Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (149. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
9 Misafir - 9 Masaüstü
5 sn
57.177
Cevap
702
Favori
4.426.523
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
81 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 147148149150151
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Beyler cevaplar için teşekkürler,genelde bildiğim şeylerdi,değişik ne gelecek diye bekledim.....

1-Trafo(Voltaj Regülatörü) aslında hep aklımdaydı ama nereye takacağımı bilemiyorum,müsait yer yok,Daire girişi Ana sigortaların olduğu yerde!(portmanto ile kapalı bir yer)

-10KWA istemekteyim,ancak bunun hacmi(ebatları)nedir?nereye nasıl konacaktır?
    örneğin eskiden Çınarcık ta yazlıkta iken,2KWA lık vardı ve duvara yukarı asmıştık,ancak 10KWA
    da durum nedir?

-Benim tesbitim(henüz ölçmedim ama PC deki Digital göstergeli UPS in ekranından hesapladığım kadarıyla
    170/180Volt geliyor[ekranda 200/205Volt yazıyor!halbuki kışın gece vakti 225/235Volt arasında idi]
    -Sabaha karşı bile 180/190Volt üzerine çıkmadığına çok eminim!!!

2-Bir arkadaş yazmış.....Ev tipi Jeneratör.... bu nedir,yani bildiğimiz bir klasik(dükkanlarda kullandığımız)
    Jeneratörmüdür??

3-Netice itibarıyla biz şu anda Klimayı genelde hiç kullanmıyoruz!evde hesapta 4 tane klima var,bir boka yaramıyor(Vestel)

-Sonuç olarak "Inverter" klima kullanmak gerekirmi(voltaj düşüklüğünü bir şekilde kompanse ederek
    performans arttırımı olabilirmi?bu durumda)

Yaw yine belliki bir sürü para çıkacak cepten,ben hata yaptım Vestel aldım(halbuki İstanbulda 1x18000
    1x9000 lik Vesteli 6 sene kullanmıştım ve memnundum ama Erenköy de Voltaj sorunu hemen hiç yoktu!!!)
    Antalya ya gelince kampanya filan derken,çocukta malın siparişini verince gidip 4 tane birden aldım!!

Bu kadar voltaj düşüklüğü olduğunu bilseydim kesin almaz,çok daha derin marka/model incelemesi yapardım,neyse olay geçti artık,yenisine bakalım!
    -------------------

Fujitsu yu sormuştum bir önceki msg ımda???(bunun düşük voltajda başarılı performansı olduğunu duydum ve okudum)

--Inverter mı illa almak gerekir???(benim elektrik parası ile bir hesabım yok,zaten ne geleceğinide çok iyi biliyorum,böyle hesaplar yapmıyorum!)
    --Marka/model tavsiyesi(artık belliki paraya kıyacağım!!) en azından bir tane alarak deneyeceğim ve gerekirse hepsini atıp yeni klimalar alacağım!

Saygılar

• sizin sorununuzu çözecek türde bir voltaj regülatörünü evinizde kullanmanızın pratik olacağını sanmıyorum. ama siz bu konuda daha doğru cevap almak için 'elektronik' bölümünde danışırsanız daha iyi olur.
  • quote:

Orjinalden alıntı: albani

Beyler cevaplar için teşekkürler,genelde bildiğim şeylerdi,değişik ne gelecek diye bekledim.....

1-Trafo(Voltaj Regülatörü) aslında hep aklımdaydı ama nereye takacağımı bilemiyorum,müsait yer yok,Daire girişi Ana sigortaların olduğu yerde!(portmanto ile kapalı bir yer)

örneğin eskiden Çınarcık ta yazlıkta iken,2KWA lık vardı ve duvara yukarı asmıştık,ancak 10KWA
    da durum nedir?

