Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (223. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
9 Misafir - 9 Masaüstü
5 sn
57.076
Cevap
697
Favori
4.415.504
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
80 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 221222223224225
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • tamam anlaşıldı sizinle sizli bizli konuşucaz yoksa mahalle agzı gibi oluyor sn albani öncelikle şunu iyi bilmelisinizki ben burada kar amacı güdülen birşey yapmıyorum siz bir şey iddia ettiniz bende size karşılık kendi fikirlerimi söyledim ki bunlar teknik olarak aksi iddia edilemez şeylerdi neyse önemli değil ben farklı yerler derken doğu ve batı dairelerin bile ısıtma yada soğutmada değişebileceginide kastederek yazmıştım aynı mt2 olabilir aynı yerde olabilir içerde 1 kişi fazla olur bu bile etkiler tüketiciyim diyorsunuz gördüklerimi yada duyduklarımı söylüyorum diyorsunuz haklısınız belkide doğrudur ama ben size bunu en iyi şekilde anlamanız için gereken çözüm yolunu anlatıyorum bunu anlamak veya anlamamak sizin takdiriniz. diger bir husus multi cihazlar bu tip cihazların çok iyi seçilmesi lazım aynı kapasite yada farklı kapasite multi cihazları aynı anda çalıştırdıgınızda güç kaybı mutlaka olacaktır bu mıtsubıshı cihaz olmaz başka cihazda olabilir bunun tek çözüm yolu kapasite seçimi yaparken bir üst kapasite seçilmesidir. servis konusunada değinirsek mutlaka iyi bir servisin olması gerekir olmalıda bunda haklısınız ama servisi iyi diye kalitesiz bir cihaz almak biraz mantıksız geliyor bana maddi anlamda bu kadar parayı veremem diyenlere saygımız elbette sonsuz son cümle siz burada tüketici olarak soru soracaksanız cevaplayalım yok ben iddia ederim derseniz benden daha iyi bildiğinize kanaat getirip cevap vermeye bile gerek görmeyeceğim üzerine basarak söyleme gereği hissediyorum lütfen saygı ve sevgi çerçevesinde soru yada görüşlerimizi paylaşalım

quote:

Orjinalden alıntı: albani

albani arkadaşım diger söylediklerinle alakalı herkes bütçesine göre davranacak konusunda haklısın benide az çok bilirsin bende herkese bu iyi bir klimaladır illa bunu alacaksın diya yazı yazmam öneride bulunurum ama mıtsubsıhı electrıc den vestelin daha iyi çalıştığını iddia edersen buna inanamam birkaç şeyi atlıyorsunuz olabilir bunlardan bazıları 1- mıtsu klimada bir problem vardır tam performansta çalışmıyordur 2- aynı kapasitedeki cihazlar aynı odalarda değerlendirilmiyordur yani mıtsu 30 mt2 de çalışıyorsa vestel 20 mt2 de çalışıyordur 3- farklı kapasitelerdeki cihazları mukayese ediyorsunuzdur 4- aynı odalarda aynı mt2 lerde cihazlardır fakat 2 aynı oda aynı ısı kaybına sahip değildir. bunu anlamanın en iyi yolu cihazların agız çıkış sıcaklığının ölçülmesidir. bizim amacımız aslında nedir biliyormusun mesela bir kişiye bir cihaz lazım marka olarak 2 farklı seçenek var 18 lik arçelik mi alayım ( bu beko olur, vestel olur) yoksa 12 lik mıtsubıshı electrıc mi alayım ikiside yeterli gelir değilmi arçelik fazla btu oldugu için mıtsubıshı electrıc cihazın komprösörü güçlü olduğu için aralarındaki farkta çok fazla değil yani alınabilir bir ölçüde (ki alan kişi zaten elektrik parasından çıkarıcaktır bunu kullandığı zamanlarda ) bizde diyoruz ki sen burada mıtsu al sence bunun neresi yanlış.

Bak kardeşim,sen benim ne yazdığımı anladınmı yoksa bir şeyler sana ters geldide ondanmı muhalefet ediyorsun,onu de sen bana önce!!

