Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Klima Tavsiyesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: dweller Daha Az
1 Kayıtlı Üye, 27 Misafir Kullanıcı, 28 Masaüstü Kullanıcı
41.649
Cevap
350
Favori
3.351.298
Tıklama
Giriş
    2230 Mesaj
    Arkadaslar merhaba antalyada oturuyorum yeni tasindik evde klima yok yazin sicak kisin soguk bir ev cephesinden dolayı

2 odasina klima almak istiyoruz ve biraz acelemiz var bugun yarin alinacak ama hic anlamiyoruz klimadan

Babamin kombici arkadasi baymakin yada yorkun 12000lik ytu klimalarini tavsiye etmiş klimanin tanesi 2500tl

Isitacagimiz ve sogutacagimiz odalar genis denebilecek odalar 1 tanesi yatak odasi boyutunda biri ondan biraz daha geniş aşağı yukarı 24 metre kare olarak ölçtüm

Ne tavsiye edersiniz klima konusunda sifirim daha once pc konusunda 0ken dh sayesinde pcmi cok guzel toplamıştım size guveniyorum bi el atarsaniz makbule geçer

Almis olmak icin almayalim isitmayi da soğutmayı da becerebilen saglam sorunsuz bir alet olursa müteşekkir olurum

not=samsung vestel ve philips almak istemiyorum daha önce kazıklarını yediğimden dolayı

Orijinalden alıntı: omercatal

Merhaba, montajda kullanılan borunun bakır mı, yoksa bakır kaplama boyama vs. gibi hileli ürünmü olduğunu nasıl anlarım. Kurulumda bakır boru kullanmayınca servis ile sorun yaşadım servis evden ayrıldı, şimdi bi numara yapmasından çekiniyorum.
    Merhabalar. Artık bakır hazır set kalmadı. Varsa bile çok eski.

Bakır boru,ya çıplak izolesiz kangal şekilde gelir,istenen ölçüde kesilir üstüne izolasyon geçirilir. Ya da izoleli VRV bakır boru kullanılır. Bunların da üstünde yazar VRV şeklinde.

Bununla birlikte

1-Borular havşasız olarak gelir. Eleman,borunun ucuna havşa açar. En belirgin bu şekilde anlayabilirsiniz. Havşa açıldığında,havşanın iç yüzeyine bakmalısınız. Grimsi renkte ise bakır kaplı/boyalı alüminyumdur. Yine bakır rengi var ise orijinal bakırdır.
    2-Veya borunun ufak bir kısmını falçata,anahtar ile çizerek de anlayabilirsiniz. Bununla birlikte izoleli boru gelirse şuna da dikkat etmenizi öneririm.
    3-Borunun uçları bakırdır,alüminyum havşa baskısına dayanmadığı için. Bu alüminyum borunun 20 30 santimlik kısmı bakır,gerisi alüminyumdur. Görmüşsünüzdür. Genelde bu alüminyum olan kısmı siyah makaron kaplıdır. Hazır set boru gelirse,izolasyonu 30 40 santim sıyırın. Geriye kalan kısmında makaron varsa alüminyum borudur.
    4-Genel olarak bakır boru,izolesiz olarak gelir. İzoleli veya izolesiz farketmeksizin uçlarında havşa olmayacaktır. Bunu servis elemanı açacaktır.(Onu da düzgün açarsa ne ala...) En belirgin o kısımda bakır olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Saygılarımla...

Havşa :
    |
    |

• Kurmay Yarbay
    5212 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: ChronicPrime

Detaylı ve hızlı cevabınız için teşekkür ederim.
    Shira Plus için fiyat listesini bulabildim ve multi split ile bağımsız sistemler için benzer konfigürasyonlar yapıp karşılaştırmaya çalıştım.
    Multi sistemlerin fiyat yönünden avantajlı olmasını beklerken dediğiniz gibi ters bir tablo çıktı.
    Bu durumda bağımsız sistemler arasından tercih yapmak daha mantıklı olacak.
    Sadece, araştırma yaparken Toshiba'ların görece oldukça uygun fiyatlı multi sistemlerini gördüm.
    Bunlar hakkında da yorumunuzu sorabilir miyim, belirttiğimiz markalar arasında tercih edilebilir mi ?
    Yoksa televizyonları gibi sadece isim hakkı ile Vestel gibi bir firma tarafından mı üretilmekte.

