Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (190. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir - 6 Masaüstü
5 sn
57.175
Cevap
703
Favori
4.426.374
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
81 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 188189190191192
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • COOLING/HEATING CAPACITY ( BTU/h ) : 11802,58
    COOLING/HEATING CAPACITY ( kcal/h ) : 2974,25
    EER (BTU/W.h) : 8,74
    Air Volume (m³/min) : 9,02
    bu rubenisin 12000 btu/h lık bir klimasının soğutma kapasitesi şartlandırılmış mahal 27/19 iç ünite tarafı 35/24 dış ünite tarafı standartlara uygun olarak yapılmış bir ölçümdür.
    bu ürünün defrost süresi 39 dakikadır defrostta kalma süresi 11 dakikadır.

COOLING/HEATING CAPACITY ( BTU/h ) : 12.514,40
    COOLING/HEATING CAPACITY ( kcal/h ) : 3.153,63
    EER (BTU/W.h) : 8,245
    Air Volume (m³/min) : 9,86
    buda denkinin 12000btu/h lık bir klimasının soğutma kapasitesidir.
    bu ürününde dfrosta girme süresi 39dakikadır 10/8 1/1 ortam şartlarındadır bu. defrostta kalma süresi de 11 dakikadır.

şu klimaların -5 de çalışır mevzusu ise -20 dede çalışır
    1.olarak ortam şartları
    2.olarak içerisinde kullanılan gaz çeşidi
    3.olarak sistemdeki gaz miktarı
    4.olarak dış ünitenin konumu

+5den sonra durur diye birşey yoktur klimanız çalışır fakat kesintili yani defrost yaparak çalışır yada kapasitesi düşer zaten bir klima defrosta girmesine yakın fan modunu değiştirir kapasitesi düşer bunun sebebi evaptaki gazın ısısının düşmesidir.

diğer sorunuza gelelim kafa karıştırma tekniğini kullanmayı bilmem yazılarımı okuduysanız hiçbir markayı kötülememişimdir ben sadece sorulan sorulara cvp vermeye çalışırım eğer aydınlatıcı olamamışsam tekarar sorun bıkmadan tekrar tekrar anlatayım. ben burda arçelik klima alın başka marka kullanmayın diye birşey söylemedim bütçeniz yetiyorsa daha iyisini alın bir mitsubishi inverter alın yada bir daikin alın ben burda klima hakkında bilgi verirken birden arçelik avukatı olarak gördüm. Bu durum beni rahatsız eder ben klimacıyım bunun üzerine eğitim aldım gerekse koreden gerekse Türkiyeden eğitim aldım klima hakkında sorununz var ise buyrun ben herzaman size cvp vermeye hazırım sağlıcakla kalın...

hemen hemen yine aynı cevabı vermişsiniz çok özür dilerim ama bir tür kafa karıştırma tekniğimi desem ayrıca zaten buradada çok yazıldı takip etmişsinizdir plasma cluster zararları için bi kaç kişi saldırırcasına cevap verdi sonada ha bilgim bukadar merkeze baş vurun dediler sanki onlara kraldan çok kralcı olun diyen vardı ve bu tür cevaplar hiç yakışmıyor toplumumuza işine gelmeyince o benim sorunum değil ben o eğitimi almadım ozaman emre bey lütfen arçeliği savunmakta size düşmez siz klimacılığınızı konuşturun reklam yapmayın kırıcı olduysamda sizden gerçekten baştan özür dilerim yinede medeni bir şekilde bilgilerinizden yararlanmayı uamrım hatta yanınıza gelip çayınızı dahi içmek isterim .
    Ayrıca sizin verdiğiniz bilgilere göre eksi şartlarda çalışmayan klima yok ozaman ne için bu şekilde iddia ediliyor ve servislerinize kadar + 5 ten sonra durur deniyor dururun manası ısıtmaz peki arçelik olarak eer leri dahi hala btu/ watt saat 10lu rakamlarla yazıp kafa karışıklığına sebep olmanın yanı sıra - 5 e kadar net çalışır mattbuu yazısını broşürlere koydurtma önerisi veremezmisiniz bunca detay yazana kadar bakın sharp aynı modeller yurt dışında -15'e kadar çalışırken buradakiler -8,5 böyle gerçekler ve şeytan ayrıntıda gizliyken ve bunca arçelik hakkında klimaları kötü yorumu varken ben size fazlamı yükleniyorum mesela 4040 inverterinize - 15 e kadar çalışır yazmış sınız güzel denenir iyi ise iyi denir unutmayın daikinle çalışılan zamandaki klimalarınız hala çalışıyor diğer cevaplarınızı bekler saygılar sunarım lütfen kızıp cevap vermemezlik yapmayın diğer konularda gerekirse arçelik konusunda hiç yazmam

• Arçelik tavsiye ederim
  • --------------------------------------------------------------------------------

quote:

Orjinalden alıntı: sunfloerrr

Arkadaşlar ben Tekirdağ da oturuyorum odam 16metre2 kuzey cephe çatı yok camlar çift cam pimapen. Genel olarak ısıtma amaçlı almayı düşünüyorum. TOSHİBA ve CARRİER PLATİNUM arasında karar veremiyorum hangisi daha iyi ve performanslıdır? SHARP markada düşünebilirim ama ilk tercihlerim toshiba ve carrier. Sizler ne dersiniz? Cevaplar için şimdiden teşekkürler.. Birde sharp eksi kaç dereceye kadar ısıtır?

