Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (434. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: D-Rock! Daha Az
1 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 24 Misafir (1 Mobil) - 23 Masaüstü2 Mobil1 Android
5 sn
57.227
Cevap
701
Favori
4.430.960
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
48. Sırada  bugün en iyi #8
Sayfa: önceki 432433434435436
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: natilus99

quote:

Orijinalden alıntı: kocausta*

quote:

Orijinalden alıntı: alptuğ56

sayın kocaustayı biraz kızdırayım ,bir ara bana marka takıntısı var diyordu ama yanılıyor bende INVERTER takıntısı var,inverter alııın

saygılar hocam

Çok kızdım

İnverter dedik aldık bir tane, ama kalite çok önemli; hele ayrıntıya dikkat eden benim gibi "kıl" biri için.
    Kışın soğuklarda iyiydi, şimdi havalar yumuşak, elet çok sık dur-kalk yapar oldu; her duruşta insanın üstüne soğuk üflüyo flap yukarı dönene kadar.
    Bazen keşke bunun yerine de standart bir DD alsaymışım diyorum.

Bahsettiğim gıcık alet, LG-Beko 7580DD (ikizi de Arçelik 90064)

kocausta affınıza sığınarak size bir soru sormak isterim ??

siz ne ustasısınız yani meslek nedir anladığım kadarı ile emeklisiniz isme bakınca insan harbiden kocausta deyince acaba klima ustasımı diyorum bakıyorum yazduıklarınıza yok siz klima ustası değilsiniz merakımı bağışlayın

Profilime baksana, orda yazıyor "arabacı" diye
    Yani benim ustalığım otomotiv konusunda; hem iş olarak çalıştım, hem de hobimdi.
    Sanayide mühendisliğim bilinmezdi, arkadaşlar "kocausta" diye bir lakap takmışlar, öyle kaldı.

Eğitim olarak mak. müh.

Çalışma hayatı olarak otomotiv fabrika işçiliği, küçük çapta fabrika-buzhane kurulumu, oto servis-lpg montaj yönetimi, teknik öğretmenlik, arabalarda performans işleri (daha bu çip denen şeyler yokken), vs...
    40 senede çok işe bulaştık ve birşeyler öğrenmeye çalıştık, para yerine bilgi biriktirmeye çalıştık; bu devirde pek işe yaramasa da.

Bireysel klimalar konusunda profesyonel olarak çalışmadım.
    İlk klimamı monte eden zibidi servis sayesinde bu işi de öğrenmek durumunda kaldım. Eskiden soğuk hava odaları kurulumu yaparken edinilen temel ısı-termodinamik altyapısı yardımcı oldu bu işi anlamaya tabii.

Bende ve etraftaki arkadaşlardaki 8-10 değişik markalı 30 küsur klima hakkında kullanıcı olarak tecrübem var.
    Yani klima konusunda sizler satıcı-servis olarak masanın bir yanındaysanız, ben kullanıcı olarak diğer yanındayım.

Bu arada senden ve birol ustadan piyasadaki mallar ve uygulama hakkında birşeyler öğrenmeye çalışıyorum.

Ama açıkçası, "belli malları satmaya çalışanlar"ın söylediklerini daha bir "filtreleyerek" değerlendiriyorum.
    Bu konuda senin tutumunu beğeniyorum, böyle bir yönlendirme peşinde olmadığın için.

• @natilus99

Aslında 2004 te falan ilk nickim kocausta idi.
    Daha çok otomotiv, motorlar, lpg, tuning(araba performans işleri) konusunda yazıyordum.
    Bayaa da ciddi olarak, kataloglar-yabancı kaynaklar falan tarayıp birşeyler anlatmaya çalışıyordum.
    Elimde bu konuda eskiden kalma oldukça zengin arşiv de var, internet sayesinde yabancı kaynakları da kullanıyordum.

Günün birinde bir "çocuk" abuksabuk bir gıcık attı (hiç unutmam 2 zamanlı MAN-Kawasaki gemi dizeli hakkındaydı); ben de "hak ettiğini" yazdım; ve bu nedenle ceza verdiler.
    Yöneticiye konuyu anlatıyorum ama, ne teknik biliyor ne yabancı dili var; ısrar etti cezada.
    Ben de kızıp "silin hesabımı da yazdıklarımın tümünü de, lanet olsun" deyip ayrılmıştım.