1-Ben Vestel; Mitsudan iyimi dedim;HAYIR,iyide neden böyle anladın?
    2-Bizim Apt.diyorum ve Salondan bahsediyorum(farklı M2 ler değildir)!! Salon 27m2 dir(Duvarlar yalıtımlı-Pimapen+Isıcam),ölçü alınan
    daireler 2 si Doğu 2 si Batı dır(benimki Batı dır örneğin)
    3-Mits.Elec.klimalar klasik(düz)dediğiniz seriden vede hepsi aynı modeldir,dahili tesisat ile takılıdır salona,dış üniteler balkondadır.Modelide MSH-GA50(17100-17750)
    4-3 dairede buradan bayisinden aynı anda pazarlık yaparak(peşin) aldılar ve aynı ekip sanırım 2 gün içinde montajları bitirdi
    5-Diğer odalarında ise 3X9000 lik Multi Inverter kullanılıyor(Dış ünite dahili tesisatla>1 odaya gidiyor,diğer 2 odaya ise harici tesisatla gidiyor)
    --bunlardaki şikayetleri ise 3 iç ünite aynı anda çalışamıyor ve performans hepsinde düşüyor(zaten serviste 2 yi geçmeyin mümkünse diyor)!!!

-------
    Isı kaybı konusuna gelirsek,evet burada bütün odalardaki,aynı M2 olsada az bir ısı kaybı fardır,ama bunu fazla hissetmedik,yani bazı yerlerdeki gibi
    olabilecek ciddi bir fark yoktur,yani bu olayı elbette çok iyi biliyorum ve örneğin 4.Katı üstü kısmen kapalı olduğu için değerlendirmeye almadık!(zaten
    o odayı bu yukarda dediğim klima güzel ısıtamıyor ve ısınması içinde çok uzun süre çalıştırılıyor!!!
    2.Kat/3.Kat benim/bizim değerlendirmeye aldıklarımız ve performansını bu sene günler boyu izledik!

Üstelik bunu diyen ben değil onlar!........abi bu daha iyi ısıtıyor diye!!!(ben hiç bir şey demiyorum burada!)

Ayrıca,örneğin benim senin gibi bir şeyi "ispat" etmek mecburiyetimde yoktur!
    Ben müşteri yani normal bir klima kullanıcısı sen ise satıcı veya servissin,yani konumlarımız farklı Hocam+
    ------------------
    Birde gelen Elektrik Fat.dan hiçmi hiç bahsetmiyeyim,çünkü o zaman sen bu sefer......abi sen klimayı çok az çalıştırıyorsun,onlar ise 24 çalıştırıyorlar
    diyeceksinHAYIR öyle bir durumda yoktur,elbette onlar benden daha fazla çalıştırıyorlar burası gerçek ama o kadar değil,ama aradaki Fat.farkı
    çok ciddi!!!!!!!!
    --------------------------
    Hülasa toparlarsak olay budur,ama Mits.Elec.konusunda ben iyi-kötü filan demem,gördüğüm manzarada beni aman aman tatmin hiç etmedi,ancak Dış ünite
    oldukça sessiz hatta çok sessiz+İç ünitede oldukça sessiz

Yaptığım daha doğrusu gözlemlediğimi bir tesbitte,Fujitsu ASYA9 luk(Dışı iddia edemem ama İç ünite Mitsu dan vede UruruSararadan daha sessiz!!!)
    Isıtma performansı ise UruruSarara dan daha iyi!!bunuda kullanan adam söylüyor ben değil(ben gördüm daha iyi ısttığını ama bunu ısrarla o kişi söylemektedir)
    Üstelik aynı Apt. altlı-üstlü aynı dairesi(üstelik bizim dairenin ısı kaybı daha fazladır,altı yarı açık!!!)
    ---------------------------------------

