Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Klima Tavsiyesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: erkay, remo7 Daha Az
2 Kayıtlı Üye, 1 Misafir Kullanıcı
39.222
Cevap
328
Favori
3.174.874
Tıklama
Giriş
      335 Mesaj
      17 Haziran 2009 09:55:57
      quote:

Orjinalden alıntı: lerdemir

Teşekkür ederim Sn.ITL,

COP ve EER oranları ile Eurovent onaylanma tarihi konularını anladım.

Bir de Eurovent onayı var mı diye sorduğumda yetkilileri yüzlerinin alacağı şaşkın ifadeyi görür gibiyim :)

Bu durumda bunaltıcı gecelerde, yatak odasını taa salondan soğutmaya çalışmaya devam gibi görünüyor :(

Yatak odanızda alacağınız klimada şöyle bir özelliğin olmasına dikkat edin lütfen..

Kendi Kendini Temizleme

Klimanız soğutma modunda çalışırken batarya üzerinde nem oluşur. Klimanızı kapattığınızda nem batarya üzerinde kurur. Bu sırada küf oluşumu kaçınılmazdır. Uzaktan kumandanız üerindeki BLOW tuşuna basarak bataryayı kurutabilir, küf oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Hatırlarsanız sayın Kazım Kanat otel odasında klima karşısında uyurken kaptığı bakteriler ile vefat etti. Tamam zaten hastaydı kanserdi ama kanseri yenmiş son tedavisini görmüştü ama kaptığı o ekstra bakteriler vefatını hazırladı...

Flair Carrier ve toshiba da bu kendi kendini temizleme bataryayı kurutma olayı cidden abartılmıştır. ilk çalıştırmada içeriye nem kokusu gelmez.
      |
      |

• Onbaşı
      25 Mesaj
      17 Haziran 2009 09:59:27
      E ben boşuna yazmışım o zaman uzun uzun :)

"...Yılın en fazla 4-5 haftasında geceleri uyumakta güçlük çekecek kadar bunaltıcı sıcak oluyor yatak odasında..."

:)

Şaka bir yana, elektrik faturasına ayda 80 TL civarında ekleniyordu hatırladığım kadarıyla.
      |
      |
      17 Haziran 2009 10:04:39
      quote:

E ben boşuna yazmışım o zaman uzun uzun :)

"...Yılın en fazla 4-5 haftasında geceleri uyumakta güçlük çekecek kadar bunaltıcı sıcak oluyor yatak odasında..."

:)

Şaka bir yana, elektrik faturasına ayda 80 TL civarında ekleniyordu hatırladığım kadarıyla.

eh 80 lira ekleniorsa bu yıl elektriğe gelen % 40-50 zammı da eklersen 112 Tl bu yılın fiyatlarına göre. karar sizin bu durumda 150 lira verip sadece y.odanızdakini mi çalıştırmak yoksa elektrik faturasını ödeyip salondanmı çalıştırmak..

birde şu açısı var siz salondan klimayı çalıştırıp y.odasını soğutacaksınız die salonu boşu boşuna soğutmanız ne kadar doğru oluor ? özellikle küresel ısınmanın gerçek olduğu bu yıllarda :)
      |
      |
    • Onbaşı
      25 Mesaj
      17 Haziran 2009 10:09:39
      Uff, kafam karıştı! :(

Yani, kafam ile cebim :)
      |
      |
      17 Haziran 2009 10:18:39
      quote:

Uff, kafam karıştı! :(

Yani, kafam ile cebim :)

ceb konusu beni aşar teknik bilgi yardım destek verdim size cep konusuna 1şi diemem :) ama dediğim şey şu bu klimanın 1 temmuzda satış fiyatı eski listesine geri dönecek ve 800 tl nin üstüne çıkıcak. şu anda 650 lira.

aslında çözülmeyecek şey deil peşin verebildiğini verirsin bayiye geri kalanı belki vade farksız kredi kartı geçer almaya karar verdikten sonra çözümler kolay olur dostum kafan ile cebini birbirine sokma :) bak ben philip 8404 alıcaktım ben alana kadar piyasada kalmadı ben alacağımda 2300 lira idi şimdi gelenler 2700 liradan gelecek :S o ilk türkiyeye 8404 ler geldiğinde birileri çıkıp bana yol gösterseydi güven verseydi bende o fırsatı kaçırmayacaktım :s
      |
      |

• Yüzbaşı
      335 Mesaj
      17 Haziran 2009 10:47:08
      quote:

Orjinalden alıntı: Lezman

Selamlar;
      Multi İnverter konusunda bilgisi ve deneyimi olan arkadaşlar yazarlarsa memnun olurum.

