Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (1856. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
23 Misafir (1 Mobil) - 22 Masaüstü1 Mobil
5 sn
57.227
Cevap
701
Favori
4.431.027
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
49. Sırada  bugün en iyi #8
Sayfa: önceki 18541855185618571858
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: meeb

haklısınız hocam benim baymakın incelemesi yaptım dışarısı eksi 5 derecede kar yağışlı havada ki dış ünitenin içine doğru kar yağıyordu test ettim 4 saatten fazla sürede.Ortam kısa sürede 27 dereceye yükseldi 45 50 dk da bir defrosta girdi ancak işini fazlasıyla yaptı.kar yağışı yokken zaten defrosta girdiğini görmedim.

Ben de salonda takılı 18 btu MHİ inverter klima ile geçen sene bütün 80-90 metrekarelik evi 7/24 23-24 derece çalıştırarak ısıttım. Ve en soğuk ayda 390₺ faturam geldi. Normal evin elektriği 100₺ geliyor bize zaten bunun 100₺ si de elektrikli termosifon olsa klima 190₺ yakmış. O ay 15 gün falan kar yağdı gece -10 dereceyi gördük hava aşırı soğuktu evde hiç bir şey yanmazsa evin sıcaklığı 10 dereceye kadar düşüyor. Ve 3-4 saatte bir 15 dk defrosta girdi sonra paşa paşa görevini yaptı.

Ama bu sene faturalarım fena kabarık geldi en yüksek 444₺ ödedik ama ev fırın gibiydi en soğuk 23 dereceydi genelde 25-26 dereceydi sürekli turbo Çalışınca o gelir normal tabii ve hiç kapanmadı. Sonra 315₺ geldi. Sonra 266₺ geldi. En son 230₺ geldi. Bu ayki faturayı bekliyorum bakalım ama kafadan 150₺ kesin gelir.

Bakalım Doğalgazı bekliyorum keşke doğalgaz gelse. Ocak banyo ısınma hepsi bir arada. Bir de artık klima beni çok tıkıyor o üflediği hava falan rahatsız ediyor. O fan sesi de gar gar kafa ütülüyor.

Bu sene bir klima daha takacağım eve o takviye olur en azından.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• kar yağışlı havada 3 4 saatte bir mi defrosta girdi? Şuana kadar hangi klima incelesem taş çatlasın 1.5 saatte bir defrost yapıyordu .Sizinki epey iyimiş.Tabi şartlar havadaki nem de önemli.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

kar yağışlı havada 3 4 saatte bir mi defrosta girdi? Şuana kadar hangi klima incelesem taş çatlasın 1.5 saatte bir defrost yapıyordu .Sizinki epey iyimiş.Tabi şartlar havadaki nem de önemli.
    Evet sonra hava biraz ısındı -2 falandı ama yine kar yağıyordu nem çoktu o zaman 1.5 saate bir girdi. Ama geçen kış genelde hep 3-4 hatta bazen 5 saatte bir defrost yaptı.

Soğuğun hiç önemi yok ama hava 4-5 derece olsa çok nemli olsa yine defrost yapıyor.

Ama isterse -5 olsun kuru soğuk olsun hiç zorlanmadan ısıtır :).
  • aynen hocam soğuk değilde nem fazla oldumu özellikle kar yağışında defrosta giriyor.hatta özellikle denedim acaba girmiyor diye sorun olduğunu düşünüyordum.

• quote:

aynen hocam soğuk değilde nem fazla oldumu özellikle kar yağışında defrosta giriyor.hatta özellikle denedim acaba girmiyor diye sorun olduğunu düşünüyordum.
    Hayır sorun yok. Klimanın defrost sensörleri dış ünitedeki kar oranı belirli bir düzeyin üstüne çıkarsa klimaya defrost komutu verir. Benim klimamda dış ünitesi beyaz duvar boyamış gibi bembeyaz olunca defrosta giriyor. Ama defrost sensörünün daha hassas olmasını beklerdim onu da belki mühendisler çok sık aralıklarla defrost yaparsa iç ortam sıcaklığı soğumasın diye defrost süre aralıklarının uzattıklarını düşünüyorum.
  • -YucukluSucurtam- kullanıcısına yanıt
    benim baymak dediğim gibi hocam 50 dk da bir ortalama giriyordu.Özellikle defrosttan 40 dk sonra hissedilir şekilde ağız sıcaklığı düşüyordu 50 . dk giriyordu.

