Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (344. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
8 Misafir - 8 Masaüstü
5 sn
57.221
Cevap
701
Favori
4.430.444
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 342343344345346
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

aşağıdaki resimde kabataslak çizmeye çalıştığım işyerimiz için ısıtma amaçlı klima sistemi düşünüyoruz. bugün hem klimaplus'tan geldiler, hem de alarko carrier'dan. şu an mevcut olan arçelik 24000 btu'luk klimamız kışın hiç doğru düzgün çalışmadı, çok da elektrik harcadı. klimaplus'tan gelenler arçelik'i söküp yerine mitsubishi MSZ-GE71VA takmanın yeterli olacağını söylediler. fiyatı 4400 tl 12 taksit. alarko carrier ise toshiba'nın şu an adını hatırlayamadığım bir modelinden, ya şu an mevcut klima kalıp tam karşısındaki duvara bir inverter gerektiğini ya da mevcudu söküp karşılıklı iki toshiba taktırmamız gerektiğini söylediler. onların da bir tanesi 2400 tl 12 taksitti. sizler bu konunun uzmanları olarak ne önerirsiniz. bunlardan biri mantıklı mı yoksa daha başka bir alternatif mi denemek lazım.

kapının olduğu taraftaki 7 m'lik kısım boydan boya cam ve kuzeye bakıyor. üst taraf asma tavan, üzerinde 2 m'lik bir boşluk daha var. karadeniz'deyiz ve kışın baya soğuk oluyor.

• samet007tr ve budak_1903 cevaplarınız için teşekkür ederim istediğim cevarı tam olarak verdiniz özellikle ramazanda çok işe yarayacaktır sağolun
  • alorko carrier'dan gelenlerin önerdiği klimayı buldum Toshiba RAS 16 SKV bundan karşılıklı iki tane bağlanırsa yeterli ısıtmayı sağlar dediler. tabii ikisi birden çalışınca elektrik sarfiyatı da ikiye katlanacak. acaba mitsubishi MSZ-GE71VA tek başına yeterli olur mu gerçekten. alorkocular yaptıkları hesapta 40000 btu gerekir falan dediler ama.....
  • quote:

Orijinalden alıntı: linus

alorko carrier'dan gelenlerin önerdiği klimayı buldum Toshiba RAS 16 SKV bundan karşılıklı iki tane bağlanırsa yeterli ısıtmayı sağlar dediler. tabii ikisi birden çalışınca elektrik sarfiyatı da ikiye katlanacak. acaba mitsubishi MSZ-GE71VA tek başına yeterli olur mu gerçekten. alorkocular yaptıkları hesapta 40000 btu gerekir falan dediler ama.....

size yaklaşık 30000 btu lazım. tavan biraz yüksek. eldeki 24.000 btu çok zorlanır. eldeki arçelik eski ise yenilemek faydalı olabilir.ras16 skv eski birmodel toshibadır bence para vermeyin bu modelin üzerinde skvr-skvp-pkvp modelleri var. en alt seri inverter almayın derim. diğer modellerde gereksiz yere pahalı. mitsubishi ge71 va tek başına orayı ısıtır ve soğutur. oldukça güçlü bir makine. arçelikten az elektrik harcar. ancak tek sıkıntı inverter özellğinden faydalanmanız zor olur. bence iki adet 18000 btu alırsanız. daha verimli olur. ya da arçelik yeni bir modelse enerji verimi yüksek 12000 btu almak da bir çözüm.

• quote:

alorko carrier'dan gelenlerin önerdiği klimayı buldum Toshiba RAS 16 SKV bundan karşılıklı iki tane bağlanırsa yeterli ısıtmayı sağlar dediler. tabii ikisi birden çalışınca elektrik sarfiyatı da ikiye katlanacak. acaba mitsubishi MSZ-GE71VA tek başına yeterli olur mu gerçekten. alorkocular yaptıkları hesapta 40000 btu gerekir falan dediler ama.....

Mitsubishi Heavy nin SRK71ZE-S1 Hyper Inverter cihazo var.Anca öyle bir cihazla ısınır soğursunuz ki baktığınız diğer cihazlardan kat kat daha kaliteli bir cihazdır.Ve fiyatları çok daha uygun diğer cihazlara göre.

