Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (205. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: _Maxximum_ Daha Az
1 Kayıtlı Üye ve 12 Misafir (2 Mobil) - 11 Masaüstü2 Mobil
5 sn
57.166
Cevap
703
Favori
4.425.324
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
81 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
56. Sırada  bugün en iyi #9
Sayfa: önceki 203204205206207
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evimde 4 tane daikin klima var.Forumdaki arkadaşların yazdıklarından anladığım kadarıyla ururu-sarara kullanıcısı yok.Şimdi size söyleyeceğim şeyi daikin satıcılarından veya servislerden duyabileceğinizi zannetmiyorum.Arkadaşlar ururu-sarara modeli kesinlikle yatak odası ve benzeri sessizlik isteyen mekanlarda kullanılmaz.Niye mi?Çünkü makineyi nem alma,nem verme veya taze hava giriş modlarında çalıştırdığınızda rahatsız edici bir gürültü oluşuyor.Bu özelliğinin aslında sitelerinde yazması gerekir.Büyük eksiklik!Veya pazarlama stratejisi..Ama bunların dışında mükemmel bir makina..Dışardaki havayı içeriye verirken bunu hissedebiliyorsunuz.Nem alma-verme modunda ise sıcaklık gerçektende insanı hiç rahatsız etmiyor.Elektrik sarfiyatı ise mükemmel.
  • sn. mahçup ilginize teşekkür ederim.dün akşamdan itibaren önerinizi uygulamaya başladım.dereceyi düşürüp dış ünitenin durmasını gözlemledim.bu şekilde çalıştırmaya devam edicem.bir önceki ay havaların durumundan dolayı daha düşük derecede çalıştırmıştık, elektrik faturası 40 ytl gelmişti.yüksek derecede çalıştırınca fatura ikiye katladı.
  • furki kardeş

araba kullanmasını bilirmisin?

nasıl rampaya gelince motor bayılır vites düşersin klimada öyle

soğuk havalarda ısıyı düşüreceklsinki

klima kompressörü devreye girip çıka bilsin yoksa sürekli çalışıyor sürekli elektrik yakar

konvansiyel düz klimalar böyle

inverterlide buna benzer ama onların ısıtması kuvvetli olduğundan açığı kapatıyor kompressörü yavaşlatıyor
  • Uzun bir araştırma sürecinden sonra Hitachi'nin RAS14 CH6 (r22 gazlı)modelini aldım...Bugün ailecek odadaydık montajdan beri 4,5 saat geçti ...ılık üflüyor hala çalışıyor (üflemesi otomatik de ve hiç kesilmedi)odasıcaklığı istediğimiz gibi değil (21 derece)...Hayal kırıklığına uğramış durumdayız.4,5 saattir kumanda 32 dereceyi gösteriyor ama birtürlü ısınmadı oda......Aldığımız firmayı aradım ve yarın gelip bakacaklarını söylediler...Nedeni sizce nedir..çok üzüntülü bir durumdayız..Moralim çok bozuldu...Bu arada odamız 22 m2 yalıtım iyi ve ara kat....Soruşturduğum firmaların hepsi 14000 btu luk hitachinin çok rahat yeteceğini söylediler....bunda bence bir sorun yok zira yalıtım dediğim gibi iyi( iki tane çubuğu yanan elektrik sobası bile odayı ısıtmaya yetiyordu inanın).....Canım çok sıkkın ne yapmalıyım lütfen bana cevap verin...Özellikle bu klimadan almış olanlar......

• olayı açıklarsanız yardımcı olmaya çalışayım size
    quote:

Orjinalden alıntı: zorgeneral

ARKADAŞIM GİT ÇİN MALI EN DADİK KLİMAYI AL AMA AİRFEL ÜRÜNLERİNDEN UZAK DUR. BEN ALDIM BAŞIMIN BELASI OLDU. SERVİSİN HATALI MONTAJINI YÜZÜNDEN TEKRAR MONTAJ ÜCRETİ ÖDEDİM AMA SERVİS YİNE HATALI MONTAJ YAPTIĞI İÇİN SORUNUM GİDECEĞİ YERDE ARTTI. KONUYU FİRMAYA BİLDİRDİM MONTAJ FORMUNU ONAYLAMIŞSINIZ YAPABİLECEĞİMİZ BİŞEY YOK DİYEREK BAŞLARINDAN ATTILAR. BİR MÜŞTERİNİN MAĞRDURAYETİNE KARŞI BU KADAR ALAKASIZ KALAN VE YÜZ ÜSTÜ BIRAKAN BİR BAŞKA MARKA OLACAĞINI SANMIYORUM. ALACAĞIN KLİMANIN ADAM GİBİ SERVİSİ VE MÜŞTERİ HİZMETLERİ OLSUN DA MARKASI NE OLURSA OLSUN. !!!!!AMA ASLA AİRFEL OLMASIN!!!!!
  • merhaba klimanızın elektrik faturasının fazla gelmesi arkadaşımızın dediği gibi termostad yapıp yapmadığıyla alakalı olabilir ama elektrik kesintisi derseniz siz haklısınız sonuçta cihaz her kapanış açılışta ilk çektigi akımı çekecektir sizin buna yapabileceginiz birşey zaten yok, şuda gerçektir ki cihazı erken termostad yaptırıcam diye içerisi ısınmadan termostad yapıcak dereceye ayarlamak klima anlayışının dışındadır. amaç ortamı ısıtmaksa ve ekonomik olsun diyorsanız en içerisinin ısınacagı en uygun dereceye getirmek dogrudur.
    quote:

Orjinalden alıntı: furki01

merhabalar; 12.000 btu airfel klimayla ısınmaktayım.çalıştığımız için hafta içi akşamları 7 den gece en fazla 12 ye, hafta sonuda 2 gün klimayı kullandık.bu ay elektrik 85 ytl geldi.Bu arada bu ay içerisinde elektrikler sürekli kesildi.günde 10 defa kesildiği oldu.Klima elektrik gelince tekrar çalışmaya başladığı için tekrar ilk kalkış elektriğini çekti.bundan fatura çok gelmiş olabilir mi?İnverter klima alsam çok fark eder mi acaba?Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

• cihazın ağız çıkış sıcaklıgı nedir acaba?
    quote:

Orjinalden alıntı: modernbirinsan

Uzun bir araştırma sürecinden sonra Hitachi'nin RAS14 CH6 (r22 gazlı)modelini aldım...Bugün ailecek odadaydık montajdan beri 4,5 saat geçti ...ılık üflüyor hala çalışıyor (üflemesi otomatik de ve hiç kesilmedi)odasıcaklığı istediğimiz gibi değil (21 derece)...Hayal kırıklığına uğramış durumdayız.4,5 saattir kumanda 32 dereceyi gösteriyor ama birtürlü ısınmadı oda......Aldığımız firmayı aradım ve yarın gelip bakacaklarını söylediler...Nedeni sizce nedir..çok üzüntülü bir durumdayız..Moralim çok bozuldu...Bu arada odamız 22 m2 yalıtım iyi ve ara kat....Soruşturduğum firmaların hepsi 14000 btu luk hitachinin çok rahat yeteceğini söylediler....bunda bence bir sorun yok zira yalıtım dediğim gibi iyi( iki tane çubuğu yanan elektrik sobası bile odayı ısıtmaya yetiyordu inanın).....Canım çok sıkkın ne yapmalıyım lütfen bana cevap verin...Özellikle bu klimadan almış olanlar......

• Servis benimde isteğim üzere klimanın dış ünitesini ısıtma veriminin daha iyi olması için alt katdaki bodruma koydu. Fakat servis bakır boruları dış ünite fanının önünden geçirmiş. Motaj esnasında hava ii olduğu için sorun olmadı ancak akşam olup dış ortam sıcaklıgı 5 C ye düştüğünde yarım saatte bir defroza girmeye basladı. Bodruma inip duruma bakdım bakır borular fanın etkisiyle buz gibiydi. Gidip buru izalasyonu alarak boruları izole ettim ve defroza girme olayını çözdüm. Ama devam eden bir sorunum daha var oda dış ünüte fanının 1 mt önündeki duvara üflemesi. Duvardan geri yansıyan fanın soğuk havası nedeniyle ünite ortam sıcaklığından daha cok soğuğa mağruz kalıyor ve yeterikadar ısıtamıyor. Halbuki servis duvara karşı degilde fanın üfleme yönünü boşluğa çevirseydi hem boruları fanın önünden geçirmiyerek daha az boru kullanacak hemde fan boşluga üfleyerek ısı transferini daha ii yapacaktıı. Ama bu şekilde montajı kirişe yapıp gitmek işlerine gelmiş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zorgeneral -- 12 Ocak 2008; 13:19:04 >

