Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara

Klima Tavsiyesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: projector screen paint Daha Az
1 Kayıtlı Üye, 3 Misafir Kullanıcı, 1 Mobil Kullanıcı  ( 1 Mobil Cihaz  )
39.149
Cevap
327
Favori
3.171.139
Tıklama
Giriş
      205 Mesaj
      23 Haziran 2016 13:54:48
      Merhabalar bugün çalıştığım ofise Sigma Plus marka klima kuruldu.Kullanım kitapçığında üretici firma olarak Gree Electric Appliances China yazıyor.İklimsanın servisi ev için 9000 lik olanı 1400 liraya verebileceğini söyledi.Bu klima nasıldır alıp kullanan varmı acaba?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |
      23 Haziran 2016 14:25:40

Hocam ben de sizin düşündüğünüz gibi düşünüyorum. Ailem yıllardır beko marka klima kullanırlar ve hiç sıkıntı çekmediler.
      Ben de bu vesile ile yeni arçelik marka klima aldım ki aynı ayarda klima diğer tavsiye edilen modellerin yarı fiyatının da altında.
      7 yıl garanti yaptırdım, kafam rahat, servis sıkıntısı zaten arçelikte yok, sorun çıkarsa çağırırım hallederler, yine çıkarsa yine çağırırım.
      Performansı da son derece memnun etti, rahatsız etmiyor, sessiz çalışıyor.

Daikin ya da ME gibi bir marka alsaydım aradaki farkı hissedebilirmiydim bilemiyorum.

Tabiki herkesin kendi tercihi sonuç olarak.
      |
      |
      Ado kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
      23 Haziran 2016 14:37:18

İşte bu negatif ön yargıyı yıkmaya çalışıyorum, ben de yabancı düşmanı değilim lakin artık o eskide kaldı yerli ürünler kötü çürük bozuk konuları.
      Sorun mu? inanın hepsinde var, ve bundan sonra da hep olacak, bu yüzden uzun garanti, bu yüzden iyi servis
      |
      |
      G-HuN kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
      23 Haziran 2016 15:12:04
      Selam arkadaşlar salona mzs - gf60 24000 btu modeli almıştım , şimdide yatak odasına 9000 btu almak istiyorum mzs-sf25 modeline 2900 tl fiyat aldım , başka model önerirmisiniz yoksa bunu almalımıyım , krigamine Zen serisine 9000 btu 400 tl fark var değmez diye düşünüyorum sizce ?

23 Haziran 2016 15:19:50

Selamlar Değerli Hocam;
      Zaten bizim salonda bulunan klima Arçelik marka.Abim de kendine Arçelik aldı.Memnun muyuz?Evet...Ancak yatak odasına da ihtiyaç oldu.Sanıyorum Türk markası olarak Arçelik en iyisi.Yine Arçelik DC İnverter modellerinden bir tanesini almak en iyisi sanıyorum.
      Bu arada DC, İnverter ve DC İnverter konusunda çok açıklayıcı bilgi vermişsiniz.Çok teşekkürler...
      Saygılarımla...

|
      |
      Ado kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    • Çavuş
      67 Mesaj
      23 Haziran 2016 15:41:09
      quote:

Orijinalden alıntı: Ado

Degerli hocam. Biliyorum dunya para verdiniz ve kaliteli birnurun aldiniz. Tabi ki her tuketici gibi verdiginiz paranin karsiligini kaliteli bir iscilik, kaliteli bir urun olarak bekliyorsunuz. Urun kisminda sorun yok zaten caponlar yapmiş ancak iscilik kisminda sizden tek ricam en oncelikli olarak servis elemanlarina hukmedici olmayiniz. Nazen minik bir rica, bazen bir tebessum o kadat olmazinizi oldurur ki inanamazsiniz. Bazen şoyle dusunulebilir " arkadas mecburmuyun rica etmeye, parasini verdim essek gibi yapacak" aslinda haklisiniz oyle ya da boyle yapacak mecbur ama o oktadan sonra o isi artik kimbilir nasil yapacak. Neler anlatirim size ki "YOK ARTIK" dersiniz

