniz kağıt üstünde çizdiğini,hatta kağıtta değil,firmaların verdiği paket programda iki cihaz seçip enter tuşuna basınca Mühendis oluyorsun demi.Sen o çizdiğin boruları döşüyebiliyorsan asıl mühendis olursun.

Bizde hep böyle arkadaş,masa başı adı mühendis.Adam Japonya dan gelip seminer veriyor 50-60 yaşında makina mühendisi,elinde takım taklavatı kendisi bizzat kuruyor cihazı.izimkiler ise burnundan kıl aldırmaz.Bu ülkenin en büyük eksiği bu işte,adam çok kalite ustadır ama okumamış,adam okumuş ama teknik sıfır....

Bu arada tanıyıp bildiğim çok M.Mühendisi abimiz vardır,ama onlar ukala değil bize ustam diye hitap eder fikir sorar tartışırız.Bizimde ona saygımız sonsuzdur.Onlar bu meclisten dışarı adamlar....Yeniler malesef uçuyor havada....

sen yazının tamamını okudun mu ?
    bi daha oku istersen ben çok şantiyede çalıştım elimde kaynakla,sizin gibi çok bilmiş ustalar bir gün karşıma gelip te bu iş böyle olur şunu şöyle yap deyip alay konusu olmayalım diye. ayrıca vrf atla deve değil haklısın çok basit ama nedense piyasada ben klimacıyım diye yapabilen pek adam da yok. her teklif aşamasında belli adamlarla karşılaşıyorum nedense atla deve değil ya ondandır.
    ben elimde kaynak o boruyu çekerimde sen bi cevap ver bakalım elinde makine joint hesabı yapabilirmisin. ama yaparsın sen zamanında paket programdan öğrenmişsindir.
    artık yoruldum size laf yetiştirmekten. hepiniz bir olmuş millete hep aynı senaryoyu çiziyosunuz. yerli alma şunu bunu al kaldı ki o markayı kesin siz satıyosunuzdur. geldiğim günden beri midea, gree başka marka konuşulmuyor. bir iki alarko lafı geçiyor vs. bu ne arkadaş yaa nasıl bir kalite anlayışı madem öyle ikna et beni deki bu cihaz şöyle böyle şu teknik verilere sahip, şöyle bi teknolojisi var vs. ama yok sende bende herkeste biliyor bunu. çık karşıma deki bu marka böyle bi marka bu verilere sahip burdan da tescillemişler bunu de. Eyvallah bilmiyodum öğrendim derim. ama taktım çok güzel sorunsuz çalışıyo vs. bunlarla olmuyo bi zaman sonra arıza yapınca ne olacak. bu ülkede daıkın bile bi dönem başıboş kaldı muhatap bulumadın kaldıki sizin markalarınız kalıcı olsun yıllarca.

• quote:

Orijinalden alıntı: burak2011

arkadaşlar sanırım bir karışıklık var forumda.ben evliyim ama çocuğum yok.sanırım beni forumdan bırıyle karıştırdınız. bu arada panasonıc 12000 lik modele 1030 tl peşin fıyat aldım nasıl sızce? yorumlarınızı beklıyorum

haklısın bi arkadaş cevap verirken senin nickini kullanıca bi karışıklık oldu.
    panasonic marka olarak güzel ama klasik modeller çin üretimi. ama diğer çinlere göre en azından marka ayrıca panasonic euro olarak direkt kendileri Türkiyedeler. yani ara ithalatçı yok şu an. yani ithalatçı olmadığı için garati sürecide de hizmet direkt panasonic tarafından veriliyor. tabi ne kadar kalılar türkiyede bilemem ama bi gerçek varki panasonic sıkı hazırlanıyor piyasaya girmek için. cihaz olarak tercih edilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mmi -- 15 Haziran 2011; 18:57:48 >
  • görüştüğüm kişi baya ilgilendi panasonic kıt-pw12gke modeli için 1030 tl peşin dedi ve bu model çok sessiz çalışır dedi.ikinci olarak baymak 12000 lik 850 tl,üçüncü olarakta mideayı önerdi oda 850 tl.siz olsanız hangi ürünü alırsınız
  • yaw "mühendis" hala sallıyorsun ama boşuna!! halada bazı şeylerde ısrar ediyorsun ama boşuna!!

bizde seni onun için sallamıyoruz!!

yaw bırak bu ayakları kardeşim,sen ona buna laf yetiştireceğine,işine baksana!

yok birileri Gree ve Midea diyormuş muşta,başka şey konuşulmuyormuş iyide SANA NE!!

