Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (1952. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: rzafcc Daha Az
1 Kayıtlı Üye ve 17 Misafir (2 Mobil) - 16 Masaüstü2 Mobil
5 sn
57.221
Cevap
701
Favori
4.430.303
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
80. Sırada  bugün en iyi #24
Sayfa: önceki 19501951195219531954
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: klima5505

Merhabalar. 3 cihaz da eşdeğer durumda. Soğutucu akışkan tipi sizin için önemli değilse(R32 daha yeni,York R410A kullanıyor.) Fiyatının uygunluğu ile York'u tavsiye ederim. Diğer türlü Sigma ve mümkünse A5 Performans'ı tavsiye ederim.

Saygılarımla...

Alıntıları Göster
    Kullanıcı açısından R410 yada R32 olması bir fark oluşturur mu? Bu 3 cihazda Dış üniteler birebir aynı mı? Aynıysa sadece r32 için 600 tl fark vermeye değermi?teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi adamgibiadam -- 9 Mayıs 2019; 13:10:56 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: adamgibiadam

Kullanıcı açısından R410 yada R32 olması bir fark oluşturur mu? Bu 3 cihazda Dış üniteler birebir aynı mı? Aynıysa sadece r32 için 600 tl fark vermeye değermi?teşekkür ederim.

Alıntıları Göster
    Merhabalar. Cihazlar aynı. Gree üretimi,Lomo serisi. R32 2014 yıllarında uygulanmaya başlandı. Panasonic çok duyuluyordu R32'de. GMCC markası 2011 de R32 kompresör çalışmalarında kendini belli etti. Dış üniteler aynı,fark olarak soğutucu akışkan ve kompresör farkı var. Biri R410A ile çalışan kompresöre sahip,diğeri R32.

Bütçenizi aşmıyorsa R32 olan cihazı tavsiye ederim,buna değer. Ancak R410A eskidir kötüdür diyemeyiz.

Kullanıcı açısından servis hizmetinde fark oluşturur. iyi ustaya,servise denk gelmek lazım.

R410A klimalarda gaz kaçağı olursa,klimadaki gaz tamamen boşaltılıp vakum yapılarak yeniden şarj edilmelidir. R32'de ise eksilen miktar,kaçak giderildikten sonra üstüne eklenebilir. Tamamen boşaltıp yeniden basmak gerekmez. Bu da servis işlemini uzatan bir etkendir. R32 daha verimlidir,ancak arada uçurum kadar bir fark mevcut değildir.

Saygılarımla...

• Selamlar, portatif klimalarda hangisini öneririsiniz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Barerkican

Selamlar, portatif klimalarda hangisini öneririsiniz?
    Aleyküm Selam.

Açıkçası portatif klima yerine en ucuz split klimayı bile alsanız daha memnun olursunuz. Bina yönetimi dış ünite için yasakta bulunmuşsa veya başka bir engel varsa düşünülebilir ancak yatak odası gibi yerlerde hiç verimli olmaz. Çünkü sesinden uyumak imkansızdır. Çok çok sese duyarsız olmak gerekir veya zamanla belki alışılabilir. Normal alanlarda ise yine ses sorunu olacaktır. Yassı aparatı ile pencereden veya duvarı delerek dış ortama boru çıkarmanız gerekir. Portatif klimaların dış ünitesi içindedir. Haliyle ses buradan kaynaklanmaktadır. Buna ek olarak dışarı çıkarılan boru,ısı transferi için kullanılır. Soğutmada,bu boru ile dış ortama sıcak hava atılır. Bu sıcak hava dışarı atılırken iç ortam havası kullanılır. Yani iç ortamın havasını vakumlamaktadır. Belirli bir süre sonunda ortamı havalandırma ihtiyacı/hissi doğuracaktır. Çift borulu olanları mevcut ancak fiyatı split klima fiyatına yakın ve 1 emme 1 de egzoz için bu sefer 2 boru gerekmektedir. Soğutmada biriken yoğuşma suyunu genelde bir hazneye toplar. Doldukça bu hazneyi boşaltmanız gerekir. Isıtma düşünüyorsanız portatif klima ile mümkünatı yoktur. Isıtma özelliğini çoğu portatif klima rezistans ile yapar,ısı pompası özelliği yoktur. Normal elektrikli ısıtıcı gibi sarfiyatla çalışır.

Portatif klimaları yerin dibine sokmuş gibi bir yorumda bulundum ancak,malesef ki uygulamada ortaya çıkardığı sonuçlar bunlar.

