Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (200. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: yediyıldız , yediyıldız , D-Rock! , D-Rock! Daha Az
4 Kayıtlı Üye (2 Mobil) ve 12 Misafir - 14 Masaüstü2 Mobil1 Android
5 sn
57.212
Cevap
701
Favori
4.429.280
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
81 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 198199200201202
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • salihliden tek bulabildiğim klima bayisi mitsubishi heavy industries iyi dedi
    burda electric iyi diye okumuştum ama yukarda electric modelleri de dandik diye okudum
    bunların hangisi gerçekten iyi
    heavy i. iklimsanın yani sabancının değil mi daha yaygındır servis ağı
    electric'in servisine kim bakıyor bozulursa bir sorun çıkarsa falan biz köprübaşında kimi çağıracağız
    başka önerisi olan var mı ya da yakınlarda başka klima bayileri
    acil!!!
  • Arkadaşım MITSUBISHI Heavy Ind. , Electric' in isim benzerliği ile para yapmaya çalışan bir şirket. Hatta bildiğim kadarıyla davalıklar. Heavy Ind. kalitesizdir, kesinlikle alma pişman olursun. Tabi ki satıcı elindeki malı övecektir. Kanma bence. İzmirde bir sürü klimacı var, özellikle bornova civarından bulabilirsin. Ha ekstra yol parası isteyebilirler, onu anlaşırsınız artık.

Bu başlığa yazma bence isteğini, 68 sayfa olmuş insanlar okumaya üşenebilir. Ayrı bir başlık aç, ilgilenenler seninle temasa geçsin. Servis ağı yaygın arıyorsan yerli klima tercih et. Yok ben evladiyelik alıcam şansıma artık diyorsan dediğin gibi inverter daikan, hitachi, mitsubishi, panasonic alabilirsin.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Darkwinter

Arkadaşım MITSUBISHI Heavy Ind. , Electric' in isim benzerliği ile para yapmaya çalışan bir şirket. Hatta bildiğim kadarıyla davalıklar. Heavy Ind. kalitesizdir, kesinlikle alma pişman olursun. Tabi ki satıcı elindeki malı övecektir. Kanma bence. İzmirde bir sürü klimacı var, özellikle bornova civarından bulabilirsin. Ha ekstra yol parası isteyebilirler, onu anlaşırsınız artık.

Bu başlığa yazma bence isteğini, 68 sayfa olmuş insanlar okumaya üşenebilir. Ayrı bir başlık aç, ilgilenenler seninle temasa geçsin. Servis ağı yaygın arıyorsan yerli klima tercih et. Yok ben evladiyelik alıcam şansıma artık diyorsan dediğin gibi inverter daikan, hitachi, mitsubishi, panasonic alabilirsin.

Mitsubishi 29000 btu soğutma 36.000 ısıtma invertersız modeli 3000 YTL, inverterlısı 4000 YTL civarı. Hangisini almak lazım. Soğutması kullanılmayacak. Isıtma amaçlı. Elektrik tüketiminde günlük 12 saatlik çalışma ile düşünülürse inverterlı ve invertersız ne kadar yakar? 50 m2'lik salonda kullanılacak.

Bir de hazır kat kaloriferi sistemi var. Elektrikli kombi mi yoksa klima mı tavsiye edersiniz? Mazotlu kat kaloriferini söküp elektrikli kombi taksak klimaya oranla nasıl olur tüketim gideri. Bütün evi ısıtmada sorun olur sanırım; ev 190 m2, kat kaloriferi sistemine geçersem mevcut alternatiflerle ısınan yerlere de kalorifer kullanılacağı düşünülürse 120 m2 var ısıtılacak alan. 12-18 saat arası ısıtmada elektrik tüketimi ne olur?

• çok tşk.ler darkwinter
    öyle yapayım
    çünkü köprübaşındayız buraya gelen giden oluyor ama ben nasıl telefon bulup onlara ulaşcam bilmiyorum.
    bütün gün okuldayım zaten
    mitsubishi heavy industries hakkında bilgi için de tşk.ler
    babam çok araştırır herşeyin en iyisini alır
    hea.ind.'in en iyi olduğuna ikna etmişler ondan aldı:)
  • Merhaba engunaydin,

Eğer dediğiniz gibi tüm evi ısıtmak istiyorsanız, kalorifer mantıklı. Fakat elektrikli kaloriferden verim alabileceğinizi düşünmüyorum.(ücret/saat oranı daha yüksek olur, yani klimadan daha pahalı olacaktır birim saati) Ekonomi yapmayı ve tüm evi ısıtmayı düşünüyorsanız ve doğal gazınız da yoksa malesef katı yakıtlı kat kaloriferlerini tercih etmelisiniz. 180 m2 lik evimde 40.000 Kcal Termodinamik katı yakıtlı kalorifer kullanıyorum günde 3 YTL e (Tüm odalar açık olursa 5-6 saat civarı tabi kömürün kalitesine göre değişiyor yanma süresi) 55-60 derecede rahatlıkla ısıtıyordum geçen sene. Bu sene uğraşmak istemediğimden klima taktırdım.