Sayin hocam bu, isin insani kismiydi. Gelelim teknik kismina. Teknik detaylarda en onemli kisim vakum olarak anlatilsa da asil onemli kisim boru caplaridir. Ozellikle ankastre tesisatlarda ornek veriyorum insaat asamasinda 1/4 ve 5/8 boru kullanilmiş olsun, sizin klimada ise 1/4 ve 1/2 boru olsun. Şumdi bir acidan bakarsaniz boru borudur arkadaş hem de bakir daha ne olsun der ancak o klima uretim asamasinda basinc degerleri 1/2 1/4 e gire hesaplanip yapilmis ve elbette bu veriler isiginda performans egrileri maksimum duzeyde alinmistir. Peki ornek basma hattinda 1/2 çapta olmasi gereken basinc 5/8 olunca ne olacak? Teknik olarak yine sogutacak veya isitacak ama muhendislik hesaplarinda ve testlerde eldenedilen performansa ulasamayacak. Dikkat edilmeyen ancak cok onemli detaydir. Elbette malum bir aluminyum bakir tartismasi var ve bu konuda fazla elestirliyorum. Evet teknik anlamda bakirin isi iletkenligi elbette aluminyumdan daha iyi seviyede ancak teknik verilere bakildiginda kisa mesafeli yuzeysel montajlarda (alm ile ankastre tesisat olmaz) alm ile bakir arasinda sonjca etki edecek performans farkina rastlanmamistir. Çurumeden bahsedilir ancak bluefin ile bu konu da aslinda asilmistir. Yine de iciniz rahat edecekse elbette siz bakir boru kullaniniz. Meshur vakum konusunhele ki lnv sistemlerde ve hele ki 410 gaz da olmazsa olmaz dir. Montaj sonrasi manometre baglayarak vakum yapilmali, zamana gore degil ibreye gore hareket edilmeli, manometrenin ibresi sifiri gosterene kadar vakum isi sonlandirilmamalidir. Gelen adamin vakum motoru kalitelidir 250 L basinc ozelligi vardir ibrenin sifiri gosyermesi 5 dakika surmustur. Sorun yok. Adamin vakum motoru standatttir, 24 L basabilir o zaman 40 dakika surer bunda da sorun yok. Onemli olan ibrenin sifiri gostermesidir. Bunun disinda duvardan disari cikmak icin delik delecekleri zaman kirici uç yerine punch kullanmalari gerekir. Islem sonrasi acilan deliklerin macun/alçı unsurlari ile kapatilmasi sarttir zira olasi yagmur durumlarinda acik birakilan ve sizin girmediginiz o delikten iceri yagmur suyu girer. Eve sizar duvara sizar sisteme sizar her turlu zarar yani. Islem sonrasi testlerde derece baglamalari ve cikis isisini size gostermeleri tercih edilir. En azindan 10 13 arasi bir deger gormeniz tavsiye edilir ilk calisma zamanlarinda. En son, yapulan isleme dair ve ne yapildigini aciklayan servis formunuzu mutlaka aliniz.

Unittumlarim varsa yine yazarim hocam. Siz de uyarabilirsiniz akliniza gelen bir konu olursa.

s.a bir sorum olacak dış ünite ile borulama mesafesi verim kaybına sebep olur mu ? firma ekstra gaz basınca sorun olmayacak diyor.

• Yarbay
      3276 Mesaj
      23 Haziran 2016 16:00:57
      Arkadaşlar babamgilin eve klima taktıralım diyoruz. Evin planını az çok çizdim. Bina dışında mantoloma olduğundan klimaya hava veren motoru oturma odasının dışına takamıyoruz. Mecburen balkonlardan birine olacak. En mantıklı olan mutfak balkonu ve klimanın konumunu da evin aralığına bakan kısma yani mutfağa giriş kısmının üstüne taktıralım diyoruz. Amacımız evin genelinin eşit derecede soğuması. Yaklaşık 2,5-3 ay kullanılacak. Evin net oturum alanı 150-m2 civarında, çatı katı güney-batı cephe (13.kat),

Soru: Klimayı planda da işaretlediğim gibi taktırsak performansı çok düşük olur mu? Klimacılar genelde klima ile motor arası mesafenin çok olmamasını söylüyor ama bizim durumumuz farklı.

Görüş ve önerileriniz için şimdiden teşekkürler.

