Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (2073. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: yediyıldız Daha Az
1 Kayıtlı Üye ve 12 Misafir - 13 Masaüstü
5 sn
57.227
Cevap
701
Favori
4.431.001
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
49. Sırada  bugün en iyi #8
Sayfa: önceki 20712072207320742075
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    üstadım çok teşekkür ederim, zsx-w almaya karar verdim. tekrar teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: klima5505

Geçmiş olsun hocam. Vestel Flora'da LG kompresör var doğru. Ancak servisin eline yüzüne bulaştırması daha kötü olmuş. En kısa zamanda lehinize sonuçlanmasını diliyorum bu bilgiler ışığında.

Gelişmeleri bildirirseniz memnun olurum.

Saygılarımla...

Alıntıları Göster
    Sağolun hocam. Servis sökerken falan tekrar içini açarlarsa foto da atarım

• klima5505 kullanıcısına yanıt
    Merhaba hocam Lg klimayi aldik ama birsey danismak istiyorum size
    klimada kac metre boru hakkimiz var acaba bunu nasil ögrene biliriz ?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Hocam öncelikle başınız sağolsun,

Mesajınıza geçen gün yanıt verdim ancak bir sebepten forumda mesaj gözükmüyor, Donanımhaberin klasik hatalarından birisine denk geldik gece yarısı mesaj yazarken sanırım :) Tekrardan ayrı bir mesaj olarak yazıyorum.

Merhaba,

Öncelikle vakit ayırıp bu detaylı açıklamayı yaptığınız için çok teşekkür ederim. Donanımhaber Forum halen sizin gibi bilgisi yüksek ve bunu aktarmaktan çekinmeyen insanlar sayesinde ayak duruyor düşüncesindeyim.

Yazdıklarınızı okuduktan sonra biraz daha araştırma yapmam gerektiğini anladım, o yüzden geri dönüşüm biraz geç oldu. Kusura bakmayın. Genel olarak anlattıklarınıza bakılırsa, bildiğimiz standart duvar tipi klimalarla yola devam etmek en mantıklısı gözüküyor.

Açıkçası böyle bir sistemi, zaten tamamen asma tavan yapılacağı için düşündük. Lakin eğer cevaplamaktan çekinmezseniz, birkaç küçük sorum daha olacak size, kusuruma bakmayın;

Gizli tavan tipi dediğimiz klimalar anladığım kadarıyla iki şekilde kullanılıyor. Birisi, direkt dış üniteden bağlantısı yapılıyor ve hedeflenen odaya yerleştiriliyor. Bu sistemde hava akımı için herhangi bir boru tesisatı geçmiyor. Her odaya ayrı ayrı takılabiliyor. Bunu normal bildiğimiz klimanın gizli hali gibi nitelendirebiliriz. Bunu bir yere koyuyorum.

İkinci bir kurulum çeşidini, Samsung'ın bir tanıtım videosunda gördüm. Sanırım siz bunu anlatmaya çalıştınız bana. Bu ikinci sistemde ise gizli tavan tipi iç ünite evin merkezinde konumlandırılıyor, hava çıkışı verdiği yere takılan bir adaptör ile birden fazla odaya o iç üniteden boru aracılığıyla hava gönderiliyor. Bu kurulum tarzında hava akışı için boru tesisatı da gerekiyor.

Bu sistemin avantaj dezavantajlarını şöyle özetledim kendimce, lütfen yanlışım var ise düzeltin;

Avantajlar:
    --> Tek iç ünite ile birden fazla odayı ısıtma/soğutma imkanı. Her odaya ayrı ayrı iç ünite almaya gerek yok.
    --> İç ünite odanın içinde olmadığı için sessizlik
    --> Eğer hava elektronik akış damperi kullanılırsa bütün klima gücünün gerektiği zaman tek odaya verilebilmesi
    --> Görünüm gizli

Dezavantajlar:

