Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Klima Tavsiyesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: slayer1ss, klima5505 Daha Az
2 Kayıtlı Üye, 1 Misafir Kullanıcı
39.213
Cevap
328
Favori
3.174.543
Tıklama
Giriş
      843 Mesaj
      07 Nisan 2010 09:50:30
      quote:

Orijinalden alıntı: cengizumur

quote:

Orijinalden alıntı: eina

quote:

Orijinalden alıntı: alpermor

1-oturdugumuz bölgede sürekli elektrik kesintileri yaşanıyor...
      Haliyle dalgalanmalar mevcut...

2- İç ve dış unitesi arası 10 m mesafe var...

1.madde inverter açısından mantıksız , 2 madde ise tam tersine illede inverter diyor...

naapmalı ne etmeli ? sanki inverter daha mı mantıklı yinede ??

birde ille inverter ise hangi markalar
      mesela lg-beko nasıldır ? (sadece soğutma amaçlı)
      yada başka bir ürünmü tavsiye edersiniz ?

Evet 1. maddede inverter hassas bi durumda çünkü inverter cihazın kartı narindir ve tamiride yüksek maliyet getirir.Bu konumda ya alçak ve yüksek voltaja karşı koruma sistemi olan yada elektrikten doğabilecek arızaları garanti kapsamına sokan ki kolay kolay bulamazsınız öyle bi cihaz düşünmeniz gerekli koruma sistemleri çoğu japon cihazında mevcut fakat diğer garanti servise bağlı açıkçası biraz araştırın derim burda 1 gün konuşuruz 1 ay konuşuruz 2 ay konuşuruz ama siz aldığınızda 10 sene belki 15 sene neyse kullanacaksınız iyi ölçün biçin ona göre karar verin.

Inverter kendi basina hassastir oda kendi arizasini cikarir. Benim piyasadaki klimalarin inverterleri konusunda cok bilgim yok fakat genelde inverterli bir motor veya kompresor, inverterin motor ve sebeke arasinda sagladigi tampon gorevi sebebiye sebeke sartlarindaki degisime daha az duyarlidir. Oyleki piyasadaki bir inverter unitesini hem 110 voltluk amerikan sebekesinde hemde 220 voltluk avrupa sebekesinde istediginiz motoru surmek icin kullanabilirsiniz. Yani az bir voltaj dalgalanmasi motora yansimaz. Klima ureticileri ne yapiyor bilemiyorum ama inverter teknolojisin su zamandaki durumuna goze alinca, voltaj dalgalanmasina care olan teknoloji inverterdir. Inverterli klima ureticileri bizim gibi ulkelerde pazarladiklari klimalar icin bunu dikkate almali. Bu inverterde cok ucuz bir iki parca ve software ile halledilir.

Ben eger klima ureticileri inverter teknolojisini takip ediyorsa voltaji oynak bir yer icin inverterli klima tavsiye ederdim.

Bu yükseklik farklarını biz kafamızdan uydurmuyoruzki böyle söyleyelim aç bi mitsubishi bi daikin vs hangi kataloğu olursa olsun mitsubishide inverterlarda yükseklik kota farkı 15 mt standart cihazlarda 10 mt dir.Adamlar araştırıp yazıyor bunları.1 1.5 ay önce Mitsubishi den Japonlar geldi ve adamın dediği tek bi olay var biz ar-ge çalışmamıza sadece yılda 1 milyar dolar harcıyoruz.Hala üstünde tartışıyoruz bizde.
      |
      |

• Yüzbaşı
      843 Mesaj
      07 Nisan 2010 10:04:14
      quote:

Orijinalden alıntı: reymor01

quote:

Arkadaşlar araya girerek tavsiye isteyeceğim,kısıtlı bütçe ile en sorunsuz ve verimli klimayı almak istiyorum(zor biraz tabiki : )

35m2 salon ve 15m2 oturma odası için belirlediğim klimalar?

airfel artful 18000 ve 9000 lik?sizce doğru bir seçimmi?bütçe ikisi için 2 bin lira civarı?

(Adanada kullanılacak,pvc li,yeni bina ve son kat apartman dairesi)

Yorum bekliyorum üstadlar,bi iki hafta içinde halletmem lazım...

