Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (1587. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: TurkeyStar , TurkeyStar , D-Rock! , D-Rock! Daha Az
4 Kayıtlı Üye (2 Mobil) ve 4 Misafir - 6 Masaüstü2 Mobil1 Android
5 sn
57.212
Cevap
702
Favori
4.429.224
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
81 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
50. Sırada  bugün en iyi #24
Sayfa: önceki 15851586158715881589
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ogormek

Dis unite 1 tane yetiyor mu bu durumda. Tek ile 2 ufak birlikte calismasi elektrik faturasina nasil yansir.

Üst kat gün içinde sürekli kullanılıyor mu? Kullanılmıyorsa üstw gidiş kapı gibi şeylerle kapatılıp gün içinde sadece alt oda soğutulur akşam falan yukarısı kullanılacaksa o zaman biraz öncesinde açılır. Oda metrekareleri çok değil gibi, ikisine de 12 binlik yeterli olur tahminimce, salon tipinden daha az yakar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Herkese iyi akşamlar iyi forumlar dilerim arkadaşlar. İki katoloğdan resim paylaşacam, üstadlarım güvenilir bir markanın 12000 btü değerindeki bir ürününün 2 farklı serisi. Ürün aynı ürün ama 2. Partide biraz değişiklikler var. Kafam karıştı siz değerli üstadlardan görüş alarak bir değerlendirme yapacağım.Değerlendirmeleriniz için şimdiden teşekkür ederim Saygılarımla. Sayın Tekirdağlı-klimacı, Sayın; Gostkiller1, Sayın;MatematiğiSevenAdam ve niclerini yazamadığım üstadlar.
    Bu mesaja eklenen görseller:

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU]Klima Tavsiyeleri [ANA KONU]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ebu Zerr Gıffari -- 30 Nisan 2016; 23:08:12 >

• canvara kullanıcısına yanıt
    tabii mersinden aldım
  • quote:

Orijinalden alıntı: warrior33

Herkese iyi akşamlar iyi forumlar dilerim arkadaşlar. İki katoloğdan resim paylaşacam, üstadlarım güvenilir bir markanın 12000 btü değerindeki bir ürününün 2 farklı serisi. Ürün aynı ürün ama 2. Partide biraz değişiklikler var. Kafam karıştı siz değerli üstadlardan görüş alarak bir değerlendirme yapacağım.Değerlendirmeleriniz için şimdiden teşekkür ederim Saygılarımla. Sayın Tekirdağlı-klimacı, Sayın; Gostkiller1, Sayın;MatematiğiSevenAdam ve niclerini yazamadığım üstadlar.
    Bu mesaja eklenen görseller:

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU]Klima Tavsiyeleri [ANA KONU]

Birinci resimde iç ünite hava debisi 470/425/300
    Soğutma:ısıtma - 15/+50= - 20/+30
    Dış ünite hava debisi 2100
    —----------

İkinci resim İç ünite hava debisi 458/419/266 dış ünite debisi 2000

• ben bu konuda ancak fikrimi belirtebilirim herkez zannediyorki biz klimacilar her seyin en iyisini biliriz böyle bir sey yok bunu diyen klimaci yalan söyler bu teknik degerlerin ne derece dogru oldugu tartisilir ancak bunu klimaci bilemez klimaci bu klimanin montajini yapar yada herhangi bir belirgin arizasi varsa onarir o kadar. klimacinin yaptigi isler bunlardir mesela bi klima kompresörü calismiyorsa degistirir yeniler yada fani calismiyorsa bunu tespit edebilir. veya gazi yoksa bunu anliyabilir,,

ama resimdeki teknik degerleri de ancak sizin kadar yani teknik olmayan birisinin anladigi kadar bilebilir, bu degerlerin dogru olup olmadigi ancak bagimsiz bir arastirma laboratuarinda mesela tse gibi veya bu cihaza üretim izni almak isteyen üretici bagimsiz ve uluslararasi bir kurum laboraturainda testlerini yaptirip sonuclari da teknik soküman seklinde belgeleterek yapmak zorunda

