Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (1891. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
57.182
Cevap
701
Favori
4.427.144
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
81 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 18891890189118921893
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Selamlar klima5505 hocam,

kusura bakmayın mesajınızı geç gördüm. Yukardaki mesajımda yazdığım gibi o grup prizinde tv, Turkcell TV Plus kutusu var.3. kısma klimayı takmayı düşünüyordum. Sizce bir problem olur mu?Ayrıca aldığım sigortayı nereye konumlandırmaları gerekiyor?İç ünitenin oraya mı dış ünitenin oraya mı?

Hayırlı günler.

Saygılarımla...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • @meeb ve @klima5505 Hocam, elektrikçi ile görüştüm. En kalın kablo ile 3'lü grup prizi hazırlayın dedim. Adam ne için kullanacaksınız deyince, cevabı verdim. Adam kendine güvenemedi, yarın cihazlarınız arızalanır problemi benden bilirsiniz. Ben yapmıyorum dedi. Gidip başka bir elektrikçide yaptırın dedi. Ben elektronik mühendisiyim, bu işleri bilirim. Klima prizde kullanılmaz filan dedi.

Peki bu klimayı tek prizden kablo çekerek yapsalar, olur mu?Yani direk duvardaki tekli prizden kablo çekseler, olur mu? Tv için başka bir yerden kablo çekeriz artık.

Saygılarımla...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: OSİBAY

Selamlar klima5505 hocam,

kusura bakmayın mesajınızı geç gördüm. Yukardaki mesajımda yazdığım gibi o grup prizinde tv, Turkcell TV Plus kutusu var.3. kısma klimayı takmayı düşünüyordum. Sizce bir problem olur mu?Ayrıca aldığım sigortayı nereye konumlandırmaları gerekiyor?İç ünitenin oraya mı dış ünitenin oraya mı?

Hayırlı günler.

Saygılarımla...
    Aleyküm selam Hocam önemli değil,ne demek.

Takriben 150-200W güç çekiliyor. Grup prizin maşaları max. 16 Amper kaldırabilir. O sebeple rahatlıkla kullanabilirsiniz. Şüphe duyarsanız,elektrikçiye grup priz de yaptırabilirsiniz. Hazır grup prizlerin kabloları 0,75mm-1mm-1.5mm civarı oluyor kaliteye göre. Viko tarzı bir grup priz var ise sakıncası yoktur. Diğer türlü de fazla güç çeken bir cihazınız olmadığı için(klima da olsa) sorun olmayacaktır ancak,işi sağlama alayım derseniz viko marka "anahtarsız" grup priz tercih edebilirsiniz veya az bir farkla elektrikçiye 2.5mm ttr kablolu grup priz yaptırabilirsiniz. Bu iki durumda da güvenle kullanabilirsiniz. Önemli olan kısım grup priz kablosunun yeterli kalınlıkta olması ve prizin kaliteli olmasıdır. 18000lik olur 24000lik olur bu durumda mutlaka buattan(klimanın bağlandığı buatı sadece klimaya ayırıp başka prize vb. hat vermeden) veya sigorta kutusundan hat çekilmesini tavsiye ederim. Ancak 9000lik klimada bu sorunu yaşamazsınız. Çekeceği güç 2000wattı geçmez. 2.5mm kablolu grup prizde 2000wattlık ufo kullananlar bile mevcut. O sebeple 9000lik klimayı "sağlam" bir grup prizden rahatlıkla besleyebilirsiniz. Sigortayı ise,balkon veya dış ünite yağmur almayan bir yerde ise dışarıya taktırabilirsiniz. Hem iç ortamda görüntü kirliliği oluşturmaz. Ayrıca sigorta için sıva üstü tekli sigorta kutusu almanız gerekmektedir almadıysanız. Bu şekilde dışarıda dış üniteye yakın bir yere takılabilir. Klimanın fişini de 3. değil de,grup prize giren kabloya en yakın kısma,bağlantı noktasına en yakın olan kısma takarsanız daha da sağlıklı olacaktır. Bu güç için 3. kısım da sorun olmaz ancak iyinin iyisini sağlayabilmek için bunu da tavsiye ederim. Prizin pozisyonu uygun değilse 3. kısımda da sorun olmayacaktır.
    Hayırlı günler dilerim.
    Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: OSİBAY

@meeb ve @klima5505 Hocam, elektrikçi ile görüştüm. En kalın kablo ile 3'lü grup prizi hazırlayın dedim. Adam ne için kullanacaksınız deyince, cevabı verdim. Adam kendine güvenemedi, yarın cihazlarınız arızalanır problemi benden bilirsiniz. Ben yapmıyorum dedi. Gidip başka bir elektrikçide yaptırın dedi. Ben elektronik mühendisiyim, bu işleri bilirim. Klima prizde kullanılmaz filan dedi.

