Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara

Klima Tavsiyesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: chamurpeace, hknkula Daha Az
2 Kayıtlı Üye, 2 Misafir Kullanıcı
39.152
Cevap
327
Favori
3.171.281
Tıklama
Giriş
      843 Mesaj
      01 Nisan 2010 17:51:32
      Bu inverter tartışması herzamanki gibi uzar gider labaratuvar ortamında testler mevcut zaten yapılıyor bizde genellikle ölçüm servis elemanlarının birebir değerlendirmesiyle gözlemliyoruz zaten.Bana anlatmayın falan gibi tabirler pek hoş değil köşe başında hayatında bi klima kullanmış biri değilim emin olun neyse R22 gazının zararı olduğu kadar R410A gazınında zararları var birisi ozon tabakasını deliyor birisi sera gazı yayıyor çok da bi farkı yok aslında ama ne hikmetse içinde clor olan ne varsa yasaklıyolar.
      |
      |
      01 Nisan 2010 18:09:06
      quote:

Orijinalden alıntı: eina

Bu inverter tartışması herzamanki gibi uzar gider labaratuvar ortamında testler mevcut zaten yapılıyor bizde genellikle ölçüm servis elemanlarının birebir değerlendirmesiyle gözlemliyoruz zaten.Bana anlatmayın falan gibi tabirler pek hoş değil köşe başında hayatında bi klima kullanmış biri değilim emin olun neyse R22 gazının zararı olduğu kadar R410A gazınında zararları var birisi ozon tabakasını deliyor birisi sera gazı yayıyor çok da bi farkı yok aslında ama ne hikmetse içinde clor olan ne varsa yasaklıyolar.

Biraz daha dikkatli okuyun, bana anlatmayin dedigim demaraj akiminin varligi konusunda sizinle ayni fikirde oldugumdur. Kalkis akimi yoktur demiyorum. Burada sizle ayni fikirdeyim. Daha oncede bunu soyledim, simdide soyluyorum bunu artik daha fazla ornekleyip anlatmaniza gerek yok diyorum. O konuda ayni taraftayiz yani. Yoksa tabiiki bildiklerinizi anlatin, hic oyle birsey dermiyim ?

Laboratuar ortaminda yapilan, bire bir karsilastirma yapmaya yarayacak testlerin raporlarini, sonuclarini gormek isterim. Bunu nasil olsa bulamazsiniz diye sormuyorum, gercekten gormek isterim. Gordugunuz gibi bende bu konuya kafa yoran biriyim, boyle birseyi gormeyi cok isterim.
      |
      |

• Yüzbaşı
      843 Mesaj
      01 Nisan 2010 18:22:55
      quote:

Orijinalden alıntı: cengizumur

quote:

Biraz daha dikkatli okuyun, bana anlatmayin dedigim demaraj akiminin varligi konusunda sizinle ayni fikirde oldugumdur. Kalkis akimi yoktur demiyorum. Burada sizle ayni fikirdeyim. Daha oncede bunu soyledim, simdide soyluyorum bunu artik daha fazla ornekleyip anlatmaniza gerek yok diyorum. O konuda ayni taraftayiz yani. Yoksa tabiiki bildiklerinizi anlatin, hic oyle birsey dermiyim ?

Laboratuar ortaminda yapilan, bire bir karsilastirma yapmaya yarayacak testlerin raporlarini, sonuclarini gormek isterim. Bunu nasil olsa bulamazsiniz diye sormuyorum, gercekten gormek isterim. Gordugunuz gibi bende bu konuya kafa yoran biriyim, boyle birseyi gormeyi cok isterim.

Labaratuvar ortamında oluşturulan değerleri ben değil şirketler yapıyor ondan yararlanıyorum.Ben gelen birebir cihazların testlerine bakıyorum ilk akımda ne kadar çektiği bi kaç saatte ne kadar çektiği vs. ki zaten bi arkadaşında forumda dakika dakika değerleri var ordanda bakabilirsin SRK71ZE-S1 e yaptığı değerler.Zaten sıkılıyorum artık bu boş tartışmalardan tartışılacak ortama konu bile yazmıyorum artık uzun uzun yazılıyor gidiyor ne anlatsan boş oluyor bazen o yüzden sadece istenilen ihtiyaca yardım ediyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eina -- 1 Nisan 2010; 18:24:14 >
      |
      |

• Teğmen
      193 Mesaj
      01 Nisan 2010 18:43:40
      Sayın cengizumur;

Sizin mantığınız çok doğru aslında. Kendini kısmadan sürekli çalışan biri klima elbette daha makuldür fakat bunu olabilmesi için kapasitenin belirlenmesi pek kolay değil. Siz olayı soğutma açısından ele almışsınız. Ben klimayı üstelik Konya'da sadece ısıtma amacıyla kullandığım için olaya ısıtma açısından bakacağım.

