Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (1948. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
13 Misafir - 13 Masaüstü
5 sn
57.212
Cevap
701
Favori
4.429.283
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
81 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 19461947194819491950
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Öneriler üzerine DD A5 performans modelini almak üzereyim. Yalnız teknik verilerini inceleyince aklıma birşey takıldı. A5 Performance 09 ve 12 modellerinin min-maks soğutma ve ısıtma kapasitesi değerleri hemen hemen aynı olduğu gibi 09 modeli 12 den daha az elektrik tüketiyor(bence kayda değer derecede). İç ünitenin hava debisi de turbo mod dışında aynı. Broşürdeki değerlerde mi bir yanlışlık var yoksa değerler doğru mu? Eğer doğruysa 09 modelini almak daha mantıklı. İlgili broşürün linkini aşağıya bırakıyorum.

https://urunler.demirdokum.com.tr/getattachment/b6c4dd2c-9819-4737-ae72-6d4ca4f2e84e/Brosur.aspx

Son olarak bulması ne zor ürünmüş, ürün tedariki konusunda önerebileceğiniz bir site var mıdır? En azından fiyatlarını 3 aşağı 5 yukarı öğrensek bayiyle ona göre pazarlık yapabilirdik.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xradiancex -- 1 Mayıs 2019; 2:8:21 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• dubleks eve multi klima almak istiyorum. bir iç ünite alt kat salona (35-40 m2), ikinci iç ünite salonun tam üstü yatak odasına (12-15 m2) taktırmak istiyorum. Amacım öncelikli olarak ısınma amaçlı. Öneride bulunursanız memnun olurum.https://www.toshibacim.com/-1-oda---1-salon-toshiba-multi-inverter-klima-paketi
    Bu ürün için yorumlarınızı alabilirmiyim.
  • @klima5505 Merhabalar... Öncelikle özenli ve faydalı yorumlarınız için tebrik ederim...

İzmir'de 33m2 salonuma japon markalı bir klima almak istiyorum. Güney ve doğu cepheli ve güney cephede neredeyse duvar boyunca balkon kapısı ve penceresi var. Dairem ara kat ve daha çok soğutma için kullanacağım. Tavsiyeleriniz nelerdir acaba?

Teşekkürler...
  • quote:

Orijinalden alıntı: xradiancex

@klima5505

Öneriler üzerine DD A5 performans modelini almak üzereyim. Yalnız teknik verilerini inceleyince aklıma birşey takıldı. A5 Performance 09 ve 12 modellerinin min-maks soğutma ve ısıtma kapasitesi değerleri hemen hemen aynı olduğu gibi 09 modeli 12 den daha az elektrik tüketiyor(bence kayda değer derecede). İç ünitenin hava debisi de turbo mod dışında aynı. Broşürdeki değerlerde mi bir yanlışlık var yoksa değerler doğru mu? Eğer doğruysa 09 modelini almak daha mantıklı. İlgili broşürün linkini aşağıya bırakıyorum.

https://urunler.demirdokum.com.tr/getattachment/b6c4dd2c-9819-4737-ae72-6d4ca4f2e84e/Brosur.aspx

Son olarak bulması ne zor ürünmüş, ürün tedariki konusunda önerebileceğiniz bir site var mıdır? En azından fiyatlarını 3 aşağı 5 yukarı öğrensek bayiyle ona göre pazarlık yapabilirdik.
    Merhabalar. Klimanın bulunduğu alana göre seçim yapılması daha uygun olacaktır. Bahsetmiş olduğunuz tüketim değerleri birbirine çok çok yakın. Kompresör ise muhtemelen iki kapasitede de aynı. Değişen ise kompresörün min ve max çalışma frekansı. Bu katalog değerlerine rağmen 12000 gereken alana 9000 almanız halinde tüketim yine artacaktır. Çünkü buradaki fark,12000 btu serinin kapasite aralığının daha dar olmasıdır. Yani 12000lik cihazın nominal kapasitesi 3.5kW'dır. 9000btu olan modelin ise 2.7kW'dır. Bundan yola çıkarsak 12000btu gereken yere 9000 seçmeniz halinde klima nominal kapasitesinin üstünde,max kapasiteye yakın çalışma gereği duyacak ve tüketim artacaktır. 12000 btu seçmeniz halinde min-max değerleri hemen hemen aynı da olsa ortamın ihtiyacı klimanın nominal kapasitesine göre olduğu için klima kendini daha kolayca kısabilecektir.

