Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (1453. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: yarikan Daha Az
1 Kayıtlı Üye ve 9 Misafir - 10 Masaüstü
5 sn
57.040
Cevap
696
Favori
4.411.555
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
80 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 14511452145314541455
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: bps

quote:

Orijinalden alıntı: adventurer0008

quote:

MITSUBİSHİ ELECTRİC Klima alacak olan arkadaşların dikkat etmesi gereken bir noktaya değinmek istiyorum

Yeni COMFORT İNVERTER SERİSİ MSZ-HJ SERİSİ

MSZ-HJ35VA

EER : 3.03 YANİ B SINIFI 3.21 altında olduğu ıcın
    COP : 3.62 A SINIFI Kısaca mevcut (sezonsal olmayan) enerji verimliliği yönetliğine göre bu cihaz soğutmada B sınıfıdır .

MSZ-HJ50VA

EER: 2.44 Yani bu cihaz soğutmada E sınıfıdır ( Dikkat edin bayilerde A+ diye satılıyor bu cihazlar (sezonsal verimliliğe göre) ama aslında E sınıfıdır. Broşürlerinde belirtmiyorlar.
    Cop :3.65 A sınıfı ısıtma

Ayrıca bu cihazların çok koku yaptığı ve belirtilen ses dB değerlerinden daha sesli çalıştığı söyleniyor ,(Arkadaşlar detaylı ölçüm yapmışlar )

Şimdi gelelim bir üst model olan pahalı serisine ;

Yeni DELUXE POWER İNVERTER SERİSİ MSZ-SF SERİSİ

MSZ-SF42VE

EER : 3.13 Yani soğutmada B sınıfı
    COP : 3.42 ısıtmada da B sınıfı ama cihaz alınırken müşterilere bu değerlerden hiç bahsedilmiyor direk A++ diye kandırılarak satılıyor

MSZ-SF50VE

EER : 3.01 Soğutmada B sınıfı
    COP : 3.41 Isıtmada B sınıfı yine aynı şekilde bu değerleri bilen bilir isteyen internetten ayrıca bakabılır enerji etıketleme degerlerıne ( eğer inanmıyorsanız)

KISACA Mitsubishi Electric klima alırken bu hususlarıda göz önünde bulundurarak alın kampanyalara ,markaya aldanıp hemen atlamayın,bunları detaylı şekilde açıklamamın sebebide firmanın uyanıklık yapması ve bu değerlerin yanında enerji sınıfını belirtmemesidir. Dikkat edin broşürlerinde SEER ve SCOP değerlerinin yanında + ları olduğu için hemen yazmışlar sınıfları ama EER ve COP değerlerinin yanında hiç yazılmamış neden acaba bir düşünün ? Özetle A++++ cihaz alıyorum diye hemen atlamayın arkadaşlar dikka edin

MITSUBİSHI ELECTRİC gibi milletı kandırmıyor en azından DAIKIN

Alın size mıtsubıshı electric klımaların gumruktekı çekılmıs resımlerı , turkıyeye E sınıf etıketlı geliyorlar , daha sonra kutuların uzerıne klımaplus etıketlerı yapıştırılıp al sana A+ klıma dıye mıllete iteliyorlar bu mu kalıte şimdi?

Kımse martafal okumasın yok o eer degerıdır yok sımdı seer ye bakmak lazım dıye .. işi bılen bılıyor neyın ne olduğunu ..

Yeni enerji verimliliği yönetmeliğine göre artık sezonsal verimlilik önemli. Bütün firmalar klimalarını buna uydurmak zorundalar. Esas önemli olan sezonsal verimlilik. Bütün firmalar bu konuda aynı şeyi yapmak zorunda Şuanda eer cop değerleri yazılan klimalar eski üretim.