Biliyorsunuz klimalarda kapasite değerleri +7C dış hava sıcaklığı için verilir. Isıtma kapasitesi 11000 Btu/h olan bir klima bu kapasiteyi ancak 7C de verebilir. Tabi iç ortamı da 21C ye ayarladığımız kabul ediyoruz. Eğer odanın ısı kaybı sürekli 11000Btu/h olmakta ise aynı COP değerine sahip 11000 lik klasik bir klima elbette daha avantajlı olacaktır. Ben kışın soğuk aylarında da ısıtma da sıkıntı yaşamamak için mecburen kapasiteyi büyük tutmak durumundayım. 7C de dış ortam sıcaklığında odanın ısı kaybının 11000Btu/h olduğunu kabul edersek, dış hava sıcaklığı -10C ye düştüğünde aynı odanın ısı kaybı neredeyse 2 ye katlanacaktır. Bu durumda aynı klimanın bu odayı ısıtması mümkün değildir. Üstelik hava sıcaklığının düşmesinden dolayı kaliteli bir klimayı ele alsak dahi bu sıcaklıkta kapasitesinin %50 düşeceği kesindir. Yani Bu durumda benim 11000 lik klimam odanın ısı kaybının sadece %25 ini karşılayabilecek hale geldi. Ben bunun yerine 18000lik inverterli bir klima almış olsaydım kışın bana sıkıntı yaşatmadığı gibi yazın da kapasitesini kısarak gereksiz enerji harcamamaış olacaktı.

Kışın soğuklardaki kapasite düşmesini ve evin ısı kaybının artacağını düşünerek 22000lik sabit bir klima aldık diyelim. Bu sefer bu cihaz kışın soğuk günlerinde sıkıntı çıkarmadan sürekli çalışarak(durmadan) evimizi ısttı diyelim. Bu süre 2 ayla sınırlı. Havalar ısınmaya başlayınca ne olacak bu sefer sık aralıklarla aç kapa yapacak. Bu dur kalklardaki demeraj kayıplarının haricinde borularda oluşan ısı kayıplarını da düşünmek gerekli. Çünkü kllima çalıştığı anda hemen sıcak hava üflemez. Tam performanslı sıcak hava üflemeye başlaması dakikalar alır. Bu durumda cihaz sürekli çalışmazsa bir verimsizlik ortaya çıkar.

Sizin dediğiniz gibi soğutmada kapasite yetmediği zaman içerisi biraz ısınmaya başlar ama bu sıkıntı yaratmaz fakat ısıtmada işler tersine döner . Kısaca soğutmada sizin dediğiniz gibi kapasiteyi minimumda tutup sürekli çalışması sağlanarak inverter tercih edilmeyebilir ancak ısıtmada kesinlikle inverter tercih edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi makineman -- 1 Nisan 2010; 18:47:05 >
      |
      |

• Yüzbaşı
      843 Mesaj
      01 Nisan 2010 19:15:35
      Söylediğiniz düşüncede bana göre tam ters bi mantık.İnverter cihaz min dan maximuma çıktığında çekebilceği en yüksek kapasiteyi çeker daha sonra kısar.Küçük bi inverter cihazı büyük bi alanda kullanmaya başladığınızda sürekli yüksek değerden aşağı inemeyecek ki Türkiye koşullarında mükemmel izalasyonlu yerlerin çok az olduğunu varsayarsak, max fan devri, max motor devri ve min ömür le cihaz çalıştıracaksınız.Öyle bi kullanım istiyorsanız standart kompresör kullanmanız daha manıklı inverter cihaz kapasitesini artırabiliyor diye ona göre seçim yapmak pekte mantıklı değil.
      |
      |
      01 Nisan 2010 19:30:58
      quote:

Orijinalden alıntı: makineman

Sayın cengizumur;

Sizin mantığınız çok doğru aslında. Kendini kısmadan sürekli çalışan biri klima elbette daha makuldür fakat bunu olabilmesi için kapasitenin belirlenmesi pek kolay değil. Siz olayı soğutma açısından ele almışsınız. Ben klimayı üstelik Konya'da sadece ısıtma amacıyla kullandığım için olaya ısıtma açısından bakacağım.

Biliyorsunuz klimalarda kapasite değerleri +7C dış hava sıcaklığı için verilir. Isıtma kapasitesi 11000 Btu/h olan bir klima bu kapasiteyi ancak 7C de verebilir. Tabi iç ortamı da 21C ye ayarladığımız kabul ediyoruz. Eğer odanın ısı kaybı sürekli 11000Btu/h olmakta ise aynı COP değerine sahip 11000 lik klasik bir klima elbette daha avantajlı olacaktır. Ben kışın soğuk aylarında da ısıtma da sıkıntı yaşamamak için mecburen kapasiteyi büyük tutmak durumundayım. 7C de dış ortam sıcaklığında odanın ısı kaybının 11000Btu/h olduğunu kabul edersek, dış hava sıcaklığı -10C ye düştüğünde aynı odanın ısı kaybı neredeyse 2 ye katlanacaktır. Bu durumda aynı klimanın bu odayı ısıtması mümkün değildir. Üstelik hava sıcaklığının düşmesinden dolayı kaliteli bir klimayı ele alsak dahi bu sıcaklıkta kapasitesinin %50 düşeceği kesindir. Yani Bu durumda benim 11000 lik klimam odanın ısı kaybının sadece %25 ini karşılayabilecek hale geldi. Ben bunun yerine 18000lik inverterli bir klima almış olsaydım kışın bana sıkıntı yaşatmadığı gibi yazın da kapasitesini kısarak gereksiz enerji harcamamaış olacaktı.