12 saatlik kullanım düşünüldüğünde ve sadece salonu ısıtmayı amaçladığınızda Mitsubishi Electric'in inverter modellerinden keşif yaptırdıktan sonra tercih edebilirsiniz.

Düşündüğünüz ürünlerin teknik özelliklerini de yazarsanız birim maliyeti konusunda bilgilendirebilirim sizi.

• DOSTUM AEG - Electrolux ELECTROLUX KALİTESİYLE.
  • quote:

Orjinalden alıntı: boyamakitabi

salihliden tek bulabildiğim klima bayisi mitsubishi heavy industries iyi dedi
    burda electric iyi diye okumuştum ama yukarda electric modelleri de dandik diye okudum
    bunların hangisi gerçekten iyi
    heavy i. iklimsanın yani sabancının değil mi daha yaygındır servis ağı
    electric'in servisine kim bakıyor bozulursa bir sorun çıkarsa falan biz köprübaşında kimi çağıracağız
    başka önerisi olan var mı ya da yakınlarda başka klima bayileri
    acil!!!

www.klimaplus.com.tr

ADRESİNDEN YETKİLİ SATICI, YETKİLİ SERVİS VE CİHAZLARLA İLGİLİ BİLGİLERE ULAŞABİLİRSİNİZ..

• ben daha yeni mitsubishi heavy srk71ze-s1 klima aldım.30 m2 de ısıtma amaçlı kullanmaktayım.
    m.heavy cihazlarını hep kötülemelerine rağmenhttp://www.eurovent-certification.com sitesinde yapmış olduğum 24000 btu inverter klimalar arasında bütün değerlerde yüksek olması nedeniyle tercih ettim. .heavy kötüleyenler sadece kötülüyorlar ama ayrıntılı hangi nedenlerle olduğunu belirtmiyorlar.şuanda çok iyi. tasarruf açısındanda iyi.uzun zamanlı kullanıldığı vakitte bayağı tasarruf sağlıyor. bu havada 24 derece yetiyor.26 derecede çok sıcak oluyor. şuanda çizelge tutuyorum.ileriki zamanda daha ayrıntılı yazacağım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kamerhan_55 -- 3 Aralık 2007; 17:38:55 >

• benim merak ettiğim

biri srk71ze-s1 mitshubishi
    soğutma 24,200
    ısıtma 27,300
    soğutma sarfiyatı 2,21
    ısıtma sarfiyatı 2,21
    çekilen akım soğutma 10,1
    çekilen akım ısıtma 10,01

LG beko 7800 D
    soğutma 25,000
    ısıtma 27,400
    soğutma sarfiyatı 2,28
    ısıtma sarfiyatı 2,45
    çekilen akım soğutma 10,4
    çekilen akım ısıtma 11,2

aradaki elektrik tüketim farkı ne kadar olabilir ki günde ortalama 10 saat kullanılsa
  • quote:

Orjinalden alıntı: desing_AY

benim merak ettiğim

biri srk71ze-s1 mitshubishi
    soğutma 24,200
    ısıtma 27,300
    soğutma sarfiyatı 2,21
    ısıtma sarfiyatı 2,21
    çekilen akım soğutma 10,1
    çekilen akım ısıtma 10,01

LG beko 7800 D
    soğutma 25,000
    ısıtma 27,400
    soğutma sarfiyatı 2,28
    ısıtma sarfiyatı 2,45
    çekilen akım soğutma 10,4
    çekilen akım ısıtma 11,2

aradaki elektrik tüketim farkı ne kadar olabilir ki günde ortalama 10 saat kullanılsa

Mitshubishi, inverter ise çok daha kârlı olacaktır. Tabi hesaplamak mümkün değil. Verdiğiniz sarfiyat değerleri maksimum kullanımdır.İnverter frekans değişikliği yaptığı için kimi zaman 0,75 watt ta çalışır, kimi zaman 2 watt; ancak faturanızı aldığınızda farkedebilirsiniz. Eğer Mitshubishi inverter değilse gene kârlı olacaktır; gerek işçilik gerek malzeme; kalite bakımından daha iyi olduğu için Cop ve Eer değerleri daha yüksek yani daha yüksek verim daha az maliyet :)

Mitshubishi

• quote:

Orjinalden alıntı: kamerhan_55

ben daha yeni mitsubishi heavy srk71ze-s1 klima aldım.30 m2 de ısıtma amaçlı kullanmaktayım.
    m.heavy cihazlarını hep kötülemelerine rağmenwww.eurovent sitesinde yapmış olduğum 24000 btu inverter klimalar arasında bütün değerlerde yüksek olması nedeniyle tercih ettim. .heavy kötüleyenler sadece kötülüyorlar ama ayrıntılı hangi nedenlerle olduğunu belirtmiyorlar.şuanda çok iyi. tasarruf açısındanda iyi.uzun zamanlı kullanıldığı vakitte bayağı tasarruf sağlıyor. bu havada 24 derece yetiyor.26 derecede çok sıcak oluyor. şuanda çizelge tutuyorum.ileriki zamanda daha ayrıntılı yazacağım.