--> Her odaya altyapısının yapılması lazım. Ekstradan anladığım kadarıyla boru işlemi o kadar basit değil ve hesaplama gerektiriyor, asma tarafının zannedilenden daha büyük olması gerekebilir.
    --> Hava, eğer boru tesisatı elektronik damperli yapılmazsa klimayı açınca tüm odalara soğuk/sıcak hava gidiyor. Kullanılmayan odalara dahi.
    --> Boruların zamanla kirlenmesi. Bunun temizlenmesi sanırım imkansıza yakın bir şeydir. Müstakil evde boruyu söker yenisini takabilirsin ama burada bu işlem zor. Zamanla hava kalitesi azalacak.
    --> Boru uzadıkça, hava soğukluğunu/sıcaklığını kaybedecek. Verim düşecek.
    --> Boru tesisatını komple dışarıya ayrı bir firmaya yaptırmak lazım.
    --> Altyapının karmaşıklığı. İç ünite konumlandırılacak, damperler konulacak, boru hattı çekilecek, her odaya ayrı ayrı duvarlara kontrol ünitesi eklenecek.

Ben şimdiye kadar sadece 1. söylediğim kurulum çeşidini biliyordum, siz kanallar filan diyince "acaba nedir kaçırdığım" deyip daha detaylı araştırınca, bir de boşuna ducted demiyorlar tabii buna sonra ortaya çıktı her şey :)

Neden bunu araştırıyoruz diye sorarsanız;

1 odamızda soğutma/ısıtma çok önemli. Ama geri kalan 3 odamızda o kadar önemi yok, ama isteniyor tabii. Dolayısıyla ayrı ayrı iç üniteler alıp masraf etmektense asıl odaya duvar tipi yapıp, diğer 3 odaya böyle bir bölüştürme ne kadar mantıklıdır bilemiyorum. Tüm odalarda aynı anda soğutma yapılmacak tabii ki. Maksimum 2 odada yapılır aynı anda diye düşünüyorum. Dolayısıyla 1 ve 2. kurulum çeşidi ne derece mantıklıdır yine size danışmak durumundayım.

Birazda merakıma yenik düştüm, firmaların ürettiği farklı çözümlere biz standart kullanıcılar o kadar uzağız ve standart sistemlere alışmışız ki görünce anlamlandırmakta zorlanıyorum. Oysa ki yurt dışında bu tarz uygulamalar farklı ev çeşitlerinde yerine göre popüler.

ilginiz icin tesekkur ederim hocam fiyat olarak silvera yakjn gibiyiz 12000 btu icin de 3800 fiyat vermisler. tum evi isitma anlaminda 12000 lik daha mi mantikli olur sizce

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam merhabalar,

İzmir'de yaşıyorum ve klimayı sadece soğutma amaçlı kullanacağım. salona taktıracağım ancak salon-giriş ve mutfak sırasıyla bağlantılı ve hepsi kapısız. salon 15 metrekare giriş 17 mutfak 10. Eğer duvardaki boşluğa sığarsa tam olarak salon kapısının karşısına klimayı taktırmış olacağım ve bütün bu alanlara soğuk hava dağılımı olacak.

forumdaki tavsiyelerinizi bütçemle kombinleyince Demirdöküm A5 klima almaya karar verdim. Ancak kapasitesi hakkında kararsızım. 12000 mi yoksa 18000 mi tavsiye edersiniz? Şimdiden teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: iliqueur

üstadım çok teşekkür ederim, zsx-w almaya karar verdim. tekrar teşekkürler.
    Rica ederim. Hayırlı olsun. İzlenimlerinizi paylaşırsanız memnun olurum.

Saygılarımla...
  • quote:

Orijinalden alıntı: digiogi

Sağolun hocam. Servis sökerken falan tekrar içini açarlarsa foto da atarım

Alıntıları Göster
    Sizler de sağolun hocam. Hiç olmazsa sonucu öğrenirsem şahsım adına sevinirim.

Saygılarımla...
  • quote:

Orijinalden alıntı: pioneermusic

Merhaba hocam Lg klimayi aldik ama birsey danismak istiyorum size
    klimada kac metre boru hakkimiz var acaba bunu nasil ögrene biliriz ?
    Merhaba hocam. Hayırlı olsun. İzlenimlerinizi vakti gelince paylaşırsanız memnun olurum.