Düşündüğün cihazlar çok iyi cihazlar ama ben oturma odasına 12.000 lik bi klima öneririm 15 metrekarede olsa sürekli kapı açılıp kapanıyor içeri insan faktörü girince vs gibi sebeplerden 12.000 lik daha rahat ettirir ki arasında çok fazla bi fiyat farkı olan cihazlar değil.
      |
      |

• Yüzbaşı
      751 Mesaj
      07 Nisan 2010 10:11:02
      quote:

quote:

quote:

Arkadaşlar araya girerek tavsiye isteyeceğim,kısıtlı bütçe ile en sorunsuz ve verimli klimayı almak istiyorum(zor biraz tabiki : )

35m2 salon ve 15m2 oturma odası için belirlediğim klimalar?

airfel artful 18000 ve 9000 lik?sizce doğru bir seçimmi?bütçe ikisi için 2 bin lira civarı?

(Adanada kullanılacak,pvc li,yeni bina ve son kat apartman dairesi)

Yorum bekliyorum üstadlar,bi iki hafta içinde halletmem lazım...

Düşündüğün cihazlar çok iyi cihazlar ama ben oturma odasına 12.000 lik bi klima öneririm 15 metrekarede olsa sürekli kapı açılıp kapanıyor içeri insan faktörü girince vs gibi sebeplerden 12.000 lik daha rahat ettirir ki arasında çok fazla bi fiyat farkı olan cihazlar değil.

Evet 12000 likle çok fazla fark yok,hatta sadece oturm odası için biraz daha para verip inverter modelinimi alsam diyorum,malum oturma odasındaki klima hemen hemen hergün çalışacak,salon sadece misafir geldiği zaman...
      |
      |

• Binbaşı
      1108 Mesaj
      07 Nisan 2010 10:46:59
      quote:

Bu yükseklik farklarını biz kafamızdan uydurmuyoruzki böyle söyleyelim aç bi mitsubishi bi daikin vs hangi kataloğu olursa olsun mitsubishide inverterlarda yükseklik kota farkı 15 mt standart cihazlarda 10 mt dir.Adamlar araştırıp yazıyor bunları.1 1.5 ay önce Mitsubishi den Japonlar geldi ve adamın dediği tek bi olay var biz ar-ge çalışmamıza sadece yılda 1 milyar dolar harcıyoruz.Hala üstünde tartışıyoruz bizde.

Evet kataloglarda 10-15 metre yaziyor. Klima hem isitma hemde sogutma icin kullanilacak gibi monte edildiginden, asagimi yukarimi 10 metre belirtilmeden sadece bu yaziyor.

Sadece isitma icin veya sadece sogutma icin yapilacak montajla ilgili olarak vatandasin ulasabilecegi bir bilgi yok. Servislere bununla ilgili ayrica bir bir bilgi veriliyormu onu soruyorum. Ayrica sizinde bilgi ve tecrubelerinize gore yukaridaki arkadasin durumundaki gibi sadece sogutma icin kullanilan bir klimada dis unitenin yukarida olmasinin farkli bir etkisi oldugunu gordunuzmu ? Yukarida yukseklik farkinin kullanima gore avantajda getirecebilecegiyle ilgili yuruttugum mantik hatalimidir ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cengizumur -- 7 Nisan 2010; 10:50:22 >
      |
      |

• Yüzbaşı
      843 Mesaj
      07 Nisan 2010 11:09:05
      quote:

quote:

Evet kataloglarda 10-15 metre yaziyor. Klima hem isitma hemde sogutma icin kullanilacak gibi monte edildiginden, asagimi yukarimi 10 metre belirtilmeden sadece bu yaziyor.

Sadece isitma icin veya sadece sogutma icin yapilacak montajla ilgili olarak vatandasin ulasabilecegi bir bilgi yok. Servislere bununla ilgili ayrica bir bir bilgi veriliyormu onu soruyorum. Ayrica sizinde bilgi ve tecrubelerinize gore yukaridaki arkadasin durumundaki gibi sadece sogutma icin kullanilan bir klimada dis unitenin yukarida olmasinin farkli bir etkisi oldugunu gordunuzmu ? Yukarida yukseklik farkinin kullanima gore avantajda getirecebilecegiyle ilgili yuruttugum mantik hatalimidir ?