Peki bu klimayı tek prizden kablo çekerek yapsalar, olur mu?Yani direk duvardaki tekli prizden kablo çekseler, olur mu? Tv için başka bir yerden kablo çekeriz artık.

Saygılarımla...
    Merhabalar Hocam. Sorun olacak bir durum yok ancak,elektrikçi ileride elektriksel problemlerde olay üstüne kalmasın diye istememiş sanırım.

Klimayı duvardaki prize ucuna fiş taktırarak kullanabilirsiniz. Veya görsel olarak sorun olmayacaksa klimanın kablosunu prizin alt tarafını delip priz kasasından içeriye,prizin içerisindeki bağlantı klemenslerine bağlatabilirsiniz. Bu şekilde 3.lü prizi de kullanma imkanınız olur.

Seçenekleri servisle de yerinde görüşmeniz uygun olur. Servisin onay verdiği yöntem uygulanırsa elektriksel bir problemde sizin "haklı olarak" mesuliyetiniz olmaz. İş tercihi yapan servise kalır.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: klima5505

Merhabalar. Tasarım olarak gayet iyi görünüyor. Teknik verileri de gayet iyi. Bölgenizde servisi yaygın ise tercih edebilirsiniz.

Saygılarımla...

Alıntıları Göster
    Hocam uzun uğraşlar sonucu klima kuruldu (Bazı aksaklıklar çıkı). Klimanın salondaki görseli evet çok güzel, kumandası baya büyük ama şık. Klima en düşük ve yüksek fanda oldukça sessiz diyebilirim. Klima ile gelen akıllı kumandayı hiç beğenmedim çünkü çok kullanışsız, sigara paketi kadar şarj istasyonu var ve aynı zamanda bu kısımmış wifiyi sağlayan, haliyle sürekli prize bağlı olacak, kumanda da istasyonda olacak ve klimayı görecek, anlayacağınız sırf sigma lg, arçelik vb firmaların dahili olarak verdiği wifi hizmetini çakma usül vermeye çalışmış ama tırtoğlu tırt. İnsan o kibrit kutusunu klimaya bağlar, kumandayıda bağımsız akıllı yapar ama nerde.

En beğenmediğim kısımlar ise dış ünitesi baya büyük ve en kötüsü çok sesli çalışıyor. Kumandadan fan derecesini en düşüğe alıyorum ama nafile hiç fayda etmiyor. Telefon ile sesi ölçtüğümde 70db gözüktü. Eski klimam da orjinal gree'ydi (12bin btu) ve inanın fan yüzüme üflemese çalışıyor demem o derece sessizdi, bu tam uçak motoru.

Birde sigmanın en üst serisi diye geçen exclusive modelinden aldım. Bugün klima alacak olsam bu sesden dolayı kesinlikle farklı bir markaya yönelirdim.

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU]Klima Tavsiyeleri [ANA KONU]Klima Tavsiyeleri [ANA KONU]Klima Tavsiyeleri [ANA KONU]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi apollonx -- 8 Eylül 2018; 0:4:15 >

• apollonx kullanıcısına yanıt
    Merhabalar Hocam. Sıkıntı yaşamanıza üzüldüm. Durumu servise bildirerek iade talebinde bulunmanızı tavsiye ederim. Zira kimse size sorunlu,memnun kalmadığınız bir ürünü kullanılamaz. Henüz yeni almışken de hakknızdır. Sigma,tavsiye ettiğim ve neredeyse hepsinde olumlu geri dönüş aldığım/aldığımız bir marka idi. Hakeza modeli de bu şekilde. Aynı doğrultuda kendi tercih edebileceğim ürünleri tavsiye ederim. Bazen servisin art niyetinden,bazen fabrikasyon sorunlardan dolayı olumsuz durumlar olabiliyor. Genel olarak söylüyorum bunu. O sebeptendir ki yaşadığınız sorun hiç beklemediğim bir sorun. Çünkü satış sonrası destek gibi,tavsiye ettim iş bitti mantığına göre asla hareket edemem. Yaşamış olduğunuz sorunun beni de üzdüğünü en içten duygularımla ifade etmek isterim. Sorununuzun en kısa zamanda çözüme ulaşmasını temenni ediyorum.
    Saygılarımla...

