Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (1671. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
11 Misafir - 11 Masaüstü
5 sn
57.213
Cevap
701
Favori
4.429.505
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 16691670167116721673
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Ado

Günaydın;
    Hocam her iki mesajınızda da etiketlememişsiniz beni, ilkini hiç görmedim bunu da tesadüfen gördüm bana yazdığınızı, son mesajda olduğu için :)

Şimdi sizden ricam, ok işareti ve kareye aldığınız noktalarda hedeflediğiniz nedir onu da bana hatırlatırsanız ona göre birlikte istişarede bulunalım

Teşekkür ederim.
    O işareti aslında benim ilk düşündüğüm yerdi.Evin giriş kapısının üzerine (antre) 24000 lik bir makine koyup tüm eve fayda sağlamak(ok yönünde).kare olan yer balkona dış ünite.Bu olursa iyi olur aslında.
    Diğer seçenek yatak odası 2 olan kısmın dış kısmına kapı üstüne yani bir klima koyup koridor,yatak odası 1-2-3 e fayda sağlamak.Benim istediğim çok soğuk olması değil.Serinletsin nemi alsın yeter.
    Aynı kat planında arkadaşımın 2 evi var.Birini yatak odası 1 in kapısının dış kısmına koymuş klimayı gayet memnunum diyor.
    diğer evinde ise ebeveyn banyosunun dış kısmı ve ebeveyn yatak odası giriş kısmının oraya koymuş 3 odayı da soğutuyormuş.
    Benim amacım sadece soğutma, ısıtma düşünmüyorum.Yalıtımım çok iyi 9.katta oturuyorum odaların camında panjur var.Üzerimde 16 kat daha var.Ara kat yani.6 senede toplamda 250 tl doğalgaz ödememişimdir.
    Dış üniteyi de yatak odası 1 de balkon var resimde çıkmamış oraya koymayı düşünüyorum.
    Maddi kısımda sorun yok .En iyisini alacağım inşallah.kendi evim çünkü.
    Ayrıca daikini okuduysanız onun yorumunu da rica ediyorum.
    Şimdiden Allah razı olsun.
    Saygılar,
    Emir

• emir341907 kullanıcısına yanıt
    Hocam şartlar böyle ise MITSUBİSHİ den şaşmamanızı öneririm. Ben genelde yüksek bedel ödeyerek alınan klimalara karşı olurum lakin her zaman ilk savunduğum ise MANTIK dır.
    Sizin şartlarda evin konumu, yalıtımı, kullanmak istediğiniz şekil ve en önemlisi ev sahibi olmanız nedeniyle sizin başka marka araştırmalarında olmanıza ben gerek görmüyorum. Şimdi DAIKIN ile başka markalar arasında seçim olacak olsaydı DAIKIN ok derdim ancak işin içinde MITSH varsa başka marka incelemeye gerek yok.

Konumlandırmanızda ise üstadım ben ısrarla sorun görüyorum. aslında düşünceniz mantıken doğru, OK işareti istikametinde üflemek şartı ile yerleştirilecek bir klima, öncelikli ebeveyn yatakodası, ikinci öncelikli salon (üfleme menzilinde yanda kalması nedeniyle ikinci önceliğe düşüyor) üçüncü öncelik menzil nedeniyle oturma odası 1 ve en son oturma odası 2 şeklinde olur.
    Bu sıralamada en başta olan etkiyi ilk hissedecek, en sonda olan ise en geç hissedecek alan olur. 15.7m2 lik bir kayıp alanımız var o da koridorun toplam m2 si. elbette ki tüm bu soğutma işinden ilk ve en etkilenecek yer orasıdır. Yalıtımınızın bu derece iyi olması, panjur etkisi, arakat avantajı gibi unsurlar etki/tepki süresini hızlandıracak olsa da, en uzak noktada etkinin hissedilmesi 45-70dk arasını bulabilir diye de düşünüyorum.

