Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (473. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar: Manyetizma
1 Kayıtlı Üye ve 8 Misafir (1 Mobil) - 8 Masaüstü1 Mobil
5 sn
57.040
Cevap
696
Favori
4.411.544
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
80 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 471472473474475
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: mstff

MERHABA ARKADASLAR,
    1500 tl civarında bir bütçem var. bütçeme uygun bir klima önerebilir misiniz?
    kısa süre içerisinde klima almayı planlıyorum,sıcaklar fazla bunaltmadan
    yazın sıcaklık 35-40 derece arası ve oda güneş görüyor, yani min 15000btu(büyük ihtimalle 18000btu soğutmakapasitesi) olacak bir klima bakıyorum.

1500 tl.ye 18000 btu klima deyince iş biraz zorlaşıyor ancak hiçbir bilgimiz olmayan samsunghttp://www.samsungklimafiyatlari.com/

yine ustaların pek tavsiye etmediği demirdöküm , baymak , Hyundai vs marka klimalar var

bence bütçeyi biraz zorlayıp daha iyi bir klima düşünmeniz daha iyi gibi geliyor

bu arada unutmuşum gree varhttp://www.koctas.com.tr/U/Gree-A-Sinifi-Split-Klima/9000-Btu/57264?R=126 siz 18000 btu olana bakacaksınız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kemal1414 -- 10 Haziran 2011; 1:52:34 >

• iyi bir marka olursa 15000btu'da iş görür diye düşünüyorum. çok fazla bilgim yok açıkçası klimalarla ilgili şu an için sadece beko ve bosch'a baktım. mitsibushi falan da var ama f/p oranı biraz yüksek geliyor bana.
    beko ve bosch inverter klima ile ilgili fikirleriniz nedir? samsung'u hiç düşünmemiştim. nasıldır ürünleri kullanan arkadaşlar ya bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: mstff

iyi bir marka olursa 15000btu'da iş görür diye düşünüyorum. çok fazla bilgim yok açıkçası klimalarla ilgili şu an için sadece beko ve bosch'a baktım. mitsibushi falan da var ama f/p oranı biraz yüksek geliyor bana.
    beko ve bosch inverter klima ile ilgili fikirleriniz nedir? samsung'u hiç düşünmemiştim. nasıldır ürünleri kullanan arkadaşlar ya bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi?

kullanacağınız alan kaç m2 öncelikle bunu bilirsek tavsiye edilecek klima için bir fikir olabilir bir sayfa önde m2 ye kaçlık klima olacağına dair arkadaşların mesajı olacak samsung alan sadece bir arkadaşımız oldu ama daha ondan bir fikir alamadık gerçi sadece bir kişinin gözlemiyle ne derece sonuca ulaşılır ,genelde klimaları değerlendirirken 9-12-18-24 bin btu olarak hesaplıyoruz ama bazı firma ürünleri bu standatta değil ama 15000 btu olan varmı bilmiyorum,kaliteli bir markanın inverter kliması 12000 btu olanı bile 1600 tl.nin üzerinde ,sadece soğutma amaçlı istiyorsanız inverter şart değil, yine 18 olmazsa 15 yeter demekte mümkün değil ,en azından m2 sini bilmiyorsanız metre olarak ölçüp yazın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kemal1414 -- 10 Haziran 2011; 2:55:14 >

• bu gree marka fiyat performans açısında baya övgü almıştı.gree nin ısıtma durumu hakkında bilgisi olan arkadaşlar paylaşabilirmi?35-40metrekare antalyada kış için ısıtmada kullansak verimli olurmu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: cgty89

bu gree marka fiyat performans açısında baya övgü almıştı.gree nin ısıtma durumu hakkında bilgisi olan arkadaşlar paylaşabilirmi?35-40metrekare antalyada kış için ısıtmada kullansak verimli olurmu?

sayın albani hocam bu kış kullanmıştı ve memnuniyetini bildirmişti ancak buraya uğradığında kendisi daha teferruatlı anlatacaktır, bu cihazlar f/p dediğimiz cihazlardır yani çok fazla beklentiniz yoksa bu zamana kadar kullananların da görüşüne göre iyi denilen cihazlar, şahsen ben bilinen üst marka klimalar dışında tavsiye etmeye çekiniyorum
  • Arkadaşlar,

Bir süredir burada ve emsal yerlerde yazılanları okudum, anlamaya çalıştım. Okudukça içinden çıkamaz hale geldim.
    Şimdi:

Yaklaşık 36m2 lik kapısı olmayan koridora açılan bir salon, koridorda üst kata çıkan merdivenler var. Koridor 10m2 kadar.
    Öğle saatlerine yakın tüm gün kesintisiz güneş görüyor. Salonun üstü teras. Eşim de ben de hafta içi 5-6 dan önce pek eve gelme şansımız yok. Hafta sonları da bir yerlere gitmezsek evde oluruz. Ev merkezi ısıtma olduğundan belki geçiş dönemlerinde klimayı sıtma için kullanabiliriz.