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Merhabalar Hocam. Sıkıntı yaşamanıza üzüldüm. Durumu servise bildirerek iade talebinde bulunmanızı tavsiye ederim. Zira kimse size sorunlu,memnun kalmadığınız bir ürünü kullanılamaz. Henüz yeni almışken de hakknızdır. Sigma,tavsiye ettiğim ve neredeyse hepsinde olumlu geri dönüş aldığım/aldığımız bir marka idi. Hakeza modeli de bu şekilde. Aynı doğrultuda kendi tercih edebileceğim ürünleri tavsiye ederim. Bazen servisin art niyetinden,bazen fabrikasyon sorunlardan dolayı olumsuz durumlar olabiliyor. Genel olarak söylüyorum bunu. O sebeptendir ki yaşadığınız sorun hiç beklemediğim bir sorun. Çünkü satış sonrası destek gibi,tavsiye ettim iş bitti mantığına göre asla hareket edemem. Yaşamış olduğunuz sorunun beni de üzdüğünü en içten duygularımla ifade etmek isterim. Sorununuzun en kısa zamanda çözüme ulaşmasını temenni ediyorum.
    Saygılarımla...
    Valla hocam siz müsterih olun ayrıca ilginize tekrar teşeşkkürler. Ben zaten sırf renginden dolayı %99 bu klimayı alacaktım gibi, emin olmak içinde bu başlıkta sormak istedim.

Montaj için tam 7 saat uğraşıldı çünkü müteahhitin çekmiş olduğu ankastre klima tesisatında bakır boru içeride ezilmiş, balkonda duvar kırıldı boru kesilip kaynak yapıldı, salonda çekilen boruda sorun çıktı klimanın arkasında kalan kısımda duvar kırıldı vs. bir çok sorun.

Hocam klimanın dış ünite sesi kapılar kapalıyken hiç duyulmuyor desem olur çünkü pimapen 3 camlı ve ses yalıtımı oldukça iyi. Derdim komşular rahatsız olur mu diye? Yarın sitede müteahhitin bazı evlere hediye verdiği samsung 18bin btu olan klimaları inceleyeceğim, onlarda böyle sesli ise tekrar bir düşüneceğim.

• apollonx kullanıcısına yanıt
    Ben teşekkür ederim Hocam. Geçmiş olsun. Bayağı uğraşılmış anlaşılan. Ankastre tesisatların olmazsa olmazı malesef. Elektrikçi geliyor ayrı dert. Sıvacı geliyor ayrı dert. Gelen geçen boruya bir dokunuşta bulunuyor ne yazıkki. İzlenimizin sonucunu bildirirseniz sevinirim.
    Saygılarımla...

• Merhabalar,

Bir klima alma arefesindeyiz ve ilk kez kullanacağız. Bu yüzden bazı sorularım var, forum üstadları olarak cevaplarsanız sevinirim.

İstanbul'da 30m2 salon ve 15m2 mutfak için iki klima almayı düşünüyoruz. Taşınmış olduğum daire site içi ve daha inşaat aşamasında klima altyapısı zaten yapılmış ( burası sanırım çok önemli bir bilgi, o yüzden vermek istedim. ) Aklımızdan Toshiba multi sistem geçiyordu ( hala da geçiyor ) ancak nasıl olduysa bugün Arçelik'ten keşif yaptırdık :) Gelen ekibin verdiği bir bilgi beni baya düşündürdü, öncelikle onun doğruluğunu sormak isterim. Altyapı hazır ( ve benden önce oturan da klima kullanmış ) olduğu için, salon duvarından sarkan borulara baktılar ve 4-3-2-5-1..vs gibi bi rakam söylerek ( ne olduğunu tabi anlamadım ) buraya 12.000 btu takılır dediler. Biraz araştırdığımdan biliyorum, 30m2 için 18.000 gerekmez mi dedim ve dediler ki elektrik altyapısı uygun değil siz 18.000 alsanız bile takılamaz ancak 12.000 takılabilir. Farklı bi marka olsa dahi mi dedim, ne olursa olsun elektrik altyapısı değişmeden 12.000 üzerinde taktıramazsınız dediler ( ki bu altyapının değişmesi de çok ciddi bi olaymış ) Böyle bir durum olabilir mi? Eğer olabilirse, Toshiba 17.000+10.900 btu multi sistemi direk aklımdan sileceğim hemen.. Ve bu soruya gelecek yanıtlara göre de diğer marka model tavsiyeleri sizden rica edeceğim.