Sayın arkadaşım tekirdag hava şartları nasıldır eksi 8-9 altına düşermi eger düşüyorsa daıkın,toshiba ve mitsubishi elektrik,sanyo,sharp,fujitsu 9000 btu ınverter rahatlıkla 16 metre kare odaya yeter ama tam yazınızdan çıkaramadım eviniz en üst kat ve üstünüzde çatı yoksa izolasyon iyi degilse 12000 btu ınveter daha uygun olur,bunuda alacagınız markanın servisine keşif yaptıraka teyid ettirin

iyi günler.

sağol arkadaşım. CARRİER hakkında yorum yapmamışsınız bu klima nasıldır? tekirdağda sıcaklık -8 lere kadar düşebiliyor ama çok nadir genelde -5 civarlarında. evim en üst kat ve çatı yok izalasyonuda iyi değil. sonuç olarak ısınabilirmiyim?

• quote:

--------------------------------------------------------------------------------

quote:

Arkadaşlar ben Tekirdağ da oturuyorum odam 16metre2 kuzey cephe çatı yok camlar çift cam pimapen. Genel olarak ısıtma amaçlı almayı düşünüyorum. TOSHİBA ve CARRİER PLATİNUM arasında karar veremiyorum hangisi daha iyi ve performanslıdır? SHARP markada düşünebilirim ama ilk tercihlerim toshiba ve carrier. Sizler ne dersiniz? Cevaplar için şimdiden teşekkürler.. Birde sharp eksi kaç dereceye kadar ısıtır?

Sayın arkadaşım tekirdag hava şartları nasıldır eksi 8-9 altına düşermi eger düşüyorsa daıkın,toshiba ve mitsubishi elektrik,sanyo,sharp,fujitsu 9000 btu ınverter rahatlıkla 16 metre kare odaya yeter ama tam yazınızdan çıkaramadım eviniz en üst kat ve üstünüzde çatı yoksa izolasyon iyi degilse 12000 btu ınveter daha uygun olur,bunuda alacagınız markanın servisine keşif yaptıraka teyid ettirin

iyi günler.

sağol arkadaşım. CARRİER hakkında yorum yapmamışsınız bu klima nasıldır? tekirdağda sıcaklık -8 lere kadar düşebiliyor ama çok nadir genelde -5 civarlarında. evim en üst kat ve çatı yok izalasyonuda iyi değil. sonuç olarak ısınabilirmiyim?

Özellikle carrier hakkında yazmadım,şu an için ben alınmasını düşünmüyorum(sebebi uzun)evinizin üst kat olması izalasyonun kötü olması ve benimde senelerce öncesinden tekirdagı bilmem itibari ile 12000 ınverter vede iyi bir klima almanız gerekir orası izmire nazaran baya soguktur.

Alacagınız klima ise kesinlikle:Daıkın,mitsubishi elektrik,sanyo,toshiba,sharp,hitachi,

ve yukardada yazdıgım gibi bir kaç servis evinize çagırıp mutlaka keşif yaptırın (bu önemli,keşif ücretsizdir)

• arkadaşlar istanbuk avcılar da oturuyorum zemin kat evimin 20 m2 odama kışın ısınma ve yazın soğutma amaçlı klima alamak istiyorum mitsubishi elektric in MSZ-GC25 modeli uygunmudur.teşekkürler

yalıtım iyi
    çift cam
    kuzey doğuya bakıyor
  • quote:

Orjinalden alıntı: yilo67

arkadaşlar istanbuk avcılar da oturuyorum zemin kat evimin 20 m2 odama kışın ısınma ve yazın soğutma amaçlı klima alamak istiyorum mitsubishi elektric in MSZ-GC25 modeli uygunmudur.teşekkürler

yalıtım iyi
    çift cam
    kuzey doğuya bakıyor

O model yetersiz kalır arkadaşım,size 12000 btu ınverter olan modeli yeterli gelebilir,bunuda klimanın servisini eve çagırarak teyid ettirin,dedigim gibi 12000 btu ınverter çok az ihtimalde olsa 16000-18000 btu önrilebilir sınıra yakın bir odanız var

iyi günler
  • Beyler Klima tavsiyesi yaparken,durmadan "Inverter" demeyin!!!

Inverter i açıklayın az-öz olarak,yeni trend olmuş Inverter,iyide neden inverter!!!

