Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (1905. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: oracal , oracal Daha Az
2 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 17 Misafir (2 Mobil) - 16 Masaüstü3 Mobil
5 sn
57.229
Cevap
702
Favori
4.431.103
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
46. Sırada  bugün en iyi #8
Sayfa: önceki 19031904190519061907
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Eer ve cop yerine seer ve scop değerleri öne çıktı artık, R410'da yerini R32'ye bırakıyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: quetm

iyi günler,
    dukkanım ıcın klıma tavsıyesınde bulunmanızı rıca edecektım.
    yaklasık 500 m2 bır dukkanım var. malıyet en az sekılde onerebılecegınız ne olur acaba.. salon tıbı yer ısgal edecegınden en son dusundugum modeldır. benım aklımda tek motor cıft kafa olanlardan 2 takım almak var ama onlarında cok cesıdı var. acaba mantıklımıdır degılmıdır mantıklıysa onların hangı marka model alınmalıdır. yardımcı olursanız sevınırım.
    Merhabalar. 500m2 alan için multi klima uygun olmayacaktır. VRF yapılabilir ancak bu da monosplit birden fazla klimadan daha fazla maliyetli olacaktır.

Salon tipi olarak genelde 48000btu kapasite mevcuttur. 6 adet 48000lik klima izolasyon durumunuza göre vb.(özellikle çatı var ise çatı kısmında) yeterli gelecektir. Kaset tipi de aynı şekilde. Asma tavan mevcut ise kaset tipi tercih edebilirsiniz. Tabii tavanınız da yüksek ise mümkündür. Diğer türlü yine asma tavan var ise veya kanal görünümü sıkıntı oluşturmuyor ise kanal tipi klima tercih edilebilir. Bunlarda da 60.000btu mevcut. 120.000btu var ancak her markada bulunmuyor. Isıtma olacak ise ve sürekli çalışma bekleniyorsa inverter tercih etmeniz daha uygun olur. Aksi halde bu kapasitelerdeki cihazların on-off olanları tüketimi ciddi oranda arttıracaktır. VRF de yapılabilir ancak maliyet yükselecektir. 2 iç üniteli herhangi bir cihaz yetersiz kalacaktır. Ancak 120.000btu bir kanallı klima bulunursa o olabilir ama onda da tek dış ünite iki iç ünite seçeneği bulunmamaktadır.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: recooz

Öncelikle cevabınız için teşekkür ediyorum. Bütçe olarak 5000 i aşmayı düşünmüyorum 4000 in altında olması tercihim. Marka model tavsiye ederseniz sevinirim.
    Merhabalar. Rica ederim. Malesef R32 gazlı olan cihazların fiyatları bu kapasite için çok daha yukarılarda.

Panasonic Etherea 2018 serisi
    Mitsubishi Enviro,Legendera serileri
    Daikin Shira ECO/Seasonal/Plus serileri
    LG Dual ECO/Plus serileri

R32 gazıyla çalışan cihazlardandır. Ancak fiyatları yüksek durumdadır.

Saygılarımla...
  • çok teşekkur ediyorum yardımınız için. bugün tesadufen bir iş yerinde yaklaşık 30m2 lik bir alanda sigma comfort ile ısındıklarını fark ettim. merak edip sordum 20küsür btu lu bişey miş. gayet memnunlarmış sıksık kapı açılmasına rağmen ısınabiliyorlarmış. tabii burada tavsiyelerinizden yola çıkarak fiyat çok fark etmesse tercihim r32den yana olacak.