5 metre standart borulaması mevcuttur. Daha üstü olursa ek ücrete tabidir.

Teknik açıdan soruyorsanız katalog verilerinde bu değerler belirtilir. Genelde yatay olarak max. 20 metre olarak belirtilir. Ancak boru metrajı 7 metrenin üstüne çıkarsa her eklenen bir metre boru için katalogta belirtilen miktarda klimaya gaz eklenmesi gerekir. Örneğin metre başına 20 gram yazılmışsa

9 metre borulama olursa 7 metrenin üstüne 2 metre eklendiği için 40 gram gaz eklenmesi gerekir gibi...

Saygılarımla...
    Tesekkurler hocam izlenimlerimi paylasacagim klima parcasi kirik geldi siparis gectiler yenisi gelecek kapagin yanlia bizim bu lg servisine gelen adamlar borulari kestiler artan borulari goturduler halbuki bu borular kesilmeden birakiliyormus yarin birgun baska yere tasinirsak diye kisa gelmesin diye arti olarak da klimanin ayaklari ucretli sandim balkon altina kurdurcaktim o istedigi yere kurdu klimayi bende yeni ogrendim bu şeyleri orda iken neden demedin dedi bana simdi servis sahibi ile gorustum klimanin ayaklarini veremeyiz dedi bende hem magzaya hem lg yi hemde tuketici hakem heyetine basvurum vermek zorundasin ben 5.500 lirayi bedavaya vermedim lg bana ne veriyorsa vermek zorundasiniz dedim parca takarken ayaklari da yollarim dedi hocam cok can sıkıcı olay yasadim

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Berkin Kayalar

Hocam öncelikle başınız sağolsun,

Mesajınıza geçen gün yanıt verdim ancak bir sebepten forumda mesaj gözükmüyor, Donanımhaberin klasik hatalarından birisine denk geldik gece yarısı mesaj yazarken sanırım :) Tekrardan ayrı bir mesaj olarak yazıyorum.

Merhaba,

Öncelikle vakit ayırıp bu detaylı açıklamayı yaptığınız için çok teşekkür ederim. Donanımhaber Forum halen sizin gibi bilgisi yüksek ve bunu aktarmaktan çekinmeyen insanlar sayesinde ayak duruyor düşüncesindeyim.

Yazdıklarınızı okuduktan sonra biraz daha araştırma yapmam gerektiğini anladım, o yüzden geri dönüşüm biraz geç oldu. Kusura bakmayın. Genel olarak anlattıklarınıza bakılırsa, bildiğimiz standart duvar tipi klimalarla yola devam etmek en mantıklısı gözüküyor.

Açıkçası böyle bir sistemi, zaten tamamen asma tavan yapılacağı için düşündük. Lakin eğer cevaplamaktan çekinmezseniz, birkaç küçük sorum daha olacak size, kusuruma bakmayın;

Gizli tavan tipi dediğimiz klimalar anladığım kadarıyla iki şekilde kullanılıyor. Birisi, direkt dış üniteden bağlantısı yapılıyor ve hedeflenen odaya yerleştiriliyor. Bu sistemde hava akımı için herhangi bir boru tesisatı geçmiyor. Her odaya ayrı ayrı takılabiliyor. Bunu normal bildiğimiz klimanın gizli hali gibi nitelendirebiliriz. Bunu bir yere koyuyorum.

İkinci bir kurulum çeşidini, Samsung'ın bir tanıtım videosunda gördüm. Sanırım siz bunu anlatmaya çalıştınız bana. Bu ikinci sistemde ise gizli tavan tipi iç ünite evin merkezinde konumlandırılıyor, hava çıkışı verdiği yere takılan bir adaptör ile birden fazla odaya o iç üniteden boru aracılığıyla hava gönderiliyor. Bu kurulum tarzında hava akışı için boru tesisatı da gerekiyor.