Sonuca gelirsek,marka filan hikaye benim için,şayet adam gibi montaj yapılmazsa!!
    NEDEN dersen,benim; sizin tabirinizle yaramaz-dandik denen Vestel klimalar!takıldı,ulen neredeyse bütün yazı vantilatör ile geçirdik!!!
    2-3 defa servis geldi,ama hikaye,sonra adam gibi bir servis buldum,olay çözüldü,ilk zamanlar örneğin burada demediğimi bende bırakmamıştım!!
    ama sonra olay neticelendi,şimdi doğrusu yeniden para bayılıpta bunları değiştirmem gari!yoksa gidip yeniden hemde 4 tane klima alacaktım
    parayı basıp,yazım günah değilmi yaw!
    Ama ne kadar gider v.s konusunuda düşünmüyorum gari!!bugün için özellikle tekrar ediyorum 18.000 lik Salonda olan son derece başarılı ısıtıyor
    ve soğutuyor ama 9000 liklerde iş yok(bana göre)ama eskisine göre onlarda bayağı düzeldi,ancak günde bir kaç saat onları kullanıyoruz+
    9000 likler için gari para mara vermem,bunlar aynen gider!!
    -----------
    Mal iyi olsada,Servis/Montaj da çok çok önemlidir,piyasada eline tornovida-pense alan Klimacı Ustasıyım diye dolaşıyor anlaşılan

Herkese hayırlı işler dilerim bu arada+
    Selamlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi art_SRY -- 21 Nisan 2008; 19:02:14 >
  • Sayın Fujıtsu Cumhur bey size kimse demiyorki siz yalan söylüyorsunuz.Bu konunun sizin söylemleri lie hiç bir alakası da yok zaten .Bu konu yukarıda belirtiğimiz konuda işlendi ve bayiniz müşteriye yanlış bilgi vermiş.Ben de müşteriniz bakın adamlar ''yok satıyor ,klima yetiştiremiyorlar'' diye yazınca kendisini uyardım dikkatli olun dedik kötümü yaptık yani.Kendinizi müşterinin yerine koyunda düşünün verdiniz parayı bayi klimayı teslim edemiyor ,10 günde veririz demiş,klima yok.Peki ya SEVER deolamasaydı ne olacktı ozaman siz olasnız mağdur kalmazmıdınız.Ben arkadaşı bu konuda uyardım sadece.Bence siz bayinizle hesaplaşmalısınız bu konuyu.

Birde ben kimseye karşı değilim,bu sektörün gelişmesi taraftarıyım ve 20 yıldır da kliam işi yapanların işini daha kaliteli ve seviyeli yapmasını canıgönülden isteyen biriyim.Lütfen sektördeki herkese ve her firmaya daha sayğılı ve daha yapıcı yaklaşalım.SEVER klima bu sektörde yanlış yapan bir firma değildir FUJITSU yu bırakıp,FUJİ ELECTRİC markasını getirsede en iyi şekilde temsil eder ayrıca şu andada tüm Fujıtsu ürünleri mevcuttur.

HERKESE SAYGILARIMLA!!
  • Klima almak niyetiyle araştırma yaparken bu forumu buldum,
    Belki değişik fikir-tecrübelerden faydalanırım diye takip etmeye çalışıyodum ama mallesef konu anlaşılmaz bir hal almış,
    Keşke konu hakkında bilgisi olan bilgisini, tecrübesi olan tecrübesini aktarsa.
    Benim gibi bilgi edinmek isteyenlerde faydalansa.
  • quote:

Orjinalden alıntı: alidayi

Klima almak niyetiyle araştırma yaparken bu forumu buldum,
    Belki değişik fikir-tecrübelerden faydalanırım diye takip etmeye çalışıyodum ama mallesef konu anlaşılmaz bir hal almış,
    Keşke konu hakkında bilgisi olan bilgisini, tecrübesi olan tecrübesini aktarsa.
    Benim gibi bilgi edinmek isteyenlerde faydalansa.

• arkadaşlar 20m2 lik odama iyi soğutan ve ısıtırkende pek problem çıkarmayan ses sorunu olmayan bi klima almak istiorm.. sizce fiyat ve kalite açısından en uygun hangisidir.. saygılar..
  • quote:

Orjinalden alıntı: FLuaRiX

arkadaşlar 20m2 lik odama iyi soğutan ve ısıtırkende pek problem çıkarmayan ses sorunu olmayan bi klima almak istiorm.. sizce fiyat ve kalite açısından en uygun hangisidir.. saygılar..

lütfen geriye dönük biraz tarayın sayfayı sonrada kandinize uygun gördüğünüz klimalar hakkında bilgi isteyin.Daha verimli olur her şey silbaştan yaz yaz bitmez
  • Darty de satılan ürünleri tercih etmelisin bence ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi buraaxx -- 22 Nisan 2008; 19:49:56 >
  • Arkadaşlar ben karar verme aşamasında Arçelik-Vestel arasında kaldım.
    Klimaların özellikleri aşağı yukarı aynı. Arçelik 100YTL daha pahalı.