¨fakat söylede bir durum var üretici ilk önce bir ürün üretiyor tasarim olarak laboraturda inceletiyor tabi ürün süper güzel teknik degerlere sahip daha sonra bu ürün üretime gecince kaliplar zamanla bozulmaya basliyor ürün kaliteside düsüyor kalip calistikca asiniyor araba tekeri gibi sonucta üretim yapilan cihaz da teknik degerlerden kaymalar olabiliyor...

diger konuda cogu üretici ürettigi bir cihaza belgesini aldiktan sonra kaliteli daha düsük ürüne bu belgeyi yapistiriyor ve tüketim degeri olsun ses desibeli olsun bu belge ile uyusmayan durumlar olusmasina sebeb oluyor,,,

diger baska bir seyde üretici sahte cihazla uyusmayan matbaada basilmis abartilmis belge ile üretim yapiyor, marka belirtmiyecegim gecende test etmek icin bir cihaz aldim fiyati uygun diye acik söyliyeyim 1000 TL ye aldim 9000 btu A++ PLUS diye yaninda 2 arti vardi ama cihazi teste soktum cihaz a sinifina bile ucu ucuna geciyor. yani bu durum gösteriyorki belge sahte cihaz kesinlikle A++ sinifi felan degil on/off cihazin bir üst modeli inverter

• Tekirdağlı-klimacı kullanıcısına yanıt
    Üstadım resimde ki cihaz Midea mission modelinin, önceki serisinde wifi kiti haricen alınıyordu, yeni seride wifi kiti içinde biraz değişiklikler olmuş ben kataloğun yalancısıyım. Araştırmalarım doğrultusunda eurovent derecelendirme kuruluşunda ölçüm kayıtları var. İkinci partide görüldüğü üzere farklar var ama iç ünite hava debisi biraz daha düşürülmüş. Naylon klima olarak tabir edilmekle olan klimalar dan iyidir diye düşünmüştüm. Midea pişmanlık mı usta, Me kampanya yapsada sf35i 2300 TL gibi fiyat vereceğini zannetmiyorum. Bütçe olsa Akdeniz gibi bir yerde mitsubishi Elektrik sf 25 ve 35 işimi görür gel gör ki herşey bütçeye bakıyor. En derin saygılarımla iyi pazarlar

• quote:

Üstadım resimde ki cihaz Midea mission modelinin, önceki serisinde wifi kiti haricen alınıyordu, yeni seride wifi kiti içinde biraz değişiklikler olmuş ben kataloğun yalancısıyım. Araştırmalarım doğrultusunda eurovent derecelendirme kuruluşunda ölçüm kayıtları var. İkinci partide görüldüğü üzere farklar var ama iç ünite hava debisi biraz daha düşürülmüş. Naylon klima olarak tabir edilmekle olan klimalar dan iyidir diye düşünmüştüm. Midea pişmanlık mı usta, Me kampanya yapsada sf35i 2300 TL gibi fiyat vereceğini zannetmiyorum. Bütçe olsa Akdeniz gibi bir yerde mitsubishi Elektrik sf 25 ve 35 işimi görür gel gör ki herşey bütçeye bakıyor. En derin saygılarımla iyi pazarlar

genelleme yapilacak olursa ben midea dan cok fazla sikayet duymuyorum. teknik olarak su sekilde aciklamaya calisicam...

—----------

birinci resimde üfleme hizi hava debisi 470 ikinci resimde üfleme hizi debisi 458 yani arada yaklasik 12 devir rpm fark var demektir yani aslinda bu cok önemli bir veri degeri degil deviri cok arttirirsan ses te dogru orantili olarak artar yani ses desibel degerini 1 desibel indirebilmek icin bile fan motoru devrinde 12 devir rpm fedakarlik gerekebilir...

ikinci resimden anladigim benim budur mesela en düsük hava üfleme debisi olarak 266 ya indirmis oldugunu okuyorum buda cok ciddi bir fark 36 rpm fark var arada ses olayini ciddi olarak 20 desibel civarina indirmeye calisilmis...

dünya devi firmalarin arastirmalari kendi laboratuarlari var burada bunu yapiyorlar zaten ama sadece belgelendirmek icin eurowente gönderirler ve bunu yaparkende prototoip üreterek yaparlar ama daha sonra produksiyona gecince farklar olusabilir iyilestirmeler yapilabilir. bu normal bi durum kayda deger bi sey oldugunu sanmiyorum,,, cünkü bütün üreticiler cihazlari sürekli dis görünüs ve performans olarak hergecen gün iyilestiriyorlar...