Ayrıca marka yani kaliteli klima alacaksanız Klasik alın,Inverter i ise önce tam öğrenin sonra alın!!
    Boşuna fazla para vermeyin,en azından bunun esprisi 8-10 saat ve hatta daha uzun süreli bir kullanım ise
    eyvallah Inverter OK,yoksa günde 3-5 saat ile değmez bu kadar farka!
    Ayrıca Inverter geniş bir ısı skalasında çalışırkar,sonra;.....yaw bu çok soğutmuyor yada ısıtmıyor filan demeyin!!
    Benim yeğen Büroya Sharp Inverter aldı(hem yetersiz güçte aldı! hemde çok ısı kaybı var v.s) şimdi
    haftaya bunları eve taşıyor ve yeniden 2 tane Mits.Elect. Klasik aldı!!!

Az elektrik yakıyor ise,belirli bir hesaptan sonra geçiyor,salt az yakıyor değil bu iş!!

Selamlar
  • quote:

Orjinalden alıntı: albani

Beyler Klima tavsiyesi yaparken,durmadan "Inverter" demeyin!!!

Inverter i açıklayın az-öz olarak,yeni trend olmuş Inverter,iyide neden inverter!!!

Ayrıca marka yani kaliteli klima alacaksanız Klasik alın,Inverter i ise önce tam öğrenin sonra alın!!
    Boşuna fazla para vermeyin,en azından bunun esprisi 8-10 saat ve hatta daha uzun süreli bir kullanım ise
    eyvallah Inverter OK,yoksa günde 3-5 saat ile değmez bu kadar farka!
    Ayrıca Inverter geniş bir ısı skalasında çalışırkar,sonra;.....yaw bu çok soğutmuyor yada ısıtmıyor filan demeyin!!
    Benim yeğen Büroya Sharp Inverter aldı(hem yetersiz güçte aldı! hemde çok ısı kaybı var v.s) şimdi
    haftaya bunları eve taşıyor ve yeniden 2 tane Mits.Elect. Klasik aldı!!!

Az elektrik yakıyor ise,belirli bir hesaptan sonra geçiyor,salt az yakıyor değil bu iş!!

Selamlar

amma çok biliyorsun ya ,bu sizin dedikleiniz bunca sayfada yazıyor zaten ,ne diye papagan gibi ayınlarını arkadaşlar tekrar etsinler,buradaki sayfalar dolusu yazılarda ınverter,klima,btu,cop,eer, vs gibi hepsi yazıyor sen çok bilmişlik yaparak burada insanlara hava atma

senin vestellerin bitin forumlara destan olmuş ,o kadar akıl sizde olaydı onları almazdınız,kah burada kah turkeyforumda yeteri kadar sizlandınız,aylardan beridir 1 klima alacaksınız sinegin yagınıda sıkayımmıdan öte ne yaptınız,SİZE KOCAMAN BİR

• Olgunluğunuza teşekkür ederim zaten bende ille takıntılı olmadığıma dair baştan söylemiştim.. size birde mitsubishi mhz gc inverter 12000 defrost sürelerini sorabilirmiyim zira alttaki kopyada yazmış olduğunuz gibi açıklarsanız sevinirim ayrıca aşağıdaki kopyalarda soğutma kapasitesi demişsiniz galiba bunlar ıstma şartlandırılmış mahal olarakmı geçecek zira defrost olayı genelde ıstmada oluyor birde konuyu dağıtmadan Aşağıdaki klimaların eer değerlerini nasıl w/w değerlere çevirebiliriz formül varmıdır kolay yollu ayrıca denki klima daha verimli gibi gözüküyor öylemidir ..
    Mitsubishi elektriki sormamın sebebi en sonunda deiğiniz gidip galiba en iyisini alacağım son olarakta şunları somak itiyorum mesela mitsubishi elektrik 1200 btu 3070-17000 küsur daikin 4800 - yanılmıyorsam 4800- 15500 birde fujitsu sharp inverterlerde yine 12000 liklerde saharp 3000 kusur 20490 Fujitsu 3000 kusur 22900 sıcak çalışma değerleri neyi ifade ediyor bu formda anlatılan 15- 20 dk bu kapasitede çalıştıkları kabul fakat hangileri tercih sebebi olmalı 22küsura çıknlarmı 17000 kalanlarmı birde sahrp için ac inverter deniyor dc ile arasındaki fark nedir dc için daha iyi deniyor selamlar

quote:

Orjinalden alıntı: EMRE_SAGANAK

COOLING/HEATING CAPACITY ( BTU/h ) : 11802,58
    bu rubenisin 12000 btu/h lık bir klimasının soğutma kapasitesi şartlandırılmış mahal 27/19 iç ünite tarafı 35/24 dış ünite tarafı standartlara uygun olarak yapılmış bir ölçümdür.

bu ürününde dfrosta girme süresi 39dakikadır 10/8 1/1 ortam şartlarındadır bu. defrostta kalma süresi de 11 dakikadır.

