Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (485. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir - 6 Masaüstü
5 sn
57.214
Cevap
701
Favori
4.429.740
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 483484485486487
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar bu servis beni üzecek gibi geliyor acaba vakumlama dışında şunlarada mutlaka dikkat et diyebileceğiniz hazır serviste yanında iken neler var acaba
  • bir daha söylüyorum okul okumak her şeyi vermiyor diye insanlara ancak boşuna dirsek çürütmüş oluyorlar

klimayı görse bomba zanneden ve 155 polis imdat çağıran arkadaşlar klimalar hakkında yorum yapıyor ya eh pes yani ne diyim
  • bü ülkede eskiden okumamış kesim hakkında olumsuz yorum yapılırdı ama ne hikmetse artık okumuş kesim hakkında olumsuz yorum yapılıyo arkadaşlar artık çocuklarınızı okutmayın verin bi klimacıya dünyayı kurtarsınlar. okuyarak neyi öğrenecekler ki Allah korusun sonra gördükleri her şeyi bomba zannederler mühendislik eğitimi vermiyolar ki sadece bomba yapımı anlatılıyor okullarda. hem bi klimayı montaj ettin mi tüm dünyayı kurtarmış sayılıyosun. ama yine bir mühendislik çalışması olan klima arıza kodları olmayacak tabi ki ozaman sabahtan akşama bi arızayı bulmaya çalışırlar artık. klimaya gazıda kafasına göre verir buzlanma çözüldümü tamamdır. manometre olmayacak ya. cihazın çektiği akımıda eliyle ölçer artık. vs. ee bu konuya anca bu yorum olur
  • sözüm meclisten dışarı kimse üzerine almasın bazıları 10 tane üniversitede bitirse 20 tane masterda yapsa 40 tane doktora da yapsa yüksek mühendiste olsa eşeklik baki kalır önemli olan sadece okumak değil okuduğunu anlamaktır.. görüyorum ki bazı arkadaşlar okuduklarını anlamıyorlar...tekrar söylüyorum okul herşeyi vermiyor insana ilk önce bunu iyi anlamak lazım ki bu konuda bana bir çok mühendiste katılır,aynı fikirdedir benimle

klimayı kağıt üzerinde görmekle bizzat uygulama yapmak çok bambaşka şeyler bana üniversite öğrencileri son sınıf olanlar gelir almışlar ellerine bir proje ve onu bire bir uygulamaya çalışıyorlar bi yerde hatalarını buluyorum prensip doğru ama pratikte böyle olmuyor maalesef

klima montajına gelince biz klimaları artık klimacıya değil eleman yokluğundan 3 ayda yetiştirdiğimiz vasıfsız eleman yada kaynak ustalarına yaptırıyoruz artık montajı yapmak için usta olmaya gerek yok

arıza bulmaya gelince işte orada duracan ustalık isteyen kısmı işte burda başlıyor sadece ekran okumakla arıza çözülmüyor ekran bazan sensör arızalarından dolayı yada soğuk lehimden dolayı elektronik kartlarda hata yapabiliyor eğer sen gaz basınçlarını biliyorsan hangi sistem hangi gaz kaç bar basınçta çalışır bunları biliyorsan hiç kart olmadanda çalıştırırsın sistemi

örnek vereyim bir düğün salonu klimanın kartı arızalı kartın fiyatı 850 TL müşteriye fiyat verdik yaptıramam dedi bizde ona öneride bulunduk kartı devreden çıkardık onun yerine dijital termostat taktık kontaktör devresine bağladık cihazı çalıştırdık

mühendis olsa kart olmadan sistemi çalıştıramaz işte aramızdaki fark budur

• arkadaşlar oda uzunluğu şöyle 4.50 metreye 3.60 metre.sizce 9000 lık mı yeterlı olur yoksa 12000 lık mı.görüşlerinizi bekliyorum.
  • mühendisler icat etmiş gaz kaçak dedektörünü ve geliştirmişler ultra viyole olanları var gaz kaçağını hissedince dıt dıt diye alarm da veriyor ..