Aklımdan geçen bu yer için 24000 btu bir klima. Marka da
    1- Mitsubishi elektrik
    veya
    2- Mitsubishi Heavy İnd.
    veya
    3- Alarko Carrier

Bunları tercih sıralaması olarak yapmadım. Sondan, ortadan başlanabilir. Veya bambaşka bir model de olabilir. Yaşadığım yerde İklimsa 'nın sattığı Mitsubishi HI bulunmakta.

Yine inverter veya inverter olmayan 2 ayrı seri var.

Bunlar da sorularım:

1- Hangi markayı tercih etmeliyim?
    2- Ne kapasitede BTU da olmalı ?
    3- İnverter mi inverter olmayan mı ?
    4- Mitsubishi markalar arasında (elec. ve HI) ciddi fark var mı?
    5- Benim sormayı düşünemediğim sizin cevap vermek gereği duydunuz soru ve cevabı.

Şimdiden teşekkürler arkadaşlar. Saygılarımla.

• hocam oda güneş alıyor ve güneyde olduğundan sıcaklık 38derecenin altına inmiyor. soğutma amaçlı alıyorum ürünü. ortalama 18 metrekare oda, ancak keşif için gelen beko 15000 btu bile karşılamayabilir dedi, direk güneş alıyor ve sıcaklık fazla gibisinden konuştular,burda bakıyorum 25metrekareye kadar arkadaşlar 12000 btu diyor. açıkçası anlayamadım ben de. peki boschun ürünleri nasıldır(ii klimaları varmış die duydum f/p oranına bakarsak),geçen sene beko inverter klima almıştı arkadaş ancak etkili olduğu söylenemez.
  • quote:

Orijinalden alıntı: alptuğ56

quote:

Orijinalden alıntı: cgty89

bu gree marka fiyat performans açısında baya övgü almıştı.gree nin ısıtma durumu hakkında bilgisi olan arkadaşlar paylaşabilirmi?35-40metrekare antalyada kış için ısıtmada kullansak verimli olurmu?

sayın albani hocam bu kış kullanmıştı ve memnuniyetini bildirmişti ancak buraya uğradığında kendisi daha teferruatlı anlatacaktır, bu cihazlar f/p dediğimiz cihazlardır yani çok fazla beklentiniz yoksa bu zamana kadar kullananların da görüşüne göre iyi denilen cihazlar, şahsen ben bilinen üst marka klimalar dışında tavsiye etmeye çekiniyorum

sayın albaninin gree ısıtma yorumlarını bekliyelim o zaman :D

kiracı olduğumdan çok aman aman bir klima düşünmüyorum açıkcası.birde antalya şartlarında kış çok zorlu geçmiyor haliyle diğer illere göre.o yüzdende çok para vermek istemiyorum klimaya.kömür sobası yaktık geçen yıl onunda uğraşması zor öğrenciyim birde hepten sıkıntı gel temizle doldur yak falan filan.tabiki sobanın tadı ayrı ama uğraşcak birisi varsa güzel :D birde yinede bir kış sezonunda odundu kömürdü 500tlyi buluyor masraf hatta geçiyor bile.eski kiracı olduğum evde klima vardı ev sahibinin yaz aylarında kullandığımda aylık faturamı 20tl kadar değiştirmişti.hadi şimdide olsa olsa 30tl değiştirsin yine aylık olarka karlı çıkıyor insan 3 kışta klima parasını kurtarıyor.yanlışım varsa bu hesapta düzeltin

• Kızma ustam bizde ne el becerisi var nede bu işleri yapacak teknik bilgi. Bizimki geyik olsun. Tabiki uzaktan gözüktüğü gibi değildir.

