Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Klima Tavsiyesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir Kullanıcı
39.190
Cevap
328
Favori
3.173.293
Tıklama
Giriş
      311 Mesaj
      03 Ağustos 2017 08:51:29

Üstad sizin klimada iç üniteden çıkan (camın kenarından dışarıya doğru olan) boru üzerinde terleme oluyormu acaba ? Bende oluyordu ve servis normal olduğunu söylüyordu.
      |
      |
      fujigef kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
      03 Ağustos 2017 08:53:09

Üstad şöyle bişi var, balkonum cam balkon kapalı. Yani cam balkonun dış alt yüzeyine almayı düşünüyorum klimayı. Dış üniteye gelen bakır boruları sökmeden montaj yapmam mümkün değil, hatta dış üniteye gelen elektrik kablosunu filanda komple sökmem lazım. Bu şekilde bir çalışma için hangi sırayı izlemem gerekir acaba ?
      |
      |
      Ado kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
      03 Ağustos 2017 08:58:46

Adamlar benim üniteyi değişim yapmaya geldiklerinde rica ettim ama yapamayız dediler, 200tl dediler. Kendilerini pek izleyemedim ama adamlar gaz toplama yaptık filan dedi. Ama vakum olayı derken neyi kastediyorsunuz bilemiyorum tabii ki
      |
      |
      03 Ağustos 2017 09:09:36

Hocam sizin montaj hatalıydı zaten .Keşke en başından müşteri hizmetlerine resimleri gönderip istemediğim yere hatalı şekilde yapıldı diye talepte bulunsaydınız.

Klimacı değilim ancak eş dost akrabada ve kendimde sohbet eşliğinde çok fazla montaja şahit oldum.

birincisi elinizde vakum makinanız olmayacağını yüksek ihtimal sanarak . montajı kendiniz yapsanız bile ancak süpürme mantığında borular içersin deki kalan havayı dışarı atarsınız .Ancak 2. montajda süpürme yapılabiliyor mu bimiyorum .Bildiğim iç üniteye fabrikada azot gazı benzeri bir gaz basılıyor servislerinde kolayına geldiğinden vakum ile uğraşmayarak gazı salma esnasında valflerden biri kapalı iken bu gazın borulardan bir miktar hava ile atılıyor.Konumuza gelecek olursak vakum yapamayacaksınız risk almayın.

Yine de ben yaparım derseniz adım adım anlatmaya çalışalım.Yanlış bilgi verebilirim Başta Ado hocam yanlışım eksiğim varsa düzeltsin.En azından mantığı anlamanız için Ado hocam cevap verene kadar ön bilgi sahibi olun diye yazıyorum .

1)Klima Gaz Toplama yapılır

1-Servis vanalarının kapaklarını açın. (boru çıkışının olduğu yerde yan duranlar)
      2-Klimayı soğuk çevirimde çalıştırın.
      3-Basma hattı “presyon” yani ince borunun servis vanasını kapatın.
      4-1 dk yada tahmini 50 ye kadar sayın.
      5-Hemen üzerindeki diğer kalın boru olan dönüş borusundaki servis vanasınıda kapatın.
      6-Klimanızı sigortadan kapatın.Böylece soğutucu akışkanı dış ünite üzerindeki kondansere depolamış olacaksınız.
      7-Elektrik ve haberleşme bağlantılarını sökerken kabloları kodlayın. Montaj sırasında yanlış bağlantıların önüne geçmiş olursunuz.
      ( her aşamada mutlaka resim çekin )

2)Toplama bitince önce klima borularını sökün ağızlarını poşet ile kapatın.

3)klima plastik takoz vidalarını sökün. Klimayı güvenli bir alana alın.

4)L konsoları sökün .Sökmeden önce aralığını ölçün ki yeni yere kolayca monte edin. Su terazisi ile gönyelemeyi kesinlikle yapın.

5)L konsolları yeni yerine takmadan önce boru mesafesini ölçün.İç üniteden yukarıda kalacaksa mutlaka en az bir metre fazlalık kalacak şekilde yağ kapanı yapacak şekilde hesaplayın. uygun vida dübel ile sabitleyin.

6)Klima yı l konsolların üzerine oturtun. Takoz bağlantılarını , bakır boruları ,enerji ve kontrol kablolarını bağlayın.