gel gelelim bakkaldan aldığımız 1 liralık bulaşık deterjanı ile sistemdeki gaz kaçağını bulmanın zevki bambaşka

manometre ile gaz koyuyoruz sisteme bi bakıyoruz manometrenin ibresi kaymış yada ne bileyim yere düşmüş ayarı kaymış zembereği bozulmuş veya takılı kalmış eeee ben 80 km yol gelmişim mezrada klimaya gaz şarjı yapıcam şimdi mühendis olsa apışır kalır eli ayağına dolanır gaz veremez sisteme

bazan kaynak yaparız boruları ekleriz VRV lerde veya uzak mesafe montajlarda mecbur ilave boru ek yapacan bakarsın kaynak yapmak için borax toz un yok mühendis olsan bas topa dön geri ... ama işi bilen usta aspirini ezer toz yapar o kaynağı illa yapar işi bitirir..

bazan servise gideriz bi bakarız yanımızda servis hortumu yok eee ne yapacaz gazı vermeyecekmiyiz tabiiki vereceğiz gidersin bi nalbura 1/4 boruya göre hortum 2 tanede kelepçe alırsın 2 rakor takarsın başlarına o işi bitirmeden dönmezsin

işte bunun gibi bilgileri okulda öğretmiyorlar arkadaş

mühendis ancak işaret parmağını kaldırır şu şöyle olacak bu böyle olacak afedersiniz iki elle bi şeyi doğrultamaz ama okumuş mühendis olmuş ya sanki karşıki küçük dağları o yaratmış

şimdi benim oğlumda makine mühendisliği okuyor soruyorum ona oğlum bana burdaki evaparatörün hesabını çıkartırmısın kaç kaloridir vallahi bilmiyor

AFS ye yolladık yeni mezun bir arkadaşı kendisi söylüyor abi okulda ben bi şey öğrenmedim ne öğrendimse senden öğrendim diye

okul her şeyi vermiyor derken haksızmıyım arkadaşlar.. bence mühendis elinin hamuru ile her işe kalkışmasın otursun masa başında projemi üretecek yoksa satışmı yapacak işine baksın arkadaş

• quote:

Orijinalden alıntı: burak2011

arkadaşlar oda uzunluğu şöyle 4.50 metreye 3.60 metre.sizce 9000 lık mı yeterlı olur yoksa 12000 lık mı.görüşlerinizi bekliyorum.

eğer aralarında çok fiyat farkı yoksa ( yani 100 lira yüzelli lira gibi ) o zaman 12.000 liği tercih et daha çok tasarruf edersin elektrikten kazanırsın
  • baymak elite 12000 lik 850 peşin
    panasonic kıt-pw9000gke 1000 peşin
    midea r410 gazlı 12000 lik 850 peşin
    demirdöküm r410 gazlı 12000 lik 950 peşin sizce 16 m2 oda için hangisini almalıyım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: msefa

quote:

Orijinalden alıntı: kocausta*

quote:

Orijinalden alıntı: makinemühendisiizmirli

quote:

quote:

quote:

quote:

Arkadaşlar klima almayı düşünüyoruz 1500 tl civarında bütçe ayrılmıştır. 160 safyanın 130 dan sonrasına baktım çogu yorumu okudum klima hakkında hiç bir bilgim yoktu.Az biraz bilgi sahibi olduk Ustalarımıza ve yorum yapanlara teşekkur ederim. Benim kafam çok karıştı.Sizden ricam az biraz bi bilgi alabilirsem evin krokisini biile çizdim. İşaretlediğim yere koyup bütün evi serinletebilir mi acaba ? Salon ile hol arasında kapı yoktur açık duruyor. 2+1 bir ev dir krokiden anlaşılacağı gibi Farklı önerilere de açıgım Teşekkür ederim yardımlarınız için

İstanbulda üsküdar da oturuyorum
    ev 1975 yapımı yalıtım kotu 3 katlı bina 2 .katında oturuyorum. Daire öğlen 2 den sonra güneş almaya başlıyor
    camlar pimapen

Sadece soğutma mı, hem ısıtma hem soğutma mı düşünüyorsunuz?

