Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (466. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
12 Misafir - 12 Masaüstü
5 sn
57.040
Cevap
696
Favori
4.411.527
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
80 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 464465466467468
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

quote:

Orijinalden alıntı: McCarty

Arkadaşlar cevaplar için teşekkür ederim.
    Şöyle bişey düşündüm. şimdi ben bunu iade etmeyip 15-16 m2'lık bir odamız daha var oraya taksak uyar dimi ? Salon için 18binlik veya inverter alırım diye düşünüyorum.
    herhalde bu 11bin Gree klima 15-16m2 lik odayı rahat sogutur. zaten sürekli 7/24 çalışmayacak çok sıcak oldugu vakit calışacak oda yazın 2 veya 3 ay'lık dilimde belkide günde 6-10 saat arası bişey diye tahmin ediyorum.
  • 25-35 farkı evet btu farkını(KW) ifade ediyor. Va serileri inverter vb serileri sabit hızlı gözüküyor. dışı ünite ebatlarına bakmak lazım 25 likle 35 lik arasından çok fark olacağını sanmıyorum. Bunu balkonun içine değil yan duvara kurdurursan yer kaplayıp seni rahatsız edeceğini sanmam.

Aşağıdaki linkte seriler ve fiyatları;

http://www.dogusklima.com.tr/mitsubishi_klima_fiyatlari.html

aşağıdaki diğer linkte ise özellikleri inceleyebilirsin.

http://www.klimaplus.com.tr/Urunler/Ev-Ofis-Klimalari/Split-Klimalar/MSZ-GE-Deluxe-Power-Inverter-Duvar-Tipi-Split-Klim.aspx

quote:

Orijinalden alıntı: Opt

Eyvallah baya da çeşit var. 25-35 farkı btu değilmi? va - vb ise inverter sanırım?
    Dış ünite ebatları da önemli benim için (balkon küçüklüğünden) , mitsu electe 18bine kadar aynı ebatlarda diye okudum ama?

• quote:

Orijinalden alıntı: McSlaty

Evimin salonunun metrekaresini bir türlü hesap yapamadim ? bu klima seçiminde ? tam olarak nasıl hesaplanıyor.
    aşagıda resimde aşagı-yukarı benzetmeye çalıştım.
    ben böyle bir odaya kaç btuluk klima almam doğru olur ?

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU]

İlkokul matematik öğretmenine burdan selam ederim

Yaklaşık 14-15 M2., tavan yüksekliği normal; 9 binlik bile fazlasıyla yeter.
    İsterseniz Arçelik'in reklamını yaptığı 648 liralık aletini alın, 7 bin btu luk, o bile yeter.
    Ama marka olarak Arçelik klimayı önermem, orası ayrı.

• quote:

Orijinalden alıntı: sonyozgat

Arkadaşlar 36-40 metrekare bir yer için soğutma amaçlı klima almak istiyorum. Bugün alacağım ama hala karar veremedim.

Mitsubishi Heavy Ind. SRK35ZJP 1.990 TL populer inverter
    Mitsubishi Heavy Ind. SRK50ZJP 2.600 TL populer inverter

Mitsubishi Electric MSH-GE50VB 2.640 TL klasi duvar tipi

Yardımcı olabilecek arkadaş varsa çok memnun olurum...Çok karasızım....

Bu en uygunu:

Bir yerde daha ucuza var, güvenilir yer midir bilemem:

http://www.asyaklima.com/Products/MITSUBISHI-SRK50ZJP-S-17060-BTU-h.html

• quote:

Orijinalden alıntı: kocausta*

quote:

Evimin salonunun metrekaresini bir türlü hesap yapamadim ? bu klima seçiminde ? tam olarak nasıl hesaplanıyor.

İsterseniz Arçelik'in reklamını yaptığı 648 liralık aletini alın, 7 bin btu luk, o bile yeter.

Hocam aynı ölçüler bnm için de geçerli. Ama yalıtım az. Alt ve üst kat boş ? Yaz kış çalışacak klima. 9 binlik ile 12 binlik arasında 250 tl fark var. 12 binlik acaba odaya çok mu gelir ? Herkes diyor her yerin tutulur falan büyük alırsan ?

Alarko Carrier 53 NQV 035M X-Power Gold Duvar Tipi Split Klima 1500 tl

Alarko Carrier 53 NQV 025M X-Power Gold Duvar Tipi Split Klima 1250 tl

Artık son kararı vermek üzereyim. Alarko carrier e güveniyorum. Saygılar ....

