Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Klima Tavsiyesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: klima5505, cyetkin Daha Az
2 Kayıtlı Üye, 3 Misafir Kullanıcı, 1 Mobil Kullanıcı  ( 1 Mobil Cihaz  )
39.208
Cevap
328
Favori
3.174.529
Tıklama
Giriş
      368 Mesaj
      04 Haziran 2017 22:00:01
      Merhaba bende bir Klima tavsiye almak isterim yardimci olursanız sevinirim.

KONYA
      Is yeri 86m2 ve kuzey cephe

15-20 kişi
      Kaset tipi klima istiyorum
      Özellikle sormak istediğim ECA klima nasıldır bu konuda? Iyiyse alacagim hemen.
      Önerileriz nedir??
      05 Haziran 2017 00:29:46
      quote:

Orijinalden alıntı: Ado

LG BEKO ARÇELİK hangisini alırsnaız alın zaten aynı malı almış olacaksınız zira ARÇELİK ile BEKO bildiğiniz üzere aynı firma üretimi, buna paralel ARÇELİK gurubu klima üretimlerini zaten LG ile birlikte yapıyor.

Bu şartlarda ARÇELİK ve VESTEL olarak seçeneklerinizi ikiye indirgeyebilirsiniz üretici olarak.

ARÇELİK 12300 ile VESTEL Minimalistik serilerini araştırabilirsiniz.

Aslında bunlar bile bence pahalı, sizin ortam ve koşullar için çok pahalı bir klimaya ihtiyacınız yok. Keşke şu BİM de satılan REGAL 12.000BTU klimaları yeniden 1300TL bantlarında satsalar da alsak.

REGAL lerin enerji tüketimi ve servis olayı nasıl hocam, Arçelik-Beko-Vestel gibi mi? Ayrıca bu saydıklarımın enerji tüketimi aralığı kabul edilebilir seviyelerde midir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi çerkez -- 5 Haziran 2017; 0:35:1 >

• Er
      13 Mesaj
      05 Haziran 2017 10:59:43
      Merhaba

Evimiz 4+1 yeni ve sıfır bina.

Yer : Ankara - Güney-Batı-Kuzey Cephelerinde yer alıyor. Fakat çoğunlukla odalar Batıya, Yatak odası güneye, Salon ve mutfak kuzeye bakmaktadır.

Kombinin yeri mutfakta hemen balkonun yanındadır ve su tahliyesine de çok yakın yer alıyor.

Evin brüt 193m2 net, 176m2 kullanım alanı bulunuyor.

Petekler:
      Oturma Odası : 90cm
      Salon : 140+120cm
      Antre : 90cm
      Mutfak : 90cm
      Oda 1 : 90cm
      Oda 2 : 100cm
      Banyolarda 1 er adet, toplam 2 adet havlupan yer alıyor.
      Toplamda 7,2m Petek ve 2 Havlupan yer alıyor.

Evim için gerçekten uzun yıllar rahatlıkla ısınabileceğim bir kombi arıyorum. Teknik servisi beni üzmesin, bütçe olarak bir problemim yok. Sizlerin önerileri nelerdir ?
      05 Haziran 2017 12:28:34
      quote:

Orijinalden alıntı: çerkez

quote:

LG BEKO ARÇELİK hangisini alırsnaız alın zaten aynı malı almış olacaksınız zira ARÇELİK ile BEKO bildiğiniz üzere aynı firma üretimi, buna paralel ARÇELİK gurubu klima üretimlerini zaten LG ile birlikte yapıyor.

Bu şartlarda ARÇELİK ve VESTEL olarak seçeneklerinizi ikiye indirgeyebilirsiniz üretici olarak.

ARÇELİK 12300 ile VESTEL Minimalistik serilerini araştırabilirsiniz.

Aslında bunlar bile bence pahalı, sizin ortam ve koşullar için çok pahalı bir klimaya ihtiyacınız yok. Keşke şu BİM de satılan REGAL 12.000BTU klimaları yeniden 1300TL bantlarında satsalar da alsak.

REGAL lerin enerji tüketimi ve servis olayı nasıl hocam, Arçelik-Beko-Vestel gibi mi? Ayrıca bu saydıklarımın enerji tüketimi aralığı kabul edilebilir seviyelerde midir?