Bütün insanlar aynı şeyi söyler ben sadece soğutma veya sadece ısıtma için kullanacağım ama hiçbir zaman bu şekilde olmaz illaki kullanılır her koşulda ki alınmışken mantıklısı alınması lazım burda biz 3 5 gün konuşuruz o dile kolay 5 10 veya 15 sene neyse kullanır o yüzden baştan ileriyi görerek tartışılmalıki ilerde sıkıntı yaşanmasın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eina -- 7 Nisan 2010; 13:22:53 >
      |
      |

• Binbaşı
      1725 Mesaj
      07 Nisan 2010 11:11:02

Arkadaşlar Klima Tavsiyesi başlığı reymor01 gibi arkadaşlara yardım etmek için daha iyi kullanım alanı sunuyor...

Bu anlamda bu tartışmalara mola verip ihtiyacı olan arkadaşlara kişiye özel tavsiye şeklinde yaklaşırsanız tüketici (bu yazdıklarınızı teknik bilgi yüklenmelerini anlayana kadar) ürünleri kendi kıyaslayarak edinebilecektir...

Ayrıca forumun bir yerlerinde "Klasik mi Inverter mı? "diye bir başlık vardı eminim, benim tavsiyem detaylı teknik bilgileri bu başlık altında okuyucularla paylaşmanız...
      |
      |
    • Binbaşı
      1108 Mesaj
      07 Nisan 2010 13:23:39
      quote:

Orijinalden alıntı: T-una

Arkadaşlar Klima Tavsiyesi başlığı reymor01 gibi arkadaşlara yardım etmek için daha iyi kullanım alanı sunuyor...

Bu anlamda bu tartışmalara mola verip ihtiyacı olan arkadaşlara kişiye özel tavsiye şeklinde yaklaşırsanız tüketici (bu yazdıklarınızı teknik bilgi yüklenmelerini anlayana kadar) ürünleri kendi kıyaslayarak edinebilecektir...

Ayrıca forumun bir yerlerinde "Klasik mi Inverter mı? "diye bir başlık vardı eminim, benim tavsiyem detaylı teknik bilgileri bu başlık altında okuyucularla paylaşmanız...

Dogru soyluyorsunuz T-una,

Benim sorusturdugum konular cogu musterinin karar verme asamasinda onlara cok fayda saglamiyor.

Ama bende bir musteriyim ve buradaki profesyonellerin soyledikleri benim bir dahaki alisverisimde etkili olacak, mantikli tavsiyeler kiymetini bulacak. Acikcasi gecen cuma gunu, bu forumda baska bir baslikta bir arkadas kipada 225 liraya klima var deyince bakmaya gittim. Bu yaz icin yatak odasinada bir klima almak istiyorum. Bunun sadece bir tek kipaya ozel oldugunu biliyordum ama yinede belki bizimkidir diye baktim, degilmis.
      |
      |

• Yüzbaşı
      843 Mesaj
      07 Nisan 2010 13:29:51
      quote:

quote:

Benim sorusturdugum konular cogu musterinin karar verme asamasinda onlara cok fayda saglamiyor.

Ama bende bir musteriyim ve buradaki profesyonellerin soyledikleri benim bir dahaki alisverisimde etkili olacak, mantikli tavsiyeler kiymetini bulacak. Acikcasi gecen cuma gunu, bu forumda baska bir baslikta bir arkadas kipada 225 liraya klima var deyince bakmaya gittim. Bu yaz icin yatak odasinada bir klima almak istiyorum. Bunun sadece bir tek kipaya ozel oldugunu biliyordum ama yinede belki bizimkidir diye baktim, degilmis.