1.olarak ortam şartları

+5den sonra durur diye birşey yoktur klimanız çalışır fakat kesintili yani defrost yaparak çalışır yada kapasitesi düşer zaten bir klima defrosta girmesine yakın fan modunu değiştirir kapasitesi düşer bunun sebebi evaptaki gazın ısısının düşmesidir.

diğer sorunuza gelelim kafa karıştırma tekniğini kullanmayı bilmem yazılarımı okuduysanız hiçbir markayı kötülememişimdir ben sadece sorulan sorulara cvp vermeye çalışırım eğer aydınlatıcı olamamışsam tekarar sorun bıkmadan tekrar tekrar anlatayım. ben burda arçelik klima alın başka marka kullanmayın diye birşey söylemedim bütçeniz yetiyorsa daha iyisini alın bir mitsubishi inverter alın yada bir daikin alın ben burda klima hakkında bilgi verirken birden arçelik avukatı olarak gördüm. Bu durum beni rahatsız eder ben klimacıyım bunun üzerine eğitim aldım gerekse koreden gerekse Türkiyeden eğitim aldım klima hakkında sorununz var ise buyrun ben herzaman size cvp vermeye hazırım sağlıcakla kalın...

hemen hemen yine aynı cevabı vermişsiniz çok özür dilerim ama bir tür kafa karıştırma tekniğimi desem ayrıca zaten buradada çok yazıldı takip etmişsinizdir plasma cluster zararları için bi kaç kişi saldırırcasına cevap verdi sonada ha bilgim bukadar merkeze baş vurun dediler sanki onlara kraldan çok kralcı olun diyen vardı ve bu tür cevaplar hiç yakışmıyor toplumumuza işine gelmeyince o benim sorunum değil ben o eğitimi almadım ozaman emre bey lütfen arçeliği savunmakta size düşmez siz klimacılığınızı konuşturun reklam yapmayın kırıcı olduysamda sizden gerçekten baştan özür dilerim yinede medeni bir şekilde bilgilerinizden yararlanmayı uamrım hatta yanınıza gelip çayınızı dahi içmek isterim .
    Ayrıca sizin verdiğiniz bilgilere göre eksi şartlarda çalışmayan klima yok ozaman ne için bu şekilde iddia ediliyor ve servislerinize kadar + 5 ten sonra durur deniyor dururun manası ısıtmaz peki arçelik olarak eer leri dahi hala btu/ watt saat 10lu rakamlarla yazıp kafa karışıklığına sebep olmanın yanı sıra - 5 e kadar net çalışır mattbuu yazısını broşürlere koydurtma önerisi veremezmisiniz bunca detay yazana kadar bakın sharp aynı modeller yurt dışında -15'e kadar çalışırken buradakiler -8,5 böyle gerçekler ve şeytan ayrıntıda gizliyken ve bunca arçelik hakkında klimaları kötü yorumu varken ben size fazlamı yükleniyorum mesela 4040 inverterinize - 15 e kadar çalışır yazmış sınız güzel denenir iyi ise iyi denir unutmayın daikinle çalışılan zamandaki klimalarınız hala çalışıyor diğer cevaplarınızı bekler saygılar sunarım lütfen kızıp cevap vermemezlik yapmayın diğer konularda gerekirse arçelik konusunda hiç yazmam

• EMRE_SAGANAK,

Bilgi yuklu yorumlarinizi ilgi ile takip ediyorum. Genele hitap etmesede verdiginiz rakamlar ve bilimsel/teknik terimleri takip edebilecek ben ve baska bazi arkadaslar oldugunu biliyorum.

Size sormak istedigim seyler var, bunlarin basinda inverterli klimalarin mutlak ekonomi getirdigi gibi bir anlayis olusmus olmasina ragmen bunun her zaman gecerli olamayacagi yani inverterli klimalarin sadece bazi sartlarda daha verimli ve bazi diger sartlarda invertersiz klasik klimalarin daha verimli olacagi seklindeki analizimin sizin tarafinizdan yorumlanmasi geliyor. Bu sonuca nasil vardigimi burada daha once uzun uzun yazdim simdi tekrar etmiyeyim. Sizin cevabiniza gore bazi noktalari tekrar yazarim.

Fikrinizi almak istedigim bir baska konu R410 gazinin performans acisindan R22 ile karsilastirilmasi. Burada kast ettigim termik, mekanik, elektriksel performanstir, ozon tabakasi konusu degil.

Birde klimalardaki ionizer konusu var. Ionizer'in ortamdaki vatandas'in solunum yollarina etkilerini test ediyormusunuz ? Bu konuda ne dusunuyorsunuz ?