A5 Performans ne hikmetse zor bulunuyor dediğiniz gibi. Fiyat öğrenmek adına Hepsiburada,Trendyol gibi sitelere bakmanızı tavsiye ederim. Mevcut ise satın alma konusunda da tavsiye edebilirim,hiç olmazsa fiyat bilgisi sunabilir.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: pars35

dubleks eve multi klima almak istiyorum. bir iç ünite alt kat salona (35-40 m2), ikinci iç ünite salonun tam üstü yatak odasına (12-15 m2) taktırmak istiyorum. Amacım öncelikli olarak ısınma amaçlı. Öneride bulunursanız memnun olurum.https://www.toshibacim.com/-1-oda---1-salon-toshiba-multi-inverter-klima-paketi
    Bu ürün için yorumlarınızı alabilirmiyim.
    Merhabalar. Öncelikle 35-40 m2 alanınız için 24000btu cihaz daha uygun olur,17000 yetersiz kalır. 12-15m2 alana 9000btu yeterli olacaktır.

Isıtma amacı da olduğu için kapasite seçimi özellikle önem arz eder.

Toshiba'yı yorumlarsak bu 2 iç üniteli sistemler cazip ancak iki iç ünite aynı anda çalışacaksa kesinlikle verimsiz olacaktır.

Dış ünite kapasitesi soğutmada max. 6.2kW = 21154 Btu/h

İç ünite kapasitesi max. : 10900+17028 = 27928 Btu/h

İç üniteler dış üniteden 6774 Btu/h fazla.

Yani bu durumda iki iç ünite aynı anda çalıştığında iç ünitelerin kapasiteleri düşecektir. Dış ünite en fazla 21154 btu verebildiği için iç ünitelerin toplam ihtiyacı olan 27928 btu yerine 21154 btu'luk bir ısı transferi gerçekleşecektir. Bu durumda da ısıtma ve soğutma kapasitelerinde düşüş olacaktır. Ayrıyetten 35-40 m2 alanınız için 24000btu cihaz gereklidir. 17000btu cihaz kapasite düşüşü ile birlikte çok çok verimsiz olacaktır.

Bu nedenle sizlere tavsiyem uygun kapasite ile birlikte uygun dış ünite seçiminin yapılacağı kombinasyonları tercih etmenizdir.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: Bodhidharma

@klima5505 Merhabalar... Öncelikle özenli ve faydalı yorumlarınız için tebrik ederim...

İzmir'de 33m2 salonuma japon markalı bir klima almak istiyorum. Güney ve doğu cepheli ve güney cephede neredeyse duvar boyunca balkon kapısı ve penceresi var. Dairem ara kat ve daha çok soğutma için kullanacağım. Tavsiyeleriniz nelerdir acaba?

Teşekkürler...
    Merhabalar. Değerlendirmeniz için çok teşekkür ederim...

33m2 alan için güney cephe tarasında pencerenin olması etkenini de dahil edersek 21.000-24.000btu uygun olacaktır. Uzun süreli bir kullanım söz konusu ise 18000btu civarındaki cihazlar da yeterli olabilir.

Japon firmalardan örnek verecek olursak;

Daikin markasında Shira Plus serisini tavsiye edebilirim. 60 serisi 20.500 btu'luk cihaz uygun olacaktır. Bütçenizi zorlamıyorsa 71 serisi de tercih edilebilir ancak 33m2 için 60 serisi uygundur.

G serisi de var,gayet sağlam bir seri ancak biraz eskide kaldı. Shira Plus serisi gayet memnun kalacağınız bir modeldir. Bir üst modeli olan Emura ile kıyaslarsak açıkçası arada sadece tasarıma dair fark var. Tüketim vb. olarak çok bir fark söz konusu değil,hatta shira'nın verimi daha yüksek. Emura tasarım odaklı bir cihazdır.