Valla ben düşük segment bi klimayı pek kullanmam çünkü o tarz servislerdede çalıştım neler döndüğünü az çok bilirm yada ne tür cihazlar olduğunu ama o rakamı görünce insanı cezbetmiyor değil montaj dahildi ayrıca.
      |
      |

• Teğmen
      141 Mesaj
      07 Nisan 2010 14:34:16
      quote:

Bütün insanlar aynı şeyi söyler ben sadece soğutma veya sadece ısıtma için kullanacağım ama hiçbir zaman bu şekilde olmaz illaki kullanılır her koşulda ki alınmışken mantıklısı alınması lazım burda biz 3 5 gün konuşuruz o dile kolay 5 10 veya 15 sene neyse kullanır o yüzden baştan ileriyi görerek tartışılmalıki ilerde sıkıntı yaşanmasın.

Dostum öncelikle sadece soğutma amaçlı kullanacgım derken bundan kesinlikle eminim.
      Evde merkesi ısıtma sistemi var ki kışın komşularım çok rahat ısındıklarını bildiiyorlar.
      O konuda hiç bir problem yok ...Kesinlikle sadece soğutma amaçlı düşünelim mevzuyu...
      |
      |
      07 Nisan 2010 14:37:17
      quote:

dostum kişiden kişiye farklı durumlar oluşabiliyor
      şu anda bu yorumlar yapılırken ben burada kendime tavsiye çıkarıyorum aynı zamanda
      yada konuyla ilgili ne yapmam gerektiğini anlamaya çalışıyorum
      bence burdaki bu seviyeli ve bilgili konuşmanın kişiye kesinlikle zarar değil artılar getireceğini düşünüyorum
      ki günümüzde bu tartışmalar çok güncel ve her klima alıcak kişinini düşündüğü yanıt aradığı sorular
      bu yuzden ben fikirlerini paylaşan bilgilerini aktaran arklara çok teşekkür ediyorum...
      burada böle bir mesajla kirlilik yatatıgım için özür....
      |
      |

• Teğmen
      141 Mesaj
      07 Nisan 2010 14:40:54
      arkadaşlar airfel artful markasınımı tercih etmeliyim
      yoksa lg beko mu tercih etmeliyim
      invertır düşünmüyorum şu etapta
      cengiz arkadaşımın sölediği mantık banada akıllıca geldi
      |
      |
      07 Nisan 2010 14:48:56
      quote:

Sogutmada kullanilacak bir klimanin dis unitesinin yukarida olmasi dezavantaj degil, bence bir avantaj

Size katılıyorum. Ancak eina nın da dediği gibi insanlar klimaları soğutma amacıyla taktırsalar da illaki ısıtmada da kullanmaktadırlar. Bu durumda sanırım sorun çıkmaması için klima üreticileri ısıtma ve soğutma'nın ikisini birden kapsayacak bir kod farkı değeri vermektedirler. Yazın sadece bir kaç ay kullanılacak bir yazlıkta, klima sadece soğutma amacıyla kullanılacaksa sizinde dediğiniz gibi dış ünitenin yüksekte olmasının kompresörün işini kolaylaştıracağını düşünüyorum. Fakat basınç olayının yanında borulardaki ısı kayıplarından dolayı verimin düşeceği de gözden kaçmamalı.
      |
      |
      07 Nisan 2010 14:58:17
      quote:

quote:

Valla ben düşük segment bi klimayı pek kullanmam çünkü o tarz servislerdede çalıştım neler döndüğünü az çok bilirm yada ne tür cihazlar olduğunu ama o rakamı görünce insanı cezbetmiyor değil montaj dahildi ayrıca.

Evet boyle bir klima alan musterinin ne bekleyip, ne aldigini cok iyi tartmasi lazim. Hos bu pahali klimalar icin dahada gecerli bir kriter. Ben eger bu klimayi alsaydim montaj bedava olmasina ragmen servise elletmiyecektim. Benim o meshur cartel'i ugrasmamak icin servise taktirmistim ne vakum yapildi nede servis isin hakkini veriyor diyecegim bir tek sey yaptilar. Servis berbatti. 4. kattaki dis uniteyi iki vidayla tutturdular. kaucuk maucuk hak getire. birde kolonun tam altindan delmesi gerekirken nasil becerdiyse kolon demirlerine girdi. Adamlari acil diye gece cagirdigimiz icin bir sey demedim.

