Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Klima Tavsiyesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir Kullanıcı
39.223
Cevap
328
Favori
3.174.658
Tıklama
Giriş
Mesaj
  • Teğmen
   165 Mesaj
   21 Ağustos 2007 11:14:40
   arkadaşlar henüz klima alma konusunda karar verme aşamasındayım ya mit.electric invertersiz 9000'lik alıcam ya da kesemi düşünüp Haier standart seri alıcam biri az elektrik yakıyo r410gazlı filan ama ötekide 770milyon lira siz ne düşünüyorsunuz bu ikisine alternatif bi klima var mı high-life'ı da çok sevmişler forumda hatta BİMlerde bu klimadan var koca marketi buz gibi yapıyo ama desibellerine baktım çok yüksek 35 db yazıyo sitenin birinde haier 30db mit.electric de 25db kafam allak bullak bana yardımcı olurmusunuz bi de çok üzüldüğüm bir durum var forumda bize yardımcı olan arkadaşlar birer birer banlanıyor gerçekten çok üzücü bir durum bence bundan sonra üye'nin banlanma sebebi bir topic'te duyurlsun daha şeffaf bir site yönetimi talep ediyorum herkese saygılar..........
   |
   |
   _____________________________
  • Çavuş
   84 Mesaj
   21 Ağustos 2007 12:35:38
   Bluestream arkadaşım Daıkın 18000 BTU İnverter modelinin fiyatı, 3.325 YTL'dir. Kredi kartına 12 taksit uygulanmaktadır. Ayrıca nakit ödemede 2.800 YTL yaparım fiyatta.
   Bu arada Mitsubishi Electric ile aramızda fazla bir fiyat farkı yok bildiğim kadarı ile ama siz bir araştırın.
   Bunun dışında ben Fujitsu da satıyorum ama Fujitsu'nun İnverter fiyatları Daıkın'dan pahalı blginiz olsun.

   Saygılarımla
   EDDA KLİMA
   info@eddaklima.com


   quote:

   Orjinalden alıntı: NE-sin


   quote:

   Orjinalden alıntı: BLUESTREAM

   Arkadaşlar bir arkadaşım iyi bir klima almak istiyor. Toshiba'nın 18 lik inverter bir modelini düşünüyor. Benden görüşümü sordu ve ben de ona bana göre en iyi 3 markayı tavsiye ettim:
   1- Daikin- diğerlerine göre daha pahalı olduğu için tercih edilmeyecek gibi.
   2- Mitsubishi Electric
   3- Sharp

   Bunlar dışında alınabilecek diğer iyi markalar Panasonic, Toshiba,Hitachi,Fujitsu vs.
   Beyaz eşya markalarının ürettiği klimaları yukarıdakilerle kıyaslamıyorum bile.

   Ben kendim ona ilk 3 markadan birini almasını önerdim. Ama o Toshiba hakkında çok övgü duyduğu için Toshiba'ya yönelmiş durumda. Sizin görüşünüz nelerdir?   Toshibanın süper daiseka modeli iyidir ama aşırı pahalıdır yani siz daıkın pahalı derken dahada pahalısına göndermeyin arkadaşınızı,daıkın sadece ururu sarara modeli aşırı pahalı,o yüzden daıkın alsın rahat etsin,bu bir kere alınacak bir şey
   |
   |
   _____________________________
  • Yüzbaşı
   274 Mesaj
   21 Ağustos 2007 13:38:13
   Bir acemi olarak yaşadıklarımı anlatmak istiyorum...

   Öncelikle salona (25m²) bir klima almaya karar vermiştik. Ardından modelleri incelemeye başladık. Babamın nefes darlığı çekmesi nedeniyle filtreler, negatif iyon jenaratörü vs'yi inceledik. Ancak memur işi, fiyatı yüksek olmayan modeller arasında özellikleri iyi bir klima arıyorduk aynı zamanda da A sınıfı olmasına dikkat ediyorduk.

