Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (151. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
8 Misafir - 8 Masaüstü
5 sn
57.177
Cevap
701
Favori
4.426.622
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
81 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 149150151152153
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: Razorback

ama bu filtre olaylarında toshiba baya bir ilerletmiş işi sanki??

yani havanın kokusuda önemli benim için...

acaba bu super inverter 1 saatte kaç para yakar (en yüksek hızda)

bu dedim ya kişiye göre degişir evet filtre konusunda son 5 senedir toshiba baya iyi,eger klimayı 10 saaten az kullanmayacaksanız ortalama 5,6 yenikuruş gibi sarfiyat yapar,eger klasik klima gibi kullanacksanız fazla bir enerji sarfiyatı beklemeyin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teks- -- 22 Temmuz 2007; 18:40:07 >
  • Katılıyorum.

Yalnız bu konuyu sayfalarca konuşmamıza rağmen topikte arama bile yapmadan her arkadaşın kulaktan dolma yanlış bilgi sonucu klasik ve inverter model ile ilgili olarak "sarfiyatlar arasında da uçurum yok" diye yazması doğru değil, biraz topikte arama yapalım.

quote:

Orjinalden alıntı: teks-

quote:

Orjinalden alıntı: sudkostik

@iklimSAklima

Hocam ayrıntılı bilgiler için teşekküler....

Şu an ciddi şekilde düşündüğüm SHARP AY-AP9FHR modeli. Çünkü inverter olmamasına rağmen soğutma için sarfiyat 0,82 kW. İnverter olna AYX9 modelinde ise sarfiyat sizinn de dediğiniz gibi 0,78 kW..yani diyorum ki neredeyse inverter olan ile olmayan arasında 500 ytl fark var; lakin sarfiyatlar arasında da uçurum yok gibi. bu durum da inverter olmayan model kafama yatıyor.

mitsubishi'yi şu anda kafamdan sildim. çünkü iklimsa daki mitsubishi lerin MITSUBISHI ELECTRIC deği MITSUBISHI HEAVY INS. olması gibi ibr muhabbet var. Yani asıl kalite electric olan modeldeymiş mi neymiş.
    Gerçi mitsubishilerin filtresi fazlalıkları falan sharpdan üsütün ama dediğim durum ve de ayrıca belki e odaya anca yetecek 9000 btu yu sağlayamama ihtimalinden mitsubishi bakmıyorum şimdilik.

teşekkürler.

sarfiyat konusunda yanılıyorsunuz klasik olan uzun kullanımda kendini belli eder 0,82 sabittir ve dur kalkla 0,542 watt ortalama elektrik çeker saatte ama ınverter olan uzun kullanımda 0,220 watt elektrik çekerki gerisini siz hesaplayın ,ama yeriniz 10-12 meter kare ise 10 saattten az kullanacaksanız ınverter almanız gerelmez

• quote:

Orjinalden alıntı: cetins

Katılıyorum.

Yalnız bu konuyu sayfalarca konuşmamıza rağmen topikte arama bile yapmadan her arkadaşın kulaktan dolma yanlış bilgi sonucu klasik ve inverter model ile ilgili olarak "sarfiyatlar arasında da uçurum yok" diye yazması doğru değil, biraz topikte arama yapalım.

quote:

Orjinalden alıntı: teks-

quote:

@iklimSAklima

Hocam ayrıntılı bilgiler için teşekküler....

Şu an ciddi şekilde düşündüğüm SHARP AY-AP9FHR modeli. Çünkü inverter olmamasına rağmen soğutma için sarfiyat 0,82 kW. İnverter olna AYX9 modelinde ise sarfiyat sizinn de dediğiniz gibi 0,78 kW..yani diyorum ki neredeyse inverter olan ile olmayan arasında 500 ytl fark var; lakin sarfiyatlar arasında da uçurum yok gibi. bu durum da inverter olmayan model kafama yatıyor.

