Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (2201. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
18 Misafir (1 Mobil) - 17 Masaüstü1 Mobil
5 sn
57.229
Cevap
702
Favori
4.431.111
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
49. Sırada  bugün en iyi #8
Sayfa: önceki 21992200220122022203
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Tesekkurler hocam saygilar benden
    10k kadar çıkabilirim. Cihaza degsin ve sonuç alabileyim yeterki mits e mits h olmazsa arçelik fazla macera aramadan diye dusunuyourum siz ne dersiniz. 12 lik yeterli gelir mi ? Gecen sene olcakti olmadi keşife gelen arçelik servisi 24luk iklimsa 18 lik yeter dediler diye aklımda kalmis.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • klima5505 kullanıcısına yanıt
    Hocam tekrardan merhaba ,
    Arçelik 12260 için +4 yol garanti için 460 TL ücret istiyorlar . Sizce 3 +4 için 460 TL vermek mantıklı mı?
    @klima5505
    Teşekkürler.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • @klima505

Üstadım bir konu hakkında fikir edinecektim. Benim merak ettiğim takacağım oda 20 M2 yalnız ben bütün evi birazda olsa serinletmek istiyorum. Mümkün müdür tabi bilemiyorum ama eğer mümkünse 9000 BTU ve 12000 BTU arasındaki o 3 bin BTU luk fark çok farkeder mi ?

• 23 m2 için iyi bir klima almak istiyorum. Mitsubishi heavy srk35-zs w, daikin sensin 12.000 ve sharp kyoto 12.000. Bu 3 klima dan hangisini seçmelisin? Daha fazla da vermek istemiyorum. Sharp 4.000 heavy 5000 ve daikin 5800. Önceliğim sessizlik.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hrn001 -- 24 Mayıs 2020; 15:21:24 >
    Bu cihaz diğer sitelere göre çok uygun. İnsan bir durum mu var diyor. Bu bahsedilen r32 olan güzel model değil mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: klima5505

Merhaba.

Göz kararı söylemek isterim ancak yine de keşif hizmeti alıp boru çaplarını öğrenmeniz sağlıklı olur.

Boru çapınız 1/4 1/2 gibi görünüyor. 1/4 1/2 boruya 18000 Btu bir cihaz olabilir.

Max. Bütçeniz nedir ?

18000'e göre tavsiye verebilirim ancak yine de keşif hizmeti alarak veya kumpas ile ölçerek boru çapını kesinleştirmeniz gerekir. İnce borunun ucu yamuk görünüyor. Daha düz olan kalın boruyu ölçmeniz yeterlidir. 3 aşağı 5 yukarı farklı çıkabilir,boru ucu pürüzlü olduğu için. Ancak boru çapları belirli kademelerde,standartlara bağlı olduğu için 3 aşağı 5 yukarı olan değer net fikir verecektir.

Saygılarımla...

Alıntıları Göster
    Merhaba,
    Cevap yazan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

Bütçe konusu net olmamakla beraber 5000 TL kadar çıkabilirim. Diğer yorumlardan okuduğum kadarıyla aklımda olan klimalar; Demirdöküm A5, Demirdöküm kion, Sigma comfort,Airfel LTXN. Klima konusunda tavsiyenizi bekliyorum. Yer Aydın ili, servis olayı nasıldır bilmiyorum. İlk defa klima almış olacağım.

Teşekkürler.

borularıda bakır kullanıyormu acaba altusun tüketimleri daha düşük sanırım

Mevsimsel (SEER) Enerji Verimi Soğutma (W/W) altus 6.6 viessman 6.1
  • 18 metrekare, tek kişinin yaşadığı odam için 12 binlik Baymak Elegant Plus 12 aldım. Yanında gelen boru uzunluğunu bilen var mı?
  • 30m2 civari bir salon var. 18000 lik degil 12000btu bir klima alsak nasil olur? Arada iki klima arasinda 1500tl bulan fiyat var.. klima cok kullanan bir aile degiliz. Cok sicak oldugunda sicakligi kirsa yeter diyoruz.. yoksa paraya kiyip almisken 18000 mi almaliyiz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xms -- 25 Mayıs 2020; 1:32:46 >
  • xms kullanıcısına yanıt
    Minimum 18.000 btu olmalı. Yoksa istediğiniz verimi alamazsınız? Klima da yorgun-baygın devam eder. ( şahsi düşüncem)

Daikin sitesine gerekli verileri girerek btu değerinizi %95 doğru olarak hesaplayabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi foxryum -- 25 Mayıs 2020; 10:18:46 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Merhaba arkadaşlar,

Son vergi düzenlemesi ile birlikte malum %30'larda vergi geldi, artı TL'ninde değer kayvetmesi cabası. Yaklaşık %50 bir fiyat artışı söz konusu.