-Mitsubishi Electric'te ise bütçeniz yeterli ise Legendera serisini tavsiye edebilirim. 21.000btu modeli mevcuttur. Yine tasarım odaklı olsa da gayet verimli,tasarım değerleri nominal kapasitesi ile hemen hemen aynı olan performanslı bir cihazdır. Alternatif olarak ise Mitsubishi Electric'te bu kapasitede GF serisi vardır. Legendera'da 60 serisi var maximum kapasite olarak. GF'de ise 60 ve 71 serisi mevcut. Yine 60 serisi yeterli olacaktır.

-Panasonic 2018 üretimi cihazları İzmir'de kolayca bulabilirsiniz diye tahmin ediyorum. Etherea serisini tavsiye edebilirim. Bu cihazda da 71 serisi uygun olacaktır. 50-71 diye gitmektedir çünkü.

-Mitsubishi Heavy'de ise ZR-S serisini tavsiye edebilirim. 63 serisi uygun olacaktır.

Son olarak Fujitsu-General markasını tavsiye edebilirim. Bu markada ise 24LF serisi gayet memnun kalacağınız,yine diğer markalardaki gibi önde olan serilerden biridir.

Bu markalardan hangisini tercih etmeliyim? diye soracak olursanız,tasarımla birlikte hangisi bütçenize daha uygun,hangi marka daha çok içinize siniyorsa onu tavsiye edebilirim. Hepsi hemen hemen birbirine eşdeğer denebilecek boyutta,birbirine yakın ürün ve markalardır.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: klima5505

Aleyküm selam. Normalde 7000 btu yeterlidir ancak 7000 olmadığı için 9000btu cihaz yeterli olacaktır.

Saygılarımla...

Alıntıları Göster
    marka model ne önerirsiniz çok pahalı olmasına gerek yok
  • quote:

Orijinalden alıntı: derya78

marka model ne önerirsiniz çok pahalı olmasına gerek yok

Alıntıları Göster
    Merhabalar. Uygun fiyat bandında Airfel klimaları önerebilirim. Fiyatına göre gayet memnun kalacağınız bir cihazdır.

Saygılarımla...
  • klima5505 kullanıcısına yanıt
    İlginiz için teşekkür ederim. O zaman multi sistemden vazgeçip iki adet dış üniteyi üst üste montajı yaptırmak daha mantıklı olur herhalde.
  • quote:

İlginiz için teşekkür ederim. O zaman multi sistemden vazgeçip iki adet dış üniteyi üst üste montajı yaptırmak daha mantıklı olur herhalde.
    Rica ederim hocam. Bütçenizi aşmıyorsa benim tavsiyem multiden vazgeçmeyin. Neden derseniz görsel açıdan avantajınız olur. Ancak 2 adet monosplit tercihi de daha uygun fiyatlı olacaktır. Normal multi sistemlerde montaj da bakır boru da ücretlidir. 2 dış üniteyi de birbirinden bağımsız olarak üst üst monte etmek mantıklı olabilir. Görsellik önemli ise dış ünitenin ön kısmına metal seperatör taktırabilirsiniz.

Saygılarımla...
  • quote:

Orijinalden alıntı: klima5505

Rica ederim hocam. Bütçenizi aşmıyorsa benim tavsiyem multiden vazgeçmeyin. Neden derseniz görsel açıdan avantajınız olur. Ancak 2 adet monosplit tercihi de daha uygun fiyatlı olacaktır. Normal multi sistemlerde montaj da bakır boru da ücretlidir. 2 dış üniteyi de birbirinden bağımsız olarak üst üst monte etmek mantıklı olabilir. Görsellik önemli ise dış ünitenin ön kısmına metal seperatör taktırabilirsiniz.

Saygılarımla...

Alıntıları Göster
    teşekkür ederim. multi sistemle ilgili evime uygun önereceğiniz cihaz varmı?

• quote:

teşekkür ederim. multi sistemle ilgili evime uygun önereceğiniz cihaz varmı?

Alıntıları Göster
    Multi sistemde uygun fiyatlı olarak Arçelik'i tavsiye edebilirim. Multisplit ve VRF(VRS) de güvenilirdir.

Alternatif olarak Midea tercih edilebilir.

Haier markasını da orta bütçede tavsiye edebilirim.