   Araştırdıktan sonra Vestel'in bir modeli hoşumuza gitti. Özellikleri iyi gibiydi.

   Yaşadığımız yer Ankara. Alınacak oda 25 m², yani küçük sayılabilecek bir salon. Tavan yüksekliği oldukça düşük (2.30). Camlar pimapen ve kapısı sürekli kapalı olan bir salon. Sadece akşam güneşini alıyor. Amacımız sürekli kulanmaktan öte bunaltıcı günlerde ferahlayabilmek idi. Ayrıca ailede sıcağa karşı rahatsızlığı nüksedenler olduğu için de acil durum sibobu gibi alma zorunluluğumuz oluşmuştu.

   Dipnot olarak klimanın montaj yapılacağı yer oldukça zor bir nokta idi. Dış ünite montajı oldukça zorlayıcı görünmekteydi.

   Kısaca 12.000 btu'luk bir klimanın bile iş göreceğini düşündüğüm bir kullanım alanı vardı. Ancak belki biraz daha yüksek orana ihtiyaç duyulabileceğini düşünüyorduk, dolayısıyla vestel'den servis istedik.

   Vestel servisi geldi ölçtü ve 24.000 bile yetmez dedi. Aynı apartmanda daha fazla güneş alan cephede 12.000'lik klima ile sorun yaşamayan komşumuzun varlığını düşününce şaşkına döndüm. Ayrıca standartların altında bir büyüklüğe sahip, az güneş alan salonuma bile 24.000 yetmiyorsa kime yetecek o zaman diye düşündüm.

   Servise o ölçüde klima alamayacağımızı belirttiğimde gelen yanıt şuydu. Daha düşük ölçüde bir klima alırsanız bri onaylamayız, dolayısıyla garanti kapsamı dışında kalır.

   Servis gitti. Yazdıkları kağıdı inceleyeyim dedim. Benim 25 m²'lik salonum 45 m² olarak yazılmış. Tavan yüksekliği 3,5 metre olarak işlenmiş. İzolasyonsuz, güneş gören katsayısı belirtilmiş. Benim odamın metre küp cinsinden alanı 2 katına çıkarılmış ve her şey abartılarak not edilmiş.

   Vestel merkez'i arayarak servisten şikayetçi oldum. Yeni bir servis geldi. Ancak gelen servis hatayı düzeltmeye değil şikayette bulunduğumuz için kavgaya gelmişti. Önceki servsi savundu. Neden metrekareyi, tavan yüksekliğini değiştiriyorsunuz dediğimde aldığım cevap, üst modellere tutturmak için bunu yapmak zorunda oldukları. Peki bunu niye yapıyorsunuz dediğimde, aksi halde verim alınmıyor ve motor yakıyor cevabını aldım. Kısaca vestel alma hevesimiz bu servisleri gördükten sonra bitti.

   Ardından beko'ya yöneldik. Ve beko'dan servis istedik. Çok düzgün insanlardı. Belki abartı gelebilir ama içeri girdiklerinde bile farklı olduklarını hissettiriyorlardı. Hesapladılar ve 12.000'in olmayacağını, hesaplamada 14.000 btu civarı bir değer çıktığını belirttiler. 18.000 alırsak limitte olmayacağını ancak isteğe bağlı oalrak 14.800'lük de alabileceğimizi belirttiler.

   Biz de kullanım isteğimiz uyarınca 14.800'ün limitte olsa bile bize yeteceği düşüncesi ile gittik ve aldık. Çok zor yerde olmasına rağmen gayet güzel montaj yaptılar. (3. kata dışarıdan merdiven dayayarak ve acil durum kemeriyle)

   Servisten o kadar memnun kaldık ki, beko merkez'i arayıp servis'den memnuniyetimizi bildirdik.

   Ardından benim çalışma odama da bir klima ihtiyacı doğdu. Ancak ikinci klima için elde hiç para kalmamıştı. Dolayısıyla en ucuzlardan bir tane seçmek durumundaydım. İnternette yaptığım ufak bir araştırma sonucunda demirdöküm servis güvencesindeki blueline 9000btu klimayı almaya karar verdim.