Ancak yine de tavsiye olarak

Delonghi Pinguino serisini tavsiye edebilirim. Portatif modellerde gayet memnun kalacağınız cihazlardan biridir.
    Alternatif olarak da geriye Arçelik kalıyor. Delonghi'den sonra tavsiye edebileceğim bir cihazdır.

Saygılarımla...

• klima5505 kullanıcısına yanıt
    hocam tekrar merhabalar. araştırmalarım sonucunda gree satış ve servisinin ikamet ettiğim Aydın merkezde olmadığını ilçelerinde olduğunu öğrendim. Genel merkezin aydın merkezde dediği servis ilçesinde çıktı o yüzden profesyonellikte sınıfta kaldılar gibi. Servis sıkıntı yok merkeze de geliriz dedi ama kafamda soru işaretleri var.

Almayı planladığım Gree Lomo diğer tavsiye ettiğiniz Midea Blanc, DD A5 performans, baymak vb eşdeğer klimalardan çok daha kaliteli mi? Gree servisi sıkıntı yok merkeze de geliriz dedi ama Gree Lomo'nun buna değecek kadar kalite farkı var mı diğer bahsettiğim klimalara oranla onu öğrenmek istiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: rebelpirate

hocam tekrar merhabalar. araştırmalarım sonucunda gree satış ve servisinin ikamet ettiğim Aydın merkezde olmadığını ilçelerinde olduğunu öğrendim. Genel merkezin aydın merkezde dediği servis ilçesinde çıktı o yüzden profesyonellikte sınıfta kaldılar gibi. Servis sıkıntı yok merkeze de geliriz dedi ama kafamda soru işaretleri var.

Almayı planladığım Gree Lomo diğer tavsiye ettiğiniz Midea Blanc, DD A5 performans, baymak vb eşdeğer klimalardan çok daha kaliteli mi? Gree servisi sıkıntı yok merkeze de geliriz dedi ama Gree Lomo'nun buna değecek kadar kalite farkı var mı diğer bahsettiğim klimalara oranla onu öğrenmek istiyorum.
    Merhabalar. DD A5 Performans,Gree Lomo seviyesindedir. DD A5,Midea Blanc eşdeğerdir. Baymak ise yakındır.

Alternatif olarak Demirdöküm A5 "Performans" bulabiliyorsanız onu tavsiye ederim. Başka bir alternatif olarak da yine eşdeğer olan R32'li Sigma Plus cihazları tavsiye ederim.

Midea Blanc,DD A5, Gree Viola ile eşdeğer seviyededir. Lomo'dan bir alt segmenttedir.

Saygılarımla...

Eyvallah hocam, çok sağol detaylı açıklaman için..

Açıkçası kiralık dairede oturuyorum ve bu kış veya en geç önümüzdeki bahar evden ayrılmayı düşünüyorum..Muhtemelen taşınacağım bina da yeni olacak ve hemen hemen hepsinde klima oluyor yeni binaların. Diyelim ki taşındığım yeni binada oturma odasında klima var, yatak odasına takabilir miyim duvar tipini, dış üniteye izin olur mu binanın o kesiminde, hep soru işareti..

Ama bu yazı da klimasız geçirmek istemiyorum, geçen yaz berbattı çünkü..Istanbul kadıköyde oturuoyrum, ve daire gün boyu güneş alıyor.

Bundan dolayı portatif düşündüm, ama hem hortum olayı hem de ses olayı çok can sıkıcı.. en kötü yine duvar tipi alıp, bir sonraki daireme taşıyamazsam memlekete gönderme opsiyonunu düşünecem..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Barerkican

Eyvallah hocam, çok sağol detaylı açıklaman için..

Açıkçası kiralık dairede oturuyorum ve bu kış veya en geç önümüzdeki bahar evden ayrılmayı düşünüyorum..Muhtemelen taşınacağım bina da yeni olacak ve hemen hemen hepsinde klima oluyor yeni binaların. Diyelim ki taşındığım yeni binada oturma odasında klima var, yatak odasına takabilir miyim duvar tipini, dış üniteye izin olur mu binanın o kesiminde, hep soru işareti..

Ama bu yazı da klimasız geçirmek istemiyorum, geçen yaz berbattı çünkü..Istanbul kadıköyde oturuoyrum, ve daire gün boyu güneş alıyor.