Sadece soğutma düşünüyoruz elektrik fiyatı 200 liraya kadar olabilir

Oldukça ters bir durum.
    Tek alet kullanarak soğutma düşünüyosanız, bence en iyi yer "7.7 m2 hol" yazan yerde "7.7" rakamının üstüne, salona karşı çalışan bir klima kurmalısınız.
    Bu yer de mükemmel değil aslında ama en etkili ve "nisbeten iyi dağılım" o şekilde olur.

Buraya 24 bin btu soğutma gücünde standart tip bir alet koymalısınız

Uygun birkaç alet:

http://www.idealesya.com/urun/demirdokum-a2-24-hp-duvar-tipi-split-klima.aspx

http://www.idealesya.com/urun/midea-msri-24-duvar-tipi-on-off-r-serisi-split-klima.aspx

http://www.koctas.com.tr/U/Gree-A-Sinifi-Split-Klima/9000-Btu/57264?R=126

hocam benim burda farklı bir tercihim var acaba salon kapısının tam kaşısına klimayı koymuş olsak daha rahat bir dağılım olmaz mı hem mesafe daha geniş hemde diğer odalara daha hakim bir nokta

Yani resmin tam alt tarafındaki dış duvara.

Tabii, salon kapısından hole doğru üflemesi sözkonusu; dağılım açısından iyi.
    Ama bu arada 24lük klimanın nisbeten yüksek sesle çalıştığını da hesaba katın, o sesi salonda dinlemek veya holde boğmak konusunu da düşünün bu arada.

Acaba 1 tane 24000 lik yerine 2 tane 12000 lık yada 2 tane 9000 lık taksak fiyat olarak pek birsey değişmiyor. Bir tanesi salona bir taneside hol e taksak

http://www.idealesya.com/urun/demirdokum-a2-12-hp-duvar-tipi-split-klima.aspx

elektrik fiyatın da artma mı olur azalma mı olur.Nasıl hesaplarım ne kadar elektrik faturasına yansıyacağını varmı bu hesaplama ile ilgili site
    Teşekkür ederim.

ben taaa başta söylemiştim bir 24 lük yerine 2 ayrı klimanın daha verimli olacağını, yine aynı kanaatteyim yalnız 2 9000 lik yetmez asgari 2 12000 lik olmasında fayda var ,yer olarakta bir tanesinin salon olması daha mantıklı görülüyor ancak ikinci klima için en uygun yer sizin ilk mesajda gösterdiğiniz yer olabilir ancak bir servis ile görüşüp keşif yaptırılırsa onlarında görüşü doğrultusunda tekrar bir değerlendirme yapalım derim

sonuç olarak , klimalar düz (on/of ) tipi olacak ve 2 adet 12000 btu kapasiteli olacak ,yine 200 tl. elektrik sarfiyatına da razı olduğunuza göre sıra klima seçimine geliyor ben gree markayı bir araştırın derim ,yalnız 2 klima 1600 tl.yapıyor ama bütçenizi çok aşmıyor , gree klimanın linki altta

http://www.koctas.com.tr/U/Gree-A-Sinifi-Split-Klima/9000-Btu/57264?R=126 szi bu sayfada 12000 olanı seçip bakın

• quote:

bü ülkede eskiden okumamış kesim hakkında olumsuz yorum yapılırdı ama ne hikmetse artık okumuş kesim hakkında olumsuz yorum yapılıyo arkadaşlar artık çocuklarınızı okutmayın verin bi klimacıya dünyayı kurtarsınlar. okuyarak neyi öğrenecekler ki Allah korusun sonra gördükleri her şeyi bomba zannederler mühendislik eğitimi vermiyolar ki sadece bomba yapımı anlatılıyor okullarda. hem bi klimayı montaj ettin mi tüm dünyayı kurtarmış sayılıyosun. ama yine bir mühendislik çalışması olan klima arıza kodları olmayacak tabi ki ozaman sabahtan akşama bi arızayı bulmaya çalışırlar artık. klimaya gazıda kafasına göre verir buzlanma çözüldümü tamamdır. manometre olmayacak ya. cihazın çektiği akımıda eliyle ölçer artık. vs. ee bu konuya anca bu yorum olur

yaw arkadaş ben sana daha öncede demiştim; "yerim senin gibi mühendisi" diye!!