Kışın soğuklardaki kapasite düşmesini ve evin ısı kaybının artacağını düşünerek 22000lik sabit bir klima aldık diyelim. Bu sefer bu cihaz kışın soğuk günlerinde sıkıntı çıkarmadan sürekli çalışarak(durmadan) evimizi ısttı diyelim. Bu süre 2 ayla sınırlı. Havalar ısınmaya başlayınca ne olacak bu sefer sık aralıklarla aç kapa yapacak. Bu dur kalklardaki demeraj kayıplarının haricinde borularda oluşan ısı kayıplarını da düşünmek gerekli. Çünkü kllima çalıştığı anda hemen sıcak hava üflemez. Tam performanslı sıcak hava üflemeye başlaması dakikalar alır. Bu durumda cihaz sürekli çalışmazsa bir verimsizlik ortaya çıkar.

Sizin dediğiniz gibi soğutmada kapasite yetmediği zaman içerisi biraz ısınmaya başlar ama bu sıkıntı yaratmaz fakat ısıtmada işler tersine döner . Kısaca soğutmada sizin dediğiniz gibi kapasiteyi minimumda tutup sürekli çalışması sağlanarak inverter tercih edilmeyebilir ancak ısıtmada kesinlikle inverter tercih edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

makineman,

Yazdiklariniza tamamen katiliyorum. Hem isitma hem sogutma yapacak bir klimada iklim durumuna gore isitma icin ayri, sogutma icin ayri kapasite degerlerine ihtiyac duyulabilir. Bununda disinda birde dis unitenin buzlanmasi olayi isleri iyice karistiriyor. Cihaz isitma icin ihtiyaciniz olan kapasiteye sahip bile olsa buzlanma oldugunda kapasite sifira dusuyor. Buda kapasite hesabininda otesinde dis unite sicakliginin ne kadar dusmesi gerektigine cok dikkat etmeyi gerektiriyor. Tabii birakin normal vatandasi, servisler bile bu bilgiye sahip olabiliyormu bilmiyorum.

Isitmada kullanilacak klimada dusuk hava sicakliginda performans beklenecekse bence ilk bakilacak sey dis unite buyuklugu. Daha buyuk dis unitesi olan (aslinda dis unitesinin isi transfer kapasitesi yuksek olan) bir klima inverteli olsada olmasada daha kucuk dis uniteli bir klimaya gore daha az defrosta girecektir.

Ornek olarak 10000 btu isitma yaparken, 14000 lik, dis unitesi buyuk bir klima, 18000 lik dis unitesi daha kucuk bir klimaya gore daha az defrosta girecektir. Cunku 18000'lik klima ayni kapasite icin daha kucuk yuzeyden daha cok isi atmak icin dis unitdeki yuzey sicakligini daha dusurup bu yuzeyde buzlanmaya daha musait olacaktir. Sonucta gorunuste daha az kapasiteli klima isitmada yinede daha problemsiz olacaktir.

Bunlar hep inverterli klimalara mal edilen seyler. Fakat mesela bu defrosta daha az girme olayi inverter devresi var diye olmuyor. Inverterli klimalar mesela 9000 btu diye satilirken aslinda ayni kapasitedeki klasikten daha fazla kapasiteli dis uniteyle geliyor. Genelleme yapamam ama benim zamaninda inceledigim bir kac marka oyle idi.

Karsilastirma yapmak kolay degil. Cunku tam olarak ayni termal kapasitede br inverterli birde invertersiz klimayi laboratuara sokmak lazim. Yada daha bu isin tam hesabini kagit uzerinde yapmak lazim. Yalniz inverterle elektrik motorlarinin surulmesi konusunu bayagi iyi biliyorum ve inverterin Nominal kapasitede calisan bir cihazi daha verimli hale getirmedigini tersine kendide bir miktar elektrik yakarak sarfiyati dusurdugunu soyleyebilirim.

Birde sizden ozur dilemek isterim. Daha once merkezi istma tesisati konusunda iki tarafada gidecek bir laf ettim. Biraz daha muhendis gibi degerlendirin gibi bir sey soyledim. Burada yaptiginiz gibi analitik degerlendirmeleri seviyorum. Bazende fazla duygusal yazabiliyorum. yorumunuz icin tesekkurler.
      |
      |

• Binbaşı
      1108 Mesaj
      01 Nisan 2010 19:51:34
      quote:

Söylediğiniz düşüncede bana göre tam ters bi mantık.İnverter cihaz min dan maximuma çıktığında çekebilceği en yüksek kapasiteyi çeker daha sonra kısar.Küçük bi inverter cihazı büyük bi alanda kullanmaya başladığınızda sürekli yüksek değerden aşağı inemeyecek ki Türkiye koşullarında mükemmel izalasyonlu yerlerin çok az olduğunu varsayarsak, max fan devri, max motor devri ve min ömür le cihaz çalıştıracaksınız.Öyle bi kullanım istiyorsanız standart kompresör kullanmanız daha manıklı inverter cihaz kapasitesini artırabiliyor diye ona göre seçim yapmak pekte mantıklı değil.