@klima5505
    Rica ederim hocam.

Multi sistemler mekanik olarak da elektronik olarak da daha kapsamlı ve daha fazla parça içerdiği için daha pahalı olmaktadır.

Birden fazla iç ünite beslendiği için elektronik kart,adreslemeli vb. daha ayrıntılı bir ünitedir ve bu fiyatı arttırır.
    Multi sistem olduğu için selenoid vanalar eklenir fiyatı arttırır.
    Dış ünite büyüktür,kompresör,kondanser,boru miktarı artar fiyatı arttırır.
    +Montaj ücretlidir,boru ücretlidir,kablo ücretlidir fiyatı arttırır.

Her ne kadar ev kullanımına müsait olsa da ticari sistemler olarak sınıflandırıldığı için ev kullanıcılarına hitap eden fiyatlandırmalara(ücretsiz montaj vb.) dahil edilmemektedir. Bu nedenle fiyatları pahalı olmaktadır.

Toshiba'larda kampanya mevcut ancak,ne yazıkki satıcı bunu bildirmese de bu kampanyalı üründe de kombinasyon mevcut. Yani ilk mesajımda bahsettiğim gibi,aynı anda çalışmaya uygun değil. Çalışır,ama kapasite azalır. Dış ünite,toplam iç ünite kapasitesinden küçük. Bu da aynı anda çalışacak iç üniteler için verimsizliğe sebebiyet verecektir. Dış üniteyi aynı seçmeye kalkarsanız diğer markaların fiyatına ulaşacaktır. Marka olarak ise SKV serisi Midea tarafından üretilmekte. SKVP ve PKVP(günümüzde satışı yok) kendi üretimidir.

Bu nedenle diğer markalara yönelmenizi(bireysel de olsa) tavsiye etmekteyim.

Saygılarımla...

• Kurmay Yarbay
    5212 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: hamza5806

Arkadaslar merhaba antalyada oturuyorum yeni tasindik evde klima yok yazin sicak kisin soguk bir ev cephesinden dolayı

2 odasina klima almak istiyoruz ve biraz acelemiz var bugun yarin alinacak ama hic anlamiyoruz klimadan

Babamin kombici arkadasi baymakin yada yorkun 12000lik ytu klimalarini tavsiye etmiş klimanin tanesi 2500tl

Isitacagimiz ve sogutacagimiz odalar genis denebilecek odalar 1 tanesi yatak odasi boyutunda biri ondan biraz daha geniş aşağı yukarı 24 metre kare olarak ölçtüm

Ne tavsiye edersiniz klima konusunda sifirim daha once pc konusunda 0ken dh sayesinde pcmi cok guzel toplamıştım size guveniyorum bi el atarsaniz makbule geçer

Almis olmak icin almayalim isitmayi da soğutmayı da becerebilen saglam sorunsuz bir alet olursa müteşekkir olurum

not=samsung vestel ve philips almak istemiyorum daha önce kazıklarını yediğimden dolayı
    Merhabalar.

Salonunuz için 12000 btu klima yeterlidir.
    Oda için ise 9000 btu yeterli olacaktır.

Ancak keşif hizmeti alarak kesinleştirmenizde fayda vardır.

York ve Baymak tercih edilebilir.

York,farklı bir modeli değilse Gree üretimidir. Bu cihaz daha öndedir.

Alternatif olarak

Midea Blanc modeline bakmanızı tavsiye ederim. Ancak dış ünitesi biraz seslidir.

