Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (2063. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: whatismatrix Daha Az
1 Kayıtlı Üye ve 8 Misafir - 9 Masaüstü
5 sn
57.182
Cevap
701
Favori
4.427.059
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
81 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
70. Sırada  bugün en iyi #70
Sayfa: önceki 20612062206320642065
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Eski seriler GMCC di .

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • -YucukluSucurtam- kullanıcısına yanıt
    Tundra serisi nispeten daha yeni,daha sonra çıkan bir seri. E.C.A Syplos da Tundra serisi olup eski serilerden bağımsız olduğu için GMCC kompresör kullanılan zamana denk gelmedi.

Saygılarımla...

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: klima5505

Merhaba. E.C.A Syplos serisi Haier üretimidir. Haier'deki eşdeğer modeli Tundra serisidir. Sorunlu olan model Nebula serisidir. Tüm modellerde aynı problemin olduğunu söylemek doğru olmaz. E.C.A ile ilgili forumda konu mevcut. Ona da bakmanızı tavsiye ederim,kullanıcı yorumları faydalı olacaktır.

Ayrıyetten Haier Tundra,dolayısıyla E.C.A Syplos serisinin 9000 Btu olanında Hitachi,12000-18000-24000 Btu olanında Mitsubishi Electric marka kompresör kullanılmaktadır. Bu modelde kullanılan kompresör markası GMCC değildir.

Kataloglarda da Haier kullanmış olduğu kompresör markasını çoğu modelinde belirtmiştir. Yeni serilerde Panasonic markası da kullanılmaya başlanmıştır.

Düzenleme : Yazım hatası.

Saygılarımla...

Alıntıları Göster
    Açıklama için teşekkür ederim. O zaman bu serilerde sorun yok diyebiliriz konu açıklığa kavuşmuş oldu. Konuyu inceleyeceğim detaylı bakma fırsatım olmamıştı. Kullanıcı yorumları da benim için önemli.

• quote:

Orijinalden alıntı: enarr

Açıklama için teşekkür ederim. O zaman bu serilerde sorun yok diyebiliriz konu açıklığa kavuşmuş oldu. Konuyu inceleyeceğim detaylı bakma fırsatım olmamıştı. Kullanıcı yorumları da benim için önemli.

Alıntıları Göster
    Rica ederim. Kullanıcı yorumlarını da okumanız kesinlikle yararlı olur,kendileriyle iletişime de geçebilirsiniz mesela.

Şimdiden hayırlı olsun.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: onatba

Bu mesaj silindi.
    Merhaba. Bu cihaz,Midea ile birebir aynı. Tavsiye edebileceğim bir cihazdır.

Mavi finli evaporatör korozyona,paslanmaya daha dayanıklıdır. Ancak bu evaporatorden ziyade dış ünitede bulunan kondanser için daha önemlidir. Çünkü dış ortam şartları daha zorludur. Diş ünitede ise klimaların %99'unda korozyona karşı koruma sağlayan markaya göre mavi fin,gold fin(arçelik lg vs.) kaplama mevcuttur. Evaporatorde olması veya olmaması çok önem arz etmez. Markalar bunu pazarlama taktiği olarak kullanmaz bile. Önemli olan dış unitedeki kaplamadır.

R32 gaz ise az yanıcı Sınıf 2L diye tabir edilen sınıftadır. Bir kaçak olduğu zaman ortamda eser miktarda bulunmazsa bu gaz tutuşmaz. Yani evsel kullanımlarda yangın tehlikesi oluşturmaz. R600A gazi bulunduran buzdolapları mevcut. R600A izobutan çok yanıcı sınıftadır ve çok kolay şekilde anında tutuşabilir. Bu R32'den daha tehlikeli olmasına karşın ev ortamında insanlara daha yakın yerde,buzdolaplarında kullanılmaktadır. Yani R32 gazın yanıcı olması sizi tedirgin etmesin. Ancak tabiki bir R22,R134A vb. yanıcı olmayan gazlar gibi güvenilir değil. Ancak zamanla tüm markalar R32'ye geçiş yapacaklar. İçiniz rahat olsun. Tutuşmayı sağlayacak eser miktar klima sistemlerinde bulunmaz.

