Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (214. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
8 Misafir - 8 Masaüstü
5 sn
57.177
Cevap
701
Favori
4.426.622
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
81 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 212213214215216
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba, çok faydalı bilgiler var, katkı yapan herkese teşekkürler

İstanbulda 13. kat (en üst kat) güney cephe bir evde oturuyorum. Yeni taşındık ve bir önceki oturandan aldığımız bilgi, tahmin ettiğimiz gibi, evin yazın güneşi bütün gün alarak oldukça sıcak olduğu. İki oda için klima almak istiyorum, yalnızca soğutma için kullanacağım, tahminim yılın 4-5 ayında ortalama 4-5 saat çalışacak makinelere ihtiyacım olacak. (tabi bazen günler geceler çalışacak bazen hiç çalışmayacak olabilir vs). 15 m2 yatak odası ve 35 m2 salonum var, her ikisi de güney cephe günün büyük bolümünde güneş alacak.

Bu m2 lere 9.000 ve 18.000 btu uygun olur gibi buluyorum araştırabildiğim internetten

1. Multi sistem klima almam uygun, verimli, hesaplı olur mu? bakabildiğim kadarıyla yalnızca en iyi kalite markaların inverter sistemleri var bu tip uygulamalar için. Buna değer mi ya da daha uygun fiyatlı, inverter olmayan, tek dış üniteli bir çözüm var mıdır? tavsiye eder misiniz ?

2. Yalnızca soğutma için inverter bir klima almama gerek var mı? yukarıdaki kullanım detayları/miktarı için nasıl bir marka seçimi uygun olur? Kriter olarak optimum fiyat ve az sorun çıkaracak bir klima tercih nedenleri arasında olmalı sanırım, servis problemlerinin istanbulun göbeginde çok sorun olmayacağını düşünmek istiyorum tabi ??!

Şimdiden teşekkürler

• arkadaşlar cevaplarınızı bekliyorum

1.) sigma marka inverterli 22000 btu 2200YTL yakıtı ortalama 2kwh
    2.) arçelik marka invertersiz 24000btu 1576ytl yakılı ortalama 2kwh
    3.) samsung inverterli model

salonda kullanacağım.en üst kat yazın cok sıcak oluyor bina bakımsız ve yalııtım yok.sıcak direk tepemizde gibi.
    siz neyi tercih edersiniz?
  • quote:

Orjinalden alıntı: Ş.T.Ö

İNVERTÖR SERİSİ KLİMA ALMAK İSTEYENLER,ALDIĞIM 9.000BTÜ KLİMANIN LABORATUAR KOŞULLARINDA YAPILAN ÖLÇÜMÜNDE SES SEVİYESİ, ORTALAMA 35db.KLİMANIN ÇALIŞTIĞI ORTAMDA OTURMAK,HELE HELE YATAK ODASINDA İSE YATMAK MÜMKÜN DEĞİL,MERAKLSINA GEREKLİ BİLGİLER VERİLİR.

marka nedir,labaratuar ortamı dediğiniz ortam nasıl oluşturdunuz.Daha açık anlatabilirmisiniz.
  • quote:

Orjinalden alıntı: bistroman

arkadaşlar cevaplarınızı bekliyorum

salonda kullanacağım.en üst kat yazın cok sıcak oluyor bina bakımsız ve yalııtım yok.sıcak direk tepemizde gibi.

o üçünün içinde adam olan sadece samsungtur,gerisi hikaye.
  • quote:

İNVERTÖR SERİSİ KLİMA ALMAK İSTEYENLER,ALDIĞIM 9.000BTÜ KLİMANIN LABORATUAR KOŞULLARINDA YAPILAN ÖLÇÜMÜNDE SES SEVİYESİ, ORTALAMA 35db.KLİMANIN ÇALIŞTIĞI ORTAMDA OTURMAK,HELE HELE YATAK ODASINDA İSE YATMAK MÜMKÜN DEĞİL,MERAKLSINA GEREKLİ BİLGİLER VERİLİR.

o ınverter degildir,size yanlış söylemişler,yada sigma aldınız sanırım
  • quote:

arkadaşlar bir kaç alternatifim var ne dersiniz?
    mesela yetkili satıcı daikin'in fiesta modeli 24000btu'luğa cok güzel ve kampanyada dedi. inverter değilmiş bu 2000 ytl dedi
    sizce arcelik 24000 btu'luk neo plasma (1576 YTL) yerine DAİKİN FİESTA MODELİ ALINIR MI? DAIKIN FIESTA DAHA AZ ELEKTRİK HARCAR MI ARCELİĞE GÖRE INVERTER OLMASA BİLE?