Sonra can sıkısından bir yıl kadar sonra tekrar hesap açtım, ama eski nick alınamıyordu, böyle *lı aldık.

Klima konusuna bu kışın yeni alet alacağım zaman dadandıydım, baktım birkaç tane satıcı var, onlar dışında konudan anlayan pek kimse yok, ama yardım talebi de çok; millete ufaktan fayda olur belki diye ööle yazıyoruz işte.

• ne mutlu size hayat sıkı sıkı bağlanmışsınız entreresan bir hayat hikayesi öğrenmenin sonu yok kocausta nefes aldıkça öğrenmeye devam edeceğiz...
    45 yaşımdayım hala daha öğreniyorum unutmamak lazım öğretende öğrenir unuttuklarını hatırlar perçinleştirir...

ne mutlu size sürekli araştırıyorsunuz ve öğreniyorsunuz mak müh olmanıza rağmen klima işini zibidi bir servis sayesinden merak salmışsınız öğrenmeye tebrik ederim kutlarım sizi 90 yaşınada gelsek öğrenecek çok şeyimiz var daha

benim diyen ustanın bile aslında biraz kendini yoklasa daha öğrenmesi gereken o kadar çok şey vardır ki en azından insanın kendine özgüven duyması paylaşması bile başlı başına bir meziyet

• birol usta, ok klima iyide şu alüminyum boru kullanmaya başlamaları konusunda bu adamlara her hangi bir ikazınız oldumu? siz hatırladığım kadarıyla değil alüminyum boru bakır borunun boyutlarının kısaltılmamasının tembelliğini yapan servislere kadar dikkatli birsiniz. birkeresinde d.dökümün plastik tapa kullandığının tehlikesine bile dikkat çekmiştiniz. sormamın sebebi gree klimayı bende tavsiye ediyorum f/p ürün olduğu için. ama son bilgilerle kimsenin günahını almak istemem. çünkü kalorifer tesisatında plastik, isterse altın olsun yok alüminyum folyoluymuş vb hiç bir bakırı tutmaz. işini bilen bir tesisatçı alüminyum petek bile önermezken acaba şimdi alüminyum boruda bir gelişmemi olduda airfel bu boruyu kullanmaya başladı. siz nedersiniz bu konuda selamlar.
    quote:

@albani bu arada korkma Gree nin üretim standartı da -7,+43 yani havada karada ölüm yok artık.....

• quote:

Orijinalden alıntı: natilus99

ne mutlu size hayat sıkı sıkı bağlanmışsınız entreresan bir hayat hikayesi öğrenmenin sonu yok kocausta nefes aldıkça öğrenmeye devam edeceğiz...
    45 yaşımdayım hala daha öğreniyorum unutmamak lazım öğretende öğrenir unuttuklarını hatırlar perçinleştirir...

ne mutlu size sürekli araştırıyorsunuz ve öğreniyorsunuz mak müh olmanıza rağmen klima işini zibidi bir servis sayesinden merak salmışsınız öğrenmeye tebrik ederim kutlarım sizi 90 yaşınada gelsek öğrenecek çok şeyimiz var daha

benim diyen ustanın bile aslında biraz kendini yoklasa daha öğrenmesi gereken o kadar çok şey vardır ki en azından insanın kendine özgüven duyması paylaşması bile başlı başına bir meziyet

Abartma birader, sadece pek boş bir hayat olmadı diyelim o kadar.

Şaka bir yana, yetiştirdiklerime en önemli tavsiyem "sakın ben bu işin herşeyini biliyorum diye havaya girmeyin; böyle düşünüldüğü anda insan bitmiştir" oluyordu.

Öğrenmeyi bırakan insan bence dünyaya zarardır, "oksijen tüketimi"dir.
    Çok faşistçe gelebilir ama öyle düşünüyorum.

• Üstadlar klimalarımı bugün taktırdım..
    Airfel servisi söz verdiği gibi tesisatta kendi bakır borularını (2x5metre) kullandı.. Ufak bir ek de yapmalarına rağmen hiçbir ekstra ücret istemediler..
    Montajdan vakuma kadar işlerini titizlikle yaptılar..
    Bende daha önce sizlere söylediğim gibi servis hakkında genel müdürlüklerine bir teşekkür maili atacağım..

Bu arada klimaları beklediğimden çok daha sessiz buldum.. Geceleri kullandığım buhar makinesi bile klimadan daha sesli çalışıyor..