Çok övdüğün daikin'in en üst modellerinden biri olan shira 42 lik serisinin -7 derecede cop değeri 2,44 . Yerin dibine batırdığın ME sf 42 serisinin -10 derecede cop değeri 2,50. Dikkat edersen hemde 3 derece daha soğukta bile sf shiradan daha verimli. Üstelik daha ucuz. Şimdi daikin hangi sınıf klima oldu.

Sözün özü; bütün markalar kendi ürünlerini övmek için herşeyi yaparlar.

Not: teknik değerler eurovent'ten alınmıştır.

Arkadaşım hangi eski üretim ? Kodları iyi okumuyorsun galiba MITSUBISHI ELECTRİC MSZ-HJ50VA yeni sezonsal verimli inverter diye millete kakaladıkları EER si 2.44 yani E sınıfı olan model

• quote:

quote:

quote:

quote:

MITSUBİSHİ ELECTRİC Klima alacak olan arkadaşların dikkat etmesi gereken bir noktaya değinmek istiyorum

Yeni COMFORT İNVERTER SERİSİ MSZ-HJ SERİSİ

MSZ-HJ35VA

EER : 3.03 YANİ B SINIFI 3.21 altında olduğu ıcın
    COP : 3.62 A SINIFI Kısaca mevcut (sezonsal olmayan) enerji verimliliği yönetliğine göre bu cihaz soğutmada B sınıfıdır .

MSZ-HJ50VA

EER: 2.44 Yani bu cihaz soğutmada E sınıfıdır ( Dikkat edin bayilerde A+ diye satılıyor bu cihazlar (sezonsal verimliliğe göre) ama aslında E sınıfıdır. Broşürlerinde belirtmiyorlar.
    Cop :3.65 A sınıfı ısıtma

Ayrıca bu cihazların çok koku yaptığı ve belirtilen ses dB değerlerinden daha sesli çalıştığı söyleniyor ,(Arkadaşlar detaylı ölçüm yapmışlar )

Şimdi gelelim bir üst model olan pahalı serisine ;

Yeni DELUXE POWER İNVERTER SERİSİ MSZ-SF SERİSİ

MSZ-SF42VE

EER : 3.13 Yani soğutmada B sınıfı
    COP : 3.42 ısıtmada da B sınıfı ama cihaz alınırken müşterilere bu değerlerden hiç bahsedilmiyor direk A++ diye kandırılarak satılıyor

MSZ-SF50VE

EER : 3.01 Soğutmada B sınıfı
    COP : 3.41 Isıtmada B sınıfı yine aynı şekilde bu değerleri bilen bilir isteyen internetten ayrıca bakabılır enerji etıketleme degerlerıne ( eğer inanmıyorsanız)

KISACA Mitsubishi Electric klima alırken bu hususlarıda göz önünde bulundurarak alın kampanyalara ,markaya aldanıp hemen atlamayın,bunları detaylı şekilde açıklamamın sebebide firmanın uyanıklık yapması ve bu değerlerin yanında enerji sınıfını belirtmemesidir. Dikkat edin broşürlerinde SEER ve SCOP değerlerinin yanında + ları olduğu için hemen yazmışlar sınıfları ama EER ve COP değerlerinin yanında hiç yazılmamış neden acaba bir düşünün ? Özetle A++++ cihaz alıyorum diye hemen atlamayın arkadaşlar dikka edin

MITSUBİSHI ELECTRİC gibi milletı kandırmıyor en azından DAIKIN

Alın size mıtsubıshı electric klımaların gumruktekı çekılmıs resımlerı , turkıyeye E sınıf etıketlı geliyorlar , daha sonra kutuların uzerıne klımaplus etıketlerı yapıştırılıp al sana A+ klıma dıye mıllete iteliyorlar bu mu kalıte şimdi?

Kımse martafal okumasın yok o eer degerıdır yok sımdı seer ye bakmak lazım dıye .. işi bılen bılıyor neyın ne olduğunu ..

