Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (1747. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
18 Misafir (3 Mobil) - 15 Masaüstü3 Mobil
5 sn
57.220
Cevap
701
Favori
4.430.266
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 17451746174717481749
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Ado

quote:

Orijinalden alıntı: ssermet

Klima araştırırken buradan hariç iki foruma daha girdim, isimleri de aynı hatta neredeyse. Oradaki bir üye ile tarzlarınız çok benziyor, adı birol gibi bi şey. Onun yan hesabı falan olabilir misiniz?

Hocam bütün forumlarin atasi DonanımHaber dir.

Buraya özenen, buradaki yonetimi begenmeyip kendi forumunu kuranlar da oldu, basarili olanlar da oldu, basaramayip da forum cok hareketliymiş gibi gostermek icin her gün kendi elleriyle fake hesap acip kendisi sorup kendisi cevaplayanlar da oldu, benim gibi kızıp gidip yıllar sonra geri dönenler de oldu, yine bu forumda yoneticiyken baska forum kurup yapamayip uye olarak geri donenler de oldu.

Anlayacaginiz oldu da oldu.

Diyecegim o ki bahsettiginiz forumlarda yazanlar da sahipleri de zaten daha gecen seneye kadar bu forumda yazan uyelerdi.

Bakmayin siz, teknik anlamda aramizda atisiriz ederiz lakin benim İNSAN olarak kimseyle bir sorunum yok, hatta ilgili forumlarin birisinin sahibinin teknik alt yapisini ben sever ve takdir ederim, tecrubesinin benden kat ve kat yuksek oldugunu bilirim, kendisini gec tanimisim eger ben foruma bir kaç ay daha erken gelsem belkide ortalik bu kadar da karismazdi da. Şans işte. Zamaninda cok kavga dovuş cikmis burada ama ticari kısımlara girmiyorum o konularda bilgim yok, ilgim olsun da istemiyorum zaar :)

Yani bazı bilgilerin birbirine benzer, bazi yazı tarzlarının birbirine yakın olmasi normaldir

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• SlmKbr kullanıcısına yanıt
    En azindan bahsettiginiz markalardan 1 tık yukarida diye dusunurum.

Ömrü hayatimin ilk klimasi fuji guruba aittir, yine ömrü hayatimin en sevdigim ama yangin cikan evimde patlayan klima oldu maalesef.

Ultra mega ucuz demem lakin yinede cazip geldi rakam bana.

En onemli sorum şu, "Servis hizmetini kim verecek?"

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Ömrü hayatimin ilk klimasi fuji guruba aittir, yine ömrü hayatimin en sevdigim ama yangin cikan evimde patlayan klima oldu maalesef.

Çok geçmiş olsun hocam.

• Çok geçmiş olsun. Allah tekrar yaşatmasın. Servisi satan kişiler değil de, fujitherma'nın yetkili servisi olacakmış. Dün konusurken servis gelip bağlayacak falan demişti adam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SlmKbr -- 4 Mayıs 2017; 23:19:0 >
  • SlmKbr kullanıcısına yanıt
    Amin. Tesekkur ederim ikinize de

Hocam klimana lafim yok. Lakin bu servis işi eger tabela servislerin elindeyse çok cekersin sonra demedi deme

• quote:

Klima telmaşa maalesef. Fujitsu nun adına kanmamak lazım. Hatta alüminyum olması lazım. Ve 18 btu kliması bile 8100 btu ya kadar kısıyormuş. Afedersin hocam ama çüşşşş diyorum. En azından benim forumlarda aşağılanan zmps klimam bile 5500 btu ya kadar kısıyor kendini. Hatta zaman zaman duruyor daha da altına iniyor. Tamam çok kısan klima iyi değildir ama bu kadar da mı kısma evresi yüksek olur yahu.

@SlmKbr arkadaşım siz midea moderstarn a bakın bu arada salonunuz kaç metrakere?