Toshiba markasının ayarında ise R32 gazlı olması sebebiyle Mitsubishi Electric ve Daikin tavsiyemdir.

Saygılarımla...
  • Merhaba,
    Yeni taşındığım çatı dubleksi ev için yazın soğutma, kışın da dönem dönem merkezi ısıtmayı takviye edecek şekilde ısınma amaçlı klima almayı planlıyorum. Fikir olması için iklimsadan klima keşif hizmeti aldım. Alt kat için 18.000 btu üst kat için ise 15.000btu önerdiler. Teklifleri de şöyle:
    Mitsubishi
    SRK45ZSP-S 4.900 TL
    SRK50ZSS 6.500 TL
    Sigma
    SGM18INVDMR 4.550 TLx2
    Özellikle mitsubishide önderdikleri klimaları fiyat ve kalite olarak yorumlayabilirseniz memnun olurum.
    Teşekkürler

• quote:

Orijinalden alıntı: evrim35

Merhaba,
    Yeni taşındığım çatı dubleksi ev için yazın soğutma, kışın da dönem dönem merkezi ısıtmayı takviye edecek şekilde ısınma amaçlı klima almayı planlıyorum. Fikir olması için iklimsadan klima keşif hizmeti aldım. Alt kat için 18.000 btu üst kat için ise 15.000btu önerdiler. Teklifleri de şöyle:
    Mitsubishi
    SRK45ZSP-S 4.900 TL
    SRK50ZSS 6.500 TL
    Sigma
    SGM18INVDMR 4.550 TLx2
    Özellikle mitsubishide önderdikleri klimaları fiyat ve kalite olarak yorumlayabilirseniz memnun olurum.
    Teşekkürler
    Merhabalar. Hayırlı uğurlu olsun hocam. ZSP-S'i alana kadar benim tavsiyem Sigma INVMDE serisini almanızdır. ZSP-S serisi alt bir seridir. Ancak ZS-S'e gelince fiyatına göre gayet iyi bir cihaz. M.Heavy'de ZSP-S ile ZS-S arasında kesinlikle ZS-S'i tavsiye ederim. Sigma'da ise mümkünse tercihiniz INDVME'den yana olsa daha iyi olur.

Saygılarımla...

• klima5505 kullanıcısına yanıt
    Hocam çok teşekkürler değerlendirmeniz için. Mitsubishi için yorumunuza göre değerlendireceğim. Buna ilaveten Sigma’ya alternatif bir fiyat performans ürünü öneriniz var mıdır?
    Tekrar teşekkürler.

• merhaba hocam,

22 m2 kuzeybatı cephedeki odama 12k btu inverter klima bakıyorum.
    sigma plus ve sigma exclusive arasında kaldım. performans olarak aralarında fark yok sanırım. fiyat olarak da çok farklı değil alacağım yerde.

3300 e plus, 3400 e exclusive veriyor bayi.

bu fiyatta bu iki modelden daha iyi bir alternatif var mıdır? bunlar arasında tasarım dışında ekstra bir fark yok gibi. sessiz ve daha minimal bir tararım var gibi. ne dersiniz?
  • Merhaba

Geçen yıl buradan araştırıp Vestel Flora Inverter 18000 almıştım. Şimdiki sorum ise şu :

Klimayı 5 yıl boyunca kullanmayacağımı ve sonrasında büyük ihtimal çıkacağım eve takacağımı düşünüyorum. Sizce klimayı şimdi satıp 5 yıl sonra yeni klima mı almalıyım yoksa elimdekini saklamalı mıyım? Bu soru tabi ki ülkedeki ekonomik gidişata çok bağlı, şu anki enflasyon durumu, TL'nin teknolojik aletler karşısındaki satın alma değeri, ülkedeki teknoloji üretimindeki millileşme oranı vs gibi..

Şu an için klimayı güneş alan bir balkonda bekletmekteyim, klima 5 yıl beklese bir özellik/fonksiyon kaybı yaşar mı?