• quote:

Orijinalden alıntı: budak_1903

size yaklaşık 30000 btu lazım. tavan biraz yüksek. eldeki 24.000 btu çok zorlanır. eldeki arçelik eski ise yenilemek faydalı olabilir.ras16 skv eski birmodel toshibadır bence para vermeyin bu modelin üzerinde skvr-skvp-pkvp modelleri var. en alt seri inverter almayın derim. diğer modellerde gereksiz yere pahalı. mitsubishi ge71 va tek başına orayı ısıtır ve soğutur. oldukça güçlü bir makine. arçelikten az elektrik harcar. ancak tek sıkıntı inverter özellğinden faydalanmanız zor olur. bence iki adet 18000 btu alırsanız. daha verimli olur. ya da arçelik yeni bir modelse enerji verimi yüksek 12000 btu almak da bir çözüm.

"inverter özelliğinden faydalanmanız zor olur" tam olarak ne demek oluyor acaba? bir de iki adet 18.000'likler de yine mitsubishi mi olsa iyi olur? mevcut arçelik 5 senelik bir model ve inverter değil....

quote:

Orijinalden alıntı: eina

Mitsubishi Heavy nin SRK71ZE-S1 Hyper Inverter cihazo var.Anca öyle bir cihazla ısınır soğursunuz ki baktığınız diğer cihazlardan kat kat daha kaliteli bir cihazdır.Ve fiyatları çok daha uygun diğer cihazlara göre.

SRK71ZE-S1 Hyper Inverter'ı klimasa satıyor galiba, onlar da aslında bakmaya geldi ama pek ilgilenmediler nedense. bu cihazı biraz inceledim oldukca iyi görünüyor, kendi kendini temizleme özelliği, ek filtreleri vs gayet iyi. 3070-35800 btu arası gösteriyor ısıtmayı da, bu da bizim için yeterli sanırım. internette bir yerde 3000 lira olarak gördüm bu klimayı, doğru mudur acaba? özellikleri m. electric'in önerdiği MSZ-GE71VA ile neredeyse aynı ama fiyat olarak baya fark var...

• << Konu ile ilgili bilgi sahibi arkadaşlara sorum olacak.. cevaplarlarsa bizlerde bilgi sahibi olacağız;
    < İnverter tipi olmayan düz klimalarda, farklı fan hızlarında kullanımda elektrik sarfiyatı farklılığı oluyormu?
    oluyor ise bu farklı elektrik tüketiminin açıklaması nedir?
    İç ünitedeki fan devir düşmesi nedeniyle daha az elektrik tüketebilir, asıl enerjiyi tüketen kompresörde durumun açıklaması nasıl?
    İnverter tipinde kompresörün, set edilen değere yaklaştıkça kompresörde devir düşmesi olduğundan,
    ayrıca sık dur-kalk yapmadığından daha az elektrik tükettiğini biliyoruz.
    < Düz klimalarda ekonomik elektrik kullanımı için metodlar ve tavsiyeler nelerdir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi baygünay -- 18 Temmuz 2010; 11:39:32 >
  • 18m2 yatak odası için samsung AQ12NSBN 1200btu dünüyorum 750tl, nedersiniz başka öneriniz olur mu ?
  • quote:

SRK71ZE-S1 Hyper Inverter'ı klimasa satıyor galiba, onlar da aslında bakmaya geldi ama pek ilgilenmediler nedense. bu cihazı biraz inceledim oldukca iyi görünüyor, kendi kendini temizleme özelliği, ek filtreleri vs gayet iyi. 3070-35800 btu arası gösteriyor ısıtmayı da, bu da bizim için yeterli sanırım. internette bir yerde 3000 lira olarak gördüm bu klimayı, doğru mudur acaba? özellikleri m. electric'in önerdiği MSZ-GE71VA ile neredeyse aynı ama fiyat olarak baya fark var...