Öncelikle Daikin bayinin önerdiği fiesta değil SİESTA marka klima Daikin klima ile teknolojik olarak hiç bir bağ yok.Sadece Malezyada bulunan ACSON klima fabrikasını satın aldı.Şu anda gelen klima Acson dur.Daikin ile hiç bir benzer tarafı yoktur.Sadece aynı mağzada satılır.Bu konulara çok dikkat edin,buna bir örnekte Alarko dur.Carier ve Toshiba ile reklam yapar,mağzaya girdiğinizde pahalı gelirse Alarko Flair satmaya çalışırlar.Bu dediklerimi bu ürünü kesinlikle almayın anlamına gelmiyor tabiki ama ne aldığınızıda bilin.Size bir tavsiyem Eğer 1500-2000 ytl arası bir para harcayabilir derseniz,Tronic 1500 civarı,Diamond 1700 civarı,Haier 1800 civarında,Zibro 1264 modeli 1750 civarında alabilirsiniz,Hıtachı ise 2200 civarı bulabilrsiniz.Yanlız Arçelik derseniz hele birde 24 lük, TEDAŞ ile akrabada olusunuz,komşularlada kanlı bıçaklı yada çalıştırmazsınız.Benim 20 yıllık sektör tecrübem bunu söylüyor,karar yinede sizin.

• quote:

Orjinalden alıntı: seren geti

quote:

o ınverter degildir,size yanlış söylemişler,yada sigma aldınız sanırım

ya bencede öyledir.hatta en kötü 9 luk bile böyle ses olmaz
  • quote:

Orjinalden alıntı: mbirol

quote:

arkadaşlar bir kaç alternatifim var ne dersiniz?
    mesela yetkili satıcı daikin'in fiesta modeli 24000btu'luğa cok güzel ve kampanyada dedi. inverter değilmiş bu 2000 ytl dedi
    sizce arcelik 24000 btu'luk neo plasma (1576 YTL) yerine DAİKİN FİESTA MODELİ ALINIR MI? DAIKIN FIESTA DAHA AZ ELEKTRİK HARCAR MI ARCELİĞE GÖRE INVERTER OLMASA BİLE?

Öncelikle Daikin bayinin önerdiği fiesta değil SİESTA marka klima Daikin klima ile teknolojik olarak hiç bir bağ yok.Sadece Malezyada bulunan ACSON klima fabrikasını satın aldı.Şu anda gelen klima Acson dur.Daikin ile hiç bir benzer tarafı yoktur.Sadece aynı mağzada satılır.Bu konulara çok dikkat edin,buna bir örnekte Alarko dur.Carier ve Toshiba ile reklam yapar,mağzaya girdiğinizde pahalı gelirse Alarko Flair satmaya çalışırlar.Bu dediklerimi bu ürünü kesinlikle almayın anlamına gelmiyor tabiki ama ne aldığınızıda bilin.Size bir tavsiyem Eğer 1500-2000 ytl arası bir para harcayabilir derseniz,Tronic 1500 civarı,Diamond 1700 civarı,Haier 1800 civarında,Zibro 1264 modeli 1750 civarında alabilirsiniz,Hıtachı ise 2200 civarı bulabilrsiniz.Yanlız Arçelik derseniz hele birde 24 lük, TEDAŞ ile akrabada olusunuz,komşularlada kanlı bıçaklı yada çalıştırmazsınız.Benim 20 yıllık sektör tecrübem bunu söylüyor,karar yinede sizin.

birol beye tam destek,birol beyi 10 senedir tanırım,bu piyasanın en itibar edilen en dürüst insanlarından biridir,bence bu yazılrı kulak arkası etmeyin,kendisi en kaliteli klimaları satmaktadır,vede önermektedir

• quote:

Orjinalden alıntı: gyavuz

Merhaba, çok faydalı bilgiler var, katkı yapan herkese teşekkürler

İstanbulda 13. kat (en üst kat) güney cephe bir evde oturuyorum. Yeni taşındık ve bir önceki oturandan aldığımız bilgi, tahmin ettiğimiz gibi, evin yazın güneşi bütün gün alarak oldukça sıcak olduğu. İki oda için klima almak istiyorum, yalnızca soğutma için kullanacağım, tahminim yılın 4-5 ayında ortalama 4-5 saat çalışacak makinelere ihtiyacım olacak. (tabi bazen günler geceler çalışacak bazen hiç çalışmayacak olabilir vs). 15 m2 yatak odası ve 35 m2 salonum var, her ikisi de güney cephe günün büyük bolümünde güneş alacak.