sen hala ilk geldiğin günkü gibi faulsün!! sen hangi Üniversiteyi bitirdin pek merak ediyorum!
    yazma kardeşim buraya,çünkü yazdıkça batıyorsun!!

niyetinide hala anlamış değilim senin?

firma çalışanımısın,kimseni necisi nsen yaw,öesela Arçelik çalışanı olabilirmisin v.s sen ne iş yapıyorsun
    ve neyin makine mühendisisin!! nedir uzmanlık alanın,yazdığın 60/70 tane msg da hikaye!! yani bunlar çok
    "genel bilgiler",ve bunlar zaten başlıkta yüzlerce defa çeşitli kişilerce yazıldı!!

bu bilgileride zaten bu başlığa takılan hemen herkeste öğrendi,sen "mühendis" isen;bırak boş ve sallama veya ona buna
    çatma msg ları yazmayıda,adam gibi "yeni" bir şeyler yaz!!

Zaten yakında bende "İklimlendirme Mühendisliği" dalından Diploma alacağım sınava hazırlanıyorum şimdilerde
    ve sınavı yapacaklar arasında bizim Tekirdağlı Hoca da var,yani senin gihi haybeci mühendisler yok sınavda

Diplomayı alıp burayada asacağım! sonrada "çaylar benden" diyeceğim
    Köfteler ise Hoca dan geliyor!!!

Yani senden Mühendis oluyorsa,ben den de böyle mühendis olur

++
    yaw Tekirdağlı Hocam bu haybeci nereden çıktı,itele gitsin sen böyle mühendisleri,muhatap bile olma kendisiyls gari!!

Adam çıkıp deseki;şurada Klima satıyorum veya Arçelik te İklimlendirmede çalışıyorum veya bilmem hangi firmada klimacıyım filan dese amenna
    ama herif haybeye,herkesin bildiği lafları yazıp kafa buluyor bu başlıkta anlaşılan

Geçen gün Çay göndermişsin Hocam,ziyade olsun,hayırlı işler sana

CAN++

• quote:

bü ülkede eskiden okumamış kesim hakkında olumsuz yorum yapılırdı ama ne hikmetse artık okumuş kesim hakkında olumsuz yorum yapılıyo arkadaşlar artık çocuklarınızı okutmayın verin bi klimacıya dünyayı kurtarsınlar. okuyarak neyi öğrenecekler ki Allah korusun sonra gördükleri her şeyi bomba zannederler mühendislik eğitimi vermiyolar ki sadece bomba yapımı anlatılıyor okullarda. hem bi klimayı montaj ettin mi tüm dünyayı kurtarmış sayılıyosun. ama yine bir mühendislik çalışması olan klima arıza kodları olmayacak tabi ki ozaman sabahtan akşama bi arızayı bulmaya çalışırlar artık. klimaya gazıda kafasına göre verir buzlanma çözüldümü tamamdır. manometre olmayacak ya. cihazın çektiği akımıda eliyle ölçer artık. vs. ee bu konuya anca bu yorum olur

parayla satın alınamayacak olanlar

- sağlık

-tecrübe

-sabır

-iman

vb. leri diyerek devam edeyim

bakın bunların içinde okumak yok, çünkü parayla her okulu okuyabilirsin ,peki okunmasın mı ? ,bu soru bile saçma okumadan olmaz tabiki ama misal tecrübe olmadan okul bomboş olacaktır, yine sağlığın yoksa diğerleri olsa bile işe yaramayacaktır ,burada insanlar mühendis olmasın,gerek yok demiyor ancak bütün dağları ben yarattım diyen mühendis tavrını beğenmiyor ki şahsen bende beğenmiyorum ,sonra bütün mühendisler hayatın gerçeğini her zaman ustalardan öğrenirler bu da normal zaten çünkü hiçbir iş kağıt üzerinde olduğu gibi değildir ,bunları siz kabul etmesenizde ben kabul ediyorum çünkü günlük hayatta çokça yaşadığımız olaylar bunlar ve gocunacak alınacak bir durumda olamaz ve bu gibi durumlara tecrübe deniyor zaten , sonra bugün bir fabrika bir araba üretiyor çok büyük iddialarla piyasaya sürüyor ama bir bakıyorsunuz bir kullanıcı bu aracın çok büyük bir kusurunu buluyor ve açıklıyor , peki bu durumda bu kullanıcıya sen ne anlarsın kardeşim sen mühendismisin diyebilirmisiniz ,bu olayda aracı planlayanlar mühendis oluyor ama kullanıcı amatör ,mühendis planlamasa araba olmayacak ,kullanıcı olmasa plan bir işe yaramayacak , tavuk mu yumurtadan yumurtamı tavuktan durumuna dönüyor iş ,yani olsaydı olmasaydı faslını geçip herkes kendi üzerine düşeni iyi yapmaya çalışacak ama bunu yaparken böbürlenme olmayacak , tavuğu kesersen yumurta olmaz ,yumurtayı kırarsan tavuk olmaz son ....