Birde ben set değerini 26 yapıyordum ortam 27 leri geçiyordu arkadaşların dediğine göre defrostta ortam aşırı soğumasın diye 1 derece kadar yüksek tutuyormuş sistem.Ben inverter klimalarda hiç değilse defrost süresinin düşmesini beklerdim 8 dk kadar sürüyordu bana biraz fazla gelmişti.Bir aralar sadece üst düzey klimalarda ilave ısıtıcı rezistans olduğunu duydum faydası nedir bilmiyorum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

benim baymak dediğim gibi hocam 50 dk da bir ortalama giriyordu.Özellikle defrosttan 40 dk sonra hissedilir şekilde ağız sıcaklığı düşüyordu 50 . dk giriyordu.

Birde ben set değerini 26 yapıyordum ortam 27 leri geçiyordu arkadaşların dediğine göre defrostta ortam aşırı soğumasın diye 1 derece kadar yüksek tutuyormuş sistem.Ben inverter klimalarda hiç değilse defrost süresinin düşmesini beklerdim 8 dk kadar sürüyordu bana biraz fazla gelmişti.Bir aralar sadece üst düzey klimalarda ilave ısıtıcı rezistans olduğunu duydum faydası nedir bilmiyorum.

Normal defrost aralıkları. Bulunduğunuz bölgeye şehire ayarladığınız set sıcaklığına ısı yalıtımına kadar bile değişir.

Baymak da alt segment klima. Genelde klimacılar sevmez. Yine beklediğimden iyi performans bile sergilemiş.

Benimki de geçen kış 3-4 bazen 5 saatte bir defrost yaptı. Ama 15 dk sürdü. Sizinki 8 dk sürmüş. Çünkü klimaların btu değerleri arttıkça dış ünite serpatin boyutları da artıyor. E serpatin boyutları da büyüyünce daha fazla oranda karlanma demek. Daha fazla karlanmayı eritmek de daha uzun süre demek.

1-2 derece fazlalık veya 1-2 derece eksiklik normaldir. Siz şimdi masanın üstüne termometreyi koyun 25 derece masanın üstünde gösteriyorsa bir de klimanın emişine koyun 27-28 derece çıkacak. Isınan hava yükselir. Klima da ortalama dereceyi baz alıyor. Benim klima da ısıtmada 24 dereceye ayarladığım zaman 23 derece oluyor normal havalarda 500 wat çekiyor bir ara ölçtüm. 24 derece olunca 350 wat çekiyor. 25 derece olduğu zaman da dur kalk yaparak 300 wat çekiyor.

İlâve rezistans klimaların alt tabanında ve üst tabanında oluyor. Bunlar çok soğuk havalarda çalışarak klimanın ısıtma performansına bir nebze fayda sağlarken hem de klimanın tabanında su birikintisini engellemek için yapılmış. Orta segment bazı klimalarda bile var.

Yanlış anlamayın ama bu kadar ince detaylara takılmayın. Eğer klimanız güzel ısıtıyorsa ayarladığınız dereceye getirip ve ayarladığınız derecede kompresör frekansını düşürüyorsa sorun yoktur. Siz sadece keyfini çıkarın

• hocam ben memnunum sıkıntı yok sadece meraklı olduğuma inceleme yaptım.sizlerde iyi günlerde kullanın.

• meeb kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim. Benim klima eski alalı neredeyse 7 sene olacak. Ama maşallahı var evin voltajları 100 voltaja kadar düşüyor hala sapasağlam çalışıyor. Ben de neden yıllardır birden duruyor diyordum meğer kendini korumaya alıyormuş. Tabii ben de evin voltajlarının 100 voltaja kadar düştüğünü yeni farkettim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İyi akşamlar

Toshiba multi sistem klima için bilgi almaya gittim.

Dış ünite 1 tane iceriye 12 ve 18 iki iç ünite diye söyledi teknik servis. Dış ünite kaç btu diye sordum? 30000. Dış ünitelerin hepsi aynı zaten iç ünite ne takarak ona göre ayarlıyor dedi kendini. Klima konusunda sıfır bilgi değilim. Bana mantıklı gelmedi dedikleri. Bahsedilen model bu

RAS-2M18S3AV-TR

Bu dış ünite 30000btu ya yeter mi?

Twin rotary diye bir sistem varmış dış ünitede. Hangi iç uniteyi baglasak ona uyumlu çalışır dedi. 2 iç ünite olanların kapasite aynıymış. Bana mantıklı gelmedi. Bir toshiba sitesinde dolaşırken 2 iç ünite li olan modellerde farklı kapasiteli dış üniteler görmüştüm

• quote:

Orijinalden alıntı: adriano123

İyi akşamlar

Toshiba multi sistem klima için bilgi almaya gittim.