Bu m2 lere 9.000 ve 18.000 btu uygun olur gibi buluyorum araştırabildiğim internetten

1. Multi sistem klima almam uygun, verimli, hesaplı olur mu? bakabildiğim kadarıyla yalnızca en iyi kalite markaların inverter sistemleri var bu tip uygulamalar için. Buna değer mi ya da daha uygun fiyatlı, inverter olmayan, tek dış üniteli bir çözüm var mıdır? tavsiye eder misiniz ?

2. Yalnızca soğutma için inverter bir klima almama gerek var mı? yukarıdaki kullanım detayları/miktarı için nasıl bir marka seçimi uygun olur? Kriter olarak optimum fiyat ve az sorun çıkaracak bir klima tercih nedenleri arasında olmalı sanırım, servis problemlerinin istanbulun göbeginde çok sorun olmayacağını düşünmek istiyorum tabi ??!

Şimdiden teşekkürler

Merhaba,

Başka bir arkadaş için de yazmıştım aşağıda tekrar yazdım. Kabaca ihtiyaç duyduğun kapasiteyi hesaplamana yardımcı olabilir. Ama çatı katı, güney cephe ve oldukça büyük bir salon (35 m2) için 18,000 btu yeterli olmayacaktır diye düşünüyorum. En doğrusu nihai alım yapacağın firmanın gelip keşif yapması, sonradan başın ağrımaz.

Ben de aşağı yukarı benzer şartlar için klima araştırıyorum. en üst katta değilim ve salonum 26 m2. 18,000 + 9,000 btu'luk iki klima arayışındayım. Bir dönem senin gibi multi split düşündüm. Inverterlı olmayan multi sistemler de mevcut, fakat çok yaygın değil ve küçük kapasiteler için: 9,000+9,000 veya 9,000 + 12,000 gibi.

Isıtma yönünden fazla bir beklentin olmaması, yaz döneminde belirli saatlerde kullanacak olman nedeniyle inverterlı bir modele ihtiyacın yok bence. En azından kendim için böyle düşünüyorum. Inverterlı sistemlerin enerji verimliliği dışında performans olarak başka artıları da var. Bütçenle orantılı olarak değerlendirirsin.

Kolay gelsin, selamlar
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    ekşisözlük'ten alıntıdır:

(klima alirken dikkat edilecek hususlar)

klima alırken keşif yapılması gerçekten çok önemlidir. ben zamanında bunun için demirdöküm sitesinden bir yazılım indirip bilgisayar ortamında yapmıştım hesabımı ama kabaca şöyle fikir verilebilir:
    (siz yine de alacağınız klimayı satan bayinin teknik elemanlarının keşif yapmasını isteyin, daha teknik olur)

oda için metrekare başına 400-450 btu hesabı yapabilirsiniz. bulunduğunuz ilin aşırı sıcak kuşakta olması, soğutma açısından ilave 50-100btu, aşırı soğuk bölgede olması ilave 50-100btu/metrekare gerektirebilir.

bulunduğunuz dairenin yalıtımlı duvar malzemesi ile çevrelenmiş olması, toplam btu hesabından 1000btu kadar altına inmenizi sağlayabilir.

bulunduğunuz odanın çatı katı olması durumunda, çatıda yalıtım yoksa yaptığınız hesaba 3500btu, yalıtım varsa 2500-3000btu ekleyebilirsiniz.

içinde bulunduğunuz odadaki pencere yüzeyinin metrekaresi başına; yalıtımlı cam için 200-300, yalıtımsız (tek kat mesela) cam için 500btu ilave etmeniz gerekli.

bulunduğunuz odanın alt katında ikamet eden olup olmamasına ve zeminde tahta gibi yalıtım da yapabilecek bir malzeme bulunup bulunmamasına göre 1000btu kadar ilave etmeniz gerekebilir.

ortalama bir klima'nın, a sınıfı olanlar için çok net fikir sahibi olamasam da, b sınıfı olması durumunda, her 1000btu soğutma için 1000watt kadar anlık enerji çekeceğini bilmeniz gerekir. ancak sürekli bir enerji çekme işlemi olmadığını tahmin edersiniz.