Bu fiyatlar klimalara yansıdı mı acaba, veya ne zaman yansır eğer yakın zamanda ekstrem bir şekilde artış olucaksa almak istiyorum borç harç, yoksa seneye yaza bırakıcam.

Teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: eco1

Merhaba arkadaşlar,

Son vergi düzenlemesi ile birlikte malum %30'larda vergi geldi, artı TL'ninde değer kayvetmesi cabası. Yaklaşık %50 bir fiyat artışı söz konusu.

Bu fiyatlar klimalara yansıdı mı acaba, veya ne zaman yansır eğer yakın zamanda ekstrem bir şekilde artış olucaksa almak istiyorum borç harç, yoksa seneye yaza bırakıcam.

Teşekkürler.
    GG'dan 12 gün önce aldığım arçelik klima (12325) modeline şimdi baktım aynı satıcıda % 10'a yakın zam gelmiş maalesef
  • Merhabalar; özverinize ve herkese tek tek cevap yazdığınız için teşekkür ederim. Benim ise içerisinden çıkamadığım durum şu şekilde;

Evin yaklaşık net alanlarını ve hangi marka klimalar nerelerde şekilde çizmeye çalıştım. İzmir'de ikamet etmekteyiz ve ev murfaktan başlamak ile birlikte yatak odasına kadar akşama kadar güneş alan bir cephede, son kat ve üzerimizde yükseltilmiş kiremit çatı bulunmakta.

Yaz sıcaklarında evin iç sıcaklığı 32-33 dereceleri görmekte. Şu günlerde gün içerisinde yaklaşık 24-25 derecelerde, gece ise çokta fazla fark olmadan en fazla 23 dereceye düşüyor. Bina 10 yıllık mantolama bulunmakta. Genelde balkon kapıları sürgülü ve 190cm eninde ve yerden 2m yükseklikte.

Önceki yıllar resimde görünen vestel ile kapı kapalı bir şekilde rahatlıkla sıcaklığı 21 derecelerde en düşük kademe ve eko mod'ta tutabiliyorduk. Fakat bu sene bir kızım oldu ve şu an 8 aylık. Ev sıcaklığı yüksek olduğu için rahatsızlıklara da neden olmakta. Düşüncem yatak odasına elimizden geldiğince uygun bütçeli bir klima alabilmek. şekilde görüleceği üzere yatak odası, giyinme bölümü, çocuk odası ve hol bölümlerini bu klima ile en azından yaşanabilecek seviyelerde 22-23 derece civarında tutabilmek. Bu amaçla öncelikle 12 BTU klima almayı düşünüyordum(Vestel, Arçelik, Baymak gibi) En kötü diğer 12'liği de açıp, o odanında kapısını açarak iki klima bir şekilde serinletir gözü ile bakmaktaydım. Çünkü kapı açık şekilde mutfak ve salon kapalı Vestel gece boyu orta kademede çalışıp ev içi 30 dereceleri gördüğü günlerde 24-25 civarına düşürebiliyordu. Fakat hem yeni klima al hemde olmazsa iki klima çalıştır, klima taksidi ve elektrik faturası da düşündürmeye başladı.

Son olarak yatak odasına 18 BTU alsam tek başına yeterli olabilir mi düşüncesindeyim, siz deneyimli arkadaşların yardımlarını ve bütçe olarak bizi yormayacak ve güvenebileceğim hem kalite hemde elektrik faturası anlamında bir model önerisi de beklemekteyim. Aynı zamanda 12'lik mi yoksa 18'lik mi ya da 12 al 9 al diğer 12 lik ile beraber kullanda alternatif olabilir. Bu çıkmaz için yardımlarınızı beklemekteyim.

teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _GX2_ -- 25 Mayıs 2020; 12:30:46 >

• zavinagi97 kullanıcısına yanıt
    Merhaba... Aynı düşüncedeydim. Buna istinaden Mitsubishi Electric bayisi ile görüştüm. 9000 btu EF serisine 5.900 TL fiyat aldım bayramdan 2 gün önce... 6.800 baya yüksek fiyat bilginize...