Şimdiden cevaplar için çok teşekkürler..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lordoftheLeGoLaS -- 8 Eylül 2018; 20:22:21 >

• quote:

Orijinalden alıntı: lordoftheLeGoLaS

Merhabalar,

Bir klima alma arefesindeyiz ve ilk kez kullanacağız. Bu yüzden bazı sorularım var, forum üstadları olarak cevaplarsanız sevinirim.

İstanbul'da 30m2 salon ve 15m2 mutfak için iki klima almayı düşünüyoruz. Taşınmış olduğum daire site içi ve daha inşaat aşamasında klima altyapısı zaten yapılmış ( burası sanırım çok önemli bir bilgi, o yüzden vermek istedim. ) Aklımızdan Toshiba multi sistem geçiyordu ( hala da geçiyor ) ancak nasıl olduysa bugün Arçelik'ten keşif yaptırdık :) Gelen ekibin verdiği bir bilgi beni baya düşündürdü, öncelikle onun doğruluğunu sormak isterim. Altyapı hazır ( ve benden önce oturan da klima kullanmış ) olduğu için, salon duvarından sarkan borulara baktılar ve 4-3-2-5-1..vs gibi bi rakam söylerek ( ne olduğunu tabi anlamadım ) buraya 12.000 btu takılır dediler. Biraz araştırdığımdan biliyorum, 30m2 için 18.000 gerekmez mi dedim ve dediler ki elektrik altyapısı uygun değil siz 18.000 alsanız bile takılamaz ancak 12.000 takılabilir. Farklı bi marka olsa dahi mi dedim, ne olursa olsun elektrik altyapısı değişmeden 12.000 üzerinde taktıramazsınız dediler ( ki bu altyapının değişmesi de çok ciddi bi olaymış ) Böyle bir durum olabilir mi? Eğer olabilirse, Toshiba 17.000+10.900 btu multi sistemi direk aklımdan sileceğim hemen.. Ve bu soruya gelecek yanıtlara göre de diğer marka model tavsiyeleri sizden rica edeceğim.

Şimdiden cevaplar için çok teşekkürler..
    Merhabalar. Eski klimalarda 12000-18000lik klimalarda 1/4 (6.35mm) 1/2 (12.7mm) boru kullanılıyordu. Yeni klimalarda (özellikle arçelikte) 12000lik klimalarda,9000liklerle aynı boru çapı 1/4 (6.35mm) 3/8 (9.52mm) kullanılmakta. Muhtemelen sizin alt yapınız da bu şekilde 1/4 3/8 çekilmiş. 18000lik klimanın takılabilmesi için 1/4 ve 1/2 boru tesisatı gerekmektedir. Buraya kadar görünen kısmıyla servis,boru çapından dolayı 12000 demiş. Ancak sonradan sizin sorunuzun üzerine olayı elektrik tesisatına bağlamış. Elektrik altyapısına gelince,18000lik bir klima takriben 1800-2000watt çeker(nom. kapasitede). Bu gücü karşılayabilecek kablo tesisatı,priz tesisatlarında da kullanılmakta oldan 2.5mm2 kesitinde kablodur. Sigorta kutusundan klimaya hat çekildi ise veya yakında güç alınabilecek ve o klimaya ayrılabilecek bir buat var ise 18000lik klima takılabilir. 1.5mm2 kesitinde kablo ise mesafeyle birlikte riskli olabilir. Site içerisinde bulunan bir binaya ait dairenin tesisatının 18000lik klimayı kaldıramayacağına da inanmak güç... Toshibayı tercih etseniz bile en fazla elektrik tesisatı masrafınız olur. Sigorta kutusundan klima dış ünitesine kadar uygun kesitte kablo çekilir(monofaze klima olduğu için 3x bir kablo çekilmeli).