eviniz sürekli rüzgar alıyorsa ısıtma için 1000 hatta 1500btu bile ekleyebilirsiniz. soğutma için tam bir şey söylemem zor.

bu durumda:
    20 metrekare bir odanız var (20*450=9000btu) ise, hangi durumun ne artırıp ne eksilteceğine bakalım.

oda çatı katında, çatıda yalıtım yok= +3500btu
    oda çatı katında, çatıda yalıtım var hem de iyi bi yalıtım var= +1500btu (salladım)
    odanın 3 metrekare toplam pencere yüzeyi var (oha), yalıtımlı cam ve doğrama ise +500-600, yalıtımsız olmaları durumunda +1500btu
    alt katınız otopark (lan hani çatı katı idi bu), otopark tavanında ya da zemininizde yalıtım yoksa, en az +1000btu. ama zemin veya otopark tavanı yalıtımlıysa, isterseniz eklemeyin bile.

ulan amma uzun yazdık. hayır klima teknisyeni biri gelip yalanlar diye de ödüm kopuyor. yanlış bildiğimiz çıkmaz umarım.
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

• quote:

arkadaşlar cevaplarınızı bekliyorum

Soğutma ağırlıklı olarak kullanacaksanız vede çok param yok diyorsanız inverter modelleri tercih etmeyin.İnverter güzel bir teknoloji fakat asıl güzelliği ısıtmada onun için bence klasik alın.Ama derseniz ben bu bedeli öderim size kalmış.Arçelik 24 olan inverter değildir zaten arçelikte almayın,SIGMA da hikaye ona hiç inanmayın.Sigmaya vereceğiniz paraya klasik seri Hıtachı,Fujı gibi japon markalı bir cihaz size tavsiyem başınız ağrımaz.Samsunglar fena değil ama üst sınıfta değil ,Fiyatları konusunda bir bilgim yok onun için kıstaslayamam ama 3 seçenekten en iyisi diyebilrim,sadece pazarlama gurubu beyaz eşyada buda pek profesyonel olamuyor sektörde.iyi günler

• quote:

Orjinalden alıntı: gyavuz

Merhaba, çok faydalı bilgiler var, katkı yapan herkese teşekkürler

Şimdiden teşekkürler

Arkadaşım benim bu işi yaptığım il İZMİR ,burada olsa 35 m2 çatı ve güney cepe oldumu 18 olmaz derim.Çünkü 18 lik cihazın en son noktası 35m2 kaldıki çatı ve güney bence olmaz derim ama İstanbul İzmir e göre biraz daha serin gibi görünüyor,tabi geçtiğimiz yazki sıcaklar devam ederse durum değişecek gibi,siz yinede o bölgedeki bir klimacıya sorun ama beyaz eşyacı olmasın .

İkinci konu sanırım tüm arkadaşları ilgilendiriyor.MULTI Sistemler yani 1 dış ünite 2 veya daha fazla iç ünite
    Bu sistemler bir defa İnverter degilse yani dış ünitede kompresör tek değilse o sisteme Multi denmez bence sadece iki dış ünite aynı kapta ki hiç bir özelliğiyok ve hantal agır arıza riski daha çok,bu sadece bana göre göz boyama yada pazarlama taktiği,bizdede var demek için yapılmıştır.
    Eger sistem İnverterse ve şart olaması Fiyat olarak 2 adet aynı kapasite ürünü tektek alsanız daha uygun fiyat ,yani müşteri 1dış 2 üniteyi daha ucuza alırım diye düşünürken iş tam tersine çıkınca şaşırır,sizler böyle bir şey duyarsanız şarırmayın gerçek bu!!! Bunun en büyük sebebi ithalattaki adetlerle ilgili ,1e1 cihazlardan 10 000 adet ithal ederse,Multi cihaz ise belki 100-200 hatta bazen sadece siparişle gelir,durum bu
    Birde asıl sıkıntı montaj da çıkabilir iki iç ünüte birbirinden uzaksa borulama işi çok zor.

Şunu sorabilirsiniz peki bu cihazlar niçin üretilmiş ;
    Öncelikle görüntü kirliliğini kaldırmak için,düşünün müstakil bir ev veya bir villa yapacaksınız ve her pencere altında bir dış ünite ,eğer ekonomik durum iyise alın 1 adet 1e 4 klima dış ünite çatıda veya arkada sote bir yere olay çok güzel demi,işte bu aşamada tabiki MULTI ,ama bedelide biraz tuzlu

Biraz başınızı ağrıttık kusura bakmayın.