Yeni enerji verimliliği yönetmeliğine göre artık sezonsal verimlilik önemli. Bütün firmalar klimalarını buna uydurmak zorundalar. Esas önemli olan sezonsal verimlilik. Bütün firmalar bu konuda aynı şeyi yapmak zorunda Şuanda eer cop değerleri yazılan klimalar eski üretim.

Çok övdüğün daikin'in en üst modellerinden biri olan shira 42 lik serisinin -7 derecede cop değeri 2,44 . Yerin dibine batırdığın ME sf 42 serisinin -10 derecede cop değeri 2,50. Dikkat edersen hemde 3 derece daha soğukta bile sf shiradan daha verimli. Üstelik daha ucuz. Şimdi daikin hangi sınıf klima oldu.

Sözün özü; bütün markalar kendi ürünlerini övmek için herşeyi yaparlar.

Not: teknik değerler eurovent'ten alınmıştır.

Arkadaşım hangi eski üretim ? Kodları iyi okumuyorsun galiba MITSUBISHI ELECTRİC MSZ-HJ50VA yeni sezonsal verimli inverter diye millete kakaladıkları EER si 2.44 yani E sınıfı olan model

artık yeni enerji verimlilikeri sezonsal değerlere göre düzenleniyor.
    ve sezonsal değerlere göre MSZ-HJ50VA cihazın SEER değeri 6.0 yani A+ sınıfına tekabül ediyor.
    markayı kötüleme amacıyla farklı yollara gitmeye gerek yok. koskoca Mitsubishi nin Türkiye de sattığı 5-10 bin klima için insanları kandıracağını nasıl düşünüyorsunuz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi scorpman -- 18 Eylül 2014; 14:47:05 >

• Yazıyı iyi okumadın herhalde.
    1- eer cop değerleri tedavülden kalktı.
    2- bütün markalar bunu yapıyor. daikin'de buna dahildir.
    3- daikin aynı şeyi yapmış ama daikini övüyorsun.
  • Martavalı kimin okuduğu belli.Siz bırakın şimdi Ahmet i Mehmet ide ,Tegora Megora Agora yı açı verin.Siz ikisini de iyi tanıdığınız teg.nın Airfel inv.den fazlası neyi var onu yazın.Ama katoloğ reklamı değil teknik konşun.

Benim gördüğüm en büyük fark teg.in fiyatı şişiriliş...

Bu arada aynı Türkiye nin muhalefet partisi gibi savunma yapıyorsunuz.Biz diyoruz ne yaparsınız.Siz yazıyorsunuz bak onlar bunu bunu yapıyorlar.Onu ayrıca konuşuruz..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ayrıca o me hj deki enerji etiketi net değil.Hangi iklim şartı nereden biliyoruz.Ayrıca HC etiketi fotoshop gibi geldi bana.

Diyelimki doğru bu fotoğrafın Türkiye gümrüğünde çekildiği ne malum.Bakın soğutma E,ısıtma A. Egerki T 3 göre ise etiketleme normalde olabilir.Türkiye de gördüğünüz etiketlemeler T1.Akdeniz iklim kuşağı. Erp yönetmeliğine göre orta Avrupa da A ısıtma etiketine sahip olan makine,güney Avrupaya inince A+ oluyor.

Avrupa da Soğutmada A olan makine Avusturalya da E olabilir.Bunu okuyun inceleyin biraz.

Bu arada HJ serisi de ME gibi bir markaya yakışmıyor bence.

• Bizim milletimizde marka takintisi var bu asikar ama gel gelelim klima secerken bircok onemli konuyu arastirmadan klima alan cok kisi var.Az buz parada degil en az inverter bir klima bugun 1800-2000 tl den başlıyor. .Oncelikle klimayi nerde ne amacli kullanacaginiza bi karar verin sonra markaya bakarsiniz marka önemli degil demiyorum ama markaya takilirsaniz herkes bi marka soyler bu isin piri bilinen cok marka var mutsubishi ve toshiba bunlardan tecrubeli olanlardandir..herkes cebine ver soylenene bakar bakmalida...