• Emekli Yönetici
      9417 Mesaj
      23 Haziran 2016 16:17:24

Hocam her klimanın teknik verilerine göre, belli bir borulama mesafesi tahdit alanı vardır. örnek, 12 lik klimaya 20 metre tesisat atamazsın, gazını da bassan farketmez.
      12 lik klimada önerilen mx boru mesafesi yata 10m. dikey 5.5. yata/dikey 8 metredir. ötesi performans kaybıdır.
      buna ilaveten 5m üzeri ilave her 1 metreye 20gr şarj gerekir(410 kıstas ile)
      |
      |
      skyskyy kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
      23 Haziran 2016 16:19:18

Saygı Bizden Hocam
      |
      |
      OSİBAY kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
      23 Haziran 2016 16:33:22
      quote:

Hocam her klimanın teknik verilerine göre, belli bir borulama mesafesi tahdit alanı vardır. örnek, 12 lik klimaya 20 metre tesisat atamazsın, gazını da bassan farketmez.
      12 lik klimada önerilen mx boru mesafesi yata 10m. dikey 5.5. yata/dikey 8 metredir. ötesi performans kaybıdır.
      buna ilaveten 5m üzeri ilave her 1 metreye 20gr şarj gerekir(410 kıstas ile)

m.e msz-sf 50ve için anlaşmak üzereyim ancak montaj sıkıntısı var. dış ünite çatıya konacak. ben 4. kattayım çatıya 5-6 metre var dolayısıyla 8-10 metre boru kullanılacak. verim düşer mi bazı yazılarda dış üniteninde bukadar yukarıda olması sorun olur denilmiş. teşekkür ederim. saygılar
      23 Haziran 2016 16:42:47
      quote:

Orijinalden alıntı: sykra

Selam arkadaşlar salona mzs - gf60 24000 btu modeli almıştım , şimdide yatak odasına 9000 btu almak istiyorum mzs-sf25 modeline 2900 tl fiyat aldım , başka model önerirmisiniz yoksa bunu almalımıyım , krigamine Zen serisine 9000 btu 400 tl fark var değmez diye düşünüyorum sizce ?

Bende fh 25 ve var.
      Cok teknik bilgim yok.
      Fh 25ve A+++ . fs sanirim A++.
      Enerji tasarufu bakimindan cok fark olur mu bilimior.

Fh de 3d I-see ozelligi var ama acikcasi tam olarak ise yarayip yaramadigini anlamadim.

3d I-see ozellige gerek yok gibi.

Fh 25 ve den memnunum.

Ekstre bilgi olarak;

Japon arkadasim japonyada krigamine kullaniyoruz dedi. Ve cok ii dedi.
      Tabiki japonya da ucuz klimalar:)

Bende klima alirken baya arastirip bir kere alacagim icin butcemi zorlayip almistim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi the-music -- 23 Haziran 2016; 16:50:43 >
      |
      |

• Emekli Yönetici
      9417 Mesaj
      23 Haziran 2016 16:44:10

daha önce 1-2 yazımda belirtmiştim, boru mesafesi bu gibi durumlarda 2 metre kadar fazla bırakılıp dış ünite yanına yağ kapanı kurulur. dış ünitesi yukarıda klima kendi evimde de kullandım sorun olmaz hocam ME bu mesafeyi absorbe eder içiniz rahat olsun
      |
      |
      skyskyy kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
      23 Haziran 2016 16:57:17
      quote:

daha önce 1-2 yazımda belirtmiştim, boru mesafesi bu gibi durumlarda 2 metre kadar fazla bırakılıp dış ünite yanına yağ kapanı kurulur. dış ünitesi yukarıda klima kendi evimde de kullandım sorun olmaz hocam ME bu mesafeyi absorbe eder içiniz rahat olsun

satıcı ve bayiler okadar yoğun ki çok ilgili oldukları sözlenemez bu dönemde. o yüzden emin olmak istedim. boru 10 m üzerinde, dış ünite iç üniteden 10m. yukarıda. forumda yağ kaybı olur gibi şeyler okuyunca sormak istedim. teşekkür ederim
      |
      |
      23 Haziran 2016 16:59:27
      s.a arkadaşlar yazlığıma klima almak istiyorum altınoluk edremit balıkesir de odanın büyüklüğü 28 m2 ( 8,5 metre boyunda 3,30 eninde ) kaç btu klima alınması idealdir
      23 Haziran 2016 17:01:29
      izmir de evimde ise 15 m2 odada 14800 btu soğutma beko klimam var fazla geliyor çok soğutuyor odayı yazlık için yeterlimi 3 ay durmak için 12000 / 15000 arası
      |
      |
      23 Haziran 2016 17:05:22

