Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
DH Mobil Uygulamasının yeni özelliklerini ilk siz deneyin. Gizle Şimdi Dene

Klima tavsiyesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir Kullanıcı
38.006
Cevap
312
Favori
3.084.493
Tıklama
Giriş
      721 Mesaj
      27 Nisan 2018 10:56:29
      quote:

Orijinalden alıntı: -YucukluSucurtam-

quote:

Orijinalden alıntı: uisik34

Klima işinden anlayan uzmanlardan ricam şu aşağıdaki konuya bir açıklık getirebilirler mi? Resimleri konuya ekliyorum.

İnternet üzerinden Daikin klima kapasite hesaplama aracından salon için gerekli klima kapasitesinin 18bin BTU olduğunu tespit ettim ve yine internet sitelerinde karşılaştırma yapan sitenin birinden bir kaç model seçtim. Ancak karşılaştırma sitesi bana çok güvenilir gelmiyor. Nedeni;

Bu gibi sitelere parayı veren düdüğü çalabiliyor yani gizli reklamalar söz konusu olabiliyor. Bu dediğimi haklı çıkarabilecek aşağıdaki resimlerde Scop değerleri ve güç tüketimleri karşılaştırılan cihazlar içerisinde yıllık tüketim değeri daha düşük olan klimalara A+ daha fazla tüketen klimaya A+++ verilmiş.

Ya anlamadığım gözden kaçırdığım bir konu var yada buradaki etiket değerlendirmelerinde hata var. Bu arada tavsiye anlamında yerli klima düşünüyorum döviz biraz daha fazla yurtiçinde kalsın, Daikin, Mitsubishi vs tavsiye edeceklere şimdiden teşekkürler :)

Not Alarko Carrier evet o da full yerli değil ama Alarko diye listeye girdi.

Scop değerlerine falan takılmayın. Her şey klimanın yazılımsal tasarımında bitiyor. Bir de her şey ısıtmada P Tasarım P Design yükünde gizli. Şimdi size B sınıfı inverter klima getireyim bir de A+++ sınıfı klima getireyim. B sınıfı klimanın yazılımsal kodlanması çok iyi ama A+++ klimanın yazılımsal kodlanması mantıksız olsun. O B sınıfı klima bile daha az elektrik tüketecektir. Bunun örneğini çok gördük.

Yani A+ olan az yakar B sınıfı olan fazla yakar diye bir şey olamaz.

Klimanın tüketimini etkileyen ana faktörler kullanılan kompresör kapasitesi serpatin ayarlanan set sıcaklığı. Ve en en önemlisi de frekans kodlamaları yani tasarlanan kompresör kademeleri. Her şey genel olarak yazılımda bitiyor.

Alıntıları Göster
      Peki hocam klimayı ısıtma için hiç kullanmıyorsak? Soğutma tasarrufu için yine ısıtmadaki P tasarım yükünü mü dikkate alacağız? Bir de bu P tasarım yükü kataloğun hangi bölümünde yazıyor?

Giallo Rosso

ⒹⒽ-ⓈⓎⓃⒸ
    • Yarbay
      13147 Mesaj
      27 Nisan 2018 11:38:36
      Yaklaşık 10m2 odam için mobil klima tavsiyesi istiyorum arkadaşlar. Marka, model, güç vs klima konusunda bir bilgim yok. Arkadaki sıcak hava tahliye borusunu dışarı çıkarmak için bir çözüm bulacağım. Oda çatı katında olduğu için sıcak şimdiden rahatsız etmeye başladı..
      |
      |

(ORIGIN ID: HAAltuntaas) İşlemci: INTEL CORE i7 4790K 4.0/4.4 GHz || Ekran Kartı: ZOTAC GTX 1070 AMP! EXTREME || Monitör: ASUS ROG SWIFT PG279Q /165 Hz/G-SYNC/IPS/2K/27" || Anakart: MSI Z97 GAMING 3 || Ram: GSKILL RipjawsX (4x4GB) 16GB DDR3 || Depolama: SAMSUNG 850 EVO 250GB SSD || Depolama2: WD CAVIAR BLACK 2 TB || Depolama3: SEAGATE BARRACUDA 1 TB || Kasa: CORSAIR GRAPHITE 780T BLACK FULL-TOWER || Güç Kaynağı: CORSAIR CX750M || Soğutma: CORSAIR H115i PRO RGB LIQUID CPU COOLER || Ses Kartı: CREATIVE SOUND BLASTER ZX || Ses Sistemi: LOGITECH Z906 5.1 500W DTS - DOLBY DIGITAL || Klavye: LOGITECH G710+ || Mouse: STEELSERIES RIVAL 700 || Kulaklık: RAZER ADARO STEREOS
    • Yarbay
      3443 Mesaj
      28 Nisan 2018 11:55:05
      quote:

Orijinalden alıntı: -YucukluSucurtam-

quote:

Klima işinden anlayan uzmanlardan ricam şu aşağıdaki konuya bir açıklık getirebilirler mi? Resimleri konuya ekliyorum.

İnternet üzerinden Daikin klima kapasite hesaplama aracından salon için gerekli klima kapasitesinin 18bin BTU olduğunu tespit ettim ve yine internet sitelerinde karşılaştırma yapan sitenin birinden bir kaç model seçtim. Ancak karşılaştırma sitesi bana çok güvenilir gelmiyor. Nedeni;

Bu gibi sitelere parayı veren düdüğü çalabiliyor yani gizli reklamalar söz konusu olabiliyor. Bu dediğimi haklı çıkarabilecek aşağıdaki resimlerde Scop değerleri ve güç tüketimleri karşılaştırılan cihazlar içerisinde yıllık tüketim değeri daha düşük olan klimalara A+ daha fazla tüketen klimaya A+++ verilmiş.

Ya anlamadığım gözden kaçırdığım bir konu var yada buradaki etiket değerlendirmelerinde hata var. Bu arada tavsiye anlamında yerli klima düşünüyorum döviz biraz daha fazla yurtiçinde kalsın, Daikin, Mitsubishi vs tavsiye edeceklere şimdiden teşekkürler :)

Not Alarko Carrier evet o da full yerli değil ama Alarko diye listeye girdi.

Scop değerlerine falan takılmayın. Her şey klimanın yazılımsal tasarımında bitiyor. Bir de her şey ısıtmada P Tasarım P Design yükünde gizli. Şimdi size B sınıfı inverter klima getireyim bir de A+++ sınıfı klima getireyim. B sınıfı klimanın yazılımsal kodlanması çok iyi ama A+++ klimanın yazılımsal kodlanması mantıksız olsun. O B sınıfı klima bile daha az elektrik tüketecektir. Bunun örneğini çok gördük.

Yani A+ olan az yakar B sınıfı olan fazla yakar diye bir şey olamaz.

Klimanın tüketimini etkileyen ana faktörler kullanılan kompresör kapasitesi serpatin ayarlanan set sıcaklığı. Ve en en önemlisi de frekans kodlamaları yani tasarlanan kompresör kademeleri. Her şey genel olarak yazılımda bitiyor.

Alıntıları Göster
      Isıtma elzem değil benim için daha önemlisi soğutma. Şimdi zaten anlamadığım konuda bir tavsiye sorusuna cevaben bir de başıma P tasarım dizaynı ve klima yazılımı çıktı. Peki şöyle diyelim; sormuş olduğum soruma cevaben verdiğiniz açıklama ışığında yukarıdaki 4 model arasından sizin tercih ve tavsiyeniz hangi klima olacaktır? Eğer ayrıca bir yerli marka tevsiye etmek isterseniz marka model ile birlikte belirtmenizi rica ederim.

• Yarbay
      2924 Mesaj
      28 Nisan 2018 12:04:12

hocam sadece soğutma için alacaksanız dert etmeyin klimalar için zor olan ısıtmadır.

Babam 9 yıldır vestel kullanıyor ısıtma için kar yağdığında sıkıntı olsada memnun.

Ben baymak aldım 5 yıl garantisi var memnunum.

Size baymak tavsiye ederim hem ekonomik hemde performanslı.Ancak illa yazdıklarınız aradında şeçim yapacak olursam klima kadar servisi de önemli olduğundan arçelik beko derim yılların tecrübesi ve lg ile olan birliktelikten deneyimleri var.