• Arkadaşlar; Ülkemizin ve dünyamızın bilim insanlarına, mühendisine, mimarına, akademisyenine, ustasına, kalfasına, çırağına, simitçisine, boyacısına, temizlikçisine özetle her meslek grubuna ihtiyacı var.

Elbette eğitim de önemli, teorikte önemli, pratikte önemli.. Fizikçiler, kimyacılar, matematikçiler olmasaydı veya bu bilim kolları olmasaydı şuan yaşadığımız teknolojik gelişmelerin pek çoğunu görememiş olacaktık.
  • Arkadaşlar ben daha çok soğutma amaçlı oturma ve yatak odasına klima almak istiyorum.
    Oturma odasına inverter dedikleri daha az enerli harcayan ama daha pahalı olan klimalardan,(Günde kaç saat çalışmalı ki aldığıma deysin)
    Yatak odasına daha az kullanacağım için(soğutma amaçlı) invertere gerek görmüyorum.Daha ucuz bir klima almak istiyorum.
    Oturma odası 12 m2, yatak odası 13 m2.Şimdi 9000 BTU lar iki için yeterli olur mu?
    Oturma odası 7-8 saat güneş alıyor.Cephesi Güney doğu
    Yatak odası sadece sabah güneşini alıyor.Kuzey-doğu cepheli.
    Oturma odası için İnverter Mitsubişi
    Yatak odası içinse LG-Beko veya demirdöküm düşünüyorum.İkisi için 2000-2500 aralığı fiyat düşünüyorum.
    Siz ne tavsiye edersiniz.Özellikle yıllardır kullanan arkadaşlardan tavsiyelerini esirgememelerini rica ediyorum.
    Şİmdiden teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi samilto -- 14 Haziran 2011; 22:09:01 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: mstff

arkadaslar daha önce de sormustum ancak net bir cevap alamadım,daha cok sogutma amaclı bir klima almayı düsünüyorum. inverter klima almam mantıklı olur mu?(sadece enerji tasarrufu mu saglıyor?) beko ile bosch arasında kaldım. sizce hangi markayı tercih etmeliyim?

Bekonun mühendislik ve kalite yönünden çok zayıf olduğunu bildiğimize göre, Midea üretimi olan, ve arkasında da BSH servisi olan Bosch tercih edilmeli bence.

hocam şu konuda gerçekten anlaşamıyoruz tamam midea 1.000.000 üretim kapasitesi ile dünyanın en büyük üreticisi konumunda ama cihaz çok zayıf gerçekten kalite çok düşük. yani takdir edersiniz ki bir lg midea ya göre daha kaliteli bir ürün. midea nın şu aralar sorunsuz çalışma sebebi onu gerçek klimacılar yani çekirdekten yatişme arkadaşlar montaj ediyor beyaz eşya servisleri değil ama serpantin kalitesi açısından dahi baksak beko daha iyi tek handikapı onu beyaz eşya servisleri montaj ediyo ne vakum yapıyo neden boru kırılmış yada ezilmiş buna dikkat etmiyolar. yoksa eminim ki usta ellerde montaj edilse burada bunları konuşuyo olmayacağız. mühendislik açısından kötü bi cihaz değil buna emin olun ama almayın tavsiye etmiyorum bunuda ayrıca söylüyorum.