• s.a ramen hocam kısma dediğiniz olay sıcaklığı bulduğunda

soğutmada soğuk üflemeden serin üflemeye
    ısıtmada sıcak üflemeden ılık üflemeye geçmeye mi deniliyor
  • Merhabalar, sigma plus, airfel ve midea blanc arasında kararsiz kalmistim. Sanırım 18.000 btu midea blanc alacağım. 3100 tl fiyati var. Blanc klimalar 2015/ 2016/2017 serisilerinin birbirlerinden farkli özellikleri varmi? Yoksa hepsi aynımi? Şimdiden teşekkürler.

• mahmutnur M kullanıcısına yanıt
    Listenizdeki ürünlerden midea terazide ağır gelir. airfel de kötü değildir lakin yine de midea 1 tık yukarıdadır.
  • 35 metrekarelik salon için bakıyorum bende. 12.000 btu lar avantajlı gibi. şuan için baktığım modelde : Samsung AR5600 12.000 Btu ortalama 2.000 TL . Ne dersiniz uygun mudur?
  • bozkurtumran kullanıcısına yanıt
    Hocam şimdi ben Samsung klimalar hakkında derinlemesine bilgi sahibi değilim ama bu fiyata daha F/P bir klima alınabilir diye düşünüyorum.
    Salonunuz güneşi etkili bir biçimde alıyorsa konfor koşullarına daha çabuk ulaşmak adına 14.000BTU'luk ara modellere bakmanızı da tavsiye ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: unreleased

Hocam şimdi ben Samsung klimalar hakkında derinlemesine bilgi sahibi değilim ama bu fiyata daha F/P bir klima alınabilir diye düşünüyorum.
    Salonunuz güneşi etkili bir biçimde alıyorsa konfor koşullarına daha çabuk ulaşmak adına 14.000BTU'luk ara modellere bakmanızı da tavsiye ederim.

Ado hocam bana dersin 30 btu klima önerdin ya itiraz gelecek diye. E unrelased hocam da 18 btu gereken alana 15 lik klima öneriyor. Ki aslında oranın hakkı 24 lük klima ama hadi bakalım kapasitesinin 5 metrekare daha üstüne çıkalım ama oraya kesinlikle 15 lik olmaz. Ha tamam ME Daikın gibi çok pahalı markalarda ok derim mesela ME SF42 veya EF42 gibi klimalarda. Ama orada Midea gibi orta segment klima Bile iş yapmaz. Hep Midea öneriyor dersiniz bana belki alın ama Midea yi da eleştirdim. Amacım da kavga gürültü çıkarmak değil yanlış anlama ama maalesef durum bu. Hem diyelim ki yetti. O anca salonun sıcak havasını alır 3-4 derece taş çatlasın 5 derece etki eder.

• 35/2,2*1000 = 15,909
    Kim sana hep Midea'yı öneriyorsun dedi ki? Şahsen ben dediğimi hatırlamıyorum ama dediysem de affola.
  • quote:

Orijinalden alıntı: unreleased

35/2,2*1000 = 15,909
    Kim sana hep Midea'yı öneriyorsun dedi ki? Şahsen ben dediğimi hatırlamıyorum ama dediysem de affola.

Hangi programla hesaplıyorsun bilmiyorum ama bu sefer tutmamış. Yine de 18 lik alınması daha iyi olur. Yok hocam genel olarak dedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-28FAB8B9B -- 6 Mayıs 2017; 17:48:03 >
  • Bu arada amacım kesinlikle tartışma yaratmak değil hocam için rahat olsun. Sadece şunu diyorum Midea ya da kötü dedim. Tamam sonuçta iyi klimadır ama Mideanın da yetmeyeceği kurtaramayacağı alanlar var. Ha bu arada bir konu açtım Arçelik Beko klimalar alüminyum olmasına rağmen neden bakır klimalardan ağır diye. Yani sonuçta hepsi kul yapımı ürünler

• Aslında sap ile samanı ayırmak gerekir.

Öncelikle belirteyim ki ara sıra bu hatırlatmayı yazılarımda yazarım, hatta bazı üyelerimize ''Aman hocam üstad falan değilim, otorite de değilim, bilgi paylaşıyoruz fikir veriyoruz sadece'' derim.

Bu vesile ile tekrar edeyim ki zaten buradaki öncelikli amacımız insanlara fikir verebilmek. Hiç birimiz otorite değiliz, hiç birimiz bu konuda master yapmış insanlar da değiliz, herkes kendi hür iradesi ile bilgi birikimini ve FİKRİNİ paylaşır.

