Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (2250. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
15 Misafir (1 Mobil) - 14 Masaüstü1 Mobil
5 sn
57.179
Cevap
701
Favori
4.426.897
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
81 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 22482249225022512252
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Yaklaşık 1 ay önce 22 m2 oda için Vestfrost marka 12000 btu lük klima aldık. Klimayı internetten 2470 tl gibi bir fiyata alabildiğimiz için Vestfrost'u tercih ettik yoksa Vestel ürünlerine yönelmeyi düşünmüyorduk.

Klimanın bizi oldukça şaşırttığını söylemek isterim. Görsel olarak da özellik olarak da satın alırken web sitede gördüğümüzden farklı geldi. Bu görselde bir Vestfrost ürünü internette daha önce görmemiştim, geldiğinde şaşırdım. Vestel Flora lara benziyor biraz. Sipariş verdiğimiz klima A+ enerji sınıfıydı, bu klimaysa hem dış hem iç ünite olarak A++ enerji sınıfı.

Yeni tip Vestfrost klimalar bu şekilde sanırım.

Klimanın performansından 1 aydır çok çok memnunuz. Öncelikle çok sessiz, özellikle silent modda neredeyse hiç ses duyulmuyor. Dış ünite de aynı şekilde oldukça sessiz çalışıyor.
    22 m2 yi çok hızlı bir şekilde soğutuyor. Isıtma performansını havalar sıcak olduğundan henüz deneyemedik.

Ben evdeki klimalarımı alırken bu başlıktan çok bilgi edinmiştim, belki birilerine yardımcı olabilirim diye düşünerek deneyimimizi paylaşmak istedim.

Görselini de paylaşıyorum.

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU]

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: klima5505

Merhaba.

Salgın hastalığın ortaya çıkması vb. sebepler yüzünden fiyatlar hep yukarı doğru seyrediyor. Bu nedenle kışa doğru düşüş için net bir yorum yapmamız doğru olmayacaktır. Deyim yerindeyse tam bir kumar. Yani tam düşecek diye beklerken yükselebilir de. Çünkü piyasa ve önümüzdeki dönemde nelerle karşılaşacağımız tahminlerle de belirlenemiyor.

-Malesef geçmiş fiyatlara ulaşmak çok zor. Tarih veremiyorum ancak bu cihazın bir zamanlar 6400TL civarı bir fiyata sahip olduğunu hatırlıyorum. Tahmini olmasıyla birlikte 1 sene civarı bir zaman öncesi bu fiyata sahip idi...

Saygılarımla...

Alıntıları Göster
    Haklısınız üstat, salgın yüzünden üretim yavaşlayıp stoktaki cihazlar azalınca haliyle sezon sonu olmasının önemi kalmayabilir. Teşekkürler

• Keysmart klima önerir misiniz hocam? Fiyatı ve taksit sayısının çokluğu sebebiyle bütçeme uygun. İnternette Bilgi bulamadım
    Klima Tavsiyeleri [ANA KONU]
    @klima5505

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi md3likan -- 27 Haziran 2020; 12:28:6 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • jny20 J kullanıcısına yanıt
    Nereden aldınız hocam link paylaşabilir misiniz?

• md3likan M kullanıcısına yanıt
    Gittigidiyor'dan almıştım hocam. Şu anda satışa kapalı görünüyor. Satıcı ismi teknofish'ti. Yıldız fırsat olarak görünüyordu.

• Airfel lxtn50u 4500 tl

Sigma comfort 4700 tl

Viessman pro 4700 tl

Havalar serin olduğu için bir süre daha ertelediğim klima alışverişi için birkaç sorum olacak.
    Güney cephe, 28 m2 salon için soğutma amacıyla yukarıda yazdığım 18 lik klimaları yerinde görüp inceledim.
    Hemen hemen plastik malzemesi ve estetik olarak birbirinin aynıları.Fiyat olarakta aynı.
    Gel gelelim servis konusu ve şikayet geri dönüş/çözüm oranlarına bakınca iklimsa çok kötü duruyor.
    Bu yüzden airfel ile viessman arasında tercih yapmak istiyorum.