-Benim tesbitim(henüz ölçmedim ama PC deki Digital göstergeli UPS in ekranından hesapladığım kadarıyla
    170/180Volt geliyor[ekranda 200/205Volt yazıyor!halbuki kışın gece vakti 225/235Volt arasında idi]

2-Bir arkadaş yazmış.....Ev tipi Jeneratör.... bu nedir,yani bildiğimiz bir klasik(dükkanlarda kullandığımız)
    Jeneratörmüdür??

3-Netice itibarıyla biz şu anda Klimayı genelde hiç kullanmıyoruz!evde hesapta 4 tane klima var,bir boka yaramıyor(Vestel)

-Sonuç olarak "Inverter" klima kullanmak gerekirmi(voltaj düşüklüğünü bir şekilde kompanse ederek

Yaw yine belliki bir sürü para çıkacak cepten,ben hata yaptım Vestel aldım(halbuki İstanbulda 1x18000
    1x9000 lik Vesteli 6 sene kullanmıştım ve memnundum ama Erenköy de Voltaj sorunu hemen hiç yoktu!!!)
    Antalya ya gelince kampanya filan derken,çocukta malın siparişini verince gidip 4 tane birden aldım!!

Bu kadar voltaj düşüklüğü olduğunu bilseydim kesin almaz,çok daha derin marka/model incelemesi yapardım,neyse olay geçti artık,yenisine bakalım!
    -------------------

Fujitsu yu sormuştum bir önceki msg ımda???(bunun düşük voltajda başarılı performansı olduğunu duydum ve okudum)

--Inverter mı illa almak gerekir???(benim elektrik parası ile bir hesabım yok,zaten ne geleceğinide çok iyi biliyorum,böyle hesaplar yapmıyorum!)
    --Marka/model tavsiyesi(artık belliki paraya kıyacağım!!) en azından bir tane alarak deneyeceğim ve gerekirse hepsini atıp yeni klimalar alacağım!

Saygılar

52x36x26 10 kw regülatörün ebatları agırlıgıda yaklaşık 30-35 kilo civarıdır,

siz daha önce vestel klima aldık memnunduk dediniz ama vestel klima üreticisi olmadıgı için belkide siz ilk vestel-haier modelinden aldınız ondan memnundunuz o klimalar 187 volta kadar çalışyormuş katalogunda yazıyordu şimdiki klimalarının ne oldugu belli degil oradan kart buradan kompresör alıyorlar,

eger evinizde voltaj sorunu varsa ve düzeltme imkanınız yoksa ınverter klimada işe yaramaz onlar dahada hassaslar,

ve ınverter tavsiyesi istemişsiniz nereye aç metre kareye çatımı ara katmı diyelim ama bir iki markada yazalım;daıkın,toshiba,mitsubishi elektrik klimalarda sorun yaşamazsınız ısınma serinleme açısından siz önce voltajı halledin gerisi sizin için kolay,

fujitsunun şu an izmir orjin klimada kampanyası var ve güzel klimadır -15 + 52 derecede çalışma aralıgı ve 12000 btu ınverter klima taksitle 1550ytl

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teks- -- 18 Temmuz 2007; 21:50:26 >

• quote:

Orjinalden alıntı: teks-

quote:

Orjinalden alıntı: albani

Beyler cevaplar için teşekkürler,genelde bildiğim şeylerdi,değişik ne gelecek diye bekledim.....

da durum nedir?

Jeneratörmüdür??

-------------------

Saygılar

52x36x26 10 kw regülatörün ebatları agırlıgıda yaklaşık 30-35 kilo civarıdır,

siz daha önce vestel klima aldık memnunduk dediniz ama vestel klima üreticisi olmadıgı için belkide siz ilk vestel-haier modelinden aldınız ondan memnundunuz o klimalar 187 volta kadar çalışyormuş katalogunda yazıyordu şimdiki klimalarının ne oldugu belli degil oradan kart buradan kompresör alıyorlar,

eger evinizde voltaj sorunu varsa ve düzeltme imkanınız yoksa ınverter klimada işe yaramaz onlar dahada hassaslar,

ve ınverter tavsiyesi istemişsiniz nereye aç metre kareye çatımı ara katmı diyelim ama bir iki markada yazalım;daıkın,toshiba,mitsubishi elektrik klimalarda sorun yaşamazsınız ısınma serinleme açısından siz önce voltajı halledin gerisi sizin için kolay,

fujitsunun şu an izmir orjin klimada kampanyası var ve güzel klimadır -15 + 52 derecede çalışma aralıgı ve 12000 btu ınverter klima taksitle 1550ytl