Ardından uygun amperajda sigorta,kutuya eklenerek işlem tamamlanır. Tabii bu tahminlerin dışında hakikaten montaja engel bir durum var ise onlar bundan ayrıdır.

Sonuç itibariyle mümkünse almayı düşündüğünüz markadan,toshibadan da bir keşif isteyiniz.

Servisin incelediği kısma ait bir fotoğraf paylaşmanız mümkün müdür? Daha somut fikirler verebilmek adına.

Saygılarımla...

• klima5505 kullanıcısına yanıt
    Yanıt için çok teşekkürler üstad, bir de Toshiba çağıralım bakalım. Ama en nihayetinde bahsettiğiniz gibi kır-dök-hat çek..vs gibi işlere bulaşmayı hiç istemiyorum. Toshiba da olmaz derse, başka bir marka çağırıp sormama gerek olur mu yani farklı bir firma mevcut altyapı ile daha üst btu takılabilir deme ihtimali var mı?

Arçelik 12.000 + 9.000 monosplit aşağı yukarı 5.800 civarlarına geliyor. Toshiba ise yaklaşık 1.000 TL daha üstüne bulabildim ( her ikisi için de henüz çok araştırmadım ) Toshiba 17.000 + 10.900 multi sistem, bu farkı hakedecek kadar iyi midir? Yani Toshiba servisi çağırdığımda ok vermeleri halinde tercih etmeli miyim sizce?

Son olarak Gree Lomo ürününü de görüyorum forumda, siz de çokça önermişsiniz. 5.000-6.000 aralığında bahsettiğim kombinasyonda bir ürün alınabilir mi?

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU]

• quote:

Orijinalden alıntı: lordoftheLeGoLaS

Yanıt için çok teşekkürler üstad, bir de Toshiba çağıralım bakalım. Ama en nihayetinde bahsettiğiniz gibi kır-dök-hat çek..vs gibi işlere bulaşmayı hiç istemiyorum. Toshiba da olmaz derse, başka bir marka çağırıp sormama gerek olur mu yani farklı bir firma mevcut altyapı ile daha üst btu takılabilir deme ihtimali var mı?

Arçelik 12.000 + 9.000 monosplit aşağı yukarı 5.800 civarlarına geliyor. Toshiba ise yaklaşık 1.000 TL daha üstüne bulabildim ( her ikisi için de henüz çok araştırmadım ) Toshiba 17.000 + 10.900 multi sistem, bu farkı hakedecek kadar iyi midir? Yani Toshiba servisi çağırdığımda ok vermeleri halinde tercih etmeli miyim sizce?

Son olarak Gree Lomo ürününü de görüyorum forumda, siz de çokça önermişsiniz. 5.000-6.000 aralığında bahsettiğim kombinasyonda bir ürün alınabilir mi?

Rica ederim Hocam. Şöyle bir durum söz konusu Multisplitlerde kombine çalışma gibi bir durum söz konusudur. Örneğin dış ünite 24000btu'dur. İç üniteler toplamı 28000btu dur. Bu durumda 24000btu dış ünite bağlanabilir ancak,24000lik kapasite sağlanacağı için iç ünitelerde kapasite düşüşü olacaktır(eş zamanlı çalıştığı zamanlarda). Bu multisplit kombine çalışan sistemlerde olağan bir durumdur. Ancak 28000 dış üniteye 28000 iç ünite tercih ederseniz bu durum olmayacaktır,bu fiyatı arttıran bir durumdur. 17028+10900btu sistemde 21.115 btu dış ünite mevcut. Bu durumda bahsetmiş olduğum kombine çalışma durumu söz konusudur. İç üniteler kısmaya(kapasite ihtiyacını düşürmeye) başladıkça bu verim düşümü ortadan kalkacaktır. Özetle,2 iç ünitenin aynı anda çalışma durumu mevcut ise monosplit klima daha uygun olacaktır. 1000tl fark olarak ise Toshiba markasına değeceğini düşünmekteyim.Ancak bahsetmiş olduğum dezavantaj mevcut. Teknik verilere göre toshiba servisi de onay vermeyecek gibi görünüyor. Ancak kabloya bakılırsa 18000lik klimaya uygun kesitte bir kablo olarak görünüyor. Boru tesisatını da tam seçemedim ancak 1/4 3/8 e benziyor. (Alttaki drenaj borusu 5/8 (15.88mm) Gree'de ise multide fiyatlar bayağı pahalı görünüyor. TLC Klima web sitesinde fiyatlar görünmektedir,oradaki fiyatlara göre daha pahalı geliyor. Lomo serisi kullanıcılar tarafından olumsuz dönüşün olmadığı ve güvenilir bir ana üreticiye sahip olduğu gerekçeleriyle yaygınlaştı. Şahsen tavsiye edebileceğim bir üründür.