   Migros'a gittim söz konusunu klimayı akşam 21:20 de aldım. Kendi aracımla götürmek istediğimi belirttim ve eve getirdim. Sabah 8'de servisleri aramaya başladım. Çok yoğun olduklarını ancak bir gün sonra gelebileceklerini belirtiyorlardı. Ancak iki ayrı servis ricalarıms onucunda araya ıskıştırmaya çalışacaklarını, ve telefonla haber vereceklerini söylediler. 9 gibi demirdöküm servis aradı. 9:30'da servis geldi ve 10'da klima çalışır durumdaydı. Kısaca gece aldığım klima sabah çalışır durumdaydı.

   İki klimayı karşılaştırırsam. Soğutma konusunda her ikisinden de memnunum. Beko'da blueline da istediğimin üzerinde performans gösterdi. Her ikisinin de servisinden memnunum ancak beko'nun servisi ciddi anlamda öne çıkıyor. Blueline'ın bana göre dez avantajı tüm ekranın kumandada olması. Dolayısıyla cihaz acaba kumandada gösterilen derecede mi çalışıyor, yoksa kumandayı görmedi mi diye endişe ettirebiliyor. Beko klimanın iç ünitesinden rüzgar sesi biraz fazla çıkıyor. Dış ünitenin ise varlığından bile habersiziz. Blueline ise iç ünite olarak beko'dan çokd aha sessiz. Ancak dış ünitesi hafif ses yapıyor. Ancak bu ses rahatsız edici boyutta değil. (ığğ,ığğ,ığğ şeklinde dönüş sesi, ancak dediğim gibi rahatsız edici bir ses değil, çok dikkat eidlirse duyulabiliyor)

   Tamamen acemi olarak başladığım klima yolculuğuna yaptığım alışverişlerden şu anda son derece memnunum. Sadece soğutma amaçlı kullanacağım için de ısıtma performansları beni ilgilendirmiyor.

   Son söz olarak. Yaşadıklarım bana şunu gösterdi.
   1. Vestel'den uzak durun. Servisleri insanın asabını bozabiliyor.
   2. Ucuz klimalar da gayet iyi soğutuyor.
   3. Beko servis olarak (her yerde aynımıdır bilmiyorum ama) mükemmel.
   |
   |
   _____________________________
  • Teğmen
   165 Mesaj
   21 Ağustos 2007 17:49:51
   carpe noctem biz de salonumuzda 2 yıldır beko24000btu klima ile serinleyip ısınıyoruz açıkçası gürültü yapsada iç ünitesi,ben klimanın performansından memnunum.yalnız klima'da şöle bi sorun var klimanın lcd ekranı bozuldu yani bekonun o çok şirin lcd ekranları direk ayvayı yiyebiliyor..bir de arkadaşımın evinde bizimkisinin 12000btuluğu(neoplasmalıdır) var tam anlamıyla fiyasko bir klima ne ısıtıyor ne seriletiyor klimayı çalıştırıyorsun aradan 5-10 dk geçene kadar dışarının sıcağını içeri üflüyor onlar bizden 1-1-5 yıl kadar sonra aldılar acaba beko kaliteyi mi düşürdü diyorum kendi kendime bakalım şimdi çalışma odama bir klima düşünüyorum sitedeki experlerden de yardım istiyoruz yeri geldikçe
   |
   |
   _____________________________
  • Yüzbaşı
   274 Mesaj
   21 Ağustos 2007 19:56:21
   @desmodus84

   Sanırım elektronik eşyada şans olayına arkadaşına denk gelmiş. Bizim klima da neoplasma 9450D (14800 btu). 18000 alsanız iyi olur denmesine rağmen 14800btu'luk bu klima fazla bile geliyor. Isıtma performansını bilemiyorum ancak soğutma performansı ile cidden başarılı. Ses konusu da beni rahatsız etmiyor, iç ünite üfleme sesi motor sesi vs gibi olmadığı için insana iyi geldiğini bile söyleyebilirim. (Psikolojikman rüzgar var gibi hissediyor insan)