Birde benim kayinpederin kiracisinin evine airfel taktirma hikayem var, cok dandik denecek bir marka degildir. Tabii randevu alirken ozellikle pompayida getirin, eksik kalmasin dememe ragmen, adamlar pompasiz geldi ya gidin ya pompayi getirin dedim, gidip arabadan pompayi getirdiler. Bu arada yillardir karimdan gormedigim surati ve babamdan almadigim nasihati uc dakikada bana giydirdiler, asil usta yarim boyumda, comezi cocugum yasinda.

Guya pompayi fise takip 5 dakika vakum yapti ama eger vakumdan sonra vanayi kapamadan pompayi sokmedi ise sasiririm. Daha fazla uzerlerine gitmeyeyim dedim uzak durdum. Bakir borulari servis getirdi standardi oyle diye 5 metre degilmi dedim ona gore para verdim ses etmedi, sonra boru kutusuna baktim 4 metre yaziyor, olctum 4 metre. Tabii yine kaucuklar yoktu, yarin getiririm dedi, bir ay sonra merkezden istettim yine ayni adam getirdi, birak git dedim kendim taktim. Iste buda orta halli bir servis. Arkadas burayi okuyorsa kendisine selamlarimi sunarim.

Montaj yaptirirken vakum yapmayan servise vakum yap diyen musteriye bir tavsiyem olacak. Vakum yapmayan servisi klimanizi hic elletmeden gonderin. Merkeze durumu bildirin ve baska bir ekip isteyin. Bu arada servisin yaptigi herseyi videoye kaydedin. Istemedigi bir seyi yapmaya zorlanan elemandan hayir gelmez. Vakum yaptim diye pompayi 5 dakika calistirir ama ya pompayi dogru baglamaz ya pompayi sokerken boruya hava kaptirir. Dogru vakumlama icin gereken zamana uymaz yani hersey olabilir.

Ben aslinda eski usul pencereye takilan klimalardan bir tane bulursam, fiyatta ucuz olursa bir tane almak istiyorum. Boyle bir unitenin kendime gore cekici yanlari var ve cihaz uzerinde birazda modifiye yapmak isterdim ama kimseyi ilgilendirmez birde ona baslamiyayim.
      |
      |

• Yüzbaşı
      751 Mesaj
      07 Nisan 2010 15:01:19
      quote:

Teşekkürler t-una,artfulu düşünen iki kişi olduk bu arada
      |
      |
      07 Nisan 2010 15:13:25
      quote:

arkadaşlar airfel artful markasınımı tercih etmeliyim
      yoksa lg beko mu tercih etmeliyim
      invertır düşünmüyorum şu etapta
      cengiz arkadaşımın sölediği mantık banada akıllıca geldi

Konu kirliligini siz degil ben yapiyorum. Benim soylediklerim maalesef sizin butun sorulariniza cevap olamaz. Mesela airfelmi bekomu hic bilmem. Burada bu konularda bilgili servisci arkadaslar var. Yalniz bu arkadaslar yardimci olmaya calisirken biraz fazla kendi iklimlerinin sartlarindaki kullanima ozel degerlendirmeler yapiyorlar galiba.
      |
      |
      07 Nisan 2010 15:15:53
      quote:

Orijinalden alıntı: makineman

quote:

Sogutmada kullanilacak bir klimanin dis unitesinin yukarida olmasi dezavantaj degil, bence bir avantaj

Size katılıyorum. Ancak eina nın da dediği gibi insanlar klimaları soğutma amacıyla taktırsalar da illaki ısıtmada da kullanmaktadırlar. Bu durumda sanırım sorun çıkmaması için klima üreticileri ısıtma ve soğutma'nın ikisini birden kapsayacak bir kod farkı değeri vermektedirler. Yazın sadece bir kaç ay kullanılacak bir yazlıkta, klima sadece soğutma amacıyla kullanılacaksa sizinde dediğiniz gibi dış ünitenin yüksekte olmasının kompresörün işini kolaylaştıracağını düşünüyorum. Fakat basınç olayının yanında borulardaki ısı kayıplarından dolayı verimin düşeceği de gözden kaçmamalı.

