Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Klima Tavsiyesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: dweller Daha Az
1 Kayıtlı Üye, 29 Misafir Kullanıcı, 30 Masaüstü Kullanıcı
41.649
Cevap
350
Favori
3.351.298
Tıklama
Giriş
    43 Mesaj
    Klimada 2 marka tanırım, Daikin , Hitachi... Gerisi yalan...
    |
    |
    Pm den arkadaş belki klimada bozukluk olabilir yada gazında bir eksiklik olabilir demiş. Bunun üstüne gidip servisi arayacağım fakat kışın yapsam daha iyi olur biraz geç oldu galiba. Yinede gördüğüm kadarı ile 19200 lük bir kılimanın verdiğini veremicek gibi görünüyor. Sharpın 12000btu ile ona yaklaşmış ve yarısı kadar elektrik harcamış olması güzel galiba. Böyle düşününce tabiyki sharp. Ama inanınki daha fazlasını bekliyordum ve böyle olacağını bilsem yinede Arçelik alırdım. Abim 2 yıldır diğer kardeşlerim benle birlikte almışlardı 8-9 aydır kullanıyorlar. Haliyle aynı apartandayız sık sık görüyorum kötülendiği kadar değiller. Bendede 9000btuluk bir arçelik var. Sharpın 12000 liği kadar boyutu. Özellikleri ondan çok fazla ama ısıtma beklemek hayal tabi. Soğutma için almış olsam sharpı kesinlikle almazdım çünkü odam 15m2 için o Arçelik yarı fiyata (hatta dağa az) yarı performansı ile soğutma için yeterdi. Sonuç şu an için (servisi çağıracam) sharp üzerinde yazan değerleri vermekten aciz. (-10derceye kadar çalışma) Kışın üşüdüğümüz çok oldu böyle bir bölgede bile. Arçelikin A sınıfı 19200 (1.8w) olan klimalarını bizzat benim klima defrosa girdiğinde gördüm defrosta değillerdi. Tabi onlarında defrosa girdiğini biliyorum ama benim klimaya göre daha daha az. r410a gazı farkını göstermeliydi. Bunları bir gösterge olarak değerlendirmek lazım. Herkesin bu kadar şansı olmayabilir. Herkes doğru bildiğini paylaşıyor buna hiç şüphem yok. Yinede tavsiyeler için hepinize teşekkür ederim.
    |
    |

• Binbaşı
    1560 Mesaj
    Ufak bir analiz yapayım dedim,
    incelediğim mitsubishi inverterli cihazlar için maliyet analizi yaptım en basitinden.
    her gün 10 saat boyunca saatlik 3kw soğutma yapması için ne kadar maliyet getirdiğini ve bir alt modelle aradaki fiyat farkını kapatmak için 12 ay boyunca kullanıldığı varsayılarak kaç yılda aradaki farkı amorti ettiğini hesapladım
    tabi arada sadece eer farkı yok ama öyle ahım şahım bir fark da yok bu 3 model arasında.
    en pahalı olan fd serisi ile aynı türde 2. pahalı olan gc serisi klimalar arasındaki fiyat farkı sürekli kullanımla ancak 7 yılda kapanıyor.
    gc serisi ile hc serisi arasındaki fiyat farkı ise 48 yılda ancak kapanıyor.
    inverterli ve hepsi kaliteli cihaz, ama bence en üst seriyi almaya değmez gibime geliyor sadece eer değeri çok yüksek diye.
    |
    |

• Teğmen
    184 Mesaj
    @hilmi-c yazdıklarını okurken kullanım alışkanlıklarımı şöyle bir gözden geçirdim. Gerçektende uzun süreli kullanımda klimanın çok daha iyi performans verdiğini hatırlıyorum. Bu bir eksiklik değilmi Arçelik buna ihtiyaç duymazken ben daha iyi üst sınıf bir klimada niye ihtiyaç duyuyorum. Ama bu üst sınıf klimaların kullanım özelliği deniyorsa bunu bilmiyordum. Bundan sonra kullanımımda özellikle dikkat ederim. İnsan beklentilerini çok yüksek tutunca biraz hayal kırıklığı oluyor sanırım. Dediğin gibi 19200 lük performansa yakın performansı daha az elektrik yakarak ulaşmak. Espiri bu o zaman tamam.
    Sesli çalışmasıda ayrı bi konu. Alırken eşime neler neler diyordum. Biraz mahçuplukta var işin içinde. Neyse sağlık olsun ama ben gelecek kışa klimaya güvenemiyorum işin açıkcası. Ufo almaya iyice eşimle karar vermiş durumdayız. Klimanın altına takarız diye düşünüyoruz.
    |
    |