Dış ünite 1 tane iceriye 12 ve 18 iki iç ünite diye söyledi teknik servis. Dış ünite kaç btu diye sordum? 30000. Dış ünitelerin hepsi aynı zaten iç ünite ne takarak ona göre ayarlıyor dedi kendini. Klima konusunda sıfır bilgi değilim. Bana mantıklı gelmedi dedikleri. Bahsedilen model bu

RAS-2M18S3AV-TR

Bu dış ünite 30000btu ya yeter mi?

Twin rotary diye bir sistem varmış dış ünitede. Hangi iç uniteyi baglasak ona uyumlu çalışır dedi. 2 iç ünite olanların kapasite aynıymış. Bana mantıklı gelmedi. Bir toshiba sitesinde dolaşırken 2 iç ünite li olan modellerde farklı kapasiteli dış üniteler görmüştüm

Merhabalar öncelikle multsplit çok güzel teknoloji ancak Halen normal klima performansında asla değil. Adam klimanın nominal yanı normal kapasitelerine göre hesap yapmış.

Ancak 18 btu olan klima anlık yarım saat bir saat 23 btu kapasiteye kadar 12 btu klima da aynı şekilde 17 btu kapasiteye kadar çıkabiliyor. Etti mi size 40 btu kapasite. Ha normal Havalarda soğutmada zaten pek sıkıntı olmaz çünkü soğutmak ısıtma işlemine göre çok daha kolaydır. Ama ısıtmada soğuk havalarda +5 derecenin altına düştüğünde sıkıntı yaratabilir. O yüzden bütçeniz çok kısıtlı değilse klimaları kesinlikle normal almanızı tavsiye ederim.

• Benim evime gelen mitsubishi electric servisi 12btu ve 9 btu önermişti. Yani bana aslinda toplamda 21-24 falan lazım. Toplama 30btu verecekse dış ünite çok iyi aslında. Ama ben numarasını verdiğim modelin 21000btu güç verdiğini iç ünite 12 ve 18 in tam performansta calisamayacagini düşünüyorum.

Bir de panasonic mi toshiba mı?

Panasonic etherea 9 ve 12 birlikte 8500tl

Panasonic briliant efdiciency 9 ve 12 5800tl

Toshiba multi sistem 6100tl

• quote:

Orijinalden alıntı: adriano123

Benim evime gelen mitsubishi electric servisi 12btu ve 9 btu önermişti. Yani bana aslinda toplamda 21-24 falan lazım. Toplama 30btu verecekse dış ünite çok iyi aslında. Ama ben numarasını verdiğim modelin 21000btu güç verdiğini iç ünite 12 ve 18 in tam performansta calisamayacagini düşünüyorum.

Bir de panasonic mi toshiba mı?

Panasonic etherea 9 ve 12 birlikte 8500tl

Panasonic briliant efdiciency 9 ve 12 5800tl

Toshiba multi sistem 6100tl

Mitsubishi alacaksanız SF modelinin altına düşmeyin. Benim tercih sıralamam şöyle olur

Mitsubishi SF>Toshiba Daiseikai>Panasonic Ethera> Panasonic Brillant Efficiency

Hiç multsplit klimaya bulaşmayın almayın. O mutisplit hesabı klimaların normal kapasitede çalışma hesabına göre ayarlanmış. İki klima ilk açıldığında çok yüksek amper ve enerji çekeceği için zorlanır tam randıman alamazsınız. 30 btu dış Ünite yetmez iki klimanın ilk kalkışta 40 btu kapasiteye ihtiyaçları var o yüzden verimsiz olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -YucukluSucurtam- -- 30 Nisan 2018; 22:34:13 >

• Geçen yaz agustosta mitsubishi sf50 yi 5500 e 9 taksit almıştım fiyatlar nasıl bu yil..

• LG Standard Plus 12K BTU ES-W12GJ2F0
    Baymak Elegant Plus A++ 12000 Btu/h
    Samsung AR12MSSDCWK/SK A++

Arkadaşlar hangi cihazı önerirsiniz yardımlarınız için teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lvrantum -- 1 Mayıs 2018; 0:36:16 >
  • Merhaba arkadaşlar klima konusunda hiçbirşey bilmem. Ama foruma bakarak evim için birkaç öneri isteyeceğim.
    Evim güney cephe güneş alıyor. 2. Katta oturuyorum. Alt komşum yüksek tavanlı bir dükkan. Pimapen çift cam var. Yalıtım var. 2,5 kişiyiz. 3 yaşında oğlum var. Klimayı %80 soğutma amaçlı kullanacağız. Salonum 20 m2. Yaklaşık 2,5 metre tavan yüksekliği var. 9 yada 12 bin btu yetecektir. Ama marka konusunda kararsızım. 2000-2500 arası bütçemi zorlamaz. Kafamdaki modeller şunlar:

Baymak elegant 12bin btu
    Airfel ltxn35 12 bin btu
    Vessen vtxn 12 bin btu
    Midea blanch 12 bin btu

Ancak bunlar yerine biraz daha bütçeni zorla ve şunlardan birini al dediğiniz bir klima varsa 3500 e kadar kendimi zorlayabilirim. Mitsubishi ve daikinde aklımda ki bir üst sınıf cihazlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: burock2010

Merhaba arkadaşlar klima konusunda hiçbirşey bilmem. Ama foruma bakarak evim için birkaç öneri isteyeceğim.
    Evim güney cephe güneş alıyor. 2. Katta oturuyorum. Alt komşum yüksek tavanlı bir dükkan. Pimapen çift cam var. Yalıtım var. 2,5 kişiyiz. 3 yaşında oğlum var. Klimayı %80 soğutma amaçlı kullanacağız. Salonum 20 m2. Yaklaşık 2,5 metre tavan yüksekliği var. 9 yada 12 bin btu yetecektir. Ama marka konusunda kararsızım. 2000-2500 arası bütçemi zorlamaz. Kafamdaki modeller şunlar:

Baymak elegant 12bin btu
    Airfel ltxn35 12 bin btu
    Vessen vtxn 12 bin btu
    Midea blanch 12 bin btu

Ancak bunlar yerine biraz daha bütçeni zorla ve şunlardan birini al dediğiniz bir klima varsa 3500 e kadar kendimi zorlayabilirim. Mitsubishi ve daikinde aklımda ki bir üst sınıf cihazlar.

Baymak hariç üçü de aynı cihazlar. Sadece markaları ve iç ünite kapakları farklı. Yani üçü de aynı cihazlar motorundan tutun kumandasına kadar. Hangisini ucuza bulduysanız onu tercih edin. Soğutma için de üst düzey cihaza hiç gerek Yok. Bu üçü ile de 22-26 derece aralığında kullanırsanız serin bir yaz geçirirsiniz. Genelde soğutmada 26 derecede kullanılması tavsiye edilir. Ama ben soğuğu seviyorum 22-23 derece aralığında kullanıyorum.

• -YucukluSucurtam- kullanıcısına yanıt
    banada bir yardımcı olursanız çok mutlu olurum
  • quote:

Orijinalden alıntı: -YucukluSucurtam-

quote:

Orijinalden alıntı: burock2010

Merhaba arkadaşlar klima konusunda hiçbirşey bilmem. Ama foruma bakarak evim için birkaç öneri isteyeceğim.

Baymak elegant 12bin btu
    Airfel ltxn35 12 bin btu
    Vessen vtxn 12 bin btu
    Midea blanch 12 bin btu

Baymak hariç üçü de aynı cihazlar. Sadece markaları ve iç ünite kapakları farklı. Yani üçü de aynı cihazlar motorundan tutun kumandasına kadar. Hangisini ucuza bulduysanız onu tercih edin. Soğutma için de üst düzey cihaza hiç gerek Yok. Bu üçü ile de 22-26 derece aralığında kullanırsanız serin bir yaz geçirirsiniz. Genelde soğutmada 26 derecede kullanılması tavsiye edilir. Ama ben soğuğu seviyorum 22-23 derece aralığında kullanıyorum.

Alıntıları Göster
    Öncelikle verdiğiniz cevap için teşekkürler. Bir sorum daha olacak. Baymakın bu serisini kullanıpta çok memnun kalan var. Ama özellikle servis konusunda bazı şehirlerde çok sıkıntı yaşayanlar var. Fiyat olarak airfel ve baymak çok yakın. 100 tl kadar baymak daha ucuz. Ve 5 sene garantisi var.Yan özellikler olarak baymak sanki biraz daha iyi gibi geldi bana. Tümünü düşündüğümüzde hangisi sizce daha mantıklı seçim olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi burock2010 -- 1 Mayıs 2018; 11:29:10 >

• Merhaba arkadaşlar,
    Evime 12000btu baymak elegant klima almak istiyorum.
    Lakin sizlerin değerli fikirlerine ve bilgilerinize danışmadan satın alım yapmayacağım.
    Aşağıdaki görselde evimin 1/1 ölçek çizdiğim resmi bulunmakta.
    KLİMA1 yazan ara hole klimayı kursam, dış üniteyi de hole yerleştirsem, oturma odası ve diğer odalarda soğutmadan nasibini alır mı?
    KLİMA2 ye kurduğumda yatak odası, oturma odası yine sıcak olacak.

KLİMA1 bölgesinin oluru var mıdır arkadaşlar?
    İyi günler.

• 
Sayfa: önceki 18541855185618571858
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.