Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (476. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir - 6 Masaüstü
5 sn
57.182
Cevap
701
Favori
4.427.142
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
81 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 474475476477478
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: alptuğ56

quote:

Orijinalden alıntı: kocausta*

quote:

Orijinalden alıntı: Tekirdağlı-klimacı

karışmış buralar bu ara hayırlısı bakalım

mbirol okusun yazılanları sen o zaman gör karışmayı

yapma hocam hiç gereği yok zaten birol hoca bugünlerde biraz sinirli gibi geldi kötü söze kötü karşılık vermek bize yakışmaz

çok yorgunum hiç kimseyle polemiğe girecek gücüm de yok ayrıca dediğin gibi ben seviyeyi hiç bir zaman düşürmeyeceğim
    kimin ne hali varsa görsün seyirciyim izliyorum bi süre

• quote:

Orijinalden alıntı: cgty89

quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: mbirol

Abi Gree den beş kuruş para kazanmıyoruz inanın,hatta bayi olarak Gree ni bu paraya satılması bize zarar bile yazıyor.Sonuçta müşteriyi Koçtaş a biz yönlendiriyoruz.Koçtaş Koçtaş olalı böyle paraya böyle kaliteli klima satmadı.Ne gerek var samsung macerasınahem Samsung servisini nereden bulacan,buğün ahmet takar yarın mehmet bakar.Al sen Gree rahatına bak.bak sıcaklar patladı mal kanmaz,yeni gelende bu para olmaz sonra saçı başı yolarsınız.demedi demeyin.
    quote:

kocausta hocam samsunglar nasıl bir bilginiz varmı?gree ile fiyatları aynı(odam 35-40metrekare yaz kış kullanıcam)24lükleri hemen hemen.tavsiyen hangisi olur?samsunga -5de daha ısıtma yaptığı söyleniyor.bu gerçeği yansıtıyormu?gree lerde bu performanstamı?ben antalyada yaşıyorum bu arada kış öyle aman aman sert değil ama rüzgarı bol

gree nin ısıtması nasıl?benim için ısıtma kısmı önemli.soğutmayı hepsi bir şekilde yapıyorda ısıtmada sıkıntı oluyor sanırım

gree mi , samsung mu sorusuna bende gree olarak oy kullanıyorum , sayın cgty89 şimdi meşhur sözümü sizin için tekrar kullanmak zorunda kalıyorum " en ucuza en mükemmeli olmaz " eğer çok iyi ısıtsın istiyorsanız,faturanız az gelsin istiyorsanız daha üst klimalara bakmalısınız üstelik inverter olması gerekir ki misal bu mits. SRK63ZE-S1 yada bu mits. SRK71ZE-S1 diyeceğim ama fiyatlarını görünce ne düşünürsünüz artık bilemem ha sabit hızlı olsun A sınıfı olsun derseniz bu mits. SRK71HE-S1 diyeceğim birde bu var soğutmada C ısıtmada A sınıfı SRK63HE-S1 ama fiyatlarına bakınca bana kötü şeyler söylemeyin çünkü firmayla hiç ilgim yoktur

tabiki mit. çok daha iyidir gree ye göre ondan hem fikiriz ama bütçede yok o kadar sorun orda şimdi benim az yaksın derken bi mit. kadar az yaksın anlamında değil.az yaksından kastım örnek olarak geçen yılki evde 20metrekare civarı bir odayı 9luk klima ile soğutoyrdum akşam 8den sabah 9-10na kadar çalışıyordu min bu kadar çalışıyordu bazen daha fazla.ısısan markaydı klima ve aylık faturama ekstradan 25tl civarı bir ek yapmıştı masraf olarak.benimde istediğim bu civarlar.soğutmada kullanırken ayda bana 30-40 maxs 50 ekstra fatura yapsın kışında o civarlarda.zaten kışın okulda olucam.yine akşam çalıştırcam yada öğleden sonra 12-1 e kadar yanıcak maksimum.yine bu şartlarda bana ayda 50tl ek masraf yapsa kabulüm.