• Yüzbaşı
    316 Mesaj
    Hiç üzme kendini tabi arçeliğin btusu yüksek ve 18 likten itibaren daha güçlü ısıtma olayı var sharp 12000 btu için eksiklik değil avantajdır sen devamlı kulanırsın 20 küsurluk olsa düşünerek kullnmak zorunda kalırsın ay sonu faturasını pmne bak selam

quote:

Orjinalden alıntı: firtinakusu

@hilmi-c yazdıklarını okurken kullanım alışkanlıklarımı şöyle bir gözden geçirdim. Gerçektende uzun süreli kullanımda klimanın çok daha iyi performans verdiğini hatırlıyorum. Bu bir eksiklik değilmi Arçelik buna ihtiyaç duymazken ben daha iyi üst sınıf bir klimada niye ihtiyaç duyuyorum. Ama bu üst sınıf klimaların kullanım özelliği deniyorsa bunu bilmiyordum. Bundan sonra kullanımımda özellikle dikkat ederim. İnsan beklentilerini çok yüksek tutunca biraz hayal kırıklığı oluyor sanırım. Dediğin gibi 19200 lük performansa yakın performansı daha az elektrik yakarak ulaşmak. Espiri bu o zaman tamam.
    Sesli çalışmasıda ayrı bi konu. Alırken eşime neler neler diyordum. Biraz mahçuplukta var işin içinde. Neyse sağlık olsun ama ben gelecek kışa klimaya güvenemiyorum işin açıkcası. Ufo almaya iyice eşimle karar vermiş durumdayız. Klimanın altına takarız diye düşünüyoruz.
    |
    |

EN VUKUAT HİLMİ

• Yüzbaşı
    335 Mesaj
    Herkese merhablar;

İzmir' de oturuyorum ve evimin salonuna SADECE SOĞUTMA AMAÇLI olarak klima taktırmak istiyorum. Apartmanımız merkezi sistem kaloriferli olduğu için ısıtmaya yönelik kullanımım olsa bile ancak mevsim geçişlerinde çok kısıtlı olacak. Bu bakımdan bu özelliği aramıyorum, olsa da olur olmasa da.

Evin planını mümkün olduğunca detaylı olarak çizmeye gayret ettim.

Resimde belirttiğim gibi, salonumun taban alanı 24m2 ve tavan yüksekliği 240cm. Dış cepheye bakan cam alanı, balkon kapısının camı da dahil olmak üzere 5m2.

Salonda elektrikli cihaz olarak 52'' Projeksiyon TV ve aydınlatma olarak da toplam 10 adet 40W ampulden oluşan iki avizemiz var. Özel bir gün olmadıkça avizelerden sadece birini kullanıyoruz ve salonda genellikle maksimum 3 kişi olur.

Dairemiz 8 katlı bir apartmanın 3. katında ve Kuzeydoğu istikametindeki dış cepheye bakan pencere ve kapı çift cam PVC doğrama. Binamızın önü açık değil, karşımızdaki 4 katlı apartman ile aramızda takriben 10m. gibi bir mesafe var. Dolayısıyla klima takmayı planladığım salonun gayet korunaklı ve izolasyon bakımından çok çok iyi olduğunu söyleyebilirim. Salonumuz öğlene kadar güneş alıyor, öğleden sonra ise direkt güneş ışığı söz konusu değil.

Salonuma takmak istediğim klima için ayırmayı planladığım tutar maksimum 800ytl. Ancak Toshiba, Mitsubishi Heavy, Daikin, Hitachi, Sharp, Fujitsu gibi kaliteli bir markada imkan söz konusu olursa 1000ytl' ye çıkabilirim. Bu saydıklarımın dışındaki markalara ise 800ytl' den fazla para vermeyi kesinlikle düşünmüyorum.