REGAL klima ile VESTEL klima arasında gerek üretim, gerek kalite, gerekse servis hizmeti olarak zerre kadar fark yok hocam. ARÇELİK/BEKO nasıl ise VETSEL/REGAL aynıdır.
      3 yıl garantilidir
      Montaj ve nakliye hizmeti ücretsizdir
      |
      |

• Emekli Yönetici
      9417 Mesaj
      05 Haziran 2017 12:30:05

Hocam klima bölümüne yazmışsınız,

https://forum.donanimhaber.com/forumid_760/tt.htm

Bu bölümdeki arkadaşlarımıza danışabilirsiniz.
      |
      |
      Weya258 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
      05 Haziran 2017 12:31:59

Hocam özelden de sormuşsunuz bana orada uzun yazmıştım burada aynı detay girmedim :)

YORK ürünleridir, MİDEA üretimidir, servis hizmetlerini de sizden öğrendiğim kadarıyla ECA (Elginkan gurup) kendisi verdiğinden dolayı rahatlıkla alınabilir diyorum.
      |
      |
      konya kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
      05 Haziran 2017 14:46:27
      Merhaba,

http://www.hizliresimyukle.com/image/64JC9

Evin şekli yukardaki gibi ve totalde 70 metrekareden oluşuyor.
      Çocuk odası ve yatak odası sabah güneş görürken salon ve mutfak öğleden sonra güneşli oluyor.
      Amacım ise gündüz salonu soğutmak, gece ise mutfak ve salonun kapısını kapatarak yatak odası ve çocuk odasını soğutmak. Bu durumda soru işareti eklediğim(dış ünitenin balkona takılması dahilinde) antre başlangıcına klima uygun olur mu? Uygun olursa kaç BTU yeterli olur ve hangi marka önerirsiniz? Bütçem 3000 tl civarı.
      Eğer yeri uygun değilse sizce klima nereye takılmalı?

Teşekkür ederim.
      05 Haziran 2017 15:28:15

Her ne kadar tek klimayla tüm evi iklimlendirmenin literatürde yeri olmasa da (her oda eşit sıcaklıkta olmuyor haliyle) evinizin m²si itibariyle 24.000BTU bir klima ile bu işi çözebilirsiniz. Yalıtım çok iyi vs ise 18.000BTU da sizin evinizin sıcağını kırabilir. Bana uygun gelmeyen montaj yeri oldu ki sanıyorum pek de bir alternatif yok.
      |
      |
      ihsnlky kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
      05 Haziran 2017 16:45:17
      quote:

Orijinalden alıntı: unreleased

Her ne kadar tek klimayla tüm evi iklimlendirmenin literatürde yeri olmasa da (her oda eşit sıcaklıkta olmuyor haliyle) evinizin m²si itibariyle 24.000BTU bir klima ile bu işi çözebilirsiniz. Yalıtım çok iyi vs ise 18.000BTU da sizin evinizin sıcağını kırabilir. Bana uygun gelmeyen montaj yeri oldu ki sanıyorum pek de bir alternatif yok.

Anladım, peki marka/model olarak ne önerebilirsin?
      |
      |
      05 Haziran 2017 17:30:57 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: Nerminator

Valla kaç metrekare bilmiyorum hocam, şöyle anlatayım belki anlarsınız. Odada 3 tane baza var yan yana, bir tane de dolap var.

dolap ve yanındaki bazanın arasına bir kişi rahat sığar. Bazaların kendi aralarına da yine bir kişi rahat sığar hatta 2 kişi de sığar.

Belirli bir bütçem yok, uygun olsa iyi olur tabi. Dediğim gibi en önemli şey az yakması. 7 24 çalıştırıyorum, 50 lira fatura geliyor diyenler var, öyle bir klima varsa ben de alırım yani

Hocam Selamlar...

Odanın duvarları kaç metre onu tahminen söylerseniz daha kesin olur :)

Odanın boyu ve eni kaç metre acaba tahmini ?

Aklımda 25-26 m2 bir alan canlanıyor. İnverter klimalar ne kadar uzun süre ve uygun ayarda çalıştırılırsa o kadar tasarrufludur. Ancak o tüketime sahip cihazların fiyatı da artıyor :)
      |
      |

• Teğmen
      221 Mesaj
      06 Haziran 2017 06:29:07
      quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ahsen2

R410a gazı kullanan yeni nesil tüm klimalar iyidir. istediğinizi alabilirsiniz.
      yalnız eski nesil r22 gazı kullananları almayın. onlar eski teknoloji kullandığından iyi soğutmuyor.