mitsubishi'yi şu anda kafamdan sildim. çünkü iklimsa daki mitsubishi lerin MITSUBISHI ELECTRIC deği MITSUBISHI HEAVY INS. olması gibi ibr muhabbet var. Yani asıl kalite electric olan modeldeymiş mi neymiş.
    Gerçi mitsubishilerin filtresi fazlalıkları falan sharpdan üsütün ama dediğim durum ve de ayrıca belki e odaya anca yetecek 9000 btu yu sağlayamama ihtimalinden mitsubishi bakmıyorum şimdilik.

teşekkürler.

sarfiyat konusunda yanılıyorsunuz klasik olan uzun kullanımda kendini belli eder 0,82 sabittir ve dur kalkla 0,542 watt ortalama elektrik çeker saatte ama ınverter olan uzun kullanımda 0,220 watt elektrik çekerki gerisini siz hesaplayın ,ama yeriniz 10-12 meter kare ise 10 saattten az kullanacaksanız ınverter almanız gerelmez

• Toshiba DAISEIKAI-B10SKVP-E Super Inverter Daiseikai (DC Inverter R-410a)
    5,1* COP ile dünyanın en az elektrik harcayan kliması, Yıllık enerji tüketimi 245 kW(buraya dikkatinizi çekerim):
    http://www.alarko-carrier.com.tr/AC_icerik.asp?ID=ACU26

Bu klimanın soğutma hesabı için Alarko'nun aldığı ortalama değer 0.49 kW.(bu değer yerine göre değişir.)
    http://www.alarko-carrier.com.tr/Dosya/IsitmaSogutmaHesabi.asp

Saatteki hesabı ise tüm gün kullanımda: 1.5 ytl/24, kısa çalıştırmalar için uygun klima değildir.
    Bu konuyuda çok önce değil sayfa 49'da konuşmuştuk, sayfa 38 de de ilk haberini vermiştim. Bazı yazılan yazılar okunmuyor, herkes en son sayfaya bakıyor anlaşılan.

quote:

Orjinalden alıntı: Razorback

ama bu filtre olaylarında toshiba baya bir ilerletmiş işi sanki??

yani havanın kokusuda önemli benim için...

acaba bu super inverter 1 saatte kaç para yakar (en yüksek hızda)

• http://www.isisan.com/incoming/product_pdf/200705151103160.DAIKIN%20URURU%20SARARA.pdf

http://www.isisan.com/incoming/product_pdf/200705151103160.DAIKIN%20URURU%20SARARA.pdf

arkadaşlar yukarda verdigim daıkın ururu sarara klimada hemen hemen toshiba DAISEKAI gibi cop degerlerine sahiptir,

sogutma:5.0 cop oranı
    ısıtma:5.14 cop oranı
    ses:22 desibel
    enerji sınıfı:AA

yukardaki ikinci linki açmanız için pdf özelligini açabilmeniz gerekmektedir,yani daıkında toshibada DAISEKAI bu senenin yıldızlarıdır,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teks- -- 22 Temmuz 2007; 19:04:18 >

• Tosh alemin "Kralı" ama,fiyatıda alemin kralı!!!!!!!!!!!!!!!

Ayrıca bunu kimse kolay kolay alamaz!
    Fiyat/performans durumu hiçte güzel değil(yoksa güzelmi?)

Çevremde(Antalya da) hiç alan görmedim,ama soran bir alay insan var!!
    Bende Broşür-Fiyat List aldım,aynen bir kalem geçtim,uçuk fiyatlar(bana göre değil,herkes böyle söylemekte
    "Klima Muhabbetleri" çok yapılıyor burada!!
    Selamlar
  • iklimSAklima arkadaş, mademki klimacısın size bir hoşgeldin sorusu sorayım.

Bunu daha önceki aylarda bu topikte tartıştık, iklimsa, Panatek, Arçelik, Daikin, Klimaplus, Alarko-carrier ve Vestel'e basit bir soru sordum sadece iklimsa dan bir cevap geldi(15 gün sonra), o da tam yeterli bir cevap değildi, reklam tarzındaydı, 2. emailde söylediklerinin detaylarını istediğimde cevap gelmedi. İklimsa'nın verdiği cevabı ileride burada yazarım.

