Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara

Klima Tavsiyesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir Kullanıcı
39.158
Cevap
328
Favori
3.171.567
Tıklama
Giriş
      535 Mesaj
      06 Mayıs 2017 17:46:55
      quote:

Orijinalden alıntı: unreleased

35/2,2*1000 = 15,909
      Kim sana hep Midea'yı öneriyorsun dedi ki? Şahsen ben dediğimi hatırlamıyorum ama dediysem de affola.

Hangi programla hesaplıyorsun bilmiyorum ama bu sefer tutmamış. Yine de 18 lik alınması daha iyi olur. Yok hocam genel olarak dedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ramen- -- 6 Mayıs 2017; 17:48:03 >
      06 Mayıs 2017 18:03:14

Bu arada amacım kesinlikle tartışma yaratmak değil hocam için rahat olsun. Sadece şunu diyorum Midea ya da kötü dedim. Tamam sonuçta iyi klimadır ama Mideanın da yetmeyeceği kurtaramayacağı alanlar var. Ha bu arada bir konu açtım Arçelik Beko klimalar alüminyum olmasına rağmen neden bakır klimalardan ağır diye. Yani sonuçta hepsi kul yapımı ürünler

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |
      Bahsedilenler: Ado
      06 Mayıs 2017 18:33:22

Aslında sap ile samanı ayırmak gerekir.

Öncelikle belirteyim ki ara sıra bu hatırlatmayı yazılarımda yazarım, hatta bazı üyelerimize ''Aman hocam üstad falan değilim, otorite de değilim, bilgi paylaşıyoruz fikir veriyoruz sadece'' derim.

Bu vesile ile tekrar edeyim ki zaten buradaki öncelikli amacımız insanlara fikir verebilmek. Hiç birimiz otorite değiliz, hiç birimiz bu konuda master yapmış insanlar da değiliz, herkes kendi hür iradesi ile bilgi birikimini ve FİKRİNİ paylaşır.

Senin verdiğin örnek ile hareket edersek eğer, ben ne demişim? ''itiraz geleceğini bilirim lakin benim düşünceme göre o alana 30.000 lik klima lazım'' demişim, halen de yazdığımın arkasındayım.

Sen gelir dersin ki ''Hayır bence 24 lük yeterlidir, gerekçesi de şu dur''

Unreleased Hocamız gelir, ''Ne yaptınız arkadaşlar o alana 42.000 BTU salon tipi lazım gerekçelerim de bunlardır'' der.

Şimdi dikkat edersen ortada 1 alan, 1 tüketici ve 3 ayrı fikir var. Peki sizce burada belirleyici olan nedir?

Benim yönetici olmam mı? ASLA DEĞİL
      Senin Öneride bulunuyor olman mı? KESİNLİKLE DEĞİL
      unreleased'in teknik yaklaşımı mı? ZİNHAR OLAMAZ

Burada belirleyici tek etken vardır, o da buradaki üyelerimizin, kardeşlerimizin,arkadaşlarımızın kafasındaki düşünce ve daha da önemlisi BÜTÇE.

Bizler sadece fikir telakki ederiz, gerisi üyenin/tüketicinin kararıdır ve her seferinde de ''Arkadaşlar şahsi görüştür Uzman görüşü olarak kabul etmeyiniz '' derim. Size kalkıp da ''Siz de böyle söylesin'' diyemem ve demem de kesinlikle ama benim kişisel tercihim vebal altında kalmamaktan yanadır. benim tarzım bu dur, kimseyi de rahatsız etmediğime göre Saygı duyulmasını beklerim elbette.

Öneri ve hesaplama konusunda ise ülkemizde geçerliliği en yüksek formüllerden birisidir ilgili formül. Eğer kafalarda soru işareti kalacak kadar ince hesap gerektiren bir durum var ise bölge katsayısı hesabına gidilir ki burada kişilerin vücut ısısından, tv nin vereceği ısıya, aspire etkisine kadar hesaplanır.