Biraz daha üst segmentte

Panasonic 2018 Etherea
    Mitsubishi Electric Enviro
    Daikin Shira Eco/Plus
    Marka modellerini tavsiye ederim. Diğer türlü York,sıkıntı yaşamayacağınız bir cihazdır. Alternatifi olarak ise dediğim gibi Midea'ya bakmanızı tavsiye ederim.

Saygılarımla...

• Yarbay
    2230 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: klima5505

Merhabalar.

Salonunuz için 12000 btu klima yeterlidir.
    Oda için ise 9000 btu yeterli olacaktır.

Ancak keşif hizmeti alarak kesinleştirmenizde fayda vardır.

York ve Baymak tercih edilebilir.

York,farklı bir modeli değilse Gree üretimidir. Bu cihaz daha öndedir.

Alternatif olarak

Midea Blanc modeline bakmanızı tavsiye ederim. Ancak dış ünitesi biraz seslidir.

Biraz daha üst segmentte

Panasonic 2018 Etherea
    Mitsubishi Electric Enviro
    Daikin Shira Eco/Plus
    Marka modellerini tavsiye ederim. Diğer türlü York,sıkıntı yaşamayacağınız bir cihazdır. Alternatifi olarak ise dediğim gibi Midea'ya bakmanızı tavsiye ederim.

Saygılarımla...

Alıntıları Göster
    Ustadim yanitiniz için cok teşekkür ederim

Koctasta su modeli cok ovduler bir daha bu fiyata bulamazsiniz vs dediler siz ne dersiniz?

https://www.koctas.com.tr/baymak-elegant-plus-klima-12000-btu/p/1000169433

Bir de kurulum garanti servis noktasinda baymak bizi üzer mi derme catma bir kurulum yapsinlar istemiyorum genelde esnaflar satiyor baymak bu yuzden endişeliyim

Edit=bir de bize ust kat cati oldugu ve gunes gordugu icin orayi imkansiz sogutamazsiniz dediler bu dogru mu

Odanin suanki sicakligi belki alt kattan 1 derece düşüktür cok az fark var 2 kapısı ve 2 cami var 24 metre kareden daha ufak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hamza5806 -- 27 Aralık 2018; 15:38:41 >

• Onbaşı
    21 Mesaj
    Herkese iyi akşamlar

Bu formdan büyük tüyolar 2 adet klima aldım. Salonuma aldığım mitsubishi electric marka klima tek kelime ile efsane. Ancak yatak odasına aldığım baymak elegant plus 9000 btu tek kelime ile fiyasko. Klimadan fan sesi dışında sanki içeride elektrik süpürgesi çalışıyormuş gibi ses geliyor. Açıkken uyumak imkansız. 1 haftadır teknik servisin gelmesini bekliyorum. Antalya da yaşıyorsanız ve baymak alacaksınız 2 kere hatta 20 kere düşünün. Tek kelime ile fiyasko.

Ustadim yanitiniz için cok teşekkür ederim

Koctasta su modeli cok ovduler bir daha bu fiyata bulamazsiniz vs dediler siz ne dersiniz?

https://www.koctas.com.tr/baymak-elegant-plus-klima-12000-btu/p/1000169433

Bir de kurulum garanti servis noktasinda baymak bizi üzer mi derme catma bir kurulum yapsinlar istemiyorum genelde esnaflar satiyor baymak bu yuzden endişeliyim

Edit=bir de bize ust kat cati oldugu ve gunes gordugu icin orayi imkansiz sogutamazsiniz dediler bu dogru mu

Odanin suanki sicakligi belki alt kattan 1 derece düşüktür cok az fark var 2 kapısı ve 2 cami var 24 metre kareden daha ufak

Alıntıları Göster
    Rica ederim hocam.

Diğer sitelerde de fiyatı hemen hemen aynı durumda. Yılbaşından sonra ne olur,meçhul.