Airfel ile viessman karşılaştırmasında teknik olarak hangisi daha iyidir.(Bakır boru, kompresör, tek sıra çift sıra kondansör durumu vs.)
    Bir de airfel r410, viessman r32 gaz. R32 gazın soğutma ya da güç tüketimine etkisi var mı yoksa sadece çevre koruma(salınım oranı) ile ilgilimi
  • 3x2.5 luk kablo için kaçlık kanal kullanmak gerekiyor arkadaşlar bilginiz var mı buattan dış üniteye götüreceğim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Havya Makinesi -- 27 Haziran 2020; 16:27:15 >
  • klima5505 kullanıcısına yanıt
    Çok teşekkür ediyorum. Sorunla biraz boğuşacağım anlaşılan. Tavsiyeleriniz çok kıymetli. Yeni birşey gelirse aklınıza paylaşın lütfen.

Dikey olarak 22, 23 metrede yorumlayacak bir klima önerir misiniz bir de. Arçelikte olursa daha da tatlı olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: davdav0671

Hocam merhabalar tayinim çıktığından dolayı önümüzdeki hafta mardin nusaybine gececegim. Orada bulunan arkadaşlarım klima almadan gelme dedikleri için arayıştayim. 4000 ile 6000 lira arasında 18 binlik veya kaliteli 12 bin btu luk 6-7 klima sırasıyla önerebilir misin hocam.

Not: ev 150 metre kare hocam salon da tahmini 35 metrekare. Yazın ortalama sicaklik 45 derece ve benim tuttuğum ev en üst kat. Kışın da cok olmasa da epey bir soğuk oluyormuş. Hem ısıtma hem soğutma lazım olacak bize hocam tavsiyelerinizi bekliyorum teşekkürler şimdiden. Hocam birde arcelik 12660 i önermişsin ama 18325 i önerdiğini görmedim ya da ben denk gelmedim. Sebebi nedir acaba?
    Mitsubishi SRK35ZSP :12000 btu 4800 lira
    Arcelik : 12660 12000 btu 4600 lira
    Arcelik :18325 18000 btu 4600 lira
    Baymak elegant plus: 18000 btu 4900 lira
    Demirdokum a5 :18000 btu 5200 lira
    Altus alk 1820 : 18000 btu 3800 lira
    Mitsubishi Srk45zsp-s: 16000 btu 5700 lira
    Mitsubishi srk45zmp-s: 15000 btu 5400 lira
    Gree viola : 18000 btu 5500 lira
    Gree gtech GWH12AEC : 12000 btu 5800 lira
    Daylux DTXN50UV1B : 18000 BTU 5500 lira
    Airfel LTXN71U : 24000 btu 5300 lira
    Demirdokum kion 18 : 18000 btu 4550 lira
    Toshiba shorai ras-10Pkvsg-Tr: 12000 btu 5350 lira

Hocam birbiriyle alakasiz ürünler ancak siralama yaparsak nasil bir tercih yapmam gerekir
    Merhabalar hocam.

Öncelikle hakkınızda hayırlısı olmasını temenni ediyorum.

12660'ı 12000 Btu gereken mekânlar için tavsiye etmekteyim. 14000 Btu cihazın gerekli olduğu yere kadar da etkili olur. Ancak 35m^2 son katta bulunan alanınız için 18000 veya 24000 Btu seçeneklerine yönelmek gerekir.

18325'i de tavsiye etmekteyim ancak bütçeye göre tavsiyeler değişiklik göstermektedir. Yani modele özel bir sebebi yok aslında.

Bu nedenle 12000 seçeneklerini çıkarmanızı tavsiye ederim. Ne kadar kaliteli olsa da bu alanda yetersiz kalır.

Arçelik 18325 ile DD Kion ve Altus ALK 1820 aynı cihazlar. Altus daha ucuz iken,daha mantıklı bir tercih olur. Arçelik'in kumandası daha büyük. Daha çok özellik var. Ancak genelde bu kumandalar modele göre değişmek yerine seri üretim oluyor. Bu nedenle 18325'in tek üstünlüğü zaman ayarı olabilir. Onun dışında özellikleri 3 modelin de aynı.

Mitsubishi'nin ZSP ve ZMP serileri yerine diğer alternatiflere yönelmenizi tavsiye ederim.

Airfel ile Daylux da aynı üretim cihazlardır. Daylux'un 18000'liğinin 5500TL olduğu yerde 24000'lük Airfel LTXN daha iyi bir tercih olur.

35m^2 alanda mümkün mertebe 24000 tercih etmenizi tavsiye ederim. Çünkü hem son kat hem de sıcak bir bölge.

Liste üzerinden tavsiye etmem gerekirse 24000'lik olması sebebiyle Airfel'i tavsiye ederim.