• sayın cengiz bey öncelikle hitabınız için teşekkür ederim
    inverterlı klima şu konuda avantajlıdır inverterlı klimaların kompresörleri frekansları kendi ayarladığından ilk kalkış akımı düşüktür çalışmaya başladıktan sonra normal değerlerine gelmeye başlar
    daha sonrasında inverterlı klima uzun müddette çalışacak ise avantajlıdır çünkü inverterlı klima frekans aralığını değiştirdiği için defrost süresi uzayacaktır termistör sıcaklık değeri yüksektir bunun akabinde kapasite ve rpm değerleri yani fan dönüş hızı değerlerini kendi ayarlar buda hava debisini etkiler ama 2-3 saatlik bir çalışma için klasik klima avantajlıdır şu konuda elektirik sarfiyatı değil fiyatıdır.
    toparlamak gerekirse inverter klima birinci olarak ilk kalkış akımı düşük olduğundan klasik klimaya oranla avantajlıdır daha sonra 2-3 saatlik çalışmadada inverter klima gene avantajlıdır ama bu normalin altında bir tasarruf sağlamaz.
    şu an size evden yazıyorum iş yerime gidicem birazdan sizi bekletmek istemem oradaki raporlardan size performans değerlerini test sonucu olarak yazıcam. (24:00 dan sonra ancak)

özürdileyerek başlıyım ben plazma testi yapmıyorum ama sizin için araştırıcam

şimdi sizi başımdan savuyor gibi olmayayım anlayışınıza sığınarak af diliyorum.
    quote:

Orjinalden alıntı: cengizumur

EMRE_SAGANAK,

Bilgi yuklu yorumlarinizi ilgi ile takip ediyorum. Genele hitap etmesede verdiginiz rakamlar ve bilimsel/teknik terimleri takip edebilecek ben ve baska bazi arkadaslar oldugunu biliyorum.

Size sormak istedigim seyler var, bunlarin basinda inverterli klimalarin mutlak ekonomi getirdigi gibi bir anlayis olusmus olmasina ragmen bunun her zaman gecerli olamayacagi yani inverterli klimalarin sadece bazi sartlarda daha verimli ve bazi diger sartlarda invertersiz klasik klimalarin daha verimli olacagi seklindeki analizimin sizin tarafinizdan yorumlanmasi geliyor. Bu sonuca nasil vardigimi burada daha once uzun uzun yazdim simdi tekrar etmiyeyim. Sizin cevabiniza gore bazi noktalari tekrar yazarim.

Fikrinizi almak istedigim bir baska konu R410 gazinin performans acisindan R22 ile karsilastirilmasi. Burada kast ettigim termik, mekanik, elektriksel performanstir, ozon tabakasi konusu degil.

Birde klimalardaki ionizer konusu var. Ionizer'in ortamdaki vatandas'in solunum yollarina etkilerini test ediyormusunuz ? Bu konuda ne dusunuyorsunuz ?

• özürdilerim w/w bir terim değildir başka birşeymi sormak istediniz capacity/input=eer formul budur yani kapasite bölü çekilen güçtür. kapasite sonuçları 27/19 35/24 oda şartlarında soğutma konumunda 4 saatlik çalışma soucudur defrost ısıtmada olur 10/8 1/1 oda şartlarında ısıtma konumunda 3 saatlik çalışma sonucudur.
    denki klima soğutma kapasitesi yüksek fakat eerı düşüktür yani çektiği güç fazladır.
    sizdende af sileyerek şimdilik bukadar cvp verebiliyorum işyerime geçince sorularınıza en uygun cvpları vericem şimdilik sağlıcakla kalın.
    quote:

Orjinalden alıntı: hilmi-c

Olgunluğunuza teşekkür ederim zaten bende ille takıntılı olmadığıma dair baştan söylemiştim.. size birde mitsubishi mhz gc inverter 12000 defrost sürelerini sorabilirmiyim zira alttaki kopyada yazmış olduğunuz gibi açıklarsanız sevinirim ayrıca aşağıdaki kopyalarda soğutma kapasitesi demişsiniz galiba bunlar ıstma şartlandırılmış mahal olarakmı geçecek zira defrost olayı genelde ıstmada oluyor birde konuyu dağıtmadan Aşağıdaki klimaların eer değerlerini nasıl w/w değerlere çevirebiliriz formül varmıdır kolay yollu ayrıca denki klima daha verimli gibi gözüküyor öylemidir ..
    Mitsubishi elektriki sormamın sebebi en sonunda deiğiniz gidip galiba en iyisini alacağım son olarakta şunları somak itiyorum mesela mitsubishi elektrik 1200 btu 3070-17000 küsur daikin 4800 - yanılmıyorsam 4800- 15500 birde fujitsu sharp inverterlerde yine 12000 liklerde saharp 3000 kusur 20490 Fujitsu 3000 kusur 22900 sıcak çalışma değerleri neyi ifade ediyor bu formda anlatılan 15- 20 dk bu kapasitede çalıştıkları kabul fakat hangileri tercih sebebi olmalı 22küsura çıknlarmı 17000 kalanlarmı birde sahrp için ac inverter deniyor dc ile arasındaki fark nedir dc için daha iyi deniyor selamlar

quote:

1.olarak ortam şartları

• Acaba ınverter sistem bu kadar güzeldide medarı iftiharımız arçeligimiz neden 10 sene sonra ınverter teknolojisine geçti.