7)Gazı salma işlemi için hiç bilgi vermeyeyim. Yanlış bilgi olmasın. zira vakum ve süpürme yapma olasılığınızı bilmiyorum.
      |
      |
      muratkeskinist kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
      3603 Mesaj
      03 Ağustos 2017 09:10:32

https://forum.donanimhaber.com/klima-gazi-nasil-toplanir--80183760 detaylı bilgi için bu forumu okuyunuz lütfen.
      |
      |
      meeb kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
      03 Ağustos 2017 09:35:05

Baya meşakkatli bir iş gibi duruyor, birde gazı mazı kaçırırsak maliyeti ne olur düşünmek istemiyorum pek. Ben servise dedim kurmaya gelen arkadaşlar bana yanlış bilgi verdi. Bununla ilgili vestellemi görüşcez, dediler ki 1 tane kurulum hakkınız var. Bu şekilde başvurmanız boşuna olacaktır dedi. Site yönetiminle pek karşı karşıya durmak istemiyorum ama beni zorlarsada dış üniteyi olmadı parasını verip dışarı aldırcaz. Ama yapılacak işlem kesinlikle 200 lira tutmaması gereken bişey. Belki daha ucuza bulabilirsem yaptırabilirim artık. Çok teşekkürler paylaşımlarınız için.
      |
      |
      meeb kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
      03 Ağustos 2017 09:53:04

Aslında sadece bilgi , tecrübe ve beceri gerektiriyor.Ben çok kez yardımda bulundum .Ancak tek başıma yapabileceğimi bile sanmıyorum.En azından anlayan bir bir arkadaş gerekli yardım için. Tek başına çok zor olur.

Tek sıkıntı gaz toplama ve salma işlemi.Bir miktar gaz eksilmesi kesinlikle olacaktır.İlk kurulumda servisler tarafından yapılan süpürmeli montajlarda bile oluyor.Ancak bildiğim fabrikalarda bir miktar fazla basılıyor zaten.

Tavsiyem yetkisiz müdahaleye pek sıcak bakmıyorum çünkü garanti şartlarını olumsuz etkiler , ihtiyaç durumunda gelen servis hatırlarda sıkıntı yaratırmı bilemiyorum .Bu birazda yakın zamandaki servis ihtiyacı doğar mı doğarsa da aynı personel gelirde hatırlar mı buna bağlı.

Yoksa gelen ekip fotoğraflarını çeker tutanak tutar garanti dışı bırakabilir.

Ama bence siz en başından beridir müşteri hizmetleri ile muhatap olmanız gerekirdi.Belki belli bir oranda iskonto ile değişim hakkı verilebilirdi.
      |
      |
      muratkeskinist kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
      3603 Mesaj
      03 Ağustos 2017 10:39:10
      Baymak elegant plus 12.000 btu enerji tüketimi ölçümü yaptım merak edenler okuyabilirler.

https://forum.donanimhaber.com/baymak-elegant-plus-12-000-btu-enerji-tuketimi--128135999#128135999
      |
      |
      03 Ağustos 2017 11:16:24

Estağfurullah Sn Ado Hocam ne demek;

Tavsiyeleriniz;

1-İş yoğunluğundan ertelendi
      2-+4 yıl ek güvence için servisle görüşüldü, dönüş bekleniyor
      3-Toz filtre temizliğiyle ilgili incelemelere başlandı,

Yıllık bakım işini nasıl halledeceğiz acaba Ado Hocam?

Şöyleki kışın hiç çalışmayacak klimalar, bu gözönünde bulundurulduğunda ne kadar sürede ve nasıl yapılacak acaba?
      |
      |
      03 Ağustos 2017 11:43:01

Hocam klima temizleyici solüsyonlar var onlardan almanız size avantaj sağlayacaktır. Anyonik yüzey aktif madde içeren bu solüsyonlar en azından eşanjör içerisinde birikmeye odaklanan toz partiküllerini orada kalıtsallaşmadan çözecektir, bu kimyasal madde siz uyguladıktan sonra üzerinden bir de bitmiş camsil şişesine doldurup sıkacağınız su ile durulanıp drenaj kanalından akıp gidecektir.

İlgili solüsyonlar için en önemli tavsiyem lütfen sıkı bırakmayınız, daha yapışkan bir yüzey oluşturup eskisinden beter hal almasına sebep olabiliyor bu gibi durumlarda. spreyi sıkıp 5 dakika bekleyip sonra durulama yapmarsanız yıllık bakım işini büyük ölçüde atlatmış olursunuz.

Sizin koşullarda ben ilk 2 yıl genel bakıma ihtiyaç olacağını düşünmüyorum, solüsyon kullanımı ile bu süreyi3 belki 4 yıla çıkartabilirsiniz, lakin sonrasında bir tam bakım mutlaka gerekecektir düşüncesindeyim.