Özellikle kurulum esnasında servisin tutumu tamamen şans işi. İyi servise denk gelirseniz ne mutlu.

Bu nedenle Gree üretimi cihazları da düşünmenizi tavsiye ederim bu fiyat aralığı için.

Çatı katlarda soğutma biraz zorlaşır. Ancak olmaz diye bir şey yoktur. Camlara cam filmi çekilebilir. Çok koyu olması gerekmiyor. Light Black cam filmi uygun olabilir mesela. İzolasyon iyi ise şansınız artar. Ancak izolasyon kötü ise , cam filmi tercih edilmiyor ise en kötü bir üst kapasiteyi seçerek soğutma sağlayabilirsiniz. Bu kısımda da ücretsiz keşif hizmeti veren bir firmadan keşif hizmeti almanızı tavsiye ederim. Mekan ve bulundurduğu şartlar birebir görülerek nokta atışı bir kapasite tayini yapılması adına.

Kurulum konusunda da

Açılan deliklerin alçı macun vb. ile kapatılması
    İç ve dış ünitenin düzgün terazide asılmış olması
    Borunun mümkün mertebe görünmeyecek şekilde ve düzgün şekilde döşenmesi
    ***Vakum Yapılması(çok önemli)

Bu durumlara dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Elektrik tesisatı servisin sorumluluğunda olmayabiliyor. Ona karışmayabilirler.

Vakum temel olarak,klima iç ünite serpantin boruları ile ara tesisat borusunun içerisindeki başta hava olmak üzere nem,toz vb. alınması işlemidir.

Manifold :

Vakum Pompası :

Hortumlar aracılığı ile klimanın gazı açılmadan önce vakum pompası manifold klimanın dış ünitesindeki siboba bağlanır.

15-20 dakikalık bir vakum yeterlidir. Vakum işlemi bitince gaz açılır. 5 dakika kadar beklenir. Sistemde kaçak olup olmadığı gözlenir. Sonra manifold hortumu klimadan sökülür. Bu işlem,alyan anahtarı ile dış üniteden gaz açılmadan önce yapılır. Gaz açılırsa iş işten geçer.

Bu vakumu servise hatırlattığınızda bu işlemden kaytarmak için

*Yeni klimalara vakum gerekmez.
    *Fabrikada vakumlanıyor bunlar.
    *Boru mesafesi x metreyi aşarsa vakum gerekir.
    *İlk montajda vakum gerekmez,yeri değiştirilirse gerekir.
    *Soğuk havada vakum gerekmez.

Gibisinden bahanelerle vakumla uğraşmayıp işi bitirmek isterler. Örnekleri çoğaltmış olabilirler. Günümüzde vakumu gereksiz kılacak bir teknoloji yok. Klipsli bağlantı boruları var içinde hava olmayan ancak,onlar ülkemizde kullanılmıyor. Yani vakum işlemini mutlaka yaptırmanızı tavsiye ederim. Yapmayıp gazı açarlarsa montaj formunu imzalamayınız,kabul etmeyiniz.

Saygılarımla...

• Kurmay Yarbay
    5212 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: ERSİNKAYAA

Herkese iyi akşamlar

Bu formdan büyük tüyolar 2 adet klima aldım. Salonuma aldığım mitsubishi electric marka klima tek kelime ile efsane. Ancak yatak odasına aldığım baymak elegant plus 9000 btu tek kelime ile fiyasko. Klimadan fan sesi dışında sanki içeride elektrik süpürgesi çalışıyormuş gibi ses geliyor. Açıkken uyumak imkansız. 1 haftadır teknik servisin gelmesini bekliyorum. Antalya da yaşıyorsanız ve baymak alacaksınız 2 kere hatta 20 kere düşünün. Tek kelime ile fiyasko.
    Merhabalar. Sorun yaşamanıza hakikaten üzüldüm. En kısa zamanda ve en kolay şekilde sorununuzun çözülmesini temenni ediyorum. Gelişmelerden haberdar ederseniz sevinirim. Mitsubishi'den sağladığınız memnuniyetin daimi olmasını temenni ediyorum.