Hocam yanlış anlamayınız lakin hatalı bir bilgi bu

Freon R22 gazı tepkime süresi 410A ya nazaran daha yüksek, aynı zamanda kırılgan olmayan kimyası nedeniyle daha gaddar bir gazdır.
      Eski teknoloji veya kötü olmasından dolayı değil, kimyasal içeriğinin ozon tabakasına verdiği ciddi zarar nedeniyle dünyada üretimi ve kullanımı yasaklanmıştır.

Kimse yanlış anlamasın aslında 410A denen gaz, tam bir baş belasıdır. Yine de çevre dostu olması ve snayileşmenin bu gaz etrafında yoğunlaşması şu an için üreticileri buna mecbur kılmaktadır.

YOK, ama eğer olsa bu günün üretimlerinde 22 gazlı inverter klima görsem ANINDA alırım.

Aynen kardeşim kadtılıyorum işin kimyasal fiziksel boyutunu bilmiyorum ama soğutma performansı anlamında r22, 410a hissedilir fark atar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |

• Yüzbaşı
      293 Mesaj
      06 Haziran 2017 09:41:37

Selamlar Arkadaşlar,

Herkese hayırlı ramazanlar.

Yatak odası için klima bakıyorum.Malesef görme engelli olduğum için resim göndermem mümkün değil.Ama odayı ve şartları yazmaya çalışayım.

8 katlı bir binada oturuyorum.(8. kat teras/çatı katı.)Benim oturduğum ev dubleks.Apartmanın 7. katında oturuyorum ve üst katta da abimler var.Yatak odam güney cepheye bakıyor ve üzerinde balkon var.Odam ortalama 15 16m kare boyutlarında.Apartmanda köpükle izolasyon yapılmış ama ne kadar etkili bilemem.Odam normalde tam kare ama balkona çıkılan alanda bir eki daha var.bu ek de 3 metreye 2 metre gibi boyutlarında.Bursa'da ikamet ediyorum ve odamızın üstünde hemen teras var.Yani odanın üstünde artık kat filan yok.Üstü açık kocaman bir terasımız var.

Geçenlerde firmalarda biraz araştırma yaptım.Arçelik, Vestel vs. Genellikle 9000BTU olan modelleri önerdiler.Ama fiyat olarak 2100TL ile 2500TL arasında değişiyordu.

Benim istediğim kesinlikle hem iç hem dış ünite sessiz olsun.Ayrıca genellikle soğutma için kullanılıcak.Kışın da çok soğuk zamanlarda kullanılabilir.Ama önceliğim sessiz, sorun çıkarmayan ve nem alma modunda da çalışabilen bir klima almak.

Ben ilgi ve alakanızdan dolayı çok teşekkür ediyorum.Tekrar hayırlı ramazanlar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OSİBAY -- 6 Haziran 2017; 9:45:30 >
      |
      |
      Bahsedilenler: Ado

• Yüzbaşı
      529 Mesaj
      06 Haziran 2017 16:21:28

Merhaba hocam, izninizle ben araya girip kısa bir cevap vereyim,

Orta segment ürünler bile müşterilerden gelen şikayetler yüzünden iç ve dış ünitelerini oldukça sessizleştirdi. Kompresör soğutmada çalışırken, ısıtmaya nazaran zorlanmayıp devrini düşük tuttuğu için dış üniteleri oldukça sessizler. Ancak (eski üretimler kadar sesli olmasa da) ısıtmada çalışırken pek sessizlik iddiaları kalmıyor. İç ünitenin sessiz olması için de fan hızı ayarı 5 veya 5'ten fazla olan ve uyku modu olan modelleri tercih edebilirsiniz. Yine de, sıfır ses beklemek hata olur.

Bunlar dışında 16m² üstü çatı olan odanız için 9.000BTU üstesinden kalkar hocam.