Ben senin itirazını bir noktada kabul etmiyorum yanlış anlamazsan bir tezat var yaklaşımında. Şöyle ki;

Dünkü sohbetimizde 80m2 alana 1 adet klima ile MÜKEMMEL şekilde hakim olduğunu yazıp otobüs biletime kadar alıp ispat etmeyi iddia etmişken. 35 m2 alanda 15 lik klimaya neden itiraz ettiğini ben çözemedim.

''90m2 alana 24.000BTU bile yeter'' diye iddia ediyorken (İtiraz etmiyorum senin düşüncendir lakin ben onaylamıyorum bu tezinizi)

90m2 alana teknik olarak 41.000BTU ihtiyacımız varken ''24.000BTU yeter'' dediğinde eğer, ''35m2 alana 15.000BTU yetmez'' dersen kendinle çelişirsin diye düşünüyorum. 35m2 alana benim önerim 18 lik olur ona lafım yok, ancak 15 lik olmaz da demem, ne derim? ''15.000BTU nun bu alana hakimiyet kurma süresi biraz uzar, aynı zamanda konfor koşulunu yakalama süresi de biraz uzar. buna paralel ilk çalıştırmanızda normalde nazaran biraz fazla enerji harcarsınız'' derdim.

Peki ters oransal hesaba göre hareket edersek

90 m2 alanı 24.000btu ile hakimiyet altına almanızdaki ters oransal veri %73.33 iken
      35 m2 alanı 15.000btu ile hakimiyet altına almanızdaki ters oransal veri %57.14 şeklindedir

Yani bu işin matematik tarafı bize diyor ki; ''Sen eğer 90 m2 alana 24.ooo ile hakim olmuşsan, 35m2 alana 15.000 ile havada karada hakim olursun'' diyor.

Diyeceğim o ki, sen 90m2 BÖLÜNMÜŞ alanı 1 tane klima ile MÜKEMMEL iklimlendiriyorsan, 35m2 TEK ALAN olan bir noktayı 15.000BTU klima havada karada soğutursun ama ısıtmada ben garanti vermem.
      |
      |
      Bahsedilenler: unreleased , Ramen-

• Yüzbaşı
      535 Mesaj
      06 Mayıs 2017 19:22:01
      quote:

Orijinalden alıntı: Ado

Aslında sap ile samanı ayırmak gerekir.

Öncelikle belirteyim ki ara sıra bu hatırlatmayı yazılarımda yazarım, hatta bazı üyelerimize ''Aman hocam üstad falan değilim, otorite de değilim, bilgi paylaşıyoruz fikir veriyoruz sadece'' derim.

Bu vesile ile tekrar edeyim ki zaten buradaki öncelikli amacımız insanlara fikir verebilmek. Hiç birimiz otorite değiliz, hiç birimiz bu konuda master yapmış insanlar da değiliz, herkes kendi hür iradesi ile bilgi birikimini ve FİKRİNİ paylaşır.

Senin verdiğin örnek ile hareket edersek eğer, ben ne demişim? ''itiraz geleceğini bilirim lakin benim düşünceme göre o alana 30.000 lik klima lazım'' demişim, halen de yazdığımın arkasındayım.

Sen gelir dersin ki ''Hayır bence 24 lük yeterlidir, gerekçesi de şu dur''

Unreleased Hocamız gelir, ''Ne yaptınız arkadaşlar o alana 42.000 BTU salon tipi lazım gerekçelerim de bunlardır'' der.

Şimdi dikkat edersen ortada 1 alan, 1 tüketici ve 3 ayrı fikir var. Peki sizce burada belirleyici olan nedir?