Bana yol gösteren sizlere de ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum..
  • quote:

Orijinalden alıntı: fortress34

quote:

Orijinalden alıntı: _CHARLOTTE_

quote:

quote:

Beyler şu klima nasıldır önerir misiniz ?
    http://www.koctas.com.tr/U/Gree-A-Sinifi-Split-Klima/9000-Btu/57264?R=126

Odama takacağım salona değil , 20 -22 m² felan yanlış hatırlamıyorsam. Sadece soğutma amaçlı düşünüyorum.

Ekstradan önerileriniz varsa eğer alabilirim.

Yaşadığınız şehri, odanın güneş alma vs. durumlarını belirtirseniz daha sağlıklı öneriler alabilirsiniz..
    100 lira fark verip aynı markanın 12000 btu olanını almanız daha mantıklı bence..

İstanbul Merter 'de yaşıyorum. Odam sabahtan akşama kadar alnının çatısından güneşi alır:D Kısacası bunaltıcı derecede sıcak oluyor.

Ben klima işinden neredeyse hiç anlamam. Forumu bayaca okudum ve Green markasının iyi bir seçenek olduğunu gördüm.

Ancak farklı tavsiyeleri de dinlerim tabi ki. 2,5 ay hatta 2 ay kadar çalışacak. Ancak Full çalıştırmayı düşünüyorum. Arada 1 saat felan dinlendiririm.

Gree hakkında uygun fiyatlı ve iyi olarak duyuyoruz hep ancak full çalıştıracaksanız inverterli cihazlar bence daha mantıklı.. Malum elektrik ucuz değil..
    12000 btu anca keser sizin orayı..
    Ben şuradan aldım, ilgilerinden çok memnun kaldım..
    http://www.e-kombi.net/inverter-serisi/1197-inverter-as09-0933-inv-9000-btu-h-split-klima-.html
    Gerçi siz İstanbul da daha uygun alternatifler bulabilirsiniz belki.. Kendi adıma görebildiğim en mantıklı inverter seçeneği bu..

Tabi yine ustalarımız ayrıca tavsiyede bulunacaklardır..

Teşekkür ederim yardımınız için ancak söylediğiniz özelliği taşıyan klimalar 2 kat daha pahalı neredeyse. Ben yılda 2,5 ay kullanarak kaç yılda denk getiririm diye düşündüm parayı ve baya bir sene kullanmam gerekiyor :) Bu yüzden normal klimalar biraz daha mantıklı geldi bana ancak sizin de fikrinizi almak isterim.

• quote:

Teşekkür ederim yardımınız için ancak söylediğiniz özelliği taşıyan klimalar 2 kat daha pahalı neredeyse. Ben yılda 2,5 ay kullanarak kaç yılda denk getiririm diye düşündüm parayı ve baya bir sene kullanmam gerekiyor :) Bu yüzden normal klimalar biraz daha mantıklı geldi bana ancak sizin de fikrinizi almak isterim.

Aslında bende yılın 2,5 ayı kadar kullanacağım cihazı ama korkmadan kullanmak istiyorum.. O yüzden tercihim inverterli cihaz yönünde oldu..
    Tercihiniz klasik modellerden olacaksa görünen en mantıklı seçim koçtaş tan 799 liraya 12000 lik Gree..
  • Bir şey soracağım 9000 lik alırsak odayı daha mı geç soğutur yoksa hiç mi soğutmaz...
  • Aliminyum boru zaman zaman bazı markalar kullandı,özellikle market mallarında.Ama ben Airfel den aldığım mallarda bende aliminyum boru çıkmadı hiç.Sogutma sisteminde Aliminyum kullanılmaz diye bir şey yok.Ama bana sorarsanızda Bakır başka.Hatta şöyle söyleyeyim şuan Airfel vs.markalarda yanında bakırboru seti gelen mallarda R410 lu ise,içinden çıkan set bakır da olsa ben kullanmıyorum.Çünkü et kalınlığı ince,biz R410 çıkalı beri kalın etli bakır(yani piyasa dilinde VRV boru )Kullanıyoruz.Bu benim ilkem,yaptığım işin arkasından bir daha gitmek istemiyorum.Kendime göre doğru olanı yapıyorum ama piyasa şartlarına göre yanlış iş yapıyoruz.Çünkü herkes 50 TL nin bile peşinde....Şuan 1 mt bakır boru seti maliyeti 20 TL yi buluyor,firesi vs.hariç.Tabi kapasite arttımı çap,dolayısı ile maliyette artıyor.