Senin verdiğin örnek ile hareket edersek eğer, ben ne demişim? ''itiraz geleceğini bilirim lakin benim düşünceme göre o alana 30.000 lik klima lazım'' demişim, halen de yazdığımın arkasındayım.

Sen gelir dersin ki ''Hayır bence 24 lük yeterlidir, gerekçesi de şu dur''

Unreleased Hocamız gelir, ''Ne yaptınız arkadaşlar o alana 42.000 BTU salon tipi lazım gerekçelerim de bunlardır'' der.

Şimdi dikkat edersen ortada 1 alan, 1 tüketici ve 3 ayrı fikir var. Peki sizce burada belirleyici olan nedir?

Benim yönetici olmam mı? ASLA DEĞİL
    Senin Öneride bulunuyor olman mı? KESİNLİKLE DEĞİL
    unreleased'in teknik yaklaşımı mı? ZİNHAR OLAMAZ

Burada belirleyici tek etken vardır, o da buradaki üyelerimizin, kardeşlerimizin,arkadaşlarımızın kafasındaki düşünce ve daha da önemlisi BÜTÇE.

Bizler sadece fikir telakki ederiz, gerisi üyenin/tüketicinin kararıdır ve her seferinde de ''Arkadaşlar şahsi görüştür Uzman görüşü olarak kabul etmeyiniz '' derim. Size kalkıp da ''Siz de böyle söylesin'' diyemem ve demem de kesinlikle ama benim kişisel tercihim vebal altında kalmamaktan yanadır. benim tarzım bu dur, kimseyi de rahatsız etmediğime göre Saygı duyulmasını beklerim elbette.

Öneri ve hesaplama konusunda ise ülkemizde geçerliliği en yüksek formüllerden birisidir ilgili formül. Eğer kafalarda soru işareti kalacak kadar ince hesap gerektiren bir durum var ise bölge katsayısı hesabına gidilir ki burada kişilerin vücut ısısından, tv nin vereceği ısıya, aspire etkisine kadar hesaplanır.

Ben senin itirazını bir noktada kabul etmiyorum yanlış anlamazsan bir tezat var yaklaşımında. Şöyle ki;

Dünkü sohbetimizde 80m2 alana 1 adet klima ile MÜKEMMEL şekilde hakim olduğunu yazıp otobüs biletime kadar alıp ispat etmeyi iddia etmişken. 35 m2 alanda 15 lik klimaya neden itiraz ettiğini ben çözemedim.

''90m2 alana 24.000BTU bile yeter'' diye iddia ediyorken (İtiraz etmiyorum senin düşüncendir lakin ben onaylamıyorum bu tezinizi)

90m2 alana teknik olarak 41.000BTU ihtiyacımız varken ''24.000BTU yeter'' dediğinde eğer, ''35m2 alana 15.000BTU yetmez'' dersen kendinle çelişirsin diye düşünüyorum. 35m2 alana benim önerim 18 lik olur ona lafım yok, ancak 15 lik olmaz da demem, ne derim? ''15.000BTU nun bu alana hakimiyet kurma süresi biraz uzar, aynı zamanda konfor koşulunu yakalama süresi de biraz uzar. buna paralel ilk çalıştırmanızda normalde nazaran biraz fazla enerji harcarsınız'' derdim.

Peki ters oransal hesaba göre hareket edersek

90 m2 alanı 24.000btu ile hakimiyet altına almanızdaki ters oransal veri %73.33 iken
    35 m2 alanı 15.000btu ile hakimiyet altına almanızdaki ters oransal veri %57.14 şeklindedir

Yani bu işin matematik tarafı bize diyor ki; ''Sen eğer 90 m2 alana 24.ooo ile hakim olmuşsan, 35m2 alana 15.000 ile havada karada hakim olursun'' diyor.

Diyeceğim o ki, sen 90m2 BÖLÜNMÜŞ alanı 1 tane klima ile MÜKEMMEL iklimlendiriyorsan, 35m2 TEK ALAN olan bir noktayı 15.000BTU klima havada karada soğutursun ama ısıtmada ben garanti vermem.