Iste bende onu diyorum. 14000'lik inverteri yari gucte kullanmak yerine 7000'lik klasigi tam gucte kullanmak'ta olabilir ve ilk yatirimin daha az olmasi disinda sarfiyatta azda olsa daha az olup daha tasarruflu olacaktir diyorum. Tabii bu yukarida makinaman ile konustuklarimizin disinda mesela benim gibi sadece sogutma icin gecerli. Isitmadada klasik daha verimli olabilir ama yukarida konustugumuz bir suru faktor iyi degerlendirilmelidir. Yani inverterli otomatikman tasarruflu diye bir sey (bence) yok. Omurdende korkmayin, benim cartel 5 yildir daha birkere servis gormedi. temizliginide ben yapiyorum. Inverter arizasi masrafi korkumda yok.

Bir onceki postta soylediginiz bir arkadasin yaptigi tabloyu bulmaya calisacagim.
      |
      |

• Yüzbaşı
      843 Mesaj
      01 Nisan 2010 21:33:12
      Kaliteli klimaların ömrü 10 ila 15 yıl arası değişir ve gerekli bakımları yapıldığı sürece 10 sene sonrada ilk yaktığı kadar elektrik sarfiyatı sağlar tabi cihazına iyi bakarsan hemfikiriz orda fakat inverter bi cihazı zorlamak yerine rahat çalıştırırsanız uzun yıllar aynı kalitede hizmeti halırsınız cihazdan olabilir 10 senelik arçelikler gördüm sapasağlam 1 senelik daikin gördüm dökülen bu tabi biraz şans işi ama şansında belli kriterleri var artık.
      |
      |
      02 Nisan 2010 09:22:28
      quote:

Hangi kısmı ters açıklarmısınız? Ben de tasarruf için inverter kullanılması taraftarıyım. Çünkü bağımsız bölümlerin ısı kayıp veya kazançları mevsimlere göre oldukça farklılık göstermektedir. Kapasiteyi mevsime göre tam ihtiyacımızı karşılayacak kadar seçemeyeceğimize göre inverterli klimalar bunu çok iyi tolere ederek tasarruf yapmamızı da sağlamaktadırlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi makineman -- 2 Nisan 2010; 9:27:10 >
      |
      |

• Yüzbaşı
      843 Mesaj
      02 Nisan 2010 10:23:16
      quote:

quote:

Hangi kısmı ters açıklarmısınız? Ben de tasarruf için inverter kullanılması taraftarıyım. Çünkü bağımsız bölümlerin ısı kayıp veya kazançları mevsimlere göre oldukça farklılık göstermektedir. Kapasiteyi mevsime göre tam ihtiyacımızı karşılayacak kadar seçemeyeceğimize göre inverterli klimalar bunu çok iyi tolere ederek tasarruf yapmamızı da sağlamaktadırlar.

Ben tasarrufsuz demiyorumki benm savunduğumda o zaten.''Kendini kısmadan sürekli çalışan biri klima elbette daha makuldür'' Yazısı için anlattım söyledim.
      |
      |

• Teğmen
      193 Mesaj
      02 Nisan 2010 11:13:25
      quote:

quote:

quote:

Ben tasarrufsuz demiyorumki benm savunduğumda o zaten.''Kendini kısmadan sürekli çalışan biri klima elbette daha makuldür'' Yazısı için anlattım söyledim.

O yazıyı sabit kapasitede sürekli çalışarak odanın sıcaklığını sabit tutabilen klasik klima için söyledim ama bunun da mevsimsel şartlardan dolayı çok da mümkün olmadığını belirttim. Çünkü hacimlerin ısı kayıpları bırakın mevsimleri her gün birbirinden farklıdır. Kapasitedeki günlük değişimleri inverter klimalar çok iyi tolere ediyor. Optimum şartlar için kapasite belirlenerek alınan inverter klima her zaman klasikten ekonomik çalışacaktır. Buradaki optimum değer çok önemli. Servis önerisi biraz büyük kaçıyor genelde ama bana önerilen tam tersiydi. Ben de FD25VABH var. Nominal ısıtma kapasitesi 11000Btu/s. Takmaya gelen servis bana bu cihaz bu odaya büyük bile dedi:) Onlar cihaz kapasitesini alırken üzerindeki maksimum değeri okuyorlar. Ona göre ele alırsak 21600 BTU/s değeri elbette fazla ama çok yanlış bir hesap yöntemi bu. O zaman cihaz hep tam gaz çalışır. İnvertere gerek yokki. Ben nu cihazı 55 m3 odada kullanıyorum. Üstelik kapısı sürekli açık şekilde. Kapasite ihtiyacını hesaplarken odanın ısı kaybını -10C ye göre alarak yaklaşık bir hesap yaptım ve yeterli olacak düşüncesiyle bunu aldım. Daha soğuk günlerde cihaz nominalin biraz üstünde çalışarak bunu tolere edebilir. Bu yılda belki 3-5 gün olur. Kullanımım sonucunda da yaptığım hesabın doğru olduğu anladım. 3 aydır kullandığım klima gece gündüz sürekli çalıştığı için -5C dış ortam sıcaklığında dahi kapasiteyi 5500Btu/s e kadar düşürdü. Hava ısındıkça bu değer daha da düştü ve artık kendini kısamadığı için arada bir dur kalk yapmaya başladı. Bu nedenle imkanlar dahilinde inverter hatta kapasiteye iyice kısabilen pahalı inverter:)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi makineman -- 2 Nisan 2010; 11:14:58 >
      |
      |