Üstadım değerlendirme için teşekkür ederim. Demem o ki katalog değerli doğrultusunda hangisi daha iyi almak isteyen hangisini tercih etmeli? Minimum, nominal, maksimum btü, elektrik vs. değerler doğrultusunda hangisi daha iyi görüşünüzü almak isterim.

• ogormek O kullanıcısına yanıt
    Kusura bakmayın musait olmayınca bilgilendirme yapamadım şahsım adına. Sağolsun hunter87 arkadaş yardımcı olmuş.

• quote:

Üstadım değerlendirme için teşekkür ederim. Demem o ki katalog değerli doğrultusunda hangisi daha iyi almak isteyen hangisini tercih etmeli? Minimum, nominal, maksimum btü, elektrik vs. değerler doğrultusunda hangisi daha iyi görüşünüzü almak isterim.

bana kalirsa katalog degeri olarak makas ne kadar genis ise o tercih edilmeli derim örnek verecek olursak

bi örnek vereyim diyelim mi

1. örnek

Nominal Soğutma Kapasitesi W 2811 (602~3971) 3639 (908~5129)
    Nominal Isıtma Kapasitesi W 3073 (768~4346) 3636 (907~5130)

2. örnek

Nominal Soğutma Kapasitesi W 2811 (902~3971) 3639 (1208~4900)
    Nominal Isıtma Kapasitesi W 3073 (968~4346) 3636 (1207~5080)

bakin watt degerlerini karsilastirdiginizda göreceksinizki makas ne kadar genis ise onu tercih edin derim...

üfleme hizi olarak degerlendirecek olursak eger ses seviyesi sizi rahatsiz ettigini düsünüyorsaniz düsük ufleme hizli hava debisi düsük olan cihazlari tercih edebilirsiniz.

yok ses beni rahatsiz etmez zaten tv felan calisiyor klimanin sesini duymuyoruz diyorsaniz da ben olsam öyle yaparim yüksek hava debisine sahip cihazlar daha verimlidir tercihinizi bu yönde kullanabilirsiniz...

mesela 1 klima minimum degerde calisirken on/off cihaz gibi otomatik atip durmamali aksine yoluna devam edip kendini kismali fakat söylede bir durum var siz klimayi diyelimki 24 dereceye ayarladiniz sogutma modunda oysa disarida ortam sicakligi 25 derece bu durumda klimaniz sadece fan modunda calisir kompresör durur ne zamanki dis ortam sicakligi 22 derece yani makas 2 derece acilir kompreör devreye girer.

dis ortam sicakligi +5 derece diyelim klimanizin kompreörü asla durmamalidir. kendini kisabilmelidir..

klima alirken hijyen filtresi veya iyonizer gibi moktan seylere bedel ödenmesinden yana degilim . düsünsene bütüngün disaridasin ve egsoz dumanindan tut her türlü kötü kokuya maaruz kalip aksam eve geldiginde iyonizerli tam polen filtreli klima ile havani temizlemeye calis bana cok mantikli gelmiyor. astim hastalari yada solunum yolu hastaligi olanlar icin düsünülebilinir yada bebekler icin ...

cok sicak bölgeler icin antalya adana izmir gibi ortalama 20 metrekareye 10-13 btu arasi idealdir. isitma icinde gecerlidir tabi bu duruma göre degisebilir cati katidir üstte düz teras vardir yalitim yoktur cok miktarda pencere vardir bu durumda 20 metre odaya 18 btu bile takilabilinir...

kendimden örnek vereyim 120 metre evimde sadece 9 btu 1 tane klima calismaktadir yazin evin nemini alsin bize yetiyor cok soguk sevmiyoruz terletmesin yeter diyoruz tabi bazi kullanmadigimiz odalari kapatiyoruz salonda takili cihaz yatak odasindada kücük bir klimamiz var onuda cok sicak olmazsa acmiyoruz...