• quote:

Aslında sap ile samanı ayırmak gerekir.

Öncelikle belirteyim ki ara sıra bu hatırlatmayı yazılarımda yazarım, hatta bazı üyelerimize ''Aman hocam üstad falan değilim, otorite de değilim, bilgi paylaşıyoruz fikir veriyoruz sadece'' derim.

Bu vesile ile tekrar edeyim ki zaten buradaki öncelikli amacımız insanlara fikir verebilmek. Hiç birimiz otorite değiliz, hiç birimiz bu konuda master yapmış insanlar da değiliz, herkes kendi hür iradesi ile bilgi birikimini ve FİKRİNİ paylaşır.

Senin verdiğin örnek ile hareket edersek eğer, ben ne demişim? ''itiraz geleceğini bilirim lakin benim düşünceme göre o alana 30.000 lik klima lazım'' demişim, halen de yazdığımın arkasındayım.

Sen gelir dersin ki ''Hayır bence 24 lük yeterlidir, gerekçesi de şu dur''

Unreleased Hocamız gelir, ''Ne yaptınız arkadaşlar o alana 42.000 BTU salon tipi lazım gerekçelerim de bunlardır'' der.

Şimdi dikkat edersen ortada 1 alan, 1 tüketici ve 3 ayrı fikir var. Peki sizce burada belirleyici olan nedir?

Benim yönetici olmam mı? ASLA DEĞİL
    Senin Öneride bulunuyor olman mı? KESİNLİKLE DEĞİL
    unreleased'in teknik yaklaşımı mı? ZİNHAR OLAMAZ

Burada belirleyici tek etken vardır, o da buradaki üyelerimizin, kardeşlerimizin,arkadaşlarımızın kafasındaki düşünce ve daha da önemlisi BÜTÇE.

Bizler sadece fikir telakki ederiz, gerisi üyenin/tüketicinin kararıdır ve her seferinde de ''Arkadaşlar şahsi görüştür Uzman görüşü olarak kabul etmeyiniz '' derim. Size kalkıp da ''Siz de böyle söylesin'' diyemem ve demem de kesinlikle ama benim kişisel tercihim vebal altında kalmamaktan yanadır. benim tarzım bu dur, kimseyi de rahatsız etmediğime göre Saygı duyulmasını beklerim elbette.

Öneri ve hesaplama konusunda ise ülkemizde geçerliliği en yüksek formüllerden birisidir ilgili formül. Eğer kafalarda soru işareti kalacak kadar ince hesap gerektiren bir durum var ise bölge katsayısı hesabına gidilir ki burada kişilerin vücut ısısından, tv nin vereceği ısıya, aspire etkisine kadar hesaplanır.

Ben senin itirazını bir noktada kabul etmiyorum yanlış anlamazsan bir tezat var yaklaşımında. Şöyle ki;

Dünkü sohbetimizde 80m2 alana 1 adet klima ile MÜKEMMEL şekilde hakim olduğunu yazıp otobüs biletime kadar alıp ispat etmeyi iddia etmişken. 35 m2 alanda 15 lik klimaya neden itiraz ettiğini ben çözemedim.

''90m2 alana 24.000BTU bile yeter'' diye iddia ediyorken (İtiraz etmiyorum senin düşüncendir lakin ben onaylamıyorum bu tezinizi)

90m2 alana teknik olarak 41.000BTU ihtiyacımız varken ''24.000BTU yeter'' dediğinde eğer, ''35m2 alana 15.000BTU yetmez'' dersen kendinle çelişirsin diye düşünüyorum. 35m2 alana benim önerim 18 lik olur ona lafım yok, ancak 15 lik olmaz da demem, ne derim? ''15.000BTU nun bu alana hakimiyet kurma süresi biraz uzar, aynı zamanda konfor koşulunu yakalama süresi de biraz uzar. buna paralel ilk çalıştırmanızda normalde nazaran biraz fazla enerji harcarsınız'' derdim.