• Binbaşı
      1108 Mesaj
      02 Nisan 2010 11:52:03
      quote:

Labaratuvar ortamında oluşturulan değerleri ben değil şirketler yapıyor ondan yararlanıyorum.Ben gelen birebir cihazların testlerine bakıyorum ilk akımda ne kadar çektiği bi kaç saatte ne kadar çektiği vs. ki zaten bi arkadaşında forumda dakika dakika değerleri var ordanda bakabilirsin SRK71ZE-S1 e yaptığı değerler.Zaten sıkılıyorum artık bu boş tartışmalardan tartışılacak ortama konu bile yazmıyorum artık uzun uzun yazılıyor gidiyor ne anlatsan boş oluyor bazen o yüzden sadece istenilen ihtiyaca yardım ediyorum.

Galiba dediginiz degerleri buldum, kamerhan_55 nickli arkadasin, SRK71ZE-S1 ile yaptigi olcumleri soyluyorsunuz.

quote:

Orijinalden alıntı: kamerhan_55

Klimanın şalterine ç.makinası-buzdolabı-b.makinası-fırın ve mutfaktaki prizler bağlıymış. klimayı tek şaltere bağlattırdım ve m.birol arkadaşımızın yaptığı gibi klimaya elektrik sayacı bağlattırdım ve artık klimanın ne kadar yaktığını net olarak ölçüm yapacağım. ilk ölçümüm şöyle;
      Tarih: 30/01/2009 dış hava: 9,
      saat: 21.00-22.00 0,000 - 1,700 = 1,700 Kw çalıştırma : 22 lo, dış hava ısısı: 9 derece
      saat: 22.00-23.00 1,700 - 2,620 = 0,920 Kw çalıştırma : 23 lo, dış hava ısısı: 9 derece

Tarih: 31/01/2009 dış hava: 7 ve yağmurlu,
      saat: 17.00-18.00 2,744 - 4,670 = 1,926 çalıştırma : 22 lo, dış hava ısısı: 7 derece
      saat: 18.00-19.00 4,670 - 6,560 = 1,890 çalıştırma : 24 lo, dış hava ısısı: 7 derece
      saat: 19.00-20.00 6,560 - 8,050 = 1,490 çalıştırma : 24 lo, dış hava ısısı: 7 derece
      saat: 20.00-21.00 8,050 - 9,330 = 1,280 çalıştırma : 24 lo, dış hava ısısı: 7 derece
      saat: 21.00-22.00 9,330 - 10,500 = 1,170 çalıştırma : 24 lo, dış hava ısısı: 7 derece
      saat: 22.00-23.00 10,500 - 11,600 = 1,100 çalıştırma : 24 lo, dış hava ısısı: 7 derece

Tarih: 01/02/2009 dış hava: 6 derece ve yağmurlu,
      saat: 13.00-14.00 12,880 - 14,860 = 1,980 çalıştırma : 22 lo, dış hava ısısı: 6 derece
      saat: 14.00-15.00 14,860 - 16,800 = 1,940 çalıştırma : 24 lo, dış hava ısısı: 6 derece
      saat: 15.00-16.00 16,800 - 18,150 = 1,350 çalıştırma : 24 lo, dış hava ısısı: 6 derece
      saat: 16.00-17.00 18,150 - 19,400 = 1,250 çalıştırma : 24 lo, dış hava ısısı: 6 derece
      saat: 17.00-18.00 19,400 - 20,500 = 1,100 çalıştırma : 22 lo, dış hava ısısı: 6 derece
      saat: 18.00-19.00 20,500 - 21,500 = 1,000 çalıştırma : 24 lo, dış hava ısısı: 6 derece
      saat: 19.00-20.00 21,500 - 22,450 = 0,950 çalıştırma : 24 lo, dış hava ısısı: 6 derece
      saat: 20.00-21.00 22,450 - 23,450 = 0,900 çalıştırma : 24 lo, dış hava ısısı: 6 derece
      saat: 21.00-22.00 23,450 - 24,280 = 0,830 çalıştırma : 24 lo, dış hava ısısı: 6 derece
      saat: 22.00-23.00 24,280 - 25,110 = 0,830 çalıştırma : 24 lo, dış hava ısısı: 6 derece
      saat: 23.00-24.00 25,110 - 25,933 = 0,830 çalıştırma : 24 lo, dış hava ısısı: 6 derece

Birde dış ünite su tahliyesi yerine 5 litrelik bidon koydum. saat:13 den gece saat:24,00 kadar 15 litre su doldurdu.