Gree ürünler Koçtaş için özel fiyatla ithal edildiği için uçları bakır kalan kısım aliminyum olan boru konulmuş olabilir setlere.Burada sorumluluk Airfel sorun çıkarsa servis çözecek sonuçta...

Yada şöyle bir tavsiyem olsun GREE alan servise extra ödesin etli kalın bakır kullanılmasını istesin.Buda benim tavsiyem olur.Zaten ürün fiyatı çok cazip 75-100 TL farkla herşey çok güzel olabilir.....

quote:

Orijinalden alıntı: 9 köyden kovuldum

birol usta, ok klima iyide şu alüminyum boru kullanmaya başlamaları konusunda bu adamlara her hangi bir ikazınız oldumu? siz hatırladığım kadarıyla değil alüminyum boru bakır borunun boyutlarının kısaltılmamasının tembelliğini yapan servislere kadar dikkatli birsiniz. birkeresinde d.dökümün plastik tapa kullandığının tehlikesine bile dikkat çekmiştiniz. sormamın sebebi gree klimayı bende tavsiye ediyorum f/p ürün olduğu için. ama son bilgilerle kimsenin günahını almak istemem. çünkü kalorifer tesisatında plastik, isterse altın olsun yok alüminyum folyoluymuş vb hiç bir bakırı tutmaz. işini bilen bir tesisatçı alüminyum petek bile önermezken acaba şimdi alüminyum boruda bir gelişmemi olduda airfel bu boruyu kullanmaya başladı. siz nedersiniz bu konuda selamlar.
    quote:

@albani bu arada korkma Gree nin üretim standartı da -7,+43 yani havada karada ölüm yok artık.....

• birol usta teşekürler bilglendirme için. bakır boru konusna aynen katılyorum selamlar.

quote:

Orijinalden alıntı: mbirol

Aliminyum boru zaman zaman bazı markalar kullandı,özellikle market mallarında.Ama ben Airfel den aldığım mallarda bende aliminyum boru çıkmadı hiç.Sogutma sisteminde Aliminyum kullanılmaz diye bir şey yok.Ama bana sorarsanızda Bakır başka.Hatta şöyle söyleyeyim şuan Airfel vs.markalarda yanında bakırboru seti gelen mallarda R410 lu ise,içinden çıkan set bakır da olsa ben kullanmıyorum.Çünkü et kalınlığı ince,biz R410 çıkalı beri kalın etli bakır(yani piyasa dilinde VRV boru )Kullanıyoruz.Bu benim ilkem,yaptığım işin arkasından bir daha gitmek istemiyorum.Kendime göre doğru olanı yapıyorum ama piyasa şartlarına göre yanlış iş yapıyoruz.Çünkü herkes 50 TL nin bile peşinde....Şuan 1 mt bakır boru seti maliyeti 20 TL yi buluyor,firesi vs.hariç.Tabi kapasite arttımı çap,dolayısı ile maliyette artıyor.

Gree ürünler Koçtaş için özel fiyatla ithal edildiği için uçları bakır kalan kısım aliminyum olan boru konulmuş olabilir setlere.Burada sorumluluk Airfel sorun çıkarsa servis çözecek sonuçta...

Yada şöyle bir tavsiyem olsun GREE alan servise extra ödesin etli kalın bakır kullanılmasını istesin.Buda benim tavsiyem olur.Zaten ürün fiyatı çok cazip 75-100 TL farkla herşey çok güzel olabilir.....

quote:

birol usta, ok klima iyide şu alüminyum boru kullanmaya başlamaları konusunda bu adamlara her hangi bir ikazınız oldumu? siz hatırladığım kadarıyla değil alüminyum boru bakır borunun boyutlarının kısaltılmamasının tembelliğini yapan servislere kadar dikkatli birsiniz. birkeresinde d.dökümün plastik tapa kullandığının tehlikesine bile dikkat çekmiştiniz. sormamın sebebi gree klimayı bende tavsiye ediyorum f/p ürün olduğu için. ama son bilgilerle kimsenin günahını almak istemem. çünkü kalorifer tesisatında plastik, isterse altın olsun yok alüminyum folyoluymuş vb hiç bir bakırı tutmaz. işini bilen bir tesisatçı alüminyum petek bile önermezken acaba şimdi alüminyum boruda bir gelişmemi olduda airfel bu boruyu kullanmaya başladı. siz nedersiniz bu konuda selamlar.
    quote:

• fortress34 kardeşim hayırlı olsun. şimdi rahat edersiniz. güle güle kullanın.
    buhar makineniz soğuk buharmı üretiyor sıcak buharmı. şunun için soruyorum, evinizde kullandığınız makine soğuk buhar üretiyorsa (tahminen soğuk buhar üreten makine kulanıyorsunuzdur çünkü sıcak buhar üreten makine kalmadı hemen hemen) mutlaka en yumuşak kaynak suyunu seçiyorsunuzdur. duvarlarınızda ve eşyalarınız üzerinde beyaz toz şeklinde kireçlenme yapıyormu bu makine. önce buna dikkat edin. sizin oralar hala soğuktur. biraz klimanızı sıcakta çalıştırın bakalım bu kireçlenme artacakmı. merak ettim. birçok kişi şikayet yazmıyor bu soğuk buhar makinelerinden ama ben dolu marka denedim ve çözümü sıcak buhar makinelerinde buldum. hatta en önde gelen markalardan biride kabul etti soğuk buhar makinelerinin kireç yapacağını. sizdende bir görüş alırsak. tekrar hayırlı olsun selamlar.

quote:

Üstadlar klimalarımı bugün taktırdım..
    Airfel servisi söz verdiği gibi tesisatta kendi bakır borularını (2x5metre) kullandı.. Ufak bir ek de yapmalarına rağmen hiçbir ekstra ücret istemediler..
    Bende daha önce sizlere söylediğim gibi servis hakkında genel müdürlüklerine bir teşekkür maili atacağım..

Bu arada klimaları beklediğimden çok daha sessiz buldum.. Geceleri kullandığım buhar makinesi bile klimadan daha sesli çalışıyor..

• quote:

Orijinalden alıntı: kocausta*

quote:

Orijinalden alıntı: alptuğ56

sayın kocaustayı biraz kızdırayım ,bir ara bana marka takıntısı var diyordu ama yanılıyor bende INVERTER takıntısı var,inverter alııın

saygılar hocam

Çok kızdım

İnverter dedik aldık bir tane, ama kalite çok önemli; hele ayrıntıya dikkat eden benim gibi "kıl" biri için.
    Kışın soğuklarda iyiydi, şimdi havalar yumuşak, elet çok sık dur-kalk yapar oldu; her duruşta insanın üstüne soğuk üflüyo flap yukarı dönene kadar.
    Bazen keşke bunun yerine de standart bir DD alsaymışım diyorum.

Bahsettiğim gıcık alet, LG-Beko 7580DD (ikizi de Arçelik 90064)

soğuk üflediğini ben de daha önce duymuştum ama ben tüm kış boyunca kullanımda ve en son birkaç gün öncesine kadar olan kullanımda böyle bir durum hissetmedim,ben en düşük fan hızında kullanıyorum acaba ondanmı hissetmedim,yada artık yaşlanıyoruz his kaybı mı var bilemem ,benim asıl gıcık kaptığım cihaz fanı hızlanmaya başladığında gelen sesler,bir tanesi flap hareket ettiğinde geliyordu onu ince bir pul ile hallettim ama diğeri duvara monteli ana plastik aksam ile vida ile birleştirilen üst plastik aksamın titreşimden dolayı birbirine değerek bir müddet ses yapması,şeytan diyor ikisinin arasına bas silikonu kurtul ,iyide sonra temizlik veya bakım için açtığımızda yine aynı durum olacak diye şimdilik duymazdan geliyorum,sanırım bu tür sorunlar ısınma soğuma durumundan kaynaklanıyor ve çaresi de yok gibi , yoksa var da ben mi bilmiyorum

• Üstad merhaba,
    Öncelikle iyi dilekleriniz için teşekkürler.. Hakikaten şimdilik en azından kafam rahat etti.. Yazın topyekün rahatlarız inşallah..

Kullandığım buhar makinesi tahmininiz üzere soğuk buhar üretiyor..
    Daha önce başka bir marka kullanmış, beğenmeyip iade etmiştim.. Şimdi ki makineyi 3 aydır kullanıyorum, gardrop daki kıyafetlere kadar kireçlenme yapıyor evet..