Odalar;
      1. oda salon 35 m2 18000 btu
      2. oda mutfak 12m2 12000 btu
      3 oda oturma odası 6m2 7000 btu

bu 3 odaya (3 iç üniteye) 39000 btu luk inverter tek bir dış ünite.

4. oda yatak odası 12 m2 9000 btu iç ve dış ünite inverter.

Marka olarak LG düşünüyorum. (LG beko değil yalnız LG olan) tüm odalar bir antreye bakıyorlar.
      Borulama mesafeleri üreticinin verdiği olması gereken mesafelere uyuyor.
      Hem yazın hemde kışın kullanılacak.Kışın kombi ile birlikte çalışacak.

Multilerde bazen şöyle sıkıntılar oluor.
      siz salonda tv izliorsunuz mutfakta eşiniz yemek yapıor oturma odasında misafiriniz uyuyor 3 klimada aynı anda çalışıor bu durumda eğer dış ünite 3 kullanıma da yeterli gelmesse gerekli btu lardan az btu larda çalışmaya başlar dikkat etmeniz gereken kritik konu budur. 39000 lik dış ünite ile bu 3 iç üniteyi çalıştırabilirsiniz alım yaparken buna göre alım yapın lütfen...

ve madem multi alıorsunuz demektirki villa tarzı bir evde oturuorsunuz ve mümkün olduğunda fazla klimalarınız çalışacaktır bu gibi durumlar için MUTLAKA alacağınız ünitelerin COP değerleri gerçek COP lerden bahsediorum kataloğu onaylı COP değerleri 4,00 larda olması gerekli... bunu niçin söyledim ilk yatırım masrafınızı yani multi alarak ödediğiniz ekstra ücreti (mono split alsanız 3 adet daha az fiyat tutacaktır) 1-2 yıl içersinde elektrikten kazanç olarak geri alabilmeniz için.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ITL -- 17 Haziran 2009; 10:50:29 >
      |
      |

• Yüzbaşı
      335 Mesaj
      17 Haziran 2009 10:59:03
      quote:

Orjinalden alıntı: omarr35

quote:

Orjinalden alıntı: omarr35

Merhaba arkadaşlar

12-14 metrekare civarında 2 odaya klima almayı düşünüyorum (tam ölçülerden emin değilim +-1m^2 diyelim)

Isıtma ve soğutma amaçlı olacak. Ayrıca gece yatılan odalar olacak bunlar o yüzden sesi de önemli, mümkün olduğunca düşük seste olması lazım ayrıca elektrik sarfiyatı da önemli. Ev için kullanılacak

Markalar ve modeller hakkında hiçbir fikrim yok. Klimalar hakkında hiçbir bilgiye sahip değilim inventer vs nedir ?
      Hangi markaları ve modelleri önerirsiniz?

Şehir : İZMİR (öyle aman aman soğuklar olmaz ama yine de belirtmekte fayda var diye düşünüyorum)
      İlginize şimdiden teşekkürler

Arkadaşlar yakın zamanda alacağız önerilerinizi bekliyoruz

9000 BTU civarı uygun mudur mesela?

9000 Btu hayli hayli yeterlidir 2 odanız içinde... yoğun kullanım söz konusu ise mutlaka inverter tavsiye ederim. ama inverteri da doğru kullanmanız gerekmekte.
      Yatak odalarında olucak ise SELF CLEANİNG özellliğinin mutlaka olması gereklidir. sessizlik diorsanızda 21db in üstüne çıkmasın klimalarınız...
      Self Cleaning nedir derseniz tıklayınız...
      |
      |

• Yüzbaşı
      335 Mesaj
      17 Haziran 2009 11:15:45
      quote:

Orjinalden alıntı: K®ATOS

arkadaşlar biz n üst katta yaşıyoruz ve inanılmaz sıcak.klima almaya karar verdik.salon 45 m2 falan var.ne önerirsiniz çok miktar olmamalı parası.kaliteli olmalı ve çok fazla miktar olmaması lazım işte hç bir ilgim olmadığı için size güveniyorum

izolasyonla ilgili çok az bilgi vermişsiniz... Çoook sıcak demenizden yola çıkarak çatı, cam ve duvar izolasyonunuzun olmadığını düşünüorum 24.000 btu luk klima öneririm...
      |
      |
    • Yüzbaşı
      335 Mesaj
      17 Haziran 2009 11:30:54
      quote:

Orjinalden alıntı: memre111

arkadaşlar bende bir tavsiye alayım.

yaklaşık 10 15 m2 lik bir alana klima almak istiyorum en uygun alabileceğim bir klima tavsiyeniz var mı btu 9000 olsa yeterlimidir ufak bir araştırmada ALTUS ALK-2099 KONFOR SERİSİ 9000 BTU/h DUVAR TİPİ SPLIT KLİMA die bir klima var fiyat 464 ytl nasıl btu 9000 altus sanırsam arçelik yan ürünlerindenmiş.iş yaparmı.

yada sizlerin tavsiyesi fiyatta 600 ü fazla geçmek istemiyorum.

şimdiden teşekkürler...

Altus falam hiç bulaşma bence... 600 lirayı fazla geçmek istemiorsan 9000 lik 650 liraya gayet ii klima war. altusla falam ilgilenme hiç.
      |
      |
    • Yüzbaşı
      556 Mesaj
      17 Haziran 2009 11:42:44
      quote:

Orjinalden alıntı: fagala

Güle güle kullan bizimkide bugun takıldı pek fazla deneme fırsatımız olmadı çok şükür havalar iyi yarım saat kadar çalıştırdık iyi gibi ..
      quote:

Orjinalden alıntı: blackcold1907

quote:

Orjinalden alıntı: fagala

Arkadaşım Mitsubishi yi öneririm ama ben hc 35 modelini 1350 tl ye aldım 100 tl fark var bence onu al
      quote:

Orjinalden alıntı: blackcold1907

Arkadaşlar desteğinize ihtiyacım var.En son olarak kafamda şu 2 klimayı netleştirdim.Bu 2 sinin dışına kesinlikle çıkmadan 2 si arasında hangisini almalıyım.Hangisi daha iyidir.Birbirlerinden ne gibi üstünlükleri vardır.Ayrıca İzmir'de bu fiyatlardan daha ucuza bu klimaları alabileceğim bir yer varmıdır?

1-)Daikin İnverterli FTXS25 9.000 btu Fiyat : 1380Tl
      2-)Mitsubishi Elektrik İnverterli MSZ-HC25VA Fiyat: 1250

@fagala tavsiye için teşekkürler.Dün akşam üzeri klimayı aldım nihayet Daikin FTXS25DVML bakalım izlenimlerimi buraya yazarım takılınca...

Teşekkürler fagala sizde güle güle kullanın. Benimkisi daha takılmadı sözde bugun takıcaklar ama ben inanmıyorum cumayı bulur diye düşünüyorum.Nasıl dünden beri çalıştırdınızmı .Kurulum aşamasında önerebileceğiniz şeyler var mı ?
      |
      |

• Er
      14 Mesaj
      17 Haziran 2009 14:31:43
      Selamlar,

Acilen tavsiye verebileceklere tum ustalara/uzmanlara simdiden cok tesekkurler.

Istanbul'da giris ve acik mutfak dahil 65m2 tek hacim dikdortgen alan,
      Pencere olarak Doğu'ya bakan yaklasik 10mt. boyunca pimapen mevcut.

Bu mekanda tek bir klima, serinletme acisindan sizce ne kadar isimi gorur?
      Klima seven biri degilim ancak ozellikle Haziran sonu, Temmuz ve Agustosta iklimlendirme gerekiyor, sadece sogutma amacli.

Kesfe gelip gorustugum Beko LG-Arcelik Servis (servis formuna) 30.000BTU onermis, 24.000BTU isinizi belki gorebilir dedi,
      Mitsu.Elek. servisi ise 24.000BTU gerekli ama 18.000'lik inverter da isinizi gorebilir dedi.