   Şaka bir yana beko neoplasma serisinden (A sınıfı olanlardan) memnunum. Aklıma gelmişken uyarayım aynı kasay asahip B sınıfı Bekolar da varmış. Model sonundaki harf değişik. ;Yine neoplazma. Ancak aldığımız yer özellikle uyardı ve biz de dikkat ettik. B sınıfı neoplazmaları bilemiyorum. A sınıfı olandan memnunum.

   Umarım bizimkinin LCD'si sorun çıkarmaz. Servis lcd konusu ile ilgilendi mi, bizleri bilgilendirirseniz sevinirim.

   Dipnot : Klimanın kumandası çok pahalı imiş ve düşmelere karşı oldukça hassas imiş. O nedenle aman kırmayın dedi servis bize. Bunu da belirteyim. Diğer markalarda kumanda fiyatı ve veya dayanıklılığı nedir bilmiyorum.
   |
   |
   _____________________________
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   21 Ağustos 2007 22:20:26
   Bugün bende arçelik 12000 btu klimam için servis yazdırdım,6 aylık bakımını yaptırayım diye(gerçi her 6 ayda yaptırdıgımız yokda)ben kendim inceledim klimayı çok kötü koku geliyordu içinde faremi öldü acaba diyerek bir baktım fan kısmına resmen fanı beyaz beyaz bir şeyler sarmış galiba mantar,küf tarzı bir şeyler,hemen sevisi dün yazdırdım bugün geldiler 16:00 civarı dedim 19:00 civarı geldi,ler temizleyecekjlerinden pek umudum yoktu ama bendede bir inat varki sormayın adamlara klimayı parçe pinçik ettirdim verdiğim 60 ytl'nin hakkını alabilmek için en girilmez noktalara kadar kimyasalla yıkatıp temizlettim,o rezalett görüntülü fan gitti yerine yenisi geldi sanki ve klima yeni alınmış gibi oldu ne koku kaldı nede başka bir şey servise buradan teşşekkür ediyorum bana katlandığı için.

   Gelelim arçelik klimam hakkında düşüncelerime yazın serinletiyor ama kışın 4-5 derece oldumu çuvallıyor sıkı sık defrosa giriyor,sesi fazla gece uyurken baya duyuluyor,yatak odanıza sakın alıp takmayınelektrik sarfiyatı fazla buna dikkat edecekler yanaşmasın insanın kullanasa gelmiyor ama aldık bir kere,ama 5 sene sonra ömrünü doldurursa bu evime giren son arçelik olacak
   |
   |
   _____________________________
   Bir gün beni eğilirken görürsen, Bilki yerden birini kaldırıyorumdur...
  • Teğmen
   165 Mesaj
   22 Ağustos 2007 00:03:12
   sayın carpe noctem biz servise herhangi bir bilgi vermedik üstelik de karşı apartmanda oturuyor klimayı takan servis ne diyeyim bizde bi Türk üşengeçliği var işte belki de klimanın beyni bozuldu haberimiz yok :) ama klimanın ısıtma ve soğutma performansı gayet güzel bizim klima A sınıfı değil zaten biz aldığımızda sadece 14000btu'larda A sınıfı vardı şimdi her btu'ya A sınıfı koydular mı bilmiyorum


   quote:

   Orjinalden alıntı: CarpeNoctem

   @desmodus84

   Sanırım elektronik eşyada şans olayına arkadaşına denk gelmiş. Bizim klima da neoplasma 9450D (14800 btu). 18000 alsanız iyi olur denmesine rağmen 14800btu'luk bu klima fazla bile geliyor. Isıtma performansını bilemiyorum ancak soğutma performansı ile cidden başarılı. Ses konusu da beni rahatsız etmiyor, iç ünite üfleme sesi motor sesi vs gibi olmadığı için insana iyi geldiğini bile söyleyebilirim. (Psikolojikman rüzgar var gibi hissediyor insan)