Tabii dogru soyluyorsunuz bende mecburiyet yokken dis uniteyi yukari veya asagi koyacagim diye daha uzaklastirmakta bir fayda gormuyorum.
      |
      |

• Binbaşı
      1725 Mesaj
      07 Nisan 2010 15:16:36
      Arkadaşlar benim hergün gözlemlediğim bu forumdan oluşturduğum kanım

"Bilinçlenmek isteyen tüketicinin forum ziyareti kendi bütçesinde F/P veren ürünü tercih etmek"

ve Tartışmaları okumaya özellikle bizim ısrar ettiğimiz gibi ölçüm yapıp ortaya koymak stili eklenmezse rağbet yok... Hatta insanların tavsiye isteği bu tartışmaların gazıyla arada kaynıyor...

Bence profesyonel bir soğutma tekniker ile döküman üzerinden yapıldığını gözlemlediğim bir tartışma, teknik düzey açısından insanları aydınlatıcı gelmiyor... Neden çünkü bu ilk değil, 1 sene içerisinde en az 4 kez bu şekilde başlık dolduruldu... İnanıyorum ki bunu Samet07 arkadaşımızda Mbirol beyde iyi bildiğinden konuda bilgileri çok fazla olsada şuan fazla rağbet etmiyorlar...

Bende kendim için karar verdiğim süreçte ihtiyacımı doğru dile getirdim, aynı böyle tartışmalar varken ilgili arkadaşlarca önerilen Standart ve Inverter klimalar için açtımhttp://www.eurovent-certification.com/ sitesini benim yerime Avrupa Standartlarında test edilmiş olarak kimin COP değeri doğru kimin ki lafta.. Bütçeme uyanı tercih ettim, bu kadar...

Yanlış anlaşılma olmasın ama örneğin Alpermor arkadaşımızın "LG Beko mu Artful" mu diye sorusu benim ilgimi daha çok çekip/düşündürüyor ve bu arkadaşın bilinçlendirilmesi hakkında SİZİN GİBİ İLGİLİ PAYLAŞIMCILARDAN daha fazla bilgi bekliyorum... Çünkü Pazardaki sorun yüzünden yanyana gözükmesi dışında bence karşılaştırılmaması gereken iki ürün...
      |
      |

• Yüzbaşı
      843 Mesaj
      07 Nisan 2010 19:35:45
      quote:

quote:

ciddi anlamda yardıma ihtiyacım var lütfen yardım arkadaşlar....

sitemiz vakti zamanında lg ile anlaşma yapmış ve dairelere bakır kablolama sistemi yapılmış

sitede bir miktar insan lg-viessmann bir miktarda lg-beko kullanıyor...

şimdi salonda ve oturma odasında olmak üzere 2 adet klima girişi mevcut

her 2sininde kabloları ayrı ayrı dış unitelerin oldugu bölgeye çekilmiş vaziyette

dış uniteler binanın tepesinde evden yükseklik olarak 10 metre yukarıda

Klimaları sadece soğutma amaçlı kullanacağım.... Kışın kullanılmayacak.. (merkezi ısıtma sistemi mevcut)

Yanıt bulamadığım yada bilgisiz oldugum konular şunlar:

1- Mesafeden dolayı buraya Inverter cihaz almak zorundamıyım ?
      (Inverterlar daha kuvvetli üfler diyorlar)
      Klimacı yakın bir arkadaşım buraya inverter almak zorundasın dedi ama yinede aradaki farklardan dolayı ve sadece yazın kullanacgımdan ötürü bunu sormak istedim.

2- Her klimanın girişi her bakır kablo ile uyarmı , istediğim bir marka kullanabilirmiyim ? (Lg kullanılıyor)
      Lg değilde daha başka bir marka kullanmak istiyorum ama kablolar uyarmı emin değilim .

Sogutmada kullanilacak bir klimanin dis unitesinin yukarida olmasi dezavantaj degil, bence bir avantaj. Neden boyle dusundugumu aciklayayim.