• bu arada 11 11 de n11 de lg dual plus 18000btu wifi r32 li 3400 civarına geliyordu

• klima5505 kullanıcısına yanıt
    tesekkurler.. ancak butcemı asıyor. vrf yapsak dukkanın ortamını flan kırmazmı acaba..
  • quetm kullanıcısına yanıt
    Merhabalar. Alanınız çok büyük olduğu icin Multi klima en fazla vantilatör etkisi yapacaktır. Multi klimaların en büyüğü markaya göre değişmekle birlikte 48-60.000 btu dur. Ondan sonrası mini vrf , vrf diye gider. Bu da 48lik salon tipi klima almak gibi birşey olur ki hiç faydası olmaz. 500m2 alan,48lik salon tipi klimanın 90m2 de verimli olduğunu düşünürsek çok çok yetersiz kalacaktır. Normal VRF sistem yapmak isterseniz de tek iç dış üniteli klimadan kat kat pahalı olacaktır.

Saygılarımla...

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • recooz R kullanıcısına yanıt
    Merhabalar. Listelemiş olduğum R32 ürünler içerisinde en uygun planıdır. Diğerleri 5000lerin daha da üstünde fiyata sahip. En yakın alternatif bu modeldir diyebilirim.

Saygilarimla...

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • teşekkürler.

• klima5505 kullanıcısına yanıt
    120,000 btu ıcın nasıl bır sıstem onerırsınız pekı..
    ılgınız ıcınde cok tesekkur ederım.
  • Su an en cok satan klımalar vestel flora serisi ve baymak marka olanlar. 3 yıl ve 5 yıl garantılı urunler . Ama asıl onemlı olan nokta İyonizer özelliği olan klimalar bunlar. F/P oranlı bunları onerıyorum bende alanlar memnunlar forumda konuları mevcut
  • quote:

Orijinalden alıntı: recooz

bu arada 11 11 de n11 de lg dual plus 18000btu wifi r32 li 3400 civarına geliyordu
    lg dual plus klıma koku yapıyor arkadaslar almayın çok sayıda şikayet var bu konuda
  • Merhabalar,

Bir tanıdığım bana LG S3-M12JL1ZA 12.000 lik tavsiye etti. 3450 lira fiyat aldım. Benim için öncelik uzun ömürlü ve tasarruflu olması.

Sizce fiyat performans olarak iyi bir tercih olur mu?

Teşekkürler
  • quetm kullanıcısına yanıt
    Merhabalar. 120.000 btu kanallı klima şu anda üretilmiyor gördüğüm kadarıyla. 120.000btu ile iklimlendirme yapmanız için en verimli sistem kanallı klima olacaktır. Tek noktadan üfleme yapan cihaz kapasite de az kalacağı için verimsiz olabilir. Tavanınız uygun ise 2 adet 60.000btu'luk kanal tipi klima ile çözüm elde edebilirsiniz.

Saygılarımla...
  • quote:

Orijinalden alıntı: foollowme

Merhabalar,

Bir tanıdığım bana LG S3-M12JL1ZA 12.000 lik tavsiye etti. 3450 lira fiyat aldım. Benim için öncelik uzun ömürlü ve tasarruflu olması.

Sizce fiyat performans olarak iyi bir tercih olur mu?

Teşekkürler
    Merhabalar.

Teknik verileri iyi görünüyor. İzolasyon durumunuz iyi ise ve mekana uygun seçiliyor ise verim alabileceğiniz bir cihazdır.

Fiyatına göre uygun bir tercihtir.

Saygılarımla...
  • foollowme kullanıcısına yanıt
    N11'de 3280 liraya var hocam, 200 lira da hediye çeki varmış.

• Sizin ve formundaki yorumcularında tavsiyeleriyle SGM24INVDME SİGMA İNVERTER klima aldım, ancak dikkatimi ceken klima inverter olmasina ragmen dış ve iç üniteler duruyor sıklıkla, biraz araştırdım ve bunun sebebinin havaların henüz soğuk olmaması veya klimanın odaya göre çok güçlü olmasından kaynaklanmış olabileceği fikrini edindim.
    Acaba bu durum normal midir, enerji tüketimine etkisi ne olur ve alabileceğim bir önlem var mıdır?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EYUP88 -- 17 Kasım 2018; 20:44:48 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: EYUP88