Bu sistemin avantaj dezavantajlarını şöyle özetledim kendimce, lütfen yanlışım var ise düzeltin;

Avantajlar:
    --> Tek iç ünite ile birden fazla odayı ısıtma/soğutma imkanı. Her odaya ayrı ayrı iç ünite almaya gerek yok.
    --> İç ünite odanın içinde olmadığı için sessizlik
    --> Eğer hava elektronik akış damperi kullanılırsa bütün klima gücünün gerektiği zaman tek odaya verilebilmesi
    --> Görünüm gizli

Dezavantajlar:

--> Her odaya altyapısının yapılması lazım. Ekstradan anladığım kadarıyla boru işlemi o kadar basit değil ve hesaplama gerektiriyor, asma tarafının zannedilenden daha büyük olması gerekebilir.
    --> Hava, eğer boru tesisatı elektronik damperli yapılmazsa klimayı açınca tüm odalara soğuk/sıcak hava gidiyor. Kullanılmayan odalara dahi.
    --> Boruların zamanla kirlenmesi. Bunun temizlenmesi sanırım imkansıza yakın bir şeydir. Müstakil evde boruyu söker yenisini takabilirsin ama burada bu işlem zor. Zamanla hava kalitesi azalacak.
    --> Boru uzadıkça, hava soğukluğunu/sıcaklığını kaybedecek. Verim düşecek.
    --> Boru tesisatını komple dışarıya ayrı bir firmaya yaptırmak lazım.
    --> Altyapının karmaşıklığı. İç ünite konumlandırılacak, damperler konulacak, boru hattı çekilecek, her odaya ayrı ayrı duvarlara kontrol ünitesi eklenecek.

Ben şimdiye kadar sadece 1. söylediğim kurulum çeşidini biliyordum, siz kanallar filan diyince "acaba nedir kaçırdığım" deyip daha detaylı araştırınca, bir de boşuna ducted demiyorlar tabii buna sonra ortaya çıktı her şey :)

Neden bunu araştırıyoruz diye sorarsanız;

1 odamızda soğutma/ısıtma çok önemli. Ama geri kalan 3 odamızda o kadar önemi yok, ama isteniyor tabii. Dolayısıyla ayrı ayrı iç üniteler alıp masraf etmektense asıl odaya duvar tipi yapıp, diğer 3 odaya böyle bir bölüştürme ne kadar mantıklıdır bilemiyorum. Tüm odalarda aynı anda soğutma yapılmacak tabii ki. Maksimum 2 odada yapılır aynı anda diye düşünüyorum. Dolayısıyla 1 ve 2. kurulum çeşidi ne derece mantıklıdır yine size danışmak durumundayım.

Birazda merakıma yenik düştüm, firmaların ürettiği farklı çözümlere biz standart kullanıcılar o kadar uzağız ve standart sistemlere alışmışız ki görünce anlamlandırmakta zorlanıyorum. Oysa ki yurt dışında bu tarz uygulamalar farklı ev çeşitlerinde yerine göre popüler.
    Merhaba. Teşekkür ederim hocam. Allah razı olsun.

Güzel görüşlerinizden ötürü ben teşekkür ederim,faydalı olabiliyorsam ne mutlu bana.

Ne demek,kusur yok.

Yapmış olduğunuz kıyaslamalar doğrudur.

2. Seçenek Samsung ile birlikte Daikin vb. markalarda da mevcuttur.

Bu sistemin faydası,tek bir iç ünite ve tek bir dış üniteden oluşması.

İç ünitenin ön kısmına takılan bir Plenum Kutusu ve Motorlu Damper ile odaların tek ünite ile iklimlendirilmesi mümkün oluyor.

Ancak bu durumda tek bir iç ünite olduğu için iç ünitenin yüksekliği daha fazla. Kapasiteye göre değişmekle birlikte 350mm seviyelerinde olabiliyor. Yani iç ünitenin bulunduğu tavanın takriben 40 santimetre alçaltılması gerekir,40 santimetre asma tavan boşluğu olması gerekir.