1) Sizce 18.000BTU Inverter kaliteli bir makina boyle bir alanı buz gibi yapmasa bile Temmuz- Agustos sicaginda 23-24 derecelere cekebilir mi?
      Yoksa LG Beko'nun tavsiye ettigi gibi 30.000BTU ve uzeri bir cihaz kesin gerekli midir?

2) 22.000BTU uzeri A enerji sınıfı inverter klima var mi? Mitsubishi Electric 18.000BTU uzeri A enerji sınıfı kliması bildigim kadariyla yok diger markalari ise forumda pek tavsiye eden yok...? (Daikinde de yok, asagidaki bir tek Toshiba modelde bulabildim ancak fiyatlari el yakiyor)

3) 24.000'luk Inverter tavsiye edebileceginiz model var mi?
      (Daikin Delux Serisi 24.000BTU bir cihaz var, Daikin mi? Mitsu.Klima mı?)

4) Samsung cihazlar nasıl, yeni inverter modelleri sanirim Turkiye'de de artik var, ancak servis ve bayii yapisi cok kuvvetli gozukmuyor.
      Samsung konusunda yorum yapabilir misiniz?

En onemli soru:
      Amacim tek cihaz ve tek unite ile bu isi cozmek... 65 m2 yer icin bu mumkun mu?
      Alarko'nun sitesindeki cihaz secim programina gore tarif edilen yerin 45.000BTU!
      ısı Kazancı oldugunu hesapladı, buna gore tek cihaz problemi kesinlikle cozmeyecek ama yukarıda belirttigim kesfe gelen servisler cozebilecegini soyluyor... Beynim duman olmus durumda...
      Tek cihazla cozmek zorlama mi olur? Multi Sisteme donmek daha mi mantikli?

Yukarıdaki kapasitelerde makinalar bana gore baya tuzlu ama klima da minimum 5-10 sene gidecek iyi bir cihaz yatirimi olmali diye dusunuyorum
      Bu nedenle 1. sinif, enerji tasarrufu ortalamanın uzerinde, uzun donemde de basimi agritmayacak bir makina ariyorum.

En mantiklisi asagida 4 numarali Mitsu Elektirk'in C Sinifi Inverter cihazı gibi gozukuyor bu klima elektrik yonunde cok mu can yakar?

Su ana kadar bulabildigim cihazlar bunlar...

1) ELECTROLUX EXS24HE2WI 24000 BTU/h DUVAR TİPİ SPLIT KLİMA A Enerji
      2) MITSUBISHI ELECTRIC MSH-GD80VB 29000 BTU/h DUVAR TİPİ SPLİT KLİMA E Enerji
      INVERTER CIHAZLAR
      3) MITSUBISHI ELECTRIC MSZ-GA60VA 22900 BTU/h INVERTER DUVAR TİPİ SPLİT KLİMA B Enerji
      4) MITSUBISHI ELECTRIC MSZ-GA71VA 28340 BTU/h INVERTER DUVAR TİPİ SPLİT KLİMA C Enerji
      5) DAIKIN DELUXE DUVAR TİPİ KLİMA (INVERTER) 24.000 Btu/h

6) TOSHIBA RAS 22 SKVR 22900 BTU INVERTER DAISEKAI KLİMA A Enerji
      Diger:
      7) SHARP AY-AP24GR 22.500 BTU/h PLASMACLUSTER DUVAR TİPİ KLİMA bilinmiyor
      8) MITSUBISHI ELECTRIC MSZ-FD50VA 19790 BTU/h DUVAR TİPİ SPLİT KLİMA A Enerji

Bu arada cımbızla OTV indirimi uzatımından Klimayı istisna tutan zihniyete inat, sıcak filan dinleme klimasız yasamaya devam et... Belki en iyi cozum bu...

Fikrini paylasanlara simdiden cok tesekkurler...