Bundan dolayı portatif düşündüm, ama hem hortum olayı hem de ses olayı çok can sıkıcı.. en kötü yine duvar tipi alıp, bir sonraki daireme taşıyamazsam memlekete gönderme opsiyonunu düşünecem..
    Sizler de sağolun hocam. Uygun fiyatlı Altus marka cihazı önerebilirim duvar tipinde. Bu "dandik" tabiriyle alakalı değildir,fiyatına göre güzel bir cihazdır. Fiyatı makul seviyede olan cihazlardan biri olduğu için tavsiye edebilirim.

Saygılarımla...

• Merhaba. Ev için klima almak istiyorum. Önceliğim salona almak yönünde. Fakat apartman sakinlerinin yazın çok sıcak oluyor telkinleri üzerine yatak odasına da klima alıp almama konusunda kararsız kaldım. Yaklaşık olarak salon 30m2, yatak odası 20 m2. İstanbulda ikamet ediyorum. Aklıma takılan soru şu. 2 ayrı klima almak yerine 18000 btu iki iç üniteli bir multi split klima alsam, gündüz salondaki gece yatak odasındaki çalışacağı için yeterli olur mu ? aynı anda ikisinin çalışmasına hiç ihtiyaç olmayacak neredeyse. Klimalar hakkında pek bir bilgim yok malesef. Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
    Teşekkürler, sanırım sigma alacağız.
    https://www.iklimsa.com/duvar-tipi-klimalar/sigma-sgm24invdmg-plus-serisi-a-enerji-sinifi-24000-btuh-inverter-klima

Bunu önerir misiniz? R32 dediğiniz teknoloji de var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi T0LKIEN -- 11 Mayıs 2019; 18:23:55 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: zdgn

Merhaba. Ev için klima almak istiyorum. Önceliğim salona almak yönünde. Fakat apartman sakinlerinin yazın çok sıcak oluyor telkinleri üzerine yatak odasına da klima alıp almama konusunda kararsız kaldım. Yaklaşık olarak salon 30m2, yatak odası 20 m2. İstanbulda ikamet ediyorum. Aklıma takılan soru şu. 2 ayrı klima almak yerine 18000 btu iki iç üniteli bir multi split klima alsam, gündüz salondaki gece yatak odasındaki çalışacağı için yeterli olur mu ? aynı anda ikisinin çalışmasına hiç ihtiyaç olmayacak neredeyse. Klimalar hakkında pek bir bilgim yok malesef. Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
    Merhabalar. Multi split klimalar mono split klimalardan daha pahalıdır. Kampanya vb. yoksa montajı da ücretlidir. Bakır boru,kablolama,işçilik ayrı fiyatlandırılır. Multi splitlerde düşündüğünüz gibi,dış üniteyi daha küçük seçme imkanı var. Multilerde genellikle bu %130-150 şeklinde oluyor. Yani dış ünite kapasitesinin %130-150si kadar kapasitede iç ünite bağlayabilirsiniz. İç ünitelerin aynı anda çalışması halinde iç ünitelerin kapasitesi düşük olacaktır. Dezavantajı budur. Ancak aynı anda çalışmayacağına eminseniz bu durumda dış ünite küçük seçilebilir.Normal şartlarda pek ihtiyaç olan bir şey değil ancak yine de belirtme gereği duyuyorum ; Multi sistemlerde iç ünitelerden biri soğutmada/ısıtmada çalışırken diğer iç ünite ısıtmada/soğutmada çalışamaz. Çalışma konumları aynı olmalıdır. Genel anlamda multi sistemi tavsiye ederim.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: T0LKIEN

Teşekkürler, sanırım sigma alacağız.
    https://www.iklimsa.com/duvar-tipi-klimalar/sigma-sgm24invdmg-plus-serisi-a-enerji-sinifi-24000-btuh-inverter-klima

Bunu önerir misiniz? R32 dediğiniz teknoloji de var.
    Rica ederim. Bu Plus serisi yeni gelen seri. R32 akışkan ile çalışıyor. INVDME ise R410A ile çalışıyor. Sigma'da,R32 gazlı plus serisi satışa başladığı için artık INVDME yerine INVDMG serisini tavsiye ederim.

Saygılarımla...