• arkadaşlar iyi günler. kayınpederim izmirde yaşıyor. 16metrekare oturma odasında yaz-kış kullanılacak klima istedi benden. internetteki formüllere göre 9.000 btu bile yeter siz 12.000 btu alın dedim kahvede arkadaşları 18.000 btu dan aşağı alma demişler. ya daikin ya toshiba al demişler. bütçeleride çok fazla değil 2.000-2.500 tl kadar bütçe ayırmışlar bu iş için. bana bu kriterlerde klima tavsiyesibde bulunabilirmisiniz? kaç btu hangi marka alalım da memnun kalsınlar sıkıntı olursa sonra yıllarca kafama kaksın istemiyorum
  • Kahvede bile artık kapasite hesabı yapılıyor ya,pes artık.Olmuşken biraz büyük olsun ,büyüğünce de giyer diyeciz ama ev yenimi genç mi acaba.Yoksa yaşını başını almış mı.

Kardeşim sen boşver kahve muhabbetini.12 Lik fazlası ile yeter .Hatta 18 lik alırsa asıl sıkıntı olur.Sen kayınpederi bize emanet et. Rahatına bak.

• mbirol kullanıcısına yanıt
    Birol usta benim yazdıklarımla ilgili neyi kastediyorsun net olarak yazsanda anlasak.
  • quote:

Birol usta benim yazdıklarımla ilgili neyi kastediyorsun net olarak yazsanda anlasak.

Hayrola neye takıldın yine.Senin le ilğili ne yazdım ki. Hoş olmuyor böyle hitap şekli.

• birol ustaya bir sorum olacak zibro klima düşünüyorum fakat bir konu kafamı karıştırıyor, ''Blue Fin Mavi renkli mes New Roman"]alüminyum katman, yoğuşma suyunun akışkanlığını artırır ve korozyon etkilerini ortadan kaldırır'' ibaresi zibronun internet sitesinde yer almakta yanlış hatırlamıyorsam aluminyum dış ünite olan klimalar önerilmiyor fakat geenelde zibro klima öneriliyor. Teknik kısımları bilmediğim için soruyorum zibro s6664 dış ünite aluminyummudur, gree üretimi mi ve gönül rahatlığı ile alınabilir mi ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: sargeal

birol ustaya bir sorum olacak zibro klima düşünüyorum fakat bir konu kafamı karıştırıyor, ''Blue Fin Mavi renkli mes New Roman"]alüminyum katman, yoğuşma suyunun akışkanlığını artırır ve korozyon etkilerini ortadan kaldırır'' ibaresi zibronun internet sitesinde yer almakta yanlış hatırlamıyorsam aluminyum dış ünite olan klimalar önerilmiyor fakat geenelde zibro klima öneriliyor. Teknik kısımları bilmediğim için soruyorum zibro s6664 dış ünite aluminyummudur, gree üretimi mi ve gönül rahatlığı ile alınabilir mi ?

Tüm soğutma sistemlerinde kullanılan sepantinlerin gazın dolaştığı borular bakır,ısı transferi için finler alüminyumdur.Zibro dada aynıdır.

Samsung da ise kondenserlerin borusuda finide alüminyum.

• Bizim de yazliktaki iki klima miyadini doldurdu artik. Onlarin yerine uygun fiyatli klima ariyorum. Hepsiburadada gezinirken Vestelin Vestfrost serisine denk geldim. Su an evdeki iki klima da Electra marka, baya eski modeller. Sanirim bu klima markasi Midea uretimi.

Bu arada iki klima yerine alinacaklara ilave 1 tane daha alinacak, toplamda 3 adet yani. En kucuk odamiz max 9m2 buyuklugunde, oraya 7000 BTU vestfrost almayi dusunuyorum. O odadan bi tik buyuk olan ise yaklasik 12m2 buyuklugunde, oraya da 9000 BTUluk modelden dusunuyorum. Gelelim salona; salon mutfakla birlesik amerikan tarzda, uzunlamasina bir salon-mutfak modeli, yaklasik 30 m2 max, oraya da 12.000 BTU yeterli diye dusunuyorum.