ülen sen ne yazdın mühendis olarak geldiğin günden beri?? bismillah üye oldun,burayı buldun ilk msg dan çuvalladın!

amma tip adamlar var yaw memlekette,aldığın nick bile faul "makinemühendisiizmirli" yaw git kardeşim başka başlık aç sen orada takılsana!

ülen ben senin gibi "mühendis" oalcağım;ne işim var burada;koyarım ortaya bilgilerimi ve tecrübelerimi v.s v.s açarım kendime bir başlık;sonra
    oradan ver istediğin kişiye odunu

sen neden başlık açmıyorsun??? başlık açmak DH de "beleştir" aç başlığını mis gibi orada kafana göre çalış,senin burada yazdığın
    80 msg hikaye zaten,ye yeni nede ilginç bir şey var orada,bunlarıda zaten hemen herkes biliyor;ben zaten soracak olsam senin gibi tipe değil
    ya Birola yada Tekirdağlıya sorarım

++

Alooo Birol ve Tekirdağlı kardeşler,yaw bu arkadaş hala ilk geldiği yerde kalmış,sıktı beni gari bu eleman!!
    bana şöyle demli bir ÇAY gönder Tekirdağlı Ustam
    Köfteler alacağım olsun

Eyvallah

• quote:

Orijinalden alıntı: albani

yaw "mühendis" hala sallıyorsun ama boşuna!! halada bazı şeylerde ısrar ediyorsun ama boşuna!!

bizde seni onun için sallamıyoruz!!

yaw bırak bu ayakları kardeşim,sen ona buna laf yetiştireceğine,işine baksana!

yok birileri Gree ve Midea diyormuş muşta,başka şey konuşulmuyormuş iyide SANA NE!!

ülen sen ne yazdın mühendis olarak geldiğin günden beri?? bismillah üye oldun,burayı buldun ilk msg dan çuvalladın!

amma tip adamlar var yaw memlekette,aldığın nick bile faul "makinemühendisiizmirli" yaw git kardeşim başka başlık aç sen orada takılsana!

ülen ben senin gibi "mühendis" oalcağım;ne işim var burada;koyarım ortaya bilgilerimi ve tecrübelerimi v.s v.s açarım kendime bir başlık;sonra
    oradan ver istediğin kişiye odunu

sen neden başlık açmıyorsun??? başlık açmak DH de "beleştir" aç başlığını mis gibi orada kafana göre çalış,senin burada yazdığın
    80 msg hikaye zaten,ye yeni nede ilginç bir şey var orada,bunlarıda zaten hemen herkes biliyor;ben zaten soracak olsam senin gibi tipe değil
    ya Birola yada Tekirdağlıya sorarım

++

Alooo Birol ve Tekirdağlı kardeşler,yaw bu arkadaş hala ilk geldiği yerde kalmış,sıktı beni gari bu eleman!!
    bana şöyle demli bir ÇAY gönder Tekirdağlı Ustam
    Köfteler alacağım olsun

Eyvallah

sen çok konuşuyosunda boş konuşuyosun mümkünse sen sorma zaten seni sallamıyorum farkındaysan. cevap yazma gereği bile duymuyorum sana sende kasımpaşalı ağzı var sen burda takılma çık dışsrda heyyyyyyyytttttttttt hüüyyyyyyyytttttttttt falan nara at.

• quote:

görüştüğüm kişi baya ilgilendi panasonic kıt-pw12gke modeli için 1030 tl peşin dedi ve bu model çok sessiz çalışır dedi.ikinci olarak baymak 12000 lik 850 tl,üçüncü olarakta mideayı önerdi oda 850 tl.siz olsanız hangi ürünü alırsınız

panasonic tercih edin diğer ikisine göre daha mantıklı bi tercih olur.
  • bende öyle düşünüyorum.alırsam eğer umarım pişman olmam.yorumlarınız için teşekkürler
  • samsung boracay 12000 lik nasıl, bir panasonic olmasa da diğerlerinden iyidir diye düşünüyorum, siz ne dersiniz o kadar sordum bi cevap alamadım
  • quote:

Orijinalden alıntı: discrepancy

samsung boracay 12000 lik nasıl, bir panasonic olmasa da diğerlerinden iyidir diye düşünüyorum, siz ne dersiniz o kadar sordum bi cevap alamadım

samsung bir çok klimaya oranla tercih edilebilir bir klima ama açıkçası çok bilgim yok samsung hakkında ithalatçısı kim mesela bunun gibi faktörleri araştırın eğer kafanıza yatarsa piyasadaki bir çok markaya göre iyidir.
  • quote:

bende öyle düşünüyorum.alırsam eğer umarım pişman olmam.yorumlarınız için teşekkürler

panasonic etheria deseniz pişman olmayacağınız garanti bile ederim ama bu model yeni ve bu sene belli olacak performansı siz alırsanız bizimlede paylaşırsınız
  • quote:

...........
    Ben de gelecek hafta kuzey turu yapacağım, artık forum bizsiz kalacak, tüh

trakya ya geçersen tekirdağlı hocama uğra benim gozozu da iç ama önce tahlil ettir , şimdiden iyi gezmeler biraz dinlenin nede olsa bir kış boyunca kavga ettik biraz güç kazanmak lazım
  • quote:

arkadaşlar sanırım bir karışıklık var forumda.ben evliyim ama çocuğum yok.sanırım beni forumdan bırıyle karıştırdınız. bu arada panasonıc 12000 lik modele 1030 tl peşin fıyat aldım nasıl sızce? yorumlarınızı beklıyorum

kusura bakmayın arada atışmalar nedeniyle bir karışıklık olmuş işin doğrusu ben başkasından alıntı yaptığım için hataya düşmüşüm,mesajımı düzelttim uyarınız için teşekkürler
  • quote:

görüştüğüm kişi baya ilgilendi panasonic kıt-pw12gke modeli için 1030 tl peşin dedi ve bu model çok sessiz çalışır dedi.ikinci olarak baymak 12000 lik 850 tl,üçüncü olarakta mideayı önerdi oda 850 tl.siz olsanız hangi ürünü alırsınız

elbetteki panasonic
  • Albani Hocam

Anlamadığın bir elektronık dalı yok maşallah

++
    epey bir sayfa okudum.
    Ustalara danışma isterim müsadeleri varsa.

Adana, malumunuz yazları yanar.
    Evimin salonunda(35m2) 2003 ten bu yana kullanmakta olduğum LG-Beko 7700A dual plasma var.
    Ürün performansı idare ediyordu başlarda artık Adanada bile kış performansı yetersiz kalmaya başladı.
    Hepsinden önemlisi sesi resmen kafa ütülüyor.

Şimdi bunu mutfağa(30m2) kaydırsam ordaki cihazlarla sesli sesli çalışsa.

Salona sesinden rahatsız olmayacağım
    Hem yaz, hem kış performansı iyi ne önerirsiniz?

Not:
    Ev trifaz, topraklı ve çift camlı PVC.
    Kışları 1,5-2 ay akşam 16:00 dan gece 24:00 kadar, hafta sonları daha fazla çalışır.
    Yaz aylarında doğal olarak daha çok çalışır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Terms -- 15 Haziran 2011; 21:04:06 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Ahmet

Albani Hocam

Anlamadığın bir elektronık dalı yok maşallah

++
    epey bir sayfa okudum.
    Ustalara danışma isterim müsadeleri varsa.

Adana, malumunuz yazları yanar.
    Evimin salonunda(35m2) 2003 ten bu yana kullanmakta olduğum LG-Beko 7700A dual plasma var.
    Ürün performansı idare ediyordu başlarda artık Adanada bile kış performansı yetersiz kalmaya başladı.
    Hepsinden önemlisi sesi resmen kafa ütülüyor.

Şimdi bunu mutfağa(30m2) kaydırsam ordaki cihazlarla sesli sesli çalışsa.

Salona sesinden rahatsız olmayacağım
    Hem yaz, hem kış performansı iyi ne önerirsiniz?

Not:
    Ev trifaz, topraklı ve çift camlı PVC.
    Kışları 1,5-2 ay akşam 16:00 dan gece 24:00 kadar, hafta sonları daha fazla çalışır.
    Yaz aylarında doğal olarak daha çok çalışır.

önce ben bir amatör olarak başlayayım arkası gelir

30-35 m2 yerler için 18000 btu yeterli onun için salondaki klima mutfağa aktarılabilir ancak bakım ve ölçümleri yapılıp bir problem görülmezse ,bir de R22 gaz ise salonda ki boruların da imkan varsa sökülmesi gerekir çünkü yeni klimaların büyük çoğunluğu R410 gazlı olduğu için

salon için almayı düşündüğünüz klima hem yaz hem kış dediğiniz için bence inverter olmasında fayda var ama anlattıklarınıza bakınca aşırı bir kullanım olmayacağı görünüyor düz klima da olabilir, birde ne kadarlık bir bütçe düşünüyorsunuz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kemal1414 -- 15 Haziran 2011; 21:39:48 >

• alptuğ56

Cavap için tsk.
    Şu bütçe olsun diye düşünmedim. Ben konfor istiyorum.
    Geçen yıl ilk baharda Daikin u.sarara alıyordum mevcuttaaki montajta olan 18.000lik lg-beko borularını kullanamayız dediler.
    sıva içerisinden giden boruyu kullanmayıp tekrar boru çekeceğiz dediler.
    Boru görünmesin diye gecen yıl iptal ettim.