   Şaka bir yana beko neoplasma serisinden (A sınıfı olanlardan) memnunum. Aklıma gelmişken uyarayım aynı kasay asahip B sınıfı Bekolar da varmış. Model sonundaki harf değişik. ;Yine neoplazma. Ancak aldığımız yer özellikle uyardı ve biz de dikkat ettik. B sınıfı neoplazmaları bilemiyorum. A sınıfı olandan memnunum.

   Umarım bizimkinin LCD'si sorun çıkarmaz. Servis lcd konusu ile ilgilendi mi, bizleri bilgilendirirseniz sevinirim.

   Dipnot : Klimanın kumandası çok pahalı imiş ve düşmelere karşı oldukça hassas imiş. O nedenle aman kırmayın dedi servis bize. Bunu da belirteyim. Diğer markalarda kumanda fiyatı ve veya dayanıklılığı nedir bilmiyorum.
   |
   |
   _____________________________
  • Binbaşı
   1699 Mesaj
   22 Ağustos 2007 00:31:20
   quote:

   Orjinalden alıntı: CarpeNoctem

   @desmodus84

   Sanırım elektronik eşyada şans olayına arkadaşına denk gelmiş. Bizim klima da neoplasma 9450D (14800 btu). 18000 alsanız iyi olur denmesine rağmen 14800btu'luk bu klima fazla bile geliyor. Isıtma performansını bilemiyorum ancak soğutma performansı ile cidden başarılı. Ses konusu da beni rahatsız etmiyor, iç ünite üfleme sesi motor sesi vs gibi olmadığı için insana iyi geldiğini bile söyleyebilirim. (Psikolojikman rüzgar var gibi hissediyor insan)

   Şaka bir yana beko neoplasma serisinden (A sınıfı olanlardan) memnunum. Aklıma gelmişken uyarayım aynı kasay asahip B sınıfı Bekolar da varmış. Model sonundaki harf değişik. ;Yine neoplazma. Ancak aldığımız yer özellikle uyardı ve biz de dikkat ettik. B sınıfı neoplazmaları bilemiyorum. A sınıfı olandan memnunum.

   Umarım bizimkinin LCD'si sorun çıkarmaz. Servis lcd konusu ile ilgilendi mi, bizleri bilgilendirirseniz sevinirim.

   Dipnot : Klimanın kumandası çok pahalı imiş ve düşmelere karşı oldukça hassas imiş. O nedenle aman kırmayın dedi servis bize. Bunu da belirteyim. Diğer markalarda kumanda fiyatı ve veya dayanıklılığı nedir bilmiyorum.

   Sayın carpenoctem bahsettiğiniz klimalar neo -plasma serisi değil standart serisidir, elektrik tüketimi ise
   neo-plasmalara göre biraz daha yüksektir:
   http://www.beko.com/TR/TR/Products/ProductList?Category=STANDARTSERIES_(397)
   |
   |
   _____________________________
  • Yüzbaşı
   274 Mesaj
   22 Ağustos 2007 00:34:36
   @desmodus84

   Şu anda beko'nun neo plazmalarında tüm btu'larda A sınıfı olması lazım. Model numarası D ile bitenler A sınıfı. B sınıfı oalrak 14500 modeli vardı mesela en son. Temmuz ayı itibariyle o model de 14800btu şeklinde A sınıfına dönüştü. Haziran broşürü ile temmuz broşürü karşılaştırıldığında bu değişim görülebiliyor.
   |
   |
   _____________________________
  • Binbaşı
   1699 Mesaj
   22 Ağustos 2007 00:35:38
   Sayın desmodus84, Blue-line klimanızın sessiz olmasının sebebi 9.000 btu olmasından kaynaklanıyor. İç ünitesi daha küçük olduğundan dolayısıyla fanı da ufak
   Klimalarınızdan memnun olmanıza sevindim, iyi günlerde kullanın.
   Bu arada ben de 19.000 btu Beko kullanıyorum gayet memnunum yaz-kış
   |
   |
   _____________________________
  • Binbaşı
   1699 Mesaj
   22 Ağustos 2007 00:42:03
   quote:

   Orjinalden alıntı: CarpeNoctem

   @desmodus84

   Şu anda beko'nun neo plazmalarında tüm btu'larda A sınıfı olması lazım. Model numarası D ile bitenler A sınıfı. B sınıfı oalrak 14500 modeli vardı mesela en son. Temmuz ayı itibariyle o model de 14800btu şeklinde A sınıfına dönüştü. Haziran broşürü ile temmuz broşürü karşılaştırıldığında bu değişim görülebiliyor.

   sayın carpenoctem yanlışınız var:)
   Neo plasmalar 7000 serisidir standart modeller ise 6000 serisidir ve hepsinin sonu d ile biter
   Standart klimalar:http://www.beko.com/TR/TR/Products/ProductList?Category=STANDARTSERIES_(397)
   Neo-plasma serisi:http://www.beko.com/TR/TR/Products/ProductList?Category=NEOPLAZMASERIES_(398)
   |
   |
   _____________________________
  • Yüzbaşı
   274 Mesaj
   22 Ağustos 2007 03:00:05
   @Afacan

   Neo plazmaların A enerji seviyesinde olmayan modelleri vardı ve aynı model numarasında ve NS eki ile bitiyordu. Şu anda tüm modelleri A sınıfı ve dolayısıyla tamamı D ile bitiyor.

   Örneğin : 7650 NS ve 7650 D
   NS olan eski ve A sınıfı olmayan ve şu anda yerini D'ye bırakan model.

   7650 modelinin A sınıfı olmaması ve bizim almay düşündüğümüz kapasite olması nedeniyle çok dikkatli incelemiştim. Haziran ayı broşüründe neo plazmaların sözkonusu neo plazma modeli 7650 NS ve temmuz ayında kalktı ve yerine 7650 D geçti. Diğer modellerin tamamı haziran ayında D idi.
   |
   |
   _____________________________
  • Binbaşı
   1699 Mesaj
   22 Ağustos 2007 03:29:45
   quote:

   Orjinalden alıntı: CarpeNoctem

   @Afacan

   Neo plazmaların A enerji seviyesinde olmayan modelleri vardı ve aynı model numarasında ve NS eki ile bitiyordu. Şu anda tüm modelleri A sınıfı ve dolayısıyla tamamı D ile bitiyor.

   Örneğin : 7650 NS ve 7650 D
   NS olan eski ve A sınıfı olmayan ve şu anda yerini D'ye bırakan model.

   7650 modelinin A sınıfı olmaması ve bizim almay düşündüğümüz kapasite olması nedeniyle çok dikkatli incelemiştim. Haziran ayı broşüründe neo plazmaların sözkonusu neo plazma modeli 7650 NS ve temmuz ayında kalktı ve yerine 7650 D geçti. Diğer modellerin tamamı haziran ayında D idi.


   Evet, eskiden standart seriler NS kodu ile bitiyordu, şimdi D olmuşlar ama....
   İkisinin de A sınıfı olduğunu bu tabloya baktıktan sonra söyleyemeyiz sanırım.

   Bu tabloda standart seri klimaların watt'ına bakın:


   Bu ise Neo-plasma serisinin tüketim değerleri: (özellikle 7800D ile 6800D'yi karşılaştırın)


   6800D modeli soğutmada 2700 watt harcarken, 7800D modeli 2280 watt harcıyor.
   Nasıl A sınıfı oluyor bu 6000 serisi anlamadım
   Yani uzun lafın kısası, sanırım Beko bizi kandırıyor
   |
   |
   _____________________________
  • Yüzbaşı
   274 Mesaj
   22 Ağustos 2007 16:51:52
   @afacan!