• quote:

Orijinalden alıntı: proteo

Okuyabildiğim kadarını okudum sonunda kendimce bir karara vardım. Alacağım makine bu. Alarko Carrier 53 NQV 050M X-Power Gold. Yaklaşık mutfak dahil 40m2 lik kare şeklinde bir salon. Gece iki oda kapısı açılacak toplamda 70 m2 lik bir alanı soğutacak. Ev sabah 1 saat akşamda yine 1 saat güneş alıyor gün boyu gölgedeyiz.
    Seneye Alanya'ya yerleşeceğim için salon bu kadar büyük olmayacak ve oradaki evin odalarına da ayrı ayrı klima taktırmayı düşünüyorum. Umarım şimdilik İzmir'de ki bu ev için yeterli gelir.

Bence okuduklarınızdan gereğince yararlanmışsınız, iyi bi karar.
    İçeriyi dışarıdan azami 10C daha düşürmek gibi "bilinçli" bir kullanımda tam verimlilike çalışabilir.

Gece oda kapıları açıldığında da işinizi görebileceğini sanırım, çünkü ev gündüzden fazla ısı depolamamış olacaktır.

• quote:

Orijinalden alıntı: skywriter

Sevgili arkadaslar merhaba,

Sitenin ozellikle klima bolumunu bir suredir takip ediyorum, fakat kafamda bircok sey netlesemedigi icin bir de sizlerle paylasip yorumlarinizi alayim istedim. Yardimci olacak arkadaslara ve okuyup zaman harcayacak arkadaslara simdiden cok tesekkurler.

Izmir'de cati katta, 2+1, guney cepheli bir evde oturuyorum ve evin izolasyonu cok iyi degil. Avantajim evim biraz tepelikte oldugu icin bazi saatlerde pencerelerden esen ruzgar sayesinde serinleyebilmem ve kisin gunes isigindan faydalanabilmem. Yazin salon (takriben 25-30m2) ve yatak odami (15-20m2) aksam ve gece serinletecek ve kisin salonumu aksam saatlerinde, 3-4 saat isitabilecek bir klima bakiyorum. Klima rahatsiz ettigi icin yatak odama almayi dusunmuyorum ve kisin yatak odamda ufo tarzi isiticilarla idare ediyorum. Cok fazla para harcamadan fiyat/performans olarak ne tur bir klima almam gerektigine karar veremedim, ayrica inverter ya da normal klima mi alsam emin olamadim. Bu konularda beni aydinlatabilirseniz cok memnun olurum. Tesekkurler.

Kullanım tercihinize ve "az paraya çözüm" isteğinize göre inverter değil klasik tip almanız daha uygun olur.
    Bence salona 18 bin BTU gücünde standart bir alet alın.

• quote:

Orijinalden alıntı: _EngiN_

quote:

quote:

Hocam aynı ölçüler bnm için de geçerli. Ama yalıtım az. Alt ve üst kat boş ? Yaz kış çalışacak klima. 9 binlik ile 12 binlik arasında 250 tl fark var. 12 binlik acaba odaya çok mu gelir ? Herkes diyor her yerin tutulur falan büyük alırsan ?

• burda gerçekten acayip bir pazar oluşmuş birde herkes istedigi özgürce yazıyor bazıları makinamühendisiizmirlige takmış durumda herkes birbirine saygı göstersin herkesin kendine göre bilgisi vardır çok fazla ayrım var burdaa bende klima işiyle ugraşıyorum okuyup çıkıyorum çünki o kadar çok bilen varki bazı insanlar öyle bir pazar yapmışlarkii neyse klima alıcak olan arkadaşlar bir kere alıcaksınız burdaki yorumlarıda okursunuz kendiniz verirsiniz kararı burdakiler degil yakınızda bayilerle görüşsün illa onlardan almaz zorunda degilsiniz keşif yaptırın muhakkak ezbere klima alınmazz herkese iyi sohbetler
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: _EngiN_

quote:

quote:

Hocam geçenlerde Alarko Carrier 53 NQV 035M X-Power Gold Duvar Tipi Split Klima 1500 tl demiştin

Odanın kapıları açık dahi olsa 9 binlik yeterli olur mu ?