şimdi burada söylenecekler şunlar olmasın bunlardan bıktık,o zaman teknoloji pahalıydı,halkmızın alacak gücümü vardı ,kişilerin konfordan anladıgı neydi gibi,

Arçelik çıkarırdı pardon montaj yapardı bir iki model almak isteyen alırdı ama yok az kalite çok fiyat ile iyi karlar elde etmek varken neden yapsınki vede teknolojisi dışarı bagımlıyken.

Belki ben görmem 40-50 yıl sonra arçelikte kendi ürünlerini piyasaya çıkarırda halkımız gerçek türk ürünleri kullanılar,bunu dört gözle bekliyoruz,yoksa elin teknolojisiyle mehmet agada parayı bulursa yapar.
  • bir 12k ürünün r22 kullanılarak ve r410a kullanılarak yapılmış test sonuçlarını size bildireyim çektiği güç olsun kapasite performansı olsun termik kontrolleri olsun hemen hemen aynıdır fakat belirtmek isterim ki r22nın erişebildiği sıcaklığa r410a erişemez buda şundan dolayıdır bilindiği gibi r22 tek bir gazdır fakat r410anın bileşenleri farklı gazlardan oluşmaktadır bunu aşağıdaki linkten detaylıca okuyabilirsiniz
    http://www.mmf.gazi.edu.tr/journal/2006_2/DERGI2006%20V21%20NO2%20_sayfa395-400_.pdf

R410a ve R22de kullanılan kompresör farklıdır ve kapileri boyutu farklıdır çünkü basınç farkı vardır aralarında.
    Misal 10 gram r22 kompresör giriş sıcaklığını 2derece düşürebilir fakat 10gram r410 0-1 derece fark yapabilir aynı iki üründe kullanılan farklı iki gaz miktarı aynı olamaz gaz miktarı aynı olursa kapasite en başta olmak üzere sistem sıcaklıklarıyla birlikte çektiği güç farklı olacaktır.

Umarım yeterli bilgi verebilmişimdir eğer eksiğim yada yanlışım varise bilgisi olan arkadaşlar düzeltsinler teşekkür ederim
    quote:

EMRE_SAGANAK,

• yazınızı anlamak için birkaç sefer okudum eğer yanlış anlamışşsam düzeltiniz lütfen 12 inverter bir klima 13500soğutma kapasitesi yazıyor 16500 maximum kapasite yazıyor (bu sadce bir örnek) burda sormak istediğiniz 16500 ümü dikkate alıcaz 13500ümü?
    16500 çıkabildiği maximum kapasitedir bu havanın şartlarına şehir şebekesine vb nedenlere bağlı olarak değişir 13500 çalışma kapasitesidir klimanız inverter olduğu için daha öncede söylemiştim fan hızını ayarlayabildiği için max16500 civarına çıkabilir sizin dikkate almanız geeken 13500 btu dur.
    MSZ-GC25 klimasını test etmek daha kısmet olamadı çünkü benchmark diye adlandırdığımız yani farklı marka ürünleri çıkarılan bütçeyle yılda birkaç adet alabiliyoruz bu sene demrad bluline coolline sigma gibi ürünleri inceleyebildim ama daha önceden yaptığımMITSUBISHI SRK40HD
    ürünün defrost sürelerini vereyim 44 dakika ısıtmada çalışma 11 dakika defrosttra kalma 10/8 1/1 şartlandırılmış mahalde.
    bu arada özürdilerim w/w cop değerini sormuşsunuz anlayamadım ve w/w diye bir birim olmadığını söyledim tekrar tüm arkadşlardan özür dilerim. Bu dönüşümün nasıl yapıldığını bilmiyorum ama en kısa zamanda öğrenip sizede en kolay yoldan hesabını anlatıcam.
    Umarım sorularııza aynı cevapları vermemişimdir sağlıcakla kalın..

quote:

Olgunluğunuza teşekkür ederim zaten bende ille takıntılı olmadığıma dair baştan söylemiştim.. size birde mitsubishi mhz gc inverter 12000 defrost sürelerini sorabilirmiyim zira alttaki kopyada yazmış olduğunuz gibi açıklarsanız sevinirim ayrıca aşağıdaki kopyalarda soğutma kapasitesi demişsiniz galiba bunlar ıstma şartlandırılmış mahal olarakmı geçecek zira defrost olayı genelde ıstmada oluyor birde konuyu dağıtmadan Aşağıdaki klimaların eer değerlerini nasıl w/w değerlere çevirebiliriz formül varmıdır kolay yollu ayrıca denki klima daha verimli gibi gözüküyor öylemidir ..

quote:

1.olarak ortam şartları

• birde sahrp için ac inverter deniyor dc ile arasındaki fark nedir dc için daha iyi deniyor selamlar

Dogru Akim (DC):

Dogru akimin kisa tanimi; Zamana bagli olarak yönü ve siddeti degismeyen akima dogru akim denir. Dogru akim genelde elektronik devrelerde kullanilir. En ideal dogru akim en sabit olanidir (yönü ve siddetinde degisiklik olmayan). En sabit dogru akim kaynaklari da pillerdir. Alternatif akimi (Yönü ve siddeti degisien) dogru akima dönüstürmek için dogrultmaç devreleri kullanilir.