Saygılarımla...

• klima5505 kullanıcısına yanıt
    Multisplit’te verim dusumu konusunu biliyordum, yani forumda daha once yazdiklarinizdan ogrendim bu durumu :)

1/4 3/8 gibi bisey soyledi sanirim evet. Ancak yazmis oldugunuz su bolumu anlayamadim : “Teknik veriye gore Toshiba da onay vermeyecek gibi. Ancak kabloya bakacak olursak 18000 icin uygun” burada kafam karisti.. Sanirim en sagliklisi onlari cagirip bi sormak gerekecek. Bi de Toshiba R32 kullanmiyor denilmis, eski gaz olmasi cok etkileyecek mi? ( Arcelik olursa R32 olandan alacagim )

Bir de Arcelik markasina fiyat/performans olarak bakisinizi ogrenebilir miyim? Acikcasi ben oyle aman aman kullanmayacagim, sadece yaz aylari ve is sonrasi yani aksam 4-5 saat calisacak. ( diye dusunuyorum simdilik ) Servis agi cok guclu ve biraz da yerli mali gibi dusuncelerle arcelik olustu kafamda..

Son olarak bir de sunu sormak isterim. Klima konusu hayatima gireli 1 hafta oldu dolayisiyla bazi konularda detaylarini bilmiyorum. Klima bana suan lazim degil, malum yaz bitti. Fiyat olarak klima almak icin en uygun zaman hangisidir ( dovizin hareketliliginin farkindayim, normal ortami dusundugumuzde en uygun hangi aylarda alinir? )

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• lordoftheLeGoLaS L kullanıcısına yanıt
    Merhabalar. Bahsettiğim kısım su şekildedir. Fotoğrafını göndermiş olduğunuz tesisatta kablo kalınlığı 18000lik klimayı besleyebilecek güçte. Ancak boru çapı 1/4 3/8 gibi görünüyor fotoğrafta. Toshiba'da da 18000lik klima 1/4 1/2 boru kullanmakta. O sebeple olmayacaktır dedim. Multisplitlerde şuan Daikin hariç hicbir marka R32ye geçmedi. Multi olarak hangisini alırsanız R410A olarak gelecektir. Eski gaz olması ise çok etkilemeyecektir. R32 yeni yeni tek başına kullanılmaya başlandı. Daha multisplitler vrf ler r32 geçecek,ondan sonra r410a bırakılacak. Verimlilik olarak da az bir fark mevcut. O sebeple sorun olmayacaktır. Arçelik güzel bir marka ancak şu alüminyum materyal kullanımını bir sonlandırsa çok iyi olacak ama bunu yapacaklarını sanmıyorum. Iç ve dış ünite serpantinleri normalde bakır malzemeden üretilir. Maliyeti düşürmek adına çoğu marka alüminyum kullanımına geçti. Alüminyum da dış ortam şartlarına dayanamayabiliyor. Klima çok daha kısa sürede gaz kaçakları verebiliyor. Bu tarz bir eksisi mevcut. Eskiden ses şikayetleri vb. çok oluyordu. Bu inverter üretimlerden itibaren herhangi bir ses şikayetiyle karşılaşmadım desem yeridir. Genel olarak tavsiye edebilirim. Tek dezavantajı budur.
    Fiyat olarak kisin satışlar biraz azaldığı için fiyatı indirebiliyorlar. Ancak su da var ki kampanyalar satışların en çok yoğun olduğu dönemde yapılıyor. Önümüzdeki dönemde fiyatların çok farketmeyecegini düşünmekteyim.

Saygılarımla...