28 / 2.2 x 1000 = 12727BTU

Yoğun güneş alma
      kişi sayısı
      izolasyon zafiyeti
      pencere sayısı ve büyüklükleri

gibi unsurlar etki etmekle birlikte, yazlık olduğuna göre ısıtmada kullanmayacağınız düşüncesiyle 12.000 BTU işinizi görür diye düşnüyorum

Kişi başı 500BTU
      TV300BTU
      aydınlatma 200BTU

gibi ince detaylara girersek ve ısıtma da isterseniz 18000BTU tavsiyedir
      |
      |
      derya78 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
      23 Haziran 2016 17:28:09
      HAVA SICAKLIKLARININ ARTTIĞI BU GÜNLERDE, KLİMA ALMANIN YANINDA ALINAN KLİMALARIN VE HALEN KULLANDIĞIMIZ KLİMALARIN KULLANILMASI İLE İLGİLİ HUSUSLARA DİKKAT EDERSEK, SAĞLIK AÇISINDAN, EKONOMİ AÇISINDAN VE ÇEVRE SAĞLIĞI AÇISINDAN KATKI SAĞLAYACAKTIR.

KLİMAYI KULLANIRKEN MAHALİ 18ºC VEYA 22ºC LERE GETİRMEYE ÇALIŞMAYIN. ( BOŞA ENERJİ HARCAR VE HASTA OLURSUNUZ )

* İDEAL KONFOR ŞARTI 26ºC VE %50 NEM OLMAKLA BİRLİKTE, ASIL ÖLÇÜ DIŞ HAVA SICAKLIĞI İLE İÇ HAVA SICAKLIĞI ARASINDAKİ FARKIN 10-12ºC LERDE OLMASIDIR.

ÖRNEĞİN DIŞARISI 40ºC OLSA BİLE SİZ İÇERİSİNİN ISISINI 28ºC YE GETİRSENİZ, DIŞARIDAN İÇERİ GİRDİĞİNİZDE RAHATLARSINIZ, TABİİ Kİ 26ºC DE YAPABİLİRSİNİZ. BAHSEDİLEN DEĞERLER, ENERJİ TÜKETİMİNİZDE DE FAYDALI OLACAKTIR. BU DEĞERLERİN ALTINDA KULLANDIĞINIZ HER SICAKLIK FATURANIZA İLAVE BEDEL OLARAK YANSIR.

* FİLTRE TEMİZLİKLERİNİ EN AZINDAN AYDA BİR KONTROL ETMEKTE FAYDA VAR.
      * SAĞLIĞINIZ İÇİN; KLİMANIZI KULLANMA SÜRENİZE GÖRE; İKİ SENEDE, SENEDE, (BAZI İŞYERLERİNDE) ALTI AYDA BİR DÜZGÜN BİR BAKIM YAPTIRMAKTA FAYDA VAR.

KULLANDIĞIMIZ "AKILLI" TELEFONLARA, YILDA BİR, İKİ YILDA BİR VERDİĞİMİZ PARAYI DÜŞÜNÜRSEK, SOLUDUĞUMUZ HAVAYI VE DİREK BİZİM AİLEMİZİN SAĞLIĞINI ETKİLEYEN CİHAZLARI ALIRKENDE BİRAZ SEÇİCİ OLMAKTA FAYDA VAR KANAATİNDEYİM. ( BU KISIM BİRAZ TEPKİ ALABİLİR AMA DURUM BU )

l i v e e a r t h

• Binbaşı
      1892 Mesaj
      23 Haziran 2016 17:40:26
      S.a arkadaşlar.Herkese bol serinlikler dilerim.30 m2 salon için 18 lik klima düşünüyorum.Kafam çok karıştı.2500-3000 tl civarına parasının karşılığını en iyi şekilde veren F/P ürünü hangi klimayı almalıyım?

23 Haziran 2016 17:40:49
      quote:

Orijinalden alıntı: dominic

HAVA SICAKLIKLARININ ARTTIĞI BU GÜNLERDE, KLİMA ALMANIN YANINDA ALINAN KLİMALARIN VE HALEN KULLANDIĞIMIZ KLİMALARIN KULLANILMASI İLE İLGİLİ HUSUSLARA DİKKAT EDERSEK, SAĞLIK AÇISINDAN, EKONOMİ AÇISINDAN VE ÇEVRE SAĞLIĞI AÇISINDAN KATKI SAĞLAYACAKTIR.