   Şöyle diyebiliriz özetle.

   Neo plazmaların da ns serili modelleri vardı. Onlar A sınıfı değildi. Neo plazmaların D serisi olanları A sınıfı. Standart klimaların D sınıfı olması onların A sınıfı olduğunu göstermez.

   Ben hep neo plazmadan bahsettim. Yani standart klimaları işin içine katmadan neo plazmaların da NS sınıfı olanların A sınıfı olmadığı uyarısında bulundum.
   |
   |
   _____________________________
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   22 Ağustos 2007 17:08:14
   Boş verin arkadaşlar bendede arçelik klima var ama heryeri A sınıfı olsa ne olur arçelik,bekonun daıkın,panasonic varken biz kendimizi avutuyoruz,bu tip klimalarla
   |
   |
   _____________________________
   Bir gün beni eğilirken görürsen, Bilki yerden birini kaldırıyorumdur...
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   25 Ağustos 2007 20:10:00
   |
   |
   _____________________________
   Bir gün beni eğilirken görürsen, Bilki yerden birini kaldırıyorumdur...
  • Binbaşı
   1962 Mesaj
   25 Ağustos 2007 20:22:50
   arçelik,beko ve çin malı klima haricinde her markayı alabilirsin önerim mithsubishi eğer evde kullanacaksan 90mt kare gibi ise 9200btu önerebilirm. tabiki a+ enerji tasaruflu bişeyler almalısın. birde ev tesisatın cok eski ise bence yeni bir hat ve sigorta ile kullanmalısın   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gokceada -- 25 Ağustos 2007; 20:23:31 >
   |
   |
   _____________________________
   Gidip, Toros dağlarına bakınız, eğer orada bir tek Yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa, şunu çok iyi biliniz ki bu Dünya'da hiç bir güç ve kuvvet asla bizi yenemez.
  • Er
   6 Mesaj
   25 Ağustos 2007 21:01:01
   quote:

   Orjinalden alıntı: Hammamîzâde

   dostlarım biz dukkana yeni lg beko dual plasma aldık.Çok memnunuz.Herkese önemle tavsiye ederim.
   biz 2400btu luğunu 1,300 ytl ye aldık taksitle.


   kardeşim iyi güzel bende işyerime alacağım lütfen yardım cı ol lakin yeni dükkana bunun ile ısınacam bir merak ettiğim husus dükkan kaç metre kare benim ki 60 -65 yardım cı olursan sevinirim mesela senin kinin özelliklerini ayda ne kadar harcadığını falan yazarsan iyi olur
   |
   |
   _____________________________
   53615361
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   25 Ağustos 2007 21:21:44
   quote:

   Orjinalden alıntı: nuralp37


   quote:

   Orjinalden alıntı: Hammamîzâde

   dostlarım biz dukkana yeni lg beko dual plasma aldık.Çok memnunuz.Herkese önemle tavsiye ederim.
   biz 2400btu luğunu 1,300 ytl ye aldık taksitle.


   kardeşim iyi güzel bende işyerime alacağım lütfen yardım cı ol lakin yeni dükkana bunun ile ısınacam bir merak ettiğim husus dükkan kaç metre kare benim ki 60 -65 yardım cı olursan sevinirim mesela senin kinin özelliklerini ayda ne kadar harcadığını falan yazarsan iyi olur   Sizin sorduğunuz klimayla bekonun arasında korkunç kalite farkı vardır daha çok bataga saplanmayın
   |
   |
   _____________________________
   Bir gün beni eğilirken görürsen, Bilki yerden birini kaldırıyorumdur...
  • Er
   6 Mesaj
   25 Ağustos 2007 21:27:18
   teşekkür ederim
   |
   |
   _____________________________
   53615361
  Hızlı Cevap
Reklamlar
sohbet
haberler
üniversite
Blogio
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,328
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.