Saygılarımla...

• Antalyadan Merhabalar Klima alma konusunda lütfen yardım eder misiniz..
    Tayinim Antalyaya çıktı 120 metrekare bir ev aldık
    7 yaşında bir oğlum var ve kısmetse mart gibi de ikinci geliyor
    Ev sıfır daire klima motorları için ayrı bölüm yapmışlar ve tesisat kurulu (Doğalgaz yok)
    Hanımın dediği oldu ve havuza baksın diye ev Kuzeybatı yani kışın soğuk olur dediler
    Kafanızı şişirdiysem affola

1-İki adet klima düşünüyoruz Mitsubishi alın dedi kime sorsam cocuk ve bebek olacak olması ve tüm odaları açıp iki klima ile tüm evi ısıtacak olmam sebebiyle biri 18000 biri 12000 lik olmak üzere iki klima yeterli olur mu?

2-Toshibanın bir kampanyası gözüme çarptı iki cihaz 8b,n lira diye ama mitsubishi mi almalıyız illa ki
    mitsubishi olacaksa bunun serileri ne olmalı mit electric diye de bir şey daha var diamond serisi var
    hangi markayı tercih etmeliyim serileri ne olmalı?
    3- internet alışverişlerinde 300 500 karlı olma durumları oluyor internetten mi yoksa mağazadan mı almalıyım

Cevaplarınız çok değerli çocuklar ve hanımın rahatsız olması evdeki huzuru zora sokuyor siz değerli müdavimlerin bilgileri için duacıyım
    Teşekkürler, Saygılar..

• quote:

Orijinalden alıntı: sd1903

Antalyadan Merhabalar Klima alma konusunda lütfen yardım eder misiniz..
    Tayinim Antalyaya çıktı 120 metrekare bir ev aldık
    7 yaşında bir oğlum var ve kısmetse mart gibi de ikinci geliyor
    Ev sıfır daire klima motorları için ayrı bölüm yapmışlar ve tesisat kurulu (Doğalgaz yok)
    Hanımın dediği oldu ve havuza baksın diye ev Kuzeybatı yani kışın soğuk olur dediler
    Kafanızı şişirdiysem affola

1-İki adet klima düşünüyoruz Mitsubishi alın dedi kime sorsam cocuk ve bebek olacak olması ve tüm odaları açıp iki klima ile tüm evi ısıtacak olmam sebebiyle biri 18000 biri 12000 lik olmak üzere iki klima yeterli olur mu?

2-Toshibanın bir kampanyası gözüme çarptı iki cihaz 8b,n lira diye ama mitsubishi mi almalıyız illa ki
    mitsubishi olacaksa bunun serileri ne olmalı mit electric diye de bir şey daha var diamond serisi var
    hangi markayı tercih etmeliyim serileri ne olmalı?
    3- internet alışverişlerinde 300 500 karlı olma durumları oluyor internetten mi yoksa mağazadan mı almalıyım

Cevaplarınız çok değerli çocuklar ve hanımın rahatsız olması evdeki huzuru zora sokuyor siz değerli müdavimlerin bilgileri için duacıyım
    Teşekkürler, Saygılar..
    Merhaba.

Tayin için hakkınızda hayırlısı olsun. Allah bağışlasın.

1-Mitsubishi dediğimiz zaman iki marka var. Mitsubishi Electric-Mitsubishi Heavy Industries . Zamanında sağolsun İklimsa M.Heavy'in hep alt modellerini getirdiği için bu marka kalitesiz algısına sahip oldu.

Modeline göre iki markanın cihazı da kalitelidir.

Klimaları kullanacağınız alanlar kaç m2 ? Ayrıca hazır tesisat olduğu için boru çaplarının da uyumlu olması gerekir. Son kararınızı verip almadan önce düşündüğünüz markadan keşif hizmeti alarak boru çaplarını belirlemenizi tavsiye ederim.