Son olarak sadece soğutma ağırlıklı olarak kullanacaksanız18.000 btu 2000 lira bandında vestelin yan ürünleri var son derece başarılı vestel güvenceli isterseniz linklerini verebilirim.Etiket değerlerine takılmayın hangi şartlar altında o belgelerin alındığı belli değil .Tabi ki yol gösterici ancak asıl performans kullanıldığı yerde belli olur.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |
      uisik34 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Olmuyor diye bir işten uzaklaşmak kolayına kaçmaktır, olması için üstüne düşmek ve araştırmak, ve bunu da yılmadan yapmak, birşeyin ustalığını almaktır"
    • Yüzbaşı
      802 Mesaj
      28 Nisan 2018 14:16:24
      quote:

Orijinalden alıntı: meeb

hocam sadece soğutma için alacaksanız dert etmeyin klimalar için zor olan ısıtmadır.

Babam 9 yıldır vestel kullanıyor ısıtma için kar yağdığında sıkıntı olsada memnun.

Ben baymak aldım 5 yıl garantisi var memnunum.

Size baymak tavsiye ederim hem ekonomik hemde performanslı.Ancak illa yazdıklarınız aradında şeçim yapacak olursam klima kadar servisi de önemli olduğundan arçelik beko derim yılların tecrübesi ve lg ile olan birliktelikten deneyimleri var.

Son olarak sadece soğutma ağırlıklı olarak kullanacaksanız18.000 btu 2000 lira bandında vestelin yan ürünleri var son derece başarılı vestel güvenceli isterseniz linklerini verebilirim.Etiket değerlerine takılmayın hangi şartlar altında o belgelerin alındığı belli değil .Tabi ki yol gösterici ancak asıl performans kullanıldığı yerde belli olur.

Isıtmada çoğu klima illa ki az da olsa çok da olsa defrost yapıyor kesinlikle. Çok elzem üst segment klima olmadıkça defrostan kaçmak imkansız. Ama klima ortamı ısıtmada 24-25 dereceye getiriyorsa sıkıntı Yoktur.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |

• Yarbay
      2924 Mesaj
      28 Nisan 2018 14:20:50
      haklısınız hocam benim baymakın incelemesi yaptım dışarısı eksi 5 derecede kar yağışlı havada ki dış ünitenin içine doğru kar yağıyordu test ettim 4 saatten fazla sürede.Ortam kısa sürede 27 dereceye yükseldi 45 50 dk da bir defrosta girdi ancak işini fazlasıyla yaptı.kar yağışı yokken zaten defrosta girdiğini görmedim.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    • Yüzbaşı
      802 Mesaj
      28 Nisan 2018 14:22:06
      quote:

Orijinalden alıntı: gsemre

Peki hocam klimayı ısıtma için hiç kullanmıyorsak? Soğutma tasarrufu için yine ısıtmadaki P tasarım yükünü mü dikkate alacağız? Bir de bu P tasarım yükü kataloğun hangi bölümünde yazıyor?

Soğutmada zaten testler +35 derecede yapılıyor ciddi performans kayıpları olmuyor ısıtmadaki kadar. Ama ısıtmada P Design ve P Tasarım yükü -7 derece ve -10 derecede de yapılıyor. Asıl klimanın marifeti performansı ısıtmadaki bu söylediğim değerlerde gizli. Ve ısıtmada 12 btu olan klima -7, -10 derecede genelde 8500 btu civarlarına düşüyor. Ama siz sadece soğutmada kullanacaksanız bu değerlere bakmanıza gerek Yok. Soğutma işlemi ısıtmaya göre çok çok daha kolaydır klima hafif ortamdaki nemi alsa bile mutlaka ferahlama hissedeceksiniz. Demek istediğim klimanın kalitesi marifeti asıl ısıtma performansı ile ortaya çıkar

|
      |

• Yüzbaşı
      802 Mesaj
      28 Nisan 2018 14:23:22
      quote:

Isıtma elzem değil benim için daha önemlisi soğutma. Şimdi zaten anlamadığım konuda bir tavsiye sorusuna cevaben bir de başıma P tasarım dizaynı ve klima yazılımı çıktı. Peki şöyle diyelim; sormuş olduğum soruma cevaben verdiğiniz açıklama ışığında yukarıdaki 4 model arasından sizin tercih ve tavsiyeniz hangi klima olacaktır? Eğer ayrıca bir yerli marka tevsiye etmek isterseniz marka model ile birlikte belirtmenizi rica ederim.