Benim yönetici olmam mı? ASLA DEĞİL
      Senin Öneride bulunuyor olman mı? KESİNLİKLE DEĞİL
      unreleased'in teknik yaklaşımı mı? ZİNHAR OLAMAZ

Burada belirleyici tek etken vardır, o da buradaki üyelerimizin, kardeşlerimizin,arkadaşlarımızın kafasındaki düşünce ve daha da önemlisi BÜTÇE.

Bizler sadece fikir telakki ederiz, gerisi üyenin/tüketicinin kararıdır ve her seferinde de ''Arkadaşlar şahsi görüştür Uzman görüşü olarak kabul etmeyiniz '' derim. Size kalkıp da ''Siz de böyle söylesin'' diyemem ve demem de kesinlikle ama benim kişisel tercihim vebal altında kalmamaktan yanadır. benim tarzım bu dur, kimseyi de rahatsız etmediğime göre Saygı duyulmasını beklerim elbette.

Öneri ve hesaplama konusunda ise ülkemizde geçerliliği en yüksek formüllerden birisidir ilgili formül. Eğer kafalarda soru işareti kalacak kadar ince hesap gerektiren bir durum var ise bölge katsayısı hesabına gidilir ki burada kişilerin vücut ısısından, tv nin vereceği ısıya, aspire etkisine kadar hesaplanır.

Ben senin itirazını bir noktada kabul etmiyorum yanlış anlamazsan bir tezat var yaklaşımında. Şöyle ki;

Dünkü sohbetimizde 80m2 alana 1 adet klima ile MÜKEMMEL şekilde hakim olduğunu yazıp otobüs biletime kadar alıp ispat etmeyi iddia etmişken. 35 m2 alanda 15 lik klimaya neden itiraz ettiğini ben çözemedim.

''90m2 alana 24.000BTU bile yeter'' diye iddia ediyorken (İtiraz etmiyorum senin düşüncendir lakin ben onaylamıyorum bu tezinizi)

90m2 alana teknik olarak 41.000BTU ihtiyacımız varken ''24.000BTU yeter'' dediğinde eğer, ''35m2 alana 15.000BTU yetmez'' dersen kendinle çelişirsin diye düşünüyorum. 35m2 alana benim önerim 18 lik olur ona lafım yok, ancak 15 lik olmaz da demem, ne derim? ''15.000BTU nun bu alana hakimiyet kurma süresi biraz uzar, aynı zamanda konfor koşulunu yakalama süresi de biraz uzar. buna paralel ilk çalıştırmanızda normalde nazaran biraz fazla enerji harcarsınız'' derdim.

Peki ters oransal hesaba göre hareket edersek

90 m2 alanı 24.000btu ile hakimiyet altına almanızdaki ters oransal veri %73.33 iken
      35 m2 alanı 15.000btu ile hakimiyet altına almanızdaki ters oransal veri %57.14 şeklindedir

Yani bu işin matematik tarafı bize diyor ki; ''Sen eğer 90 m2 alana 24.ooo ile hakim olmuşsan, 35m2 alana 15.000 ile havada karada hakim olursun'' diyor.

Diyeceğim o ki, sen 90m2 BÖLÜNMÜŞ alanı 1 tane klima ile MÜKEMMEL iklimlendiriyorsan, 35m2 TEK ALAN olan bir noktayı 15.000BTU klima havada karada soğutursun ama ısıtmada ben garanti vermem.

Hocam aslında şu yüzden dedim. Yine ısıtır soğuturum orayı ben. Ama Samsung gibi klimalarla değil. Ve o fiyata Midea Modernstarn var. O da iş yapmaz. Blanc da iş yapmaz.Ha bir de herhangi bir 7 yıl garantili ürün de iş yapmaz. Mission ise belki ama o da 7/24 çalışacak.

Genelde insanlarımız 7/24 çalışmasını istemediği için aç kapa kullandığı için o yüzden 15 lik yetmez 18 lik anca yeter dedim.