Hocam sağol

-Reg. ebatlarını vermen iyi oldu(yalnız Boy-En-Derinlik olarak biliyorsan çok makbule geçecek???)birde fiyatı nedir?
    -Portmantoda uygun yer bulurum bunun için,ağırlık olayınıda büyük ihtimalle hallederim sorun olmaz,
    ancak ebatların durumu çok önemli,fazla tadilat yapmadan(hatta hiç yapmadan) oraya monte ederim,
    onun için sordum en-boy-derinlik ölçülerini

--Bu Reg.marka/modelini biliyormusun?(kalite durumu nedir,malum piyasada Çin dahil bir alay mal varda!!)
    adam gibi bir şey almak lazım,paraya bakmadan tabiki!!
    -------------------------------

Bendeki eski Vestel ler Haier değildi,ama Erenköyde voltaj sorunu hiç yoktu,yalnız Vestel denen dandik firma(şahsi kanaatim budur benim,hem malları çok pahalı hemde Çin malı;birde buna yerli diyen "çok bilmişler var"=.....bende bir msg ımda ....sadece Vestel de çalışanlar "YERLİ" demiştim vede başkaca yerli yoktur orada!!!

----------
    Yer durumu,yön,BTU v.s olaylarını biliyorum,sorun burada değil,iş buna kalsa sadece!!!!

Dediğinizi gibi Reg. ile en azından Voltaj işini halletmek farz oldu gayrı!

----------

Daikin ve Fujitsu aklımda zaten,
    Mitsubishi almam onu geçiyorum,
    Sharp OK (ama Inverter modelleri varmı bunların??)
    Toshiba nın Kataloğunu/Fiyat Listesini aldım,aşırı pahalı yaw!!!ama çok iddialılar....

Herşey için teşekkürler tekrar,selamlar

• sayın
    albani

yukarda yazdım ama dikkatinizden kaçmış sanırım

genişlik:52 cm
    derinlik:36 cm
    yükseklik:26cm

800 ytl marka olarak bir şey diyemem şu bakımından ben izmirde oturuyorum iyi bir araştırma yapmanız gerekiyor çünkü bu konuda kandırılma ihtimaliniz var 10 kw diye 7,5 kw bile satarlar yani içi farklı olabilir,zaten bunlarda araba gibi 10 kw 8,5 kw denk geliyor ona göre hesaplayın,

sharpın benim bildigim 10 yıldır türkiyede ınverter kliması var ve şu an iyiler daıkın ve toshiba cop ve hava temizleme,nem bakımından

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teks- -- 18 Temmuz 2007; 23:42:19 >
  • sayın albani;

regülatör sizin bu sorununuzu çözmez. regülatör almadan önce bir daha düşünün. ya da güveneceğiniz kişilere sorun ya da satan yere sorun. durumunuzu iyice açıklayın, size bu şekilde klimalarınızın verimli çalışmayacağını söyleyeceklerdir.
  • en iyi klima tartışmasız mitsubishi'dir.sharp da fena değildir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: suatkutuklu

en iyi klima tartışmasız mitsubishi'dir.sharp da fena değildir.

aynen size katılıyorumda hangi mitsubishi acaba
  • quote:

Orjinalden alıntı: mbbilici

sayın albani;

regülatör sizin bu sorununuzu çözmez. regülatör almadan önce bir daha düşünün. ya da güveneceğiniz kişilere sorun ya da satan yere sorun. durumunuzu iyice açıklayın, size bu şekilde klimalarınızın verimli çalışmayacağını söyleyeceklerdir.