Klima gazi gidis ve gelis borulariyla kapali bir devre icinde donuyor. Kompresor veya pompa bu gazi bu devrede döndürüyor. Eger gidis ile gelis arasinda HIC BIR SICAKLIK VE BASINC farki olmasa pompanin asagidami, yukaridami yoksa ortada bir yerdemi konumlandigi fark etmez, cunku pompanin emdigi ile bastigi gaz veya sivi arasinda kod farkindan dogan basinclar birbirini goturur. Yani pompa asagida ise 10 metrelik gazin agirliginin kompresor girisinde yarattigi fayda, cikistaki yine 10 metrelik gazin agirliginin yarattigi dez avantaj ile birbirini sifirlar.

Pekiyi gidis gaziyla gelis gazi arasinda basinc ve sicaklik farkindan dogan bir ozgul agirlik farki varsa ne olur ? Sogutma yapan klimada durum budur. Sizinki gibi dis unitenin yukarida oldugu duruma bakalim.

Sogutulmus, asagi inmekte olan gazin yogunlugu daha fazladir. Ic uniteden isinarak yukari cikan gazin yogunlugu daha azdir. Bu fark sebebiyle gelis gazi agirligiyla daha hafif olan gidis gazini yukari iter. Bu olay kompresorun yapmak istedigiyle ayni oldugundan kompresorun isini kolaylastirir.

Daha goze gorunur bir ornek olarak sunu vereyim. Isinan hava yukari cikar, soguyan hava asagi iner. Uc katli mustakil bir evde alt kata kurdugunuz sobanin isittigi hava merdiven boslugundan yukari cikmak ister ve yukari katlarida isitir. Yine ayni evde en ust kata kurulan klimanin verdigi soguk hava merdiven boslugundan asagi dogru inmek ister.

Sizinki gibi dis unitenin yukarida olmasi, sogutma icin bir avantaj, isitma icin bir dezavantajdir. Bunun yaninda ic uniteyle dis unite arasinda kot farki olmasinin benim bilgim dahilinde, invertermi klasikmi olsun seciminde bir etkisi yoktur. Bu durumun neden inverter tercih etmeyi gerektirdigini bunu soyleyen arkadaslar eger biraz daha aciklarsa zevkle okurum. Ben bu arada size bir tavsiyede bulunmuyorum. Durumunuzu bilgim dahilinde analiz edip yine bunu yapan diger arkadaslara fikrimi belirtip, onlarin fikirlerini acmalarini istiyorum.

Sizinki gibi bu dis unitenin yukarida olmasi konusunu eskiden bir ara konusmustuk. Konuda cok sayfa olmasinin bir zararida bu. Donup dolasip ayni seyler tekrarlaniyor.

EDIT : Yukarisi avantaj dedim ama dis uniteler insallah catiya konmamistir. Catida gunesin isittigi kiremitler sebebiyle sicaklik cok yuksek olur. Bu dis unite icin hic iyi degil. Sogutmada dis unite golgede, mumkun olan en serin yerde olmali.

Yok hayır yanlışınız var.Sizin dediğiniz bakır boru çapları aynı olsa haklıydınız ama bu yüzden bakır boru çapları farklı zaten.Soğutmada basma hattı 1/4 emme hattı 1/2 dir ama ısıtmada tam tersi basma hattı 1/2 emme hattı 1/4 dür.Yani ısıtmada gaz dönüş yaparken boru çapı küçük olduğu için emiş daha rahattır daha hızlıdır bu yüzden birbirini dengelerki boru çaplarının farklılığı bu yüzdendir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eina -- 7 Nisan 2010; 19:41:18 >
      |
      |

• Binbaşı
      1108 Mesaj
      07 Nisan 2010 20:12:14
      quote:

quote:

Sogutmada kullanilacak bir klimanin dis unitesinin yukarida olmasi dezavantaj degil, bence bir avantaj. Neden boyle dusundugumu aciklayayim.

Klima gazi gidis ve gelis borulariyla kapali bir devre icinde donuyor. Kompresor veya pompa bu gazi bu devrede döndürüyor. Eger gidis ile gelis arasinda HIC BIR SICAKLIK VE BASINC farki olmasa pompanin asagidami, yukaridami yoksa ortada bir yerdemi konumlandigi fark etmez, cunku pompanin emdigi ile bastigi gaz veya sivi arasinda kod farkindan dogan basinclar birbirini goturur. Yani pompa asagida ise 10 metrelik gazin agirliginin kompresor girisinde yarattigi fayda, cikistaki yine 10 metrelik gazin agirliginin yarattigi dez avantaj ile birbirini sifirlar.