Alternatif Akim (AC):

Alternatifin kelime anlami "Degisken" dir. Zamana bagli olarak yönü ve siddeti degisen akima alternatif akim denir. Alternatif akim büyük elektrik devrelerinde ve yüksek güçlü elektrik motorlarinda kullanilir. Evlerde kullanilan elektrik akimi alternatif akimdir. Buzdolabi, çamasir makinesi, bulasik makinesi, aspiratör ve vantilatörler
    alternatif akimla çalisirlar. Televizyon, müzik seti ve video gibi cihazlar yapilarinda bulunan dogrultmaçlar sayesinde alternatif akimi dogru akima çevirerek çalisirlar.

• cengizumur
    Teğmen
    21 Ekim 2007; 21:03:52
    ------------------------------------------------------------------------------
    EMRE_SAGANAK,

Sayın cengiz bey inanın bu sözlerinizi doğruyu söylemek gerekirse çok özür dilerim benim gibi tahsilsiz insanlar
    ın dahi edeceği sözler değil ve şahsınıza hiç yakıştıramadım Ama aşağılık kompleksi deyin ki her insanda vardır bendede oldukça az miktarda mevcut olmasına rağmen bu cevapta alakası yok inanın siz bu sözleri çok daha güzel ifade edebilirdiniz sonuçta peygamber efendimiz başta söylemiş ve her zamanın gerçeğidir tabiiki bilenle bilmeyen bir olmaz... ama bu açıklama hiç hoş değil aynen ben bilirim biz biliriz diğerleri anlamasada biz çalar söyleriz gibi olmuş amiyane tabirle ve bu şekil açıklamalar emin olun toplumu bölüyor ve çevremde bunun örneklerini yıllardır yaşıyorum anlayışla karşılamanızı bekliyorum son olarak ekliyorum herkez eğitimimli olsa hocalık diye bir rütbe olmaz hocalarda insanları eğitmek için vardır siz şöyle kenara durun demekle olmaz sınıfçılık hiç doğru değil kabul biz bilmiyoruz ama bu tip sözleri duyduğumuzda kolayca yüzeyden öğrenme kendimize yetecek kdarını dahi öğrenme şevkimizde kırılıyor saygılarımla

• Orjinalden alıntı: EMRE_SAGANAK

yazınızı anlamak için birkaç sefer okudum eğer yanlış anlamışşsam düzeltiniz lütfen 12 inverter bir klima 13500soğutma kapasitesi yazıyor 16500 maximum kapasite yazıyor (bu sadce bir örnek) burda sormak istediğiniz 16500 ümü dikkate alıcaz 13500ümü?
    16500 çıkabildiği maximum kapasitedir bu havanın şartlarına şehir şebekesine vb nedenlere bağlı olarak değişir 13500 çalışma kapasitesidir klimanız inverter olduğu için daha öncede söylemiştim fan hızını ayarlayabildiği için max16500 civarına çıkabilir sizin dikkate almanız geeken 13500 btu dur.

Fujitsu 12000 inverter
    asya12 lc modeli
    A/A
    3.50 (0.9~4.3)
    4.80 (0.9~6.7)
    11,900(3,100~14,700) soğutma btu ve çalışma aralığı
    16,400(3,100~22,900) ısıtma btu ve çalışma aralığı

Daikin DELUXE Duvar Tipi Heat-Pump Split Klima (INVERTER)
    İç Ünite Modeli : FTXS35C
    Dış Ünite Modeli : RXH35C
    Nominal Kapasite: 12.000 Btu/h
    Soğutma Kapasitesi: 4.800 ~ 13.000 Btu/h
    Isıtma Kapasitesi: 4.800 ~ 17.000 Btu/h
    Çalışma Sıcaklık Aralığı (Soğutma): +10 ila +46 °C arası
    Çalışma Sıcaklık Aralığı (Isıtma): -10 ila +20 °C arası
    Uzaktan kumanda fiyata dahildir.
    Ürün Kataloğu:

Demek istediğim şu dur Emre bey daikin de çalışma aralıkları 4800 - 17000 iken fujitsuda 3100- 22900 bunların hangisi avantajlıdır çünkü hitachi m electric bir iki iyi markada aynı aralıklarda 17000 18000 sıcaklık çalışma aralığında geziyor 120000 btu klimalar için söylüyorum 20000 küsurlara çıkan fujitsu sharp bir veya iki marka var sonuçta bunların birbirlerine üstünlükleri varmıdır diğerlerinide sonra soracağım ilginiz için tekrar teşekkür ederim

• quote:

cengizumur
    Teğmen
    21 Ekim 2007; 21:03:52
    ------------------------------------------------------------------------------
    EMRE_SAGANAK,