Çok geniş mekanlarda ise tek iç ünitenin üfleme ve emiş kısmının kanallar ile uzatıldığı,sadece o alana hitap eden iç üniteler de mevcut. Bunlar genellikle yemekhane gibi geniş yerlerde kullanılırlar. Yüksek statik basınçlı kanallı iç ünite kullanılır,emiş ve üfleme menfezleri asma tavanda çeşitli bölgelere yerleştirilir ve çeşitli yerlerden üfleme yapılarak ortam homojen şekilde iklimlendirilir.

Hangi sistem olursa olsun kanal veya panjur/menfez işçiliği havalandırma firmasın aittir. Kısacası bu kısma klima servisi müdahale etmez.

Yani düşük statik basınçlı iç ünite ile 1. seçenek uygulanırsa yine menfezi başka bir firma hazırlar ve monte eder.

Kanal işçiliği olursa dediğiniz gibi o da başka bir firmanın yapabileceği bir işlemdir.

Kanallar mutlaka izoleli olmalıdır. Camyünü vb. ürünlerle arasında katman oluşturulmuş kanallar mevcuttur. Aksi halde tavan arasını ısıtır soğutursunuz.

Boru uzadıkça evet,ısı değişir. Ayrıca hava akışı azalacağı için iç üniteden statik basınç ayarı yapılmalıdır. Bazı markalarda (ör. Daikin ) otomatik ayarlanır. Bu,fanın normalden daha hızlı çalıştırılması sonucu kanalın oluşturduğu basınç kaybını tolere etmektir. Sesi de arttırır.

Temizlik kısmında ise basınçlı buhar ile temizlik mümkündür ancak ne kadar itinalı yapılsa da tam olarak temizliği mümkün olmaz.

Kanal işçiliği de kimi zaman yabana atılmayacak kadar pahalı bir işlemdir,bunu dikkate almak gerekir.

Benim tavsiyem 1. Seçenek olurdu.

Öncelikle 1. seçenekte her odaya düşük statik basınçlı kanallı tip klima kullanılır. Menfezli müdahale kapağı emiş kısmına tercih edilir. Üfleme kısmına da termostatik slot difüzör takılır.

Bu ünitelerde markaya göre değişmekle birlikte yükseklik 185mm-200mm-250mm arasındadır. Geneli 200mm şeklindedir. Yani 25 santimetrelik bir asma tavan aralığı gayet yeterli olmaktadır.

Tamamen bağımsız şekilde üniteler ayarlanabilir.

2. Seçenek olursa

-Plenum kutusu ve motorlu damper ile odalara hava iletilir,hava kanallar ile uzak mesafeden ulaşacaktır.

-Bu durumda her ne kadar odalar sessiz olsa da iç ünitenin bulunduğu yerde büyük iç ünitenin çıkardığı yüksek ses olacaktır.

-Kanal işçiliği daha fazla olacak ve mutlaka izole kanal gerektirecek,malzeme maliyeti artacak.

-Tek iç ünite olduğu için arıza durumunda hepsi devredışı kalacak. ( Bağımsız iç üniteler seçildiğinde iç ünitelerden biri arızalanırsa,arızalı kısım devre dışı bırakılıp sistem çalışmasına devam edebilir.)

Bu avantaj ve dezavantajlarla birlikte benim tavsiyem 1. sistem olurdu. Maliyeti daha pahalı olsa da kullanım açısından daha pratik olacaktır. Ayrıca Tek Zone'lu çalışma olursa büyük bir iç ünite tek bir alan için çalıştığında klimanın kendini kısma noktası bir yere kadar olduğu için sarfiyat daha fazla olacaktır.

Doğrusunu isterseniz "Zon'lamalı",bölgesel olarak ayırma özelliği içeren 2. seçenek daha çok ticari uygulamalara hitap etmektedir.

Bütçeyle birlikte ticari uygulamalar belirli bir ölçüde evlerde de kullanılabilir ancak konfor 2. planda kalacaktır.

Araştırma yapmanız çok güzel bir şey. Ancak markalar da bu sistemler malesef ön plana çıkarmıyorlar. Çünkü iklimlendirme ve soğutma ev konforunda önem arz etse de kullanıcılar bunu o kadar önemsemiyor. Bu nedenle böyle evin tümüne hitap eden çözümler fazla reklam edilmiyor.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: infest06

ilginiz icin tesekkur ederim hocam fiyat olarak silvera yakjn gibiyiz 12000 btu icin de 3800 fiyat vermisler. tum evi isitma anlaminda 12000 lik daha mi mantikli olur sizce
    Rica ederim hocam.