bazı klima kullananlardan duyuyorum aylık faturamız yok 250-300 geldi diyorlar yazın.banada böyyle fatura getircek bir klimaysa bu gree ler örneğin hiç almayım

siz yine iyisiniz benim oğlum da yüksekokulda okuyor bu sene tutturdu evde kalmak istiyorum diye iyi sen bilirsin dedim ısıtma nasıl olacak diye sorduğumda kömürle diyor yani anlayacağınız bizimkilerin gree almaya bile güçleri yok artık kendi düşen ağlamaz

konumuza gelirsek en kötü klima bile öyle 250-300 tl.lik fatura getirmez faturası o şekilde gelenlerin mutlaka başka cihaz kullanımı vardır, yalnız 24000 btu klima insanı yine de biraz düşündürüyor tahminim bazı aylarda 50 tl. çok geçeceği yönünde ama illa klima ile ısınacağım ve maddi durumum ortada diyorsanız gree en iyi seçenek olarak görülüyor ,daha bilgili arkadaşlar yardımcı olursa daha iyi olur diyorum

• Klimalarım bugün takıldı arkadaşlar. İlk izlenim şimdilik iyi ,sessiz hızlı da soğuttuyor. Dış üniteler buzdolabı çalıştığı zamanki gibi ses çıkarıyor tabi balkonda yanına gidince duyuyorum sesi. Montaj olarak çok iyi oldu, salonda 10 cmlik elektrik kablosu var, arkasından balkona açılıyor. Salonda olanda ise elektrik de balkondaki prizden alındığı için duvarda sadece klima var. Klimalar split klimaymış bu arada inverter değilmiş. Her neyse, fujiair klima ile ilgili sormak istediği olanlar sorabilir. İsterseniz haftasonu bi ara fotoğraf da koyabilirim, inşallah sorunsuz kullanırız.
  • Orijinalden alıntı: alptuğ56

tevetoglu53 dan alıntı

dostum düzeltmelerle geldim şimdi elektrik tesisatı 2.5lik kabloyla 2 yıl önce değişmiş babamdan bilgi aldım.normal bir iki elektrikçiye gittim araya bir sigorta takılıp prize içerden takılır hat daha fazlasını bile kaldırır dediler.yani yeni bir hat çekmeye gerek kalmadı galiba.yine ustalara sormadan iş yapmayayım dedim.

bende başta söylemiştim tesisatı bilmek lazım diye bu durumda toprak hattı da varsa sorun yok demektir, kablosunu da kablo kanalına alırsa görüntü daha iyi olabilir,ayrıca sigorta takılması taraftarıyım nedenine gelince çok uzun süre kullanmama durumunda buradan kapatarak azda olsa elektrik tasarrufu olur malum standby durumunda olan cihazlar çok azda olsa elektrik harcıyor ayrıca temizlik,tamir gibi durumlarda kolaylık olacaktır , artık taktırında merakımız gitsin

bu defada guote çıkmış kimden alıntı çıkmamış artık kendimiz ekledik

Sigorta mecburen takilacakmis klimanin guc kablosuyla uzatma kablosunun birlestigi yerde vazokonstraktif atilimlar oluyormus.
    (Ne oldugu aklima gelmedi kusura bakmayin:)Ama biseyler oluyormus)

• Orijinalden alıntı: tevetoglu53

tevetoglu53 dan alıntı

dostum düzeltmelerle geldim şimdi elektrik tesisatı 2.5lik kabloyla 2 yıl önce değişmiş babamdan bilgi aldım.normal bir iki elektrikçiye gittim araya bir sigorta takılıp prize içerden takılır hat daha fazlasını bile kaldırır dediler.yani yeni bir hat çekmeye gerek kalmadı galiba.yine ustalara sormadan iş yapmayayım dedim.

bende başta söylemiştim tesisatı bilmek lazım diye bu durumda toprak hattı da varsa sorun yok demektir, kablosunu da kablo kanalına alırsa görüntü daha iyi olabilir,ayrıca sigorta takılması taraftarıyım nedenine gelince çok uzun süre kullanmama durumunda buradan kapatarak azda olsa elektrik tasarrufu olur malum standby durumunda olan cihazlar çok azda olsa elektrik harcıyor ayrıca temizlik,tamir gibi durumlarda kolaylık olacaktır , artık taktırında merakımız gitsin

Sigorta mecburen takilacakmis klimanin guc kablosuyla uzatma kablosunun birlestigi yerde vazokonstraktif atilimlar oluyormus.