KLİMAYI KULLANIRKEN MAHALİ 18ºC VEYA 22ºC LERE GETİRMEYE ÇALIŞMAYIN. ( BOŞA ENERJİ HARCAR VE HASTA OLURSUNUZ )

* İDEAL KONFOR ŞARTI 26ºC VE %50 NEM OLMAKLA BİRLİKTE, ASIL ÖLÇÜ DIŞ HAVA SICAKLIĞI İLE İÇ HAVA SICAKLIĞI ARASINDAKİ FARKIN 10-12ºC LERDE OLMASIDIR.

ÖRNEĞİN DIŞARISI 40ºC OLSA BİLE SİZ İÇERİSİNİN ISISINI 28ºC YE GETİRSENİZ, DIŞARIDAN İÇERİ GİRDİĞİNİZDE RAHATLARSINIZ, TABİİ Kİ 26ºC DE YAPABİLİRSİNİZ. BAHSEDİLEN DEĞERLER, ENERJİ TÜKETİMİNİZDE DE FAYDALI OLACAKTIR. BU DEĞERLERİN ALTINDA KULLANDIĞINIZ HER SICAKLIK FATURANIZA İLAVE BEDEL OLARAK YANSIR.

* FİLTRE TEMİZLİKLERİNİ EN AZINDAN AYDA BİR KONTROL ETMEKTE FAYDA VAR.
      * SAĞLIĞINIZ İÇİN; KLİMANIZI KULLANMA SÜRENİZE GÖRE; İKİ SENEDE, SENEDE, (BAZI İŞYERLERİNDE) ALTI AYDA BİR DÜZGÜN BİR BAKIM YAPTIRMAKTA FAYDA VAR.

KULLANDIĞIMIZ "AKILLI" TELEFONLARA, YILDA BİR, İKİ YILDA BİR VERDİĞİMİZ PARAYI DÜŞÜNÜRSEK, SOLUDUĞUMUZ HAVAYI VE DİREK BİZİM AİLEMİZİN SAĞLIĞINI ETKİLEYEN CİHAZLARI ALIRKENDE BİRAZ SEÇİCİ OLMAKTA FAYDA VAR KANAATİNDEYİM. ( BU KISIM BİRAZ TEPKİ ALABİLİR AMA DURUM BU )

ağzınıza sağlık kardeşim güzel bilgilendirme .
      |
      |

• Emekli Yönetici
      9417 Mesaj
      23 Haziran 2016 18:04:01

Hocam gözümden kaçan var mı diye bakıyordum sanırım size cevap yazmamışım kusura bakmayınız.

Öncelikle ''Acaba yaparlar mı?'' sorusunu dahi sormamamız gerekiyor zira bu bir lütuf değil mecburiyettir. yani vakum kesinlikle yapılacak. Hep yazarım, vakum yapılmayan cihaz çatlayıp patlamaz ama performans neden düşsün? süre neden uzasın* neden daha fazla enerji tüketeyim? vs

BAYMAK kullanan arkadaşların yoğrumları var burada, sessiz ve iyi olduğunu söylüyorlar ama samimi düşüncem zaten kalite olgusunun hemen ön plana çıkmayacağı yöndedir, onu 1-2 yıl içinde görebilirsiniz. şu an sadece performansı görülür ki güzel diyor arkadaşlar.
      Servis işinin garantisi yok hocam, yıllarca yetkili servislik yaptım, çok şükür hep başarılı oldum takdir topladım teşekkür aldım ama yoruldum bıraktım artık, aynı dönemlerde birlikte görev aldığım arkadaşlarımın da hizmetlerine bakardım, benden çok daha kaliteli , imrenerek baktığım arkadaşlarım da vardı, kabul edemeyeceğim hizmetleri veren arkadaşlarım da. her ne kadar genel müdürlükler konuyu yakın takip etse de hele ki bu yoğun dönemde kaliteyi dikte edebilmeleri çok mümkün olmuyor.
      Bu bilgiler doğrultusunda BAYMAK ta nasıl bir servis hizmeti ile karşılaşabileceğiniz konusunda nokta atışı bilgi verebilmem zor olur, taktıran arkadaşlardan bilgi almak çok daha makul olur.
      |
      |
      egitimci35 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Hızlı Cevap

Reklamlar
sohbet
Ankara Web Tasarım
üniversite
haberler
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,609
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.