Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (1669. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar: ghost42
1 Kayıtlı Üye ve 25 Misafir - 26 Masaüstü
5 sn
57.072
Cevap
696
Favori
4.415.320
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
80 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 16671668166916701671
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Yani bi zararı filan olmaz değil mi böyle

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kutuzov K kullanıcısına yanıt
    Yok hocam, aksine ekonominize faydası oluyor içerideki soğuk havayı kaybetmeyerek.
  • Ado hocam

• nymhepa N kullanıcısına yanıt
    Gördüğüm kadarıyla etiket verilerinde de, estetik te de ibre DAIKIN dan yana duruyor
    Ayrıca Hocam değerlendirm için benim bakmama gerek yok aynısını siz de yapabilirsiniz zira ben bu ürünlerin kullanıcısı değilim. Bana göre kullanan arkadaşların yorum yapması lazım ancak fujitsu nun çok kitlesi yoktur sanki diye düşünüyorum.
    Ben size yazarken siz bana yazmışsınız, verdiğiniz klimaları inceliyordum gecikti cevabınız kusura bakmayınız
  • Mitsubishi Electrik kullanıyorum 10 yılı geçti taş gibi hala

Normal Mitsubishi değil Mitsubishi Electrik olacak

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar belki defalarca tekrarlanan bir soru
    kusuruma bakmayın 1-2 gündür araştırıyorum forumuda inceledim
    en sonunda 2 modele indirgedim uzman görüşüne ve tecrübenize ihtiyacım var

Mitsubishi Inverter SRK 50 ZMX-S Klima
    Daikin FTXJ50LS Inverter Klima
    Not: Daikin tasarımı çok beğendim ama kullanışlımı bilmiyorum
    evim 2+1 güney cephe öglen 12 ile akşam 7 arası güneş alıyor
    evim kat planı
    salona taktıracağım saçma bir istek ama salondan evede soğukluk yayılsın istiyorum evde hafif sogusun istiyorum
    yorumlarınız için şimdiden teşekkürler
  • Ado hocam sağolasın ama ben sizin kadar yorumlayamiyorum hocam benim anlamadığım hususlar var mesela ptasarim değeri ne anlama geliyor fujitsu seer 8 kusurken emura 6 küsür scop yaklaşık Aynı Peki benim ve incelemek isteyen arkadaşların değerlendirmesi yada karşılaştırma yapması için hangi değerleri referans olarak almamız gerekir önceden eer ve cop vardı şimdilerde dahada da çoğaldı bu değerler cesitlendi yani kıyaslama yapmak Hangi a verilere bakmamız gerekecek mesela enerji verimlilik sogutmada fujitsuda A+++ iken emurada A++

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nymhepa -- 10 Temmuz 2016; 20:27:26 >
  • radonk kullanıcısına yanıt
    Şimdi hocam eğer bir listede MITSUBİSHİ var ise, ister istemez diğer markalar da lide rmarka olsa da yine de MITSH hep ağır basar. şöyle 15 markalı bir liste olsun, eğer içinde MITSH varsa gerisini incelemeye ben pek gerek görmüyorum. Deseydin ki 15 Marka var ama MITSH yok DAIKIN var o zaman da DAIKIN var ise gerisini incelemeye gerek görmezdim.

Elbette birbirlerine karşı üstünlüleri ve dezavantajları vardır. Her iki marka için de negatif söylemler de vardır ancak sonuca bakarsak yine de ağır basan marka bellidir.

Şimdi buraya kadar her şey normal de şu sizin salonun neresine klima taktıracağınızı çözemedim. planınız nedir?
  • Ado kullanıcısına yanıt
    Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.bütçeme göre artık bakacaz.bide iki iç ünite tek bir dış üniteye baglanabilirmi?baglanırsa ozaman dış ünitenin gücü ne olmali?