• quote:

Orijinalden alıntı: evrim35

Hocam çok teşekkürler değerlendirmeniz için. Mitsubishi için yorumunuza göre değerlendireceğim. Buna ilaveten Sigma’ya alternatif bir fiyat performans ürünü öneriniz var mıdır?
    Tekrar teşekkürler.
    Rica ederim hocam. Sigma'ya alternatif olarak INVDMR için Airfel klimaları tavsiye edebilirim. Sigma ile aynı üretici tarafından üretilen Demirdöküm klimaları da tavsiye edebilirim. INVDME serisine karşılık A5 Performans serisi tercih edilebilir ancak zor bulunuyor. INDVMR'e alternatif ise Airfel ile birlikte A5 serisidir.İklimsa grubunda yine INVDMR'e alternatif olarak General Electric de düşünülebilir. Ancak Mitsubishi Heavy ZS-S'e bütçeniz yetiyorsa ona odaklanmanızı tavsiye ederim.

Saygılarımla...
  • quote:

Orijinalden alıntı: mersahin

merhaba hocam,

22 m2 kuzeybatı cephedeki odama 12k btu inverter klima bakıyorum.
    sigma plus ve sigma exclusive arasında kaldım. performans olarak aralarında fark yok sanırım. fiyat olarak da çok farklı değil alacağım yerde.

3300 e plus, 3400 e exclusive veriyor bayi.

bu fiyatta bu iki modelden daha iyi bir alternatif var mıdır? bunlar arasında tasarım dışında ekstra bir fark yok gibi. sessiz ve daha minimal bir tararım var gibi. ne dersiniz?
    Merhabalar. Exclusive serisi tasarım olarak öndedir.Tasarım ön planda ise Exclusive serisini tavsiye ederim. Diğer türlü Plus da aynı memnuniyeti sağlayacaktır.

Bu fiyat aralığında tek seçeneğiniz olacağını söyleyebilirim. Exclusive ve Plus serisi gayet memnun kalacağınız ürünlerdir,tavsiye ederim.

(Model karışıklığı sebebiyle mesajı düzenledim)

Saygılarımla...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi klima5505 -- 1 Mayıs 2019; 21:16:59 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ThatsIt

Merhaba

Geçen yıl buradan araştırıp Vestel Flora Inverter 18000 almıştım. Şimdiki sorum ise şu :

Klimayı 5 yıl boyunca kullanmayacağımı ve sonrasında büyük ihtimal çıkacağım eve takacağımı düşünüyorum. Sizce klimayı şimdi satıp 5 yıl sonra yeni klima mı almalıyım yoksa elimdekini saklamalı mıyım? Bu soru tabi ki ülkedeki ekonomik gidişata çok bağlı, şu anki enflasyon durumu, TL'nin teknolojik aletler karşısındaki satın alma değeri, ülkedeki teknoloji üretimindeki millileşme oranı vs gibi..

Şu an için klimayı güneş alan bir balkonda bekletmekteyim, klima 5 yıl beklese bir özellik/fonksiyon kaybı yaşar mı?
    Merhabalar. Öncelikle 5 yıl saklamanız halinde olağan dışı bir durum(imalat hatası sonucu gaz kaçırma vb.) olmadıkça herhangi bir fonksiyon vb. kaybı olmadan klimanızı kullanabilirsiniz. Ekonomik olarak açıkçası ileriye dönük bir yorum yapamıyorum. Belirsiz bir durum söz konusu. Teknolojik olarak açıklarsak 5 yıl sonra da taktırsanız servis olarak sorun yaşamazsınız. Vestel'de alınabilecek serilerden biridir zaten. Ancak artık firmalar en belirgin fark olarak R32 soğutucu akışkan kullanımına geçiyorlar. R410A soğutucu akışkan önümüzdeki uzun yıllar boyunca tedarik imkanına sahip olacaktır. R22 bile ancak piyasadaki ömrünü yitirmeye başladı. İleride bir gaz kaçağı vb. durumunda servis hizmeti alma imkanınız mevcuttur. Yedek parça olarak da sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum. Ancak tavsiyemi sorarsanız elinizdeki cihazı bekletmeyin derim. İleriki şartlar ne olur belli olmaz ancak o dönemin cihazlarını tercih etmek daha uygun olur diye düşünüyorum.

Saygılarımla...

• 
Sayfa: önceki 19461947194819491950
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.