Gerçi hata birazda bende.. İlk başlarda ayarını fazla açıyordum, sabaha oda dumanaltı oluyordu.. Şimdilerde kısıyorum tabi..

Su konusunda dikkatli davranmamıştım düne kadar.. Bugün makine kendi içindeki kireçlenme yüzünden çalışmaz hale geldiği için servise götürmek zorunda kaldım..
    Tamir olduktan sonra su konusunda hassas davranmam gerekecek haklısınız.. Makine elimde olmadığı için klima testini yapamıyorum..
    Yalnız şunu ekleyebilirim, kaloriferler yanarken sanıyorum kireçlenme bir miktar daha fazla oluyordu gibi geldi bana..
    Yumuşak su konusunda bir tavsiyeniz varmı, hangisini kullanalım..

quote:

fortress34 kardeşim hayırlı olsun. şimdi rahat edersiniz. güle güle kullanın.
    buhar makineniz soğuk buharmı üretiyor sıcak buharmı. şunun için soruyorum, evinizde kullandığınız makine soğuk buhar üretiyorsa (tahminen soğuk buhar üreten makine kulanıyorsunuzdur çünkü sıcak buhar üreten makine kalmadı hemen hemen) mutlaka en yumuşak kaynak suyunu seçiyorsunuzdur. duvarlarınızda ve eşyalarınız üzerinde beyaz toz şeklinde kireçlenme yapıyormu bu makine. önce buna dikkat edin. sizin oralar hala soğuktur. biraz klimanızı sıcakta çalıştırın bakalım bu kireçlenme artacakmı. merak ettim. birçok kişi şikayet yazmıyor bu soğuk buhar makinelerinden ama ben dolu marka denedim ve çözümü sıcak buhar makinelerinde buldum. hatta en önde gelen markalardan biride kabul etti soğuk buhar makinelerinin kireç yapacağını. sizdende bir görüş alırsak. tekrar hayırlı olsun selamlar.

quote:

• fortress34 kardeşim, öncelikle üstad diyorsunuz teşekkür ederim ama, ben gerçek üstadlık olarak almıyorum hitaben olsun. çünkü ağır olur şahsıma adına.. hele klima üstadlar varken yanlış olur. bende birşeyler öğrenmeye çalışıyorum herkez gibi. belirtmek istedim.

makineye gelirsek. ayarını çokta açsanız azda açsanız yinede kireç yapıyor.yumuşak su konusunda isterseniz en yumuşak bursa suyunu kullanın fark etmiyor. bunun tek faydası makineye zarar vermemektir. sanırım siz normal şehir suyu kullandığınız için makineniz bozulmuş. elinizden geldiğince sertlik derecesi düşük su kullanmaya çalışın. makine açısından. benim özel tavsiyem yok ben erikli dahil hepsiyle denedim. türkiyenin en yumuşak suyudur uludağdan çıkan karsuları hemen hemen sertlik dereceleri birbirlerine yakındır. erikli olsun nestle purlife olsun hatta türkiyenin en yumuşak suyu yine o bölgeden çıkan koru sudur. bunların hepsini denedim en sonunda baktım boşa kürek çekiyorum rakam yüksek. uzun süre kuzey marmaranın en yumuşak suyu olan ovacık su kullandım. şimdiyse o makineyi kullanmıyorum 3 adet sıcak buhar makinesi almıştım uygun fiyata ama ömürlerini tamamladılar hemen hemen elektrodları bitmek üzere. çok yoğun kullandığım için tüm tamirlerini ben yapıyorum basit cihazlar çünkü. markaları norditalia biraz fazla elektrik tüketiyorlar okadar. nem dengesini ve enerji tasarrufu durumunu ayarlı priz kullanarak aştım. umarım yeni modelleri gelir türkiyeye bendekilerin tüketimi 850watt yenilerde 300 watt a düşürmüşler. şimdi klima ile kireciniz düşmeyecek yanlız onu bilin. daha çok artabilir daha beter klima dağıtıyor havayı içerde çevirdiği için. ama kullanmak zorundayız bu cihazları çok güzel aletler gerçekten fark ediliyor faydaları boğaz burun kuruluğu açısından. solunum yollarımız kurumadımı tabi dah az hasta oluyoruz. sizde bulabilirseniz sıcak buhar makinesi alın kurtulun kireçten. bulamzsanız bir öneri benden soğuk makinede mikrop riski fazladır eczaneden gliserin alın 1 damla deposuna damlatın bir damla damlatın mikrobu kırıyor. link veremiycem ama nette bu bilgiler mevcut. selamlar iyi forumlar.

quote:

Üstad merhaba,
    Öncelikle iyi dilekleriniz için teşekkürler.. Hakikaten şimdilik en azından kafam rahat etti.. Yazın topyekün rahatlarız inşallah..