• hocam bu diamond'un electra ve haier'in web sitesi nedir? satış bayilerini görebileceğim yer? hatay'dayım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bistroman -- 28 Mart 2008; 20:08:10 >
  • iyi tamam sözlerine inanalım ama.

1500-2000 ytl arası bir para harcayabilir derseniz,Tronic 1500 civarı,Diamond 1700 civarı,Haier 1800 civarında,Zibro 1264 modeli 1750 civarında alabilirsiniz,Hıtachı ise 2200 civarı bulabilrsiniz

demiş..peki bunların bayi listesi nerede? ben Hatay - iskenderun'dayım. iş biraz zorlaşıyor o zaman.
  • Elektronikte takıntım yoktur ama klima konusu hariç.Klimada marka mitsubishi ollmalı diyorum..
  • MITSUBISHI ELECTRIC HATAY İSKENDERUN TARAFINDAKİ BAYİLERİ ;

Ateşoğlu Ticaret
    adres: İnönü Cad. No: 45 Dörtyol
    telefon: 0326 - 712 14 04
    faks: 0326 - 712 10 26

Baştuğ Isıtma ve Soğutma
    adres: Yıldırım Beyazıt Mah.Özkul Çolak Cad. Şahinler İş Hanı No:31 Payas
    telefon: 0326 - 755 69 19
    faks: 0326 - 755 93 84

Demirkent Klima-Mustafa Demirkent
    adres: Hürriyet Mah. Ziyagökalp Cad. No: 58/B İskenderun
    telefon: 0326 - 614 48 40
    faks: 0326 - 614 77 88
  • Herkes merhaba
    Bir klima almayı düşünüyorum. ama çok fazla bilgim yok. Soğutma ve ısıtma (3 ay) amaçlı kullanılacak.
    günde ortalama 6 saat kullanılacak (inverta gerek var mı)
    Salon + hol: 25 metrekare güney batıya bakıyor. 1. kat. altta üstte oturanlar var. apartmanda yalıtım yok. istanbulda oturuyorum.

Vestel platinum nasıldır? (Vestel, arçelik ve beko konusunda iyi şeyler yazılmamış, Sorunları çok elektrik çekmesi ve sesli çalışması mı)
    http://www.vestel.com.tr/msib20/tr/kategoriler/isitici_ve_klimalar/klimalar/platinium_split_tipi_klimalar/platinum-12.aspx
    Bir de sharp var ama 800 YTL daha pahalı yukardakinden elektrik çekimi ve sesliklik bakımından Vestele göre bu farkı hak ediyor mu?
    http://www.iklimsa.com/TR.asp?iklimsa=klima&sub=KlimaDetay&Uid=18#

Yukarıda belirttiğim şarlara göre fiyat performans olarak hangisi iyidir?
    Bu arada arçelik hiç tavsiye edilmediği için bakmadım...
    Vesteli ise fiyatı çok ekonomik olduğu için koyuyorum çünkü çok fazla bir bütçe ayıramıyorum. Sharp ekonomik olarak çok zorluyor beni.
    800-1300 arası tavsiye edebileceğiniz hangi markanın hangi modeli var?
    bu arada COP değeri nedir? Bu 2 klimanın Cop'ları kaçtır? Düşük olması mı daha iyidir?
    Vereceğiniz detaylı cevaplar için şimdiden tşk.

Edit:

Bir de bu var VB 35 modeli:
    http://www.klimaplus.com.tr/urun_detay.php?id=4

klima plus ve iklimsa da satılan mitsubishilerde nasıl bir fark var?

Yukarıdaki koşullara göre 12.000 yeter mi?

Ya da sharp 9000 lik inverter mı alsam, sharp 12000 klasik yerine ne dersiniz arada 300 ytl fark var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sofokles2000 -- 30 Mart 2008; 15:22:55 >

• quote:

Orjinalden alıntı: sofokles2000

Herkes merhaba
    Bir klima almayı düşünüyorum. ama çok fazla bilgim yok. Soğutma ve ısıtma (3 ay) amaçlı kullanılacak.
    Salon + hol: 25 metrekare güney batıya bakıyor. 1. kat. altta üstte oturanlar var. apartmanda yalıtım yok. istanbulda oturuyorum.