Saygılarımla...
    |
    |

• Yarbay
    2230 Mesaj
    quote:

Rica ederim hocam.

Diğer sitelerde de fiyatı hemen hemen aynı durumda. Yılbaşından sonra ne olur,meçhul.

Özellikle kurulum esnasında servisin tutumu tamamen şans işi. İyi servise denk gelirseniz ne mutlu.

Bu nedenle Gree üretimi cihazları da düşünmenizi tavsiye ederim bu fiyat aralığı için.

Çatı katlarda soğutma biraz zorlaşır. Ancak olmaz diye bir şey yoktur. Camlara cam filmi çekilebilir. Çok koyu olması gerekmiyor. Light Black cam filmi uygun olabilir mesela. İzolasyon iyi ise şansınız artar. Ancak izolasyon kötü ise , cam filmi tercih edilmiyor ise en kötü bir üst kapasiteyi seçerek soğutma sağlayabilirsiniz. Bu kısımda da ücretsiz keşif hizmeti veren bir firmadan keşif hizmeti almanızı tavsiye ederim. Mekan ve bulundurduğu şartlar birebir görülerek nokta atışı bir kapasite tayini yapılması adına.

Kurulum konusunda da

Açılan deliklerin alçı macun vb. ile kapatılması
    İç ve dış ünitenin düzgün terazide asılmış olması
    Borunun mümkün mertebe görünmeyecek şekilde ve düzgün şekilde döşenmesi
    ***Vakum Yapılması(çok önemli)

Bu durumlara dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Elektrik tesisatı servisin sorumluluğunda olmayabiliyor. Ona karışmayabilirler.

Vakum temel olarak,klima iç ünite serpantin boruları ile ara tesisat borusunun içerisindeki başta hava olmak üzere nem,toz vb. alınması işlemidir.

Manifold :

Vakum Pompası :

Hortumlar aracılığı ile klimanın gazı açılmadan önce vakum pompası manifold klimanın dış ünitesindeki siboba bağlanır.

15-20 dakikalık bir vakum yeterlidir. Vakum işlemi bitince gaz açılır. 5 dakika kadar beklenir. Sistemde kaçak olup olmadığı gözlenir. Sonra manifold hortumu klimadan sökülür. Bu işlem,alyan anahtarı ile dış üniteden gaz açılmadan önce yapılır. Gaz açılırsa iş işten geçer.

Bu vakumu servise hatırlattığınızda bu işlemden kaytarmak için

*Yeni klimalara vakum gerekmez.
    *Fabrikada vakumlanıyor bunlar.
    *Boru mesafesi x metreyi aşarsa vakum gerekir.
    *İlk montajda vakum gerekmez,yeri değiştirilirse gerekir.
    *Soğuk havada vakum gerekmez.

Gibisinden bahanelerle vakumla uğraşmayıp işi bitirmek isterler. Örnekleri çoğaltmış olabilirler. Günümüzde vakumu gereksiz kılacak bir teknoloji yok. Klipsli bağlantı boruları var içinde hava olmayan ancak,onlar ülkemizde kullanılmıyor. Yani vakum işlemini mutlaka yaptırmanızı tavsiye ederim. Yapmayıp gazı açarlarsa montaj formunu imzalamayınız,kabul etmeyiniz.

Saygılarımla...