Saygılar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi paperjam -- 18 Haziran 2009; 15:41:07 >
      |
      |

• Yüzbaşı
      326 Mesaj
      18 Haziran 2009 08:27:54
      EVET DEVLET BİR KEZ DAHA BÜYÜKLÜĞÜNÜ GÖSTERDİ VE TAM SICAKLARIN BASTIRDIĞI BU DÖNEMDE BAŞKA TÜKETİM ÜRÜNLERİNİN ÖTV İNDİRİMİ UZATILIRKEN, BEYAZ EŞYADA %6,7 DEN %0'A İNDİRİLEN ÖTV %2 YE ÇIKARTILDI. İLK ÖNCE HEPİMİZ KLİMALARDA DA GEÇERLİYMİŞ GİBİ ALGILADIK OYSA ÖYLE DEĞİL KLİMALARDA ÖTV %0 İKEN TEKRAR %6,7'YE ÇIKARTILDI. TIPKI KIŞA GİRERKEN DOĞALGAZA %23 ZAM YAPILMASI GİBİ VE ARDINDAN KIŞ BİTİMİNDE İNDİRİM VE ONUN ARDINDANDA KOTAYI DOLDURAMADIĞIMIZ İÇİN KULLANMADIĞIMIZ GAZIN PARASINI YÜZBİNLERCE DOLAR ÖDEDİĞİMİZ GİBİ. YANİ AKILLANMAK YOK DERS ALMAK YOK, BENZİN NEREDEYSE 3,5TLOLACAK AMA KİMSE RAHATSIZ DEĞİL BU DURUMDAN.
      |
      |

l i v e e a r t h
    • Emekli Yönetici
      2079 Mesaj
      19 Haziran 2009 17:36:34
      bütün klımalar guzeldır
      |
      |

birbirimizi anlamamız için aynı dili konuşmamıza gerek yok,
      ezildikten sonra hepimiz aynı şarabız.
    • Er
      5 Mesaj
      22 Haziran 2009 00:54:57
      benim sorum şu 18 metrekare bir yer için ısıtma amaçlı bir klima düşünüyoruz.Ara kat güney cepheli Çanakkale 10900lük toshiba tavsiye ettiler yeterli olur mu başka tavsiyeleriniz var mı?
      |
      |
      22 Haziran 2009 03:17:37
      Merhaba,
      Klima hakkında uzman olduğunuzu sanıyorum.
      Ben Mitsubishi MSH-GA25VB 9000 BTU klima aldım.
      Bununla ilgili teknik bazı bilgileri kullanma kılavuzunda bulamadım.
      Mesela COP ve EER değerleri.
      Ayrıca bu değerlerin iyi olup olmadığını öğrenmek istiyorum.
      Bu klima en düşük ve en yüksek kaç derecede çalışır.
      4 yıl önce de 12000 BTU Panasonic İnverter klima almıştım.
      Memnunum.
      Ama inşaAllah arzıa çıkarmaz. Garanti süresi de bitti.
      Bunların tamiri pahalıymış. bu nedenle Mitsubishi'nin inverter olmayan modelini aldım.
      Bir de bunu 1000 TL'y aldım. Neden diğer modellere göre ucuz. İnveter olmaması fiyatı bu kadar etkiliyor mu?
      Mitsubishi klimaların Türkiye ana distrübütörüne nasıl ulaşabilirim?
      Kullanam talmatında "şalteri mutlaka taktırın, yoksa uzun süre kullanılmadığında yangın vs çıkabilir" yazıyor ama servis elemanları şalter takmadılar.
      Sizin bu konudaki görüşünüz nedir?
      Çok teşekkür eder, başarılar dilerim.
      |
      |

• Teğmen
      153 Mesaj
      22 Haziran 2009 09:18:05
      www.klimaplus.com.tr'de aradığın tüm cevaplar mevcut
      |
      |
      22 Haziran 2009 15:42:35
      Merhaba
      26 m2, tek cephe pencereli salon için klima bakıyorum.
      Daikin ve Mitsubishi 'nin en alt serisi inverter olmayan modelleri fiyat olarak da 1200- 1250 gibi rakamlara alınabileceğini düşünüyorum.

İstanbulda 3 ay için sadece soğutmada amaçlı kullanacağım.
      Daha uygun fiyatlı olan klimalardan daha sessiz, ( 25-27 dBA ) ve daha fazla konforlu olacağını düşünüyorum.
      Deneyimli arkadaşlardan bu iki klimayı karşılaştırmalarını rica edeceğim.
      Hangisini alırsan al mı dersiniz ?
      Filtre, model veya teknoloji olarak birbirlerinden ön plana çıkan özellikleri , kullanımla farkedilebilecek farkları var mıdır?