ÖNCELİKLE HAYIRLISI OLSUN. KULLANDIĞINIZ ALAN 30M² İMİŞ MAHALİ BİLMİYORUM AMA ZATEN MAHALE BÜYÜK BİR KLİMA ALMIŞ GİBİ GÖRÜNÜYORSUNUZ. KÖTÜLEME KONUSUNA GELİNCE KİMSE KİMSEYİ KÖTÜLEMİYOR GERÇEKLERİ YAZIYOR AMA SİZ ONA İNANMAK İSTİYORSANIZ ONA İNANIRSINIZ KİMSE SİZE ZORLA KABUL ETTİREMEZ BUNU. AYRICA KATALOKLARDAKİ DEĞERLERE UYGUNMU HİÇ ÖLÇEBİLDİNİZMİ 26.000 LİK BİR MAKİNA 26d(B)A DE ÇALIŞIYORMU DİYE YADA HESAPLADIĞINIZDA TAM DA LİMİTLER DAHİLİNDE A SINIFI OLMASININ KATALOKLARLA BİR İLGİSİ OLABİLİR Mİ YADA BU KADAR İNSAN NİYE TOPLANMIŞ BUNLARI YAZIYO HİÇ DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ?
    NEYSE FAZLA ÜSTÜNÜZE GELMEYEYİM. GÜLE GÜLE KULLANIN KLİMANIZI.

• Orjinalden alıntı: dominic

Orjinalden alıntı: kamerhan_55

ben daha yeni mitsubishi heavy srk71ze-s1 klima aldım.30 m2 de ısıtma amaçlı kullanmaktayım.
    m.heavy cihazlarını hep kötülemelerine rağmenwww.eurovent sitesinde yapmış olduğum 24000 btu inverter klimalar arasında bütün değerlerde yüksek olması nedeniyle tercih ettim. .heavy kötüleyenler sadece kötülüyorlar ama ayrıntılı hangi nedenlerle olduğunu belirtmiyorlar.şuanda çok iyi. tasarruf açısındanda iyi.uzun zamanlı kullanıldığı vakitte bayağı tasarruf sağlıyor. bu havada 24 derece yetiyor.26 derecede çok sıcak oluyor. şuanda çizelge tutuyorum.ileriki zamanda daha ayrıntılı yazacağım.

ÖNCELİKLE HAYIRLISI OLSUN. KULLANDIĞINIZ ALAN 30M² İMİŞ MAHALİ BİLMİYORUM AMA ZATEN MAHALE BÜYÜK BİR KLİMA ALMIŞ GİBİ GÖRÜNÜYORSUNUZ. KÖTÜLEME KONUSUNA GELİNCE KİMSE KİMSEYİ KÖTÜLEMİYOR GERÇEKLERİ YAZIYOR AMA SİZ ONA İNANMAK İSTİYORSANIZ ONA İNANIRSINIZ KİMSE SİZE ZORLA KABUL ETTİREMEZ BUNU. AYRICA KATALOKLARDAKİ DEĞERLERE UYGUNMU HİÇ ÖLÇEBİLDİNİZMİ 26.000 LİK BİR MAKİNA 26d(B)A DE ÇALIŞIYORMU DİYE YADA HESAPLADIĞINIZDA TAM DA LİMİTLER DAHİLİNDE A SINIFI OLMASININ KATALOKLARLA BİR İLGİSİ OLABİLİR Mİ YADA BU KADAR İNSAN NİYE TOPLANMIŞ BUNLARI YAZIYO HİÇ DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ?
    NEYSE FAZLA ÜSTÜNÜZE GELMEYEYİM. GÜLE GÜLE KULLANIN KLİMANIZI.