• quote:

Orjinalden alıntı: art_SRY

cihazın ağız çıkış sıcaklıgı nedir acaba?
    quote:

Uzun bir araştırma sürecinden sonra Hitachi'nin RAS14 CH6 (r22 gazlı)modelini aldım...Bugün ailecek odadaydık montajdan beri 4,5 saat geçti ...ılık üflüyor hala çalışıyor (üflemesi otomatik de ve hiç kesilmedi)odasıcaklığı istediğimiz gibi değil (21 derece)...Hayal kırıklığına uğramış durumdayız.4,5 saattir kumanda 32 dereceyi gösteriyor ama birtürlü ısınmadı oda......Aldığımız firmayı aradım ve yarın gelip bakacaklarını söylediler...Nedeni sizce nedir..çok üzüntülü bir durumdayız..Moralim çok bozuldu...Bu arada odamız 22 m2 yalıtım iyi ve ara kat....Soruşturduğum firmaların hepsi 14000 btu luk hitachinin çok rahat yeteceğini söylediler....bunda bence bir sorun yok zira yalıtım dediğim gibi iyi( iki tane çubuğu yanan elektrik sobası bile odayı ısıtmaya yetiyordu inanın).....Canım çok sıkkın ne yapmalıyım lütfen bana cevap verin...Özellikle bu klimadan almış olanlar......

54.1 derece

• Adamlar ölçümleri yapıp gittiler tekrar arayacaklar.2 saat sonra durum değişmemişse(1 saat geçti durum aynı )...versiyon atacaklarmış.(versiyonu bir çiple atcaklarmış bu durumda 6 derece birden artış olduğunu söylediler.)Bu durumdan da sonuç alınmazsa aleti değiştirecekler...bu kadar da şanssız mı olunur ya...onca işim arasında birde bununla uğraşıyorum...Alalı 1 gün oldu daha bu ne iş....tekrarlıyorum aldığım alet ras 14 ch6 r22 gazlı hitachi .....O da 22 m2 arakat ve yalıtım iyi ......Bu arada dün alındığından beri 9 saat fan aralıksız üfledi ve gün sonunda ancak 22 derecede idi.....(kumandayı yavaş yavaş 32 dereceden 22 dereceye getirdiğimde üflemeyi kesti)......Klimadan anlayan arkadaşlar sizce bu durum neden olmuş olabilir ? Ölçümlerde şu ana kadar bir sorun bulamadılar...btu yükseltem olayı da önerilmiyor zira bu odaya bu şartlarda 14000 btu luğun yeterli geleceğini söyledi ve hala söylüyorlar bu bayi ve birçok hitachi bayisi.Artı kullanan örnekler var(26 m2 de 14000 btu kullananda var).....Bir fikir alabilirsem çok sevineceğim...Saygılar.

• quote:

Adamlar ölçümleri yapıp gittiler tekrar arayacaklar.2 saat sonra durum değişmemişse(1 saat geçti durum aynı )...versiyon atacaklarmış.(versiyonu bir çiple atcaklarmış bu durumda 6 derece birden artış olduğunu söylediler.)Bu durumdan da sonuç alınmazsa aleti değiştirecekler...bu kadar da şanssız mı olunur ya...onca işim arasında birde bununla uğraşıyorum...Alalı 1 gün oldu daha bu ne iş....tekrarlıyorum aldığım alet ras 14 ch6 r22 gazlı hitachi .....O da 22 m2 arakat ve yalıtım iyi ......Bu arada dün alındığından beri 9 saat fan aralıksız üfledi ve gün sonunda ancak 22 derecede idi.....(kumandayı yavaş yavaş 32 dereceden 22 dereceye getirdiğimde üflemeyi kesti)......Klimadan anlayan arkadaşlar sizce bu durum neden olmuş olabilir ? Ölçümlerde şu ana kadar bir sorun bulamadılar...btu yükseltem olayı da önerilmiyor zira bu odaya bu şartlarda 14000 btu luğun yeterli geleceğini söyledi ve hala söylüyorlar bu bayi ve birçok hitachi bayisi.Artı kullanan örnekler var(26 m2 de 14000 btu kullananda var).....Bir fikir alabilirsem çok sevineceğim...Saygılar.