Toshiba'nın kampanyası sizin kullanımınız için uygun olmaz. Toshiba'daki kampanyanın espirisi şudur,dış ünite iç ünitelerin toplam kapasitelerinden düşük kapasitede seçilmiştir.

İki iç ünite aynı anda çalışmayacaksa bu kampanya dahilindeki kombinasyon seçilebilir. Ancak siz evi iklimlendirmek istediğiniz için iç ünitelerin eşzamanlı çalışması gerekir.

Bu durumda Toshiba'nın kampanyası uygun olmaz. Dış ünite iç ünitelerin toplam kapasitesinden küçük olduğu için iki iç üniteyi aynı anda açtığınızda dış ünite yetersiz kalır,iç ünitelerin kapasiteleri düşer,verim alamazsınız.

Bu nedenle multi sistem olacaksa dış ünite kapasitelerinin eşit olduğu bir kombinasyon yapılmalıdır. Bu da kampanya dışında fiyatlandırılacaktır.

Mitsubishi için bütçeniz yeterli ise tavsiye edebilirim. Mitsubishi Electric'te Krigamine serisini tavsiye edebilirim. Daha uygun alternatif olarak Enviro serisini tavsiye ederim.

Mitsubishi Heavy'de ise yeni ithalat olan W kodlu olan ürünler tavsiyemdir. Diamond dediğiniz seri bu markada bulunmaktadır. Bütçeniz yeterli ise Diamond ZSX-W serisini tavsiye ederim. Bu markada daha uygun alternatif ise ZS-W Premium serisi olabilir.

Marka alternatifi olarak Daikin Shira Plus serisini tercih edebilirsiniz.

Fujitsu düşünürseniz 12000 btu olan için LMCA,18000 btu olan için LFCA serilerini tavsiye edebilirim.

Düzenleme : İnternetten almak daha karlı olacaktır ancak güvenilir sitelerden almak uygun olur. Ancak bu örnek markalar bayilerde bulunabilir durumdalar.

Saygılarımla...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi klima5505 -- 7 Eylül 2019; 15:52:51 >

• cvp için çok teşekkürler almışken iyisini alalım en az 6 yıl Antalyada görev yapacağım

Boru çapları nasıl ölçülebilir ve 12 bin lira gibi bir bütçeye siz olsanız anlaattığım şartlarda(iki çocuk ısıtma ve soğutma için tüm ev iklimlendirilecek)hangi iki klimayı tercih ederdiniz
    Söylediğiniz markalar için internetten alışveriş yapma durumum sözkonusu değil doğru mu anladım
    Tekrar teşekkürler
  • quote:

cvp için çok teşekkürler almışken iyisini alalım en az 6 yıl Antalyada görev yapacağım

Boru çapları nasıl ölçülebilir ve 12 bin lira gibi bir bütçeye siz olsanız anlaattığım şartlarda(iki çocuk ısıtma ve soğutma için tüm ev iklimlendirilecek)hangi iki klimayı tercih ederdiniz
    Söylediğiniz markalar için internetten alışveriş yapma durumum sözkonusu değil doğru mu anladım
    Tekrar teşekkürler
    Rica ederim.

Boru çaplarını kumpas ile ölçebilirsiniz.

Önemli olan kalın borudur. İnce olan boru 9-12-18'lik cihazlarda aynıdır. 12'lik cihazın olacağı yerde kalın borunun çapı 3/8 yani 9,52mm olmalıdır.

18000'lik cihazın olacağı yerdeki boru ise 1/2 12,7 mm olmalıdır.

Bu markalar bayilerde satılmaktadır. İnternet üzerinde bulunması zordur.

Mitsubishi Electric'in güncel fiyatları da sadece bayide bulunabilmektedir. Mümkünse fiyat almanızı tavsiye ederim.

12000TL Bütçe ile benim tercihim

Mitsubishi Heavy Premium ZS-W serisi olurdu.

Ardından Mitsubishi Electric Enviro serisini düşünürdüm. Isıtma ve soğutmada sorun yaşamadan kullanabileceğiniz ürünlere örnektir. 3 aşağı 5 yukarı fiyat farklılıkları olabilir ancak bütçenize yakındır. Rahatlıkla da tavsiye edebilirim.

