Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (1989. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: cmshn , Section8 Daha Az
2 Kayıtlı Üye ve 9 Misafir - 11 Masaüstü
5 sn
57.079
Cevap
697
Favori
4.415.537
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
80 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
55. Sırada  bugün en iyi #6
Sayfa: önceki 19871988198919901991
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: kaymaz

25 metrekare ev salonumuz ıcın ıkı model arasında kaldım

baymak elegant plus 12000
    demirdöküm a5 12000 btu

hangisini tavsiye edersiniz fiyatları yakın 2700-2800 tl arasında. hangısı daha kalitelidir. veya bunların dısında önerebilcegınız model warmıdır. 3500 tl max olacak sekılde
    Merhabalar.

Demirdöküm A5'i tavsiye ederim.

Demirdöküm Gree,Baymak AUX üretimidir. Gree üretimi cihazlar daha performanslı ve kalitelidir.

Alternatif olarak Airfel klimaları tavsiye edebilirim.

3500tl'ye çıkabiliyorsanız almışken Demirdöküm A5 "Performans" serisini almanızı tavsiye ederim.

Saygılarımla...
  • quote:

Orijinalden alıntı: wurtz

Airfel LTXN50U
    Demirdöküm A5 18000 btu

Bu iki klima arasinda kaldim. Airfel in 5 yil garantili olmasi on plana ciksa da servis konusunda Demirdöküm daha iyi olur diye düşünüyorum. Bu klimalardan hangisi alinir?
    Merhabalar.

İki cihaz da birbiriyle eşdeğer sayılır. Demirdöküm'ün R32 gaz avantajı var ve bir nebze daha performanslı. Airfel'in de servisi sağlamdır,Daikin servis hizmetini vermektedir.

Cihazları kıyaslarsak birbirine yakın olsa da

1-Demirdöküm A5

2-Airfel LTXN

şeklinde sıralayabiliriz.

Saygılarımla...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dilocrom

@klima5505;

Tekrar merhaba. Son olarak Baymak Elegant Prime 12 ürünü hakkındaki yorumlarınıza ihtiyacım var. Henüz klima almadım ama 1-2 gün içinde alacağım. Geceleri sıcaktan uyuyamıyorum

Teşekkür ediyorum...

https://www.baymak.com.tr/urunler/sogutma-sistemleri/elegant-prime-duvar-tipi-split-klima

Not: Baymak’ın Çin (sanırım öyle) malı oluşu ve iç+dış ünite ses seviyesi konularında endişelerim var.
    Merhabalar.

Baymak Elegant Prime,yeni bir seri. R32 gaz ile geliyor. Aklınıza yatıyorsa,bütçeniz bu aralıkta ise tavsiye edebilirim.

Çin malı kısmına gelince çoğu klima artık Çin'de üretiliyor. Bu olumsuz bir düşünce oluşturmasın. Zaten günümüzde yüksek segment markalarda bile Japon üretimi yok. Tayland,Malezya,Belçika. vb. ülkelerde üretiliyor. Yani üst segment cihazlarda bile Japon malı kalmamışken,orta segment cihazlarda veya alt segment cihazların Çin menşeili olması sakıncalı değildir. Önemli olan üretim kalitesidir. Ses seviyesi konusunda ise net bir görüş yok. Sessiz olduğunu söyleyen var,aksini iddia eden var. Şahsen incelediğim Baymak cihazlarda rahatsız edici ses durumuna rastlamadım...

Saygılarımla...
  • quote:

Orijinalden alıntı: selsey

Merhabalar, yeni (Sıfır) montajı yapılacak klima için arçelik 15 metreye kadar bakır boru farkı almıyor. Başka hangi markalar almıyor bilen varmı?
    Merhabalar.

Arçelik'inki büyük jest olmuş. Başka markada olacağını sanmıyorum.

Saygılarımla...
  • quote:

Orijinalden alıntı: yaskoo_87

Merhaba,

12.000BTU 'luk bir klima modeli tavsiyesine ihtiyacım var.