Ticarete girsek elimizde bir maaşımız var onu da kaybederiz. Vurgulamaya çalıştığım piyasa aç. Temiz iş yapacak ustalarla ve sağlam markalarla piyasaya girilse güzel iş var demek istedim.

quote:

Orijinalden alıntı: mbirol

Hocam iyi hos soyluyorsunda,100 tl ye montaj yapinca hepsi cebine kalmiyor ki.Uzaktan davulun sesi hos gelir derler.bir montaj icin 2 kisi sart. Dukkan kirasi,elektrik,su,kdv,stolaj,cop vergisi,ilan reklam vergisi,sigorta ,muhasebeci parasi,birde dukkanda duracak eleman,araba,arabanin vergisi,mazot parasi,kazasi belasi,araba su kaynattimi min 1000 tl,vs.vs. Hadi bakalim ayda kac montaj yaparsan cikarsin bunun altindan.

Ha Turkiye de korsan klimaci cok var,onlardan olursaniz 60 tl ye yaparsan bir ekmek parasi kazanirsin.Herkese tavsiye ederim.Hatta isteyen varsa enaz 2000 kayitli musterili 22 yillik firmayi devredebilirim. Bende gidip balik avlayayim....

• quote:

Orijinalden alıntı: proteo

Bu gün almış olduğum Alarko Carrier 53 NQV 050M X-Power Gold eve geldi fakat önceden keşife gelenlerin yeri yanlış hesaplamalrı yüzünden monte ettiremedim. Sağoılsun ev sahibi evde delik açılacak kolonlar dışında yer bırakmamış her yer PVC mecburen cam kesilip borular oradan geçirilecek. Diğer türlü keşfe gelenler boruyu içerden dışarıya verecek şekilde hesaplama yapmışlar ben böyle olacağını bilmediğim için evdekilerin sağlığı açısından tehlike oluşturması olası diye izin vermedim. Boruların içerden geçiyor olması bir sızıntı halinde tehlikeli olabileceğini duymuştum yoksa o şekilde sorun yoktu. Aksilik işte 1 gün daha bekleyeceğiz. Bu arada önümüzdeki sene Alanya'ya yerleşeceğim için boruları kestirmeden monte ettireceğim eğilme bükülme olmayacak boruların bu derece uzun olması aletin performansını etkiler mi ya da bir sakıncası var mı ne dersiniz arkadaşlar.

üstadım bu doğal gaz değil öyle bi zehirlenme falan olmaz borular geçsin içeriden hem sızıntı olsa bile 1-2 kg civarında bir gaz sızıntısı olur kaldı ki bunun hiç bir zararıda yoktur kim söyledi bilmiyom ama rahat olun gazın insan sağlığını tehdit edecek bir durumu yok eğer olsa piyasada klimacı kalmaz dı hepsi telef olurdu Allah korusun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mmi -- 10 Haziran 2011; 14:05:00 >

• 5x5,5 m2 =27,5m2 oda
    en üst kat
    siirt (güneydoğu anadolu bölgesi)
    yalıtım iyi değil
    balkon kapısı var, pimapen
    pencere var, ahşap

böyle bir oda için klima önerileriniz....
  • quote:

Orijinalden alıntı: prmtr

Arkadaşlar,

Bir süredir burada ve emsal yerlerde yazılanları okudum, anlamaya çalıştım. Okudukça içinden çıkamaz hale geldim.
    Şimdi:

Yaklaşık 36m2 lik kapısı olmayan koridora açılan bir salon, koridorda üst kata çıkan merdivenler var. Koridor 10m2 kadar.
    Öğle saatlerine yakın tüm gün kesintisiz güneş görüyor. Salonun üstü teras. Eşim de ben de hafta içi 5-6 dan önce pek eve gelme şansımız yok. Hafta sonları da bir yerlere gitmezsek evde oluruz. Ev merkezi ısıtma olduğundan belki geçiş dönemlerinde klimayı sıtma için kullanabiliriz.

1- Mitsubishi elektrik
    veya
    2- Mitsubishi Heavy İnd.
    veya
    3- Alarko Carrier

Bunları tercih sıralaması olarak yapmadım. Sondan, ortadan başlanabilir. Veya bambaşka bir model de olabilir. Yaşadığım yerde İklimsa 'nın sattığı Mitsubishi HI bulunmakta.

Bunlar da sorularım:

5- Benim sormayı düşünemediğim sizin cevap vermek gereği duydunuz soru ve cevabı.