Mitsubishi MSHGA35
      Daikin FTYN35GX

Teşekkürler
      İyi günler
      |
      |
    • Yüzbaşı
      335 Mesaj
      22 Haziran 2009 17:10:40
      quote:

Orjinalden alıntı: müşir

benim sorum şu 18 metrekare bir yer için ısıtma amaçlı bir klima düşünüyoruz.Ara kat güney cepheli Çanakkale 10900lük toshiba tavsiye ettiler yeterli olur mu başka tavsiyeleriniz var mı?

Her türlü yeterli olur... hiç arkanıza bakmadan gönül rahatlığı ile alıp kullanabilirsiniz..
      |
      |
    • Yüzbaşı
      335 Mesaj
      22 Haziran 2009 17:12:54
      quote:

Orjinalden alıntı: maviufuklar

Merhaba,
      Klima hakkında uzman olduğunuzu sanıyorum.
      Ben Mitsubishi MSH-GA25VB 9000 BTU klima aldım.
      Bununla ilgili teknik bazı bilgileri kullanma kılavuzunda bulamadım.
      Mesela COP ve EER değerleri.
      Ayrıca bu değerlerin iyi olup olmadığını öğrenmek istiyorum.
      Bu klima en düşük ve en yüksek kaç derecede çalışır.
      4 yıl önce de 12000 BTU Panasonic İnverter klima almıştım.
      Memnunum.
      Ama inşaAllah arzıa çıkarmaz. Garanti süresi de bitti.
      Bunların tamiri pahalıymış. bu nedenle Mitsubishi'nin inverter olmayan modelini aldım.
      Bir de bunu 1000 TL'y aldım. Neden diğer modellere göre ucuz. İnveter olmaması fiyatı bu kadar etkiliyor mu?
      Mitsubishi klimaların Türkiye ana distrübütörüne nasıl ulaşabilirim?
      Kullanam talmatında "şalteri mutlaka taktırın, yoksa uzun süre kullanılmadığında yangın vs çıkabilir" yazıyor ama servis elemanları şalter takmadılar.
      Sizin bu konudaki görüşünüz nedir?
      Çok teşekkür eder, başarılar dilerim.

sanıyorum sancılı 1 durumla karşı karşıyasınız...
      COP ve EER değerleri katalog gibi yerlerde yazmıorsa C,D sınıfı bir klima olabilir. umarım beklentinizden kötü çıkmaz.

Aldığınız kataloglarda EUROVENT onayı bulunması durumunda o kağıt parçalarında yazan değerlere güvenebilirsiniz vede baktığınız katalogların basım tarihi 2009 olmalı...
      |
      |

• Yüzbaşı
      335 Mesaj
      22 Haziran 2009 17:15:03
      quote:

Orjinalden alıntı: ilkeremail

Merhaba
      26 m2, tek cephe pencereli salon için klima bakıyorum.
      Daikin ve Mitsubishi 'nin en alt serisi inverter olmayan modelleri fiyat olarak da 1200- 1250 gibi rakamlara alınabileceğini düşünüyorum.

İstanbulda 3 ay için sadece soğutmada amaçlı kullanacağım.
      Daha uygun fiyatlı olan klimalardan daha sessiz, ( 25-27 dBA ) ve daha fazla konforlu olacağını düşünüyorum.
      Deneyimli arkadaşlardan bu iki klimayı karşılaştırmalarını rica edeceğim.
      Hangisini alırsan al mı dersiniz ?
      Filtre, model veya teknoloji olarak birbirlerinden ön plana çıkan özellikleri , kullanımla farkedilebilecek farkları var mıdır?

Mitsubishi MSHGA35
      Daikin FTYN35GX

Teşekkürler
      İyi günler

Neden sadece bu 2 modeli kıyaslıorsunuz ? piyasada bu kadar marka warken bence yelpazenizi geniş tutmalısınız...
      |
      |

Hızlı Cevap

Reklamlar
sohbet
son dakika
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
üniversite
#0850 Numara Tahsisi;#0850 Hat;#IP Santral;#Toplu
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,411
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.