Saygılarımla...

• çok çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için internette bulamayacağıma göre ben bir mitsubishi satan firmaya gidip oradan satın alacağım
    tekrar teşekkürler
  • quote:

çok çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için internette bulamayacağıma göre ben bir mitsubishi satan firmaya gidip oradan satın alacağım
    tekrar teşekkürler
    Rica ederim. Şimdiden hayırlı olsun.

Saygılarımla...
  • Merhaba arkadaşlar iş yeri için 7 adet 9000 4 adet 12.000 lik klima ihtiyacı var. Muayenehane olarak kullanılacak mekan, klimalar soğutma amaçlı kullanılacak mekanın kombisi mevcut ısıtma kombi le yapılıyor , bina ara kat yalıtımı iyi. Fiyat performans olarak hangi marka klima önerirsiniz? Tek dış ünite 2-3 iç ünite gibi kombinasyonlar yapmak mı uygun olur yoksa hepsi bağımsız olması mı uygun olacaktır? Yer Gebze Kocaeli, klima satışı yapan üyelerimiz varsa PM den teklif öneri de sunabilirler teşekkür ederim

• quote:

Orijinalden alıntı: xantorus

Merhaba arkadaşlar iş yeri için 7 adet 9000 4 adet 12.000 lik klima ihtiyacı var. Muayenehane olarak kullanılacak mekan, klimalar soğutma amaçlı kullanılacak mekanın kombisi mevcut ısıtma kombi le yapılıyor , bina ara kat yalıtımı iyi. Fiyat performans olarak hangi marka klima önerirsiniz? Tek dış ünite 2-3 iç ünite gibi kombinasyonlar yapmak mı uygun olur yoksa hepsi bağımsız olması mı uygun olacaktır? Yer Gebze Kocaeli, klima satışı yapan üyelerimiz varsa PM den teklif öneri de sunabilirler teşekkür ederim
    Merhaba.

Öncelikle maliyetin artışı önemli değilse multi split daha iyi olur. Çünkü 11 adet klima,11 adet dış ünite demektir. Dış üniteler çatıda olmayacaksa veya dış üniteler için ayrı menfezli bir bölme yapılmamışsa görsel açıdan çok sıkıntılı olur.

Benim tavsiyem

5 İç üniteli dış ünite +

3 İç üniteli dış ünite +

3 İç üniteli dış ünite

5 İç ünite bağlanan dış üniteye kapasiteye göre 5 adet iç ünite bağlanır. Geriye kalan 6 iç ünite de 3'erli şekilde 2 dış üniteye dağıtılır. Bu sayede 3 adet dış ünite ile 11 iç ünitenin bağlantısı sağlanır.

veya

4 İç üniteli dış ünite +

4 İç Üniteli dış ünite +

3 İç üniteli dış ünite

Bu şekilde de yine 3 adet dış ünite bulunur ancak maliyet azalabilir,ikisi birbirinden ucuz olabilir.

Bunlar tahmini yorumlardır.

Multi sistem olduğu zaman keşif hizmeti alınmalıdır. Bu sayede hangi iç ünitelerin eşzamanlı-aynı anda çalışacağı tespit edilir,ona göre dış ünite kapasiteleri belirlenir ve borulama tesisatının nerelerden geçirileceği,dış ünite yerleri belirlenir.

11 iç üniteyi tek dış üniteye bağlayabileceğiniz Mini VRF sistemleri mevcuttur ancak bu sistemlerde de maliyet artar da artar.

11 adet ayrı klima alırsanız dış ünite sayısı çok fazla olacaktır,bu dezavantajdır. Bunu göz önünde bulundurmanız gerekir.

Marka olarak

Yüksek bütçeye göre

Mitsubishi Electric - Enviro

Daikin - Shira Plus

Mitsubishi Heavy - Premium ZS-W

Panasonic - 2018-2019 Z Etherea

Fujitsu - LMCA

gibi markaları örnek verebiliriz. Bu markalardan multi sistem için fiyat almanızı tavsiye ederim. Ayrı ayrı bireysel olacak şekilde alırsanız tercih edilebilecek modelleri yanına ekledim.