CEVAPLAR:
    1- mıtsubıshı tercih etmeniz daha doğru olacaktır. tabi alarko demişsiniz ama eğer alarko toshiba ise oda tercih edilebilir.
    2- 24.000 btu/h kapasite vermiş olduğunuz bilgilere göre yeterli bir ürün olacaktır.
    3- inverter olup olmaması tamamen sizin isteğinize bağlı ben her ay az bile kullansam faturamda 20 tl eksilme göreyim derseniz inverter yok o kadar para vermeye gerek yok diyosanız sabit hızlı bir cihaz tercih edebilirsiniz.
    4- mıtsubıshı hangisi olursa olsun ikiside çok kaliteli cihaz sorunsuz cihazlar ancak burada şöyle bişey var yaşadığınız yerde iklimsa varsa tabiki onu tercih edin hem daha kurumsal bi firmadır yaklaşık 20 yıldır mıtsubıshı ithalatcısı istikrarlı bi çizgisi var sorun yaşamazsınız.

• Merhaba,
    20 m2 güneş gören odaya sadece soğutma amaçlı klima düşünüyorum.
    Çalışan olduğumuz için sadece akşamları ve hafta sonları kullanılacak.
    12000 btu uygun dediler. Çoğu kullanıcı gibi benimde kafam karıştı.

Sağlam kaliteli bir ürün olsun istiyorum.
    Alarko Flair FLR 12 AA 1160 taksitli fiyat aldım. Nasıl bir yorum yaparsınız?
    Başka önerileriniz varsa yazabilir misiniz.

İyi günler.
  • quote:

Bu gün almış olduğum Alarko Carrier 53 NQV 050M X-Power Gold eve geldi fakat önceden keşife gelenlerin yeri yanlış hesaplamalrı yüzünden monte ettiremedim. Sağoılsun ev sahibi evde delik açılacak kolonlar dışında yer bırakmamış her yer PVC mecburen cam kesilip borular oradan geçirilecek. Diğer türlü keşfe gelenler boruyu içerden dışarıya verecek şekilde hesaplama yapmışlar ben böyle olacağını bilmediğim için evdekilerin sağlığı açısından tehlike oluşturması olası diye izin vermedim. Boruların içerden geçiyor olması bir sızıntı halinde tehlikeli olabileceğini duymuştum yoksa o şekilde sorun yoktu. Aksilik işte 1 gün daha bekleyeceğiz. Bu arada önümüzdeki sene Alanya'ya yerleşeceğim için boruları kestirmeden monte ettireceğim eğilme bükülme olmayacak boruların bu derece uzun olması aletin performansını etkiler mi ya da bir sakıncası var mı ne dersiniz arkadaşlar.

*Boruların içinden geçen soğutucu gaz öyle radyasyon yayan bişey değil, tehlike sözkonusu değil.
    Siz konuya görünüm/estetik açısından bakın.
    *Boruların mümkün olduğunca kısa olması, ısı kaybının azalması yönüyle avantajdır.

• quote:

Orijinalden alıntı: Artemis_KaSTeL

15m2 lik bir oda için 7000btu luk bir klima yeterli olur mu? Klima sadece soğutmak için kullanılacak.Oda tek camlı,benden başka giren çıkanda yok.Önü balkon,güneşe ışığına direk mağruz kalmıyor.

Aklımda arçeliğin 70110 modeli var.(http://www.arcelik.com.tr/klimalar-standart-serisi-70110-Klima.html) Fiyatı uygun olduğu için ilgimi çekti ama alıpta pişman olmak istemem.Sizce bu ürün 15m2 yi soğutmak için yeterli olur mu? Değilse siz ne önenirsiniz?

O aletin 7 bin btu attığı yazıyor, sizin mekanın ihtiyacı (ortalama durumda) 7500 btu.
    Artık seçim size kalmış.
    Ama çok ta hesaplı alet yani, ne kadar vasat bir şey olsa da servis avantajı var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: prmtr

Arkadaşlar,

Şimdi:

1- Mitsubishi elektrik
    veya
    2- Mitsubishi Heavy İnd.
    veya
    3- Alarko Carrier

Bunlar da sorularım:

1- Mitsubishiler daha iyi/gelişmiş teknoloji, AC onlara oranla daha ucuz.
    2- Düşündüğünüz gibi, 24 binden aşağısı kurtarmaz.
    3- O kapasitede inverter 5 bin lira civarı, bence siz daha çok soğutma için kullanacağınız için klasik tip alın.
    4- Her ikisi de olur, pek farkları yok.
    5- Bence araya bir kapı taktırmayı düşünün, o zaman 18 binlik te yeter ve (aradaki alım farkı+ceryan tüketim farkı) o kapıyı defalarca amorti eder.