Sizin ve formundaki yorumcularında tavsiyeleriyle SGM24INVDME SİGMA İNVERTER klima aldım, ancak dikkatimi ceken klima inverter olmasina ragmen dış ve iç üniteler duruyor sıklıkla, biraz araştırdım ve bunun sebebinin havaların henüz soğuk olmaması veya klimanın odaya göre çok güçlü olmasından kaynaklanmış olabileceği fikrini edindim.
    Acaba bu durum normal midir, enerji tüketimine etkisi ne olur ve alabileceğim bir önlem var mıdır?
    Merhabalar. İlginiz ve güveniniz için şahsım adına teşekkür ederim. Soğuklar başlamış olsa da,henüz tam olarak kendini göstermedi(çoğu bölgede). Bu nedenle bu hava şartlarında,geçişlerde bu durum yaşanabilmektedir.

Klimanız odaya uygun seçildi ise en kuvvetli ihtimal budur.

Klimanız ortama büyük seçildi ise bu da bir etkendir. Esas soğuklar,kış tam manasıyla geldiğinde bu durum ortadan kalkacaktır.

Önlem olarak ise malesef yapılacak bir müdahale bulunmamaktadır. Çünkü klima kendini kısabildiği kadar kısıp,en sonunda durmak zorunda kalmaktadır.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: klima5505

Merhabalar. İlginiz ve güveniniz için şahsım adına teşekkür ederim. Soğuklar başlamış olsa da,henüz tam olarak kendini göstermedi(çoğu bölgede). Bu nedenle bu hava şartlarında,geçişlerde bu durum yaşanabilmektedir.

Klimanız ortama büyük seçildi ise bu da bir etkendir. Esas soğuklar,kış tam manasıyla geldiğinde bu durum ortadan kalkacaktır.

Önlem olarak ise malesef yapılacak bir müdahale bulunmamaktadır. Çünkü klima kendini kısabildiği kadar kısıp,en sonunda durmak zorunda kalmaktadır.

Saygılarımla...

Teşekkürler... Peki bu durup çalışması nedeniyle elektrik tüketiminde ciddi bir artış oluyor mu yani bir yerde inverter özelliğini kaybediyor mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EYUP88 -- 18 Kasım 2018; 1:20:49 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: EYUP88

quote:

Orijinalden alıntı: klima5505

Saygılarımla...

Teşekkürler... Peki bu durup çalışması nedeniyle elektrik tüketiminde ciddi bir artış oluyor mu yani bir yerde inverter özelliğini kaybediyor mu?

Alıntıları Göster
    Rica ederim. On-Off mantığıyla çalışan klimalar yumuşak kalkış yerine direkt olarak kalkış yaptıkları için demeraj akımı çekmektedirler. Bu da kalkış anında kısa süreli de olsa yüksek sarfiyat demektir. Bu dur kalk sıklaştıkça sarfiyat artar. Ancak inverter klimalarda yumuşak kalkış özelliği vardır. Düşük frekanslardan başlayıp,frekansını yavaş yavaş yükselterek çalışması gereken frekansa gelir. Bu da kalkış anında gerçekleşen sarfiyatı azaltır/önler. Bununla birlikte inverter klima dur kalk yapsa bile ortamda çok büyük ısı değişimi,ısı kaybı yok ise dur kalk yaptığı süre içerisinde çok fazla sıcaklık farkı oluşmayacağı için,tekrar kalkış yaptığında çok fazla yüksek frekansta çalışmayacaktır. Normal inverter mantığı ile çalışması gibi olmasa da tüketimde fazla bir fark oluşturmayacaktır.Yani inverter özelliği yine var oluyor. Sadece sürekli çalışma kısmı geçici olarak kalmıyor. Ancak soft stat(yumuşak kalkış) ile yine tüketimi azaltıyor.

Saygılarımla...

• 
Sayfa: önceki 19031904190519061907
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.