Soru şöyle:
    "Negatif ion tazeliği veren klimalarınızdaki iyon jeneratöründen ortama yayılan iyonlarla birlikte yan ürün olarak ozon ve azotoksit gazlarda yayılmaktamıdır?
    Bu konuda resmi belge veya alınan bir patent varmı? Bu konuya açıklık getirebilirmisin."
  • Niye öyle düşünüyorsunuz, sözgelimi otomobillerde markalarına modellerine ve kalitelerine göre fiyatlarıda farklı doğal olarak. İyiki Daikin klimaların fiyatlarına bakmadınız. Belki siz inverter klimalara baktığınız için fiyatları yüksek gelmiş olabilir. Klasik klimaları: TOSHIBA RAS - SKHP/NKHP Serisi'dir.

http://www.alarko-carrier.com.tr/AC_icerik.asp?ID=ACU23

quote:

Orjinalden alıntı: albani

Tosh alemin "Kralı" ama,fiyatıda alemin kralı!!!!!!!!!!!!!!!

Ayrıca bunu kimse kolay kolay alamaz!
    Fiyat/performans durumu hiçte güzel değil(yoksa güzelmi?)

Çevremde(Antalya da) hiç alan görmedim,ama soran bir alay insan var!!
    Bende Broşür-Fiyat List aldım,aynen bir kalem geçtim,uçuk fiyatlar(bana göre değil,herkes böyle söylemekte
    "Klima Muhabbetleri" çok yapılıyor burada!!
    Selamlar

• ..:: iyon Jeneratorunun Calismasi::..

Sharp'ın Plasmacluster teknolojisini kullanan klimalarının içinde bir iyon jeneratörü bulunuyor.

Jeneratör havadaki su moleküllerini hidrojen pozitif ve oksijen negatif iyonlarına ayırıyor ve havaya püskürtüyor.

Havaya püskürtülen bu iyonlar neme dönüşebilmek için hidrojen ararken, zararlı bakterilerin içindeki hidrojen moleküllerine saldırıyorlar.

Virüslerin etrafını saran bu hidroksiller, virüsün içindeki hidrojeni alarak nem haline geliyorlar.

Böylece hidrojeni alınarak parçalanan virüsler de etkisiz hale getirilmiş oluyor.

..:: Arastırma ve Belgeler::..

Japonya'da Kitasata Araştırma Merkezi'nde Sharp'ın iyon jenaratörü ile yapılan deneyde, bu teknolojinin 13 metrekarelik bir odadaki grip virüsünü 2 saat içinde yüzde 99 oranında etkisiz hale getirdiği ortaya çıktı.

Yine Japonya'da yapılan bir başka testte ise 25 derecelik bir sıcaklık ve yüzde 45 oranındaki nemli bir ortamdaki küf miktarı da 2 saatte yüzde 99 azaltıldı. Klima, 13 metrekarelik bir odada 7 dakika içinde sigara dumanının tamamını yokedebiliyor.

Sharp Klima Plasmacluster Teknolojisinin Aldığı Ödüller
    -Kanada Astım Derneği
    -Takagi Ödülü
    -Kitasato Çevre Bilimleri Araştırma Merkezi
    -İshikawa Sağlık Hizmetleri Örgütü
    -Shanghai Hastalık ve Kontrol Önleme Merkezi
    -Lubeck Universitesi

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iklimSAklima -- 23 Temmuz 2007; 11:41:43 >

• quote:

Orjinalden alıntı: iklimSAklima

..:: iyon Jeneratorunun Calismasi::..

Sharp'ın Plasmacluster teknolojisini kullanan klimalarının içinde bir iyon jeneratörü bulunuyor.

Jeneratör havadaki su moleküllerini hidrojen pozitif ve oksijen negatif iyonlarına ayırıyor ve havaya püskürtüyor.

Havaya püskürtülen bu iyonlar neme dönüşebilmek için hidrojen ararken, zararlı bakterilerin içindeki hidrojen moleküllerine saldırıyorlar.

Virüslerin etrafını saran bu hidroksiller, virüsün içindeki hidrojeni alarak nem haline geliyorlar.

Böylece hidrojeni alınarak parçalanan virüsler de etkisiz hale getirilmiş oluyor.

..:: Arastırma ve Belgeler::..