• merhaba istanbulda 12 m2 korunaklı bir odaya 9000 btu sigma plas düşünüyorum ısınmak için sadece kış kullanıcam daha önce mitsubişi elektrik aldım ucuz olanından kışın hava 10c olduğunda sorun yaşamıyordum klima güzel çalışıyordu ama hava 5c ile 0c olduğunda klima yarım saatte bir 10 dak duruyordu oda buz gibi oluyordu servisi çağırdım baktılar bu klima böyle hava 5c altına düştüğünde sık sık defroz yapar 10 dak çalışmaz dedi onu sattım uzun lafın kısası sigma plas 9000 lik özellikle kışın kullanan arkadaşlar cihaz performansı nasıl acil bu hafta alıcam arkadaşlarım cevaplarsnız cok teşekkür ederim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi necmi657 -- 9 Eylül 2018; 12:21:9 >
  • Merhabalar. Sigma Plus modelini genelde tavsiye etmekteyim. Isıtma konusunda da sorun yaşamayacağınız bir cihazdır.

Serhat Hocam da bizzat ısıtması hakkında sizlere yorum yapacaktır.

Saygılarımla...

(Serhat hocam'a selamlar)

• Merhaba, ev için klima bakıyorum. İki adet alacağım. A++ olmalı ve bir adet 12000 bir adet 18000 almayı planlıyorum. Gittigidiyor'da

https://urun.gittigidiyor.com/ev-elektronigi/electrolux-eps12v38hwi-12-a-12000-btu-comfort-plus-inverter-klima-montaj-dahil-374764662

https://urun.gittigidiyor.com/ev-elektronigi/electrolux-eps18v38hwi-18-a-18000-btu-comfort-plus-inverter-klima-montaj-dahil-374764843

ürünlerini buldum. Fiyatları uygun görünüyor ancak internette hiç yorum bulamadım. Daha önce kullananlar var mıdır? Önerir misiniz? Başka tavsiyeleriniz varsa da memnun olurum.

• quote:

Merhabalar. Sigma Plus modelini genelde tavsiye etmekteyim. Isıtma konusunda da sorun yaşamayacağınız bir cihazdır.

Serhat Hocam da bizzat ısıtması hakkında sizlere yorum yapacaktır.

Saygılarımla...

(Serhat hocam'a selamlar)
    teşekkürler sigma plas 2350 tl internette satışı var fiyatı gayet uygun birde iklimsa da 3500 tl iklimsa ile internetteki fiyat arasında uçurum var niye böyle bu f iyatttaki klima ile kışı sorunsuz geçirebileceğmden şüpheliyim aslında ama bütçemde anca o civarlarda kullananlar cevaplarınızı bekliyorum serhat hocam merhaba teşekkür ederim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi necmi657 -- 9 Eylül 2018; 16:29:31 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: necmi657

teşekkürler sigma plas 2350 tl internette satışı var fiyatı gayet uygun birde iklimsa da 3500 tl iklimsa ile internetteki fiyat arasında uçurum var niye böyle bu f iyatttaki klima ile kışı sorunsuz geçirebileceğmden şüpheliyim aslında ama bütçemde anca o civarlarda kullananlar cevaplarınızı bekliyorum serhat hocam merhaba teşekkür ederim

Alıntıları Göster
    Rica ederim Hocam. 3500tl biraz fazla,2350tl ye almak varken. Ancak şu da var ki bayi fiyatları biraz daha fazla oluyor nedense. Isıtma konusunda henüz bir şikayet gelmedi hocam. Ki 12 m2 de çok daha rahat ısıtacaktır.

Saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: Fourcade

Merhaba, ev için klima bakıyorum. İki adet alacağım. A++ olmalı ve bir adet 12000 bir adet 18000 almayı planlıyorum. Gittigidiyor'da

https://urun.gittigidiyor.com/ev-elektronigi/electrolux-eps12v38hwi-12-a-12000-btu-comfort-plus-inverter-klima-montaj-dahil-374764662

https://urun.gittigidiyor.com/ev-elektronigi/electrolux-eps18v38hwi-18-a-18000-btu-comfort-plus-inverter-klima-montaj-dahil-374764843

ürünlerini buldum. Fiyatları uygun görünüyor ancak internette hiç yorum bulamadım. Daha önce kullananlar var mıdır? Önerir misiniz? Başka tavsiyeleriniz varsa da memnun olurum.
    Merhabalar. Electrolux'u da gree üretiyor diye biliyorum. Ancak çok kullanıcısı yok. Bölgenizdeki servis yaygınlığını da tespit etmenize fayda var. Bütçeniz nedir ? Alternatif tavsiye etmem adına...

• 
Sayfa: önceki 18891890189118921893
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.