ölçümler diyorsunuz bu ölçümlerden odadan emdiği sıcaklık ve üflediği sıcaklık kaç derece birde cihaz kaç barda bunun bilgilerini biliyormusunuz versiyon atmakla 6 derece fark nasıl yaratılıcak bunuda ilk defa duydum klasik cihazda bunu bilen arkadaşlar bu konuya katılırlarsada sevinirim

• versiyon yükseltme olayı bizim bilgisayarları formatlamamız gibi birşey değil. Kontrol kutusunun içerisinde bulunan optionel pcb kartı vardır küçük ve üzerinde 6 adet direncin bulunduğu. Bu kart üzerindeki dirençlrle oynayarak fan hızını arttırabilir yada düşürebilirsiniz fan hızını düşürmeniz klima ağızındaki havayı arttıracak fakat fanın rpm ini düşürecektir. Umarım bir düzelme yakalayabilirsiniz.
    quote:

Orjinalden alıntı: xlasi_mavixl

quote:

Adamlar ölçümleri yapıp gittiler tekrar arayacaklar.2 saat sonra durum değişmemişse(1 saat geçti durum aynı )...versiyon atacaklarmış.(versiyonu bir çiple atcaklarmış bu durumda 6 derece birden artış olduğunu söylediler.)Bu durumdan da sonuç alınmazsa aleti değiştirecekler...bu kadar da şanssız mı olunur ya...onca işim arasında birde bununla uğraşıyorum...Alalı 1 gün oldu daha bu ne iş....tekrarlıyorum aldığım alet ras 14 ch6 r22 gazlı hitachi .....O da 22 m2 arakat ve yalıtım iyi ......Bu arada dün alındığından beri 9 saat fan aralıksız üfledi ve gün sonunda ancak 22 derecede idi.....(kumandayı yavaş yavaş 32 dereceden 22 dereceye getirdiğimde üflemeyi kesti)......Klimadan anlayan arkadaşlar sizce bu durum neden olmuş olabilir ? Ölçümlerde şu ana kadar bir sorun bulamadılar...btu yükseltem olayı da önerilmiyor zira bu odaya bu şartlarda 14000 btu luğun yeterli geleceğini söyledi ve hala söylüyorlar bu bayi ve birçok hitachi bayisi.Artı kullanan örnekler var(26 m2 de 14000 btu kullananda var).....Bir fikir alabilirsem çok sevineceğim...Saygılar.

ölçümler diyorsunuz bu ölçümlerden odadan emdiği sıcaklık ve üflediği sıcaklık kaç derece birde cihaz kaç barda bunun bilgilerini biliyormusunuz versiyon atmakla 6 derece fark nasıl yaratılıcak bunuda ilk defa duydum klasik cihazda bunu bilen arkadaşlar bu konuya katılırlarsada sevinirim

• yeni geçeceğim evde protherm panther modeli kombi hazır olacak.
    nette ( çeşitli forumlarda) yaptığım araştırmalara göre genel olarak vasat marka olarak nitelendiriliyor.
    bu kombiyi değiştirmem gerekir mi? en azından 3 sene beni çok zarar etmeden idare eder mi?
    cevap verecek arkadaşa şimdiden teşekkürler??
  • Modernbirinsan arkadaşım,kaliteli bir klimanın ilk alınışında arızalı çıkması şanssız ve üzücü bir durum gerçekten.Benim de geçenlerde aldığım 7000 btu daikin klima ısıtma tam yapmıyordu.Servis birkaç kez gidip geldi ve hatta klima merkez servise de götürüldü.Sonunda dış ünitenin değiştirilmesine karar verildi.Sizin klimanızın tarif ettiğiniz ortamı çok kolay ısıtması gerekir.Eğer ısıtmıyorsa çok büyük ihtimalle klimanız ayıplı mal kapsamında olup yenisiyle değiştirilmesi gerekir.Bunun için servisi sıkıştırmanız gerekiyor.Eğer itiraz olursa hakkınızı arayın derim.
  • 54,1 derece gayet iyi bir sıcaklık servis eger çalışması normal dediyse bence tek yapabileceginiz dış ünite yerini değiştirmek (msnde gerekli bilgi verilmiştir.)
    quote:

quote:

Orjinalden alıntı: art_SRY

cihazın ağız çıkış sıcaklıgı nedir acaba?
    quote:

54.1 derece

• arkadaslar bu klimaa nasildir fiyati uygun geldi ---> Samsung AQ24W6 24000 BTU Duvar Tipi Split Klima+
  • slm arkadaşım anladığım kadarıyla klima almayı düşünüyorsun.ben 10 yıldır bu mesleğin içindeyim ve bu bölümün yüksek okulunu okudum.ayrıca fujitsu yetkili servisiyim.öncelikle klima seçiminde odanın metrekaresi yalıtım (çift cam varmı,çatı katımı,oda kuzeyemi bakıyor güneyemi bakıyor) kapasite seçiminde bunlar baz alınır.
    sonra elektrik yakışı ( inverter %40 elektrik tasarruflu klimalardır) sessizliği , uzun ömürlü olması, garanti süresi ve servis ağı önemlidir.
    soğutma amaçlı düşünüyorsan yani evin doğal gazlı veya kaloriferli ise her türlü markayı alabilirsin.çünkü en ucuz marka bile soğutma yapar.
    ama ısıtma amaçlı düşünüyorsan sana önerebileceğim bikaç marka var. bunlar FUJİTSU-DAIKIN-MİTSUBİSHİ ELEKTRİC-TOSHİBA gibi
    fiyatı diğerlerinden pahalı fakat kısa zamanda kendini amorti eder diğerlerine göre hem az yakar hemde kullanım rahatlığı sağlar yinede tercih senin
    başının ağrımasını istemiyorsan bu yazdığım klimalar arasında bi tercih yapmanı öneririm

• Arkadaşlar bosch marka klima almayı düşünüyorum. Konu içinde iyonizer hakkında parça parça bilgiler var ama bu işi bilen ve net açıklama yapabilecek olan var mı? H O ayrımından bahsetmiyorum. İnsan üstüne negatif etkisi var mıdır ayrıca kullananların deneyimleri nelerdir?
  • Bu klimayi nasil bilirsiniz !

Siemens S1ZMI/A24000 DUVAR TİPİ - SPLİT KLİMA (Sıcak 25000 - Soğuk 21000 Btu/h)

• Çıkarılıp yıkanabilir ön filtre
    • İyonizer
    • Aktif karbon filtre ( Koku filtresi)
    • Antibakteriyel filtre
    • Isıtma/Soğutma/Nem alma/Fan/Auto
    • Turbo çalışma
    • Kompresörü koruyan 3 dak.lık geçikmeli çalışma
    • Zaman ayarı 0-24 saat arası
    • Çocuk kilidi
    • Otomatik yada manuel hava dağıtımı için kanatçıkların isteğe göre ayarlanması
    • Otomatik dikey hava salınım
    • 3 kademeli ve otomatik fan hızı ( Autu-düşük-orta-yüksek)
    • 8 m.lik çalışma uzaklığına sahip LCD uzaktan kumanda
    • Sıcaklık göstergesi
    • Uyku konumu
    • Dijital ekran
    • Buzu çözme özelliği
    • Kapalı mekan sıcaklık ayarı aralığı 17 ºC - 30 ºC
    • Isıtma kapasitesi :25000 Btu/h
    • Soğutma kapasitesi : 21000 Btu/h
    • Çekilen enerji : Isıtma 2520 W, Soğutma 2280 W
    • Çekilen akım : Isıtma 11,5 A , Soğutma 10,3 A
    • Frekans/voltaj :50Hz/220-240V
    • Nem alma kapasitesi: 2,2 l/h
    • Hava debisi : 880/960/1020 m³/hr
    • İç Ünite Ses seviyesi :39/42/45 dBA
    • İç ünite Boyutlar(GxYxD)cm:108x33x22,5
    • Net ağırlık İç ünite:17 kg

• quote:

Orjinalden alıntı: offendicula

yeni geçeceğim evde protherm panther modeli kombi hazır olacak.
    nette ( çeşitli forumlarda) yaptığım araştırmalara göre genel olarak vasat marka olarak nitelendiriliyor.
    bu kombiyi değiştirmem gerekir mi? en azından 3 sene beni çok zarar etmeden idare eder mi?
    cevap verecek arkadaşa şimdiden teşekkürler??

o klima piyasadaki en adi klimadır. seni 3 senede epey bir zarara sokacaktır. evin sahibi
    değiştirmek istemeyecektir, eh olan sana olacak.
  • 
Sayfa: önceki 203204205206207
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.