Bu arkadasimiz yukaridaki gibi bircok olcum yapmis. Bu degerler bu klimanin, tam olarak belirli olmayan sartlar altinda ne kadar elektrik enerjisi harcayip isi kaybi belirli olmayan bu odanin sicakligini ne kadar degistirdigini soyluyor. Bu deneye bakarak bu cihazin ne kadar verimli oldugu hakkinda bir hesap yapilamaz. Dolayisiyla bu odada eger klasik klima olsaydi ne olurdu sorusunun cevabida zaten bu deneyde hic yok ve sonucta sadece bu degerlere bakarak inverterli ve klasik bir klima arasinda karsilastirmali bir degerlendirme yapabilmem mumkun degil. Arkadasin bu deneyle amacladigi neydi bilmiyorum ama bu degerlere bakarak ancak kabaca bu odanin genel isi transfer katsayisi (kayip) hesaplanabilir, oda klimanin ureticisinin verdigi COP degeri sabit kabul edilirse.
      |
      |

• Binbaşı
      1108 Mesaj
      02 Nisan 2010 12:11:13
      Ben klasik klima ancak nominal kapasitede verimlidir, dur kalkli calismada verimli degildir demedim. Nominal kapasitede MUTLAKA muadil inverterliden daha verimlidir dedim.

Bunun yaninda dur kalkli calismada kotu birsey degil. Eger bu durma kalkma her bir dakikada tekrarlanmiyorsaki boyle birsey zaten yok, kalkis akiminin getirdigi saniyelik harcama goz ardi edilebilir, bunun sayi ve formulle hesabini yapmistim.

Bu sefer baska turlu hesap yapayim. Bir saatte 3600 saniye var. kalkis akimini 5 saniye cekiyorsa, bu nominal akimin 4 katiysa, bu klima saatte bir dur kalk yapsa 3600 saniye yerine 3615 saniye calismis kadar daha fazla elektrik yakacak. Birkere degil 5 kere dursun kalksin 3675 saniye calismis kadar elektrik yakacak. Benim klima sicak havada, oglen vakitlerinde hic durmadan 3-4 saat calisiyor. Benim durumumda kalkis akimina %1 den daha az kayip veriyorum. Birde klasik klima kalkistan sonra en verimli noktasinda calisacagi, inverteri beslemek icinde kaybi olmayacagi icin, dur kalkli calismada bile inverterli klimaya gore daha verimsiz olacagini pek dusunemiyorum.

Yani dur kalkli calismaninda klasik klima icin inverterli klima karsisinda mutlak bir dejavantaj oldugunu gosterecek bir bilgiye veya tecrubeye sahip degilim.

EDIT : rakam duzeltme.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cengizumur -- 2 Nisan 2010; 12:29:19 >
      |
      |

• Yüzbaşı
      843 Mesaj
      02 Nisan 2010 12:32:15
      quote:

Ben klasik klima ancak nominal kapasitede verimlidir, dur kalkli calismada verimli degildir demedim. Nominal kapasitede MUTLAKA muadil inverterliden daha verimlidir dedim.

Bunun yaninda dur kalkli calismada kotu birsey degil. Eger bu durma kalkma her bir dakikada tekrarlanmiyorsaki boyle birsey zaten yok, kalkis akiminin getirdigi saniyelik harcama goz ardi edilebilir, bunun sayi ve formulle hesabini yapmistim.

Bu sefer baska turlu hesap yapayim. Bir saatte 3600 saniye var. kalkis akimini 5 saniye cekiyorsa, bu nominal akimin 4 katiysa, bu klima saatte bir dur kalk yapsa 3600 saniye yerine 3615 saniye calismis kadar daha fazla elektrik yakacak. Birkere degil 5 kere dursun kalksin 3675 saniye calismis kadar elektrik yakacak. Benim klima sicak havada, oglen vakitlerinde hic durmadan 3-4 saat calisiyor. Benim durumumda kalkis akimina %1 den daha az kayip veriyorum. Birde klasik klima kalkistan sonra en verimli noktasinda calisacagi, inverteri beslemek icinde kaybi olmayacagi icin, dur kalkli calismada bile inverterli klimaya gore daha verimsiz olacagini pek dusunemiyorum.

Yani dur kalkli calismaninda klasik klima icin inverterli klima karsisinda mutlak bir dejavantaj oldugunu gosterecek bir bilgiye veya tecrubeye sahip degilim.

Orda zaten klasik bi makina ile inverter lı bi makina karşılaştırması yok ki zaten yapılamayacak bi karşılaştırmadan sözediyoruz.Farkettiyseniz 300 w a kadar düşen değerler mevcuttur ölçümlerde hangi 24.000 Btu/h lık bi klimada 2 kw ın altında bi değer gördünüzki.Başlangıç akımı saate yansır şöyleki siz zaten 3 4 sn lik bi olaydan söz ediyorsunuz kalkışta çektiği saate yansıyan 5, 6 kw/sa lık akım ı çekti zaten ha 5 sn de çekmiş ha 2 sn de zaten bu yüzden demeraj akımı denir ya.Inverter la standartın eşit olduğu nokta anca ikiside max kapasitede çalıştığı zamanlardaki akımlardır öyle bi konumunuz varsa zaten inverter kullanmanında manası yoktur.
      |
      |

• Yüzbaşı
      843 Mesaj
      02 Nisan 2010 12:35:02
      quote:

quote:

quote:

quote:

O yazıyı sabit kapasitede sürekli çalışarak odanın sıcaklığını sabit tutabilen klasik klima için söyledim ama bunun da mevsimsel şartlardan dolayı çok da mümkün olmadığını belirttim. Çünkü hacimlerin ısı kayıpları bırakın mevsimleri her gün birbirinden farklıdır. Kapasitedeki günlük değişimleri inverter klimalar çok iyi tolere ediyor. Optimum şartlar için kapasite belirlenerek alınan inverter klima her zaman klasikten ekonomik çalışacaktır. Buradaki optimum değer çok önemli. Servis önerisi biraz büyük kaçıyor genelde ama bana önerilen tam tersiydi. Ben de FD25VABH var. Nominal ısıtma kapasitesi 11000Btu/s. Takmaya gelen servis bana bu cihaz bu odaya büyük bile dedi:) Onlar cihaz kapasitesini alırken üzerindeki maksimum değeri okuyorlar. Ona göre ele alırsak 21600 BTU/s değeri elbette fazla ama çok yanlış bir hesap yöntemi bu. O zaman cihaz hep tam gaz çalışır. İnvertere gerek yokki. Ben nu cihazı 55 m3 odada kullanıyorum. Üstelik kapısı sürekli açık şekilde. Kapasite ihtiyacını hesaplarken odanın ısı kaybını -10C ye göre alarak yaklaşık bir hesap yaptım ve yeterli olacak düşüncesiyle bunu aldım. Daha soğuk günlerde cihaz nominalin biraz üstünde çalışarak bunu tolere edebilir. Bu yılda belki 3-5 gün olur. Kullanımım sonucunda da yaptığım hesabın doğru olduğu anladım. 3 aydır kullandığım klima gece gündüz sürekli çalıştığı için -5C dış ortam sıcaklığında dahi kapasiteyi 5500Btu/s e kadar düşürdü. Hava ısındıkça bu değer daha da düştü ve artık kendini kısamadığı için arada bir dur kalk yapmaya başladı. Bu nedenle imkanlar dahilinde inverter hatta kapasiteye iyice kısabilen pahalı inverter:)

Özür dilerim kendini kısmadan diye söyleyince inverter dan bahsettiğiniz sandım benim hatam diğer yazdıklarınızda hemfikiriz zaten.Servislerde şuna rastladım bende bu cihaz 16.000 e kadar çıkar atıyorum 9.000 Btu/h lık bi cihaz o zaman sen bunu 35 metrekare yerde bile kullanırsın gibi bi zihniyet var yada satış taktiğimi demeliyim tam bilmiyorum ama buna çok sefer rastladım.
      |
      |

• Onbaşı
      39 Mesaj
      02 Nisan 2010 14:26:31
      arkadaşlar istanbulda oturuyorum oda yaklaşık 30 m2 güneş sabahdan akşama kadar odanın içinde nasıl bi klima tavsiyeniz olur hesaplı tarife olsun tşk şimdiden
      |
      |
      02 Nisan 2010 15:57:57
      quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Özür dilerim kendini kısmadan diye söyleyince inverter dan bahsettiğiniz sandım benim hatam diğer yazdıklarınızda hemfikiriz zaten.Servislerde şuna rastladım bende bu cihaz 16.000 e kadar çıkar atıyorum 9.000 Btu/h lık bi cihaz o zaman sen bunu 35 metrekare yerde bile kullanırsın gibi bi zihniyet var yada satış taktiğimi demeliyim tam bilmiyorum ama buna çok sefer rastladım.

Anlaştığımıza sevindim:) Aynı şeyleri savunuyoruz ama her şey sanal ortamda aklımızdaki gibi ifade edilemiyor maalesef. Saygılar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi makineman -- 2 Nisan 2010; 15:59:02 >
      |
      |

• Binbaşı
      1108 Mesaj
      02 Nisan 2010 18:36:26
      quote:

quote:

Orda zaten klasik bi makina ile inverter lı bi makina karşılaştırması yok ki zaten yapılamayacak bi karşılaştırmadan sözediyoruz.Farkettiyseniz 300 w a kadar düşen değerler mevcuttur ölçümlerde hangi 24.000 Btu/h lık bi klimada 2 kw ın altında bi değer gördünüzki.Başlangıç akımı saate yansır şöyleki siz zaten 3 4 sn lik bi olaydan söz ediyorsunuz kalkışta çektiği saate yansıyan 5, 6 kw/sa lık akım ı çekti zaten ha 5 sn de çekmiş ha 2 sn de zaten bu yüzden demeraj akımı denir ya.Inverter la standartın eşit olduğu nokta anca ikiside max kapasitede çalıştığı zamanlardaki akımlardır öyle bi konumunuz varsa zaten inverter kullanmanında manası yoktur.

E peki siz bu tabloyu bana niye verdiniz ? kW/saat akim birimi degildir, ne demek istediginizi anlayamadim. Neyse 24000 binlik klima 300 watt'a dustu az yakiyor diye bu alet ayni zamanda verimlidir denemez. Nominal calismaya gore az yakmak baska, verim baska. Burada klima az yakiyor ama dahada az isitiyor (sogutuyor).

Boyle kismi kapasitede calisirken inverterin, motorun elektriksel olarak daha verimsiz olacagini size soyleyebilirim. Kompresorde mekanik olarak kismi kapasitede daha verimsizdir. Geriye kismi calisma sartlarinda verimi arttirabilecek bir tek evaparator, kondenser vesaireden olusan termodinamik devrenin, termodinamik cevrim veriminin kismi kapasitede bir veya birden cok sebepten dolayi artmasi kaliyor.