Pekiyi gidis gaziyla gelis gazi arasinda basinc ve sicaklik farkindan dogan bir ozgul agirlik farki varsa ne olur ? Sogutma yapan klimada durum budur. Sizinki gibi dis unitenin yukarida oldugu duruma bakalim.

Sogutulmus, asagi inmekte olan gazin yogunlugu daha fazladir. Ic uniteden isinarak yukari cikan gazin yogunlugu daha azdir. Bu fark sebebiyle gelis gazi agirligiyla daha hafif olan gidis gazini yukari iter. Bu olay kompresorun yapmak istedigiyle ayni oldugundan kompresorun isini kolaylastirir.

Daha goze gorunur bir ornek olarak sunu vereyim. Isinan hava yukari cikar, soguyan hava asagi iner. Uc katli mustakil bir evde alt kata kurdugunuz sobanin isittigi hava merdiven boslugundan yukari cikmak ister ve yukari katlarida isitir. Yine ayni evde en ust kata kurulan klimanin verdigi soguk hava merdiven boslugundan asagi dogru inmek ister.

Sizinki gibi dis unitenin yukarida olmasi, sogutma icin bir avantaj, isitma icin bir dezavantajdir. Bunun yaninda ic uniteyle dis unite arasinda kot farki olmasinin benim bilgim dahilinde, invertermi klasikmi olsun seciminde bir etkisi yoktur. Bu durumun neden inverter tercih etmeyi gerektirdigini bunu soyleyen arkadaslar eger biraz daha aciklarsa zevkle okurum. Ben bu arada size bir tavsiyede bulunmuyorum. Durumunuzu bilgim dahilinde analiz edip yine bunu yapan diger arkadaslara fikrimi belirtip, onlarin fikirlerini acmalarini istiyorum.

Sizinki gibi bu dis unitenin yukarida olmasi konusunu eskiden bir ara konusmustuk. Konuda cok sayfa olmasinin bir zararida bu. Donup dolasip ayni seyler tekrarlaniyor.

EDIT : Yukarisi avantaj dedim ama dis uniteler insallah catiya konmamistir. Catida gunesin isittigi kiremitler sebebiyle sicaklik cok yuksek olur. Bu dis unite icin hic iyi degil. Sogutmada dis unite golgede, mumkun olan en serin yerde olmali.

Yok hayır yanlışınız var.Sizin dediğiniz bakır boru çapları aynı olsa haklıydınız ama bu yüzden bakır boru çapları farklı zaten.Soğutmada basma hattı 1/4 emme hattı 1/2 dir ama ısıtmada tam tersi basma hattı 1/2 emme hattı 1/4 dür.Yani ısıtmada gaz dönüş yaparken boru çapı küçük olduğu için emiş daha rahattır daha hızlıdır bu yüzden birbirini dengelerki boru çaplarının farklılığı bu yüzdendir.

Dogru soyluyorsunuz eina, bunu hesaba katmamistim. Yinede degisik cap tam kompanse etmiyor herhaldeki yukseklik siniri koymuslar.
      |
      |

• Yüzbaşı
      843 Mesaj
      07 Nisan 2010 20:41:58
      quote:

quote:

quote:

Dogru soyluyorsunuz eina, bunu hesaba katmamistim. Yinede degisik cap tam kompanse etmiyor herhaldeki yukseklik siniri koymuslar.

Aslında artırılmıyacak diye bitşey yok gerekli standartlarda gaz şarjıyla belli bi noktaya kadar çözüm yapılabilir fakat yinede bu en son çözüm yöntemi olmalı ne olursa olsun verilen aralıklara uymak önemlidir.
      |
      |

Hızlı Cevap

Reklamlar
sohbet
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
SEO
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
#0850 Numara Tahsisi;#0850 Hat;#IP Santral;#Toplu
son dakika
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,383
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.