Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (1834. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
13 Misafir (1 Mobil) - 12 Masaüstü1 Mobil
5 sn
57.179
Cevap
701
Favori
4.426.829
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
81 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 18321833183418351836
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Hocam 25m2 kombi detsekli bir alana 18 lik klima için hele bir de ME DAIKIN ise ben direkt olarak OHA derim affınıza sığınarak.

Biz bir çok markayı bu LİDER sıfatı taktığımız markalardan neden ayırıyoruz? Isı kalori oranları gerek kullanılan malzeme kalitesi ve gerekse mühendislik farkı nedeniyle ayırıyoruz. Bu durumda ben 25m2 bir alana 18 lik klima alacaksam, o zaman ME DAIKIN tercih edip de araba parası vermemin ne anlamı oluyor ki?

ME alın 12 lik alın hocam zaten 25m2 alanın BTU karşılığı 11300BTU dur. siz 12000BTU alacaksızın ki zatenm alacağınız klimanın ısıtma kapasitesi de muhtemelen 13-14.000BTU olacaktır (Tabi seçeceğiniz klimaya göre değişir)

Eğer 18 lik klima alacaksanız gidin istediğiniz markayı alın hocam o zaman LİDER markalara gereksiz yüksek bütçe ayırmaya gerek yok. 18.000BTU klima ile biz yeri geliyor 39-43m2 alanları ısıtıyoruz

• Ado kullanıcısına yanıt
    Hocam şu detayı vermeyi unuttum kışın ısınmada kombiyi devre dışı bırakmayı düşünüyorum yine de dediğiniz btu yeterli gelir mi? Zaten bende daha önceki konularda bahsettiğiniz hesabı yaptığımda yaklaşık 12000 btu çıkıyordu ama her gittiğim yer 18 lik önerince kafam biraz karıştı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • VaLiaNT84 V kullanıcısına yanıt
    Hocam açık ve net ifade ediyorum ki forumda da hep açıkça yazarım, ben ürüne KALİTE anlamında güvenemiyorsam BTU anlamında yüksek tutarım, İşte bu nedenle de forumdaşları ''BTU büyütmek istemezseniz o zaman lider markalar yönelin'' diye yönlendiririm.

İyi de azizim şimdi LİDER dediğimiz bu arkadaşlar da kalkıp da 25m2 alana ısıtma için 18 lik klima öneriyorsa ben o zaman bu işten ne anlarım?

Bakınız ben size hiç ''Hocam git al BİM de satılan REGAL veya A101 de satılan SEG bak keyfine'' dedim mi? Demedim zira her ne kadar bu klimalar 25 m2 alanı rahatlıkla ısıtabilecek olsa da, sizin koşulların biraz zorlu olması nedeniyle açık ve net GÜVENMEDİM ve söylemedim. Dedim mi size ''Hocam git BAYMAK al bak keyfine'' demedim. Zira her zaman yazarım klima işi marka değil koşul işidir. sizin koşullarınıza uygun klima almanız lazım. Ben 30m2 alanı 12 lik klima ile ısıtamadım, zaten işin matematiği de bize ''ısıtamazsın'' der. Ancak bu kış aynı ortama aynı btu da farklı bir klima takıp yine deneyeceğim.

benim burada yazdığım her şey mümkün olduğunca bir dayanağa bağlıdır, ya kendim denemişimdir detaylı olarak incelemişimdir, ya da fabrikadaki verileri görmüşümdür vs. Eğer bunlardan birisi bende yoksa zaten karışmam ve ''Bilmiyorum, bilene sorunuz'' der işin içinden sıyrılırım.

Sizin konuda ben yüzlerce evin 12 lik klima ile 25-28m2 evlerin ısındığını biliyorum ancak bunlar koşulları uygun, izolesi kuvvetli, güneş unsuru aktif, tavan yükseklikleri ideal, enerji tüketimi düşük klimalarla hiç kapatmadan ısıtılan alanlardır. Evde sürekli insan yaşayan konumlar için haziran sonunda klimayı açıp, ağustos sonuna kadar kapatmamak gerekir mesela. gerçek verimli kullanım budur zira kütle ısısını her seferinde YENİDEN atmak için gereksiz enerji harcamazsınız, ısıtmada da durum bundan farklı değildir, yaşadığınız bölgenin en soğuk zaman dilimi öncesi klimayı açar, teyakkuz dönemi bitene kadar kapatmazsınız, lakin kapatmamaktan kastım da 30 dereceye setleyip bırakmak değil, aynen dünya sağlık örgütünün belirlediği gibi 21 dereceyi setler klimayı evde olmasanız dahi o hali ile açık bırakırsınız, eve geldiğinizde bu ısı size yetmezse 23 yapabilirsiniz ancak bizim o eski alışkanlığımız olan kömürlü evlerde 30 derece iç ortam ısısını da kimse klimalı evlerden BENCE beklememeli.