Birinci tercihiniz Alarko
      İkinci tercihiniz Arçelik Beko
      Hiç tavsiye etmediğim son seçeneğiniz E.C.A olsun.

|
      |

• Yüzbaşı
      802 Mesaj
      28 Nisan 2018 17:44:14
      quote:

haklısınız hocam benim baymakın incelemesi yaptım dışarısı eksi 5 derecede kar yağışlı havada ki dış ünitenin içine doğru kar yağıyordu test ettim 4 saatten fazla sürede.Ortam kısa sürede 27 dereceye yükseldi 45 50 dk da bir defrosta girdi ancak işini fazlasıyla yaptı.kar yağışı yokken zaten defrosta girdiğini görmedim.

Ben de salonda takılı 18 btu MHİ inverter klima ile geçen sene bütün 80-90 metrekarelik evi 7/24 23-24 derece çalıştırarak ısıttım. Ve en soğuk ayda 390₺ faturam geldi. Normal evin elektriği 100₺ geliyor bize zaten bunun 100₺ si de elektrikli termosifon olsa klima 190₺ yakmış. O ay 15 gün falan kar yağdı gece -10 dereceyi gördük hava aşırı soğuktu evde hiç bir şey yanmazsa evin sıcaklığı 10 dereceye kadar düşüyor. Ve 3-4 saatte bir 15 dk defrosta girdi sonra paşa paşa görevini yaptı.

Ama bu sene faturalarım fena kabarık geldi en yüksek 444₺ ödedik ama ev fırın gibiydi en soğuk 23 dereceydi genelde 25-26 dereceydi sürekli turbo Çalışınca o gelir normal tabii ve hiç kapanmadı. Sonra 315₺ geldi. Sonra 266₺ geldi. En son 230₺ geldi. Bu ayki faturayı bekliyorum bakalım ama kafadan 150₺ kesin gelir.

Bakalım Doğalgazı bekliyorum keşke doğalgaz gelse. Ocak banyo ısınma hepsi bir arada. Bir de artık klima beni çok tıkıyor o üflediği hava falan rahatsız ediyor. O fan sesi de gar gar kafa ütülüyor.

Bu sene bir klima daha takacağım eve o takviye olur en azından.

|
      |

• Yarbay
      2924 Mesaj
      28 Nisan 2018 17:49:00
      kar yağışlı havada 3 4 saatte bir mi defrosta girdi? Şuana kadar hangi klima incelesem taş çatlasın 1.5 saatte bir defrost yapıyordu .Sizinki epey iyimiş.Tabi şartlar havadaki nem de önemli.

• Yüzbaşı
      802 Mesaj
      28 Nisan 2018 18:03:00
      quote:

kar yağışlı havada 3 4 saatte bir mi defrosta girdi? Şuana kadar hangi klima incelesem taş çatlasın 1.5 saatte bir defrost yapıyordu .Sizinki epey iyimiş.Tabi şartlar havadaki nem de önemli.
      Evet sonra hava biraz ısındı -2 falandı ama yine kar yağıyordu nem çoktu o zaman 1.5 saate bir girdi. Ama geçen kış genelde hep 3-4 hatta bazen 5 saatte bir defrost yaptı.

Soğuğun hiç önemi yok ama hava 4-5 derece olsa çok nemli olsa yine defrost yapıyor.

Ama isterse -5 olsun kuru soğuk olsun hiç zorlanmadan ısıtır :).
      |
      |

• Yarbay
      2924 Mesaj
      28 Nisan 2018 18:05:01
      aynen hocam soğuk değilde nem fazla oldumu özellikle kar yağışında defrosta giriyor.hatta özellikle denedim acaba girmiyor diye sorun olduğunu düşünüyordum.

• Yüzbaşı
      802 Mesaj
      28 Nisan 2018 18:13:30
      quote:

aynen hocam soğuk değilde nem fazla oldumu özellikle kar yağışında defrosta giriyor.hatta özellikle denedim acaba girmiyor diye sorun olduğunu düşünüyordum.
      Hayır sorun yok. Klimanın defrost sensörleri dış ünitedeki kar oranı belirli bir düzeyin üstüne çıkarsa klimaya defrost komutu verir. Benim klimamda dış ünitesi beyaz duvar boyamış gibi bembeyaz olunca defrosta giriyor. Ama defrost sensörünün daha hassas olmasını beklerdim onu da belki mühendisler çok sık aralıklarla defrost yaparsa iç ortam sıcaklığı soğumasın diye defrost süre aralıklarının uzattıklarını düşünüyorum.