• Hocam rica etsem mesajınızı bir kere daha yazarmısınız
  • quote:

Hocam şartlar böyle ise MITSUBİSHİ den şaşmamanızı öneririm. Ben genelde yüksek bedel ödeyerek alınan klimalara karşı olurum lakin her zaman ilk savunduğum ise MANTIK dır.
    Sizin şartlarda evin konumu, yalıtımı, kullanmak istediğiniz şekil ve en önemlisi ev sahibi olmanız nedeniyle sizin başka marka araştırmalarında olmanıza ben gerek görmüyorum. Şimdi DAIKIN ile başka markalar arasında seçim olacak olsaydı DAIKIN ok derdim ancak işin içinde MITSH varsa başka marka incelemeye gerek yok.

Konumlandırmanızda ise üstadım ben ısrarla sorun görüyorum. aslında düşünceniz mantıken doğru, OK işareti istikametinde üflemek şartı ile yerleştirilecek bir klima, öncelikli ebeveyn yatakodası, ikinci öncelikli salon (üfleme menzilinde yanda kalması nedeniyle ikinci önceliğe düşüyor) üçüncü öncelik menzil nedeniyle oturma odası 1 ve en son oturma odası 2 şeklinde olur.
    Bu sıralamada en başta olan etkiyi ilk hissedecek, en sonda olan ise en geç hissedecek alan olur. 15.7m2 lik bir kayıp alanımız var o da koridorun toplam m2 si. elbette ki tüm bu soğutma işinden ilk ve en etkilenecek yer orasıdır. Yalıtımınızın bu derece iyi olması, panjur etkisi, arakat avantajı gibi unsurlar etki/tepki süresini hızlandıracak olsa da, en uzak noktada etkinin hissedilmesi 45-70dk arasını bulabilir diye de düşünüyorum.

Cevap için çok teşekkür.
    İlk cevabımı aldım.Me takılacak.
    Son olarak nereye takalım ve kaç btu.

Değerli hocam ''Nereye'' sorusunun cevabı için inanın en makul olanı servis keşfidir sebebi ise şu dur. İç ünite ile dış ünite arasında çekilmesi gereken tesisatın geçiş güzergahı, kaç duvar geçeceği, geçeceği noktaların ne kadarının tuğla ne kadarının beton olduğu (kolon ve kiriş delmek yasal olarak yasaktır aslında) Bu güzergah içerisinde tesisatın nasıl gizlenebileceği, enerjinin nereden alınabileceği, hava sirkülasyonu için iç ünitenin nereye konuşlandırılabileceği gibi soruların cevaplarını proje üzerinden bulabilmek mümkün değildir.
    Bu nedenle nereye koyulacağına keşif ekibi ile karar vermeniz gerektiğini yazmalıyım.
    ''Kaç BTU?'' sorusunun cevabı ise, Bana kalsa madem TEK ALAN mantığının dışında hareket edilecek o zaman mümkünse 24000 ile 28000 BTU arasında bir ürün olmalıdır sizin kullanım şeklinize göre.

• Herkese günaydın hayırlı günler dilerim arkadaşlar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Hocam rica etsem mesajınızı bir kere daha yazarmısınız

Mitsubishi klimalar gerçekten reklamlarda olduğu gibi bir ampul kadar mı elektrik sarfediyor?
    İzmir'e tayinim çıktı ve denizin dibinde 5 yıl süre geçireceğim.
    Nem ve sıcaktan nefret eden biri olarak, uzun süre sorunsuz kullanabileceğim bir cihaz arıyorum.
    Önerebileceğiniz farklı bir marka da olabilir?