Alıntıları Göster
    Cok saolun hocam uzun uzun yazmissiniz

Baska kesin yaptir dediginiz bir sey var mi vakum dışında

Insanimiz bazen cok adi olabiliyor kazik yemekten bıktım artik bu isi duzgun halletmek istiyorum

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Onbaşı
    16 Mesaj

Tekrar teşekkür ederim, multi sistemlere hiç karışmadan dediğiniz modellerden bir tercihte bulunayım.
    |
    |
    klima5505 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Cok saolun hocam uzun uzun yazmissiniz

Baska kesin yaptir dediginiz bir sey var mi vakum dışında

Insanimiz bazen cok adi olabiliyor kazik yemekten bıktım artik bu isi duzgun halletmek istiyorum

Alıntıları Göster
    Siz de sağolun hocam.

Dış ünitenin ayaklarına kauçuk takoz takılması gerekiyor. Bu da atlanabiliyor buna dikkat etmekte fayda var. Aksi halde dış ünite titreşimi duvara verecektir.

Dış ünite ayakları ile,duvara asılı konsolun arasına konan 4 adet kauçuk lastik. Buna da dikkat ediniz.

Onun dışında bahsettiğim gibi açılan deliklerin macun,alçı vs. ile kapatılması ve vakum. Bir de ara tesisat borusunun ucu duvardan geçirilirken bant ile kapatılmalı. Boru delikten dışarı çıkarılırken içine toz vb. kaçmaması adına.

Malesef özellikle vakum,bu sektörde uzun yıllardır kanayan bir yara durumunda. Bu durumda tüketicinin mümkün mertebe takip etme zorunluluğu oluyor.

Saygılarımla...

• Kurmay Yarbay
    5212 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: ChronicPrime

Tekrar teşekkür ederim, multi sistemlere hiç karışmadan dediğiniz modellerden bir tercihte bulunayım.
    Rica ederim hocam. Hayırlı olsun dileklerimle...
    |
    |

Siz de sağolun hocam.

Dış ünitenin ayaklarına kauçuk takoz takılması gerekiyor. Bu da atlanabiliyor buna dikkat etmekte fayda var. Aksi halde dış ünite titreşimi duvara verecektir.

Dış ünite ayakları ile,duvara asılı konsolun arasına konan 4 adet kauçuk lastik. Buna da dikkat ediniz.

Onun dışında bahsettiğim gibi açılan deliklerin macun,alçı vs. ile kapatılması ve vakum. Bir de ara tesisat borusunun ucu duvardan geçirilirken bant ile kapatılmalı. Boru delikten dışarı çıkarılırken içine toz vb. kaçmaması adına.

Malesef özellikle vakum,bu sektörde uzun yıllardır kanayan bir yara durumunda. Bu durumda tüketicinin mümkün mertebe takip etme zorunluluğu oluyor.

Saygılarımla...

Alıntıları Göster
    hocam birde odalarda balkon var sizce dış ünite balkonda mı olsa daha iyi olur yoksa binanın dışında mı?

çok fazla kullanmıyoruz balkonları çünkü küçük ve işlevsizler

• Teğmen
    176 Mesaj
    Arkadaşlar benim bir sorum var. Cevaplarsanız sevinirim.
    Kardeşimin odasına yazın Beko inverter 9000 btu aldık. Antalya'da oturuyoruz ve oda 10 metrekare. (Dolap falan çıkarırsak kullanım alanı yani boş alan 8-9 metrekare)
    1. 10 metrekare için 9000 BTU yeterli midir? Yoksa 12000 BTU mu almalıydık?
    2. Yazın klima kullanıldı ve düşük fanda bile odayı hızlı ve sessiz soğuttu. Soğutmasında bir sıkıntı yok. Klima kışın daha hiç kullanılmadı, kardeş Ocak ayının sonunda gelip kullanacak. Ben geçen hafta filtresi temizlendikten sonra yazlıktan kışlığa çevirdim. 30 derece ve yüksek fanda 30 dakika çalıştı. Odayı sadece 22 dereceye kadar yükseltti. 22 dereceden sonra bir 10 dakika daha çalıştırdım,22 dereceyi geçmedi. Acaba klima odaya mı güçsüz geliyor? Ben mi düzgün çalıştıramadım? Yoksa bir arızamı var? Beko inverterin sıcak durumda çalışma sistemi mi farklı?