Ayrıca bahsettiğiniz firmalardan ürün alacaksanız, belirli bir ücret karşılığında +4 yıl ek garanti yaptırarak sorun çıksa dahi 7 yıl boyunca güvence altında olabilirsiniz.
      |
      |
      OSİBAY kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yüzbaşı
      274 Mesaj
      07 Haziran 2017 08:36:14
      İzmir narlıdere
      20m2 tavan yüksekliği 3m
      yalıtımlı yeni bina
      alüminyum doğrama ve ısıcam fakat pencere büyük değil 1,5x1m
      tek cephe doğuya bakıyor , diğer 3 cephesi dolu
      can alıcı kısım Çatı katı olması. Ev çatı dublex , üst kata çıkınca fırının yanına gelmiş, odaya girince fırının kapağını açmış gibi oluyor :)
      odanın yarısı beton yarısı kiremit altında kalıyor.
      Yazın dışarıdan daha sıcak olduğunu biliyorum.
      akşam 22-sabah 8 arası çalışacak sadece soğutma olarak kullanılacak
      önerilerinizi bekliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fataleagle -- 7 Haziran 2017; 8:45:26 >
    • Emekli Yönetici
      9417 Mesaj
      07 Haziran 2017 09:00:16

Her ne kadar ev içi yoğun bunaltıcı bir atmosfer oluşsa da, klimayı çalıştıracağınız zaman diliminde dışarıdan baskılayacak güneş ışığı olmaması nedeniyle ortamın kütlesel ısısı haricinde bir dezavantajınız olmayacak ki bu da klimanızın her ilk çalıştırıldığında fazladan efor harcaması anlamına gelecek lakin buna yapacak bir şey yok.

Normalde sadece soğutma olacağından dolayı 9.000BTU bir klima bile yeter diyebilecekken, sizin şartlar nedeniyle ortamı Erken koşullandırabilmesi adına 12.000BTU bir klima almanız yeterli olacaktır.

Burada bir seçim yapmanız gerekir tabi.

KALİTELİ 9.000BTU mu?
      ORTA SEGMENT 12.000BTU mu?

birinci seçenekte BTU açığını kalitesi kapatır
      ikinci seçenekte kalite açığını fazla btu unsuru kapatır
      |
      |
      fataleagle kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
      07 Haziran 2017 09:41:26

Ado hocam,

Bu BTU aralığı nedir ? Örneğin 12.000 BTU yazan klimanın teknik özelliklerinde soğutma için 4200-15500 (rakamlar farazidir) gibi bir aralık yazıyor.
      Tam olarak neyi ifade ediyor bu, yani maximum btu su yüksek olan daha mı güçlü bir klima oluyor ?

Teşekkürler
      |
      |
      Ado kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
      07 Haziran 2017 10:05:09

Teşekkür ederim cevabınız için kesinlikle değerlendireceğim
      |
      |
      07 Haziran 2017 10:14:47

Hocam öncelikle teşekkür ediyorum zira çok yerinde bir soru olmuş, bu vesile ile ben de bazı konuları açıklama fırsatı bulmuş olurum.

Bilinen üzere eski nesil klimalar düz mantıkla çalışırdı, Yani 220V 50Hz verdiğiniz kompresörden, Kompresörün kapasitesince sonuç alırdınız. Sistem bu derece basitti.

Ancak yeni nesil sistemler hep anlattığım üzere frekans esasına göre çalışır. Yani yukarıdaki örnekte biz kompresöre 220V 50Hz veriyorduk ya, bu sistemde ise mikroişlemci ve mikrokontrolörler tarafından uygun görülen voltaj ve frekans ile kompresör beslenir. İşte bu verilen frekansın en alt dilimi sizin tabiriniz ile MİN BTU denilen değer olur.

İnanılmaz anlaşılır örnek ise arabadır. (Bu forumda araba örneği çok seviliyor )

arabanızın rölanti ayarı ne kadar stabil ise o derece düşük çalışır ve tüketim az olur. Arabadaki stabil rölanti ne ise, klimalardaki min btu da o dur.

Min Btu aslında motorun atalet sisteminin, gelişmiş teknoloji ile atlatılması konusudur, Eski şahin arabalarımızdan hatırladığımız kadarıyla rolantiyi ne kadar düşürürsek araba o derece titrer ve hatta bir süre sonra stop ederdi, işte kompresördeki min btu değeri ise stabilitesini bozmadan en az hangi devire kadar inebildiğinin göstergesidir.

Buna örnek yine rölanti olsun ve karşılaştırmalı ilerleyelim.