30 metrekare odaya 18.000 btu yeterli gelir mi?
  • quote:

Değerli hocam ''Nereye'' sorusunun cevabı için inanın en makul olanı servis keşfidir sebebi ise şu dur. İç ünite ile dış ünite arasında çekilmesi gereken tesisatın geçiş güzergahı, kaç duvar geçeceği, geçeceği noktaların ne kadarının tuğla ne kadarının beton olduğu (kolon ve kiriş delmek yasal olarak yasaktır aslında) Bu güzergah içerisinde tesisatın nasıl gizlenebileceği, enerjinin nereden alınabileceği, hava sirkülasyonu için iç ünitenin nereye konuşlandırılabileceği gibi soruların cevaplarını proje üzerinden bulabilmek mümkün değildir.
    Bu nedenle nereye koyulacağına keşif ekibi ile karar vermeniz gerektiğini yazmalıyım.
    ''Kaç BTU?'' sorusunun cevabı ise, Bana kalsa madem TEK ALAN mantığının dışında hareket edilecek o zaman mümkünse 24000 ile 28000 BTU arasında bir ürün olmalıdır sizin kullanım şeklinize göre.

Cevap için teşekkür ederim.
    Me ten servisçi arkadas geldi.Sizin dediğiniz gibi tek alanı öneriyorlar.Ama arkadasın yaptığı gibi 3 oda soğutma işi kafamı kurcalıyor.
    Ayrıca evimin bütün duvarları perde beton.Her delik için ekstra 100 tl talep ediyorlar.Bu yasalmıdır.
    Son olarak yatak odası 1 e 9000 lik yeter ama 12000 lik taksam bir nebzede olsa hole faydası olur mu .
    Me confort 12000 likmi 2800 tl
    me msz-sf 12000 likmi 3400 tl bunlardan hangisi.
    Saygılar.

• fofer kullanıcısına yanıt
    Hocam kullanım alışkanlığınıza göre 30m2 odaya duruma göre 12000BTU klima dahi yeterli olur sadece soğutmada kullanacaksanız. zira 30m2 alanın ihtiyacı olan BTU değeri 13636 dır.
    Yaşadığınız yer de önemlidir lokasyon anlamında. Örnek olarak İzmir Alaybey tersane civarıysa boğucudur, nem oranı iyice yoğunlaşır hava sirkülasyonu yoktur binalar nedeniyle. Bu durumda 12000BTU elbette yeterli olsa da etkisini 18 e nazaran 10 dakika geç hissedersiniz. 18 ile 12 arasında satın alım aşamasında oldukça bedel farkı olması nedeniyle 12 tercih edilebilir. tabi ki klasman olarak 12 olsa da, bazı markalar 12 kasa ürünlerinde 13500BTU soğutma değeri dahi barındırabiliyor bu ürünlerden de tercih edebilirsiniz.

100 watt konusu efsanedir hocam, satış pazarlama taktiğidir, buna da şöyle örnek vereyim.

Arabanızla Gökovadaki sakar rampasına vurdunuz, çıkış eğrisinde tırmanma modunda araba 2 inci vites 5000 devir bağırıyor, bu esnada yakıt tüketimi sizce hangi verilerdedir?
    Peki rampayı çıktık bitti şimdi de inişe geçtik. attık arabayı 5 inci vitese, neredeyse gaza basmamaıza dahi gerek yok kendi ivme hızıyla ilerliyor. peki şimdi yakıt verileri sizce hangi değerderdir?
    İşte size 100 watt açıklaması hocam. 1 ampul=100watt simgesel yaklaşımdan yola çıkılmıştır bu örnekte.
    Burada esas olan, kompresörün ektiği akımdır. dolayısı ile sizin kaçlık klima ile 100Watt tüketebilecek olduğunuz da ayrı bir muammadır. Buna da şöyle örnek vereyim. 9000BTU bir klimayı saatte 1kw tüketiyor kabul edelim (1000watt) 24000BTU ise 2kw olsun (2000watt) burada akım = watt / volt diyerek 1000 / 220 = 4.5Amper 9000BTU klima için, aynı şekilde 2000 / 220 = 9 amper de 24000BTU klima için amper verilerine ulaşmış oluruz. Bu verileri anma akımı olarak dahi düşünsek hangisinde 100watt tüketim eğrisine ulaşılabilir sizce? Veya bu 100watt tüketim değerini hangi model için hangi şartlarda elde etmişlerdir resmi açıklama nedir?
    Firmaların bu konudaki vaatleri yukarıda araba örneğinde verdiğim gibidir. en küçük BTU lu makinelerin, kompresörleri en alt frekansta çalışırken tükettiği güç birimidir. yani ilk çalıştırdınız 2 saat geçti ortam soğudu sonra klima en alt frekansa geçti işte o esnada tüketilen veriden bahsediliyor