• İyi akşamlar
    Klima sadece soğutma amaçlı kullanılacaktır
    Gaziantepte yaşıyorum evim 2+1 güney doğu cepheli salon için 24,4 metrekare
    gerekli verileri girip internette hesaplatınca 14400 btu çıktı yaklaşık karşı komşum
    aynı oda için sadece cephe olarak güney batı 12000 btu luk vestel bağlattılar
    herhangi bir sorun yaşamadıklarını belirtti bu arada oda için gizli tesisat çekili durumda
    dış ünite ile iç ünite arasında yaklaşık dönüşleri hesap içine katarsak 8,5 metre
    kafam çok karışık çünkü keşfe gelen mitsubushi electric yetkilisi 18000 btu ancak kurtarır dedi
    Ayrıca tek ünite yerine şu toshibanın iki iç bir dış ünite kampanyasıda sıcak geliyor gibi
    sonuçta ME 18000 sadece 4300 kart taksit dedi toshiba ikisine 5100 fiyat veriyor
    tabiki Ado hocam ın dediği gibi uzun garantili ürünlerde kafamda
    Şimdiden cevaplar için teşekkürler
    Not: ME sadece keşif için istettim fikir almak için yoksa bütçe yetmiyor
    toshiba ise iki klima olduğu için avantajlı geliyor
  • Ado kullanıcısına yanıt
    salonun giriste sag taraftaki duvara orta bolume
    cunku hemen arkasinda mutfak balkonuna delik yapilmis

• quote:

Orijinalden alıntı: orkunsubutay

İyi akşamlar
    Klima sadece soğutma amaçlı kullanılacaktır
    Gaziantepte yaşıyorum evim 2+1 güney doğu cepheli salon için 24,4 metrekare
    gerekli verileri girip internette hesaplatınca 14400 btu çıktı yaklaşık karşı komşum
    aynı oda için sadece cephe olarak güney batı 12000 btu luk vestel bağlattılar
    herhangi bir sorun yaşamadıklarını belirtti bu arada oda için gizli tesisat çekili durumda
    dış ünite ile iç ünite arasında yaklaşık dönüşleri hesap içine katarsak 8,5 metre
    kafam çok karışık çünkü keşfe gelen mitsubushi electric yetkilisi 18000 btu ancak kurtarır dedi
    Ayrıca tek ünite yerine şu toshibanın iki iç bir dış ünite kampanyasıda sıcak geliyor gibi
    sonuçta ME 18000 sadece 4300 kart taksit dedi toshiba ikisine 5100 fiyat veriyor
    tabiki Ado hocam ın dediği gibi uzun garantili ürünlerde kafamda
    Şimdiden cevaplar için teşekkürler
    Not: ME sadece keşif için istettim fikir almak için yoksa bütçe yetmiyor
    toshiba ise iki klima olduğu için avantajlı geliyor

ME nin 18000 olan hangi modeli 4300 tl acaba?
    Eğitim vermeye başladığım ilk aylarda, kıdemli eğitmenlerimiz salona mutlaka kendilerinden bir öğrenci sokar, kendi sorularını sordurtur ve kapasite/performans/cevap süresi gibi durumları kontrol ederlerdi. Kendimi o yıllarda hissetim

Aslında google da çok rahat bulabileceğiniz bilgileri ben yine kendimce yorumlayayım size Ancak ısrarla MARKA bazlı yaklaşmayıp genel bilgi vereceğim. bu genel bilgiler ile sonuca kendiniz ulaşırsınız.