• 38 m2 de riskli yetmez değil ama oda şartları çok önemli konum çok önemli yani ısı yalıtımı iye ve ara kat ise risk edilebilir ama ısıtma düşünülüyor ise ne kadar korunaklı olursa olsun riskli bir tercih olur 4.2 kw cihazda uygun kapasite ortalama şartlarda 30 m2
    quote:

Orijinalden alıntı: trevanian000

Mitsubishi Electric MSZ_GE 42VA, 38 m2 de nasıl olur?
  • çatı katı olması büyük dezavantaj bu sebeple minumum 14.000 btu/h ama bi çok firmada bu kapasiteyi bulmak zor bu sebeple genellikle 18.000 btu/h klimalara yönelmelisiniz markaya gelince bi çok marka var ama şu bi gerçek japan marka alırsanız çok uzun yıllar problemsiz kullanabilirsiniz eğer bütçemi aşar derseniz size en iyi servisi sunabilecek orta kalite bir cihaz tercih edebilirsiniz bi çok klima ısıtma yönüyle sıkıntılı aslında klimanında çok suçu yok bu konuda servisler adam akıllı montaj yapmıyorlar vakum kullanmıyorlar vs. bu sebeple servisi güvenilir firmaları tercih edin mesela airfel servisleri iklimsa servisleri alarko servisleri bu konuda iyidir bunları söylüyorum çünkü kurumsal firmalar yedek parça konusunda sıkıntı yaşamazsınız tabi bunun dışında daha çok firma var ama güvenilirlik açısından tercih sebebi olabilir.ınverter olup yada olmaması tamamiye kullanımınıza bağlı burada önemli faktör şu inverter cihazlara özellikle kompresörün ilk hareketi esnasında yüksek akım çekmez. önemli bir faktördür ayrıca inverter almakla sadece elektrik tasarrufu değil teknoloji de satın alıyorsunuz buda faklı bir bakış. en önemlisi ise enerji tasarrufu günlük ortamala 8 saat çalışma ile cihazlarda sabit hızlı cihazlara oranla % 30 civarında bi enerji tasarrufu gözlenir. tabi odanın konumu ve çalıştırma şartları göz önünde bulundurulması lazım. kısa kullanımlarda elbette enerji tasarrufu vardır ancak gözle görülür oranda olmadığından kısa kullanımlar için pek tercih edilmez ama ben yine her eve bir inverter klima alınmalı diye düşünüyorum. saygılar
    quote:

Orijinalden alıntı: skywriter

Sevgili arkadaslar merhaba,

Sitenin ozellikle klima bolumunu bir suredir takip ediyorum, fakat kafamda bircok sey netlesemedigi icin bir de sizlerle paylasip yorumlarinizi alayim istedim. Yardimci olacak arkadaslara ve okuyup zaman harcayacak arkadaslara simdiden cok tesekkurler.

Izmir'de cati katta, 2+1, guney cepheli bir evde oturuyorum ve evin izolasyonu cok iyi degil. Avantajim evim biraz tepelikte oldugu icin bazi saatlerde pencerelerden esen ruzgar sayesinde serinleyebilmem ve kisin gunes isigindan faydalanabilmem. Yazin salon (takriben 25-30m2) ve yatak odami (15-20m2) aksam ve gece serinletecek ve kisin salonumu aksam saatlerinde, 3-4 saat isitabilecek bir klima bakiyorum. Klima rahatsiz ettigi icin yatak odama almayi dusunmuyorum ve kisin yatak odamda ufo tarzi isiticilarla idare ediyorum. Cok fazla para harcamadan fiyat/performans olarak ne tur bir klima almam gerektigine karar veremedim, ayrica inverter ya da normal klima mi alsam emin olamadim. Bu konularda beni aydinlatabilirseniz cok memnun olurum. Tesekkurler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mmi -- 8 Haziran 2011; 18:33:16 >

• quote:

Orijinalden alıntı: makinemühendisiizmirli

neden se bakıyorumda sadece bir kaç kişi yazdıklarımdan gocunuyor yaranız var sanırım ama burası gocunulcak yer değil ayrıca türçemi düzeltmekten bahsediliyo çok fazla zamanım yok kusura bakmayın her an forma giremiyorum hızlıca bir kaç bilgi verip çıkmam gerekiyo sizi yanlış yönlendirmek niyetinde değilim. kaldıki zaten beni eleştiren ksısımın bu formdan bir çıkarı olduğu kanaati yerleşti şu an kafama. insanları kandırmayın arkadaşlar. gerçek şu ki yok o marka bu marka diyosunuz yarın o bahsettiğiniz marka ithalatçıları ortadan kaybolsa SİZMİ YEDEK PARÇA TEMİN EDECEKSİNİZ. insanları yanış yönlendirmekten vazgeçin artık burası reklam sitesi değil reklamı gidin başka yerde yapın yine ısrarla söylüyorum.
    UCUZ KLİMA ALACAKLAR YERLİ MARKA TERCİH EDİN Kİ YEDEK PARÇA SIKINTISI YAŞAMAYIN