Ha şimdi diyeceksin sen 7/24 çalıştırmayı oda kapısı kapalı ise reddediyorsun diyeceksin. O farklı hocam. Uygun alana uygun kapasite takılırsa reddediyordum.

Şimdi bu durumda sürekli klimanın çalışması lazım ama kullanıcının da bu konuda fikrini bilemediğim için ısrarla 18 lik dedim. Yoksa 7/24 çalıştırmayı kabul ederse 15 lik yeter.

Bu arada bana darılma hocam. Kırdıysam seni özür dilerim.

• Yüzbaşı
      535 Mesaj
      06 Mayıs 2017 19:32:04
      quote:

Orijinalden alıntı: derya78

s.a ramen hocam kısma dediğiniz olay sıcaklığı bulduğunda

soğutmada soğuk üflemeden serin üflemeye
      ısıtmada sıcak üflemeden ılık üflemeye geçmeye mi deniliyor

Kusura bakma hocam bu Soruyu atlamışım. Soğutmada soğuk üflemeden serin üflemeye yanlış olmuş.

Soğutmada klima genelde soğuk üfler. Ilık üflerse bil ki kompresör devrini düşürmüştür. Ya da oda gereğinden çok daha soğuk olduğu zaman durur dış ünite. Bunu şöyle de anlayabilirsin. Klimayı soğutma modunda ilk açtıktan 10 dk sonra dış ünitesinin sesini dinle. Bir de 3-4 saat sonra dinle. Eğer ilk klimanı açtıktan 10 dk sonra sesi yüksekse 3-4 saat sonra sesi daha düşük ise bil ki o klima kendini kısmıştır.

Bu dediğim ısıtmada da geçerli hiç farketmez ısıtma soğutma.

• Yüzbaşı
      529 Mesaj
      06 Mayıs 2017 19:35:55

"Hesap makinesi" adlı programla hesapladım.
      |
      |
      Ramen- kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
      06 Mayıs 2017 19:36:00

quote:

Ado hocam bana dersin 30 btu klima önerdin ya itiraz gelecek diye. E unrelased hocam da 18 btu gereken alana 15 lik klima öneriyor. Ki aslında oranın hakkı 24 lük klima ama hadi bakalım kapasitesinin 5 metrekare daha üstüne çıkalım ama oraya kesinlikle 15 lik olmaz. Ha tamam ME Daikın gibi çok pahalı markalarda ok derim mesela ME SF42 veya EF42 gibi klimalarda. Ama orada Midea gibi orta segment klima Bile iş yapmaz. Hep Midea öneriyor dersiniz bana belki alın ama Midea yi da eleştirdim. Amacım da kavga gürültü çıkarmak değil yanlış anlama ama maalesef durum bu. Hem diyelim ki yetti. O anca salonun sıcak havasını alır 3-4 derece taş çatlasın 5 derece etki eder.

Şimdi de 18'lik anca yeter diyorsun? Bunlar büyük farklar hocam.

Benimde amacım kavga çıkarmak yada bilgi birikiminizi yok saymak değil kesinlikle, lütfen yanlış anlamayın.
      |
      |

• Yüzbaşı
      535 Mesaj
      06 Mayıs 2017 19:36:50
      quote:

"Hesap makinesi" adlı programla hesapladım.

İyiymiş

|
      |
      06 Mayıs 2017 19:41:47
      quote:

quote:

Ado hocam bana dersin 30 btu klima önerdin ya itiraz gelecek diye. E unrelased hocam da 18 btu gereken alana 15 lik klima öneriyor. Ki aslında oranın hakkı 24 lük klima ama hadi bakalım kapasitesinin 5 metrekare daha üstüne çıkalım ama oraya kesinlikle 15 lik olmaz. Ha tamam ME Daikın gibi çok pahalı markalarda ok derim mesela ME SF42 veya EF42 gibi klimalarda. Ama orada Midea gibi orta segment klima Bile iş yapmaz. Hep Midea öneriyor dersiniz bana belki alın ama Midea yi da eleştirdim. Amacım da kavga gürültü çıkarmak değil yanlış anlama ama maalesef durum bu. Hem diyelim ki yetti. O anca salonun sıcak havasını alır 3-4 derece taş çatlasın 5 derece etki eder.