Hocam 10 m² odaya 9bin fazla bile gelir ama 22°den fazla ısınamamasının sebebi kısa süreli çalışmadan olabilir diye düşünüyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    simsar7 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Herkese merhaba,iş yerime 10 sene önce aldığım Samsung ile ilişkimiz biraz sorun çıkarmaya başladı. Yeni bir klima düşünüyorum. Bu ara ofise tadilat yaptığım için masraf çok oldu ve bütçemi zorlamak istemedim.siyah bir klima düşünüyorum. ME krigamine zen serisine baktım, Gree Black bir klimaya baktım ve olefini marka tavsiyeniz üzerine o klimayada da baktım. 3300 gibi olefini fiyatı aldım, gree de o fiyatta ve mitsubishi kampanya kapsamında 6000 tl . Bu farka değer mi sizce? Mekanda kombi ve temel maksat kombiye destek ve hafta sonu yanlız çalıştığımda hızlı ısıtma. O zaman kombi yanmıyor. Saygılar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    5212 Mesaj
    quote:

hocam birde odalarda balkon var sizce dış ünite balkonda mı olsa daha iyi olur yoksa binanın dışında mı?

çok fazla kullanmıyoruz balkonları çünkü küçük ve işlevsizler

Alıntıları Göster
    Merhabalar.

Balkon sürgülü veya pvc doğrama pencere ile kapatılmadıysa,tamamen açıksa ve havadar ise balkonda olması,dış etkenlere karşı ve servisin daha kolay ulaşabilmesi adına avantajlıdır.

Balkon kapalı ise dış duvarda olması daha mantıklıdır. Bina tuğla ise balkon duvarına dışarı da taktırabilirsiniz. İnv. cihazlarda titreşim vb. neredeyse kalmadı ama,garanti olur. Titreşim uğultu duvara yayılmamış olur.

Diğer türlü balkon açıksa,yüksek katlarda oturuyorsanız balkona montaj daha avantajlı olacaktır.

Saygılarımla...

• Kurmay Yarbay
    5212 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: simsar7

Arkadaşlar benim bir sorum var. Cevaplarsanız sevinirim.
    Kardeşimin odasına yazın Beko inverter 9000 btu aldık. Antalya'da oturuyoruz ve oda 10 metrekare. (Dolap falan çıkarırsak kullanım alanı yani boş alan 8-9 metrekare)
    1. 10 metrekare için 9000 BTU yeterli midir? Yoksa 12000 BTU mu almalıydık?
    2. Yazın klima kullanıldı ve düşük fanda bile odayı hızlı ve sessiz soğuttu. Soğutmasında bir sıkıntı yok. Klima kışın daha hiç kullanılmadı, kardeş Ocak ayının sonunda gelip kullanacak. Ben geçen hafta filtresi temizlendikten sonra yazlıktan kışlığa çevirdim. 30 derece ve yüksek fanda 30 dakika çalıştı. Odayı sadece 22 dereceye kadar yükseltti. 22 dereceden sonra bir 10 dakika daha çalıştırdım,22 dereceyi geçmedi. Acaba klima odaya mı güçsüz geliyor? Ben mi düzgün çalıştıramadım? Yoksa bir arızamı var? Beko inverterin sıcak durumda çalışma sistemi mi farklı?
    Merhabalar.

10 metrekare için 9000 btu fazlasıyla yeterli. Aslında 7000 daha uygun olurdu ancak 7000 lik inverter yok. Varsa da marka sayısı olarak bir elin parmaklarını geçmez. Yani başka çareniz yok. En yakın olanı almışsınız. 12000 çok fazla gelirdi. 9000 bile sınırda.