Bu şartlarda klima kullanılacaksa sizin mümkünse + sı en yüksek 12 lik bir klima alıp kullanmanız yeterli gelecektir düşüncesindeyim. Siz yine de bir çok noktadan fikir almayı ihmal etmeyiniz.

• ÜStad gelen cevap "Bilmiyoruz" oldu.

• MrKnight kullanıcısına yanıt
    O zaman seri numarasını versinler biz biliriz
    Hocam eline sağlık detaylı bilgi için teşekkür ederim

• quote:

Orijinalden alıntı: Ado

O zaman seri numarasını versinler biz biliriz

Onu da istedim.Klima kapalı kutudaymış'ta göremiyorlarmış.Servisten öğrenin diyor.Ne yapmalıyım öğrenmek için.

Edit : Vestel müşteri hizmetlerini aradım,bilmiyoruz dedi.Yetkili servisi aradım bilmiyoruz dedi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MrKnight -- 10 Ağustos 2017; 15:32:59 >
    merhaba. Ado hocamdan önce yazayım düşüncemi :)

bence size eski model satacaklar bilmiyoruz diyorlar. Zaten hakketten bilmiyorlarsa ordan almayın derim.

insan sattığı malı tanımıyorsa işini tam yapmıyordur bence. bırakın işini ve saatığı ürünü bilen biri para kazansın.

malesef ülkemizde o kadar vasıfsız para kazanan insan var ki işini bilen ve iyi yapan birini bulmak çok zor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: denmus2011

merhaba. Ado hocamdan önce yazayım düşüncemi :)

bence size eski model satacaklar bilmiyoruz diyorlar. Zaten hakketten bilmiyorlarsa ordan almayın derim.

insan sattığı malı tanımıyorsa işini tam yapmıyordur bence. bırakın işini ve saatığı ürünü bilen biri para kazansın.

malesef ülkemizde o kadar vasıfsız para kazanan insan var ki işini bilen ve iyi yapan birini bulmak çok zor.

O bilmiyoruz diyen satıcıyı eledim.Başka bir satıcı 2017 üretimi dedi.Ondan da ısrarla seri no istedim emin olmak için.Bakalım beklemedeyim.

Hocam kapalı kutu olsa ne olacak kimse onlardan kutu açmasını istemedi. kutunun üzerinde barkot var zaten, barkotta da seri numarası var, versinler seriyi biz hallederiz gerisini
  • quote:

Orijinalden alıntı: VaLiaNT84

Hocam eline sağlık detaylı bilgi için teşekkür ederim

Rica ederim azizim.
  • quote:

Hocam kapalı kutu olsa ne olacak kimse onlardan kutu açmasını istemedi. kutunun üzerinde barkot var zaten, barkotta da seri numarası var, versinler seriyi biz hallederiz gerisini

Hocam onun satmaya niyeti yok.Seri no vermek yasakmış ta , ürün depodaymış ta, yazdı da yazdı.Ürün eski diyemiyor.Bla bla bla yapıp duruyor.

• Selamın aleyküm bu fuji plus akira klima nasıldır bilgisi olan varmı 12btu klimasi 1799 tl var alinirmi simdiden tesekkurler

• SerhancCc S kullanıcısına yanıt
    Bilgim olan bir ürün değil azizim.
  • quote:

Bilgim olan bir ürün değil azizim.

Eyvallah kardeşim samsung ar9500 sadece 12btu kliması var bu klima nasildir kondenser aliminyum deniliyor çöp diyenler var gerçektende öylemi

• Merhabalar. 17- 20 -25 m2 Güney batı odalar için soğutmada 12000 btu yeterli midir. 9000 kurtarır
    mı ?
    Şöyle birşey duydum doğrumudur? Servis 9000 in yeterli gelmeyeceğine kanaat getirdiğinde garantiyi iptal etme yetkisi var mıdır acaba ?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • @Ado Hocam

Adamlar seri no vermiyorlar ne yazık ki. Ürün id' sinden vestel destek hattına sorun diyorlar.Bu id' den öğrenebilirmiyiz üretim yılını.

Aslında yatak odasında 3-4 sene önce aldığım midea üretimi vestel kullanmaktayım. 24m2 salona kapı açık kullanılacak klima bakmaktayım. ME,Daikin vs. 12000 btu klimalar pahalı. Ben de midea kaliteli ve ucuz fiyata diye düşünmekteydim ama vestelin 7 yıl garantisi de cezbetmiyor değil. 12000 btu yeterli mi bu şekilde kullanıma?
  • SerhancCc S kullanıcısına yanıt
    Ben hiç bir üretime çöp demem, diyenlere de karşıyım. Oturduğu yerden bir mal için ÇÖP diyenlerin, çok biliyorlarsa gidip fabrika kurup çok daha iyisini üretip 1500-2000TL ye satmalarını öneririm, Bize icraat lazım boş laf değil, yoksa herkeste bir klavye var yazıyor yasak yok buna