Bu arada sicak yaz aylari disinda sonbahar, kis, ilkbahar mevsimlerinde de kacamak yapiyoruz yazligimiza; mekan bodrum bu arada. Kisin ister istemez az da olsa soguk olabilir diye dusunuyorum, o yuzden isitmasi da kotu olmamali.

Olumlu olumsuz tavsiyelerinizi bekliyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: tonysparkov

Bizim de yazliktaki iki klima miyadini doldurdu artik. Onlarin yerine uygun fiyatli klima ariyorum. Hepsiburadada gezinirken Vestelin Vestfrost serisine denk geldim. Su an evdeki iki klima da Electra marka, baya eski modeller. Sanirim bu klima markasi Midea uretimi.

Bu arada iki klima yerine alinacaklara ilave 1 tane daha alinacak, toplamda 3 adet yani. En kucuk odamiz max 9m2 buyuklugunde, oraya 7000 BTU vestfrost almayi dusunuyorum. O odadan bi tik buyuk olan ise yaklasik 12m2 buyuklugunde, oraya da 9000 BTUluk modelden dusunuyorum. Gelelim salona; salon mutfakla birlesik amerikan tarzda, uzunlamasina bir salon-mutfak modeli, yaklasik 30 m2 max, oraya da 12.000 BTU yeterli diye dusunuyorum.

Bu arada sicak yaz aylari disinda sonbahar, kis, ilkbahar mevsimlerinde de kacamak yapiyoruz yazligimiza; mekan bodrum bu arada. Kisin ister istemez az da olsa soguk olabilir diye dusunuyorum, o yuzden isitmasi da kotu olmamali.

Electra electradır herhangi bir yerde üretim yaptırmaz fason olarak.
    Ve onun yerine baktığınız klima electranın dışarı attığı kirli su olamaz.

Biraz absürd örnek verdim ama inanın aynen böyle.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi B.H.R.17 -- 22 Eylül 2014; 20:39:43 >

• quote:

Orijinalden alıntı: B.H.R.17

quote:

Bizim de yazliktaki iki klima miyadini doldurdu artik. Onlarin yerine uygun fiyatli klima ariyorum. Hepsiburadada gezinirken Vestelin Vestfrost serisine denk geldim. Su an evdeki iki klima da Electra marka, baya eski modeller. Sanirim bu klima markasi Midea uretimi.

Ve onun yerine baktığınız klima electranın dışarı attığı kirli su lamaz.

Hmm o zaman hic kasinmayayim ben en iyisi :) zamaninda birinden duymustum midea uretimi diye oyle aklimda kalmis. Simdi arastirdim biraz fransa urunuymus sanirsam. O zaman bakim+tamir derken yola electra ile devam diyoruz.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: B.H.R.17

quote:

Ve onun yerine baktığınız klima electranın dışarı attığı kirli su lamaz.

Hmm o zaman hic kasinmayayim ben en iyisi :) zamaninda birinden duymustum midea uretimi diye oyle aklimda kalmis. Simdi arastirdim biraz fransa urunuymus sanirsam. O zaman bakim+tamir derken yola electra ile devam diyoruz.

Tabii, vestel kim klima kim bu klima konusunda dünyada bir kaç iyi marka var vestel, arçelik, dd. gibi diğer fasonlar onların hiçbir şeyi olamaz.

Ayrıca midea, haier, gree gibi çin markalarda mükemmeldir.