Peki ters oransal hesaba göre hareket edersek

90 m2 alanı 24.000btu ile hakimiyet altına almanızdaki ters oransal veri %73.33 iken
    35 m2 alanı 15.000btu ile hakimiyet altına almanızdaki ters oransal veri %57.14 şeklindedir

Yani bu işin matematik tarafı bize diyor ki; ''Sen eğer 90 m2 alana 24.ooo ile hakim olmuşsan, 35m2 alana 15.000 ile havada karada hakim olursun'' diyor.

Diyeceğim o ki, sen 90m2 BÖLÜNMÜŞ alanı 1 tane klima ile MÜKEMMEL iklimlendiriyorsan, 35m2 TEK ALAN olan bir noktayı 15.000BTU klima havada karada soğutursun ama ısıtmada ben garanti vermem.

Hocam aslında şu yüzden dedim. Yine ısıtır soğuturum orayı ben. Ama Samsung gibi klimalarla değil. Ve o fiyata Midea Modernstarn var. O da iş yapmaz. Blanc da iş yapmaz.Ha bir de herhangi bir 7 yıl garantili ürün de iş yapmaz. Mission ise belki ama o da 7/24 çalışacak.

Genelde insanlarımız 7/24 çalışmasını istemediği için aç kapa kullandığı için o yüzden 15 lik yetmez 18 lik anca yeter dedim.

Ha şimdi diyeceksin sen 7/24 çalıştırmayı oda kapısı kapalı ise reddediyorsun diyeceksin. O farklı hocam. Uygun alana uygun kapasite takılırsa reddediyordum.

Şimdi bu durumda sürekli klimanın çalışması lazım ama kullanıcının da bu konuda fikrini bilemediğim için ısrarla 18 lik dedim. Yoksa 7/24 çalıştırmayı kabul ederse 15 lik yeter.

Bu arada bana darılma hocam. Kırdıysam seni özür dilerim.

• quote:

Orijinalden alıntı: derya78

s.a ramen hocam kısma dediğiniz olay sıcaklığı bulduğunda

soğutmada soğuk üflemeden serin üflemeye
    ısıtmada sıcak üflemeden ılık üflemeye geçmeye mi deniliyor

Kusura bakma hocam bu Soruyu atlamışım. Soğutmada soğuk üflemeden serin üflemeye yanlış olmuş.

Soğutmada klima genelde soğuk üfler. Ilık üflerse bil ki kompresör devrini düşürmüştür. Ya da oda gereğinden çok daha soğuk olduğu zaman durur dış ünite. Bunu şöyle de anlayabilirsin. Klimayı soğutma modunda ilk açtıktan 10 dk sonra dış ünitesinin sesini dinle. Bir de 3-4 saat sonra dinle. Eğer ilk klimanı açtıktan 10 dk sonra sesi yüksekse 3-4 saat sonra sesi daha düşük ise bil ki o klima kendini kısmıştır.

Bu dediğim ısıtmada da geçerli hiç farketmez ısıtma soğutma.

• "Hesap makinesi" adlı programla hesapladım.
  • quote:

Ado hocam bana dersin 30 btu klima önerdin ya itiraz gelecek diye. E unrelased hocam da 18 btu gereken alana 15 lik klima öneriyor. Ki aslında oranın hakkı 24 lük klima ama hadi bakalım kapasitesinin 5 metrekare daha üstüne çıkalım ama oraya kesinlikle 15 lik olmaz. Ha tamam ME Daikın gibi çok pahalı markalarda ok derim mesela ME SF42 veya EF42 gibi klimalarda. Ama orada Midea gibi orta segment klima Bile iş yapmaz. Hep Midea öneriyor dersiniz bana belki alın ama Midea yi da eleştirdim. Amacım da kavga gürültü çıkarmak değil yanlış anlama ama maalesef durum bu. Hem diyelim ki yetti. O anca salonun sıcak havasını alır 3-4 derece taş çatlasın 5 derece etki eder.

Şimdi de 18'lik anca yeter diyorsun? Bunlar büyük farklar hocam.

Benimde amacım kavga çıkarmak yada bilgi birikiminizi yok saymak değil kesinlikle, lütfen yanlış anlamayın.

• 
Sayfa: önceki 17451746174717481749
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.