Daha uygun fiyatlı olacak şekilde

Gree - Lomo

Sigma - Plus

Demirdöküm - A5 Performans

Midea - Prime

Bu markalar multi sistemde de nispeten daha uygun fiyatlara sahiptir. Yine yanlarına tek tek alacak olursanız memnun kalacağınız model isimlerini ekledim.

Bu örneklere bakarak,listenin başından başlayarak 2 3 markadan fiyat bilgisi aldığınızda fikir sahibi olacağınıza inanıyorum. Kendi aralarında fiyatlar 3 aşağı 5 yukarı aynıdır.

Saygılarımla...

• klima5505 kullanıcısına yanıt
    Hocam a5 18 btu klima aldım kurulumu bekliyorum hocam otomatik hava salınımı bu klimada 2 yönlü imiş 4 yönlü olmamasina gore dezavantaji olur mu?

• quote:

Orijinalden alıntı: Gondorun Vekilharcı

Hocam a5 18 btu klima aldım kurulumu bekliyorum hocam otomatik hava salınımı bu klimada 2 yönlü imiş 4 yönlü olmamasina gore dezavantaji olur mu?
    Merhaba hocam. Sıcak hava hafiftir,genleşir ve yukarı çıkar. Soğuk hava ise ağırdır ve yerde bulunur. Önemli olan soğutmada yukarı yönlendirip sıcak havanın toplandığı alana soğuk havayı üfleyerek yukarıda bulunan sıcak havanın soğutulması ve ağırlaşarak aşağı inmesini sağlamaktır. Bu sayede ortamda sıcak-soğuk havanın doğal sirkülasyonu gerçekleşir. Isıtmada tam tersidir. Yani önemli olan aşağı-yukarı üfleme yönüdür. Klima odanın şeklinde göre orta noktaya konumlandırılırsa sağ-sola üflemenin önemi olmaz. Sağ ve sol yönlendirme kanatları iki parça halinde manuel kontrollüdür. Sağ tarafta bulunan kanadı sağ,sol tarafta bulunan kanadı sol tarafa yönlendirerek hem sağ hem de sola üfleme yapmasını sağlayabilirsiniz. Bir dezavantaj olarak sayılamaz.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: omrkt03

Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim.
    Ürünü yarın alacaktım. Hızlı cevap için de ayrıca teşekkür eder, hayırlı akşamlar dilerim.
    Merhaba zsx mi aldınız?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 18000 lik bir klima soğutmada 26-27 derece ayarlarda saatte ortalama kaç kw elektrik harcar... akım ölçen cihazlardan falan yok bende... birçok koşula göre değişebileceğini biliyorum ama ölçen arkadaşların değerleri nedir acaba....

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    Peki hocam bu a5 18 lik klima gunde 8-10 saat calisirsa aylik kac tl yansir

• Merhaba.

18000 Btu bir cihaz 8-10 saatlik çalışmanın takriben yarısında min. kapasitede çalışacaktır. Min. kapasitede ortalama 400W tüketebilir.

Bu cihazın uygun ayarda 10 saatlik çalışmada 600W tükettiğini düşünürsek

Elektrik kW birim fiyatını 55 kuruştan hesaplarsak 10 saatte 3,3TL harcayacaktır. Bu da ayda 100TL gibi bir tüketim anlamına gelir. Ancak bu değer,cihaz on-off bile olsa tam olarak tutamaz. Az da olabilir,daha çok da olabilir. Çünkü cihazın çalışma şartları,set değeri,mekanın ısı kazancı,o anki ortamın sıcaklığı,dış mekana açılan kapısı vb. varsa kaç kere açılıp kapandığı vs. durumlarına göre değişiklik gösterir. Dediğim gibi daha az olma ihtimali de var,aksi de olabilmektedir. Cihazın Inverter oluşunu da eklersek bu değerler tahminden öteye geçemez.

Saygılarımla...
    Hocam a5 18 likmi baymak elegant plus mu hangisi daha iyidir her açıdan

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 20612062206320642065
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.