Japonya'da Kitasata Araştırma Merkezi'nde Sharp'ın iyon jenaratörü ile yapılan deneyde, bu teknolojinin 13 metrekarelik bir odadaki grip virüsünü 2 saat içinde yüzde 99 oranında etkisiz hale getirdiği ortaya çıktı.

Yine Japonya'da yapılan bir başka testte ise 25 derecelik bir sıcaklık ve yüzde 45 oranındaki nemli bir ortamdaki küf miktarı da 2 saatte yüzde 99 azaltıldı. Klima, 13 metrekarelik bir odada 7 dakika içinde sigara dumanının tamamını yokedebiliyor.

Sharp Klima Plasmacluster Teknolojisinin Aldığı Ödüller
    -Kanada Astım Derneği
    -Takagi Ödülü
    -Kitasato Çevre Bilimleri Araştırma Merkezi
    -İshikawa Sağlık Hizmetleri Örgütü
    -Shanghai Hastalık ve Kontrol Önleme Merkezi
    -Lubeck Universitesi

iklimSAklima,

Bende size hosgeldiniz diyorum. cetins arkadasimizin sordugu sorunun cevabini bende merak ediyorum,eger onceki sayfalari okuduysaniz bu iyonizer konusunda uzun zamandir cevap ariyoruz.

Yukaridaki cevabinizda benim gordugum kadariyla cetins arkadasin sordugu sorularin cevabi yok. Bu sorulari ozetlersek cetins sizdeki iyonizerlerin nasil calistigini degil, ki bu bilgiler zaten satis brosurlerindede var, sagligimiza zarar verip vermedigini soruyor.

Ikinci sorusu olan sertifikalar ise nasil mikrop oldurdugunun sertifikalari degilde bunu yaparken bahsettigi ozon, azotoksit gibi maddeleri yayip yaymadigi ve sagligimiza zarar vermedigini gosteren sertifikalardir.

Bende bir iki sey eklemek istiyorum.

quote:

Bu bahsettiginiz iyonlastirmaktan ote, suyu elektroliz edip patlayici hidrojen ve yakici oksijene ayiriyor gibi bunun boyle olmadigini zannediyorum, klimalar patlayip yanmadigina gore.

quote:

Bu soylediginiz benim icin korkutucu. Bu sirada odada bir insan varmiydi ? Viruslerin %99 unu yok eden tam ne idi bir tarafa birakalim ama bu iyon, ozon vesaire nasil oluyorda benim cigerlerimdeki hucrelere zarar vermiyor ? Ayni odaya spreyle camasir suyu siksam gene havadaki virusler olur ama orada otursam benimde solunum yollarim zarar gorur.

Genelde bu sorulari sordugumuzda ilk anda ya cevap alamiyor yada konustugumuz profesyonelin neden bahsettigimizi kendinin bile daha once dusunmedigi izlenimini veren cevaplariyla karsilasiyoruz. Bu tuhaf veya kotu birsey degil. Ben bu isin icindekilerin bilemedikleri konularda konuyu daha yukarilara iletip bize daha tatmin edici yanitlarla donmelerini bekliyorum, mumkunse eger.

Insallah merak etiklerimizi aciklayabilmisimdir. Tesekkurler.

• @cetins

bayım klimalar hakkında bir uzmanlığımız yok. sadece bu topikte 52 sayfa yazı geçmiş. topik 2005 te açılmış.yukarıda olduğu gibi tavrınızı belli edeceğinize ya hiç bir şey yazmasaydınız ya da bir parça olsun yardımınız dokunsaydı size şükranlarımı iletirdim.

biz hdd topiklerinde hala sata ile ide harddiskin ne olduğunu anlatıyoruz.

neyse..
  • yukarıda iyonizer özelliğinin çalışma prensibi aynen şöyle açıklanmış:

bu durumda oksijen iyonları (ki oksijen iyonu diye birşey yoktur, atomu veya molekülü olabilir) neden virüsteki hidrojeni arıyor. neden kendisi ile birlikte ortama aynı yerden püskürtülen bir hidrojen iyonunu yakalayamıyor. (oluşan oksijen iyonları miktarı, hidrojeninkinden iki kat fazla olduğu için mi?)