1 yaşıma daha girdim oldum 151 vazokonstraktif atilim bu nasıl bir şeymiş ? ,bir yığın klima kullanıcısında sigorta yok onlara bu dediğiniz mi oluyormuş ? ,zaten üç tane kablo var bunlardan bir tanesi toprak için direk bağlanır bir tanesi nötr hattıdır bu da direk bağlanır bir tanesi faz dır sigorta yoksa direk bağlanır varsa sigortadan geçirilir o kadar ha benim bilmediğim bir durum varsa işin içinde rezil olmakta var ama ne diyeyim ben ilk defa duyuyorum

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: mstff

hocam oda güneş alıyor ve güneyde olduğundan sıcaklık 38derecenin altına inmiyor. soğutma amaçlı alıyorum ürünü. ortalama 18 metrekare oda, ancak keşif için gelen beko 15000 btu bile karşılamayabilir dedi, direk güneş alıyor ve sıcaklık fazla gibisinden konuştular,burda bakıyorum 25metrekareye kadar arkadaşlar 12000 btu diyor. açıkçası anlayamadım ben de. peki boschun ürünleri nasıldır(ii klimaları varmış die duydum f/p oranına bakarsak),geçen sene beko inverter klima almıştı arkadaş ancak etkili olduğu söylenemez.

mutlaka cevap veren olmuştur ama ya tamamen sallamış yada ürünlerine güveni yok şartlar uygun olduğunda 9000 btu bile yetebilir ancak 12000 btu çok daha iyidir ve 1500 tl.e çok güzel klimalar alabilirsiniz, büyük ihtimal benden önce yorum yapan olmuştur ama kızdığım için yazmadan da edemedim

not: bir sürü mesaj yazılmış olduğundan daha mesajları yeni okumaya başlıyorum,konu biraz bayatlamış olabilir

bana da oyle geldi,zaten beko ürünlerinden bugune kadar hazetmedim.12000 ya da 15000 btu onerebileceginiz klimalar var mı? iklimsa'dan almayı dusundum bir ara,ama genel bakıs acısı cok iyi degil iklimsa'ya galiba(?)
    cevap icin tesekkurler bu arada

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mstff -- 11 Haziran 2011; 4:15:33 >

• Orijinalden alıntı: alptuğ56

Orijinalden alıntı: tevetoglu53

tevetoglu53 dan alıntı

1 yaşıma daha girdim oldum 151 vazokonstraktif atilim bu nasıl bir şeymiş ? ,bir yığın klima kullanıcısında sigorta yok onlara bu dediğiniz mi oluyormuş ? ,zaten üç tane kablo var bunlardan bir tanesi toprak için direk bağlanır bir tanesi nötr hattıdır bu da direk bağlanır bir tanesi faz dır sigorta yoksa direk bağlanır varsa sigortadan geçirilir o kadar ha benim bilmediğim bir durum varsa işin içinde rezil olmakta var ama ne diyeyim ben ilk defa duyuyorum

O zaman bu demek oluyorki o elektrikciden uzak durmam gerek.
    Aklima gelmedi bi turlu ona benzer bisey dedi ama neyse fazla yaslandirmayalim sizi.

• quote:

Orijinalden alıntı: discrepancy

quote:

Orijinalden alıntı: _EngiN_

Beyler dün ısmarladığım alarko carrier 53nvq035 x-power klimam bugun kargo ile geldi. Alarko servisinden randevu aldık. Salı günü kuruluma gelecekler. Nelere dikkat etmem gerekiyor.

Bir de elektrik mevzuğunu da sordum telefonda bize ait değil dediler. klimaya kadar elektrik tesisatını siz çekiceksiniz dediler. Bir de elektrik alınacak buat a 2 tane kablo geliyor. Topraklama falan hiçbir şey yok başka. Sorun oluşturur mu ? Bir de inverter cihazlarda elektrik dış üniteden bağlanıyor gibisinden birşeyler okumuştum bu doğru mu ?

Siz idealesya.comdan almıstınız değil mi ? Bu siteden alınan klimalarda kurulum ucretsiz mi diye size sorayım isytedim. bende 19 metrekare en üst katta bulunan guney cephe salonuma ya alarko carrier 53nvq035 x-power yada alarko carrier 53nvq025 x-power modelini alacam, sizi n inceleme ve fotolarınızı bekliyorum

Evet hocam o siteden aldım. Klima izmir den tekirdağ a 24 saat geçmeden ulaştı. Kargo geldikten sonra idealesya.com a ulaştım. Onlarda servis için gün aldılar. Tamamen ücretsiz olacak kurulum. 5 mt bakır boruya kadar. Gelen kargoda plastik boru, kablo kanalları ve dış ünite ayakları vs herşey var. ben 15 mt2 için 53nvq035 aldım yalıtımım az olduğu için. Kurulum yapıldıktan sonra yorumları ve fotografları eklerim arkadaşlar.