Hocam bana hikaye anlatmayın, evimde bir LG-Beko kullanıyorum ve kalitesini de bizzat biliyorum.
    Dediğinizin tersine, alet kötü kalitede olmasına rağmen monte edenler oldukça iyi şekilde çalışıyorlar.

madem ben hikaye anlatıyorum burda sen anlat bakalım kocausta beko yu kullanıyosun önermiyosun peki midea yı neye göre öneriyosun? bende bileyim millet te bilsin

Sen yokken bu konuları çok konuştuk, biraz gerilere bakıver bi zahmet.

• quote:

Orijinalden alıntı: Tekirdağlı-klimacı

bir daha söylüyorum okul okumak her şeyi vermiyor diye insanlara ancak boşuna dirsek çürütmüş oluyorlar

klimayı görse bomba zanneden ve 155 polis imdat çağıran arkadaşlar klimalar hakkında yorum yapıyor ya eh pes yani ne diyim

"okuyanlar" diye genelleme yapma usta.

Ama gene de haklısın bir yerde, çünkü bizim üniversitelerde zaten hocaların çoğu yetersiz ki talebeye ne versin.
    Bu iş biz okurken 30 sene önce de böyleydi, şimdi kızım öğretim üyesi oldu, onun çalışmalarına-anlattıklarına bakıyorum, gene öyle.
    Hala bizim üniversitelerde hocalar sanayi işletmelerine "kapitalist sömürücüler" olarak bakıyor, ve işbirliği etmek istemiyorlar. Sonuçta hem kendileri hem talebeleri dünyadan bihaber kalıyorlar.

Halbuki Almanya'da üniversitede zamanın yarısı okulda yarısı MAN fabrikasında geçiyordu, ve hiçkimse de kapitalist uşağı olmuyordu.
    Gün itibariyle de teknolojiyi biliyordu hocalar da.

Almanya'ya gitmeden önce 1978'de, hocamız olan bir prof., mekanik salmastra (piyasada kömür diye de bilinir) denen şeyden habersizdi, ve böyle bir şeyin "fennen mümkün olamıyacağını" söylüyordu. (Bahsettiğim şey 1965 yılında bile bizim köydeki su pompalarında kullanılıyordu, ve sanayideki en cahil usta bile biliyordu)
    Sözkonusu okul, şimdiki Yıldız Teknik Üniversitesi, adamın adını yazmayayım ama araştıran bulur kolayca.

Burda mühendis nickli bir vatandaş var, gerçek mi çakma mı bilemem ama, adamın Türkçe'si bile yok doğru-dürüst.
    Dilini öğrenemeyen bir adam neyi nereye kadar öğrenir, ötesini karıştırmıyayım artık.

Senin Türkçe'n bile onunkinden daha iyi, piyasadan yetişme olduğun, üniversite okumadığın halde.

• Arkadaşlar ben daha çok soğutma amaçlı oturma ve yatak odasına klima almak istiyorum.
    Oturma odasına inverter dedikleri daha az enerli harcayan ama daha pahalı olan klimalardan,(Günde kaç saat çalışmalı ki aldığıma deysin)
    Yatak odasına daha az kullanacağım için(soğutma amaçlı) invertere gerek görmüyorum.Daha ucuz bir klima almak istiyorum.
    Oturma odası 12 m2, yatak odası 13 m2.Şimdi 9000 BTU lar iki için yeterli olur mu?
    Yatak odası içinse LG-Beko veya demirdöküm düşünüyorum.İkisi için 2000-2500 aralığı fiyat düşünüyorum.
    Siz ne tavsiye edersiniz.Özellikle yıllardır kullanan arkadaşlardan tavsiyelerini esirgememelerini rica ediyorum.
    Şİmdiden teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: kaya727

Arkadaşlar; Ülkemizin ve dünyamızın bilim insanlarına, mühendisine, mimarına, akademisyenine, ustasına, kalfasına, çırağına, simitçisine, boyacısına, temizlikçisine özetle her meslek grubuna ihtiyacı var.

Elbette eğitim de önemli, teorikte önemli, pratikte önemli.. Fizikçiler, kimyacılar, matematikçiler olmasaydı veya bu bilim kolları olmasaydı şuan yaşadığımız teknolojik gelişmelerin pek çoğunu görememiş olacaktık.

Çok doğru.
    Ama hepsinin "gerçeğine", "doğrusuna", "hakkıyla işini öğrenmiş olanına".