İkametimiz İstanbul/B.düzü'nde. 3.cü katta bulunan dairemizin dış cephesi kuzey-doğu yönündedir. Dış cephe izolasyonu mevcut olup, salonumuz 25 metrekare civarıdır. Bu parametrelere göre, 12.000BTU 'luk bir klima buraya yeterli olacağını tahmin etmekle beraber, sizlerin önerilerine de açığım.

Farklı adreste, 2008 yılından beri 18.000BTU 'luk Baymak Elite modelini kullanmaktayız. Geçen yıllar içerisinde bizi hiç üzmedi, lakin malzeme kalitesinin vasatlığı ve iç ünite ses seviyesinin yüksekliği gibi olumsuz yanları mevcut. Ne kadar ekmek o kadar köfte misali, o yüzden parasına göre iyi iş çıkardı diyebilirim.

Şimdi de bu vasat modelden sıyrılıp, daha kaliteli bir model tavsiyesine ihtiyacım var.

Tercihlerim arasında:
    - parasına göre malzeme kalitesi yeterli sayılsın,
    - 12.000BTU 'luk bir klima için soğutma performansı iyi olsun,
    - enerji tüketimi düşük olsun,
    - iç ünite ses seviyesi düşük olsun (olmazsa olmaz kriterimdir),
    - mümkünse 3.000 lira civarında olsun.

Vakit ayırıp, ilgi gösterecek arkadaşlara peşinen teşekkür ederim.
    Merhabalar.

12000 btu bir cihaz yeterli olacaktır.

Tercihlerinize göre,bu bütçe aralığında sıkça tavsiye ettiğim marka ve modelleri tavsiye edebilirim. Malzeme kalitesi ve performansı gayet iyidir. Mümkün mertebe de sessiz cihazlardır. Ancak çok çok sessiz cihazlar için yine üst segmentlere veya üst segment cihazlar üreten markaların orta segmentlerine başvurmak gerekir ki,bunların fiyatı çok yukarılardadır.

12000 btu kapasiteyi tamı tamına sağlayabilecek cihazlardan

Sigma Plus INVDMG

Demirdöküm A5 Performans

Vaillant VAI-8

serilerini önerebilirim.

Bu iki cihaz gayet memnun edecektir.

Daha uygun bütçeye hitap eden seçenekler çoğalmaktadır.

Sigma Plus INVDMS

Demirdöküm A5

Electrolux EPS

Vaillant VAI 6

Airfel LTXN

serilerini tavsiye edebilirim. Servis yaygınlığını da gözeterek tercihte bulunmanızı tavsiye ederim.

Saygılarımla...
  • quote:

Orijinalden alıntı: SkeironnWH

Bu mesaj silindi.
    Aleyküm selam.

Eviniz ahşap ve/veya izolasyonu iyi değil ise 12000 btu bir klima uygun olur.

Bütçenizi aşmayacak boyutta Demirdöküm A5 serisini tavsiye ederim. Çokça tavsiye ettiğim,fiyatına göre iyi olan bir cihazdır.

Alternatif olarak Daikin servisliğinde Vessen markasını tavsiye edebilirim.

Sadece soğutma amacınız varsa veya soğutma ağırlıklı ise Arçelik Ekolojik serisini de tavsiye edebilirim. Servis yaygınlığı yönünden avantajı vardır.

Saygılarımla...
  • quote:

Orijinalden alıntı: onurcan16

salonum 30m2 yazı geçirecek bir klima arıyorum. Elektirik faturasına minimum dokunuş sağlarsa sevinirim.Ekonomi önemli. 7-8 bin tl veremem. MAx 4.000 tl . Bu fiyata ne önerirsiniz ? Yazı geçirip satmayı planlıyorum çünkü seneye taşınmış olurum.
    Merhabalar. 30m2 alana 18000 btu bir cihaz uygun olur.

Bütçenizi aşmayacak şekilde Airfel klimaları tavsiye edebilirim. Aynı üreticinin ürünü olan Vessen de alınabilir. Taşınacağınız için bu cihaz geçici olacak. Ancak kalıcı da olsa gayet memnun edecektir.

Alternatif olarak bölgenizde servisi yaygın ise Vaillant VAI 6 veya VAI 8 klimaları da tavsiye edebilirim.