Dediğinizi pek anlamadım,ancak voltaj lar bu kadar düşük olursa ne yapılacaktır o zaman!

Sadece olay Klima değilki! +Klima larda zaten bir şekilde çalışıyor,ancak voltajın ortalama(bugünlerde)
    170/190V arası olduğunu görmekteyiz ve en azından bunu Trafo ile arttırarak 220V ye yakın bir değere çıkaracağız,sizin tam ne anlatmak istediğinizi açarsanız sevinirim

-180V ne bir klima için nede hiç bir cihaz için sağlıklı bir voltaj değeri değildir
    -gayemiz bu değeri arttırmak ve 220 civarına çekmektir
    -daha önce ev tipi bir regülatörü(2KWA) uzun yıllar kullandık(170/180V lerde olan voltajı 200/220 arasına
    getiriyorduk)

------------
    Not:Türkiye de satılan Mitsubishiler,firmanın Tayland daki fabrikası üretimidir!
    Ben USA da bulundum,ama onlar Japon menşeli idiler!keza Arap ülkeleri v.s de Japon malı ürünler vardır...

Bu herifler her kıtada/memlekette farklı kalitede ürünler üretiyor!!!
    En büyük dünya pazarlarıda USA olduğu için en kaliteli ürünler burada satılmaktadır.........

Arz-talep durumu elbette!!
    2006 da dünya panel üretiminin(satışa tekabül eden kısmı) 20 Milyon olarak veriliyor ve bunun tek başına
    18 Milyon adedi USA da satılmıştır!!adamlar malın yaklaşık %80 nini çekiyor...........

Yine bildiğim Türkiye de neredeyse bütün klimalar kötü ve performanssız kalitededir!!
    -Bazı "marka" denenlerde ya kötünün iyisi,yada ehh diyebileceğimiz ürünler!!

+buna birde düşük voltajı da elbette eklemek lazımdır(haksızlık etmemek için!!)

Selamlar

• merhabalar onu düşün bunu düşün. tam istediğim olmadı daha dorusu kesemin yettiğini aldım en sonunda LG BEKO 7800 aldım. 1550 ye şimdi korkum inşallah çok aşırı elektrik harcamam olmaz.
  • quote:

Orjinalden alıntı: desing_AY

merhabalar onu düşün bunu düşün. tam istediğim olmadı daha dorusu kesemin yettiğini aldım en sonunda LG BEKO 7800 aldım. 1550 ye şimdi korkum inşallah çok aşırı elektrik harcamam olmaz.

ne yazıkki korkunuz olacak klasik klima zaten çok elektrik çeker ve sizde büyük olanını almışsınız ve çalıştırırken eliniz varmayacak,ınverter klima alsa idiniz evden 3-5 saat çıkışlarda bile kapatmazdınız, ısıtmada bol defrosa girecek,yani Allah yardıcınız olsun

sizin için en uygunu bu ise hayırlsı olsun ,inşallah ilerde memnuniyetinizi yazarsınız
  • inşallahh o kadar araştırdım ki sonucunda gittim bunu alabildim. Eşimde son tercihi bana bıraktı eh bakalım nolacak. bir bayan bu kadar araştırabiliyo derim geçerim artık :) 18-20 saatlik çalışmaya ayda 90 ytl yakar dediler birde inşallah bundan fazlası olmaz
  • quote:

Orjinalden alıntı: desing_AY

inşallahh o kadar araştırdım ki sonucunda gittim bunu alabildim. Eşimde son tercihi bana bıraktı eh bakalım nolacak. bir bayan bu kadar araştırabiliyo derim geçerim artık :) 18-20 saatlik çalışmaya ayda 90 ytl yakar dediler birde inşallah bundan fazlası olmaz

odanızın büyüklügü ve yalıtımı durumları iyi ise ve çok güneş almıyorsa 100-150 ytl arası sarfiyat yapar en az bu kadar saat çalışmaya, daha fazlasıda olabilir,