Şimdi öncelikle bu enerji etiketlerinin güvenirliği konusunda zaten tereddütlerimi daha önce de dile getirmiştim ancak Hunter arkadaşımızın vurguladığı eurovent sertifikalı ürünlere güvenmek zounda kalıyoruz. bu sertifikaya sahip olsa dahi firmaların ine de etiket üzeri oyunları maalesef ki engellenemiyor. buna şöyle örnek verebilirim.
    Eskiden bir ürün üzerinde Kaç VOLT, Kaç AMPPER ve Kaç WATT gibi değerleri yazardı. ancak gerek elektronik unsurların soğutma teknolojisindeki hakimiyetinin artması ve gerekse frekans usulü çalışmaların yaygınlaşması ile artık eskiden olduğu gibi elektrik formülleri ile gerçek tüketim verilerine ulaşılamaz oldu zira işin içine hava koşulları, kullanıcı alışkanlıkları, kompresör kalori değeri vb gibi bir çok etken girmişti. yani 75 watt bir ampul 6 saatte Kaç TL elektrik harcar sorusunun cevabı eskiden basit bir formül ile bulunabilirken, iklimlendirme koşullarında bu artık İMKANSIZ a yakın bir hal almaya başladı. Sorun şu ki bir tüketim verisi Gümrük ve Ticaret Bakanlığı gibi resmi kurumlar tarafından yapılan takip neticesi olmak zorundadır. bu bağlamda elbette ki üreticiler ürünlerinin üzerine bazı tüketim verileri yazar, yazılı olan bu veriler ise fabrika testlerinde resmi kontrollere dayanır. işte en büyük sorun burada çıkıyor. EER ve COP değerlerinin soğutma ve ısıtma modlarında harcadığı enerjiye göre ürettiği soğutma veya ısıtma olarak değerlendiriyoruz ancak gerçek verimlilik değerlerine bir türlü ulaşamıyoruz. buradaki GERÇEK ten kasıt şu dur. yanlış hatırlamıyorsam 2013 deki yeni yönetmelik, verimliliğin daha kesin hesaplanmasını gerektirdiğinden dolayı EER ve COP olan veriler artık SEER ve SCOP olarak belirlendi yani Sezonsalı ifade eden S işe dahil olmuştur. Bunun sebebinin ne olduğunu anlayabilmek için şu örneği vereyim. Diyelim klima üretiyorsunuz ve halkınıza da resmi yetkililere de ''BAkın klimam ne güzel soğutuyor, al bu da 8 derece üfleme ısısı'' diyorsunuz, ancak bu testi (sallıyorum) ERZURUM da yapıyorsunuz. şimdi söz konusu yer ERZURUM, mevsim de bahar olunca orada bir klimaya 8 derece üfletmek zor değil (çok uç örnektir konu anlaşılsın dye yazıyorum bunları) şartlar böyleolunca kompresör zorlanmıyor, enerjiye asılmıyor, kilitlenmiyor tıkanmıyor çok enerji tüketmiyor vs. Yeni yönetmelik ise diyor ki ''arkadaş sen bu testleri bana, 3 ayrı bölgede ve değişik hava koşullarında yapacaksın ben de belgeleyeceğim'' Devlet gözüyle de halk gözüyle de gayet sağlıklı uygulama olan bu durumda ise P Desıgn ve T Desıgn unsurları devreye giriyor. tüm bunlar enerji etiketlerinde var olan olabilen veriler olmakla birlikte etiketlerde verilmeyen değerler de mevcuttur ki gerçek sonuçlara bu verilerle ulaşmak gerekir T Bivalent gibi. Bakınız konu derinleştikçe tüketci adına işin içinden çıkılmaz hal almaktadır. sırf bu nedenle bizler en başta yazdığım gibi tüketici gözüyle biz etiket verilerine inanmak zorunda kalıyoruz.
    Zor olanı ısıtmaktır, ısıtmanın verileri SCOP tadır. bu durumda SCOP verileri en yüksek olan klima aslında en verimli klimadır. İşinize yaramaz bence ama yine de 1-2 görsel de ekliyorum. ben de internetten aldım benim elimde değildi bunlar.

• alipollo33 A kullanıcısına yanıt
    2 iç veya 3 iç bağlanabilen multi klimalar var elbette ancak multi işi bana uzak geliyor nedense. alan sorunu yaşanmıyorsa (dış ünite için) her noktaya lokal klima bana daha mantıklı geliyor.
  • kimano kullanıcısına yanıt
    MSZ-SF42VE
  • radonk kullanıcısına yanıt
    Hocam salon için ok ama eğer o şekilde monte edilirse evin geneline hava sirkülasyonu sağlamanız mümkün olmaz ben zaten şu, evin genelini soğutma ısıtma işine pek sıcak değilimdir :)
  • Çok teşekkür ediyorum ado hocam eksik olmayın

• orkunsubutay O kullanıcısına yanıt
    Gomulu tesisatinizin boru caplari onemli. Yeni tesisat masrafi cikarmak icin 18000 btu/h tavsiye etmis olabilirler. Dikkat.

• quote:

Orijinalden alıntı: orkunsubutay

MSZ-SF42VE

https://klima.mitsubishielectric.com.tr/klimaplus/media/teknik-ozellikler/split-klimalar/msz-sf-teknik-ozellik.jpg

hocam yanılmıyorsam bu modelin soğutması 15.3 max 14.2 nominal. Ancak ısıtması 18.3 nominal. Ben de yalnızca soğutma amaçlı 18'lik bakıyorum o yüzden bunu elemek zorunda kaldım. toshiba alacağız gibi duruyor hayırlısı.
  • 
Sayfa: önceki 16671668166916701671
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.