• arkadaşlar selamlar, dayım için bir klima düşünüyoruz 40 m2 yaklaşık alan ısınma maksatlı gurbetci oldukları için malum emeklilik yaklaştı, kışında izne geliyorlar. ev korunaklı kuzey doğu - batı cepheli 2. kat müstakil. tabi yaz izinlerinede geldiklerinde soğutmada da sıkıntı yaratmayacak bir model tavsiyeleriniz rica ediyorum. söz konusu modelin sıfırın altı ve -6,-10 parametrelerinde ısıtması gerek kışın. ve yan yatak odasınında soğukluğunu kırmak düşüncesi ile 15 m2 lik bir oda kapısıda açma düşüncesiyle orta salonda en uygun noktaya sanırım bir 24 binlik model satın alacağız. önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim. saygılarımla
  • Arkadaşlar merhaba;

Bu soruyu bu forumda 2-3 defa sordum ama bir türlü cevap alamadım.(Vestel Multi İnverter Plus için)Bilenler cevap verebilirse sevinirim.28 metrekare salon için 12.000'lik bir klima yeterli olur mu?Ayrıca sadece tek bir dış ünite yerim olduğundan multi inverter bir klima almak istiyorum.Salon ve mutfak yan yana.Mutfak 10 metrekare bişey.Oraya da 9.000btu luk alacağım.Multi inverterda da Vestel Multi İnverter Plus serisi bütçeme uygun ve 9 +12 multi inverter pluslarda kampanya var.Fiyatı 1700tl gibi bişeye gelecek.

Yaptığım araştırmalarda Vestel Multi İnverter'ın Midea üretimi olduğunu öğrendim.Enerji sınıfı A.Sizce 9 +18'lik mi almalıyım yoksa 9 +12lik yeterli olur mu?İkisi arasında 700tl fark var.Bu farka değer mi?İstanbuldayım ve yazın soğutma amaçlı kullanacağım.

Cevap verenler olursa çok sevinirim.

Şimdiden tüm cevaplar için çok teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Arizona76 -- 23 Eylül 2014; 8:41:07 >

• ASLINDA MÜMKÜN OLSA 24+12 ALSAN DAHA İYİ OLUR
    28 METREKARE YERE 18 LİK UFAK GELEBİLİR
    21+12 YADA 21+9
    YANİ SALONA UZUN LAFIN KISASI 18000 BTU DAN BÜYÜK AL
  • Forumdan çıkardığımıza göre, mümkünse Daikin'in shira modeli, mitsubishi, toshiba'nın bazı modelleri alınmalı.

Bütçe yeterli değilse Gree, Haier, Midea, Airfel, Uğur alınmalı.

Beko'dan, Arçelik'ten, LG'den, Vestel'den, Samsung'dan kesinlikle uzak durulmalı.

Ancak bütçesi yeterli olmayanlara önerilen Gree, Midea ve Airfel'le ilgili satış ve servisle ilgili bi karmaşa var. Şöyle ki; alınması tavsiye edilen bu ürünleri kimin sattığı belli değil. Bazı servisler kendisi satıyor, büyük marketlerde montaj ücreti hariç satılıyor. Kimisi bakır boru kullanıyor, kimisi aliminyum. Bakır boru kullanıyorum diyenin gerçekten bakır kullanıp kullanmadığı belli değil.

İşin enteresan tarafı ana distribütörler bu konuda pek duyarlı da değil gibi görünüyor. Airfel'i kimin sattığı belli değil. Midea'nın servis hizmetinden memnun kalmamanız halinde nereye başvuracağınız belli değil. Modern klima'nın sitesine girdim, servislerle görüştüm ama bu manada ürünün ve montajın arkasında duran nihai bir merci bulamadım. Örneğin midea klima taktırsak ve montajla ilgili sorun yaşasak bunu modern klimaya bildirsek ne ölçüde dikkate alırlar.

Ben eksik ya da yanlış gözlemlemiş olabilirim. Bu konuda bilgisi ve önerileri olup da paylaşan olursa sevinirim.

• 
Sayfa: önceki 14511452145314541455
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.