Topraklama konusuna gelince ; Beyler evde topraklama hattı var ve birkaç odaya topraklama çekili. Sanırım benim odaya çekilmemiş. Bir şekilde onu da çektiricez veya çekicez.

Bir de klimanın kutularını açmadım ama elektrik kablosu falan birşey görünmüyor içinde. Sanırım kabloyu benim almam gerekiyor ? mbirol ustanın da dediği gibi 3x2.5 kablo.

Peki klima ile buat arasına kaçlık bir sigorta takılması gerekiyor ? geçikmeli mi geçikmesiz mi olmalı ?

Yalnız dış ünite montajı için yer bulamıyorum. Evin arka tarafı var hiçbir cam falan yok ve açıklık bir yerde oturduğumdan kışın çok rüzgar alıyor. Çok rüzgarlı bir yere dış ünite takılsa bir sorun olur mu ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _EngiN_ -- 11 Haziran 2011; 9:22:50 >

• albani ustaya borcum olan çayı ısmarlıyorum şekerini attım karıştırdım içilmeye hazır ayrıca tekirdağ köftesi için rezervasyonda yaptırdım bizi bekliyorlar üstad...

• quote:

mak.müh.izmirli arkadaşım bakın ben klimacı değilim ancak artık bazı konuları ben dahi biliyorum çünkü aynı tartışmalar bilgisayar içinde başka cihazlar içinde defalarca yapıldı, birincisi artık yerli diye bir ürün hemen hemen hiç yok gibi ,ikincisi teknolojik cihazların tamamına yakını artık çinde üretiliyor ve bunun nedenlerini de defalarca anlattık , ancak anlaşamadığımız konu sizin yerli dediğiniz ürünlerin kalite olarak çok düşük olması ve bundan da kötüsü etiket üzerlerine yazdıkları değerler ile cihaz kapasitelerinin uymuyor olması aslında bazıları bilerek değer bile yazmıyor, kocaman bir A sınıfı deyip satıyorlar ,daha iyisini daha ucuza yada benzer kalitede piyasaya vermiş olsalar ben şahsen öncelikle yerli isim yazanlar yönünde tercihimi kullanırım ,ancak şu aşamada çok ciddi olarak söyleyeyim gel bedava verelim deseler almam ,kendi insanını kandıran bizden olamaz ,klimacı olmadığımı söyledim ama iddia ediyorum ki bunlar plastik aksamını bile kendileri üretmiyordur gerçi bu konuları aşmamız gerekiyor Türkiye'de üretilmesi yada üretilmemesi artık o kadar önemli değil sadece kandırmaca olmasın , aslında sizi çok iyi anlıyorum amacınız bizim ülkemiz kasansın istiyorsunuz ama görüldüğü gibi bu sizin bahsettiğiniz firmaların böyle bir endişeleri yok zaten bugün kafanızı kaldırsanız her yerde o sizin bahsettiğiniz klimalar dolu ancak bizim burada yapmaya çalıştığımız insanları bilgilendirme teknik yönleri nedir ? nasıl olursa daha güzel olur ? gibi hem teknik hem keselerini sızlatmayacak üzmeyecek ürünleri tavsiye etmeye çalışıyoruz ,sonra bu foruma ilk giren kişi zannediyor ki çoğu satıcı,keşke olsa hem rekabet olur hem daha profesyonel bilgilendirme olur,şahsen benim satıcı olarak tanıdığım sadece iki kişi var bunlardan bir tanesi de bu site üzerinden satışı yok diğeri ise mümkün olduğunca mesaj yazmamaya çalışıyor (anladığım kadarıyla kendi sattığı malı övüyor demesinler diye) ,bana kalsa iyi olan söylenir bakın övülür bile demiyorum ve bence hiçbir mahsuru da yok ama ağızlarda fermuar yokki ,inşallah bu defa anlatabilmişimdir, bana da ne olduysa son zamanlarda çenem düştü

bende ister istermez kendimi yanlış ifade ediyorum sanırım demek istediğim şu değil yerli malı yurdun malı herkes bunu kullammalı.