Bı yıl Fujıtsu satıcısı arkadaşıma bahsettim olurmu dedi aynı borular kullanılır dedi.
    Bunun üzerine forumda neler var derken dün bu başlığı ve CAN üstadın mesajlarını gördüm.
    birde buraya danışayım dedim.

Çalışma saatlerine gelince sanırım yazdığımdan hatalı anlaşıldı.

Bizde klima çalıştırma;

Yıl 12 ay olduğuna göre
    1 Ay günlük 1-2 saat sıcak çalışır. (50 saat/Ay)
    1,5-2 ay hafta içi günlük 8 saat sıcak, Hafta sonları günlük (12 saat) sıcak çalışır. (500 saat/2ay)
    Toplamda sıcak çalıştırma yaklaşık 550-600 saat/yıl olur

Soğuk ise
    Hafta içi 7-8 saat, hafta sonu 8-12 saat çalışır aylık ortalama 250 saat/ay
    toplamda 5 ay soğuk çalışır 250*5= 1250 saat soğuk.

Toplamda bir yılda 1700-1800 saat çalışır bu da az değildir herhalde.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ahmet

alptuğ56

Cavap için tsk.
    Şu bütçe olsun diye düşünmedim. Ben konfor istiyorum.
    Geçen yıl ilk baharda Daikin u.sarara alıyordum mevcuttaaki montajta olan 18.000lik lg-beko borularını kullanamayız dediler.
    sıva içerisinden giden boruyu kullanmayıp tekrar boru çekeceğiz dediler.
    Boru görünmesin diye gecen yıl iptal ettim.

Bı yıl Fujıtsu satıcısı arkadaşıma bahsettim olurmu dedi aynı borular kullanılır dedi.
    Bunun üzerine forumda neler var derken dün bu başlığı ve CAN üstadın mesajlarını gördüm.
    birde buraya danışayım dedim.

Çalışma saatlerine gelince sanırım yazdığımdan hatalı anlaşıldı.

Bizde klima çalıştırma;

Yıl 12 ay olduğuna göre
    1 Ay günlük 1-2 saat sıcak çalışır. (50 saat/Ay)
    1,5-2 ay hafta içi günlük 8 saat sıcak, Hafta sonları günlük (12 saat) sıcak çalışır. (500 saat/2ay)
    Toplamda sıcak çalıştırma yaklaşık 550-600 saat/yıl olur

Soğuk ise
    Hafta içi 7-8 saat, hafta sonu 8-12 saat çalışır aylık ortalama 250 saat/ay
    toplamda 5 ay soğuk çalışır 250*5= 1250 saat soğuk.

Toplamda bir yılda 1700-1800 saat çalışır bu da az değildir herhalde.

tam benim aklıma borular geldi mesajı değiştirirken siz yazmışsınız , benim bildiğim olmayacağı yönünde ancak özellikle bu konuda profesyonel olan arkadaşlar teyit etmesi durumunda öncelikle bu durumu çözmemiz şart yoksa diğer söyleyeceklerimiz boşa gidebilir ,diğer bir konu biz inverter cihazlar için yıllık kullanımdan ziyade günlük kullanıma bakıyoruz ,misal günlük 9-10 saatten az çalışacaksa ve sadece soğutma amaçlı olacaksa öncelikle düz klima düşünüyoruz,yine siz ısıtma içinde kullanacaksınız ama 1,5 -2 ay gibi kısa süre olduğu için düz klima da düşünülebilir ancak ben genelde hep inverter öneriyorum ama sonuçta ustalarında yönlendirmesiyle soran arkadaşlar düz klima alıyor onun için şimdi ben de ikisinden de örnekler veriyorum ki alıcı bir fikir edinmiş olsun , yine başlarda konfor demişsiniz onu da değerlendirmemiz lazım yani bu durumda inverter şart oluyor ancak dediğim gibi boru işini çözmemiz gerekiyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kemal1414 -- 15 Haziran 2011; 21:54:34 >

• 
Sayfa: önceki 486487488489490
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.