Saygılarımla...
  • Sayın klima5505,
    mitsu heavy ZS-S mi yoksa mitsu elec. Enviro mu seçilmeli.
    Teşekkürler..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • klima5505 kullanıcısına yanıt
    Öncelikle vakit ayırıp detaylı bir yorum paylaştığınız için çok teşekkür ederim.

İlk olarak önerdiğiniz

quote:

Sigma Plus INVDMG

Demirdöküm A5 Performans

Vaillant VAI-8

bu 3 klima modeli de tasarımsal olarak birbirine benzedikleri ilk bakışta göze çarpıyor. Üreticileri aynı mıdır, genelde öyle oluyor çünkü? Misal, beyaz eşyada siemens-bosch-profilo 'nun aynı üretim bandından geçmesi gibi bir şey mi?

Bir konuyu araştırmak ve bilgilenmek, yeni şeyler öğrenmek ve yeni şeyleri doğru yoldan öğrenmek hoşuma gidiyor, o yüzden merakımı mazur görün; ama neden bu modeller diye sorsam, yine anlayacağımız dilden biraz teknik konulara da değinmeniz mümkün müdür?
  • quote:

Orijinalden alıntı: yksln

Sayın klima5505,
    mitsu heavy ZS-S mi yoksa mitsu elec. Enviro mu seçilmeli.
    Teşekkürler..
    Merhabalar Sayın yksln ,

M.Heavy ZS-S ile M.Electric Enviro aynı sınıfta olan cihazlardır. ZS-S R410A gazlı. Enviro R32 gazlı. Enviro daha güncel bir seri.

Bu aşamada karar verirken servis yaygınlığını ve fiyat farkını gözetmek gerekir.

R32 gazlı olduğu için Enviro 1. sırada tercih edilebilir. Ancak Heavy ZS-S'in de Enviro'dan aşağı kalır yanı yoktur.

Aradaki fiyat farkı kayda değer değilse Enviro'yu tercih ediniz. Ancak bariz bir fark var ve ZS-S ucuz ise Heavy ZS-S'i tercih ediniz.

Saygılarımla...
    Fiyatları galiba aşağı yukarı aynı gibi.
    ZS-S in çift kondenser olduğu bilgisine ulaştım. Daha mı kaliteli bir cihaz diye aklıma takıldı. O yüzden sordum.
    Servis yaygınlığı konusunda pek bilgim yok, iki markanın da yeterli servise sahip olduğunu sanmıyorum.
    Sorunsuz olması ve servis veya tamirle uğraşmak istemediğim için bu markaları düşünmeye başladık.
    Tekrar teşekkürler..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yksln -- 17 Haziran 2019; 23:15:15 >
  • quote:

Öncelikle vakit ayırıp detaylı bir yorum paylaştığınız için çok teşekkür ederim.

İlk olarak önerdiğiniz

quote:

Sigma Plus INVDMG

Demirdöküm A5 Performans

Vaillant VAI-8

bu 3 klima modeli de tasarımsal olarak birbirine benzedikleri ilk bakışta göze çarpıyor. Üreticileri aynı mıdır, genelde öyle oluyor çünkü? Misal, beyaz eşyada siemens-bosch-profilo 'nun aynı üretim bandından geçmesi gibi bir şey mi?

Bir konuyu araştırmak ve bilgilenmek, yeni şeyler öğrenmek ve yeni şeyleri doğru yoldan öğrenmek hoşuma gidiyor, o yüzden merakımı mazur görün; ama neden bu modeller diye sorsam, yine anlayacağımız dilden biraz teknik konulara da değinmeniz mümkün müdür?
    Rica ederim.