Sayın Dominic;
    öncelikle teşekkürlerimi sunarım. inşallah aldığım klima iyi çıkar bi dünya para verdim vede para o kadar kolay kazanılmıyor. ayrıca ben sade bi vatandaş olarak klima araştırması yapıyorum. işimde s.muhasebecilik.
    Kötülemeyle ilgili şunları söyleyeyim. aşağı yukarı 2 seneden beri bu forumdayım ve bütün yazılanları günü gününe takip etmeye çalışıyorum. m.elektrikde kaliteli bi ürün bunu inkar etmiyorum. ancak kaliteli klimaların sıralamasını yapan ustalar m.heavy gibi klimayı sıralamaya bile gerek duymuyorlar veya siemens,vestel,arçeliği tavsiye ediyorlar, m.heavy gibi klima markasını tavsiye edilmiyor. bulunduğumuz ilçede m.heavy kullananlardan aldığım bilgiler doğrultusundada şikayetlerinin olmadığı görüşündeler.
    2 marka arasında değerlendirme yapılırken neye göre kaliteli olduğu neye göre kalitesiz olduğu şu parçaları iyi şu parçaları kötü ,kompresörü iyi,yazılımı kötü diye ayrı ayrı değerlendirme yapılır. ama sadece m.heavy kötü deniliyor. anlatabildimmi. m.heavy lafı geçindede bazı şahıslar sinirleniyor. şahsınıza yazmadım. baştan söyleyeyim. bazı bukalemun tipli insanlar var. çoğaldıkça çoğalıyorlar. en az 20 tane şahsiyet kılığındalar. vede forumu kötülüyorlar. forumun kalitesi düştü bunlar yüzünden.
    ilk başta bende mitsubishi elektrik MSZ-GA60VA mpdelini alacaktım. fiyatıda 3,456.00 ytl idi. taksitli fiyat konusunda satıcı 12 taksit yapmayıncada anlaşamdık. Birde 30 m2 için bu cihazın sınırda kalabileceğini söyledi. MSZ GA71Va da çok aşırı pahalıydı. Bu seferde m.heavy klimasına yöneldim. vewww.eurovent.com dan 24000 lik inverter klima karşılaştırmalarını yaptım ve sınıfında hep üsütndü. ve fiyatı 12 taksite 3,258 e aldım. bakalım zaman göstercek. şuanda memnunum.

• Merhaba Kamerhan,

Öncelikle klimanız hayırlı olsun. İyi günlerde kullanmanız dileğiyle.
    Forumda yazan arkadaşlar tecrübelerini paylaşıyorlar benim gibi. M. Heavy, marka imajı kötü olduğu için belki de yeriliyor. Fakat ortada bir gerçek var, M. Heavy, Electric ile isim benzerliğiden kazanmaya çalışan bir şirket. Eğer kendine güveni olsa, ürünlerine güvense bu ismi kullanmazdı zaten. Ve çoğu insan şuan Heavy'i Electric'in imajı ile ucuz fiyatı yüzünden tercih eder oldu bilinçsizce. Sayın Dominic' in dediği gibi katologda yazan değerleri ile gerçek değerleri arasında fark olacaktır muhakkak. Bu da marka hakkında bazı soru işaretleri getiriyor insanın aklına.

Tabi elektronik de biraz şans işi.. Misal forumda yerlere vurulan Beko - LG marka klimaları ben kendi evimde kullanıyorum ve gayet memnunum..

Sorunsuz günlerde kullanmanız ve memnun olmanız dileğiyle..

• SayınDarkwinter;
    m.heavy nin katologda yazan değerleri ile gerçek değerleri arasında fark vardır diyorsunuz. o zaman birisi yazsında bilelim artık. onca tartışıldı.ama diyorum bir kişi bile yazmadı şu nedenlerle veya şu parçaları adi maldır. diye. Birde m.heavy gibi adı olan bir firma uyduruk bi ürün yaparak adını lekelesin. almanyadaki satışlardada m.heavy m.elektrik klimasından daha pahalı.http://62.75.219.46/klimageraete24-s200h197-SRK_SRC_Serie_Single.html m.elektrik isehttp://62.75.219.46/klimageraete24-s100h99-Split_Klimageraete.html türkiyede ise tam tersi