Kullandığım buhar makinesi tahmininiz üzere soğuk buhar üretiyor..
    Daha önce başka bir marka kullanmış, beğenmeyip iade etmiştim.. Şimdi ki makineyi 3 aydır kullanıyorum, gardrop daki kıyafetlere kadar kireçlenme yapıyor evet..

Gerçi hata birazda bende.. İlk başlarda ayarını fazla açıyordum, sabaha oda dumanaltı oluyordu.. Şimdilerde kısıyorum tabi..

Su konusunda dikkatli davranmamıştım düne kadar.. Bugün makine kendi içindeki kireçlenme yüzünden çalışmaz hale geldiği için servise götürmek zorunda kaldım..
    Tamir olduktan sonra su konusunda hassas davranmam gerekecek haklısınız.. Makine elimde olmadığı için klima testini yapamıyorum..
    Yalnız şunu ekleyebilirim, kaloriferler yanarken sanıyorum kireçlenme bir miktar daha fazla oluyordu gibi geldi bana..
    Yumuşak su konusunda bir tavsiyeniz varmı, hangisini kullanalım..

quote:

fortress34 kardeşim hayırlı olsun. şimdi rahat edersiniz. güle güle kullanın.

quote:

• merhaba yaz gelmeden klima alacağım iki tane seçenek var baymak elite serisi ve samsung boracay serisi yeni çıkmış galiba fiyatlar birbirine yakın tercihim hangisi olmalıdır .baymak sevisini aradım baymak klima alacağım dedim fakat internetten dedim .kurulum için benden 12,00 btu ya 90 tl para istediler eğer aldığım yerden kurulum kuponu verilirse ücretsiz olacakmış anlamadım gitti 3 tane klima kurdurmak için 270 tl paramı vereceğim bilgisi olan varmı.
  • @9 koyden kovuldum,
    Size ustad diye hitap edisimin sebebi, sizi kendim gibi inceleyici ve ayrintici bulmam.. Evinin kombi tesisatini komple bakir doseten, buhar makinesi uzerine bile ihtisas yapan birine ustad demeyimde ne deyim:)
    Klima konusunda elbet ustadlarimiz var, onlarin hakkini bastan teslim ettik zaten..
    Su konusunda verdiginiz ayrintili bilgiler icin tesekkurler..
    Sicak buhar makinelerinin elektrik tuketimi oldukca fazlaymis.. Yeni modelleri bile az elektrik cekmiyor bence.. 300watt ciddi bir rakam.. Fiyatlari ne civarda acaba bunlarin?
    Gercekten dediginiz gibi cok faydali bir is goruyorlar.. Uyku kalitesinin arttigini bende farkedebiliyorum.. Esim gogus hastaliklari uzmanidir, o da bu cihazlarin kuruluga bagli rahatsizliklari onledigini soyluyor.. Enfeksiyon riski tasidigi konusuna katiliyor ancak gliserinin mikrop kirici etkisini bilmemekle beraber yaglandirici etkisi ile daha faydali oldugunu soyluyor..
    Gorusmek uzere, iyi gunler..
  • teşekkür ederim okdir. araştırmacı üstad olabilir:))

sevgili fortress34, kardeşim bu aletlerin fiyatları okadar fazla değildi ben 3 adedini 75 tl ye almıştım ama veren kişi yemin edip zararına verdim demişti doğruyduda çünkü tanesini 50,60 tl ye satan siteler vardı. ama ürünün gerçek hakkı gerçekten 25 tlden fazla etmezdi bana göre. çünkü yüksek karla satılıyordu. yerli ürünler vardı onlar gerçekçi fiyat koymuşlardı 20-25 tl bulamamıştım. 300 watt tüketim bile gerçekten çok. dediğiniz doğru dengesini ayarlı priz kurarak bulmuştum. ama gene fazla. hele bendekilerin eski model olduğunu düşünürsek.
    yanlız genede vazgeçemiycem bu cihazlardan bulduğum yerde 2,3 adet almayı düşünüyorum aynı rakama bulursam. çünkü mecburum annemin rahatsızlığından dolayı kullanılan nemlendiricinin mikrop üretmemesi gerekli. mikrop açısından yazında klima iç ünite serpantinlerine, ben eris isimli bir kimyasal kullanıyorum. resmen klimanın bataryasını yıkıyorum ist üniversitesi onaylı bir kimyasal kullanıldıktan sonra 15 günlük bakteri üretmeme garantisi verilmiş. ben şahsen koku oluşmadığı için bakteri üretmediğine inanıyorum. 2 yıldır kullanıyorum 1. yıl çok anlaşılmadı ama geçen yıl emin oldum solüsyonun faydalı olduğuna. sizlerede tavsiye ederim.