bir de şu arabalardaki mercedes tofaş benzetmesini klima vb. beyaz eşyalara taşımayalım. bir araba gerektiğinde hayat kurtarmalıdır, bu bir arabadan her zaman beklenir. ama bir klimadan bunu bekleyen ne üretirken ne de kullanırken olmamıştır. bu benzetmeler ile kullanıcının farklı hayallere daldırılıp ikna edilmesinin kolaylaştığı açıkça ortadadır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mbbilici -- 23 Temmuz 2007; 17:45:37 >

• vestel bioplus 12000 btu ionneizer yok
    simens 12000 btu ionneizer yok
    vestel platinium 12000 btu ionneizer var
    bosch 12000 ioneizer var olan ve olmayan 12002 moodelleri arasında kaldım.
    ioneizer olmalı dersem vestel platiniummu alacam fakat siemens veya bosh 12000 (ionersiz) daha iyi bir marka gibigeliyor. arada kaldım, hangiini almalıyım.
  • iyi hoşda her sayfada aynı şeyleri konuşmak hoş olmuyor. kimseye tavrım yok, sadece biraz arama yapılsın istiyorum. Arkadaşın yazısına "katılıyorum" diyerek yardım etmeye çalıştım.
    Öncelikle siz alacağınız klimayı yazın ve kışın günde ne kadar saat kullanırsınız, ona göre karar verirsiniz.

quote:

@cetins

bayım klimalar hakkında bir uzmanlığımız yok. sadece bu topikte 52 sayfa yazı geçmiş. topik 2005 te açılmış.yukarıda olduğu gibi tavrınızı belli edeceğinize ya hiç bir şey yazmasaydınız ya da bir parça olsun yardımınız dokunsaydı size şükranlarımı iletirdim.

biz hdd topiklerinde hala sata ile ide harddiskin ne olduğunu anlatıyoruz.

neyse..

• iyonizer hakkinda sizinle olan bilgimi paylastim daha detyli bilgi icn 4445546 dan musteri hizmetelriyle gorusebilirsiniz arkadaslar sizi yanlis bilgilendirmis olmayim.

kaynak:

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?viewid=270918

• Ben otomobil örneğini kalite/fiyat olarak verdim. hayat kurtarma anlamında değil. Ben kimseyi farklı hayale sürüklemiyorum.
    İklimsa neden 4 çeşit marka satıyor. Samui-Midea-Sharp-Mits.Heavy. bunlar aynı kalite ve fiyattalar mı? Değil. Pahalı olan klimaya haksızlık etmeyelim, bu fiyat farkı boşuna değildir, onu anlatmak istiyorum. Bu açıdan Toshiba klimaya haksızlık etmeyelim.

quote:

Orjinalden alıntı: mbbilici

yukarıda iyonizer özelliğinin çalışma prensibi aynen şöyle açıklanmış:

bu durumda oksijen iyonları (ki oksijen iyonu diye birşey yoktur, atomu veya molekülü olabilir) neden virüsteki hidrojeni arıyor. neden kendisi ile birlikte ortama aynı yerden püskürtülen bir hidrojen iyonunu yakalayamıyor. (oluşan oksijen iyonları miktarı, hidrojeninkinden iki kat fazla olduğu için mi?)

bir de şu arabalardaki mercedes tofaş benzetmesini klima vb. beyaz eşyalara taşımayalım. bir araba gerektiğinde hayat kurtarmalıdır, bu bir arabadan her zaman beklenir. ama bir klimadan bunu bekleyen ne üretirken ne de kullanırken olmamıştır. bu benzetmeler ile kullanıcının farklı hayallere daldırılıp ikna edilmesinin kolaylaştığı açıkça ortadadır.

• 4 markayıda almayın derim.

quote:

Orjinalden alıntı: kesif35

vestel bioplus 12000 btu ionneizer yok
    ioneizer olmalı dersem vestel platiniummu alacam fakat siemens veya bosh 12000 (ionersiz) daha iyi bir marka gibigeliyor. arada kaldım, hangiini almalıyım.
  • quote:

iyonizer hakkinda sizinle olan bilgimi paylastim daha detyli bilgi icn 4445546 dan musteri hizmetelriyle gorusebilirsiniz arkadaslar sizi yanlis bilgilendirmis olmayim.

kaynak:

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?viewid=270918

Tesekkurler iklimSAklima.