• arkadaşlar carrefourda toshiba mağazasında shiro marka klima gördüm 21000lik 1100ytl dediler
    bi de AEG - Electrolux GXS 18HT2 WI 980ytl var sizce bunlar nasıl alınabilecek klimalar mı?
  • Bu aşağıda yazanlara tüm klimacı arkadaşların cevap vermesi dileğiyle ben şuan kullandığım mitsubishi elektrik invertere klimamdan gayet memnunum Dominik arakadaş siz Mitsubishicisiniz ama diğer yazılarınızda ille inverter diye bir ağırlığınız yok ben şimdi korkuyorum 26,5 metrelik tavan yüksekliği 2.41 olan salonuma takıldı bu klima daha önce sizde 15 m2 oda için 18000 önermiştiniz sonra odayı ölçtüm 15 m2 çıktı 1200 inverter yeter dediniz şimdiyse mitsubishi elektrik ısı istemini 17345 yanılmıyorsam onaylayıp 12000 inverter fa veye gc önerdiler gc aldım ve mükemmelen ısıtıyor 22 ile 26 derece arasında kullnıyorum ve terlediğim oluyor bu arda bir iki kez sfıra düştü hava ozamanlarda 29 dereceye yükselttim yine problem yok dikkat ettiğim 26 dereceye yuükselttiğim zaman otomatiğe geçmiyor 25 C pek dikkat etmedim 24C ye kadar otomatik yapıyor bunu şöyle alıyorum evet ısı isteğini tamamlayıca buz dolabı gibi otomatiğe geçiyor diyorum fakat 26 dereceden itibaren hemen hiç otomatik yaptığını görmedim ve ilk aldığım zamanı okumuşsunuzdur otomatik yapmasından şüphe edip yazmıştım ve normal olduğu cevabını almıştım arkadaşlardan bunları sormamın sebebiyse klimanın faturasına can kurban 28 ytl geldi ve yaklaşık 26 - 27 gün çalıştı hiç durmadan saatimse düz saat akıllı felan değil çünkü akıllı saate inanmayanlardanım ve benim korktuğum 26 derceden itibaren otomatik yapmaması yetersiz olduğundanmıdır yoksa inverter özelliğindenmidir şimdi bir klima daha almak istiyorum gücüm nispetinde buda inverter olacak olursa acaba bunu 15 m2 odama alıp oraya 18-20 btu gibimi seçsem diyorum fakat aşağıdaki arkadaşın yazısından etkilendim daha öncede benzer konular geçti hatta daikinin 800 küsur milyonluk kart meselesi filan bende diyorum şimdi inverter alıpta benzinli dizel araç durumuna düşmek var benzinli araca su dolsa tepsen yürür temizlettinmi problem kalmaz ama dizel araca en iyi mazotu alsanda arızası durumunda benzinden ettiğin kar kar değildir yanarsın burada diyebilirsiniz sen bu klimayı şehirler arası otobüs gibi kullnacaksın tamam ama hesap ettikmi senede rahat hatta Çetins in bir sharp düz inverter kıyaslaması vardı buarada artık girsin foruma diyelim 1500 ytl 750 ytl %100 lükmü desem ifade edemiyorum çok karlı ama bu değerler tam kapasitede yapılmış hesaptı ve klimalar ısıyı tamalayınca inverterde olsa otomatiğe geçtiğine göre aralarında bu kadar fark olması çok zor yani şehir içi özel araç konumuna dönüyorlar ve arıza durumlarında insanın üzülmemesi çok zor sonuçta her ne olursa osun yılda 2-3 ayda çalışmaz bunlar ihtiyaç olmıyacağı için tam özel araç durum gerçeği çıkıyor ortaya ne dersiniz yanlışmı düşünüyorum bu yazıma tüm klimacı arkadaşların cevaplarını bekliyorum ille mitsubishi alıcam taktımda demiyorum fakat bilindik birkaç markada ısrarcıyım ve bir sharp bayi zamanında ben alsam düz klimayı tercih ederim şeklinde açıkça söylemişti çünkü o kişiyi baya sıkıştırmıştım ve mühendisti kendisi buna benzer bikaç daha kesin örnek verebilirim şunuda ekliyim aşağıdaki yazıya dayanarak voltaj problemim yok 23 larda seyrediyor fakat sabah akşam saatlerinde arada bir klima aniden durup SANİYE dolmadan tekrar çalışıyor bu olay klimaya çok zarar verirmi regülatör almak gerekirmi bu yazı daha bitmedi devamı gelicek huyumu biliyorsunuz sordummu çok soruyorum ama bağışlayın Emre Sağanak Cengiz Umur arkadaşlar sizlerdende cevap selamlar
    quote:

Orjinalden alıntı: elitel

quote:

Orjinalden alıntı: arda3a

bir arkadaş klima alacaktı araştırma yaparken yerli firmalardan birisinin yetkili servisi inverter klima ile klasik klima arasında faturada 3 ytl fark ettiğini ve bu farkıda 100 ayda kapatacağından bahsetmiş.Ne dersiniz?