Şimdi de 18'lik anca yeter diyorsun? Bunlar büyük farklar hocam.

Benimde amacım kavga çıkarmak yada bilgi birikiminizi yok saymak değil kesinlikle, lütfen yanlış anlamayın.

Yok hocam. Şöyle bir şey var. Şöyle dedim. Oranın hakkı 24 lük dedim. Normalde teknik verilere bakarsak. Normalde 30 metrekare alana 18 lik klima gerekir. Alan 35 metrekare bu teknik verilere bakacak olursak 24 lük gerekli. Ama biz bunu fazla dikkate almayalım. Kapasitesini 5 metrekare de aşabiliriz 18 lik yeterli gelir ama 15 lik asla yeterli gelmez aç kapa kullanılacaksa diye demeye çalıştım.

• Yüzbaşı
      529 Mesaj
      06 Mayıs 2017 19:44:09
      @bozkurtumran hocam vaktiniz var ise şu sorulara cevap verirseniz;

quote:

1- Klimanın takılacağı alan kaç metrekare? -->
      2- Klimanın takılacağı evin cephesi hangi yöne bakar? günde kaç saat güneş görür? -->
      3- Klimanın takılacağı evin izolasyon durumu nedir? -->
      4- Pencereler pimapen, Camlar ısıcam mıdır? -->
      5- Tavan yüksekliği nedir? -->
      6- Müstakil ev ise çatı kiremit midir? -->
      7- Bu klima ısıtmada da kullanılacak mıdır yoksa temel amaç sadece soğutmamı dır? -->
      8- Bu klimanın takılı olduğu alanda kaç kişi yaşayacak -->
      9- Bina kaç yaşındadır? elektrik tesisatı topraklımıdır? duvarlar tuğlamıdır gazbetonmudur? -->
      10- Evde temel kullanım dışında aşırı ısı üretecek bir ekipman varmdır? -->
      11. İkametgah ili -->

Fikir vermesi açısında kaç BTU'luk klima alacağınızı belirleyelim, son sözü keşif hizmeti veren arkadaşlar söyleyecektir zaten.

• Yüzbaşı
      535 Mesaj
      06 Mayıs 2017 19:45:49
      quote:

@bozkurtumran hocam vaktiniz var ise şu sorulara cevap verirseniz;

quote:

1- Klimanın takılacağı alan kaç metrekare? -->
      2- Klimanın takılacağı evin cephesi hangi yöne bakar? günde kaç saat güneş görür? -->
      3- Klimanın takılacağı evin izolasyon durumu nedir? -->
      4- Pencereler pimapen, Camlar ısıcam mıdır? -->
      5- Tavan yüksekliği nedir? -->
      6- Müstakil ev ise çatı kiremit midir? -->
      7- Bu klima ısıtmada da kullanılacak mıdır yoksa temel amaç sadece soğutmamı dır? -->
      8- Bu klimanın takılı olduğu alanda kaç kişi yaşayacak -->
      9- Bina kaç yaşındadır? elektrik tesisatı topraklımıdır? duvarlar tuğlamıdır gazbetonmudur? -->
      10- Evde temel kullanım dışında aşırı ısı üretecek bir ekipman varmdır? -->
      11. İkametgah ili -->

Fikir vermesi açısında kaç BTU'luk klima alacağınızı belirleyelim, son sözü keşif hizmeti veren arkadaşlar söyleyecektir zaten.