Burada işinin ehli uzman arkadaşlar olduğunu bildiğim için, klima kapasite hesabında kullanıldığını bildiğim tüm verileri ve salonumun çizimini mümkün olduğunca detaylı olarak yazdım. Öncelikle hangi kapasitede klima kullanmam gerektiğini öğrenmek istiyorum mümkünse. İnternetteki çeşitli otomatik hesaplama modüllerine göre 11500-12000BTU yeterli gözküyor ama bu işin uzmanı değilim tabiki.

Marka olarak diğer cihazlarından daha önceki kötü tecrübelerim nedeni ile kesinlikle VESTEL düşünmüyorum. Arçelik ve LG BEKO' ya da sıcak bakmıyorum. Açıkçası bunları alacağıma, gidip daha ucuza alelade bir klima almayı tercih ederim. İsteğim bu işte uzmanlaşmış bir markanın ürününü almak olsa da, bugüne kadarki olumlu tecrübelerim nedeni ile, servis ve müşteri memnuniyeti bakımından BOSCH markası aklıma takılmıyor değil. Bunun yanısıra piyasada uygun fiyatlı ürünleri mevcut olan Electrolux, General Electric, White Westinghouse gibi markalar da ilgimi çekiyor.

Elektrik tüketimini tabiki önemsiyorum ancak inverter şart değil.(Zaten bu paraya mümkün de değil sanırım). Şu anda elektrik faturam 40YTL civarında geliyor. Klimanın günlük çalışma süresi ortalama 6-7saat civarında olacak, faturamın 60YTL' yi geçmesini istemiyorum. Ayrıca şu soğutucu akışkan konusu da çok kafa karıştırıcı. R22 kullanan bir makine alıp da 2-3 yıl sonra yarı yolsa kalıp cihaz değiştirmek istemiyorum.

Bu arada klimanın iç ünitesini resimde kırmızı X ile işaretlediğim noktaya monte ettirmek ve dış üniteyi de hemen yanındaki balkona koymak istiyorum. Bu tercih uygun mudur?

Bu doğrultuda yardımcı olabilecek ve öneride bulunabilecek arkadaşlar var ise çok memnun olurum.

İkinci konu ise, aynı cephedeki diğer odamızda bulunan Frigidaire marka cam tipi klima(duvara gömülü). Daireye taşındığımızda mevcuttu, biz de sökmedik. Klimanın kapasitesi hakkında en ufak bir fikrim yok ama çok iyi soğutuyor.(Hol ve diğer oda dahil) Ancak şöyle bir problem var; bu klima adeta bir traktör gibi sesli çalışıyor ve bu esnada o odada bırakın uyumayı, oturmak bile mümkün değil. Ayrıca iç tarafa bakan büyük filtresi acınacak halde(üstünden parçalar dökülüyor) ve iç mekandaki kokuyu almak gibi bir özellik kesinlikle yok. Bir tane sigara dahi içilse o kokuyu saatlerce içeride çeviriyor. Tahminim o ki yıllardır bakım görmemiş, acaba bu klimayı hale yola sokmanın imkanı var mıdır? Yoksa direk olarak söküp uygun fiyatlı ve sadece o odaya yetecek düşük kapasitede bir klima ile değiştirmek daha mı mantıklı olur?

Vakit ayırıp cevap yazacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ZMY3435 -- 20 Mayıs 2008; 2:18:42 >
    |
    |

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
    12 Not
    quote:

Orjinalden alıntı: korshan

O kadarda değil!!
    |
    |

Orjinalden alıntı: mbirol

quote:

Orjinalden alıntı: korshan

O kadarda değil!!

Haklısın. Direk Daikin... Hitachi Klima Dış ünitesinden Daikin Kompresor Çıkarsa sen ne dersin bu işe ?
    |
    |
    şunuda unutmayalım son 142 yılın en sıcak yazını yaşayacağız.
    ve satın alırken unutmayalım ki bir kücüğünü değil bir büyüğünü alalım kolay ısıtabilirsiniz ama soğutmak zordur.
    ayarını kısabilirsiniz...

not:her markaya güvenmeyiniz sonuçta btu ölçme gibi bir şansınız olmayacak.
    |
    |
    küçük ve güneş almayan oda için klima tavsiye edermisiniz?