Cevabınız için çok teşekkür ederim hocam. Klima tavsiyeniz var mıdır peki bu durum için? Olabildiğince uygun bir f/p ürünü arıyorum. Çift klima alabilecek isem 5-6bin liraya kadar bütçem var. Evde klima alt yapısı kurulmuş. Anladığım kadarıyla duvar içlerinde bakır boru döşeli. Multi veya mono split klima konusundaki marka-model öneriniz benim için çok yol gösterici olacak. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Saygılarımla

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • @Klima5505 hocam tavsiyeniz ile bugün sigma 12.000 comfort taktırdım. Henüz deneyim paylaşamayacağım ama ilk izlenim genel ürün kalitesi iyi görünüyor, kumandası fazla oyuncak ama kendi kalitesi iyi gibi... (baymak plastik kalitesi bana çok dandik gelmişti) Deneme çalıştırması yaptık sessizliği ve üfleme şiddeti iyi geldi... İklimsa kurulumundan da memnun kaldım ama apartman uyumsuz olduğundan takmak için ÇOK uğraştık... Kredi kartı kampanyasından kazandığım 100 lirayı da düşersek 2300 liraya taktırdım...

Ek:Vakumlamayı istedim yaptılar ama çokda gerekli değil dediler...
  • Merhaba arkadaşlar, Manisa da yaşıyorum iklim olarak yazları çok sıcak geçiyor,

yaz tam olarak başlamamışken çocuk odasına bir klima almak istiyorum oda 15m2 den biraz ufak öncelikle bu odaya 9000 btu klima yeterli olur mu, evde doğalgaz olduğu için klima sadece yazları soğutma amaçlı kullanılacak bütçem sınırlı en fazla 2200 tl üst sınırım var,

https://www.bauhaus.com.tr/iklimsa-samui-9000-btu-inverter-a-klima

linkte yer alan samui marka klima gözüme çarptı, bu klima işimi görür mü yada aynı fiyatlara bir öneriniz olur mu?
    cevaplar için şimdiden teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi carnageous -- 12 Mayıs 2019; 13:32:35 >

• Merhabalar,

Salon için klima almayı düşünüyorum.Karar vermeden önce siz değerli forum üyelerine danışmak istiyorum. Salon ile ilgili bilgileri aşağıda paylaşıyorum ve krokisini de ekte paylaşacağım. Alternatif klimaları da yazıyorum. Son olarak krokide klimanın yerleştirilebilceği 3 alternatif yer gösterdim yeşil renkle, sizce neresi daha uygundur.Bence pencerelerden kapalı olsa dahi gelecek sıcak havayı soğutmak için alternatif 1 ve 3, hole doğru soguk vermesi için alternatif 2 diye düşündüm. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Oda M2: 22 M2
    Oda ölçüleri (En x boy x tavan yüksekliği): 3,5m x 6m x 2.5 m
    Güney Cephe tüm gün güneş alıyor. 5. kat ve arakat
    Şehir bölge: Yurtdışı-Madrid İspanya- Temmuz ağustos ayında ölçülen oda içi maksimum sıcaklık 32-33 derece civarıdır.
    Kişi Sayısı:3
    Alternatif Klimalar:
    Mitsubushi Heavy DXK12Z5
    http://www.leroymerlin.es/fp/0805_1x11z1dxk/0805-1x1-dxk-mitsubishi-1x1-dxk?pathFamilaFicha=0805&uniSelect=undefined&ancho=undefined
    Mitsubushi Heavy LMK serisi
    http://www.leroymerlin.es/fp/0805_1x11z1lmk/0805-1x1-lmk-mitsubishi-1x1-lmk?pathFamilaFicha=0805&uniSelect=undefined&ancho=undefined
    Mitsubishi Electric MSZ-DM35VA
    https://www.instaladoratermica.com/split-de-pared/989-mitsubishi-electric-msz-dm35va.html
    Mitsubishi Electric MSZ-SF35VE2
    https://www.instaladoratermica.com/split-de-pared/98-mitsubishi-electric-msz-sf35ve2.html
    LG 32EFFIPLUS12.SET (Dış ünite Türkiye üretimi, İç ünite Çin)
    https://www.mediamarkt.es/es/product/_aire-acondicionado-lg-32effiplus12-set-dual-inverter-gas-r32-19-db-a-blanco-1446582.html
    Panasonic Split KIT-BE35-TKE
    https://www.carrefour.es/aire-acondicionado-split/cat5980082/c
    GREE LOMO 12
    https://www.climaprecio.es/split-1x1/gree-lomo-12/
    Midea Blanc-35
    https://diansa.com/es/tienda/13-aire-acondicionado-split-midea-blanc-35.html

Selamlar Saygılar.