Hocam böyle de yapma yahu alınman için yazmadım ki. Sadece eksik yazmışım. Şimdi daha da detaylı yazınca anca anlaşılır olduğunu düşünüyorum

• Yüzbaşı
      529 Mesaj
      06 Mayıs 2017 20:25:06

Aynı hesapla,
      30 m² için 30/2,2*1000 = 13,636 BTU,
      35 m² için ise yazdığım gibi 35/2,2*1000 = 15,909 BTU ihtiyaç doğar.

Metrekareye göre hareket edersek, 30m² için 18.000BTU'yu zaruri ihtiyaç olarak görmüyorum. Keza 35m² için 24.000BTU'yu ise hiç.
      |
      |
      06 Mayıs 2017 20:25:20

Alınmadım elbette hocam, o işlerde değilim. Fikrimizi daha netleştirmek amacıyla arkadaşımızdan detay istedim, o kadar.
      |
      |
      06 Mayıs 2017 20:28:10
      quote:

Orijinalden alıntı: Ramen-

quote:

Kusura bakma hocam bu Soruyu atlamışım. Soğutmada soğuk üflemeden serin üflemeye yanlış olmuş.

Soğutmada klima genelde soğuk üfler. Ilık üflerse bil ki kompresör devrini düşürmüştür. Ya da oda gereğinden çok daha soğuk olduğu zaman durur dış ünite. Bunu şöyle de anlayabilirsin. Klimayı soğutma modunda ilk açtıktan 10 dk sonra dış ünitesinin sesini dinle. Bir de 3-4 saat sonra dinle. Eğer ilk klimanı açtıktan 10 dk sonra sesi yüksekse 3-4 saat sonra sesi daha düşük ise bil ki o klima kendini kısmıştır.

teşekkürler ne demek kusura bakma hocam

allah razı olsun bilgilerin sayende öğreniyorum

• Yüzbaşı
      535 Mesaj
      06 Mayıs 2017 20:50:17
      quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Ramen-

quote:

teşekkürler ne demek kusura bakma hocam

allah razı olsun bilgilerin sayende öğreniyorum

Senden de razı olsun hocam. Rica ederim. Hatta senin merak ettiğin sorular vardır mutlaka. Az çok kafandaki soruları tahmin edebiliyorum. İnverter klimalar hakkında çok sorulan sorular için konu açayım. Hem sen faydalan hem de diğer arkadaşlar .

|
      |

• Yüzbaşı
      535 Mesaj
      06 Mayıs 2017 21:16:53

quote:

Aynı hesapla,
      30 m² için 30/2,2*1000 = 13,636 BTU,
      35 m² için ise yazdığım gibi 35/2,2*1000 = 15,909 BTU ihtiyaç doğar.

Metrekareye göre hareket edersek, 30m² için 18.000BTU'yu zaruri ihtiyaç olarak görmüyorum. Keza 35m² için 24.000BTU'yu ise hiç.

Yaptığın hesap sadece 7/24 kullanılacaksa tamam doğru. Ama aç kapa kullanacaksa kullanıcı o zaman o değerlerin üstüne her zaman 2.000 bin btu daha ekle. Kışın kuzey cephe hiç güneş almıyorsa ısı kaybı çoksa 1.500 btu daha ekleyelim. Yazın da oda acayip sıcak oluyorsa çok güneş alıyorsa 1.000 btu daha ekleyelim. Gerçek değerlere ulaşırız o zaman .