Mitsubishi heavy yi airfel bayisinden alirsaniz hem daha uygun fiyatlara alirsiniz hemde daha cok yardimci olurlar. Bende 2 gun once SRK35ZJX-S (12.000 btu) oturma odam icin satin aldim ve pesin odemede inanilmaz indirimlerle karsilastim (2.650 liste fiyati olan cihazi nakit odemede 2.200 TL ye aldim). Servis zaten mukemmel derecede titiz .En azindan soyle soyleyim servis 4 saat boyunca bikmadan usanmadan montaji ve elektirik tesisati icin ugrasti ve islerinide cok duzgun yaptilar mesela bugun ricam ile tekrar gelip (ek ucret almadan) duvarda actiklari 10cm capindaki boru deliginin dis cepheden kalekimle doldurdular ve airfel klimlardan cikan kapakla dis cephedeki cirkin goruntuyu olabildigince kapattilar. Ben 2 gundur klimami kullaniyorum elektirik tuketimini henuz bilmiyorum ama inanilmaz derecede konforlu bir cihaz. Kesinlikle tavsiye ederim iyiki forumu dinledim Mitsubishi Heavy aldim.

• arkadaşlar merhaba, başlıktaki paylaşımlar harika ancak odak noktası sürekli olarak 15 metrekare ve üzeri odalar için olmuş. 12 metrekarelik 7000 btu'nun yetebildiği bir odam var, benim için bir klima önerebilecek var mı uzman arkadaşlardan?

ayırdığım bütçem 400-450 lira, ısıtma soğutma kadar nem alıcı ve hava temizleyici özelliği de benim için çok fazla önemli, içerisi yüksek oranda nem ve bazen koku yapabiliyor. ne önerirsiniz?
  • merhaba arkadaşlar 3 adet odam var evim kuzey cephe odaların toplamı 180m3 multisplit klima taktırmayı düşünüyorum bir öneriniz varmı acaba fiyat olarak ve kalşiteli bir üründe
    teşekküler
  • sorulara elimden geldiğince yanıt veriyorum.

@linus
    inverter klimanın en önemli özelliği iklimlendirme yaptığı ortamda sıcaklık değeri sizin ayarladığınız sıcaklığa ulaştığı zaman kompresör devrini düşürmesidir. bu da elektrik sarfiyatını düşürür. ancak bu özellik, klimanın soğutma ve ısıtma kapasitesi aşılmadığı veya klimanın zorlanmadığı ortamlarda daha verimli çalışır. bu yüzden tek başına bir ünitenin sizin mekanı iklimlendirmesi mümkündür ama bunu yüksek verimle yapması zordur. mevcut arçelik oldukça eski bir model belli ki bu yüzden onu artık emekli edip 2 adet ünite kullanmak daha iyi olur. 18000btu mitsubishi heavy srk50 zhx veya mitsubishi srk50zjx-s olabilir. airfel bayiileriinden alabilirsiniz. mitsubishi electric de alınabilir ama fiyatları muadil modellerde daha yüksek gibi. toshiba ras16 skvr de olabilir. bütçenizi düşük tutmayın derim. tahminim, bu tavsiye ettiğim klimaların 2 tanesi sizin tek ünite arçelikten daha az elektrik harcayacaktır. tek ünite srk71ze-s1 de alınabilir. karar sizin.

@evolvo
    odanıza 9000btu da yeterli gelir. bu ara zibro 1526 modelinde kampanya vardı. 500 liraya made in japan veriyorlar. bence değerlendirin. forumda mbirol nickli arkadaşımız yardımcı olur.
    http://pvg.com.tr/kampanyalar.html

@existentialist
    sizin için de yukarıda arkadaşa tavsiye ettiğim ürünü öneririm. klimayı bir kere alın rahat edin. zincir marketlerde satılan ucuz ürünlere bulaşmayın.

@alperennnn

180m3 yaklaşık 55-60 m2 ediyor. bu durumda size toplamda 28000 veya 30000 btu gerekir. 7-7,5 kw bir dış ünite ve buna uygun iç üniteler. ancak odalar kaç m2. 2 adet 9000 1 adet 12000btu yeter diye tahmin ediyorum. multi split için bayiilerden fiyat almanız gerekir. bazen ellerinde istenilen modeller olmayabilir.