Marka Model sıralaması yapacak olursak,

Gree Viola-DD A5

Airfel - Daylux

Arçelik 18325-Altus 1820-DD Kion

Baymak

şeklinde 18'likleri kıyaslayabiliriz.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: 10ly_10ur

Merhaba;
    bugün kurulumu yapıldı,boş evde denedim hızlı ve güzel soğutuyor. Yalnız teknik servis vakumlama vb. bir şey yapmadı. Çok başlarında da duramadım ama vakum işlemini yapmadıklarını söylediler.
    Merhaba. Hayırlı olsun tekrardan. Ancak vakumun yapılması gerekirdi. Servis de yapılmadığını kabul ettiğine göre dış ünite değişimini talep etmenizi tavsiye ederim. Çünkü vakum gerekli bir işlemdir. Yapmamaları yanlış olmuş...

Saygılarımla...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Deep~DarkNeSs

Aydın’da yaşıyorum.DD A5 Performans 12.000 klima kullanıyorum.Ürün hakkında kullanıcı deyenimlerimi paylaşmak istedim.Klima geceleri açık olup sabah 9-10 gibi kapatıyorum.Sleep modunda kullanıyorum .Sessiz oluyor sleep moduna aldığımda, normal kullanımda ses oluyor biraz, daha iyi olmasını beklerdim tabi ama f/p cihaz için fena sayılmaz tabiki.Tüketim anlamında çok memnunum.Elektrik faturası geldiğinde geçen ay 129 TL ödedim :)
    Merhaba. İzlenimlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Arıza yüzü görmeden kullanmanızı diliyorum.

Saygılarımla...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-9CBE59604

12'lik klima bakiyorum oturma odasi icin. Butcem max 3500-3800. bu fiyata hangi marka onerirsiniz?
    Merhaba.

Sigma Comfort INVDMS serisini tavsiye edebilirim.

Alternatif olarak Airfel LTXN serisini önerebilirim.

3.Olarak da Arçelik 12325 tercih edilebilir.

Saygılarımla...
  • quote:

Orijinalden alıntı: jny20

Merhabalar,
    Yaklaşık 1 ay önce 22 m2 oda için Vestfrost marka 12000 btu lük klima aldık. Klimayı internetten 2470 tl gibi bir fiyata alabildiğimiz için Vestfrost'u tercih ettik yoksa Vestel ürünlerine yönelmeyi düşünmüyorduk.

Klimanın bizi oldukça şaşırttığını söylemek isterim. Görsel olarak da özellik olarak da satın alırken web sitede gördüğümüzden farklı geldi. Bu görselde bir Vestfrost ürünü internette daha önce görmemiştim, geldiğinde şaşırdım. Vestel Flora lara benziyor biraz. Sipariş verdiğimiz klima A+ enerji sınıfıydı, bu klimaysa hem dış hem iç ünite olarak A++ enerji sınıfı.

Yeni tip Vestfrost klimalar bu şekilde sanırım.

Klimanın performansından 1 aydır çok çok memnunuz. Öncelikle çok sessiz, özellikle silent modda neredeyse hiç ses duyulmuyor. Dış ünite de aynı şekilde oldukça sessiz çalışıyor.
    22 m2 yi çok hızlı bir şekilde soğutuyor. Isıtma performansını havalar sıcak olduğundan henüz deneyemedik.

Ben evdeki klimalarımı alırken bu başlıktan çok bilgi edinmiştim, belki birilerine yardımcı olabilirim diye düşünerek deneyimimizi paylaşmak istedim.

Görselini de paylaşıyorum.

Merhabalar. Cihazınız hayırlı olsun. Görsel açıdan gayet hoş duruyor. Vestel vb. markalar yan markalarında tasarım olarak gelişimi geriden getiriyor. Ancak son üretimler gayet iyi bir görünüme sahip olmuş.

2470TL de 1 ay öncesi için gayet iyi bir fiyat.

İmkanınız varsa dış ünitenin de fotoğrafını görebilir miyiz acaba ?

İzlenimlerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Arıza yüzü görmeden kullanmanızı diliyorum.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: dasarum

Haklısınız üstat, salgın yüzünden üretim yavaşlayıp stoktaki cihazlar azalınca haliyle sezon sonu olmasının önemi kalmayabilir. Teşekkürler

Alıntıları Göster
    Merhaba hocam. Malesef durum böyle... Kararınızın size kâr sağlamasını temenni ediyorum.