beko-arçelik,vestel klimacı firmalar degillerdir,klima klimacı firmadan alınır bunların birde üstüne sesi fazladır klimacı markaları zaten biliyorsunuzdur burada yazıyor,

iyi günler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teks- -- 20 Temmuz 2007; 11:04:38 >
  • Arkadaşlar iyi günler. Bende Hitachi 14gh4 model bir klima var. Acaba ben mi problem görüyorum,yoksa gerçekten mi problem var bilmiyorum ama klimadan soğutmada tam randıman alamıyorum.
    Oda 14 metrekare kadar ve camlar pimapen. Yalıtım fena değil.Makina soğutmada sanki çok soğuk üflemiyor gibi geliyor bana. Özellikle bunu makina biraz çalıştıktan sonra daha iyi hissedebiliyorum. Başlarda biraz daha soğuk üflüyor ama daha sonra çıkan havanın önüne elimi koyduğumda ortamı iklimlendirecek kadar soğuk hava geldiğini zannetmiyorum.
    Dün şöyle bir şey denedim. Klimayı nem alma modunda bir süre çalıştırdım. Daha sonra soğukta çalıştırdım ve gerçekten bu sefer soğuk üflediğini hissetmeye başladım ancak belli bir süre sonra klima yine eski haline döndü. Yani verim düşmeye başladı. Bir de klimayı nem alma modunda uzun bir süre çalıştırınca ön panelden su damlatmaya başladı. Peki ben her açılışta nem alma modunda mı başlatmalıyım önce? Bu nem alma modu ne işe yarar?

Bir de şöyle bir durum var. Kışın ısıtmada klima 3 dakika sonra başlardı ısıtmaya ama soğutmada böyle bir şey yok. Klimayı açtım mı üflemeye başlıyor. Bu normal mi?
    Bugün klimayı aldığım yeri aradım ve bana klimanın kumandasını 16 dereceye getirmem gerektiğini söylediler(Ben genelde 25 te tutuyordum) Bunun etkisi olur mu sizce?

Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

• [Deleted by Admins]
  • quote:

Orjinalden alıntı: BLUESTREAM

Arkadaşlar iyi günler. Bende Hitachi 14gh4 model bir klima var. Acaba ben mi problem görüyorum,yoksa gerçekten mi problem var bilmiyorum ama klimadan soğutmada tam randıman alamıyorum.
    Oda 14 metrekare kadar ve camlar pimapen. Yalıtım fena değil.Makina soğutmada sanki çok soğuk üflemiyor gibi geliyor bana. Özellikle bunu makina biraz çalıştıktan sonra daha iyi hissedebiliyorum. Başlarda biraz daha soğuk üflüyor ama daha sonra çıkan havanın önüne elimi koyduğumda ortamı iklimlendirecek kadar soğuk hava geldiğini zannetmiyorum.
    Dün şöyle bir şey denedim. Klimayı nem alma modunda bir süre çalıştırdım. Daha sonra soğukta çalıştırdım ve gerçekten bu sefer soğuk üflediğini hissetmeye başladım ancak belli bir süre sonra klima yine eski haline döndü. Yani verim düşmeye başladı. Bir de klimayı nem alma modunda uzun bir süre çalıştırınca ön panelden su damlatmaya başladı. Peki ben her açılışta nem alma modunda mı başlatmalıyım önce? Bu nem alma modu ne işe yarar?

Bir de şöyle bir durum var. Kışın ısıtmada klima 3 dakika sonra başlardı ısıtmaya ama soğutmada böyle bir şey yok. Klimayı açtım mı üflemeye başlıyor. Bu normal mi?
    Bugün klimayı aldığım yeri aradım ve bana klimanın kumandasını 16 dereceye getirmem gerektiğini söylediler(Ben genelde 25 te tutuyordum) Bunun etkisi olur mu sizce?