Siz olsaydınız hangisini tercih ederdiniz. Klimada hangisi daha iyidir.

Teşekkürler.
  • Ne zaman klima konusuna döneceğiz sektör hakkında sohbet yeterli değil mi artık?

Birbiriyle sorunu olan özelden yazışsın artık çok rica ediyorum.

Bu arada yarın 18.000 lik Vestel Platinum için montaja geliyorlar. Sabahtan elektrikçi çağırıp tesisatı çektircem. Büyük BTU lu olanlarda elektrik dış üniteye, küçük BTU lu olanlarda ise iç üniteye elektrik çekliyormuş. Benimki 18 lik olduğu için dışarıya çekilecek.

Size sormak istetediğim şey şu:

Klimanın montajı esnasına nelere dikkat etmem gerekiyor? Montaj ekibini hangi konularda uyarmam gerekiyor?
  • Sayın arkadaşım vestel,arçelik gibi cihazlarda besleme iç üniteden olması lazım.Fakat bu modelde dış ünitedende olabilir bunu servise sorduktan sonra tesisatı çektirin.Servise klimaya vakum yapması konusunda uyarın ve yaptırın.Gerçi siz bunu vestel servisine söylediğinizde gerek yok bu klima yeni,yeni klimalarda gerekmiyor gibi saçma sapan şeylerle geçiştireceklerdir.Fakat biraz ısrar ederseniz klima sezonu açılmadığı için işleride serbesttir ve size fazladan bir 20 dk ayıra bilirler vakum için.
  • evet bu modelde besleme dış üniteye yapılıyormuş.. Ama daha az btu olanlarda içerden beslemeymiş. Dolayısıyla ben tesisatı dış üniteye çektiriyorum. Servis 3x2,5 kablo tesisatı istedi, bir de 25 amper sigorta. Bu arada vakum ne demek? ne işe yarar, nasıl yaptırılır?
  • Sayın arkadaşım klimanın montajı yapılırken klimanın iç ünitesine ve klima borularının içine dış ortam havası dolar,bu havanın içinde tabiki havadaki nemde vardır.Bu nem klimanın kılcal borularında tıkanıklığa yol açarak klimanın performansının düşmesine ve fazladan elektirik yakmasına neden olur.

Vakumun nasıl yapıldığına gelirsek. Klimanın montaj işlemi tamamlandıktan sonra klimaya manifold dediğimiz bir cihaz ve o cihazın diğer tarafına vakum pompası denilen başka bir cihaz bağlanarak 20-30 dk arası bir süre vakum pompası çalıştırılarak sistemden hava ve nem çekilir.Daha sonra klimanın dış ünitesinde fabrikasyon olarak daha önceden bulunan gaz sisteme verilir ve cihaz çalıştırılır.

NOT:Kusura bakmayın elimden geldiğince anlaşılır bir biçimde yazmaya çalıştım. inşallah yardımcı olmuşumdur.
  • Normalde bir çok servis bunu zamandan kazanmak için yada bilmedikleri yapmazlar.Onların yatıklrı şey ise klimanın likit hattındaki vanayı açarak gazı salarlar,gaz ilerledikçe önündeki havayıda iterek emiş vanasındaki sübapa(inyon) gelir.Burada lastik havasını kaçırır gibi havayı dışarıya atarlar.Bunada süpürme derler.Tabiki vakum yapılması gibi olmayacaktır.
  • quote:

Orjinalden alıntı: cool82

Sayın arkadaşım klimanın montajı yapılırken klimanın iç ünitesine ve klima borularının içine dış ortam havası dolar,bu havanın içinde tabiki havadaki nemde vardır.Bu nem klimanın kılcal borularında tıkanıklığa yol açarak klimanın performansının düşmesine ve fazladan elektirik yakmasına neden olur.