benim için en önemlisi sessiz çalışması

teşekkürler
    |
    |
    iş yerinde 4003aa arçelik klima var 12binlik. dış ünitesi baya ses yapıyor. baktım katalog değeri 47dB.
    e benim sipariş verdiğim mitsubishinin dış ünitesi 48dB yazıyor. ne iştir anlamadım.
    iç üniteyi 22dB'ye indirebilen teknoloji dış ünitede neden arçelikin gerisinde kalmış?
    nerede yüksek teknoloji?
    |
    |
    quote:

Orjinalden alıntı: kontrolsuz_guc

klimacı arkadaşlara bir sorum olacak.
    iş yerinde 4003aa arçelik klima var 12binlik. dış ünitesi baya ses yapıyor. baktım katalog değeri 47dB.
    e benim sipariş verdiğim mitsubishinin dış ünitesi 48dB yazıyor. ne iştir anlamadım.
    iç üniteyi 22dB'ye indirebilen teknoloji dış ünitede neden arçelikin gerisinde kalmış?
    nerede yüksek teknoloji?

Katoloğlarla gerçekler aynı değildir.Arçelik 47 db olsaydı zaten normal şartlarda rahatsız olmamanız lazımdı.Mitsubishide yazan değer doğru ve gerçektir,çalışırken kıstaslayın göreceksiniz.
    |
    |
    |
    |
    quote:

Orjinalden alıntı: kontrolsuz_guc

inşallah dediğiniz gibidir, milletten klima yüzünden şikayet duymayız inşallah gürültü yapıyor diye

Kullanımdan sonrada buraya görüşlerinizi yazın ,herkes faydalansın.
    |
    |
    evet fırtına kusu bende bu forma dayanarak alacaktım burda onerılen klımalardan ama akrabamızın alması uzerıne arcelık mırror klima fıkrım degıstı ve bende aynı klımadan almıstım..ısıtmada kullandım cok ıyı performans aldım... dıgerlerınde olmayan estetık gorunumu ve ozellıklerıde cabası. eger akrabamız bızden sonra alsaydı cok pısman olacagım kesındı arcelık mırror klıma almayarak.
    |
    |

sizin satmış oldugunuz dıamond klimalar hakkında bilgi almak istiyorum,baya farklı dıamond klima var acaba gerçek iyi olanlar hangisi,hualing fabrikasından gelen m,tsubishi elektrik kalitesi ile üretilenlermi yoksa mısırdan gelenlermi ve yoksa mideaya yaptırdıklarımı,baya kafa karıştırı bir iş acaba hagisini tavsiye edersiniz,ve dahalen hualing fabrikasından klima geliyormu eger oradan gelmiyorsa alanların vaymı haline,çünkü siz senelerce önce (10 sene olabilir9hulaing firmasını baya överek anlatmış ve ilk kataloglardan biride evimde durmaktadır sizden açıklama bekliyor onlarca insan.

saygılarımızla
    |
    |
    artı olarak ucretsiz keşif ve montaj.
    montaj cok önemlidir.
    yanlış konumlamalar ve deneyimsiz elemanlar buyuk sorunlara neden olabilir.
    en cok yaşanan sorunlar panoromik yerleşim ve atık su borularının 2 hafta sonra pencere vs gibi yerlerde ruzgarla beraber ahenk içerisinde sallanıp etrafı su yapmasıdır.
    ve son olarakta mirror tipi gerçekten muhtaşem ve estetiğe dayalı bir seridir.
    evinizdeki takımlara uygun desenler ve seçenekleri bol.
    hassas bünyeler için ideal tavana vurup eşit yaydığında direkt hissetmiyorsunuz.
    saygılar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WARNİNG -- 21 Mayıs 2008; 23:20:24 >
    |
    |
    beyler odam 17metrekarelik ısıtma tabiki olsun ama öncelikli isteğim soğutma yani soğutma için bir klima almak istiyorum 12000 civarı bişiler düşünüyorum 1300YTl civarı bişler bakıyorum sharpa baktım12000line başka ne öneririsiniz bide arçeliğinhttp://www.arcelik.com.tr/ProductList.aspx?categoryCode=SplitMonoInvertechSerisi&LANGUAGE=tr-TR bu modeli var Neo Dual Plasma . . yani bir ürün alacaz am ne alalım karar veremedik. .
    |
    |