• Yarbay
      2924 Mesaj
      28 Nisan 2018 19:37:35

benim baymak dediğim gibi hocam 50 dk da bir ortalama giriyordu.Özellikle defrosttan 40 dk sonra hissedilir şekilde ağız sıcaklığı düşüyordu 50 . dk giriyordu.

Birde ben set değerini 26 yapıyordum ortam 27 leri geçiyordu arkadaşların dediğine göre defrostta ortam aşırı soğumasın diye 1 derece kadar yüksek tutuyormuş sistem.Ben inverter klimalarda hiç değilse defrost süresinin düşmesini beklerdim 8 dk kadar sürüyordu bana biraz fazla gelmişti.Bir aralar sadece üst düzey klimalarda ilave ısıtıcı rezistans olduğunu duydum faydası nedir bilmiyorum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |
      -YucukluSucurtam- kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Olmuyor diye bir işten uzaklaşmak kolayına kaçmaktır, olması için üstüne düşmek ve araştırmak, ve bunu da yılmadan yapmak, birşeyin ustalığını almaktır"
    • Yüzbaşı
      802 Mesaj
      28 Nisan 2018 21:02:22
      quote:

benim baymak dediğim gibi hocam 50 dk da bir ortalama giriyordu.Özellikle defrosttan 40 dk sonra hissedilir şekilde ağız sıcaklığı düşüyordu 50 . dk giriyordu.

Birde ben set değerini 26 yapıyordum ortam 27 leri geçiyordu arkadaşların dediğine göre defrostta ortam aşırı soğumasın diye 1 derece kadar yüksek tutuyormuş sistem.Ben inverter klimalarda hiç değilse defrost süresinin düşmesini beklerdim 8 dk kadar sürüyordu bana biraz fazla gelmişti.Bir aralar sadece üst düzey klimalarda ilave ısıtıcı rezistans olduğunu duydum faydası nedir bilmiyorum.

Normal defrost aralıkları. Bulunduğunuz bölgeye şehire ayarladığınız set sıcaklığına ısı yalıtımına kadar bile değişir.

Baymak da alt segment klima. Genelde klimacılar sevmez. Yine beklediğimden iyi performans bile sergilemiş.

Benimki de geçen kış 3-4 bazen 5 saatte bir defrost yaptı. Ama 15 dk sürdü. Sizinki 8 dk sürmüş. Çünkü klimaların btu değerleri arttıkça dış ünite serpatin boyutları da artıyor. E serpatin boyutları da büyüyünce daha fazla oranda karlanma demek. Daha fazla karlanmayı eritmek de daha uzun süre demek.

1-2 derece fazlalık veya 1-2 derece eksiklik normaldir. Siz şimdi masanın üstüne termometreyi koyun 25 derece masanın üstünde gösteriyorsa bir de klimanın emişine koyun 27-28 derece çıkacak. Isınan hava yükselir. Klima da ortalama dereceyi baz alıyor. Benim klima da ısıtmada 24 dereceye ayarladığım zaman 23 derece oluyor normal havalarda 500 wat çekiyor bir ara ölçtüm. 24 derece olunca 350 wat çekiyor. 25 derece olduğu zaman da dur kalk yaparak 300 wat çekiyor.

İlâve rezistans klimaların alt tabanında ve üst tabanında oluyor. Bunlar çok soğuk havalarda çalışarak klimanın ısıtma performansına bir nebze fayda sağlarken hem de klimanın tabanında su birikintisini engellemek için yapılmış. Orta segment bazı klimalarda bile var.

Yanlış anlamayın ama bu kadar ince detaylara takılmayın. Eğer klimanız güzel ısıtıyorsa ayarladığınız dereceye getirip ve ayarladığınız derecede kompresör frekansını düşürüyorsa sorun yoktur. Siz sadece keyfini çıkarın

|
      |

• Yarbay
      2924 Mesaj
      28 Nisan 2018 21:07:55
      hocam ben memnunum sıkıntı yok sadece meraklı olduğuma inceleme yaptım.sizlerde iyi günlerde kullanın.