JAPON TERCİH EDENLER İTHALATÇISI SAĞLAM MARKA TERCİH EDİN

KİMSE GOCUNMASIN ZORUNADA GİTMESİN

kendiniz çatıp kendiniz bozuluyorsunuz ? ,bu anlaşılır birşey değil,hem diyorsunuz hızlıca bir şeyler yazıp çıkmam gerekiyor diyorsunuz sonra kişileri suçluyorsunuz ,

zamanınız yoksa lütfen yazmayın,çünkü konuları kişileri anlamadan yazmış oluyorsunuz ,yazamazsın demiyorum çünkü böyle bir yetkimiz yok,sadece mahsurları ortaya çıkıyor

burada bilgi veren bazı arkadaşları "yaptığı iş,oturduğu şehir,medeni hali vs. varana kadar tanıyoruz,çünkü bu kişiler hiçbir şeylerini saklamıyorlar zaten

yukarıda yerli marka tercih edin derken sizde reklam yapmış olmuyormusunuz ? ,peki hangisi yerli ? ,diğer ürünlerin hangilerinde yedek parça sıkıntısı var ? , peki yerli dediğiniz Arçelik ise misal kompresörü hangi fabrikasında üretiyor ?

hem insanları suçluyorsunuz hemde kimse gocunmasın zoruna gitmesin diyorsunuz peki biri size aynısını yapsa siz gocunmazmısınız ?

yine bir mesajınızda srk serisi klimayı iklimsadan sorun araştırın diyorsunuz ama benim bildiğim bu seri iklimsa da değil airfel de satılmıyor mu ? (klimacı değilim yanlışım varsa düzeltin)

mühendis herkesten iyi bilir diyorsanız o halde profosör hangi katagoriye giriyor ?

neden dost edinmek yerine kendinize düşman arıyorsunuz ? madem bu konularda bilginiz var bunları daha uygun bir dille anlatmıyorsunuz ?

son olarak burası bir forum alanı bilen de bilmeyen de yazar,sorar,yanılır,düzeltir biz burada bilgi paylaşımı yapmaya çalışıyoruz üstelik ben iyi olanın reklamının yapılmasına da karşı değilim ama forum kuralları buna izin vermiyor

bana cevap versenizde suçlasanızda inan farketmez çünkü ben ne satıcıyım hatta şu aralar alıcı bile değilim

• 30 m2 den sonra riskli model.Tam gaz çalışacak olduktan sonra ne diye inv. olsun ki...
    quote:

Orijinalden alıntı: trevanian000

Mitsubishi Electric MSZ_GE 42VA, 38 m2 de nasıl olur?
  • şimdi bu cihazlarda EER ve COP değerleri A sınıfı cihazlara oranla yüksek bir değerde. yani şöyleki EER değeri 3.20 ve üzeri Asınıfı COP değeri 3.60 ve üzeri yine A sınıfı (EER cihazın soğutmadaki verimlilik oranı COP cihazın ısıtmadaki verimlilik oranı) burdan hareketle 5 EER değerine sahip bir cihaz 5/3.20 = 1.57 yani buna göre cihaz diğerlerine göre %57 oranında daha verimli buda enerji tasarrufu olarak size yansıyacaktır. tabi bu oranı elektrik faturanızda %57 oranında görmezsiniz buda farklı bir olay çünkü cihaz max kapasitede uzun süre çalışmak zorunda kalır ise yani şöyle ki eğer odanıza uygun kapasite cihaz almazsanız bunu elektik faturanızda göremezsiniz
    bu sebeple EER ve COP değeri yüksek cihazlarda max kapasite değerleride yüksektir bu sebeple 20 m2 alana 9.000 btu/h cihaz önerseler bile siz 12.000 btu/h olanı tercih edin eğer gerçek manada tasarruf istiyorsanız yoksa cihaz yüksek kapasitede çalışırsa hayal ettiğiniz performansı almazsınız

gelelim cevaba 4-6 bin civarı bir rakam bir klima için olmayacak bir rakam böyle bir rakam insanları sömürmekten başka bişey değil DEĞMEZ:)
    quote:

Orijinalden alıntı: minnik

Mitsubishi Kirigamine Serilerinin EER leri 5 in üzerinde A sınıfından %60 daha tasarruflu olabileceği yazıyor ama fiyatlar 4-6 bin civarında 18000 lik klima için :) Değermi ?