Elbette ki ÇÖP demesek de ben de bir çok ürünü bazı noktalarından dolayı eleştiriyorum. Aradaki fark şu, bu eleştiri yapıcıdır, düzeltilmesi adına öneridir, tavsiyedir. Israrla bu hatayı düzeltme yoluna gitmeyen üreticiyi bu hatalı ürününü sürekli dile getirerek cezalandırmaktır vs vs. Yoksa oturduğum yerden ben şimdi MERCEDES için ''mmmm olmamış, direksiyonu çok yuvarlak'' dersem bu saçmalık olur

SAMSUNG klimaları ile ilgili eski on/off sistemlerdeki klimalarından bir tanesinin kullanıcısı olarak da, bu işin teknik tarafını bilen biri olarak da şunu yazabilirim ki EVET olması gereken bakırdır buna zaten itirazımız yok, lakin bakır olunca SIFIR SORUN diye bir durum da yok maalesef. Bakınız şu an hemen ulaşabildiğim bir SAMSUNG AD24A1E12 iç ünitenin eşanjöründe ahtapot kolun hemen üzerinde delik var hem de BAKIR olmasına rağmen. Ancak hemen hemen aynı yaşlarda olmalarına rağmen BEKO 7445D klima iç ünitesi de var tamamen ALUMİNYUM eşanjör, belki doğrusu bu değil ancak o eşanjör sapasağlam duruyor. Akma kokma delinme erime çürüme vs hiç bir şey yok.

Şimdi buradan çıkacak sonuç olarak ''Aaaaa alümintum süper ama bakır kaka'' şeklinde de değil elbette.

Ben uzun zamandır forumda yazarım, Alüminyum ne kadar kötülenirse kötülensin önce orta sınıf klimaların TAMAMI, daha sonra da zamanı gelince üst segment klimalar alüminyuma GE-ÇE-CEK bunun başka yolu yok.

Ancak ticari faaliyet olarak şunu yapabilirler. ME-XYZ-12A modelini Alüminyum olarak üretip 5000TL ye satarken, ME-XYZ-12B modelini Bakır olarak üretip 7.000TL ye satabilirler. Eeee malum lider markalar ''Kardeşim benim markamı kullanıyorlarsa marka değerinin bedelini de ödeyecekler'' düşüncesi ile 3.000TL lik klimayı 5.000TL ye satıyorsa, bu sefer de ''Kardeşim bakır borulu klima kullanmak istiyorlarsa bedelini ödeyecekler'' düsturundan hareketle bu sefer aynı malı elbette 7.000TL ye satacaklardır. Bunları bir öm görü olarak kabul edebilirsiniz. Forum da burada, Ben de buradayım. Zamanı geldiğinde haklılığım elbette ortaya çıkacaktır

Tabi ki tüm bunları yazarken ben de elbette ki alm yi TEKNİK olarak eleştiririm zira servis gurubunda bizim başımıza derttir alm. fazla yumuşaktır, basınca dayanmaz, tork değeri düşüktür, normalde havşa açılmaması gerekir lakin açıyoruz tabi, rekor sıkarken bakırda kullandığın tork ile alm de kullandığın tork değerini iyi ayarlamak zorundasın yoksa keser atar rekor alüminyumu, oksijen ile kaynak yapılmaz (Bakıra yapıldığı gibi yapılmaz yani) delik bulsan bakırda olduğu gibi 2 dakikalık bir kaynak ile sorun çözülmez vs vs vs

Lakin bunlar teknik tarafları. Sizlerde bilirsiniz ki kapitalist düzen PARA üzerine kurulu bir sistemdir ve PARA nın lafı geçer. üretici daha çok kazanmak için alm kullanma kararı almışsa ne mühendisin ne de bizim yapabileceğimiz bir şey kalmıyor.

Tabi burada her şey birbirine oldukça bağlı. klima üreticisine suç atıyoruz lakin, Londra metal borsası ve İstanbul metal borsası verileri bakır madeninin son 5 yıllık önlenemez yükselişini gün gibi önümüze seriyor. ben daha önce de bu matematik hesabını yapmıştım. 5 yıllık bakır madeninin fiyat artış endeksi ile 5 yıllık klima ürünlerinin fiyat artış endekslerini karşılaştırın, başka hiç bir şey araştırmanıza gerek kalmaz.

• orhen41 O kullanıcısına yanıt
    m2 olarak oldukça yeterli, aynı zamanda VESTEL yeni üretimlerinde kompresör değişikliğine gittiğinden dolayı ısı kalori oranı da oldukça iyi seviyelere geldi yine de bu yeni kompresörler ile bu kış ilk kışımız olacak, bakalım hep birlikte sonuçları göreceğiz.
  • 
Sayfa: önceki 18321833183418351836
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.