• Yüzbaşı
      802 Mesaj
      28 Nisan 2018 21:23:54

Teşekkür ederim. Benim klima eski alalı neredeyse 7 sene olacak. Ama maşallahı var evin voltajları 100 voltaja kadar düşüyor hala sapasağlam çalışıyor. Ben de neden yıllardır birden duruyor diyordum meğer kendini korumaya alıyormuş. Tabii ben de evin voltajlarının 100 voltaja kadar düştüğünü yeni farkettim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |
      meeb kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yüzbaşı
      473 Mesaj
      30 Nisan 2018 21:10:20
      İyi akşamlar

Toshiba multi sistem klima için bilgi almaya gittim.

Dış ünite 1 tane iceriye 12 ve 18 iki iç ünite diye söyledi teknik servis. Dış ünite kaç btu diye sordum? 30000. Dış ünitelerin hepsi aynı zaten iç ünite ne takarak ona göre ayarlıyor dedi kendini. Klima konusunda sıfır bilgi değilim. Bana mantıklı gelmedi dedikleri. Bahsedilen model bu

RAS-2M18S3AV-TR

Bu dış ünite 30000btu ya yeter mi?

Twin rotary diye bir sistem varmış dış ünitede. Hangi iç uniteyi baglasak ona uyumlu çalışır dedi. 2 iç ünite olanların kapasite aynıymış. Bana mantıklı gelmedi. Bir toshiba sitesinde dolaşırken 2 iç ünite li olan modellerde farklı kapasiteli dış üniteler görmüştüm

• Yüzbaşı
      802 Mesaj
      30 Nisan 2018 22:05:50
      quote:

Orijinalden alıntı: adriano123

İyi akşamlar

Toshiba multi sistem klima için bilgi almaya gittim.

Dış ünite 1 tane iceriye 12 ve 18 iki iç ünite diye söyledi teknik servis. Dış ünite kaç btu diye sordum? 30000. Dış ünitelerin hepsi aynı zaten iç ünite ne takarak ona göre ayarlıyor dedi kendini. Klima konusunda sıfır bilgi değilim. Bana mantıklı gelmedi dedikleri. Bahsedilen model bu

RAS-2M18S3AV-TR

Bu dış ünite 30000btu ya yeter mi?

Twin rotary diye bir sistem varmış dış ünitede. Hangi iç uniteyi baglasak ona uyumlu çalışır dedi. 2 iç ünite olanların kapasite aynıymış. Bana mantıklı gelmedi. Bir toshiba sitesinde dolaşırken 2 iç ünite li olan modellerde farklı kapasiteli dış üniteler görmüştüm

Merhabalar öncelikle multsplit çok güzel teknoloji ancak Halen normal klima performansında asla değil. Adam klimanın nominal yanı normal kapasitelerine göre hesap yapmış.

Ancak 18 btu olan klima anlık yarım saat bir saat 23 btu kapasiteye kadar 12 btu klima da aynı şekilde 17 btu kapasiteye kadar çıkabiliyor. Etti mi size 40 btu kapasite. Ha normal Havalarda soğutmada zaten pek sıkıntı olmaz çünkü soğutmak ısıtma işlemine göre çok daha kolaydır. Ama ısıtmada soğuk havalarda +5 derecenin altına düştüğünde sıkıntı yaratabilir. O yüzden bütçeniz çok kısıtlı değilse klimaları kesinlikle normal almanızı tavsiye ederim.

|
      |

• Yüzbaşı
      473 Mesaj
      30 Nisan 2018 22:23:39
      Benim evime gelen mitsubishi electric servisi 12btu ve 9 btu önermişti. Yani bana aslinda toplamda 21-24 falan lazım. Toplama 30btu verecekse dış ünite çok iyi aslında. Ama ben numarasını verdiğim modelin 21000btu güç verdiğini iç ünite 12 ve 18 in tam performansta calisamayacagini düşünüyorum.

Bir de panasonic mi toshiba mı?

Panasonic etherea 9 ve 12 birlikte 8500tl

Panasonic briliant efdiciency 9 ve 12 5800tl

Toshiba multi sistem 6100tl

Hızlı Cevap

Reklamlar
Paykasa
Yeni Abonelik d-smart
paykasa
paykasa
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,563
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.