Vestel platinum nasıldır? (Vestel, arçelik ve beko konusunda iyi şeyler yazılmamış, Sorunları çok elektrik çekmesi ve sesli çalışması mı)
    http://www.vestel.com.tr/msib20/tr/kategoriler/isitici_ve_klimalar/klimalar/platinium_split_tipi_klimalar/platinum-12.aspx
    Bir de sharp var ama 800 YTL daha pahalı yukardakinden elektrik çekimi ve sesliklik bakımından Vestele göre bu farkı hak ediyor mu?

Vesteli ise fiyatı çok ekonomik olduğu için koyuyorum çünkü çok fazla bir bütçe ayıramıyorum. Sharp ekonomik olarak çok zorluyor beni.
    bu arada COP değeri nedir? Bu 2 klimanın Cop'ları kaçtır? Düşük olması mı daha iyidir?

Edit:

Ya da sharp 9000 lik inverter mı alsam, sharp 12000 klasik yerine ne dersiniz arada 300 ytl fark var.

25 metre kare yere 12000 btu klima olmaz hemde hiç olmaz düşünmeyin bile,18000 btu sharp,mitsubishi,sanyo,elektra,dıamond,haier klasik alabilirsiniz,o alanda 12000 btu ınverter klimada işe yaramaz,genede almadan mutlaka keşif yaptırın,

cop-eer degeri ne kadar yüksekse o kadar iyidir

• quote:

Orjinalden alıntı: e.b.a.i

quote:

Orjinalden alıntı: sofokles2000

Herkes merhaba

Edit:

25 metre kare yere 12000 btu klima olmaz hemde hiç olmaz düşünmeyin bile,18000 btu sharp,mitsubishi,sanyo,elektra,dıamond,haier klasik alabilirsiniz,o alanda 12000 btu ınverter klimada işe yaramaz,genede almadan mutlaka keşif yaptırın,

cop-eer degeri ne kadar yüksekse o kadar iyidir

Sayın ebai,

sharp ve mitsubishi ye baktım da 12 ile 18 arasında çok fiyat farkı var.
    28 metrekare için 1500 YTL'ye 12.000'lik inverter olmayan sharp veya mitsubishi yerine yine inverter olmayan 1300 YTL'ye 18.000'lik Vestel Platinum alsam çok mu yanlış bir seçim yapmış olurum? (ısıtma, gürültü, enerji sarfiyatı açısından)
    Bu arada salonda oturma yeri tam klimanın takılacağı duvarın önü.. Yani 18.000 lik rahatsız etmez mi?

Not: Salon, 1. katta olduğumuz için öğlen 1 saat haricinde direk güneş görmüyor.

• Sayın sofokles2000,

bu forumu ve daha onlarca forumu devamlı okur ve izmirdeki klimaların bir çogunu bilirim,bundan yola çıkarak eger vestel alırsanzı iyi çıkma şansı size%1 falandır yani büyük hata yaparsınız,

ama size daha uygun olanların adlarını vereyim onlara bakın baya iyidirler;siemens,dıamond,electra,aırwell,haier,zibro(çin olanlar)hitachi,bu markaların klasik 18000 olanlarına bakın fiyatı uygun olanlarından birini alın,ama eve keşif için servis çagırmayıda sakın unutmaın vede iyi pazarlık yapın.
  • quote:

Orjinalden alıntı: e.b.a.i

Sayın sofokles2000,

bu forumu ve daha onlarca forumu devamlı okur ve izmirdeki klimaların bir çogunu bilirim,bundan yola çıkarak eger vestel alırsanzı iyi çıkma şansı size%1 falandır yani büyük hata yaparsınız,

ama size daha uygun olanların adlarını vereyim onlara bakın baya iyidirler;siemens,dıamond,electra,aırwell,haier,zibro(çin olanlar)hitachi,bu markaların klasik 18000 olanlarına bakın fiyatı uygun olanlarından birini alın,ama eve keşif için servis çagırmayıda sakın unutmaın vede iyi pazarlık yapın.

Daikin, sharp ve mitsubishi heavy arasında tercih sıralaması nasıl olmalı?

Daikinin sitesinden baktığım üzere tüm modelleri inverter. Ama fiyat bilgisine ulaşamadım? Bilginiz var mı?

12.000 lik inverter alsam yukardaki markalardan 25 metrekare için yeterli olmaz mı?

• 
Sayfa: önceki 212213214215216
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.