• quote:

Orijinalden alıntı: Tekirdağlı-klimacı

quote:

genelleme yapilacak olursa ben midea dan cok fazla sikayet duymuyorum. teknik olarak su sekilde aciklamaya calisicam...

—----------

birinci resimde üfleme hizi hava debisi 470 ikinci resimde üfleme hizi debisi 458 yani arada yaklasik 12 devir rpm fark var demektir yani aslinda bu cok önemli bir veri degeri degil deviri cok arttirirsan ses te dogru orantili olarak artar yani ses desibel degerini 1 desibel indirebilmek icin bile fan motoru devrinde 12 devir rpm fedakarlik gerekebilir...

ikinci resimden anladigim benim budur mesela en düsük hava üfleme debisi olarak 266 ya indirmis oldugunu okuyorum buda cok ciddi bir fark 36 rpm fark var arada ses olayini ciddi olarak 20 desibel civarina indirmeye calisilmis...

dünya devi firmalarin arastirmalari kendi laboratuarlari var burada bunu yapiyorlar zaten ama sadece belgelendirmek icin eurowente gönderirler ve bunu yaparkende prototoip üreterek yaparlar ama daha sonra produksiyona gecince farklar olusabilir iyilestirmeler yapilabilir. bu normal bi durum kayda deger bi sey oldugunu sanmiyorum,,, cünkü bütün üreticiler cihazlari sürekli dis görünüs ve performans olarak hergecen gün iyilestiriyorlar...

Tekirdağlı hocam yalnız Mission daha düşük verimli cihaz gibi duruyor. Birinci resimde Midea Mission on sağlayabileceği maksimum kw cinsinden ısı değeri 5.55 iken Oasis de 7,6 kw. Ayrıca Oasis in maks BTU kapasitesi daha yüksek ama ikisi de -20 derecelik klimalar. Oasis -15 diye hatırlıyorum değilmiş. Buna açıklık getirebilir misiniz?

• quote:

Hocam değerlere tekrar baktım kw insinden ısı değeri Oasis in daha yüksek ben Midea Mission düşük fan debisini yüksek kw değeri ile kapatabilir diye düşünmüştüm. Ama bu durumda bizim yapabileceğimiz bir şey yok Oasis daha ön plana çıkıyor.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

Üstadım anladığım kadarıyla 1. Verdiğiniz örneği kastediyorsunuz makas geniş derken. Yanlışmı anladım üstadım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ebu Zerr Gıffari -- 1 Mayıs 2016; 11:45:19 >
  • makastan kastim su örnek : 9 btu missiona bakalim minimum 703 watt maksimum 3223 watt
    oasise bakalim minimum: 388 watt maximum 4665 watt

bu degerler sogutmadaki degerler simdi aradaki makasi hesaplayin yelpaze hangisinde daha genis tabiiki oasiste daha genis maximumdan minimumu cikarin aradaki farki digeri ile karsilastirin hangi deger daha yüksek ise o cihaz daha iyidir daha tasarrufludur daha verimlidir. hesap bu sekilde

aslinda üreticiler herseyi tam anlami ile 4 x 4 yapmiyor bunu tüketicinin tercihine birakiyor

kimi tüketici diyorki ucuz olsun al sana ses yapan ucuz cihaz diyor yada az yaksin tamam az yaksin ama bu seferde baska bir yerinden ödün veriyor kimi tüketici derki havayi temizlesin ama performans düsük yada istekler sürekli degistigi icin kisiden kiseye üreticilerde buna göre cihaz üretiyor yani sözün özü hem cam kenari hem ikibucuk lira olamiyor herkesin bütcesine göre cihaz var piyasada oda olmadi ikinci eli var bu gün cikin klimacilari dolasin 400^500 liraya bile cihaz bulursunuz hatta 300 bile var montaj haric..

yani tamamen bütce ve müsteri istekleri dogrultusunda cihaz var piyasada biz ne yapicaz en iyi performansli cihazi en ucuza almanin yollarini bulup ortaya cikarmaya calisicaz kampanyalari takip edicez denenmis ürünleri alicaz maceraya gerek yok..

burada forumda cihaz saticilarindan uzak durmaya calisicaz cünkü millet kar etme derdinde benim öyle bi derdim yok satmadigim vestelin bir modelini bile tavsiye ettigimi herkes bilir...