Nem alma konumu konusunda pek birşey bilmiyorum. Daha önce hiç bu modda klima çalıştırmamıştım çünkü.
    Klimanızın ılık hava üflemesine gelince, servisin dediği gibi sıcaklığı düşük dereceye ayarlamanızdan kaynaklanıyor olabilir. Amam yine de 25 derecede soğutması lazım diye düşünüyorum. Şüpheleriniz devam ederse sevis çağırın isterseniz

• Cihazınız için birde servis çağırın gaz basıncı fazla olabilir. Fazla ise servis belli bir miktarını boşaltacaktır. Basınç fazla ise kompresörü zorlar yani ısıtır. Sorun bundan da kaynaklanıyor olabilir.

Saygılarımla

quote:

Orjinalden alıntı: afacan!

quote:

Arkadaşlar iyi günler. Bende Hitachi 14gh4 model bir klima var. Acaba ben mi problem görüyorum,yoksa gerçekten mi problem var bilmiyorum ama klimadan soğutmada tam randıman alamıyorum.

Nem alma konumu konusunda pek birşey bilmiyorum. Daha önce hiç bu modda klima çalıştırmamıştım çünkü.
    Klimanızın ılık hava üflemesine gelince, servisin dediği gibi sıcaklığı düşük dereceye ayarlamanızdan kaynaklanıyor olabilir. Amam yine de 25 derecede soğutması lazım diye düşünüyorum. Şüpheleriniz devam ederse sevis çağırın isterseniz

• quote:

anlattıklarınıza bakılırsa klimayı en az bir yıldır kullanıyorsunuz. ilk aldığınızda da bu anlattığınız izlenimleriniz var mıydı, yani ılık üflemesi. yoksa sonradan mı oluştu.

eğer ilk aldığınızda da vardı ise bu bence normal bir durum. çünkü bu 14 m2 odanızda 12000 btu luk klimayı 25 dereceye ayarlarsanız, ilk çalıştığında bir müddet soğutma yapıp sonra uzunca bir süre kompresör duracağı için ılık hava üfleyecektir. bu normal bir durum. çünki klimanızın soğutma kapasitesi odanıza göre nerdeyse iki katı. burada önemli olan siz 25 dereceye ayar yaptığınızda odanız 25'e yakın bir değere inebiliyor mu, bir oda termometresi ile bunu kontrol edin. eğer ayarlanan sıcaklığa bir iki derece yakın değer elde edebiliyorsanız bir sorun yok demektir.

eğer bahsettikleriniz sonradan oluştu ise, klimanıza bakım yapmak gerekiyor olabilir bu durumda bir servise başvurun.

klimanızın nem alma konumunda su damlatması uzunca bir süre devam ediyorsa mesela siz müdahale etmedikçe toplamda bir çay bardağı kadar su damlıyorsa, belki su akış yollarında bir tıkanma eğilim olabilir.

• eger klimadan soguk havayı alıyorsanız bence klimada herhangi bir problem yok arkadaşında dediği gibi cihaz termostad yapma ihtimaliş çok yüksek cihazınızı bence daha düşük serecede set edin öyle çalıştırın nem alma modu zaten soguk hava verme modudur sogutmadada çalıştırdıgınızda her türlü nem alır :) ve tabiki klimanızın sezonluk bakımını yaptırmanız gerekiyor drenaj kanalları tıkanmış olabilir
  • Merak edip baktım, sikayetvar.com'a göre klima kategorisinde en çok şikayet alan markalar:

Vestel 117, Beko 48, Arçelik 78, Demirdöküm 41, Baymak 33, Bosch 25, Airfel 19, İklimsa grubu 14, Alarko 11, Teba 8, Siemens 8, Rubenis 7, Toshiba 7, Cartel 6, Aeg 4, Ferroli 4, Samsung 3, Denki 3, Fujitsu 3, Regal 2, Diamond 2

Aslında bunlara çok da inanmamak lazım diye düşünüyorum. Regal iki şikayet almış diye iyi klima mı şimdi??
    Sadece bilgi amaçlı koydum.
  • 
Sayfa: önceki 147148149150151
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.