• quote:

Orijinalden alıntı: emir341907

quote:

Me ten servisçi arkadas geldi.Sizin dediğiniz gibi tek alanı öneriyorlar.Ama arkadasın yaptığı gibi 3 oda soğutma işi kafamı kurcalıyor.
    Ayrıca evimin bütün duvarları perde beton.Her delik için ekstra 100 tl talep ediyorlar.Bu yasalmıdır.
    Son olarak yatak odası 1 e 9000 lik yeter ama 12000 lik taksam bir nebzede olsa hole faydası olur mu .
    Saygılar.

Ücretsiz montaj vaatlerinde vinç gibi özel durum gerektiren konular haricinde ücret talep edilmemesi gerekir hocam. hele ME gibi bir firmanın en azından bunu yapmaması gerekir.
    Aynı koşullarda bir de DAIKIN dan keşif ekibi talep etseniz ve çıkan sonuca göre karşılaştırma yapsak hocam?
    Yani ''1 tane 12 lik klimaya ben 3000TL gibi rakamlar ödeyeceksem, üstüne bir de ekstra delik parası ödeyeceksem, neden bana daha iyi vaatlerde bulunabilecek DAIKIN dan daha yüksek BTU cihaz alıp kendi projemi gerçekleştirmeyeyim ki?'' diye düşünürdüm ben mantıken

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: emir341907

quote:

Saygılar.

Ücretsiz montaj vaatlerinde vinç gibi özel durum gerektiren konular haricinde ücret talep edilmemesi gerekir hocam. hele ME gibi bir firmanın en azından bunu yapmaması gerekir.
    Aynı koşullarda bir de DAIKIN dan keşif ekibi talep etseniz ve çıkan sonuca göre karşılaştırma yapsak hocam?
    Yani ''1 tane 12 lik klimaya ben 3000TL gibi rakamlar ödeyeceksem, üstüne bir de ekstra delik parası ödeyeceksem, neden bana daha iyi vaatlerde bulunabilecek DAIKIN dan daha yüksek BTU cihaz alıp kendi projemi gerçekleştirmeyeyim ki?'' diye düşünürdüm ben mantıken

Daıkın 150 tl istedi

• Değerli yorumlarınız için teşekkürler.
    100 watt şehir efsanesiyse Mitsubishi almanın bir anlamı kalmıyor.
    Klimayı soğutma amaçlı kullanacağım ve 7/24 çalışacak.
    Bundan dolayı tüketim benim için ön planda. Önerebileceğiniz marka ve model var mı hocam?
    Ahahhaah vallahi sesli güldüm

Beklerseniz 1-2 telefon görüşmesi yapmak istiyorum. birazdan yazacağım buraya.
  • quote:

Ahahhaah vallahi sesli güldüm

Beklerseniz 1-2 telefon görüşmesi yapmak istiyorum. birazdan yazacağım buraya.