Arabada rölanti ne kadar düşük olursa sarfiyat da o derece az olur mantığından hareketle, konfor koşuluna ulaşılmış ortamda artık klimanız da rölantiye almak isteyecektir. Buradaki ana mantık EDİNİLMİŞ olan soğuk havayı (Veya sıcak) kaybetmemek adına döngüyü devam ettirmektir. Burada döngüyü devam ettirebilmek için harcanan enerji ne kadar düşük ise (Yani btu ne kadar aşağı çekilebiliyorsa) konfor koşulu yakalandığındaki sarfiyat da o derece düşecek demektir

Bir klima düşünün min btu değeri 3.000 (farazi rakamlardır)
      Bir diğer klima ise min btu değeri 1800

24 dereceye setlenen bir ortamda 24 derece yakalandığında nasıl ki klima rölantiye alacaksa (Yani en alt frekansa inecek) işte 24 dereceyi korumak adına 3.000btu luk çalışmaya devam etmek ile 1.800btu luk çalışmaya devam etmek size neyi ifade ediyorsa bu da o anlama gelir.

gelin bunu watt olarak değiştirelim.

Rölantiye aldığınızda klimalarınızın bir tanesi 3.000watt enerji çekerken (Yine yazıyorum farazi rakamlardır)
      diğer klima ise 1.800watt enerji çekmeye devam ediyor.

Bu nedenle bazı yazılarımda (Çünkü ürüne göre değişir) 30-90hz ürünler ile 18-130hz ürünler birbiri ile kıyaslanmaz şeklinde yorumlarım mevcuttur

Yalnız şunu belirtmeliyim ki, her ne kadar önemli olsa da, illa ki Min btu su en düşük olanı en kraldır gibi bir unsur olmadığını da unutmamak lazım.
      |
      |
      KORO kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yüzbaşı
      293 Mesaj
      07 Haziran 2017 11:03:17
      quote:

Orijinalden alıntı: unreleased

Merhaba hocam, izninizle ben araya girip kısa bir cevap vereyim,

Orta segment ürünler bile müşterilerden gelen şikayetler yüzünden iç ve dış ünitelerini oldukça sessizleştirdi. Kompresör soğutmada çalışırken, ısıtmaya nazaran zorlanmayıp devrini düşük tuttuğu için dış üniteleri oldukça sessizler. Ancak (eski üretimler kadar sesli olmasa da) ısıtmada çalışırken pek sessizlik iddiaları kalmıyor. İç ünitenin sessiz olması için de fan hızı ayarı 5 veya 5'ten fazla olan ve uyku modu olan modelleri tercih edebilirsiniz. Yine de, sıfır ses beklemek hata olur.

Bunlar dışında 16m² üstü çatı olan odanız için 9.000BTU üstesinden kalkar hocam.

Ayrıca bahsettiğiniz firmalardan ürün alacaksanız, belirli bir ücret karşılığında +4 yıl ek garanti yaptırarak sorun çıksa dahi 7 yıl boyunca güvence altında olabilirsiniz.

Merhabalar,

Hocam öncelikle cevabınız için çok teşekkür ediyorum.Sizin bahsettiğiniz özelliklerden:

1. İç ünitenin fan kademesi en az 5 olması,

2. uyku modu olması,

3. Bakır boru kullanması,

4. Toplam 7 yıl garanti olması,

5. Vakum yapılması.

Yukarıdaki maddeleri karşılayan bir model önermeniz mümkün müdür acaba?Biliyorum normalde marka model önerisinde bulunmuyorsunuz ama, hangi klima satıcısına sorsam tüm maddeleri karşıladıklarını söylüyorlar.Özellikle kullanıp da deneyimlediğiniz, sorunsuz olan bir klima modeli var mıydı?

Ayrıca orta seviyeli markalar Arçelik, LG, Samsung, Vestel ve Beko. Üst düzey markalar da Mitsubishi, Daikin, toshiba ve Alarko Carrier mı oluyor? Eğer öyleyse, üst düzey bir klima almak çok zor olacaktır.Fiyatlar çok yüksek zira...

Hayırlı günler dileklerimi bildiriyorum.Tekrar çok teşekkürler...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Yüzbaşı
      857 Mesaj
      07 Haziran 2017 11:40:51

hocam detaylı açıklama için teşekkürler.
      Bilgilenmiş oluyoruz sayenizde
      |
      |

Reklamlar
sohbet
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
son dakika
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,482
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.