ama gördüm ki burda bir çok kişi kimsenin duymadığı markalara sanki sektörün lideri gibi reklam yapıyor o da kendi sattıları için emin olun hiç ismi duyulmayan ve burada bahsedilen kadar kaliteli daha ne markalar vardır. ama bunlar kalıcı olmayacak yada olamayacak ithalatçı anlaşamayacak parça sorunu vs. yaşanacak bunlar. nitekim teba sonrası daıkın gibi bi markanın durumu ortada bilemyen varsa söyleyeyim 3-4 sene kadar başı boş kaldı. panasonic gibi kaliteli bir klimanın durumuda ortada panatek sonrası 10 yıl başıboş kaldı şu anda dayanamadılar artık panasonic euro olarak kendileri geldiler. bir zamanlar istek diye bir klima vardı bilen bilir canavar gibi made in japon du. sonra ne oldu yok oldu. hıcon vardı bi ara ilk piyasaya girdiğinde herkes onu konuştu. vs.

ama arkadaşar gerçekten burda bi sorun var doğru söyleyene ters bir eleştiri yapılıyo.

bakın gerçekten gidin o bahsettiğiniz markaların kondanser'ini inceleyin evaporatör'ünü inceleyin (o aliminyum petekler ısı tranferi yapar yani ısının max alana dağılarak fan yardımı ile ortama iletilmesini sağlar) yaa samimi söylüyorum vestel bakın gerçekten vestelde dahi o kadar ince kağıt gibi değil yanlışlıkla elin çapsa yamuluyo. inverter modelllerde dış üniteyi bi açın bakın hani insan utanır onu modül diye koymaya yaa plastik aksam 1 sene sonra ön kapak filtre kapağı elinizde kalır vestellerde de kapağı açmaya korkuyosunuz bu plastik aksamın zayıf olması beraberinde sesi de getiriyor. dış ünite saç aksam kaliteli bi klima ile yan yana koyun ne farkı var bakın arçelik vestel vs. bide bunlarla yan yana koyun bakın birebir aynı kalite. olay o yada bu meselesi değil neyin ne kadar kaliteli olduğu ne kadar güvenilir olduğu hani bi insana olumlu yönlerini söyledikten sonra ama ünlemini koyabilme meselesi!

ayrıca rekabet demişsiniz benim tanıdığım o kadar çok arkadaşım var ki istediğim arkadaştan geliş fiyanıta cihaz alır burda pazalarım emin olun burda satanlardan da çok ama çok daha ucuza cihaz satarım ama bunlar küçük hesaplar amacım bu değil amac doğru bilgileri sunabilmek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mmi -- 11 Haziran 2011; 10:29:24 >

• benim bahsettiğin şu bırakın uyduruk markaları

daıkın. toshiba. mıtsubıshı. panasonic. fujıtsu general,sharp,hıtachı bir zamanlar sanyo, ve daha sayamadım bir kaç ürün bunları tercih edin belki biraz pahalı ancak şöyle bi durum var bu cihazların arıza oranları çok ama çok düşük yani ithalatçı oldu ki battı cihaz kolay kolay arıza yapmıyo ihtiyaç duymuyorsunuz servise. ee kaldıki bular türkiyede başı çeken markalar başı boş kalmaz servis yada o bu korkunuz yada takıntınız var ise kurumsal firmaları tercih edin diyorum.
    bunun neresi yanlış.
  • quote:

Orijinalden alıntı: makinemühendisiizmirli

benim bahsettiğin şu bırakın uyduruk markaları

daıkın. toshiba. mıtsubıshı. panasonic. fujıtsu general,sharp,hıtachı bir zamanlar sanyo, ve daha sayamadım bir kaç ürün bunları tercih edin belki biraz pahalı ancak şöyle bi durum var bu cihazların arıza oranları çok ama çok düşük yani ithalatçı oldu ki battı cihaz kolay kolay arıza yapmıyo ihtiyaç duymuyorsunuz servise. ee kaldıki bular türkiyede başı çeken markalar başı boş kalmaz servis yada o bu korkunuz yada takıntınız var ise kurumsal firmaları tercih edin diyorum.
    bunun neresi yanlış.

Alarko carrier yok mu hocam bu saydığınız firmalar arasında

• Engin kuruldu mu senin kliman? Kurulduysa performans nasıl?

quote:

quote:

bunun neresi yanlış.

• quote:

Orijinalden alıntı: kaya727

Engin kuruldu mu senin kliman? Kurulduysa performans nasıl?

quote:

quote:

bunun neresi yanlış.