Aradaki 500TL fark gözardı edilerek 12000 btu tercih edilebilir. Uygun bir montajla 9000 Btu yerine 12000 Btu tercih edilmesi avantajlı da olur. Kapılar da açık olursa iki taraftan yapılan ısı transferi ile verim alınacaktır.

Saygılarımla...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Oscar Heykeli

Arkadaşlar maksimum taksit ile 5000 tl'ye esas amacı ısıtmak olan 12000 lik bir klima ihtiyacımız var. Sessiz olması da önemli.

https://www.hepsiburada.com/mitsubishi-heavy-srk35zsp-s-12000-btu-duvar-tipi-inverter-klima-a-p-HBV00000FCLVS?magaza=Nar&utm_source=pc&utm_medium=cimri&utm_campaign=c&utm_content=c&utm_term=172&wt_pc=cimri.c.172.pc

Şu modeli bulduk ama iyimidir, daha iyisi varmıdır bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
    Tavsiyesi olan yok mu arkadaşlar?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Rica ederim hocam.

Aradaki 500TL fark gözardı edilerek 12000 btu tercih edilebilir. Uygun bir montajla 9000 Btu yerine 12000 Btu tercih edilmesi avantajlı da olur. Kapılar da açık olursa iki taraftan yapılan ısı transferi ile verim alınacaktır.

Saygılarımla...

Alıntıları Göster
    12.000 lik silverda karar kıldık hocam yardımlarınız için teşekkür ederim.
    İyi günler
  • quote:

Tavsiyesi olan yok mu arkadaşlar?

Alıntıları Göster
    Hocam almayı düşünüyorsanız biz antalyada bir kliksa bayisinden 3800 e aldık karıştırmıyorsam bu model. mits heavy 12.000 silver
    Gidip bayilerde pazarlık yapabilirsiniz.
  • infest06 kullanıcısına yanıt
    Almayı düşünüyorum da doğru karar mı ondan emin değilim. Özellikle birinci önceliği kışın ısıtmak olan sessiz bir klima arıyoruz 5000 liraya kadar. Siz doğal olarak denememişsinizdir herhalde ısıtma performansını Antalyada?
  • Oscar Heykeli kullanıcısına yanıt
    Bizde heavy'nin 18.000 ligi var kışın güzel ısıtıyo ama tabi Antalya'da ve
    Elektrik sobasına kıyasla, tabi daha soğuk yerler için bilemiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: infest06

12.000 lik silverda karar kıldık hocam yardımlarınız için teşekkür ederim.
    İyi günler

Alıntıları Göster
    Rica ederim hocam. Hayırlı olsun. İzlenimlerinizi paylaşırsanız memnun olurum.

Saygılarımla...
  • quote:

Almayı düşünüyorum da doğru karar mı ondan emin değilim. Özellikle birinci önceliği kışın ısıtmak olan sessiz bir klima arıyoruz 5000 liraya kadar. Siz doğal olarak denememişsinizdir herhalde ısıtma performansını Antalyada?
    Merhaba. Alternatif olarak Mitsubishi Electric Enviro serisi için de fiyat almanızı tavsiye ederim. Aksi halde bölgenizde servisi yaygın ise tercih edilebilir.

Saygılarımla...
  • quote:

Merhaba. Alternatif olarak Mitsubishi Electric Enviro serisi için de fiyat almanızı tavsiye ederim. Aksi halde bölgenizde servisi yaygın ise tercih edilebilir.

Saygılarımla...

Alıntıları Göster
    Hocam 12000 lik MSZ-AP Enviro için fiyat sordum en ucuz taksitli 5800 lira dediler. Bütçenin üstünde olmuyor malesef. Şöyle maksimum 5000 e ısınma için şunu al dediğiniz bir klima yokmudur?

• 
Sayfa: önceki 20712072207320742075
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.