• Merhabalar, 1-2 saat kadar yazılanları okumaya çalıştım, o kadar çok bilgi var ki sadece kafam karıştı!

Yeni evim asıl odaları çatıda olan bir dubleks, çatı katındaki 3 odanın en azından ikisine klima taktırmayı düşünüyorum.

Herbiri 15-20 m2 olan bu iki odayı iklimlendirmek için önerebileceğiniz fiyatı fazla yüksek olmamakla birlikte enerji harcaması en düşük olan 1 ünite 2 split klima önerileriniz nelerdir? İşçilik dahil 2bin tl'yi aşmamam gerekiyor :(

Teşekkürler :)
  • arkadaşlar yazlığımız için (24 metre kare takılması gereken yer) uygun fiyatlı bir klima almak istiyoruz tavsiyeniz nedir.öyle çok pahalı birşey istemiyoruz nasıl olsa yazlık yani 1.5 ay falan kullanıcak topu topu ?
  • Arkadaşlar şu ara sık yazılan bir konu hakkında yorum yapmak istiyorum,hem kaliteli,hem az yakan hemde sudan ucuz ürün yok.Lütfen kendinizi kandırmayın,400-500 tl ye az yakan klima olmaz.(damping düzeyinde yapılan kısa süreli kampanyalar hariç)

Eger ki biri size var diyorsa kesinlikle aldatılma yolunda ilerliyorsunuz demektir.Bir kaç kapasite hakkında ortalama fiyatlar vermek istiyorum.en azından başınızı ağrıtmayacak tüketiminde de cebinizi yakmayacak klima kaç paralara alınınır.
    ------------------------Min.-------Max
    9 000 btü/h kapasite 800 TL 2500 TL
    12000 btü/h kapasite 900 TL 2800 TL
    18 000 btü/h kapasite 1350 TL 3500 TL
    22 000 btü/h kapasite 1700 TL 4500 TL

Salon 45 000 Btü/h 3000 TL 7000 TL

Bu aralıklarda şeçim ve önerilerin doğruluğu daha gerçekçi olur.Gerisi Hikaye.....
  • quote:

Orijinalden alıntı: baygünay

<< Konu ile ilgili bilgi sahibi arkadaşlara sorum olacak.. cevaplarlarsa bizlerde bilgi sahibi olacağız;
    < İnverter tipi olmayan düz klimalarda, farklı fan hızlarında kullanımda elektrik sarfiyatı farklılığı oluyormu?
    oluyor ise bu farklı elektrik tüketiminin açıklaması nedir?
    İç ünitedeki fan devir düşmesi nedeniyle daha az elektrik tüketebilir, asıl enerjiyi tüketen kompresörde durumun açıklaması nasıl?
    İnverter tipinde kompresörün, set edilen değere yaklaştıkça kompresörde devir düşmesi olduğundan,
    ayrıca sık dur-kalk yapmadığından daha az elektrik tükettiğini biliyoruz.
    < Düz klimalarda ekonomik elektrik kullanımı için metodlar ve tavsiyeler nelerdir?

Öncelikle cok guzel bir konuya deginmişsiniz

Benim kullandıgım klimada inverter olmayan duz klima
    Hi power, Econmy ve Fan (hi-med-low) modları bulunmakta Bu 3 mod ıcınden ben hep eco olanı kullanıyorum.

Diger modlara göre klima econ da iken (veya fan speed low ) daha yavas calısıyor ve daha az üfleme yapıyor bu durumda da bana daha az elektrik cekiyordur gibi geliyor

Yoksa yanılıyormuyum klimanın saatlık kullanımda cektıgı elektrik bilgisi sabıt (inverter modellerde tuketılen elektrik hep belli iki deger arasında degisiyor.kullanıma gore elektrik tuketimi degisiyor)
    Ama sabit hızlı klimalarda saatlik elektrik tuketım degeri sabit gözüküyor
    Durum böyle oluncada sanki nasıl calıştırırsan calıstır aynı elektrigi cekiyor makina gibi gözüküyor