Bende gülüyorum zaten hocam.
    Şimdi aradım ME müşteri iletişim hattını.her türlü duvar delinmesi müşteriye aittir diyor.
    Şimdi hocam, servis dönemimde TAŞ EV ler denk gelirdi, 40cm duvar olurdu ben de karışmazdım yalan değil. karotçu çağırtır deldirtir sonra ekibimi gönderirdim, halen de öyle yapıyor abimler. ancak ev içi standart perde beton duvar kalınlıklarında kırıcı uç ile yine de bizim ekiplere deldirirdik tüketici uğraşmasın diye. Tamam punch oralarda işe yaramaz kimse de uğraşmak istemez ama altı üstü bir duvar geçmek için bu bedel bana da normal gelmedi.
    Buradaki MITSUBİSHİ arkadaşımı aradım, servisten servise değiştiğini, duruma göre karotçuya yönlendirdiklerini söyledi. DAIKIN arkadaşımı aradım ücret aldıklarını ama kendilerinin deldiklerini söyledi. HAİER servisi arkadaşı aradım o da duruma göre değişiklik gösterdiğini o anki iş durumlarına ve yoğunluklarına göre değişikli kararlar aldıklarını söyledi.
    Yani hocam bu işin standart uygulamasını 3 ayrı markada da göremedim. Hayal kırıklığı yaşadım yalan değil.

• fofer kullanıcısına yanıt
    Hocam işin içine marka model girince ben duruyorum mazur görünüz.
  • quote:

Şimdi hocam, servis dönemimde TAŞ EV ler denk gelirdi, 40cm duvar olurdu ben de karışmazdım yalan değil. karotçu çağırtır deldirtir sonra ekibimi gönderirdim, halen de öyle yapıyor abimler. ancak ev içi standart perde beton duvar kalınlıklarında kırıcı uç ile yine de bizim ekiplere deldirirdik tüketici uğraşmasın diye. Tamam punch oralarda işe yaramaz kimse de uğraşmak istemez ama altı üstü bir duvar geçmek için bu bedel bana da normal gelmedi.
    Buradaki MITSUBİSHİ arkadaşımı aradım, servisten servise değiştiğini, duruma göre karotçuya yönlendirdiklerini söyledi. DAIKIN arkadaşımı aradım ücret aldıklarını ama kendilerinin deldiklerini söyledi. HAİER servisi arkadaşı aradım o da duruma göre değişiklik gösterdiğini o anki iş durumlarına ve yoğunluklarına göre değişikli kararlar aldıklarını söyledi.
    Yani hocam bu işin standart uygulamasını 3 ayrı markada da göremedim. Hayal kırıklığı yaşadım yalan değil.

Yapacak bir şey yok şeriatın kestiği parmak acımaz :).

Hangi ME peki 2 si arasından.
    me msz-sf 12000 likmi 3400 t
    Sizede zahmet oldu.

Sizin kullanım koşullarınızda ve borulama mesafesini de dikkate alarak msz-sf daha etkin olur düşüncesindeyim. Yine de benden ziyade keşif ekibini dinlemeniz tavsiyedir.
  • quote:

Sizin kullanım koşullarınızda ve borulama mesafesini de dikkate alarak msz-sf daha etkin olur düşüncesindeyim. Yine de benden ziyade keşif ekibini dinlemeniz tavsiyedir.

s.a ado hocam neden satıcılar benim 27,40 m2 odaya 18 ile 24 btu al diyorlar

halbuki 12455 btu çıkıyor sonuç üstelik te özellikle soruyorum 16,000 likte var dediğimde 18 bile soğutmaya bilir diyorlar 24 bin yöneltiyorlar beni kaç yere satıcıya sordum

bunların servisi de mi 18 / 24 lük derler hocam yoksa servis sizin hesaba göremi hesap çıkaracaktır

27,40 m2 / 2,2 * 1000 : 12,455 btu çıkıyor hadi elektrik ampul çatı katı 3 kişi 14000 btu olsun

16,000 btu bile yetmez diye ısrar ediyorlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi derya78 -- 11 Temmuz 2016; 12:36:08 >
  • quote:

<Herşey için teşekkür ederim Ado bey.
    Bugün artık karar vereceğim.
    Selamlar.
  • 
Sayfa: önceki 16691670167116721673
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.