Sayın cengiz bey inanın bu sözlerinizi doğruyu söylemek gerekirse çok özür dilerim benim gibi tahsilsiz insanlar
    ın dahi edeceği sözler değil ve şahsınıza hiç yakıştıramadım Ama aşağılık kompleksi deyin ki her insanda vardır bendede oldukça az miktarda mevcut olmasına rağmen bu cevapta alakası yok inanın siz bu sözleri çok daha güzel ifade edebilirdiniz sonuçta peygamber efendimiz başta söylemiş ve her zamanın gerçeğidir tabiiki bilenle bilmeyen bir olmaz... ama bu açıklama hiç hoş değil aynen ben bilirim biz biliriz diğerleri anlamasada biz çalar söyleriz gibi olmuş amiyane tabirle ve bu şekil açıklamalar emin olun toplumu bölüyor ve çevremde bunun örneklerini yıllardır yaşıyorum anlayışla karşılamanızı bekliyorum son olarak ekliyorum herkez eğitimimli olsa hocalık diye bir rütbe olmaz hocalarda insanları eğitmek için vardır siz şöyle kenara durun demekle olmaz sınıfçılık hiç doğru değil kabul biz bilmiyoruz ama bu tip sözleri duyduğumuzda kolayca yüzeyden öğrenme kendimize yetecek kdarını dahi öğrenme şevkimizde kırılıyor saygılarımla

hilmi-c,

Bu forumun "GENELI" ni evine klima almak isteyen ve hangi kapasite hangi marka olsun sorusuna cevap ararken google yoluyla buraya ulasan insanlar ve klima satisinda calisan profesyoneller olusturmaktadir. Bu insanlar Klima teknigi ve bilimi ile bir noktaya kadar ilgilidir. Bu kotu bir sey degildir. Ozellikle satistaki arkadaslarda farkli bir tecrubeye sahiptir ve buda kiymetlidir, paylastiklari bilgiler icin kendilerine tesekkur ederim.

EMRE_SAGANAK ise isin bilimsel ve teknik yonundedir. Forumda azinliktadir. Bende teknik ve bilimsel bilgiyle daha ilgiliyim. EMRE_SAGANAK'in verdigi teknik detaylar benim icin anlamlidir. Kendisinin "GENEL" i pek ilgilendirmeyecek, sayisal data ile desteklenen bu tur analitik yorumlarinin devamini diledigim icin yukaridaki gibi bir aciklamada bulundum. EMRE_SAGANAK'in bir sure sonra "GENEL"den anlamli yanitlar ve sorular alamayip tarzini degistirmesini istemem. Bu beni kimseden daha akilli veya bilgili yapmaz ve boyle demek istemedim zaten sizi kast ederekte yazmadim. Yinede sizden ozur dilerim. Bende bu konuda amatorum.

• quote:

bir 12k ürünün r22 kullanılarak ve r410a kullanılarak yapılmış test sonuçlarını size bildireyim çektiği güç olsun kapasite performansı olsun termik kontrolleri olsun hemen hemen aynıdır fakat belirtmek isterim ki r22nın erişebildiği sıcaklığa r410a erişemez buda şundan dolayıdır bilindiği gibi r22 tek bir gazdır fakat r410anın bileşenleri farklı gazlardan oluşmaktadır bunu aşağıdaki linkten detaylıca okuyabilirsiniz
    http://www.mmf.gazi.edu.tr/journal/2006_2/DERGI2006%20V21%20NO2%20_sayfa395-400_.pdf

R410a ve R22de kullanılan kompresör farklıdır ve kapileri boyutu farklıdır çünkü basınç farkı vardır aralarında.
    Misal 10 gram r22 kompresör giriş sıcaklığını 2derece düşürebilir fakat 10gram r410 0-1 derece fark yapabilir aynı iki üründe kullanılan farklı iki gaz miktarı aynı olamaz gaz miktarı aynı olursa kapasite en başta olmak üzere sistem sıcaklıklarıyla birlikte çektiği güç farklı olacaktır.

Umarım yeterli bilgi verebilmişimdir eğer eksiğim yada yanlışım varise bilgisi olan arkadaşlar düzeltsinler teşekkür ederim
    quote:

EMRE_SAGANAK,

R410a daha yuksek basinclarda calisiyor, R22 daha yuksek sicakliklara cikiyor, birim kutle basina daha cok isi transfer edebilir (yanlis anlamadiysam). Bunlara bakinca R22 teknik acidan daha avantajli gibimi acaba ? Tek problemi Ozon tabakasini bozmasi. Linkini verdiginiz calismayi yapay sinir aglari kisimlarini atlayarak okudum. Sonucta tablo 3 teki degerleri vermesi acisindan faydali. Bu tablodaki terimlerin klima teknigi acisindan anlami konusunda daha ogrenmem gereken seyler var.

• 
Sayfa: önceki 188189190191192
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.