Saygılarımla...
  • quote:

Orijinalden alıntı: md3likan

Keysmart klima önerir misiniz hocam? Fiyatı ve taksit sayısının çokluğu sebebiyle bütçeme uygun. İnternette Bilgi bulamadım

@klima5505
    Merhaba hocam.

Keysmart,Arçelik'in BİM'e üretmiş olduğu bir marka.

Vestel'in Koçtaş'a ürettiği Blyss gibi.

Altus ile aynı özelliklere sahip bir cihaz.

Altus 1220 ile fiyatını ve taksit durumlarını kıyaslayıp tercih yapmanızı tavsiye ederim. Ancak bu cihaz bütçenize uygun ise tavsiye edebilirim.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: lovewhisper

Airfel lxtn50u 4500 tl

Sigma comfort 4700 tl

Viessman pro 4700 tl

Havalar serin olduğu için bir süre daha ertelediğim klima alışverişi için birkaç sorum olacak.
    Güney cephe, 28 m2 salon için soğutma amacıyla yukarıda yazdığım 18 lik klimaları yerinde görüp inceledim.
    Hemen hemen plastik malzemesi ve estetik olarak birbirinin aynıları.Fiyat olarakta aynı.
    Gel gelelim servis konusu ve şikayet geri dönüş/çözüm oranlarına bakınca iklimsa çok kötü duruyor.
    Bu yüzden airfel ile viessman arasında tercih yapmak istiyorum.

Airfel ile viessman karşılaştırmasında teknik olarak hangisi daha iyidir.(Bakır boru, kompresör, tek sıra çift sıra kondansör durumu vs.)
    Bir de airfel r410, viessman r32 gaz. R32 gazın soğutma ya da güç tüketimine etkisi var mı yoksa sadece çevre koruma(salınım oranı) ile ilgilimi
    Merhaba.

Sigma Comfort'un INVDMS kodlu olanı ile Viessmann aynı seviyede olan cihazlar.

Airfel ve bu cihazlara eşit diyebileceğimiz noktada.

Sigma,servisten yana düşündürdüğü için onun yerine Viessmann'ı tavsiye edebilirim. Airfel de 2. seçenek olur.

R32 Gazlı olması,verim açısından az bir fark sağlıyor ancak bu göze batacak kadar büyük değil. Tabi daha güncel bir cihaz olması da bir avantajdır. Ancak çoğu bölgede olduğu gibi muhtemelen sizin bulunduğunuz bölgede de Airfel'in (Daikin) servisi daha yaygındır.

R32'nin avantajı çevre açısından mevcuttur. Ayrıyetten bir kaçak durumunda R32'nin servis hizmetleri nispeten daha basittir.

Şayet bölgenizde Viessmann'ın servisi yaygın ise Viessmann'ı tercih edebilirsiniz. Aksi halde Airfel daha iyi bir tercih olur.

İki cihaz da bakır kondanserlidir.

Kompresör markaları farklı olsa da güçleri de birbiri ile aynıdır. Tek sıra kondanser bulundururlar.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: Havya Makinesi

3x2.5 luk kablo için kaçlık kanal kullanmak gerekiyor arkadaşlar bilginiz var mı buattan dış üniteye götüreceğim
    Merhaba.

20x20 yeterlidir. Garanti olsun derseniz 25x25 kullanabilirsiniz.

Saygılarımla...
  • quote:

Orijinalden alıntı: anywar

Çok teşekkür ediyorum. Sorunla biraz boğuşacağım anlaşılan. Tavsiyeleriniz çok kıymetli. Yeni birşey gelirse aklınıza paylaşın lütfen.

Dikey olarak 22, 23 metrede yorumlayacak bir klima önerir misiniz bir de. Arçelikte olursa daha da tatlı olur.
    Rica ederim.

En kolay çözüm bu olacaktır açıkçası. 23 metre dikey olarak basacak bir cihaz tek iç-tek dış olarak malesef mümkün değil. Ciddi bir mesafe mevcut. Montaj yapılsa bile kompresör kısa sürede ömrünü tamamlayacaktır.

Saygılarımla...
    Vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim.

Merhaba. Cok baslarinda duramadim icindeki havayi aliyoruz vakuma gerek yok, forumlarda mi gordun vakum konusunu falan dediler hatta. Arcelik servislerinin vakum yapmadigi ile alakali nir cok yazi okudum. Muster hizmetlero arayacagim bakalim.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 22482249225022512252
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.