Vakumun nasıl yapıldığına gelirsek. Klimanın montaj işlemi tamamlandıktan sonra klimaya manifold dediğimiz bir cihaz ve o cihazın diğer tarafına vakum pompası denilen başka bir cihaz bağlanarak 20-30 dk arası bir süre vakum pompası çalıştırılarak sistemden hava ve nem çekilir.Daha sonra klimanın dış ünitesinde fabrikasyon olarak daha önceden bulunan gaz sisteme verilir ve cihaz çalıştırılır.

NOT:Kusura bakmayın elimden geldiğince anlaşılır bir biçimde yazmaya çalıştım. inşallah yardımcı olmuşumdur.

bilgiler için çok teşekkürler. Servisten talep edeceğim.
  • quote:

Orjinalden alıntı: cool82

Normalde bir çok servis bunu zamandan kazanmak için yada bilmedikleri yapmazlar.Onların yatıklrı şey ise klimanın likit hattındaki vanayı açarak gazı salarlar,gaz ilerledikçe önündeki havayıda iterek emiş vanasındaki sübapa(inyon) gelir.Burada lastik havasını kaçırır gibi havayı dışarıya atarlar.Bunada süpürme derler.Tabiki vakum yapılması gibi olmayacaktır.

Sevgili cool82 servisim diy ortaya çıkan birçok kişide ya vakum cihazı yok,yada vakumun ne olduğunu bile bilmiyorlar özellikle Vestel ve Demirdöküm .Adamlar servislik almış sonrada montaj işini bide taşerona pazarlıyor.İnanın adamlar 30-40 ytl ye servislere taşeron iş yapıyor bu iş yapan adam zaten vakum bile satın alamaz,alsada bu paraya bu zamanı ayırmaz.Klima alanların hepsi montaj da bu konuya dikkat etsin.

Ha birde şu süpürme işi hadi bakalım R 410 olunca gaz da süpürsünlerde görelim.Gerçi bu iş bilmezler onuda yapar.Hayırlısı olsun bekli kim klimacı kim değil ortaya çıkar.
  • Sayın birol sizinde dediğiniz gibi 410 A karışım bir gazdır.Eğer ki süpürme yapmaya kalkarsalar karışımın oranı değişir ve gazın hiçbir özelliği kalmaz.Ondan sonra çok uğraşırlar klimadan verim alacaz diye
  • Takıldı. R22 olduğu için süpürme yapıldı.
  • quote:

Orjinalden alıntı: sofokles2000

Takıldı. R22 olduğu için süpürme yapıldı.

Evet arkadaşlar vestel alacak arkadaşlar bu konuyu iyi incelesin.İşte büyük bir markanın büyük servisi ve yaptığı iş.Eğer profosyonel bir klimacı bu yapılan işi olur böylede diyorsa yazsın.Bu iş soğutma işini yapan hiç bir cihaz için kabul edilemez.Vakum şart
  • quote:

Orjinalden alıntı: mbirol

quote:

Orjinalden alıntı: sofokles2000

Takıldı. R22 olduğu için süpürme yapıldı.

Evet arkadaşlar vestel alacak arkadaşlar bu konuyu iyi incelesin.İşte büyük bir markanın büyük servisi ve yaptığı iş.Eğer profosyonel bir klimacı bu yapılan işi olur böylede diyorsa yazsın.Bu iş soğutma işini yapan hiç bir cihaz için kabul edilemez.Vakum şart

süpürme yada vakum. soğutmada ısıtmada çalışıyor hem de çok iyi. Dış ünite çok sessiz çalışıyor 18 lik olmasına rağmen... bir klimaya 2 milyarın üstünde para vermeye gerek yok. 1 milyara halloluyor. Altı üstü klima... Ama çok parası olan verebilir ona laf yok..

Bi de bişey sorcam vakum yapmıyorlar diye Vestel almasınlar mı?

Herşeyi bu kadar büyütmeye gerek yok bence.

sonuçta cihaz sağlıklı ve verimli çalışıyor mu çalışıyor.

Ama 410 gaz olsaydı o zaman işler değişirdi sanırm. benimki R22 gazlı
  • Hem insanları bilgilendir,vakit ayırıp yardımcı ol birde üzerine azar ye(neymiş r22 miş ben sanki bilmiyorum r22 olduğunu)türk insanı işte
  • 
Sayfa: önceki 221222223224225
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.