Klima alırken ülkenin şartlarını, şebeke gerilimindeki dengesizlikleri (herkesin malümudur), klimanıza garanti dışı kaldığında ödeme ihtimaliniz olan paraları da göze almalısınız. Benim şahsi görüşümdür, polemik olsun diye yazmıyorum, ama Türkiye şartlarında invertör klima kesinlikle alınmaması gereken bir cihazdır. Bizzat deneyimlerim neticesinde, sektör dışından olan arkadaşlara alırken kimsenin söylemediği baz ıhususları da aktarmak istiyorum. Örnek olarak Daikin invertör klimayı ele alalım. Bu markanın, özellikle Teba döneminde getirdiği bire üç, bire dört invertör cihazları kesinlikle sorunlu cihazlardır. Özellikle elektronik devreleri ve invertör kontrol kartları açısından. Ben bu cihazları dünya paraya alıp sonrasında yine bir dünya servis parası, elektronik kart parası, kompresör parası ve güç modülü parası ödemekten gına gelerek komple cihazları söküp yerine klasik klima alan birçok müşteri bilirim. Ayrıca invertör cihazlarla ilgili birkaç hatırlatma;
    1. İnvertör klima cihazınız ilk alımda klasik bir klima cihazına göre en az iki, bazı durumlarda 4 kat daha pahalı olabilmektedir. Bu durum çok uzun vadede sorunsuz çalıştığı düşünülürse elde edeceğiniz % 20 civarı elektrik tasarrufunu anlamlı kılabilir. Bu süre ise sezon bazında kullanım düşünüldüğünde neredeyse 10 yılda kapatılabilecek bir fark. Ben Türkiye şartlarında bu kadar uzun süre sorunsuz çalışabilen bir invertör klima henüz görmedim.
    2. İnvertör klimalarda özellikle garanti dışı arızalarda kesinlikle orijinal yedek parça kullanmaya mahkümsünüzdür. Genellikle bir çok distribütör firmada bu parçalar stok olarak bulundurulmadığından sezonun ortasında 4 ay sonra gelecek malzemeyi beklersiniz.
    3. İnvertör klimaların , muadil kullanılamayacak parçaları son derece pahalıdır.
    Birçok firma eşlenik parça bulunabilirliğinin mümkün olmadığını bildiğinden yedek parçaları oldukça yüksek fiyatlarla satarlar. Örnek verecek olursak 9000 BTU bir invertör klimanın dış ünite kontrol kartına 9000 BTU klasik bir klima kadar(montaj dahil) para ödersiniz. 18000 BTU bir invertör klimanın kompresörüne rahatlıkla 18000 BTU bir klasik klima kadar para ödersiniz. ÜStelik yerine hiçbir şekilde muadil bir kompresör uygulayamazsınız.
    4. İnvertör klimaların dış ünite invertör güç modülleri (IPM ya da IGBT modül olarak anılır) özellikle gerilim dengesizliklerine ve yüksek gerilime son derece duyarlıdır. Bu modüller bozulduklarında bir çok cihazda komple elektronik kontrol kartı ile birlikte değişirler ve başka kanallardan temin edilmeleri oldukça zordur.
    5. İnvertör klimaların dış ünite invertör güç modülleri kompresörde bir sorun olduğunda genellikle arızalanırlar.
    6. İnvertör klimaların dış ünite invertör güç modülleri çalışırken ısı üretirler; bu ısı alüminyum soğutucular tarafından atılmaya çalışılır. Özellikle alüminyum kanatçıkların pozisyonlarının iyi tespit edilemediği cihazlarda (Daikin'ın eski seri multi invertör cihazları buna klasik bir örnektir) burada oluşacak ısı özellikle sert kış koşullarında elektronik kart üzerinde nem yoğuşmasına neden olur. Bu şekilde bozulan yüzlerce elektronik kart gördüm ben.
    Aslında invertör teknoloji olarak , elektroniğin bireysel iklimlendirme sistemlerinde kullanımının en üst örneğidir. Ama ülkemiz şartlarında , daha tüketicilerin tam olarak satıcılar karşısında korunamadığı bu ortamda invertör klima almak hiç akıllıca bir iş değildir.
    Sektöre uzak arkadaşlara bu hususları da bildirmek istedim.

• NOT cereyan voltajı 230 larda dolaşıyor 232 - 233 e kadar ölçtüm ve çoğu zaman değil herzaman böyle hatta klima saniyesinde durup çalıştığında bile koşup ölçtüm 2-3 kez yine 230 larda dominik arkadaş son yazılarınızdan birinde kötü bir klima alsanız bile infrared ısıtıcılardan katlarca ucuza ısınırsınız demiştiniz şimdi her şeyi hesap etmeye başladım gene nediyim 2- 3 yüz milyon doğalgaz parası ödemektense git 450-500 denki al hatta galiba bosh eski airwellerde kampanya yapmış 12000 liklerde 650 ytl ki katlarca iyidir denkiden bence ve kötü klimaların eletrik değerlerini hesap ettim yine doğal gazdan iyi % 100 katılıyorum sözgelimi denki kullanım ömrü 10 yıl yazmış yeter esasında ama 1000 ytlye kadar kalite marka a sınıfı r 410 klima bulabilirsem ki bulurum tercihim inverter meselesini çözdükten sonra onlar olucak ses seviyelerini falan iyice araştırmaya başladım yine
  • Klima takacağım oda doğu ve güneyi cam, devemlı yaz kış güneş alıyor, kuzey ve batısı kapalı 25 m2 dükkan. Sadece gündüzleri klima kullanacağım kaç BTU luk ve hangi klimayı almalıyım
  • quote:

Orjinalden alıntı: hilmi-c

Bu aşağıda yazanlara tüm klimacı arkadaşların cevap vermesi dileğiyle ben şuan kullandığım mitsubishi elektrik invertere klimamdan gayet memnunum Dominik arakadaş siz Mitsubishicisiniz ama diğer yazılarınızda ille inverter diye bir ağırlığınız yok ben şimdi korkuyorum 26,5 metrelik tavan yüksekliği 2.41 olan salonuma takıldı bu klima daha önce sizde 15 m2 oda için 18000 önermiştiniz sonra odayı ölçtüm 15 m2 çıktı 1200 inverter yeter dediniz şimdiyse mitsubishi elektrik ısı istemini 17345 yanılmıyorsam onaylayıp 12000 inverter fa veye gc önerdiler gc aldım ve mükemmelen ısıtıyor 22 ile 26 derece arasında kullnıyorum ve terlediğim oluyor bu arda bir iki kez sfıra düştü hava ozamanlarda 29 dereceye yükselttim yine problem yok dikkat ettiğim 26 dereceye yuükselttiğim zaman otomatiğe geçmiyor 25 C pek dikkat etmedim 24C ye kadar otomatik yapıyor bunu şöyle alıyorum evet ısı isteğini tamamlayıca buz dolabı gibi otomatiğe geçiyor diyorum fakat 26 dereceden itibaren hemen hiç otomatik yaptığını görmedim ve ilk aldığım zamanı okumuşsunuzdur otomatik yapmasından şüphe edip yazmıştım ve normal olduğu cevabını almıştım arkadaşlardan bunları sormamın sebebiyse klimanın faturasına can kurban 28 ytl geldi ve yaklaşık 26 - 27 gün çalıştı hiç durmadan saatimse düz saat akıllı felan değil çünkü akıllı saate inanmayanlardanım ve benim korktuğum 26 derceden itibaren otomatik yapmaması yetersiz olduğundanmıdır yoksa inverter özelliğindenmidir şimdi bir klima daha almak istiyorum gücüm nispetinde buda inverter olacak olursa acaba bunu 15 m2 odama alıp oraya 18-20 btu gibimi seçsem diyorum fakat aşağıdaki arkadaşın yazısından etkilendim daha öncede benzer konular geçti hatta daikinin 800 küsur milyonluk kart meselesi filan bende diyorum şimdi inverter alıpta benzinli dizel araç durumuna düşmek var benzinli araca su dolsa tepsen yürür temizlettinmi problem kalmaz ama dizel araca en iyi mazotu alsanda arızası durumunda benzinden ettiğin kar kar değildir yanarsın burada diyebilirsiniz sen bu klimayı şehirler arası otobüs gibi kullnacaksın tamam ama hesap ettikmi senede rahat hatta Çetins in bir sharp düz inverter kıyaslaması vardı buarada artık girsin foruma diyelim 1500 ytl 750 ytl %100 lükmü desem ifade edemiyorum çok karlı ama bu değerler tam kapasitede yapılmış hesaptı ve klimalar ısıyı tamalayınca inverterde olsa otomatiğe geçtiğine göre aralarında bu kadar fark olması çok zor yani şehir içi özel araç konumuna dönüyorlar ve arıza durumlarında insanın üzülmemesi çok zor sonuçta her ne olursa osun yılda 2-3 ayda çalışmaz bunlar ihtiyaç olmıyacağı için tam özel araç durum gerçeği çıkıyor ortaya ne dersiniz yanlışmı düşünüyorum bu yazıma tüm klimacı arkadaşların cevaplarını bekliyorum ille mitsubishi alıcam taktımda demiyorum fakat bilindik birkaç markada ısrarcıyım ve bir sharp bayi zamanında ben alsam düz klimayı tercih ederim şeklinde açıkça söylemişti çünkü o kişiyi baya sıkıştırmıştım ve mühendisti kendisi buna benzer bikaç daha kesin örnek verebilirim şunuda ekliyim aşağıdaki yazıya dayanarak voltaj problemim yok 23 larda seyrediyor fakat sabah akşam saatlerinde arada bir klima aniden durup SANİYE dolmadan tekrar çalışıyor bu olay klimaya çok zarar verirmi regülatör almak gerekirmi bu yazı daha bitmedi devamı gelicek huyumu biliyorsunuz sordummu çok soruyorum ama bağışlayın Emre Sağanak Cengiz Umur arkadaşlar sizlerdende cevap selamlar
    quote:

Orjinalden alıntı: elitel

quote:

Orjinalden alıntı: arda3a

bir arkadaş klima alacaktı araştırma yaparken yerli firmalardan birisinin yetkili servisi inverter klima ile klasik klima arasında faturada 3 ytl fark ettiğini ve bu farkıda 100 ayda kapatacağından bahsetmiş.Ne dersiniz?