Sadece etiket için kopya neyin beterine okul bitirip sonra "devlet bana iş versin" diyen dandik tipler değil ihtiyacımız olan.

Benim çok mühendis tanıdığım-arkadaşım var, mesleğin alfabesi sayılacak temel kavramlardan bihaber, ama adam girmiş bir devlet dairesine, 25 sene almış maaşını, ama hala da bişey bilmiyor.

Daha 3-4 yıl önce, benden 5 yıl daha "kıdemli" bir mühendis arkadaş; evine ısınma için sıvı yakıtlı (mazotlu) kat kaloriferi taktırmış.
    Tabii ilk kışta daha kullanmaktan vazgeçmiş.
    "Hiç mi hesap etmedin ki enerji maliyetini" dediğimde, "nasıl hesap edilecek ki" dediydi.

Bu arkadaş, ADMMA inşaat 1975 mezunu, 27 yıl bilfiil devlette mühendis olarak çalışıp emekli olmuş bir zat.
    Adam, şu her köşebaşındaki ilkokul mezunu klimacının bildiği basit ısı hesabını bilmeden-öğrenmeden o okulu bitirmiş, bir de 27 sene mühendislik yaparak maaş almış.

• quote:

Orijinalden alıntı: samilto

Arkadaşlar ben daha çok soğutma amaçlı oturma ve yatak odasına klima almak istiyorum.
    Şİmdiden teşekkürler.

Oturma odası 12 M2 yazmışsınız, yanlış değildir umarım.

Her iki oda için de 9 bin btu gücünde makina yeterlidir.
    Oturma odası için inverter Mitsubishi 25'lik bir klima ok. (Buraya isterseniz bütçeyi rahatlatmak için Alarko inverter de düşünün)

Yatak odası için her iki tercihiniz de hatalı.
    Çünkü orada ses çok önemli, seçtiğiniz aletler de ses konusunda biraz kötü (her ikisinden de bizzat kullanıyorum)

• Merhaba herkese, öncelikle bilgilendirmeleriniz için herkese çok teşekkürler...
    Henüz inverter mi alsam sabit hızlı mı alsam karar veremedim. Fiyatlar yarı yarıya farkediyor.
    Öncelikle şunu sormak istiyorum odamız 25 metrekare güney cephe Antalya'da, 12.000 BTU yeterli olur mu ? Eğer yeterli olur diyorsanız bu fiyata bu klima iyi mi yoksa bu fiyatlara daha güzel bir tavsiyeniz var mı ?

http://www.hepsiburada.com/Liste/airfel-inverter-serisi-12000-btuh-duvar-tipi-split-klima-as12-0933inv/ProductDetails.aspx?productId=evairfelas120933&categoryId=17453

Ya da Sabit hızlı bir 12.000 BTU'luk bir klima mı tavsiye edersiniz ( tabi 900 tl civarlarında )

Teşekkürler

• quote:

Orijinalden alıntı: samilto

Arkadaşlar ben daha çok soğutma amaçlı oturma ve yatak odasına klima almak istiyorum.
    Şİmdiden teşekkürler.

12 ve 13 m2 için 9000 btu klimalar elbetteki yeterli olur ancak bir konuda yanılgınız var yatak odasında inverter gerek duymuyorsunuz süre olarak az çalışacağını düşündüğünüz için tamam bu doğru ama ya ses ne olcak ? ucuz düz klima yatak odanızda sorun çıkarabilir şimdiden söyleyeyimde sonra kızmayın ,oturma odası için eğer ses ve konfor sizin için sorun olmayacaksa ve sadece soğutma için kullanacaksanız düz klima olabilir

mits. SRK25ZJP-S inverter klima 1500 tl civarı ve bütceniz uygunsa 2 tane alıp keyfinize bakın derim , yok bütçem en fazla 2500 derseniz o zaman başka klimalar bakmamız gerekiyor ,ama yatak odanıza inverter olmasa dahi db seviyesi çok düşük olan klima bakmamız lazım kaya727 arkadaşımız bu konuda sürekli uyarıyor bence uyarıyı dikkate almak gerek

• 
Sayfa: önceki 483484485486487
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.