Ha bir de neden 15 lik yerine 18 lik önerdim. Yazmayı unuttum. Bir eklemeye daha yapayım. Şimdi @Ado hocam. Benim evde klima mesela ısıtmada 24 dereceye mi ayarladım. Sadece salon 24 dereceye ulaşınca kısmaya geçiyor. Ha mutlaka sensörler salon kapısı kapalı olarak kullansam bu sefer oda daha çabuk 24 derece olacağı için daha çabuk kendisini kısacak. Benim başarım ilk önce klimanın kalitesiyle daha sonra 7/24 çalıştırmam ile daha sonra da alanların bölük bölük olarak 80 metrekare olması. Birleşik olarak 80 metrekare olsaydı elektrik faturama incir ocağı dikerdim neden dersen klima takılı olduğu bölümün sıcaklığını algılıyor sadece. Benim beklentim salon 24 derece olunca yatak odası da 24 derece olsun diye beklentim Yok. Hatta diğer odaların daha soğuk olması daha iyi neden dersen salonda sadece kıyafetle oturuyoruz. Ama yatak odasında yorganla yattığımız için 24 yerine odaların 20-21 derece olması bize tam ideal geliyor. 24 derece diğer odalar da olsa sıcaktan uyuyamam. Soğuğunu büyük ölçüde kırması yeterli geliyor bana. Yani diyeceğim o ki büyük klima gereken alana küçük klima takarsak 7/24 çalıştırmadan da olursa sensörler istenilen ısıya gelene kadar klimayı epey çalıştıracaktır.

|
      |
      Bahsedilenler: Ado

• Yüzbaşı
      529 Mesaj
      06 Mayıs 2017 21:31:58

Senin söylediğin ek durumlar farklı, benim söylediğim metrekareye göre BTU hesabı farklı. İkisini birbirine karıştırmamak gerekir.
      Aç/kapa yapılacaksa her zaman 2.000BTU eklenmesi gerektiği fikrine de katılmıyorum, tabii bu da benim şahsi düşüncem.
      |
      |
      06 Mayıs 2017 21:45:29
      quote:

Senin söylediğin ek durumlar farklı, benim söylediğim metrekareye göre BTU hesabı farklı. İkisini birbirine karıştırmamak gerekir.
      Aç/kapa yapılacaksa her zaman 2.000BTU eklenmesi gerektiği fikrine de katılmıyorum, tabii bu da benim şahsi düşüncem.

Sen bilirsin. Ama şunu da denersen sevinirim bir yakının olsun. 35 metrekare alana 15 lik klima aldır. Hatta 12 lik aldır. 12 lik yeter demiştin ama garanti olsun diye 15 lik önerdim demiştin. Bu klima 12 saat çalışsın. 7/24 de asla çalıştırma 1 ay boyunca devam etsin bu şekilde ve klimasız gelen fatura,klimalı gelen faturanın ve sonucunu yazar mısın? Ve Arçelik gibi bir klima olsun. Samsung da olabilir. Ama Arçelik den lüksünü Alma aldırma. Eğer madem bana katılmıyorsun deneyerek de katılmadığını ispatla. Nasıl olur?

• Er
      13 Mesaj
      06 Mayıs 2017 21:55:00
      Arkadaslar merhaba,

Cati kati dairem var on arka cephe isi yalitimli.Yazin 35 derece kisin isi -10 derecelere dusuyor dis ortam sicakligi. Evin tavani alcipan ve üzerinde sadece tasyunu var(Yakin zamanda kopuk siktiricam tavan arasina) Yazin malum cati kati cok sicak oluyor esimde cok rahatsiz oluyor sicaktan. oturma odasi 25m2 ve önu balkona bakiyor ve komple 3 kanat ortasi pimapen wolkwagen surgulu kapi var. Dediğim gibi üzeri alçıpan ara sira mutfagin kapisi da acilicak orda is yapılırken. Bu sartlar altinda bana kac btu klima yeter ve hangi marka (en uygun fiyatli) klima onerirsiniz? Simdiden tesekkurler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
      06 Mayıs 2017 22:00:13

Tamam hocam isteğinizi yerine getirmek için hemen odası 35m² olan yakınımı bulup yarın ilk işinin Arçelik veya Samsung klima alması olduğunu söylüyorum.

Tartışmanın boyutunun seviyesini aştığını hissediyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi unreleased -- 6 Mayıs 2017; 22:6:41 >
      |
      |

Reklamlar
sohbet
Satılık Köpek
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
üniversite
son dakika
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHSQLZ
0,406
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.