3 klima modeli de aynı üreticiye aittir. Aynı üreticinin ürününü seçenek olarak sunmamın sebebi,aradaki fiyat farkı,ufak tefek özelliklerdir. Diğer türlü dediğiniz gibi Bosch grubunun aynı üretim bandından çıkması gibi aynı üreticiye sahiptir. Seçeneklerin,tavsiyelerin aynı üreticiye çıkmasının sebebi de bu fiyat aralığında alınabilecek,fiyatının hakkını veren cihazların sayılı olmasıdır. Beyaz eşya üreticileri çoğunlukla klima işine girmezler. Bu nedenle klima üreticisi olan firmalara ürettirirler. Bu cihazlar da buna örnektir. Önemli olan hangi markanın hangi markaya ürettirdiğidir. Üretici bakımından sağlam olan klimalar olduğu için bu cihazları örnekledim. Klima üreten firmalar ise dünya çapında markaların çoğuna üretim yapmaktadır ve üretici markalar çok fazla sayıda değildir. Ancak üretim yaptığı markalar çok fazladır.

Bu cihazları üreten marka Gree'dir. Alman malı bildiğimiz Bosch markasının klimaları üreten marka Midea'dır. Airfel,Uğur,Daylux gibi markalar da Midea'ya ürettirmektedir. Yani bu markalar da Midea üretiminin çatısı altındadır.

Kendi klimasını üreten markalara bakarsak yine esas işi klima olan Mitsubishi Electric,Daikin gibi markalar gelmektedir. Ancak ilginç gelebilir,bu markalar klima üretseler bile uygun fiyatlı ürün seçeneği sunmak,piyasadaki rekabete ortak olabilmek adına başka markalara üretim yaptırabilmektedir. Bundaki maksat ise uygun fiyatlı ürün sunarak pazardaki payını arttırmak,yüksek bütçeden başka bütçelere de hitap edebilmektir.

Buna küçük bir örnek vermemiz gerekirse, Daikin'i örnek verebiliriz. Kendisi gayet başarılı bir klima markası,VRV sistemin,dilimiz tabiriyle merkezi sistem klimaların mucidi olan bir markadır. Ancak uygun fiyatlı üretim için Daikin Malezya'nın yönetiminde olan Acson-McQuay-OYL grubu markanın üretimlerini kullanmaktadır. Günümüzde satışı olan,üretimden kalkmamış olan Daikin N(Siesta) ve Tegora serileri Acson-McQuay markasının üretimi,üzerine Daikin etiketi basılan klimalardır. Dış ünite tiplerini kıyaslayarak bunu tespit edebilirsiniz.

Bu örneklerde anlatmak istediğim,beyaz eşya üreticileri klima üretimi işine girmemektedirler. Bunun için klima üreten firmalara yönelmektedirler. Bu fikrimce kötü bir tercih değildir. Önemli olan iyi bir üreticiye klima ürettirip,klima ürettiren markanın klima konusundaki imajını karalamamaktır. Bu da klimayı ürettireceği üreticiyi seçecek olan firmanın insiyatifindedir.

Bundan mütevellit bu cihazları,üreticisinin sağlamlığından ötürü rahatlıkla tavsiye edebilirim.

Saygılarımla...
  • quote:

Orijinalden alıntı: klima5505

Merhabalar.

Baymak Elegant Prime,yeni bir seri. R32 gaz ile geliyor. Aklınıza yatıyorsa,bütçeniz bu aralıkta ise tavsiye edebilirim.

Çin malı kısmına gelince çoğu klima artık Çin'de üretiliyor. Bu olumsuz bir düşünce oluşturmasın. Zaten günümüzde yüksek segment markalarda bile Japon üretimi yok. Tayland,Malezya,Belçika. vb. ülkelerde üretiliyor. Yani üst segment cihazlarda bile Japon malı kalmamışken,orta segment cihazlarda veya alt segment cihazların Çin menşeili olması sakıncalı değildir. Önemli olan üretim kalitesidir. Ses seviyesi konusunda ise net bir görüş yok. Sessiz olduğunu söyleyen var,aksini iddia eden var. Şahsen incelediğim Baymak cihazlarda rahatsız edici ses durumuna rastlamadım...

Saygılarımla...

Alıntıları Göster
    Yatak odasında yalnızca soğutma amaçlı düşündüğüm için bütçem bu aralıklarda diyebilirim. Geçenlerde size yazdığım Malezya üretimi Panasonic aklıma yatmıştı, onun fiyatı 3600 TL ama neden 1000 TL fazla vereyim diyorum.

Baymak’ın bu serisinin dizaynı da görsellerde çok güzel duruyor ama tabi birebir incelemekte elbette fayda var.