• Zibro SP 2041 COP 4,41 Made in Japan 5 yıl garanti.
    quote:

25 metrekare odam var alt komşuya 18000 lik klima taktılar.

18000 lik klimalar içerisinde

EER ve COP bilhassa EER si yüksek olan Inverter, ve çok az elektrik harcayan bir klima arıyorum tavsiyeniz ne olur? Hangi klima ?

Çeşitler çok fazla ve ürünler karma karışık, çoğu firma ayrıntıya girmiyor A sınıfı klima yazıp geçiyorlar. Düz bir klima ile önereceğiniz klima kıyaslanırsa saatte ne kadar kw fark eder? Çok para vermeye değermi?
  • şimdi bu cihazlarda EER ve COP değerleri A sınıfı cihazlara oranla yüksek bir değerde. yani şöyleki EER değeri 3.20 ve üzeri Asınıfı COP değeri 3.60 ve üzeri yine A sınıfı (EER cihazın soğutmadaki verimlilik oranı COP cihazın ısıtmadaki verimlilik oranı) burdan hareketle 5 EER değerine sahip bir cihaz 5/3.20 = 1.57 yani buna göre cihaz diğerlerine göre %57 oranında daha verimli buda enerji tasarrufu olarak size yansıyacaktır. tabi bu oranı elektrik faturanızda %57 oranında görmezsiniz buda farklı bir olay çünkü cihaz max kapasitede uzun süre çalışmak zorunda kalır ise yani şöyle ki eğer odanıza uygun kapasite cihaz almazsanız bunu elektik faturanızda göremezsiniz
    bu sebeple EER ve COP değeri yüksek cihazlarda max kapasite değerleride yüksektir bu sebeple 20 m2 alana 9.000 btu/h cihaz önerseler bile siz 12.000 btu/h olanı tercih edin eğer gerçek manada tasarruf istiyorsanız yoksa cihaz yüksek kapasitede çalışırsa hayal ettiğiniz performansı almazsınız

gelelim cevaba 4-6 bin civarı bir rakam bir klima için olmayacak bir rakam böyle bir rakam insanları sömürmekten başka bişey değil DEĞMEZ:)

quote:

Mitsubishi Kirigamine Serilerinin EER leri 5 in üzerinde A sınıfından %60 daha tasarruflu olabileceği yazıyor ama fiyatlar 4-6 bin civarında 18000 lik klima için :) Değermi ?

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: sonyozgat

Arkadaşlar 36-40 metrekare bir yer için soğutma amaçlı klima almak istiyorum. Bugün alacağım ama hala karar veremedim.

Mitsubishi Heavy Ind. SRK35ZJP 1.990 TL populer inverter

Mitsubishi Electric MSH-GE50VB 2.640 TL klasi duvar tipi

Yardımcı olabilecek arkadaş varsa çok memnun olurum...Çok karasızım....

Bu en uygunu:

Bir yerde daha ucuza var, güvenilir yer midir bilemem:

http://www.asyaklima.com/Products/MITSUBISHI-SRK50ZJP-S-17060-BTU-h.html

hocam MSH-GE50VB C sınıfı mı ? ben yanlışmı baktım acaba, şunun için soruyorum eğer bu klima C sınıfı ise A sınıfı SRK50ZJP ile nasıl aynı fiyat oluyor ? yine sanki fabrikası sizinmiş gibi nasıl sorular sordum ama değilmi ?

• ikiside mıtsubıshı kesinlikle ama açık mutfak ve cepheden dolayı muazzam bir ısı kazancı var bu sebeple tercih olarak mutlaka 18.000 btu/h yatak odası da önemli insan rahat uyursa daha verimli çalışır bu sebeple bana kalırsa orayada mıtsubıshı almalısınız hem iki klimayı aynı yerden alırsanız bir indirim de olur :)
    quote:

Orijinalden alıntı: Opt

Arkadaşlar 20+~5 m2 açık mutfaklı salon (doğu/güney) mitsubishi,16 m2 yatak odası (güney/batı) gree düşünmekteyim ama ,sesinden endişeliyim. Yoksa tersi şeklindemi yapmalı? Tabi bir de btu ve model sorunsalı var.
  • sayfalarda bir tuhaflık oldu sanki 158 nci sayfa var gibi görünüyor yalnız tıkladığımda olmadığını bildiren bir mesaj çıkıyor , bu sadece bende mi oluyor acaba genel bir durum mu ?
  • 
Sayfa: önceki 464465466467468
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.