Bu termodinamik cevrim verimi artisi en az inverter ve motordaki elektrik kayiplarini ve kompresordeki mekanik kayiplardaki artisi karsilayacak duzeyde olmaliki bu kismi yukteki calisma verimi an azindan genel verimi dusurmuyor diyebilelim.

Ben termodinamik verim artisini kismi calisma durumunda arttiracak bir durumu ilk bakista goremiyorum. Bunu arastiracak arkadaslara su baslangic noktalarinin yol gosterici olabilecegini dusunuyorum.

Kismi calismada SANKI evaparator ve kondenser yuzeyleri artmis GIBIDIR dolayisiyla daha kolay isi transferi mumkun olmustur bu bir artidir. Fakat ayni zamanda dis unitenin icindeki refrigerantin dis ortamla sicaklik farki azalmistir. Buda dis unite ile bulundugu artam arasinda isi transferini ve verimi dusuren bir faktordur. Bence bu iki faktor onemli. biri arti yonde verimi etkiliyor digeri eksi. Bence fifty-fifty gibi bir etkileri olup sonucta birbirlerini goturuyor olabilirler. Bu sadece bir his Bunu daha derin analiz eden bir arkadas cikarsa memnun olurum. Ben Inverterli klimalar icin verilen COP degerlerinin her calisma sarti icin ayni olmadigini dusunuyorum.

Yukaridaki anlatimim yeterli degil. Acmak icin birde su ornegi vereyim. "Sanki evaparator yuzeyleri artmis gibidir" demekten kastim. 9000'lik tam kapasitede calisan klima ile 18000'lik yari kapasitede calisip ayni sogutma veya istmayi yapan iki klimanin karsilastirmasini yapar gibi. 18000'lik klimanin kondenser ve evaparatorunun 9000'likten buyuktur. Niye bunlari karsilastiriyorum ? cunku bunlar ayni sogutmayi veya isitmayi yaparken bir tam kapasitede digeride kismi kapasitede olmaya ornek iki klima.

eina,
      Bu son yazdiklarim benimde biri analiz etsede bende okusam diye ortaya yazdigim seyler. Dogrudan siz cevaplayin diye yazmadim, kafanizi yormayin. Sizle iyi kotu anlastik (ayni fikirde olmasakta). Birde ben profesyonel iklimlendirmeci degilim, daha once verdiginiz kisaltmalari anlayamadim ama tahmin ettim, profesyonel olarak elektrik motor kontrolu ve inverterler uzerinde calisiyorum. Bunlari klimacilarin bilmesi gerekenden cok daha iyi bilirim. Klimada inverter, inverterin cokta karmasik olmayan basit bir uygulamasidir. Iklimlendirme icin gerekenleride mektepte okumustum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cengizumur -- 2 Nisan 2010; 18:51:19 >
      |
      |

• Yüzbaşı
      843 Mesaj
      02 Nisan 2010 19:00:54
      Bu kadar şey yazınca aklıma çalıştığım bi oteldeki anım geldi.Kazan dairesinde çalışan çarklarda sorun çıktı tam olarak hatırlamıyorum sorunun ne olduğunu ben geldiğimde makina müh leri aralarında tartışıyordu.Yok alfa açısından kaynaklanan sebepler şu mekanik düzeneğin senkronları falan çözmeye çalışıyolar olayı.Orda çok sevdiğim bi ustam vardı herzamanki gibi ağzında bi sigara geldi '' la yine mi oynamışlar bunun kollarıyla '' dedi gitti düzeltti mühendisler bakıyo ne gülmüştüm o zaman.Dünden beri o kadar yazılanda dikkat ettiyseniz tek tartıştığımız olay inverter ve standart arasındaki fark.Siz getirin bana bi VRF standart kompresörlü bi cihaz şöyle 48 HP lik bende size inverter kompresörlü getireyim çalıştıralım sabaha kadar bakın nasıl farkediyor sarfiyatlar :D
      |
      |
      02 Nisan 2010 19:39:38
      ben halk azgı iel şunu anlarım arkadaş aynı şartlar altında ve aynı metre kare aynı cepheye bakan yere iki klima takılı biri klasik düz yani digeri 9000 ınverter,
      düz arçelik 16 metre kare yerde digerde 16 metre kare yerde general 9000 ınverter ve her ikisinde ayrı sarfiyatı görmek için analog sat takılı ve bu çok soguklardada bu iki klimada 1 ay hiç durmadan çalıştı ee nemi oldu arçelik defrosa girdi çıktı en 45 dakika sonra ısıtmaya başladı ses gürültü ve ay sonu çekilne watt abo dedirtti ama öbüründe ne dfros nede bir şey nede abo dedik, ben buna bakarım arkadaş az harcamı ve beni canavar gibide ısıtmışmı siz istediginiz kadar fizik, kimya, uzay mekanigi tartışın fasa fiso ortada gözümün gördigi ve süper ısındıgım klima var birde arçelik var siz dikine giddin daha.
      |
      |

Reklamlar
sohbet
Satılık Köpek
Ankara Web Tasarım
SEO
haberler
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,391
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.