Orjinalden alıntı: juiliet

Sayın mbirol;

sizin satmış oldugunuz dıamond klimalar hakkında bilgi almak istiyorum,baya farklı dıamond klima var acaba gerçek iyi olanlar hangisi,hualing fabrikasından gelen m,tsubishi elektrik kalitesi ile üretilenlermi yoksa mısırdan gelenlermi ve yoksa mideaya yaptırdıklarımı,baya kafa karıştırı bir iş acaba hagisini tavsiye edersiniz,ve dahalen hualing fabrikasından klima geliyormu eger oradan gelmiyorsa alanların vaymı haline,çünkü siz senelerce önce (10 sene olabilir9hulaing firmasını baya överek anlatmış ve ilk kataloglardan biride evimde durmaktadır sizden açıklama bekliyor onlarca insan.

saygılarımızla

Selamlar öncelikle sizin kim olduğunuzu öğrenmek isterim.Lütfen PM atın.Diamond Elec. konusuna gelince konuyu
    şöyle açıklayayım,Çinde son 1-2 sene içerisinde bir çok sektöründe olduğu gibi klima sektöründede büyük değişiklikler oldu.Diamond Elec. bildiğiniz gibi Hualing firamsının ürettiği bir üründü,en son ki üretim kapasitesi
    1 500 000 ni bulmuştu.Son dönemlerde Çindeki klima üretici firmaların sayısı 400 lerden neredeyse 8-10 üreticiye
    düştü.Bazıları rekabete dayanamayıp bıraktı ,ama büyük çoğunluğuda satınalmalarla birleşti.
    İşte Hualing de bu ortamda Midea ile birleşti.Yani artık hualing yok.Bu seneye kadar Çinden gelen ürünler Hualing ürünleridi son gelen mallarda üretici Midea olarak görünsede cihaz Hualing te üretildi.Bu sene ise durum değişiyor.Bunun en başlıca sebebi R 410 gazı,Hualing modellerde malesef R410 yok ve olamaycak.Yani yeni seri duvar tipi modeller Midea nın üretimi(zaten artık Hualing yok).Salon tipi modeller şu anda aynı devam ediyor zaten R 22 gazlı geliyor.Yeni gelecek ürünlerle ilgli yorumu kullandıktan sonra ileriki günlerde açıklarız.Yanlız şunuda unutmayalım ki Midea şu anda dünyadaki en büyük klima üreticilerinden biri konumunda ve çok kaliteli ürünleride var.Siz ne isterseniz onu yapıyorlar.Yıllık üretim sayısı 10 000 000 adeti zorluyor.Mesela Zibro nun getirdiği bir seri çin üretimi Mideanın üretimi ve gerçektende iyi cihazlar.Diamond Elec. Sodex fuarında yeni getireceği ürünleri sergiledi,dıştan görünüş derseniz güzel ,ama beni tanırsanız yaşamadan yorum yapamam.

Mısır üretimi olan seri cihazları ben parakente müşteriye satmadım, zaten o ürünler rekabet amaçlı toplu işler için cihazlar.

ileriki günlerde Yeni seri ile ilgilide yorumlarımı yazarım.

Selamlar
    |
    |

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
    12 Not
    quote:

Orjinalden alıntı: Blackicee

beyler odam 17metrekarelik ısıtma tabiki olsun ama öncelikli isteğim soğutma yani soğutma için bir klima almak istiyorum 12000 civarı bişiler düşünüyorum 1300YTl civarı bişler bakıyorum sharpa baktım12000line başka ne öneririsiniz bide arçeliğinhttp://www.arcelik.com.tr/ProductList.aspx?categoryCode=SplitMonoInvertechSerisi&LANGUAGE=tr-TR bu modeli var Neo Dual Plasma . . yani bir ürün alacaz am ne alalım karar veremedik. .

Bu fiyalara peşinde Mit.Elec.,Hıtachı,Fujitsu,Zibro,Sanyo gibi kaliteli klasik seri 12000 btu bir cihaz rahatlıkla alabilirsiniz,ama biraz acele edin derim 1 aya kalmaz fiyatlar değişebilir.

Birde şu ''beyler''kelimesi pek hoş olamış,bunun yerine ''Arkadaşlar'' deseniz daha güzel olurdu derim.
    |
    |

HızlıCevap
Reklamlar
son dakika
SEO
haberler
Masal
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,437
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.