• quote:

Orjinalden alıntı: BLUESTREAM

Arkadaşlar iyi günler. Bende Hitachi 14gh4 model bir klima var. Acaba ben mi problem görüyorum,yoksa gerçekten mi problem var bilmiyorum ama klimadan soğutmada tam randıman alamıyorum.
    Oda 14 metrekare kadar ve camlar pimapen. Yalıtım fena değil.Makina soğutmada sanki çok soğuk üflemiyor gibi geliyor bana. Özellikle bunu makina biraz çalıştıktan sonra daha iyi hissedebiliyorum. Başlarda biraz daha soğuk üflüyor ama daha sonra çıkan havanın önüne elimi koyduğumda ortamı iklimlendirecek kadar soğuk hava geldiğini zannetmiyorum.
    Dün şöyle bir şey denedim. Klimayı nem alma modunda bir süre çalıştırdım. Daha sonra soğukta çalıştırdım ve gerçekten bu sefer soğuk üflediğini hissetmeye başladım ancak belli bir süre sonra klima yine eski haline döndü. Yani verim düşmeye başladı. Bir de klimayı nem alma modunda uzun bir süre çalıştırınca ön panelden su damlatmaya başladı. Peki ben her açılışta nem alma modunda mı başlatmalıyım önce? Bu nem alma modu ne işe yarar?

Bir de şöyle bir durum var. Kışın ısıtmada klima 3 dakika sonra başlardı ısıtmaya ama soğutmada böyle bir şey yok. Klimayı açtım mı üflemeye başlıyor. Bu normal mi?
    Bugün klimayı aldığım yeri aradım ve bana klimanın kumandasını 16 dereceye getirmem gerektiğini söylediler(Ben genelde 25 te tutuyordum) Bunun etkisi olur mu sizce?

Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Arkadaşlar daha önce yukarıdaki sorunumdan bahsetmiştim ve sağolsun bir çok arkadaş bana cevap yazdı ve hepsine teşekkürlerimi sunuyorum.

Sorunumda şöyle bir gelişme var. Daha önce hiç nem alma modunda çalıştırmıştım ama yukarıda bahsetmiş olduğum gibi bu modda bir iki kez çalıştırdıktan sonra ön panelden su gelmesini durduramıyorum.Artık nem alma modunda hiç çalıştırmama rağmen soğutma işleminden belli bir süre sonra veya kapattıktan sonra ön panelden su damlıyor ve bu belli bir süre devam ediyor.
    Bazı arkadaşların belirttiği gibi herhangi bir yerde tıkanmadan dolayı mı yapıyor bunu acaba? Benim servisi çağırmadan yapabileceğim bir şey var mı yoksa servisten başkası bu işi çözemez mi?

Bu arada ağız çıkış sıcaklığını ev termometresi ile ölçmeye çalıştım ve 10 dereceyi gördüm ve soğutmasında şu anda bir sorun göremiyorum. Bunun nedeni benim klimayı 27 dereceye ayarlamış olmam olabilir çünkü 27 dereceye hemen ulaşıyor ama ondan sonra çok soğuk üflemiyordu. Şimdi ise 22-23 e ayarlıyorum ve içerisini istediğim derecede soğutuyor. Ancak dediğim gibi ön panelden su damlama olayını bir türlü çözemedim. Bu arada ön panelden kastım hava nın çıktığı yer değil,havanın çıktığı yer ile diğer plastığin birleştiği yer. Olmazsa fotoğrafını çekerim . Yarından sonra evde olmayacağım için servisi de hemen çağıramayacağım.

Teşekkürler.

• quote:

Orjinalden alıntı: cetins

4 markayıda almayın derim.

quote:

Orjinalden alıntı: kesif35

vestel bioplus 12000 btu ionneizer yok

bu dört markada klimacı değildir ve nereye yaptırdıgı kime yaptırdıgı bazen muamma klimalardır ,klima klimacıdan ve klima üreticisinden alınır fasoncudan degil

• 
Sayfa: önceki 149150151152153
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.