Unutmayınız klimanız ne kadar yoğun toz çekerse o kadar erken bakım gerektirir.
      |
      |

• Çavuş
      92 Mesaj
      03 Ağustos 2017 13:16:00

Çok teşekkürler Ado hocam, yazdıklarınızı arşive aldim, saygılarımla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fujigef -- 3 Ağustos 2017; 13:16:48 >
      |
      |
      03 Ağustos 2017 15:41:07

Saygı bizden hocam. Görüşmek üzere.
      |
      |
      03 Ağustos 2017 16:52:25
      Yatak odasına klima alacam kaç btu almam lazım. Marka model önerisinde verirseniz sevinirim. Yatak odası 25_28 m2, civarı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
      03 Ağustos 2017 21:41:39
      alerji sorunu için hangi klimayı önerirsiniz
      03 Ağustos 2017 22:15:13
      12.000btu klima arıyorum bütçem max 3500 tecihim 3000tl altı olsun bulunduğum ilde midea satıcısı yok. Maximum enerji verimliliği Mümkünse teknolojik yenilik ve mümkünse en önemlisi hava temizleme filtrelemesi iyi olan bir model olsun.
      |
      |
    • Onbaşı
      29 Mesaj
      04 Ağustos 2017 02:19:32

hocam 18000 lik 3000 tl civarı klima almak istiyorum. Fiyat/performans ürünü arıyorum hangi markayı tavsiye edersiniz özellikle almayın diyeceğiniz markalar var mı
      |
      |
      Bahsedilenler: Ado
      04 Ağustos 2017 09:51:32

Markadan ziyade özellik araştırmanız gerekir. Söz konusu yatak odası ise iç ünite fan kademesi yüksek ürünler bakmanız, sessizliği tescillenmiş ürünler tercih etmeniz gerekir.

M2 düşük olması nedeniyle küçük kabin klima almanız sizin avantajınız olacak zaten. o m2 alan için 12.000BTU klima rahatlıkla yeterli olacaktır.
      |
      |
      magnumm kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
      04 Ağustos 2017 09:55:24

Astım ve Alerji sorunu olanlaqrın zaten normalde klima kullanmaması gerekir. Tabi ki çaresizlik kullanmaya mecbur bırakıyorsa bu durumda sizin klimayı değil filtre dünyasını araştrmanız gerekir zira dünyanın en kaliteli klimasıda sadece klimadır, en kalitesiz klimasıda sadece klimadır.

En kaliteli olanına da, en kalitesiz olanına da bu filtreler zaten sonradan da takılabilir.
      Alerjen filtreleri araştırmanızı tavsiye ederim. Klimalarda kaba-iyon-gümüş iyon-karbon-alerjen filtreler bulunur ve hepsi de klimanın İÇERİSİNDE olan teknoloji değil sonradan takılan donanımlardır. Siz iyonizer özellikli bir klima alıp sonra da internet veya büyük mağazalardan satın alabileceğiniz ekstra filtrleri klimanıza takabilirsiniz.
      |
      |
      forgot kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
      04 Ağustos 2017 16:29:04
      Merhaba arkadaslar

Klima almak istiyorum geçen sene alacaktık kısmet olmadı bu sene şu yaz bitmeden alırsak iyi olacak.

*Akdeniz bölgesindeyiz (Adana)
      *Oda 18 m2 büyüklüğünde
      *Müstakil 2 katlı ev, alt kat boş üst kat teras
      *Adana sıcağını bilen arkadaşlar vardır soğutması ona göre iyi olmalı.

Ev kendi evimiz olduğu için kaliteli bir marka almayı ve bütçeyi biraz yüksek tutmayı düşünüyorum. Uzun yıllar kullanacağım ve beni pişman etmeyecek bir marka olmalı. Daikin-Mitsubishi vb. gibi bütçe 4000-5000 arası tavsiye edeceğiniz hangi marka ve modeller var??
      |
      |
      04 Ağustos 2017 16:42:35
      Dün dedemlere mitsubishi heavy SRK35ZS-S(3500 TL) takdırdık. Dedemlerin montajdan anlamayacağı için kardeşimide yolladım ve kesinlikle vakum yaptırılması gerek dedim. Daha sonradan kardeşim aradı ve vakum yapmayacaklarını söyledi bende servisi direk göndermelerini ve klimayı taktırmamalarını söyledim. Böyle deyince gidip vakum makinesi getirmişler ve vakum yapmışlar. Servis ise bunu pinpirikli kişiler yaptırıyor abi yoksa biz kimseye yapmıyoruz diye cevap vermiş. Bizde kendi evimize SRK35ZS-S taktıracaktık ama servis böyle olunca ben gıcık aldım ve ordan taktırmayacam. Mitsubishi Electrick taktırmaya karar verrdim SF 35 serisi bu model hakkında düşünceleriniz nelerdir arkadaşlar?
      |
      |

Reklamlar
sohbet
Ankara Web Tasarım
#0850 Numara Tahsisi;#0850 Hat;#IP Santral;#Toplu
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
SEO
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,594
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.