• quote:

Orijinalden alıntı: rocky_balbao

5 yıl garanti Viola r410 gazlı sanırım 3 yıl garanti Viessmann r32 gazlı

tek farkı bu sanırım Viessmann enerji dökümanında gree yazıyor zaten
    Merhaba. Doğrudur,iki cihaz aynı. Tek farkı soğutucu akışkan üzerinedir.

Saygılarımla...
  • quote:

Orijinalden alıntı: admestos

Teşekkür ederim değerli yorumların için.
    Rica ederim.

Saygılarımla...
  • quote:

Orijinalden alıntı: derya78

merhaba hocam arçelik montaj kiti mi bakır

şimdi klimalarda bakır mı kullanıyor artık

Alıntıları Göster
    Merhaba. Montaj kiti alüminyum,evaporatör ve kondanseri (iç ve dış petekleri) bakırdır. Bir dönem kondanser ve evaporatörü de alüminyum idi.

Saygılarımla...
  • quote:

Orijinalden alıntı: zavinagi97

Arkadaşlar hepinize merhaba 18 metrekare yatak odam için klima arayışı içine girdim. Salonum da ( 13 btu toshiba ) kullanıyorum. Farklı forumları takip ediyorum ama sürekli gree ve iklimsa tavsiye ediliyor. Bende ki mantık 3-5 fazla ver adam gibi olsun, uzun ömürlü olsun VE başını ağırıtmasın. Bayramdan önce Mitsubishi Electic'e gittim. Uzun uzun konuşup modellere baktık. 9 btu 'nun yeterli geleceğini ama istersem 12'lik te alabileceğimi söylediler. bulunduğum evde kiracıyım, daha önce geniş bir yatak odam olmadığı için şuan 9 btu'luk modellere bakıyorum.

Önerilen modeller ;

Msz-ap25vg-5450 tl
    Msz-ap35vg-6400 tl
    Msz-ef25(siyah) 6800 tl
    Msz-hr25 - 4900 ( alternatif olarak )

Yeni model r32 gazlı kırigemine serileri çıkacağı için ellerinde son kalan 2 adet 9 luk klima için 7000 tl fiyat aldım nakitte 6800 düşürdü. Çok ısrar edersem 6500 bırakır diye düşünüyorum. Asıl aklıma takılan AP olan seri Türkiye de üretiliyormuş yerli düşmanı değilim ama ileride sıkıntı çıkmasından korkarım. Bunların içinden yada başka önerebileceğiniz marka model var mıdır ? Bayramdan sonra Panasonic ve Daikin içinde fiyat almaya gideceğim.

Teşekkürler
    Merhaba.

9000 Btu yeterli olacaktır.

Türkiye'de üretilmiş olması kalite açısından düşüş sağlamıyor. Yine kaliteli bir ürün ortaya çıkmış durumda. EF serisi Tayland üretimdir. Bu cihaz da gayet iyidir.

Öncelikli olarak EF serisini tavsiye ederim. Sonra Enviro serisi alınabilir. HaRe serisi ise en son tercih olabilir,bu marka içerisinde.

Panasonic'te Etherea Z serisi için fiyat almanızı tavsiye ederim.

Daikin için listedeki ürünler ile yakın seviyede olması için Shira Seasonal veya Plus serisi için fiyat almanızı tavsiye ederim.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: efe2401

Merhaba. 2 tane 12000 lik. Bir tane de 18000 lik klima ihtiyacım var. 12000 olanlar sadece yazın kullanılacak. Diğeri tüm yıl ama ısıtmada çok performanslı olmasını gerektirmeyen bir ortamda olacak.

Anladığım kadarıyla şu ara 12000 için en avantajlı viessmann gibi duruyor. Bütçe olarak da bana uyuyor. 18000 için yine lükse kaçmadan fp ürünü olarak ne önerirsiniz? Şimdiden teşekkürler.
    Merhaba.

18000 için de Viessmann'ı tavsiye edebilirim,size de uygun gelirse.

Aynı evde kullanacaksanız klima için tek servisle muhattap olmuş olursunuz.

Saygılarımla...
  • 
Sayfa: önceki 21992200220122022203
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.