• quote:

Orijinalden alıntı: zdgn

Cevabınız için çok teşekkür ederim hocam. Klima tavsiyeniz var mıdır peki bu durum için? Olabildiğince uygun bir f/p ürünü arıyorum. Çift klima alabilecek isem 5-6bin liraya kadar bütçem var. Evde klima alt yapısı kurulmuş. Anladığım kadarıyla duvar içlerinde bakır boru döşeli. Multi veya mono split klima konusundaki marka-model öneriniz benim için çok yol gösterici olacak. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Saygılarımla
    Rica ederim hocam. Multi sistemlerde Toshiba şuanda uygun fiyatlı. 18000+9000(bazı markalarda 10000) btu kombinasyonu uygundur. İzolasyon iyi değilse 18000+12000 daha uygun olur.

Fiyat bilgisi almak adına "multi için" Airfel markasını tavsiye edebilirim. Airfel'den de fiyat almanızda fayda vardır.

Alternatif olarak Arçelik'i veya bölgenizde yaygın ise LG'yi multi sistemde tavsiye edebilirim.

Multi sistemlerde diğer markalarda fiyatlar daha da yukarıda olmaktadır.

Mevcut tesisatı da montajdan önce kontrol ettirmenizi tavsiye ederim. Boru çaplarının uyumlu olması gerekir.

Bireysel sistemlerde ise iki cihaz için 6 bin tl bütçenize göre,bu sınırı biraz aşıyor olsa da alınabilecek cihazlar arasında Airfel'i tavsiye edebilirim.

Servisi yaygındır ve memnun kalacağınız bir cihazdır.

Alternatif olarak Demirdöküm A5 serisini tavsiye edebilirim. Airfel ile eşdeğer sayılabilecek bir cihazdır.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: sarpuli

@Klima5505 hocam tavsiyeniz ile bugün sigma 12.000 comfort taktırdım. Henüz deneyim paylaşamayacağım ama ilk izlenim genel ürün kalitesi iyi görünüyor, kumandası fazla oyuncak ama kendi kalitesi iyi gibi... (baymak plastik kalitesi bana çok dandik gelmişti) Deneme çalıştırması yaptık sessizliği ve üfleme şiddeti iyi geldi... İklimsa kurulumundan da memnun kaldım ama apartman uyumsuz olduğundan takmak için ÇOK uğraştık... Kredi kartı kampanyasından kazandığım 100 lirayı da düşersek 2300 liraya taktırdım...

Ek:Vakumlamayı istedim yaptılar ama çokda gerekli değil dediler...
    Merhabalar. Hayırlı olsun hocam. İlerleyen günlerde izlenimlerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum. Vakumu yaptırmanız çok iyi olmuş. Vakumu yapmaya ikna olduktan sonra gerekli değil demeleri aşırı saçma. Vakum gerekli ve zorunlu bir işlemdir. Yapılması çok iyi olmuş.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: carnageous

Merhaba arkadaşlar, Manisa da yaşıyorum iklim olarak yazları çok sıcak geçiyor,

yaz tam olarak başlamamışken çocuk odasına bir klima almak istiyorum oda 15m2 den biraz ufak öncelikle bu odaya 9000 btu klima yeterli olur mu, evde doğalgaz olduğu için klima sadece yazları soğutma amaçlı kullanılacak bütçem sınırlı en fazla 2200 tl üst sınırım var,

https://www.bauhaus.com.tr/iklimsa-samui-9000-btu-inverter-a-klima

linkte yer alan samui marka klima gözüme çarptı, bu klima işimi görür mü yada aynı fiyatlara bir öneriniz olur mu?
    cevaplar için şimdiden teşekkürler.
    Merhabalar. Samui,Gree üretimi bir cihazdır. Airfel,DD A5,Sigma Comfort ile aynı seviyede olan ve ücretine göre iyi olan bir cihazdır. Ancak bölgenizdeki iklimsa servisiyle görüşüp yedek parça vb. imkanı olup olmadığını sorgulamanızı tavsiye ederim. Bu kısımda sıkıntı yok ise tavsiye ederim,memnun edecektir.

Saygılarımla...

Cevabınız için çok teşekkür ederim, söylediğiniz gibi iklimsa yı arayıp yedek parça servis durumlarını soracağım, 15 m2 sadece soğutma için 9000 btu yeterlimidir?
  • 
Sayfa: önceki 19501951195219531954
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.