Klima alırken ülkenin şartlarını, şebeke gerilimindeki dengesizlikleri (herkesin malümudur), klimanıza garanti dışı kaldığında ödeme ihtimaliniz olan paraları da göze almalısınız. Benim şahsi görüşümdür, polemik olsun diye yazmıyorum, ama Türkiye şartlarında invertör klima kesinlikle alınmaması gereken bir cihazdır. Bizzat deneyimlerim neticesinde, sektör dışından olan arkadaşlara alırken kimsenin söylemediği baz ıhususları da aktarmak istiyorum. Örnek olarak Daikin invertör klimayı ele alalım. Bu markanın, özellikle Teba döneminde getirdiği bire üç, bire dört invertör cihazları kesinlikle sorunlu cihazlardır. Özellikle elektronik devreleri ve invertör kontrol kartları açısından. Ben bu cihazları dünya paraya alıp sonrasında yine bir dünya servis parası, elektronik kart parası, kompresör parası ve güç modülü parası ödemekten gına gelerek komple cihazları söküp yerine klasik klima alan birçok müşteri bilirim. Ayrıca invertör cihazlarla ilgili birkaç hatırlatma;
    1. İnvertör klima cihazınız ilk alımda klasik bir klima cihazına göre en az iki, bazı durumlarda 4 kat daha pahalı olabilmektedir. Bu durum çok uzun vadede sorunsuz çalıştığı düşünülürse elde edeceğiniz % 20 civarı elektrik tasarrufunu anlamlı kılabilir. Bu süre ise sezon bazında kullanım düşünüldüğünde neredeyse 10 yılda kapatılabilecek bir fark. Ben Türkiye şartlarında bu kadar uzun süre sorunsuz çalışabilen bir invertör klima henüz görmedim.
    2. İnvertör klimalarda özellikle garanti dışı arızalarda kesinlikle orijinal yedek parça kullanmaya mahkümsünüzdür. Genellikle bir çok distribütör firmada bu parçalar stok olarak bulundurulmadığından sezonun ortasında 4 ay sonra gelecek malzemeyi beklersiniz.
    3. İnvertör klimaların , muadil kullanılamayacak parçaları son derece pahalıdır.
    Birçok firma eşlenik parça bulunabilirliğinin mümkün olmadığını bildiğinden yedek parçaları oldukça yüksek fiyatlarla satarlar. Örnek verecek olursak 9000 BTU bir invertör klimanın dış ünite kontrol kartına 9000 BTU klasik bir klima kadar(montaj dahil) para ödersiniz. 18000 BTU bir invertör klimanın kompresörüne rahatlıkla 18000 BTU bir klasik klima kadar para ödersiniz. ÜStelik yerine hiçbir şekilde muadil bir kompresör uygulayamazsınız.
    4. İnvertör klimaların dış ünite invertör güç modülleri (IPM ya da IGBT modül olarak anılır) özellikle gerilim dengesizliklerine ve yüksek gerilime son derece duyarlıdır. Bu modüller bozulduklarında bir çok cihazda komple elektronik kontrol kartı ile birlikte değişirler ve başka kanallardan temin edilmeleri oldukça zordur.
    5. İnvertör klimaların dış ünite invertör güç modülleri kompresörde bir sorun olduğunda genellikle arızalanırlar.
    6. İnvertör klimaların dış ünite invertör güç modülleri çalışırken ısı üretirler; bu ısı alüminyum soğutucular tarafından atılmaya çalışılır. Özellikle alüminyum kanatçıkların pozisyonlarının iyi tespit edilemediği cihazlarda (Daikin'ın eski seri multi invertör cihazları buna klasik bir örnektir) burada oluşacak ısı özellikle sert kış koşullarında elektronik kart üzerinde nem yoğuşmasına neden olur. Bu şekilde bozulan yüzlerce elektronik kart gördüm ben.
    Aslında invertör teknoloji olarak , elektroniğin bireysel iklimlendirme sistemlerinde kullanımının en üst örneğidir. Ama ülkemiz şartlarında , daha tüketicilerin tam olarak satıcılar karşısında korunamadığı bu ortamda invertör klima almak hiç akıllıca bir iş değildir.
    Sektöre uzak arkadaşlara bu hususları da bildirmek istedim.

hilmi-c,

Tecrubeyle memnun kalip, ihtiyaciniza uygunlugunu gormus oldugunuz bir cihaz var, bundan bir tane daha alin.

elitel arkadas benimde katildigim seyler soylemis, yalniz genelde inverterli cihazlar voltaj degisimlerine daha az duyarlidir. Bu genelde boyledir. Inverterin klimalarda kullaniminda, tek tek markalarin bu inverterleri nasil dizayn ettigini bilmiyorum belki genelin aksine kilmada durum farklidir.

• Merhabalar

Mitsubishi Electric 9000btu inverter klima almayı düşünüyorum evimize. Lakin mitsubishinin 2 modeli var.

Model Soğutma Isıtma Fiyat

MSZ-GC25VA**yeni (3071~10237) (3071~15356) 1776YTL
    MSZ-HC25VA (3071~10236) (3071~15013) 1500YTL

Bunların arasındaki fark nedir?(Isıtmadaki 350btu fark dışında) Üstteki daha iyiyse aradaki fark ücretini ödemeye değer mi?

Bir de son birşey: Sharp klimalar oda içi ve dışı sıcaklığı gösteriyormuş diye duydum. Mitsubishi de de var mı bu?

Yanıtlar için çok teşekkürler.
  • 
Sayfa: önceki 198199200201202
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.