• quote:

Orijinalden alıntı: makinemühendisiizmirli

quote:

Orijinalden alıntı: tevetoglu53

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: tevetoglu53

Peki arkadaslar prizin oldugu yere sigortadan baska bir kabloyla yeni bir hat ceksem bu hatti ayri bir sigortayami baglatmaliyim yoksa ayni sigorta yeterli olurmu.

ayrı bir sigortaya bağlamak size ek bi kazanç sağlamıyacak yani ara sigorta ana sigortayı artırabilcek bir yol değildir. ara sigorta genellikle cihazlara müdahale esnasında elektiği kesmek için kullanılır eğer bağlı bulunduğu hat üzerindeki sigortadan küçük ise herhangi bir yüksek amper çekilmesi durumunda da ara sigorta atar. bu açıdan ara sigortanın görevi sedece cihaza müdahale olarak düşünülebilir ve bağlı bulunduğu hat üzerinde ki sigortadan küçük olmalıdır.

Yok ara sigorta takmadan ana sigortalarin oldugu kutuya yeni bir sigorta takip bahsettigim prizin yoluna ayri bir hat cekerek direkt klimaya baglamayi soylemistim.bu sekil sorun olmaz heralde.

hiç sorun olmaz süper olur

dostum düzeltmelerle geldim şimdi elektrik tesisatı 2.5lik kabloyla 2 yıl önce değişmiş babamdan bilgi aldım.normal bir iki elektrikçiye gittim araya bir sigorta takılıp prize içerden takılır hat daha fazlasını bile kaldırır dediler.yani yeni bir hat çekmeye gerek kalmadı galiba.yine ustalara sormadan iş yapmayayım dedim.

• İklimsanın sattığı MHI cihazların eski seri cihazlar olduğu söyleniyor. Yeni serilerini AİRFEL Satmakta.

quote:

CEVAPLAR:
    1- mıtsubıshı tercih etmeniz daha doğru olacaktır. tabi alarko demişsiniz ama eğer alarko toshiba ise oda tercih edilebilir.
    2- 24.000 btu/h kapasite vermiş olduğunuz bilgilere göre yeterli bir ürün olacaktır.
    3- inverter olup olmaması tamamen sizin isteğinize bağlı ben her ay az bile kullansam faturamda 20 tl eksilme göreyim derseniz inverter yok o kadar para vermeye gerek yok diyosanız sabit hızlı bir cihaz tercih edebilirsiniz.
    4- mıtsubıshı hangisi olursa olsun ikiside çok kaliteli cihaz sorunsuz cihazlar ancak burada şöyle bişey var yaşadığınız yerde iklimsa varsa tabiki onu tercih edin hem daha kurumsal bi firmadır yaklaşık 20 yıldır mıtsubıshı ithalatcısı istikrarlı bi çizgisi var sorun yaşamazsınız.

• quote:

Orijinalden alıntı: kocausta*

quote:

*Boruların içinden geçen soğutucu gaz öyle radyasyon yayan bişey değil, tehlike sözkonusu değil.
    Siz konuya görünüm/estetik açısından bakın.
    *Boruların mümkün olduğunca kısa olması, ısı kaybının azalması yönüyle avantajdır.

boruların kısa olması derken yanlış anlaşılmasın yarım metre boru ile kesinlikle cihazın bağlanmasına izin vermeyin minumum 3 metre max 5 m

sebebi yurt dışında test aşamasında bu cihazlar 5 m boru ile test edilir. cihaz içerisinde ki gaz da bu miktara göre verilir kısa mesafede performans sorunu yaşarsınız özellikle ısıtmada çok fark edilir. birde kompresörden çıkan gazın belli bir uzunlukta sistemde dolaşması gerekir bu sebep ile genel olarak söylüyorum cihaz montajlarında mutlaka en az 3 metre boru ile montajını isteyiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: kaya727

İklimsanın sattığı MHI cihazların eski seri cihazlar olduğu söyleniyor. Yeni serilerini AİRFEL Satmakta.

quote:

CEVAPLAR:

cihazlar eski seri değil araştırdım şu anki seri cihazlar dxk 09 12 18 z3-s olarak geliyor. eski seri cihazlar z2-s ve z1-s olarak geliyormuş. şu an gelenler yeni 2011 model o konuda sorun yok ama airfel gibi populer,standart, hyper gibi bir kaç seri yok sadece tek seri cihazlar mevcut

ayrıca eski model diye bişey olamaz zaten çünkü iklimsa 2 sene MHI satmadı elinde eski cihaz kalması da mümkün değil zaten MHI euro sitesine girerseniz hem airfel hemde iklimsa MHI ithalatçısı görülüyo şu an

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mmi -- 10 Haziran 2011; 14:09:36 >

• 
Sayfa: önceki 471472473474475
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.