Ama hangisi dogru bilemiyorum ustalar bu konuyu aydınlatırsa memnun olurum

Tesekkurler

• hocam haklısınızda sadece yılda 1.5 ay kalınan bir yere 2 milyarlık klimada biraz bizim bütçemizi aşar
  • 7000 btu'luk bir klima yok mu yahu piyasada? tamam lg-beko, arçelik ve vestelin var ancak bunlardan başka bir seçenek yok mu? 7000 btu ısrarımın sebebi de, bunun yetebilecğei bir odam varken 9000 btu parası vermek ve onun yakacağı elektriğe katlanmak istemiyorum, bu mantıklı değil mi sizce de?

gidip 400 liraya arçelik klima almak mı en uygunudur? ayırdığım bütçe 400-450 lira 7000 btu luk bir klima için, siz ne diyorsunuz arkadaşlar?

budak_1903 teşekkür ederim cevabın için.
  • Merhaba Üstadlar,

Ben de bugünlerde klima arıyorum ve sizden bir öneri rica ediyorum

Bende durum şöyle:
    Bütçe: 1000-1300 ama duruma göre maksimum 1500e çıkabilirim belki.

Oda durumu: 30m2. Güney ve doğuda boydan boya cam(FransızBalkon). Dış ünite güneye bakacak yere konacak yani güneş alıyor. Bina yeni ve yalıtım iyi.Oda salon ve salon kapısını genelde açık bırakıyorum. Bekodan gelen servis 15.000-18.000 BTU dedi.

Amaç: Yazın soğutma için. İstanbulda oturuyorum ve sadece akşam 5 den sonra çalışacak klima. AMACIM SERİNLİK OLMASI VE TERLEMEMEK.Arabada bile klimayı çok açamam.İlaveten elektrik sarfiyatı iyi olacaksa neden kışın da ısıtma için olmasın diye düşünmüyor değilim.

Şimdiden çok teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: melihcelik

Merhaba Üstadlar,

Ben de bugünlerde klima arıyorum ve sizden bir öneri rica ediyorum

Bende durum şöyle:
    Bütçe: 1000-1300 ama duruma göre maksimum 1500e çıkabilirim belki.

Oda durumu: 30m2. Güney ve doğuda boydan boya cam(FransızBalkon). Dış ünite güneye bakacak yere konacak yani güneş alıyor. Bina yeni ve yalıtım iyi.Oda salon ve salon kapısını genelde açık bırakıyorum. Bekodan gelen servis 15.000-18.000 BTU dedi.

Amaç: Yazın soğutma için. İstanbulda oturuyorum ve sadece akşam 5 den sonra çalışacak klima. AMACIM SERİNLİK OLMASI VE TERLEMEMEK.Arabada bile klimayı çok açamam.İlaveten elektrik sarfiyatı iyi olacaksa neden kışın da ısıtma için olmasın diye düşünmüyor değilim.

Şimdiden çok teşekkürler.

salon kapısı açık olacaksa kapasiteniz daha fazla olmalı. klima cihazının kapasitesi kontrol hacmine göre değişir. siz salon kapısını açık bırakırsanız kontrol hacmi yalnız salon değil kapıyla birlikte bağlanan tüm hacim olur.

ilk olarak salon kapası kapalı olacak şekilde düşünmenizde fayda var. yoksa ekonomik bir kullanım olmaz.
    daha sonra size 18000btu gerekli cepheniz güney ve doğu.
    ısıtma için kullanacaksanız bütçenizi yukarı çekmeniz lazım. ısıtma olayı işin içine girince daha kaliteli bir ürün almanız lazım.
    sadece soğutma olacaksa inverter almanıza gerek yok. iç mekan sıcaklığı normal şartlarda oda sıcaklığı olan 24-25 derece olursa konforlu olur. bunun üzerindeki sıcaklıklar nemin de etkisiyle terletir.
    18000btu A sınıfı airfel turkuaz gold serisi bir ürün hem bütçenize uygun hem de tüketim olarak ekonomik bir model.

• 
Sayfa: önceki 342343344345346
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.