gliserinin mikrop kırıcı özelliğinin okuduğum siteyide bulabilirsem link veririm daha sonra. tabi sitenin yaptığı bir reklam değilse bu durum. ayrıca bu gliserinin kullanım alanı oldukça geniş sigarada tütününe bile kurumaması için katılıyormuş. selamlar
    sağlıklar görüşmek üzere.

quote:

@9 koyden kovuldum,
    Size ustad diye hitap edisimin sebebi, sizi kendim gibi inceleyici ve ayrintici bulmam.. Evinin kombi tesisatini komple bakir doseten, buhar makinesi uzerine bile ihtisas yapan birine ustad demeyimde ne deyim:)
    Klima konusunda elbet ustadlarimiz var, onlarin hakkini bastan teslim ettik zaten..
    Su konusunda verdiginiz ayrintili bilgiler icin tesekkurler..
    Sicak buhar makinelerinin elektrik tuketimi oldukca fazlaymis.. Yeni modelleri bile az elektrik cekmiyor bence.. 300watt ciddi bir rakam.. Fiyatlari ne civarda acaba bunlarin?
    Gercekten dediginiz gibi cok faydali bir is goruyorlar.. Uyku kalitesinin arttigini bende farkedebiliyorum.. Esim gogus hastaliklari uzmanidir, o da bu cihazlarin kuruluga bagli rahatsizliklari onledigini soyluyor.. Enfeksiyon riski tasidigi konusuna katiliyor ancak gliserinin mikrop kirici etkisini bilmemekle beraber yaglandirici etkisi ile daha faydali oldugunu soyluyor..
    Gorusmek uzere, iyi gunler..

• quote:

Orijinalden alıntı: UTKTOTİ

merhaba yaz gelmeden klima alacağım iki tane seçenek var baymak elite serisi ve samsung boracay serisi yeni çıkmış galiba fiyatlar birbirine yakın tercihim hangisi olmalıdır .baymak sevisini aradım baymak klima alacağım dedim fakat internetten dedim .kurulum için benden 12,00 btu ya 90 tl para istediler eğer aldığım yerden kurulum kuponu verilirse ücretsiz olacakmış anlamadım gitti 3 tane klima kurdurmak için 270 tl paramı vereceğim bilgisi olan varmı.

Baymak elit serisini geçin, aynı özellik ve kalitede daha ucuz şeyler var.
    Samsung boracay dediğinizin bir kısayolunu verin de inceleyelim.
    ........
    Neredeyse tüm markaların satıcıları kurulum dahil satıyorlar, fiyatlara bakarken buna da dikkat edin.
    .........
    Klimaları kurmayı düşündüğünüz mekanların büyüklüğünü, yalıtım durumlarını, konumlarını; ve klimayı ısıtma mı soğutma mı amacıyla kullanacağınızı belirtirseniz daha iyi yardımcı oluruz.
    Ayrıca bu işe ayırdığınız bütçeyi de belirtin, ki kaliteli bir şey mi istiyorsunuz; yoksa iş görecek ekonomik tipler mi.

• quote:

Orijinalden alıntı: Fünfzehn

Evet arkadaşlar 500-750 lira arası soğutma amaçlı kullanılacak 12.000 BTU klima arıyorum . Sizce bu fiyat aralığında en iyi F/P klima hangisi ?

Dipnot : Gree vs. çin malı önermeyin .

Birkaç gün daha düşünmeye devam ederseniz o fiyatlara da mal kalmayacak.
    Adamlar seri bir şekilde fiyatları yükseltmeye başladılar
  • 
Sayfa: önceki 432433434435436
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.