Yok hocam daha kurulmadı. Oturduğum yerde alarko servisi olmadığı için salı gününe randevu verdiler. Başka ilçeden gelecekler. Umarım klimayı alarko bayisinden değil de internetten aldığım için gelişigüzel kurulum yapmazlar. Yine aynı özeni gösterirler inşallah.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: mbirol

quote:

gree mi , samsung mu sorusuna bende gree olarak oy kullanıyorum , sayın cgty89 şimdi meşhur sözümü sizin için tekrar kullanmak zorunda kalıyorum "

siz yine iyisiniz benim oğlum da yüksekokulda okuyor bu sene tutturdu evde kalmak istiyorum diye iyi sen bilirsin dedim ısıtma nasıl olacak diye sorduğumda kömürle diyor yani anlayacağınız bizimkilerin gree almaya bile güçleri yok artık kendi düşen ağlamaz

konumuza gelirsek en kötü klima bile öyle 250-300 tl.lik fatura getirmez faturası o şekilde gelenlerin mutlaka başka cihaz kullanımı vardır, yalnız 24000 btu klima insanı yine de biraz düşündürüyor tahminim bazı aylarda 50 tl. çok geçeceği yönünde ama illa klima ile ısınacağım ve maddi durumum ortada diyorsanız gree en iyi seçenek olarak görülüyor ,daha bilgili arkadaşlar yardımcı olursa daha iyi olur diyorum

aslında benimde durum çok iyi değil ekonomik olarak ama kömür sobasıda yaksan sonuçta onunda masrafı ortada.bedava kömür odu ayarlıcak bi yer olsa sobayla devam ederdik ama bu şartlarda klimada cazip geliyo

başka ısınmak için kullanıcak ne varki?ufolar çok yakıyo.kömür sobasının derdi var.antalyada doğalgaz yok.binada merkezi ısıtma sistemide yok.tek seçenek klima kalıyor.24000lik yinede korkutuyor diyorsunuz acaba çokmu sarfiyatı olur 9luğa 12liğe yada 18liğe göre çokmu fark olur sarfiyatta?

• quote:

Orijinalden alıntı: Opt

Özel ve genelden cevap veren arkadaşlara çok teşekkürler şöyle bir toparlama yaptım.

NOT 1: Bu arada odaların özellikleri 20+~5 m2 açık mutfaklı salon (doğu/güney) ,16 m2 yatak odası (güney/batı). Duvarlar yalıtımlı,çiftcam ve panjur var.

NOT 2: Greeyi seçersem 18 ve 12binlik kombinasyonu, inverterli seçersem 12 ve 9binlik kombinasyon olacak büyük ihtimal.

NOT 3: -not 2 ye istinaden - Toplam 1 ; 18 + 12binlik fiyatları, Toplam 2 ;12+9binlik fiyatları(gree hariç).

NOT 4: Fiyatlar ortalama olarak tavsiyeler üzerine alınmıştır; (idealeşya,asya,webdenal).Değişkenlik gösterebilir.

NOT 5:Ses seviyeleri tam net değil !!! kesin değerleri tablolaştırırsak daha sonra ikilemde kalan arkadaşlar için de faydalı olacaktır.

NOT 6: Bu tabloya göre ağır basan , eğer çok sessizse carrier değilse gree düşünüyorum.

Greenin sesten tereddütüm olduğu için çekincem var ancak carrierde pek ondan aşağı kalmıyor sanırım.

Tavsiyeleri bekler , esenlikler dilerim (:

• merhaba
    34metrekare küzey cephe yalıtımlı ara kat sağı ve solu kapalı, kapısı olmayan salon için aşağıdaki klimaları karşılaştırabilirmisiniz
    1) HİTACHİ RAS-50 FH7 2200TL
    http://www.hitachi.ae/products/consumer/products/airconditioners/nontropicalinvertertype.html#section5
    2)ALARKO XPOWER GOLD DC İNVERTER 53NQV -050M 2080TL
    http://www.idealesya.com/urun/alarko-carrier-53nqv050m-x-power-gold-duvar-tipi-split-klima.aspx
    AYRICA BUNLARIN DIŞINDA ÖNERİBİLECEĞİNİZ MARKA VARSA ÖNERİLERİNİZİ ALABİLİRİM ZAMAN AYIRAN HERKESE ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜRLER

• arkadaslar beko ile bosch arasında hangisini onerirsiniz?
    inverter sadece enerji tasarrufu mu sağlıyor bilmediğim bir seyler daha mı var?
  • Az önce kurulum bitti Airfell servisi gayet iyi arkadaşlar. bir usta 2 tanede çırak geldi yavaş ve sakin şekilde yaptılar yaklasık 2 saat sürdü
    tek sorun klimanın kablosu oldu. priz tarzı oldugu için bende kesip boat'a takmam gerekecek. klimayı kuran usta sigorta filan takın dedi ? gerekli mi diye sordum ? firma istiyor dedi.
    ama dedi elektrik hattınız iyiyse gerek yok gibi şeyler söyledi.

Şimdi ben bu klima kablosunu direk boat'a ek kabloyla baglasam sıkıntı olur mu ? bunun için illaki sigorta almam şart gibi gorunuyor ? dogru mu ?
    ama prizli şekilde kullanırsam sanırım sigorta olayına gerek yok dimi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi McCarty -- 11 Haziran 2011; 13:53:17 >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: discrepancy

quote:

Beyler dün ısmarladığım alarko carrier 53nvq035 x-power klimam bugun kargo ile geldi. Alarko servisinden randevu aldık. Salı günü kuruluma gelecekler. Nelere dikkat etmem gerekiyor.

Bir de elektrik mevzuğunu da sordum telefonda bize ait değil dediler. klimaya kadar elektrik tesisatını siz çekiceksiniz dediler. Bir de elektrik alınacak buat a 2 tane kablo geliyor. Topraklama falan hiçbir şey yok başka. Sorun oluşturur mu ? Bir de inverter cihazlarda elektrik dış üniteden bağlanıyor gibisinden birşeyler okumuştum bu doğru mu ?

Siz idealesya.comdan almıstınız değil mi ? Bu siteden alınan klimalarda kurulum ucretsiz mi diye size sorayım isytedim. bende 19 metrekare en üst katta bulunan guney cephe salonuma ya alarko carrier 53nvq035 x-power yada alarko carrier 53nvq025 x-power modelini alacam, sizi n inceleme ve fotolarınızı bekliyorum

Evet hocam o siteden aldım. Klima izmir den tekirdağ a 24 saat geçmeden ulaştı. Kargo geldikten sonra idealesya.com a ulaştım. Onlarda servis için gün aldılar. Tamamen ücretsiz olacak kurulum. 5 mt bakır boruya kadar. Gelen kargoda plastik boru, kablo kanalları ve dış ünite ayakları vs herşey var. ben 15 mt2 için 53nvq035 aldım yalıtımım az olduğu için. Kurulum yapıldıktan sonra yorumları ve fotografları eklerim arkadaşlar.

Topraklama konusuna gelince ; Beyler evde topraklama hattı var ve birkaç odaya topraklama çekili. Sanırım benim odaya çekilmemiş. Bir şekilde onu da çektiricez veya çekicez.

Bir de klimanın kutularını açmadım ama elektrik kablosu falan birşey görünmüyor içinde. Sanırım kabloyu benim almam gerekiyor ? mbirol ustanın da dediği gibi 3x2.5 kablo.

Peki klima ile buat arasına kaçlık bir sigorta takılması gerekiyor ? geçikmeli mi geçikmesiz mi olmalı ?

Yalnız dış ünite montajı için yer bulamıyorum. Evin arka tarafı var hiçbir cam falan yok ve açıklık bir yerde oturduğumdan kışın çok rüzgar alıyor. Çok rüzgarlı bir yere dış ünite takılsa bir sorun olur mu ?

*mbirol hocam her ihtimale karşı 2.5 mm2 kablo öneriyor, ama klimaların kendi orijinal kabloları 12 bin btu olanlarda 1.5 mm2.
    Kalın kablonun işçiliği zor olur, adam zor diye iyice kıvırmadan bırakabilir, aklınızda olsun, kontrol edin.
    *Kışın ısıtma sırasında dış ünite eğer soğuk rüzgara maruz kalıyorsa karlanma çok daha çabuk başgösterir.
    Dış üniteyi mümkün olduğunca kuzeyden ve sert rüzgardan koruyun.
    *Sizin kapasitede bir klima için önerilen G tipi 10 A. sigorta.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kocausta* -- 11 Haziran 2011; 13:41:00 >

• 
Sayfa: önceki 474475476477478
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.