2. Isıtmada 30 derece çok yüksek bir ayar. Oda da küçük olunca,klima üflediği sıcak havayı emerek erken otomatik yapmış olabilir. İnverter klimalar dur kalk olmadan çalışırlar ancak kendini kıstıkça hala ortam sıcaklığını yükseltmeye devam ediyorsa dış üniteyi durdurur. Odanız küçük olduğu için klimanın üflediği hava sirkülasyon ile klimaya geri dönmüş,sensörü yanıltmış olabilir.

30 derece normalde de konfor sıcaklığının üstünde bir değerdir.

Daha düşük 24 25 derece gibi bir ayarda,üfleme kanadı(flap) en aşağı konumlandırılmış şekilde yüksek fan hızında deneme yapınız. Bununla birlikte ilk çalıştırdığınızda ortam sıcaklığı kaç derece idi bilmiyorum. Ancak 22 derece üzerinden gitsek bile 30 dereceye 30 dakika gibi bir sürede getirmesi mümkün değildir. Biraz daha zaman tanımak gerekir. 8 derecelik bir fark söz konusu.

Saygılarımla...

• Kurmay Yarbay
    5212 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: bbuzol

Herkese merhaba,iş yerime 10 sene önce aldığım Samsung ile ilişkimiz biraz sorun çıkarmaya başladı. Yeni bir klima düşünüyorum. Bu ara ofise tadilat yaptığım için masraf çok oldu ve bütçemi zorlamak istemedim.siyah bir klima düşünüyorum. ME krigamine zen serisine baktım, Gree Black bir klimaya baktım ve olefini marka tavsiyeniz üzerine o klimayada da baktım. 3300 gibi olefini fiyatı aldım, gree de o fiyatta ve mitsubishi kampanya kapsamında 6000 tl . Bu farka değer mi sizce? Mekanda kombi ve temel maksat kombiye destek ve hafta sonu yanlız çalıştığımda hızlı ısıtma. O zaman kombi yanmıyor. Saygılar.
    Merhabalar. Yapmış olduğunuz masraftan sonra 6000 tl bütçenizi aşmıyor ise Mitsubishi'yi tavsiye ederim. Ancak diğer türlü yarı yarı'ya yakın,hatta pazarlık imkanı varsa yarı fiyatına bir ürün alternatifi söz konusu. Bu kısımda ise Gree'yi tavsiye ederim. Olefini de görsel olarak gayet güzel bir cihaz. Alınır,ancak dış ünitesi biraz seslidir. Kompresör bakımından. Ancak bu tercih edilmesine engel değildir şahsi fikrimce. Bununla birlikte

1-M.E
    2-Gree
    3-Olefini

şeklinde sıralayabiliriz.

İmkanınız varsa Mitsubishi'yi tavsiye ederim. Ancak Gree ve Olefini de sorun yaşatmayacak bir cihazdır.

Saygılarımla...
    |
    |

• Çavuş
    43 Mesaj
    Samsung AR5400 AR12MSFHCWK/SK modeli ile Mitsubishi Heavy SRK 35 ZMP-S A modeli arasında kararsız kaldım.

Samsung'un benim açımdan avantajları;
    https://www.samsung.com/tr/air-conditioners/wall-mount-arxxmsfhcw/AR12MSFHCWKSK/

Wind free ve wi-fi özellikleri. Yazın klima yüzünden çok çabuk hastalanan birisiyim Wind free dikkatimi çekti.

Mitsubishi ise marka olarak ciddi güven veriyor ancak Mitsubishi ile Mitsubishi Heavy arasında kalite farkı olduğunu okumuştum. Sizce hangisini almalı neden?
    https://www.iklimsa.com/duvar-tipi-klimalar/mitsubishi-heavy-srk25zmp-s-silver-serisi-a-enerji-sinifi-9000-btuh-inverter-klima

Yer: İzmir
    Cephe: Güney
    Kullanılacak oda: 12 m2

HızlıCevap
Reklamlar
Mobilya Takımları
üniversite
SEO
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,647
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.