@klima5505 tekrar size teşekkür ediyorum

• quote:

Fiyatları galiba aşağı yukarı aynı gibi.
    ZS-S in çift kondenser olduğu bilgisine ulaştım. Daha mı kaliteli bir cihaz diye aklıma takıldı. O yüzden sordum.
    Servis yaygınlığı konusunda pek bilgim yok, iki markanın da yeterli servise sahip olduğunu sanmıyorum.
    Sorunsuz olması ve servis veya tamirle uğraşmak istemediğim için bu markaları düşünmeye başladık.
    Tekrar teşekkürler..
    Merhabalar. Fiyatları birbirine yakın durumda.

Mitsubishi Electric kendi servis hizmetini vermektedir. Yani Bayi/Servis mantığı ile kendi markasını taşıyan servisleri bulunmaktadır.

Mitsubishi Heavy'in ise Türkiye'de İklimsa tarafından satış ve servis hizmeti verilmektedir.

İki cihaz da doğru bir montajla sorun çıkarmayacak cihazlardır. Aklınız Heavy'de kalıyor ise onu da tercih edebilirsiniz. Enviro'dan aşağı kalır tarafı yoktur. Gayet de iyi bir tercih olur.

Saygılarımla...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dilocrom

Yatak odasında yalnızca soğutma amaçlı düşündüğüm için bütçem bu aralıklarda diyebilirim. Geçenlerde size yazdığım Malezya üretimi Panasonic aklıma yatmıştı, onun fiyatı 3600 TL ama neden 1000 TL fazla vereyim diyorum.

Baymak’ın bu serisinin dizaynı da görsellerde çok güzel duruyor ama tabi birebir incelemekte elbette fayda var.

@klima5505 tekrar size teşekkür ediyorum

Alıntıları Göster
    Doğrusu Panasonic gayet kaliteli bir marka. Ancak PZ serisi idi yanlış hatırlamıyorsam,o seri ile Baymak arasında 1000 tl varsa gerçekten değmez. Hem yeni seri,güzel bir tercih olacaktır. İçinize de sinmesi önemlidir.

Rica ederim.

Saygılarımla...
    Tam aradığım cevaptı. Elinize kolunuza firkinize sağlık.

Tüm piyasalar benzer bir şekilde dönüyor zaten. Klima piyasasına uzak kalmamla alakalı, klima kategorisindeki oyuncuların kimler olduğunu ve oyunların nasıl oynandığını, kimlerin kimlerle bağlantılı olduğunu bilmiyordum, her hangi bir aydınlatıcı yorum/makale vb. de bulamamıştım internette. Belki de doğru şekilde aramamışımdır, bilemiyorum. Lakin, yorumunuz ilaç gibi geldi, çok sağ olun.
    Sağolasın.

• quote:

Tam aradığım cevaptı. Elinize kolunuza firkinize sağlık.

Tüm piyasalar benzer bir şekilde dönüyor zaten. Klima piyasasına uzak kalmamla alakalı, klima kategorisindeki oyuncuların kimler olduğunu ve oyunların nasıl oynandığını, kimlerin kimlerle bağlantılı olduğunu bilmiyordum, her hangi bir aydınlatıcı yorum/makale vb. de bulamamıştım internette. Belki de doğru şekilde aramamışımdır, bilemiyorum. Lakin, yorumunuz ilaç gibi geldi, çok sağ olun.
    Teşekkür ederim. Faydalı olabildiyem ne mutlu bana...
  • quote:

Sağolasın.
    Sizler de sağolun.
    Önerdiğiniz 3 modeli de kabaca inceledim. Teknik detaylar açısından aralarında pek bir fark gözetemedim. Sadece Sigma için bir yerde R410, başka yerde de R32 gaz yazıyor; ama muhtemelen diğer iki markadaki gibi R32 olacaktır.

Teknik açıdan bir fark olmadıktan sonra, sanırım en uygun fiyatlısını seçmem en mantıklı olacaktır; bu da 3.000 lira altı fiyatı ile şu an için Vaillant gözükmekte.
  • 
Sayfa: önceki 19871988198919901991
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.