• Tekirdağlı-klimSoğutma da mission 2500 Oasis de 4200 küsür. Isıtmaya göre klima alındığına göre ısıtma 2800 Oasis de 4770 küsür yani Oasis daha iyi doğru mu anlamadım üstadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ebu Zerr Gıffari -- 1 Mayıs 2016; 12:11:10 >
  • quote:

Tekirdağlı-klimSoğutma da mission 2500 Oasis de 4200 küsür. Isıtmaya göre klima alındığına göre ısıtma 2800 Oasis de 4770 küsür yani Oasis daha iyi doğru mu anlamadım üstadım.

hangi modelden bahsediyorsunuz kac btu skaladaki degerler

benim gördügüm oasis in teknik verileri daha iyi gibi

http://www.modernklima.com.tr/Mission

http://www.modernklima.com.tr/Oasis2015

• quote:

quote:

Tekirdağlı-klimSoğutma da mission 2500 Oasis de 4200 küsür. Isıtmaya göre klima alındığına göre ısıtma 2800 Oasis de 4770 küsür yani Oasis daha iyi doğru mu anlamadım üstadım.

Bende oasisi daha iyi olduğunu düşünüyorum zaten ustam ilkin mission düşünmüştüm oasisi inceleyince daha çok beğendim zaten 12000 btü 2500 tl den aşağıda inmiyorlar bir zamdan bahsediyor lar ancak mission düşer artar veya Oasis artar düşer bilmiyorum beklicem biraz kader on güne kadar belli olur diye tahmin ediyorum.

• quote:

quote:

quote:

Bende oasisi daha iyi olduğunu düşünüyorum zaten ustam ilkin mission düşünmüştüm oasisi inceleyince daha çok beğendim zaten 12000 btü 2500 tl den aşağıda inmiyorlar bir zamdan bahsediyor lar ancak mission düşer artar veya Oasis artar düşer bilmiyorum beklicem biraz kader on güne kadar belli olur diye tahmin ediyorum.

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU]
    https://forum.donanimhaber.com/images/upfiles/616990/baa25a2b-8b05-47a3-9570-1446800e2b04.png

altini kirmizi ile cizdim tüketimlere bakin minimumda cektigi akima ve ürettigi güce watt a bakin veriler iyi

• Merhaba 9 btu luk klima alma aşamasındayım bütçem çok fazla değil 1500 max. şu 4 klimadan hangisi daha mantıklı olur acaba? Forumda çok araştırdım. Uğur' u midea üretimi için ön plana aldım, airfel ve daikin eski seri galiba yeni serileri daha pahalı, Baymak fiyat uygun ama kalite bilemem.

Not: Önceliğim soğutma olacak ısıtma amaçlı nadiren %2-3 gibi kullanırım. Arıza v.s. olmaması öncelik birde elektrik sarfiyatı.

DAIKIN Klima FTYN25GX
    BAYMAK ELEGANT PLUS 09
    Airfel AS09-0942/SINV İnverter
    UĞUR USMARTPLUS 9
  • Missiondan vazgeçmem ve Oasise karar vermemde isabetli oldu sizin belirttiğiniz detaylara kadar inmedim yani olay matematik te sonuca ulaşmanın bir kaç yolu olabiliyor o misal önemli olan bütçe doğrultusunda doğruyu bulmaktır bende buldum. Değerlendirmeleriniz için çok teşekkür ederim zaten bir iki sayfa önce oasisi tercih ettiğimi belirtmiştim.

• 
Sayfa: önceki 15851586158715881589
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.